Kağıt Helva Alıntılar Kitabı

5,8/10  (54 Oy) · 
311 okunma  · 
37 beğeni  · 
2.392 gösterim
(...) Derken o yolculukta bir an geliyor, durup geriye bakma gereği duyuyorum. Geçtiğim yolları, uğradığım durakları, güzergâh boyu karşılaştıklarımı anımsıyorum.

Bu kitap dünden bugüne yazdıklarımdan ufacık bir seçkidir. Bir alıntılar kitabı. Karın doyursun diye değil, tadımlık niyetine.

Kağıdın üzerine konmuş birkaç tatlı kelam.
Kâğıt Helva...
-Elif Şafak-
(Arka Kapak)
Aysel 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alt başlıkta da denildiği gibi " Alıntılar kitabı". Yazarın diğer tanınmış kitaplarından alıntıları barındırıyor. Çok çabuk bitti.Okuduğunuz kitaplardan sıkılırsanız "Kağıt Helva" dan tadımlık alabilirsiniz.
Alıntılar-insan,aşk,yolculuk,sen,ben vs. diye toplanmış. Kısacık yolculuklara çıkmak için tadımlık niyetine okuna bilir. :)

silaes 
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 2/10 puan

Emeksiz- ekmek olmuş bu eser. Çok gereksiz bir iş yaptım zannimca. Aşk ve bu kitap uzun zamandır duruyordu. Elime geldi bugün. Ardından Aşk'ı okumayi planliyordum. Sacma bir iş yaptım. Muhtemelen Aşk'ı okurken altini çozeceğim cümleleri önceden okudum. Gereksiz oldu.

Iremsu 
30 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Şiir ve edebiyat seven herkes için fevkalede türden bir kitap olacağına eminim. Özellikle ay çiçeği ve güneşin aşkı kısmı beni büyüledi. Çok güzel bir derleme olmuş

Yazarın kendi eserlerinden oluşan alıntılar kitabı. Yazar ve yazdıkları ile ilgili biraz bilgi edineyim tarzı nasıl, dili nasıl bi bakayım derseniz size fikirler verecek kapak tasarımı da oldukça estetik olan bu kitap bence kütüphanenizde olmalı.

ihtiyar 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Ticari kaygılarla yapılmış bir iş, kapak tasırımı çok güzel ve yazarın diğer kitaplardan alıntılar. Zaten diğer kitapları okuduysanız bunu niye alacaksınız. Öyle demiyin ben almışım...

Elif Altun 
14 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Oncelikle kitabin kapak tasarimi cok guzel, kitap aslinda alti cizili satirlar kitabi bir nevi alinti rehberi. Kitap sanirim 2009 da basilmis ve bu zamana kadar olan tum Safak kitaplarinin en nadide ve 5-6 satirla anlaticabilecek hikayelerden olusmaktadir. Baskliklara bolunmus insan kadin din yolculuk zaman gibi kuramlara ayrilmis tum kitaplardan bir parca ozet kivaminda.

Nesrin 
14 Mar 14:25 · Kitabı okudu · 1 günde · 3/10 puan

Elif Şafak'ın kendi kitaplarından alıntıların paylaşıldığı başka bir kitabı.. Diğer kitaplarının hepsini okumadığım için bu kitabın yazılması bana anlamsız geldi. Okuyup alıntılamak daha güzel ama hazır alıntı yapılmış işte derseniz beğenebilirsiniz... ^^

Berivan Özdaş 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dediğini gibi tüm eserlerin den birkaç tatlı kalem yanii seçmeler bütün kitapları yazarken veya okurken hissedilen onca çok olan duyguları bir kitapta toplamış "kağıdın üstüne konmuş bir kaç tatlı kalem

Betül Aka 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Özellikle alınıp okunacak bir kitap değeri görmüyorum, ödünç almayı düşünüyorsanız alın bir günde bitiyor zaten, kısaca olmasa da olur diyebiliriz

Züleyha TİĞİZ 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

''Karın doyursun diye değil, tadımlık niyetine.
Kağıdın üzerine konmuş birkaç tatlı kelam.'',Yazarın dediği gibi diğer kitaplarından kesintiler,açıkçası çokta okunması gerekli değil diye düşünüyorum çünkü parçayı okumak yerini bütünü okumayı tercih ederim.Tabi Elif Şafak ın anlatımını,kalemini merak edenler için güzel bir kaynak olabilir.

