·
Okunma
·
Beğeni
·
27412
Gösterim
Adı:
Baba ve Piç
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
418
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051114682
Kitabın türü:
Çeviri:
Aslı Biçen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Baba ve Piç
Baba Ve Piç
Baba ve Piç
Bastard of Istanbul
Elif Şafak'ın Baba ve Piç adlı kitabını okudunuz mu? Okuyun. Üzerine çok yazıldığı için çok kısadan söyleyeceğim: Farklı katmanları, farklı okumaları, farklı çağrışımları keşfetmek için okuyun. Türkçenin sonsuz zenginliğini, Elif Şafak'ın dil oyunlarını, dille oynamasını, dili uçurmasını, cinsiyetçiliğe meydan okuyan dil "hınzırlıklarını" keşfedip, tadını çıkarmak için okuyun. Unutmak, anımsamak, anılar, suskunluklar, sırlar ve gerçekler, isyanlar ve boyun eğmeler, kaçışlar ve arayışlar üzerine, bizi bize anlatan enfes bir roman olduğu için okuyun. Zeynep Oral, Cumhuriyet Canlı ve eğlenceli. Bu muhteşem roman beni alıp uzaklara götürdü. Geri döndüğümde ise beni başka bir gerçeklik bekliyordu. Alan Cheuse, Chicago Tribune Cesur ve güzel... Kitapta pek çok karakter olmasına rağmen, bu karakterler arasında en etkileyici olanı Kazancı ailesinin kadın reislerinden biri değil, belki de İstanbul'un kendisi. John Freeman, Star Tribune Şafak güçlü kadın karakterler yaratma konusunda çok hünerli, ayrıca İstanbul'a ilişkin canlı tasvirler pek çok kişiyi şehre çekecek türden. Şafak'ın karakterleri kitabı bitirdikten sonra bile insanın zihnini terk etmiyor.
-Patricia Corrigan, St. Louis Post-Dispatch-
(Tanıtım Bülteninden)
418 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Şafak hanımefendi, niyeyse, kitabı İngilizce olarak kaleme almış. Daha sonra Aslı Biçen tarafından Türkçeleştirilmiş eser. Metne son hali yazar ve çevirmenin ortak çalışmasıyla verilmiş. Bu durum okumayanlar için kitabın sürprizini bozmak istemediğimden detaylara giremeyeceğim bir şekilde kurgu açısından esaslı bir handikap oluşturuyor esasen, bunun yanı sıra nadiren de olsa kimi ayrıntılar göze batmıyor değil ancak buna rağmen bir okur olarak kitabın dilinden oldukça memnun kaldığımı tekrarlıyorum. Söylediğim gibi, beklentilerimi fazlasıyla düşürmüş olmam da bu duruma etki etmiş olabilir.
418 syf.
·Puan vermedi
Birbirinden binlerce kilometre uzakta iki ailenin nasıl iç içe geçmiş hikayeleri olabileceğini, bakireliği, ensesti, ırkçılığı, kuşak çatışmasını, eski ve yeni İstanbul'u, kozmopolitliği, küreselliği anlatmaya çalışan bir kitap. Peki bunu yapabilmiş mi derseniz okumanızı tavsiye ederim ama beklentinizi çok da yüksek tutmamanızı tavsiye ederim.
 • Adı: Aylin
  8.1/10 (1.976 Oy)1.905 beğeni10.071 okunma321 alıntı29.045 gösterim
 • İskender
  7.7/10 (2.203 Oy)1.943 beğeni11.434 okunma1.148 alıntı25.229 gösterim
 • Mutluluk
  8.3/10 (3.090 Oy)3.420 beğeni14.284 okunma2.696 alıntı52.968 gösterim
 • Masumiyet Müzesi
  8.3/10 (3.359 Oy)3.199 beğeni11.808 okunma3.560 alıntı77.300 gösterim
 • Bir Çift Yürek
  8.4/10 (2.594 Oy)2.634 beğeni10.318 okunma2.438 alıntı67.483 gösterim
 • Ana
  8.6/10 (2.964 Oy)3.197 beğeni11.958 okunma9.674 alıntı62.825 gösterim
 • Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
  8.0/10 (1.722 Oy)1.697 beğeni8.724 okunma2.527 alıntı29.130 gösterim
 • Patasana
  8.3/10 (2.326 Oy)2.162 beğeni9.700 okunma1.529 alıntı31.541 gösterim
 • Sultanı Öldürmek
  8.1/10 (2.116 Oy)1.966 beğeni9.024 okunma1.958 alıntı25.548 gösterim
 • Leyla'nın Evi
  8.5/10 (2.647 Oy)2.654 beğeni10.215 okunma1.490 alıntı34.118 gösterim
418 syf.
·9/10
Aha bölündüm, şimdi bölünüyordum diye diye yüz yaşına doğru ilerleyen genç ülkemle hiç ama hiç ama hiç alakası olmayan bir roman Baba ve Piç.

