Kağıt Helva Alıntılar Kitabı

6,0/10  (26 Oy) · 
187 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.776 gösterim
(...) Derken o yolculukta bir an geliyor, durup geriye bakma gereği duyuyorum. Geçtiğim yolları, uğradığım durakları, güzergâh boyu karşılaştıklarımı anımsıyorum.

Bu kitap dünden bugüne yazdıklarımdan ufacık bir seçkidir. Bir alıntılar kitabı. Karın doyursun diye değil, tadımlık niyetine.

Kağıdın üzerine konmuş birkaç tatlı kelam.
Kâğıt Helva...
-Elif Şafak-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2009
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786050900651
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Aysel 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alt başlıkta da denildiği gibi " Alıntılar kitabı". Yazarın diğer tanınmış kitaplarından alıntıları barındırıyor. Çok çabuk bitti.Okuduğunuz kitaplardan sıkılırsanız "Kağıt Helva" dan tadımlık alabilirsiniz.
Alıntılar-insan,aşk,yolculuk,sen,ben vs. diye toplanmış. Kısacık yolculuklara çıkmak için tadımlık niyetine okuna bilir. :)

Yazarın kendi eserlerinden oluşan alıntılar kitabı. Yazar ve yazdıkları ile ilgili biraz bilgi edineyim tarzı nasıl, dili nasıl bi bakayım derseniz size fikirler verecek kapak tasarımı da oldukça estetik olan bu kitap bence kütüphanenizde olmalı.

ihtiyar 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Ticari kaygılarla yapılmış bir iş, kapak tasırımı çok güzel ve yazarın diğer kitaplardan alıntılar. Zaten diğer kitapları okuduysanız bunu niye alacaksınız. Öyle demiyin ben almışım...

Züleyha TİĞİZ 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

''Karın doyursun diye değil, tadımlık niyetine.
Kağıdın üzerine konmuş birkaç tatlı kelam.'',Yazarın dediği gibi diğer kitaplarından kesintiler,açıkçası çokta okunması gerekli değil diye düşünüyorum çünkü parçayı okumak yerini bütünü okumayı tercih ederim.Tabi Elif Şafak ın anlatımını,kalemini merak edenler için güzel bir kaynak olabilir.

okuryazarornitorenk 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 6/10 puan

Yazarın diğer kitaplarından olan değerli sözler alıntılar paylaşılmış,sonunu merak ettiğim değilde ruh halimin değişimine göre açıp okuduğum güzel bir kitaptı.

Penbegül Yılmaz 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 6/10 puan

Diğer kitaplarından alıntılar yapmış. Hani demiş ya kağıt helva diye, yani adeta her kitabından parçalar kullanmış kağıt helvanın yapımında.

Merve Zümra 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · 5/10 puan

genel olarak guzeldı tum yapıtlarından karma sozler olarak bırlesmıs bır yapıt elıf safagın sozlerı cok guzel dusundurucu anlamlı

Merve YILMAZ 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Severim tadımlık seçmeceleri. Çay ile harika gider kağıt helva oh mis ☺

Kitaptan 25 Alıntı

Aysel 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Dünya, yabancılardan boş yere korkup, kendi yakınlarından zarar gören insanlarla dolu."

Kağıt Helva, Elif Şafak (Med-Cezir)Kağıt Helva, Elif Şafak (Med-Cezir)
Aysel 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Birbirimize yasak olmasak, gene de bu kadar sever miydin sevgimi?"

Kağıt Helva, Elif Şafak (Şehrin Aynaları)Kağıt Helva, Elif Şafak (Şehrin Aynaları)
Aysel 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Kendine gülebilir misin? Ama öyle vakur bir tebessüm lütfedercesine değil, içinde bir yerde sana seni yansıtan bir ayna, sana seni aktaran bir soytarı varmışcasına çekinmeden gülebilir misin, hem de herkesin ortasında? Dalga geçebilir misin kendinle, ciddiye alınmayı deli gibi arzuladığın halde?"

Kağıt Helva, Elif Şafak (Med-Cezir)Kağıt Helva, Elif Şafak (Med-Cezir)
Züleyha TİĞİZ 
 07 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Tanrım, uzun zamandır kapını çalmadım, biliyorum. Açıkçası beni hâlâ dinler misin, emin değilim. Ama halimi görüyorsun. Bunalıyorum. Yalnızım. Bana ya hakiki bir aşk ver -ver ki kurtulayım bu sıkıntıdan, sıkılmışlıktan- ya da beni öyle duyarsız ve katı yap ki, hayatımda aşk olmayışını umursamayayım.

Kağıt Helva, Elif Şafak (Sayfa 21 - Doğan)Kağıt Helva, Elif Şafak (Sayfa 21 - Doğan)
Aysel 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ayçiçeği güneşe âşık olunca gülmekten kırılmış bütün bitkiler. “Güneş gökyüzündeki tahtından bir an bile ayrılmaz. Kudretli ve ulaşılmazdır. Sen kim o kim? Vazgeç bu sevdadan” demişler hep bir ağızdan. ayçiçeği sesini çıkarmamış. Sevdalı gözlerini dikmiş güneşe; bakmış bakmış bakmış. Uzun müddet hiçbir şeyin farkına varmayan güneş, nihayet bir gün, ayçiçeğinin bakışlarını hissetmiş üzerinde. Önce geçici bir heves sanmış, ama zamanla yanıldığını anlamış. Ayçiçeği öyle inatçıymış ki, güne; tahtını nereye taşırsa yılmadan usanmadan o yöne çevirmiş başını.

Derken bir öğleden sonra, artık bu takipten bıkan güneş sapsarı gazabıyla kavurmuş ayçiçeğini. Daha simsiyah duman tüterken üzerinde, insanlar akın etmişler olay mahalline. “Yaşasın!” demiş içlerinden biri. “Şimdi ne güzel çitleriz bu aşkı.” Aynı gece televizyon karşısında acıklı bir aşk filmine gözyaşı dökerken, çitlemişler ay çiçeklerini.

Kağıt Helva, Elif Şafak (Mahrem)Kağıt Helva, Elif Şafak (Mahrem)

Zira aşk iktidar sever.Bu sebeptendir ki, bir başkasına sırılsıklam aşık olabiliriz, ama bize sırılsıklam aşık olan birini içten içe küçümser, öteleriz.

Kağıt Helva, Elif ŞafakKağıt Helva, Elif Şafak
Züleyha TİĞİZ 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Çabuk yaşlanıyor kadınlar. Bir randevuya geç kalmışçasına, telaşla.

Kağıt Helva, Elif Şafak (Sayfa 121 - Doğan)Kağıt Helva, Elif Şafak (Sayfa 121 - Doğan)
3 /