2 /

Kitaptan 55 Alıntı

Asiye-Melikşah 
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Devamlı geçmişi konuşup maziyi sıla belleyenler ömür boyu gurbette yaşamaya mahkumdur.

Kağıt Helva, Elif Şafak (Sayfa 102)Kağıt Helva, Elif Şafak (Sayfa 102)
Aysel 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Dünya, yabancılardan boş yere korkup, kendi yakınlarından zarar gören insanlarla dolu."

Kağıt Helva, Elif Şafak (Med-Cezir)Kağıt Helva, Elif Şafak (Med-Cezir)
Asiye-Melikşah 
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Göçebelik hesap edilen bir şey değil:sürekli bir oluş halinde yani bir tür o-la-ma-yış halindesinizdir.

Kağıt Helva, Elif Şafak (Sayfa 55)Kağıt Helva, Elif Şafak (Sayfa 55)
Aysel 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Birbirimize yasak olmasak, gene de bu kadar sever miydin sevgimi?"

Kağıt Helva, Elif Şafak (Şehrin Aynaları)Kağıt Helva, Elif Şafak (Şehrin Aynaları)
Asiye-Melikşah 
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dönecek bir tavan arası yoktur bazen, ne de gidecek bir şehir.Her yer aynıdır aslında hiçbir yer aynı değil.Firar ederken kök salar kimileri;kök salarken firar edenler de olabilir.

Kağıt Helva, Elif Şafak (Sayfa 61)Kağıt Helva, Elif Şafak (Sayfa 61)
Aysel 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Kendine gülebilir misin? Ama öyle vakur bir tebessüm lütfedercesine değil, içinde bir yerde sana seni yansıtan bir ayna, sana seni aktaran bir soytarı varmışcasına çekinmeden gülebilir misin, hem de herkesin ortasında? Dalga geçebilir misin kendinle, ciddiye alınmayı deli gibi arzuladığın halde?"

Kağıt Helva, Elif Şafak (Med-Cezir)Kağıt Helva, Elif Şafak (Med-Cezir)
Züleyha TİĞİZ 
 07 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Tanrım, uzun zamandır kapını çalmadım, biliyorum. Açıkçası beni hâlâ dinler misin, emin değilim. Ama halimi görüyorsun. Bunalıyorum. Yalnızım. Bana ya hakiki bir aşk ver -ver ki kurtulayım bu sıkıntıdan, sıkılmışlıktan- ya da beni öyle duyarsız ve katı yap ki, hayatımda aşk olmayışını umursamayayım.

Kağıt Helva, Elif Şafak (Sayfa 21 - Doğan)Kağıt Helva, Elif Şafak (Sayfa 21 - Doğan)
Asiye-Melikşah 
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dizlerinin üzerine çöküp"kimim ben?"diye fısıldadı."Tanımadığım daha kaç kişi var içimde yaşayan?"

Kağıt Helva, Elif Şafak (Sayfa 134)Kağıt Helva, Elif Şafak (Sayfa 134)
Aysel 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ayçiçeği güneşe âşık olunca gülmekten kırılmış bütün bitkiler. “Güneş gökyüzündeki tahtından bir an bile ayrılmaz. Kudretli ve ulaşılmazdır. Sen kim o kim? Vazgeç bu sevdadan” demişler hep bir ağızdan. ayçiçeği sesini çıkarmamış. Sevdalı gözlerini dikmiş güneşe; bakmış bakmış bakmış. Uzun müddet hiçbir şeyin farkına varmayan güneş, nihayet bir gün, ayçiçeğinin bakışlarını hissetmiş üzerinde. Önce geçici bir heves sanmış, ama zamanla yanıldığını anlamış. Ayçiçeği öyle inatçıymış ki, güne; tahtını nereye taşırsa yılmadan usanmadan o yöne çevirmiş başını.

Derken bir öğleden sonra, artık bu takipten bıkan güneş sapsarı gazabıyla kavurmuş ayçiçeğini. Daha simsiyah duman tüterken üzerinde, insanlar akın etmişler olay mahalline. “Yaşasın!” demiş içlerinden biri. “Şimdi ne güzel çitleriz bu aşkı.” Aynı gece televizyon karşısında acıklı bir aşk filmine gözyaşı dökerken, çitlemişler ay çiçeklerini.

Kağıt Helva, Elif Şafak (Mahrem)Kağıt Helva, Elif Şafak (Mahrem)