Hiç İçin Metinler

8,6/10  (9 Oy) · 
27 okunma  · 
14 beğeni  · 
839 gösterim
İrlandalı yazar Samuel Beckett, "başarısızlık yoksunluk sanatı" olarak tanımladığı edebiyat anlayışını ilk şiirlerinden son düz yazılarına kadar inatla sürdürmüştü. "Sanatçının nedenini bilmeden, hiçbir şeye sahip olmadan ahiçi anlatmak zorunda kalışı" biçiminde açabileceğimiz "başarısızlık yoksunluk" kavramı dört uzun öyküsünde yoğun bir karamizahla yoğrulur. Bu öyküler Beckett'ın edebiyat serüveninde bir kilometre taşı oluşturur, ilk ben öyküsel anlatı olmasının yanında İrlandalı yazarın yabancı bir dilde (Fransızca) verdiği ilk yapıttır. "Hiç İçin Metinler"de ise iyice yoksunlaşan, öznel ve nesnel tüm duyumlarını yitirmiş, sanrısal bir kimliği bile kalmamış anlatıcı, çelişkilerle, karşıtlıklarla dolu söylemini "hiçliğin içini oyarak" sürdürür. Beckett bu metinlerden, her türlü noktalama işaretini, söz dizimini, kısacısı klasik edebiyatla tüm bağlarını koparacağını, anti-edebiyatın başyapıtı "Acaba Nasıl"a ulaşacaktır. Edebiyatın bu ödünsüz yaarıyla yüz yüze gelmeye cesaret edenlere.
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  139
 • ISBN:
  9789755392400
 • Çeviri:
  Uğur Ün
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
K. Lebedkin 
07 Ağu 01:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Böylece yaşlı bedenime sığınmış ,yol alıyordum acımasız aydınlığın içinde ;bir çıkış yolu bulmaya çabalıyor,ama sağımdakileri de, solumdakileri de görmeden geçiyordum;düşüncelerim bir oraya ,bir buraya sürükleniyordu,sonra 'HİÇLİĞİN' üzerine gelip dayanyordu.

Kitaptan 13 Alıntı

Yasemin Bektaş 
04 May 11:49 · Puan vermedi

İnsanın yanılgısı başkalarıyla konuşmak oluyor.

Hiç İçin Metinler, Samuel Beckett (Sayfa 16 - Ayrıntı Yayınları)Hiç İçin Metinler, Samuel Beckett (Sayfa 16 - Ayrıntı Yayınları)
Yasemin Bektaş 
03 May 14:47 · Puan vermedi

Bildiğimi sandığım şeyleri anlatmak bile yeterince zorluyor beni.

Hiç İçin Metinler, Samuel Beckett (Sayfa 9 - Ayrıntı Yayınları)Hiç İçin Metinler, Samuel Beckett (Sayfa 9 - Ayrıntı Yayınları)
Yasemin Bektaş 
06 May 19:09 · Puan vermedi

Yakın zamanlara kadar, kolayca ağlardım hep, bir çıkar sağlamak için yapmazdım bunu. Şimdi kendimi ne kadar zorlasam da tek damla bile çıkmıyor gözpınarlarımdan. Ne hale geldim demek!

Hiç İçin Metinler, Samuel Beckett (Sayfa 22 - Ayrıntı Yayınları)Hiç İçin Metinler, Samuel Beckett (Sayfa 22 - Ayrıntı Yayınları)
Yasemin Bektaş 
04 May 10:05 · Puan vermedi

Mezarlıklar kötü şeyler çağrıştırmıyor bende, hava almam gerektiğinde, başka yerlerden daha çok, orada hava almayı yeğliyorum. Birbirine karışmış toprak ve çimen kokuları arasında kolayca algıladığım ceset kokuları hiç de kötü gelmiyor burnuma, belki biraz mayhoş, biraz yapışkan ama canlıların ayak, diş, koltukaltı, kıç, kaygan penis uçları ve düşkırıklığına uğramış yumurtalıklarından yayılanlara oranla kat kat güzel bence.

Hiç İçin Metinler, Samuel Beckett (Sayfa 10 - Ayrıntı Yayınları)Hiç İçin Metinler, Samuel Beckett (Sayfa 10 - Ayrıntı Yayınları)
Yasemin Bektaş 
04 May 14:11 · Puan vermedi

Benim insansız krallığımda önemli olan düşünsel dinlence, tinsel uzanış, benliğin ve benlikdışı denen iğrenç aldatmacadan geride kalan tortunun, hatta kısacası dünyanın silinip gitmesiydi; bedenin rahatlamasına gelince, çok basit ve gereksiz bir olaydı bu.

Hiç İçin Metinler, Samuel Beckett (Sayfa 16 - Ayrıntı Yayınları)Hiç İçin Metinler, Samuel Beckett (Sayfa 16 - Ayrıntı Yayınları)

"Dünyadaki gözyaşı miktarı sabittir.Ağlamaya başlayan biri için,bir yerlerde başkası keser ağlamayı" [Beckett Yani ağlayarak silinir gözyaşı..]

Hiç İçin Metinler, Samuel BeckettHiç İçin Metinler, Samuel Beckett

"Hep denedin.
hep yenildin.
olsun.
Yine dene.
Yine yenil.
daha iyi yenil." S.Beckett [İyi yaşamak "daha iyi yenilmekten" fazlası değildir..]

Hiç İçin Metinler, Samuel BeckettHiç İçin Metinler, Samuel Beckett

Nereye giderdim, gidebilseydim eğer, kim olurdum, varolabilseydim eğer, ne derdim, bir sesim olsaydı eğer, kim konuşuyor böyle, ben olduğumu söyleyerek? Yanıt verin yalnızca, biri yanıt versin yalnızca.

Hiç İçin Metinler, Samuel BeckettHiç İçin Metinler, Samuel Beckett
2 /