Giriş Yap
Özlem Akbaş
@ilunga_ilunga
Emekli
Lisans
9 Kasım
2329 okur puanı
01 Ara 2015 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
ve bir kitap okudu · 9s
620 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Reklam
284 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Gamaliel Amerika'da hayalet yazarlık yapan Holokost'tan kurtulmuş bir Çek  Yahudi'sidir.El yazması "Gizli Kitabı" ( bir haham ve bir rahip arasındaki çatışmaya odaklıdır)  ve kendisi gibi katliamdan kurtulan Yahudi çevresi dünyasıdır Gamaliel'in. Çocukluğunda,  annesi tarafından, şarkıcılık yapan Katolik İlonka'ya emanet edilen Gamaliel, hayatta kalmak için Hristiyan Peter olarak yaşamına devam eder savaş boyunca. Hastanede yatan kimliği belirsiz  yaşlı bir Macar kadın için yardım talebinde bulunulunca Gamaliel'den, geçmişine doğru bir yolculuğa çıkar. Gamaliel ve mülteci arkadaş çevresinin yaşadığı vatansızlık, sürgünlük psikolojisine, geçmişte yaşanan trajediler de eklenince, kasvetli, hazmı zor bir kitap çıkmış ortaya. Gamaliel'in savaş sonrası, yolunda gitmeyen ilişkileri, evliliği, terk ettiği kızları, bir mültecinin hiçbir zaman bir yere ait olamayacağının göstergesi sanki. Kitabın sonunu sevmediğimi söyleyebilirim.
224 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bragi Ólafsson, yazar kimliğinin dışında, müzisyen kimliği ile de tanınıyor. Björk ile bir zamanlar grupları varmış. Evcil Hayvanlar, Emil ve Havard adlı iki karakter etrafında şekilleniyor.Çoğunlukla anlatıcı Emil.Emil bir Londra gezisi sonrası evine döner.Çay için su koyar, bir telefon görüşmesi yapar.Kapının vurulduğunu duyar.Gelen kişinin akıl hastanesinde olması gereken Havard olduğunu fark eder.Havard ve Emil geçmişte bir süre beraber yaşamıştır. Ancak yolları uzun süre önce ayrılmıştır.Emil, kapıyı açmadığı gibi yatağın altına saklanır.Havard hem eve sızmayı başarır hem de Emil'in hayatına. Telefonla Emil'i arayanları tek tek eve davet eder. Emil yatağın altında, tanıdıkları, sevgilisi ve arkadaşları ile olan ilişkilerini gözden geçirir. Bol bol, Melville gönderilerinin bulunduğu, keyifle okuduğum,  kara mizah içeren bir kitaptı Evcil Hayvanlar.
Evcil Hayvanlar
6.1/10 · 20 okunma

Okur takip önerileri

Ferah
@FERAHÖzlem Akbaş ile benzer
Merve Büker
@MeyvÖzlem Akbaş ile benzer
Yıldız
@yildiztozuuuÖzlem Akbaş ile benzer
Daha fazla göster
238 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Mor Bir Serserinin Gezi Notları, Osamu Dazai'nin doğduğu topraklara, çocukluğuna ve gençliğine doğru bir yolculuğu anlatıyor. Bu geriye dönüş, aslında kendini arayış öyküsü. Dazai,  dönemin Japon toplum yapısını, kültürel özelliklerini de ustaca ortaya koyuyor bu kitapta, kişisel yaşamından yola çıktığı anekdotların eşliğinde.
140 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Biçem Alıştırmaları, sıradan bir olayın, 99   farklı  biçimde anlatıldığı bir kitap.Pek çok sanat eserine ilham kaynağı olmuş bir metin ayrıca. Ferit Edgü'nün "Yazmak Eylemi" adlı kitabı da bu kitaptan esinlenilerek kaleme alınmış. Yazarlar için ufuk açıcı olduğu kesin olan  "Biçem Alıştırmaları"  okurlar açısından da  önemli  bir metin bence.Okuduğumuz edebi metine  hangi açılardan bakılabileceğinin ip uçlarını veriyor.Farklı bakış açıları sunuyor. Raymond Queneau, Oulipo edebiyat topluluğunun kurucularından biri.Bu grubun üyeleri yazma süreçlerine çeşitli kısıtlamalar getirerek, edebiyatın ne olduğundan çok, ne olabileceğini bulmaya çalışmışlar. Dilin sınırlarını genişletmeyi amaçlayan bu akım, matematik ve mantığa dayanan biçimsel sınırlamaları önceden belirleyerek farklı  bir teknik yaratmış.Dil oyunları, bulmacalar, dilbilgisi sınırlamaları, ses oyunları, harf düşmeleri gibi  tekniklerin kullanıldığı deneysel çalışmalar yapmışlar grup temsilcileri. Edebiyat meraklısı herkesin okuması gereken bir metin Biçem Alıştırmaları.
Reklam
2
319
3.182 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42