7,9/10  (2.414 Oy) · 
8.410 okunma  · 
2.388 beğeni  · 
54.119 gösterim
Ya ortasındasındır Aşk'ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde..

Ella Rubinstein (40) Amerikalı bir ev kadınıdır. Tipik burjuva değerlerinin hâkim olduğu oldukça varlıklı bir ailesi, düzenli ve görünüşte "sorunsuz" bir evliliği vardır. Üç çocuğunu da büyüttükten sonra bir yayınevinde editör-asistanı olarak iş bulur; görevi A. Z. Zahara adlı tanınmamış bir yazarın tasavvuf felsefesini konu alan tarihi romanını değerlendirmektir. 

Ancak hayatının kritik bir döneminde eline aldığı bu kitap, hiç beklemediği bir şekilde Ella'yı derinden sarsacak, dünyevi aşkı keşfetmek adına zorlu ve tehlikeli bir yolculuğa çıkmasına neden olacaktır. 

Hayatlarımızın durgun gölünü dalgalandıran taş misali, yüzleşmek zorunda olduğumuz sıkıntılar, acılar... ve aşkın peşinde katetmek zorunda olduğumuz zorlu yollar, ödediğimiz bedeller...

Aşk... kitap içinde bir kitap, hayatın anlamı peşinde bir aşk macerası... 

Aşk... Elif Şafak'tan arayışa, gerçeğe ve keşfetmeye dair bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  420
 • ISBN:
  9786051111070
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
t.d. 
15 Tem 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Okumadığım ve hiçbir zaman okumayı düşünmediğim bir roman. Popüler kültürün aşk algısı, gerçek Mevlana'nın değil. Eğer gerçekten Mevlana'yı anlamak istiyorsanız bunu Mevlana hakkında yazılan kitap ve yazılardan değil de Mevlana'nın kendi eserlerinden onu anlamaya çalışarak yapmalısınız. Çünkü onun hakkında yazılan tüm romanlar, yazarın hayal dünyası ve yakıştırmalarından ibaret... Oysa aşkı arayan kişilerin bir diğer aradığı da hakikat olmalı değil midir?

Tuncer KAHRAMAN 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İçinde Aşk olan bir kitap beğenilmezmi hele hele hem dünyevi hem uhrevi iki aşkı bir kitapta bulmak Elif Şafak adına ve kitabın adına yakışır bir eser sunmuş bizlere aşkı aşkla okudum ve beğendim....

aLoNe 
 16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir insanın hayata dair tecrübe alması için yanlışlarını görmesi gerekir. Ailesine sonsuz saygı duyan bir genç kız kendini çoğu zaman anlamadıklarını düşünüyor. Bu düşünce genelde hep genç çağlarda oluyor. Aşkına sonuna kadar saygı duyan ve kendini mutlu eden bir olayın ailesi tarafından onaylanmaması onun buruk hikayesi olur. Mutluluk sevgidir, sevgi beraberlikir. Belkide herşeyi aile ile paylaşmak doğru değildir ama yol kesen saygı çizgimizdir. Aşk olmazsa olmazdır. Bulan hem üzülür hem sevinir çünkü herkese nasip olmaz. Mutlu sonlar, beklenen yıllar ömre bedeldir. :))))))

Ceren Acer 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Onun için biraz çekinerek almıştım kitabı elime. Ama tahmin ettiğim gibi sıkıcı, insanı okumaktan bile soğutacak kadar değilmiş. Elif Şafak kalemi sade ve kısmen de olsa kalemi akıcı yazarmış. Bir tarafta Şems ile Mevlana dostluğu ve Allah aşkı, diğer tarafta Aziz ile Ella. Günümüzde geçmişin aşk anlayışının güzel bir karşılaştırılması. Kitapta tuhaf olan tek şey ise, karakter isimlerinin yahudiliğin sembol isimleri olmasıdır. Onun haricinde, başarılı ve etkileyici bulduğum söylenebilir. Ama yazarın diğer kitaplarını da okur muyum, bilmiyorum açıkçası.

