Baba ve Piç

7,8/10  (383 Oy) · 
1.859 okunma  · 
265 beğeni  · 
8.955 gösterim
Elif Şafak'ın Baba ve Piç adlı kitabını okudunuz mu? Okuyun. Üzerine çok yazıldığı için çok kısadan söyleyeceğim: Farklı katmanları, farklı okumaları, farklı çağrışımları keşfetmek için okuyun. Türkçenin sonsuz zenginliğini, Elif Şafak'ın dil oyunlarını, dille oynamasını, dili uçurmasını, cinsiyetçiliğe meydan okuyan dil "hınzırlıklarını" keşfedip, tadını çıkarmak için okuyun. Unutmak, anımsamak, anılar, suskunluklar, sırlar ve gerçekler, isyanlar ve boyun eğmeler, kaçışlar ve arayışlar üzerine, bizi bize anlatan enfes bir roman olduğu için okuyun. Zeynep Oral, Cumhuriyet Canlı ve eğlenceli. Bu muhteşem roman beni alıp uzaklara götürdü. Geri döndüğümde ise beni başka bir gerçeklik bekliyordu. Alan Cheuse, Chicago Tribune Cesur ve güzel... Kitapta pek çok karakter olmasına rağmen, bu karakterler arasında en etkileyici olanı Kazancı ailesinin kadın reislerinden biri değil, belki de İstanbul'un kendisi. John Freeman, Star Tribune Şafak güçlü kadın karakterler yaratma konusunda çok hünerli, ayrıca İstanbul'a ilişkin canlı tasvirler pek çok kişiyi şehre çekecek türden. Şafak'ın karakterleri kitabı bitirdikten sonra bile insanın zihnini terk etmiyor.
-Patricia Corrigan, St. Louis Post-Dispatch-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  418
 • ISBN:
  9786051114682
 • Çeviri:
  Aslı Biçen
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Haktan Mazmanoğlu 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birbirinden binlerce kilometre uzakta iki ailenin nasıl iç içe geçmiş hikayeleri olabileceğini, bakireliği, ensesti, ırkçılığı, kuşak çatışmasını, eski ve yeni İstanbul'u, kozmopolitliği, küreselliği anlatmaya çalışan bir kitap. Peki bunu yapabilmiş mi derseniz okumanızı tavsiye ederim ama beklentinizi çok da yüksek tutmamanızı tavsiye ederim.

Mehtappp 
 09 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Baba ve Piç romanı hakkında bir şey bilmeden tesadüfen konusuna bakıpta aldığım ve okuduğum ilk Elif Şafak romanı.

Kitap 18 bölümden oluşuyor ve yazarın her bölümü aşure malzemelerinden seçmesi ilginçti. Üslupta dikkatimi çeken iki şey oldu; biri "günbegün,anbean,yılbeyıl" kelime grubu ve diğeri kurallı birleşik fiiller.Çokça kullanmış diğer kitaplarında da öyle mi bilemiyorum okumadığımdan. Betimlemeleri, akıcılığı oldukça iyiydi.

Konu bakımından kitap çıktığı zamanlarda oldukça gündeme oturmuş ve eleştirilmiş. Açıkçası ben değerlendirmelere katılmıyorum. Yazar Ermeni ve Türk ailelerini farklı bakış açılarından ele almış. Ermenilerin geçmişe saplantılarını, bizleri nasıl gördüklerini, bize yönelik olumsuz düşüncelerini , nefretlerini "Çakmaçıyan" ailesiyle dile getirmiş. Türk ailesi "Kazancı"lar ise cins tiplerden seçilmiş olsa da (sadece teyzeleri abartılı buldum) geçmişe saplanıp kalmamış, aksine daha iyi yansıtılmış. Her iki aile de ne kadar farklı olsalar da "Asya Kazancı" ve "Armanuş Çakmakçıyan"ın yetiştirilme tarzının ve aile yapısının benzediği bir gerçek. İki aile arasındaki bağ kitabın sonunda şaşırtıcı bir şekilde bağlanmış.
"Bazen bilmemek bilmekten daha iyidir " düşüncesi vurgulanıyor.