Romanda geçen konulardan biri ( çok ama çok ama çok affedersiniz! ) Ermeni sorunu. Kim daha çok kelle almış hesabını yapmak yerine yazar; aynı vatanın çocuklarıydık, aynı mahallede doğduk ve doyduk gibi gereksiz bir romantizm yapmış.

Değinilen konulardan bir diğeri ise aile içi cinsel şiddet gibi gavur icadı ; yaz köşesi, kış köşesi anlayacağın her köşesi denizlerle çevrili cennet vatanımda şu ana kadar hiç ama hiç ama hiç rastlanmayan bir olay. Yazar kitap boyunca bu iki alakasız konuya niye değinmiş hiç ama hiç ama hiç anlamadım

Kitabın en büyük kusuruna gelince, nasıl söylesem,(entel ağzımla bir kitaba küfür etmiş gibi olacağım ama neyse) bu kitap utanmamış sıkılmamış çok satmış dostlar. Evet, insana okurken entelliğini hissettirmeyen bir kitap ne işe yarar ki zaten. Herkesle aynı kitabı okursam, çoğunluktan farklı olduğumu nasıl hissedebilirim ki ama di mi ?

Nasıl; çok ama çok ama çok aydınlarımız, istemedikleri bir yönetim başa geçince, yıllardır rahatsızlıklarından bahsedilen ve hiç yaşlanmayan genç subaylarımız başta olmak üzere, ordumuzu göreve çağırıyorlarsa; ben de pek kıymetli çok ama çok ama çok saygıdeğer YKST ( Yazar ve Kitap Savunma Timi) üyelerini ( tanımıyor musun yoksa yazık !) , bu kitaba ve bu kitabı beğenenlere, buram buram zeka kokan yorumlarıyla hadlerini bildirmeye çağırıyorum.

Arz ederim.
418 syf.
·Beğendi·10/10
Aşure gibi karışık evet ama Elif Şafak o kadar sade basit ve yalın bir dille anlatmış ki tadı zihninizde kalıyor. Gerçekten cesur ve özgün bir yazar, güzel bi eser ortaya çıkarmış. Sanki bana Zülfü Livaneli yi hatırlatıyor Elif Hanım. Üslubuyla vurgularıyla duygularıyla cesaretiyle.
Kitap gerçekten harika konusu içinde birçok isim ve hayat barındırması ayrıca İstanbul ve bunların hepsinin birbiriyle bağlantısı olması gerçekten olağanüstü bir durum.
Sahi PİÇ diye kime denir?
Elif Şafak cevabı vermiş bu kitapta...
418 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Baba ve Piç romanı hakkında bir şey bilmeden tesadüfen konusuna bakıpta aldığım ve okuduğum ilk Elif Şafak romanı.

Kitap 18 bölümden oluşuyor ve yazarın her bölümü aşure malzemelerinden seçmesi ilginçti. Üslupta dikkatimi çeken iki şey oldu; biri "günbegün,anbean,yılbeyıl" kelime grubu ve diğeri kurallı birleşik fiiller.Çokça kullanmış diğer kitaplarında da öyle mi bilemiyorum okumadığımdan. Betimlemeleri, akıcılığı oldukça iyiydi.

Konu bakımından kitap çıktığı zamanlarda oldukça gündeme oturmuş ve eleştirilmiş. Açıkçası ben değerlendirmelere katılmıyorum. Yazar Ermeni ve Türk ailelerini farklı bakış açılarından ele almış. Ermenilerin geçmişe saplantılarını, bizleri nasıl gördüklerini, bize yönelik olumsuz düşüncelerini , nefretlerini "Çakmaçıyan" ailesiyle dile getirmiş. Türk ailesi "Kazancı"lar ise cins tiplerden seçilmiş olsa da (sadece teyzeleri abartılı buldum) geçmişe saplanıp kalmamış, aksine daha iyi yansıtılmış. Her iki aile de ne kadar farklı olsalar da "Asya Kazancı" ve "Armanuş Çakmakçıyan"ın yetiştirilme tarzının ve aile yapısının benzediği bir gerçek. İki aile arasındaki bağ kitabın sonunda şaşırtıcı bir şekilde bağlanmış.
"Bazen bilmemek bilmekten daha iyidir " düşüncesi vurgulanıyor.