Emine Çoban 
 13 Nis 20:17 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Kitap hakkındaki hoş olmayan eleştirileri ve olumsuz yorumları
okuduğumda o an hissettim ki önyargılarımla inanılmaz bir savaş başlayacak..
Okuyum mu, okumayayım mı, acaba vakit kaybı yaşar mıyım? gibi zayıf düşüncelerin
beynimi kemirmesine fırsat vermeden kitabı kaptığım gibi okudum; tabi ve savaşı da başlatmış oldum :)
Ama daha sayfaların ilk başlarında bu savaşı kazanabileceğimi açıkçası beklemiyordum..
Aman Allah'ım kitapta kendimi buldum..yoksa kendimi kaybettim mi demeli? Her satır sanki beni anlatıyor...Her cümle... Her kelime...
Yazarın anlatımını samimi bulmakla beraber açık ve duru bir üslup kullanması kitabı bir solukta okumama sebep oldu.
Doğrusunu söylemek gerekirse büyüsüne kapıldım. Çok sevdim.
Önyargılarınızı-benim gibi- mağlup etmek dileğiyle... Sevgiler :)

Buse Suci 
27 Nis 20:01 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Genelde her kitap bittiğinde üzülürüm ama bu kitap bitince farklı bir hüzün kapladı içime. Sanırım kitaba fazla bağlandım. Güzeldi, özeldi, akıcıydı, etkileyiciydi. Her ne kadar sevmeyeni çok olsa da ben sevdim hatta çok sevdim. Hem ilahi aşkı hem dünyevi aşkı ne güzelde anlatmış Elif Şafak. Kitabı bakış açısıyla okumamalı, kitabın akışına kendinizi bırakmalısınız ki kitabı gerçekten hissedip anlayasanız. Mevlana'yı , Şems'i tanıdım bu kitapla. Özün önemini anlatan, önemli olanın içte olduğunu kavratan çok huzur verici bir kitap. Sonunun böyle bitmesini asla istemezdim. Önyargılarınızı bir kenara bırakıp kitaba bir şans vermelisiniz emin olun kazanacağınız çok şey olacak.

Popüler kültürün edebiyatı getirdiği durumu özetleyen, buram buram yapmacıklık kokan bir eser. Bence aşk bu değil, Mevlana'nin Aşk'ı zaten bu değil. Elif Şafak ise Mevlana hakkında bırakın kitap yazmak onu agzina alacak yetkinlikte birisi de değil.
Mevlana ve Aşk kavramını öğrenmek isteyenler bunu bizzat Mevlana'nin kendi eserlerinden öğrenmelidir.

Melike Kaynak 
10 May 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · Puan vermedi

Güzel bir kitaptı okunmasını isterim ilgi çekiçi hayata bakış açılarını değiştirebilen bir kitaptır.aşkın ne kadar k8ymetli olduğunu herkesin boşa vermemesini anlatmakta

Nazan Yılmaz 
Dün 03:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Her hakiki aşk hikayesi umulmadık dönüşümlere yol açar. Aşk, bir milat demektir. Şayet “aşktan önce” ve “aşktan sonra” aynı insan olarak kalmışsak, yeterince sevmemişiz demektir. Birini seviyorsan onun için yapabileceğin en anlamlı şey değişmektir."

Halil Yavuz KAYA 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

13. yüzyıl ortaları, bir sokak. Komşu sokak ise 21. yüzyıl. Evlerde birer pencere...
Pencerelerden, zamanı ve mekanı belirtilmiş anda Romanın kahramanı yada olayların şahidi olmuş şahsiyetleri adeta aynı usul ve üslupla bir nevi günlük tutmuşlar da günlük den okuyaraktan kendilerini ve verilen tarih de olayları kendi dillerinden o, pencereden başlarını uzatarak anlatıyorlar bizlere.
Zaman zaman Ella'nın anlatımlarında biraz farklılıklar izlemlesek de sanki yazarın kendisi mi devreye giriyor ne? bir nevi okuruna gizemli, şüpheli bir göz kırparcasına....
Güzel bir teknik, yöntem izlemiş Sayın Şafak.
Ayrıca okumaya kolaylık ve akıcılık katarken merak unsurunu arka sayfalara iteleyerek, sizi bir an önce o, sayfaya varmak isteği uyandırıyor.
Merak ediyordum neden bu kadar çok okunmanın gerekçesini. Sanırım:" bu yöntem ve çekicilik olmalı" sonucuna ulaştım.
Elif Şafağın okuduğum ilk kitabı bu...
Kitabın ilk sayfalarında beni biraz tereddüt' e düşüren şey; Amerikalı bir Yahudi ailenin yaşamındaki çelişkileri, çatışmalarında ki diyalogların bir doğu kültürü tarzı ihtiva etmesi oldu. Daha sonraları bu tereddüt iler sayfalarda, bazı tanımlamalar, benzetmeler v.s de de kendini gösterdiğini fark ettim. Sanki yabancı bir yazar kitap yazmış Türkçeye çevrilmiş, çevirmen bazı katkılar sağlamış...gibi geldi bana.
Kitabı beğendim. Okuması kolay, anlaşılması güzel, kurgular nefis.
Ancak: Tarihe kaydı düşmüş, şahsiyet yada vakıalar hem de tarihin ve de tarihçilerin netleştiremediklerini bir kurgu altında kaleme alıp romanlaştırmak. Okura" işte bu olay böyle idi, bu zat işte böyle idi..." Ne kadar doğru ve gerçeği yansıtan bir yaklaşım olur? Tartışılması gereken bir husus değil mi dir?
Şemsi Tebrizi yi bir başka yazarımız karakter olarak daha hırçın, vuran, kıran bir tabiat a sahip koymamıştı ortaya.
İfade etmeye gayret gösterdiğim şey, Tarihin gri de kalmış, ne siyah, ne beyaz olarak netleşmemiş sayfalarındaki kişi- olay v.s ireyi bana göre böyle, sana göre öyle mi? diye ortaya kona bilir mi? Peki ya ona göre nasıl olacak, Tarihin belli bir zamanında netleşirse olaylar, Romanlar masala mı dönecek ?
Kişiler efsane olmak dan çıkıp boşluk da sallanan nesnelere mi dönüşecek?
Tarihsel olmasa bile geçmişe mal olmuş, doğruluğu henüz netleşmemiş şeyler, Kurgularla boşluk yaratmak okurda akıl karışıklığı, fikri kirlilik yaratmaz mı?
Bu güzel kitabı bu düşünceler çerçevesinde okunursa tadı daha güzel olacak sanırım.
Herkeslere güzellikler ve güzel okumalar diliyorum,,,,

Kitaptan 293 Alıntı

Kezban 
13 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Her hakiki aşk, umulmadık dönüşümlere yol açar.
Aşk bir milad demektir.

Şayet "aşktan önce" ve "aşktan sonra"
Aynı insan olarak kalmışsak
Yeterince sevmemişiz demektir.

Birini seviyorsan onun için yapabileceğin
En anlamlı şey
"Değişmektir!".

O kadar çok değişmelisin ki , sen sen olmaktan çıkmalısın...

Aşk, Elif ŞafakAşk, Elif Şafak
Öznur 
 28 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Demek sadece uzaktakileri özlemezmiş insan. En yakınındakini de pekala özleyebilirmiş."

Aşk, Elif Şafak (Sayfa 228)Aşk, Elif Şafak (Sayfa 228)
Belce Karaoğlu 
19 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Senin gönlün değişirse, dünya değişir.

Aşk, Elif Şafak (Sayfa 260 - Şems-i Tebrizi)Aşk, Elif Şafak (Sayfa 260 - Şems-i Tebrizi)
Aysel 
 07 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kader, hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten, "ne yapalım kaderimiz böyle" deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatının hakimisin, ne de hayat karşısında çaresizsin...

Aşk, Elif Şafak (Sayfa 275)Aşk, Elif Şafak (Sayfa 275)
Güler Ayata 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İki büklüm oldum acıdan. Gene gülümsedim....

Aşk, Elif Şafak (Sayfa 272)Aşk, Elif Şafak (Sayfa 272)
melisa 
22 Nis 22:22 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hak yolunda ilerlemek yürek işidir,akıl işi degil.
Kılavuzun daima yüregin olsun,omzun üstündeki kafan degil.
Nefsini bilenlerden ol silenlerden degil!!!

Aşk, Elif ŞafakAşk, Elif Şafak

Şeriat der ki:" Seninki senin, benimki benim." Tarikat der ki:" Seninki senin, benimki de senin." Marifet der ki:" Ne benimki var ne seninki." Hakikat der ki: " Ne sen varsın, ne ben."

Aşk, Elif ŞafakAşk, Elif Şafak
Elnare Tagiyeva 
13 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnanç aşk gibidir. İspat istemez. Mantıksal bir açıklama beklemez. Ya vardır ya da yok.

Aşk, Elif Şafak (Sayfa 187)Aşk, Elif Şafak (Sayfa 187)
Lepisma Saccharina 
14 Nis 13:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kör bir kuyunun dibine vardıktan sonra, yitirilecek hiçbir şeyin kalmadığı bilinci, umulmadık bir güç veriyor insana.

Aşk, Elif Şafak (Sayfa 395)Aşk, Elif Şafak (Sayfa 395)
Nur-AL 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Elimde olsa cenneti ateşe verir, cehennemi de bir kova suyla söndürürüm ki geriye Aşk baki kalsın..."

Aşk, Elif Şafak (Şems-i Tebrizi)Aşk, Elif Şafak (Şems-i Tebrizi)
30 /