Hiç İçin Metinler

8,6/10  (5 Oy) · 
20 okunma  · 
7 beğeni  · 
718 gösterim
İrlandalı yazar Samuel Beckett, "başarısızlık yoksunluk sanatı" olarak tanımladığı edebiyat anlayışını ilk şiirlerinden son düz yazılarına kadar inatla sürdürmüştü. "Sanatçının nedenini bilmeden, hiçbir şeye sahip olmadan ahiçi anlatmak zorunda kalışı" biçiminde açabileceğimiz "başarısızlık yoksunluk" kavramı dört uzun öyküsünde yoğun bir karamizahla yoğrulur. Bu öyküler Beckett'ın edebiyat serüveninde bir kilometre taşı oluşturur, ilk ben öyküsel anlatı olmasının yanında İrlandalı yazarın yabancı bir dilde (Fransızca) verdiği ilk yapıttır. "Hiç İçin Metinler"de ise iyice yoksunlaşan, öznel ve nesnel tüm duyumlarını yitirmiş, sanrısal bir kimliği bile kalmamış anlatıcı, çelişkilerle, karşıtlıklarla dolu söylemini "hiçliğin içini oyarak" sürdürür. Beckett bu metinlerden, her türlü noktalama işaretini, söz dizimini, kısacısı klasik edebiyatla tüm bağlarını koparacağını, anti-edebiyatın başyapıtı "Acaba Nasıl"a ulaşacaktır. Edebiyatın bu ödünsüz yaarıyla yüz yüze gelmeye cesaret edenlere.
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  139
 • ISBN:
  9789755392400
 • Çeviri:
  Uğur Ün
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Nereye giderdim, gidebilseydim eğer, kim olurdum, varolabilseydim eğer, ne derdim, bir sesim olsaydı eğer, kim konuşuyor böyle, ben olduğumu söyleyerek? Yanıt verin yalnızca, biri yanıt versin yalnızca.

Hiç İçin Metinler, Samuel BeckettHiç İçin Metinler, Samuel Beckett

"Dünyadaki gözyaşı miktarı sabittir.Ağlamaya başlayan biri için,bir yerlerde başkası keser ağlamayı" [Beckett Yani ağlayarak silinir gözyaşı..]

Hiç İçin Metinler, Samuel BeckettHiç İçin Metinler, Samuel Beckett

"Hep denedin.
hep yenildin.
olsun.
Yine dene.
Yine yenil.
daha iyi yenil." S.Beckett [İyi yaşamak "daha iyi yenilmekten" fazlası değildir..]

Hiç İçin Metinler, Samuel BeckettHiç İçin Metinler, Samuel Beckett