Kitabı okurken aklımdaki sürekli düşünce, farklı kültürden ailelerin oluşturduğu eski İstanbul semtlerinde(ya da güzel ülkemin başka şehri de olabilir) doğup yaşamanın nasıl olduğuydu.Günümüzde farklılıklar artık saygı görmüyor sanki herkes aynı şekilde düşünmek ve yaşamak zorundaymış gibi.
418 syf.
·5 günde·5/10
Anlatılanların ve kahramanların Türk aile yapısına kesinlikle uymadığını düşünüyorum.Milli ve manevi değerlerimiz çok eksik yansıtılmış. Anlatılan Türk kahramanlar geçmişi sorgulamayan bugünü düşünmeyen yarını hayal etmeyen kişiler.Tarihini ve milli değerlerini bilmeyen bu kişiler gerçeklikten çok uzak.Elbette metin kurmaca diyebilirsiniz.Ama söz konusu Ermeni haklarını savunmak olunca gayet ciddi ve savunucu bir kalemi var yazarın.Kitabın niye bu kadar eleştiri aldığını ve eleştirilerin haklı olduğunu anladım.Elif Şafak'ın en son okunacak kitabı.
418 syf.
·Beğendi·10/10
Bir romanda, konuya hangi açıdan bakıldığı, okurun belki de ilk dikkatini çeken şeydir. Anlatıcının kim olduğu ya da anlatılanın kimin öyküsü olduğundan çok, asıl ilgiyi çeken şey, ahlaksal ve estetik merceğin nereden ayarlandığıdır.
Bu hafta okuduğum Elif Şafak'ın Baba ve Piç romanında da, kitabın daha ilk sayfalarında yazarın çifte mercekten bakarak öyküye yaklaştığı dikkatimi çekti. Şafak romanı, farklı açılardan bakan, iki mercek üzerinde bir dengeye oturtmuştu. Kurgunun yapısı her iki merceğin aynı mesafeden ayarlandığı izlenimini veriyordu; ayrıca bu ikili iskelet, romandaki siyasi dengeyi bulmaya yarıyordu.
Merceklerinden biri, çoğunluğu kadınlardan oluşan, İstanbullu bir ailenin üzerinde, diğeri ise San Fransisco ve Arizona'da yaşayan, Türkiye'den Amerika'ya göçmüş Ermeni ailenin üzerindeydi ama özellikle her iki ailenin son kuşak temsilcileri olan Armanuş ve Asya adlı iki genç kıza odaklanmıştı.
Çok güzel bir kitap. Mutlaka okuyun :) Ben Elif Şafak'ın kitaplarını çok seviyorum. Kendisini de çok seviyorum :)
418 syf.
Yazarımız Elif şafağin yargılanmasına sebep olmuş olan kitabımız ermeni meselesi ve ensest ilişkilere dokunmuş. yazar büyük emekler vererek ermenileri mükemmelleştirip Türkleri de neredeyse aşağılayarak basitleştirerek kaleme almış desem yeridir. Kitabın içeriği ilginc olay örgüsü ve tuhaf karakterleriyle insani icine çeken hikayesiyle bazı yerler ki bunaltan tesadüfler abartılarak yazılmış bir roman kitabımız İstanbul'da 7 güçlü kadından oluşan bir aileyi anlatıyor sürükleyici evet doğru ama acabalarla devam etti sürekli her bölümde aşure yemeğine değinmesi tuhafıma gitti sonda aşurenin tarifini vermesi de tuhaflıgı devam ettirdi, aslına bakılırsa inceleme yazmayacaktım ama madem okudum ilerde hatirlayabilecegim bir kısa özet geçmek istedim.

