İskender

7,8/10  (802 Oy) · 
3.645 okunma  · 
649 beğeni  · 
10.951 gösterim
Şu hayatta insan en çok sevdiklerini acıtır...
En derin yaralar ailede açılır, kabuk tutsa bile kanar hikâye, içten içe...

Aşkı aramadan evvel, düşün bir, ya benden nasıl bir âşık olur? İnsanın sevdası karakterinin yansımasıdır. Sen kavgacı isen, ha bire öfkeli, aşkı da bir cenk gibi yaşarsın. Gönlü pak olanın sevgisi de saf olur. Şu hayatta insan en çok sevdiklerini acıtır. En derin yaralar ailede açılır, kabuk tutsa bile kanar hikâye, içten içe...
Attığımız her adım, yaptığımız her işte kendimizi yansıtırız. Budur çözülmesi gereken bilmece...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9786050902518
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Aysel 
22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Soluksuz okuyacağınız doğru. Dizi izliyormuşsunuz hissi veriyor. Londra, İstanbul, Fırat Nehri arasında gidip gelirken, arada bir Kürt arada bir Türk oluyorsunuz.

Şafak, feminist duygularını sıkça serpiştirmiş aralara. Töre cinayeti, ailede erkeğin sözü, annenin evlatları arasında erkeği kayırması, kadın olan insanın seçememe özgürlüğü... Erkeğe verilen söz hakkının kadının sırf kadın diye elinden alınması. Yabancı ülkede göçmen olmanın zorluğu. Sevgi olmadan kurulan ailelerin beklenen / beklenmeyen sonları, kitap`da işlenen konulardandı.

Dikkat çeken nokta, karekterlerin seçilmesiydi. İskender`in çılgın, vurdumduymazlığı, kabadayılığı ne kadar varsa Yunus`un sakinliği, dürüstlüğü o kadar çoktu mesela.
Adem`in babasını yazarın iki yere - Sarhoş ve Ayık olan diye ayırmasını sevdiğimi söylemek isterim.
Okurken tüm karakterlerin ağzından kendilerini okuyorsunuz. Bu da kitabı başka boyutlara taşıyor. Yeni bir hikaye... Yeni nefes... Yeni macera... Esas hikayeden uzaklaşmadan, dönüp dolaşıp ona döneceğinizi bilerek...

Fakat, sevmediğim kısımlarda olmadı değil. İlk başlarda hikayenin farklı tınısı beni kendine çekse de sonu bir o kadar aynı diye uzaklaştırdı. Yazar, şaşırtmaca yapıp sonu böyle kapatmak istemiş olabilir ama sonu benim için hayal kırıklığı oldu. Nedenini henüz bilmiyorum. Belki kitabı daha yeni kapatıp, yorum yazdığım için olayların etkisinde kalmış olabilirim. En azından sade bitirmemesini temenni ederdim. Kimler içinse sade olmayabilir ama benim için oldukça basitleştirilmiş sondu.

Yine de okumaya değer kitap olduğunu belirtmek isterim

Keyifli okumalar :)

Merve Özdemir 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

ilk elif şafak okuyuşum ve beğendim bu kitabını. Bi doğuya gidip kürtçe konuşuyosun bi londraya gidip grafiti çiziyosun. Karşılaştırmasını gayet iyi yorumlamış ve kadın hayarına dair ezilmeye karşı nokta atışlar yapmış. Beğendim...

İskender benzeri kitaplar

Emine bodur 
25 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Elif Şafak'ın okuduğum ilk kitabı. Elime aldığımdan beri büyük bir hevesle okudum. Töre cinayetlerini konu edinmiş , kitabı okurken bir an Pembe oldum bir an Cemile, İskender.. Bir an Londra'daydim bir an Fırat nehri yakınlarında bir köyde yıllar arasında öyle güzel gidip gelmiş ki sıkılmak elde değil . Okumanız gereken bir kitap , iyi okumalar

Nurbanu Tuna 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

harika bir kurgu sonu çok şaşırtıyor kitap aslında bize affedilemez sandığımız şeylerin affedilebileceği dışarıdan bakıp çok yanlış bulduğumuz ama anlamaya çalışınca doğru geldiği büyük pişmanlıkların hataların oluştuğu koca bir hayat İSKENDER.