Kitabı okurken aklımdaki sürekli düşünce, farklı kültürden ailelerin oluşturduğu eski İstanbul semtlerinde(ya da güzel ülkemin başka şehri de olabilir) doğup yaşamanın nasıl olduğuydu.Günümüzde farklılıklar artık saygı görmüyor sanki herkes aynı şekilde düşünmek ve yaşamak zorundaymış gibi.

Tuncer KAHRAMAN 
28 Haz 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Belki bu kitabı okumaya başladığımda ben iyi değildim bilemiyorum ama aşırı derecede sıkıldım sıkıcı geldi ve ne yazıkkı sonunu getiremedim yarım bırakmak zorunda kaldım...

Meşrebi Kalender 
 22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aha bölündüm, şimdi bölünüyordum diye diye yüz yaşına doğru ilerleyen genç ülkemle hiç ama hiç ama hiç alakası olmayan bir roman Baba ve Piç.

Romanda geçen konulardan biri ( çok ama çok ama çok affedersiniz! ) Ermeni sorunu. Kim daha çok kelle almış hesabını yapmak yerine yazar; aynı vatanın çocuklarıydık, aynı mahallede doğduk ve doyduk gibi gereksiz bir romantizm yapmış.

Değinilen konulardan bir diğeri ise aile içi cinsel şiddet gibi gavur icadı ; yaz köşesi, kış köşesi anlayacağın her köşesi denizlerle çevrili cennet vatanımda şu ana kadar hiç ama hiç ama hiç rastlanmayan bir olay. Yazar kitap boyunca bu iki alakasız konuya niye değinmiş hiç ama hiç ama hiç anlamadım

Kitabın en büyük kusuruna gelince, nasıl söylesem,(entel ağzımla bir kitaba küfür etmiş gibi olacağım ama neyse) bu kitap utanmamış sıkılmamış çok satmış dostlar. Evet, insana okurken entelliğini hissettirmeyen bir kitap ne işe yarar ki zaten. Herkesle aynı kitabı okursam, çoğunluktan farklı olduğumu nasıl hissedebilirim ki ama di mi ?

Nasıl; çok ama çok ama çok aydınlarımız, istemedikleri bir yönetim başa geçince, yıllardır rahatsızlıklarından bahsedilen ve hiç yaşlanmayan genç subaylarımız başta olmak üzere, ordumuzu göreve çağırıyorlarsa; ben de pek kıymetli çok ama çok ama çok saygıdeğer YKST ( Yazar ve Kitap Savunma Timi) üyelerini ( tanımıyor musun yoksa yazık !) , bu kitaba ve bu kitabı beğenenlere, buram buram zeka kokan yorumlarıyla hadlerini bildirmeye çağırıyorum.

Arz ederim.

Aysun Çelik 
 20 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk defa Elif Şafak okudum ve iyi ki de ilk okuduğum eseri Baba ve Piç olmuş.

Rastgele okumaya başladığınız bir romanın, üzerinizde nasıl bir etki bırakacağını başlangıçta bilemezsiniz ama sayfalar aktıkça derin izler bırakacağını anlarsınız. Bir yandan sonuca ulaşmak için süratle okur, diğer yandan kitaptan aldığınız zevkin sona ermesini istemezsiniz. Tüm bunlar, kitabın ne kadar başarılı olduğunu okuyucuya ispatlayan hislerdir.

Kitabın başlarında biraz sıkıldığımı hissettim. Ama çok geçmeden karakterleri daha yakından tanıdım ve olaylarla beraber ben de aktım. Özellikle yarıdan sonra, yani düğümler birer birer çözülmeye başladıktan sonra işler değişti. Hakikatlerin peşpeşe yüzüme çarpmasıyla duraksadım. Kafamı kaldırdım ve hemen en yakınımdaki kişiye seslendim;
"Bu kitabı okudun mu?"
"Hayır"
"Öyleyse okumalısın."

cassawdra 
30 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

içinde herkesin kendinden bir şey bulması mümkün bir genç kızın yalnızlığı ve kendini bir yere ait hissedememe duygusunu Elif Şafak gerçekten iyi işlemiş ayrıca kitabın içinde tarihi yanlar da vardı ama ben buraları pek uygun bulamadım yine de harika bir kitaptı

Kimse. 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hayatın tesadüfler üzerine değil tevafuklar üzerine kurulu olduğunu anlatan bi kitap.. Akıcı bir üslubu var okuru hiç sıkmıyor. Yazara ayrı bi hayranlık duymanızı sağlayabilir.