"Rüzgarı dilediğim gibi değiştiremem ama yelkenlerimi ayarlayabilirim daima varmak istediğim limana."
405 syf.
·9 günde·7/10
Baba ve Piç okuduğum üçüncü Elif Şafak kitabı. Kitabın başlarında biraz sıkılsamda sonunu hayretle bitirdiğim bir kitap. Kitap Zeliha'nın kürtaj olmak için Jinekoloğa gitmesiyle başladı.
Ama son anda çocuğunu doğurmaya karar veriyor. Asya Kazancı babasız erkek olmayan bir evde teyzeleriyle büyüyen bir kızdır. Çünkü ailenin erkekleri lanetlidir hepsi genç yaşta ölmüşlerdir. Zeliha' ın Amerikada yaşayan abisi Mustafanın annesi Amerikalı babası Ermeni olan üvey kızı Armanuş Çakmakçıyan 'nın bir gün babaannesinin kökenini öğrenmek için ailesinden habersiz İstanbul 'a Kazancı ailesinin yanına gelir. Aslında iki aileyi geçmişten birbirine bağlayan sırlar vardır. Beklentinizi çok yüksek tutmamanızı ama yinede okumanızı tavsiye ederim.
418 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
bugüne kadar okuduğum güzel kitaplardan biri elif şafak bu kitapta her kitapbında bahsetiği gibi bu kitabında da toplumun gerçekliklerini anlatmış bu kitabı okurken lütfen anlayarak okuyun
376 syf.
·85 günde·6/10
Geçmiş ve gelecek
.
Sevgi, nefret ya da hissizlik
.
Ağır bir kelime "baba"
.
Ve sırlar
.
Terketmeler
.
Terkedilişler
.
Tezatların ve uyumun kitabı...
418 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Elif Şafak'ın Türk ailesi diye yazdıklarının hiç de Türk ailesine uygun olduğunu düşünmüyorum. Çokça eleştirilmesini haklı buldum. Dengeyi koruyamadığını gördüm, halbuki dengeli yazdığını ima etmiş olmasına rağmen.
Zira aşk iktidarı sever. Bu sebeptendir ki başkalarına ölümüne âşık olabiliriz, ama bize ölümüne âşık olanları içten içe küsümser, öteleriz.
Elif Şafak
Sayfa 90 - Doğan kitap
Aşk iktidarı sever. Bu sebeptendir ki başkalarına ölümüne aşık olabiliriz, ama biz ölümüne aşık olanları içten içe küçümser, öteleriz.
hani cocuk ağlar uykusunda sebebini bilmeden
şefkate muhtaç ve yapa yanlız yüreginin kuytusunda,
işte öyle cekiyorum özlemini,
işte öyle sırlıyorum ismini...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Baba ve Piç
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
418
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051114682
Kitabın türü:
Çeviri:
Aslı Biçen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Baba ve Piç
Baba Ve Piç
Baba ve Piç
Bastard of Istanbul
Elif Şafak'ın Baba ve Piç adlı kitabını okudunuz mu? Okuyun. Üzerine çok yazıldığı için çok kısadan söyleyeceğim: Farklı katmanları, farklı okumaları, farklı çağrışımları keşfetmek için okuyun. Türkçenin sonsuz zenginliğini, Elif Şafak'ın dil oyunlarını, dille oynamasını, dili uçurmasını, cinsiyetçiliğe meydan okuyan dil "hınzırlıklarını" keşfedip, tadını çıkarmak için okuyun. Unutmak, anımsamak, anılar, suskunluklar, sırlar ve gerçekler, isyanlar ve boyun eğmeler, kaçışlar ve arayışlar üzerine, bizi bize anlatan enfes bir roman olduğu için okuyun. Zeynep Oral, Cumhuriyet Canlı ve eğlenceli. Bu muhteşem roman beni alıp uzaklara götürdü. Geri döndüğümde ise beni başka bir gerçeklik bekliyordu. Alan Cheuse, Chicago Tribune Cesur ve güzel... Kitapta pek çok karakter olmasına rağmen, bu karakterler arasında en etkileyici olanı Kazancı ailesinin kadın reislerinden biri değil, belki de İstanbul'un kendisi. John Freeman, Star Tribune Şafak güçlü kadın karakterler yaratma konusunda çok hünerli, ayrıca İstanbul'a ilişkin canlı tasvirler pek çok kişiyi şehre çekecek türden. Şafak'ın karakterleri kitabı bitirdikten sonra bile insanın zihnini terk etmiyor.
-Patricia Corrigan, St. Louis Post-Dispatch-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 8.948 okur

 • Merve Aksoy
 • Ruhat ava
 • Gamze
 • Ayşe Çalışkan
 • sebnem al
 • Deniz Helvacı
 • İrem Küçükönal
 • Semra yağmurkaya
 • Kitap Sever Psikolog
 • Esra Dinçbilek

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.5
14-17 Yaş
%1.9
18-24 Yaş
%15.6
25-34 Yaş
%31.2
35-44 Yaş
%30
45-54 Yaş
%10.9
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.9
Erkek
%21.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.1 (454)
9
%13.5 (255)
8
%17.4 (328)
7
%13.4 (252)
6
%6.8 (128)
5
%4.4 (82)
4
%2.1 (40)
3
%1.7 (32)
2
%1.1 (20)
1
%2.7 (51)

Kitabın sıralamaları