sultan dilber 
 18 May 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı işe gidip gelirken serviste bir arkadaşımın elinde gördüm, dayanamayıp nasıl bir kitap olduğunu sordum çok beyendiğini söyledi ve kitap hakkında bir kaç şey anlattı benimde hoşuma gideceğini düşündüm kitabı o gün sipariş ettim dün geldi ve bu sabah başladım bu kitapta beni çeken bişey var, okunacak okdar kitabım olmasına rağmen bunu çok acil okuma isteği duydum umarım çok severim :)

Güler Bilkay Aygün 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Öncelikle çok zekice kurgulanmış bir kitap olduğunu belirtmeliyim. Özünde töre cinayeti olsa da, Fırat kıyılarından Londra'ya uzanan konusu ile enteresan bir kitap. Finali tam bir sürpriz.

Ferah 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Töre cinayeti, kadının değeri uğradığı şiddet tasavvuf çerçevesinde anne ve oğul ilişkisi ... Feminist duyguların artmasına vesile olacaktır...

burcu aykutalp 
30 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap sadece İskender‘in hayatını anlatmıyor, bütün karakterlerin hayatını anlatıyor. Aşk, pişmanlık, töre ve kardeşlik bağı ancak bu kadar iyi anlatıla bilinir.

Yazarın feminist duyguları ağır basmış, kadının toplumdaki yeri ve aile içindeki yaşadığı zorluklara da değinmiş.

Şu hayatta insan en çok sevdiklerinin canını acıtır. En derin yaralar ailede açılır. Ne kadar zaman geçerse geçsin mutlaka bir yerde patlak verir. Sevgisiz kurulan yuva ve o sevgiden mahrum kalan çocuklar…

Zeynep 
 09 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Elif Şafak'ın en beğendiğim iki kitabından biri(bir diğeri 'Baba ve Piç'). İkiz kız kardeşlerin birbirinden ayrı bölünen hayatları, dünyanın bir diğer ucunda bile töreden kaçılamayan hayatlar, kadınların ötelenmesi vs vs. Okumaya değecek nitelikte güzel bir kitap.

Emine Toprak 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biri...O kadar güzel ki öve öve bitiremiyorum. Önüme gelene bu kitabı mutlaka okumalısın diyorum. Ve Elif Şafak'a çok teşekkür ediyorum böyle bir kitabı bizlerle buluşturduğu içinn...

Kitaptan 327 Alıntı

Buse Suci 
02 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ölünce zaten girecektik yerin altına, daha yaşarken girmenin ne anlamı vardı?

İskender, Elif Şafakİskender, Elif Şafak
Aysel 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"En iyi arkadaşı gene kendisiydi. Kimsenin anlamadığı kadar iyi anlıyordu kendini – ihtiyaçlarını, pişmanlıklarını, kaygılarını. Bazen bir anne, bazen bir yoldaş olur, kendi kendini avuturdu..."

İskender, Elif Şafakİskender, Elif Şafak
Aysel 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Yarın ne getirir hiç bilmeyiz ama her yeni güne umutla başlarız."

İskender, Elif Şafakİskender, Elif Şafak
Aysel 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Müzik iyi gelir ruhuma, yardım eder endişeleri uzak tutmaya. Bir de hayaletleri..."

İskender, Elif Şafakİskender, Elif Şafak
Aysel 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Başkalarının yanında övünmek ayıptır" derdi, "ama yalnızken, kendinle baş başayken her zaman değerini bil ve kimsenin seni ezmesine izin verme."

İskender, Elif Şafakİskender, Elif Şafak
Aysel 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Doğada başka hiçbir tür, insan kadar kibirli, açgözlü ve bencil değildir."

İskender, Elif Şafakİskender, Elif Şafak
Aysel 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Zaten tehlikenin insanın en az beklediği yerden geldiğine inanırdı... "

İskender, Elif Şafakİskender, Elif Şafak
33 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Elif Şafak'la Röportaj
Elif Şafak'la Röportaj Hürriyet yazarı Ayşe Arman, ünlü roman yazarı Elif Şafak'la röportaj yaptı. Şafak ayrılık dedikoduları ve başka bir çok konuda özelini anlattı.