Rastgele okumaya başladığınız bir romanın, üzerinizde nasıl bir etki bırakacağını başlangıçta bilemezsiniz ama sayfalar aktıkça derin izler bırakacağını anlarsınız.

Dr. Elmyra 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çok oldu bu kitabı okuyalı, kolay unutulamayacak bir kitap. Ustaca kurgulanmış, hiç sıkmıyor. Şaşırtıcı bir son ile de kendine hayran bırakıyor.

Pelin 
06 Kas 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 7/10 puan

Değerlendirmesi zor bir kitap... Edebi olarak bakarsak; kurgusu ve anlatımı güzel, karakterler çok kalabalık ancak dikkat ederek ve ara vermeden okunursa karışıklığa sebep olmuyor. Hatta bana göre karakterlerin yoğun olması kurguyu sağlamlaştırmış...

Konu olarak Türk-Ermeni Meselesi, aile içi şiddet, ensest ilişki gibi noktalar seçilmiş. Her bölümün isminin bir yiyecek ismi ile başlaması ilginç, genel başlık da aşure olabilirmiş konu bakımından ele alırsak... Ayrı ayrı anlatılan karakterlerin yollarının bir noktada birleşmesi hayatın cilvesi gibi...

Politik olarak bakarsak; yazar hem Ermeni gözüyle hem de Türk gözüyle bakılınca nasıl göründüğünü anlatmaya çalışmış bu meselenin. Objektif olmaya çalışmış gerçekten ama başarabilmiş mi emin değilim. Türklerin gözünden tam olarak yansıtılamadığı fikrine kapıldım ben okurken...

En çok da Cafe Kundera'daki karakterleri ve aralarındaki diyalogları çok beğendim. Okunabilir bir kitap, sıkıcı değil ancak bazı bölümler biraz havada kalmış ve tam olarak kurguya kaynaşmamış. Son olarak da havada kalan bir son ile tamamlanmış kitap... Devamı gelecekmiş misali...

Kitaptan 100 Alıntı

Aysel 
18 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yağmur da hüzün gibi bir şey galiba: İlk başta, aman bana ilişmesin diye didinir sakınırsın, emniyette ve kuru kalmak için elinden geleni yaparsın, ama baktın olmuyor, baktın ki yağıyor üzerine dört bir koldan, ta dibine kadar gark olursun ve bir kez bu kadar battın mı, ha bir damla eksik ha bir damla fazla ne fark eder. Yağmur da hüzün gibi bir şey, yakalandın mı bir kez, azı çoğu yok artık. Olsa olsa "kuru kalabilenler" ve "sağanaktan nasibini alanlar "var.

Baba ve Piç, Elif ŞafakBaba ve Piç, Elif Şafak
Tuncay YILDIRIM 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Romantik tiplerin öyle afra tafrayla iddia ettiklerinin aksine, aşk denilen şey ilk görüşte çakan bir şimşekten ziyade zaman içinde gelişen ağır mı ağır bir akıntıydı.

Baba ve Piç, Elif ŞafakBaba ve Piç, Elif Şafak
Pınar 
23 Eki 2016 · Kitabı okuyor

"..dünya zaten boktan bir yerdi. Geçmiş, gelecek, burası, orası... Hepsi aynıydı. Her yerde aynı ızdırap. Tanrı ya yoktu yada hepimizi içine attığı sefaleti göremeyecek kadar uzaktaydı."

Baba ve Piç, Elif ŞafakBaba ve Piç, Elif Şafak
Aysel 
22 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

... İnsan geçmişinden usul usul kopmaz her zaman, öyle peyderpey kendiliğinden düşen ölü bir tırnak gibi. İnsan geçmişinden bir anda pat diye kopar bazen; kesinkes yırtılır bir bağ, bir daha asla bağlanmamak üzere... Bilirsin ki hatırlamamak tek seçeneğindir. Bilirsin ki hatırlamamak kendini inkâr demektir. Bedeli göze alırsın. Ancak böyle hayatta kalırsın.

Baba ve Piç, Elif ŞafakBaba ve Piç, Elif Şafak

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız