Firarperest

6,8/10  (117 Oy) · 
745 okunma  · 
74 beğeni  · 
4.359 gösterim
Tadına doyulmaz, kimi zaman kışkırtıcı, kimi zaman sakinleştirici ama ruhu hep özgür kalan yazılar....

İnsan ki eşrefi mahlukattır, içindeki semavi özü keşfetmekle yükümlüdür. Çıkacaksın yollara, kendine doğru git gidebildiğin kadar. Keşif boynumuzun borcudur. Kendimizi keşfetmek, aşkı keşfetmek, dünyayı keşfetmek, Öteki'ni keşfetmek...

Çakılı kalmamak sırf alışkanlıklardan ötürü demir attığın koylara. Çıkmak oralardan, geçmek dalgakıranların beri tarafına, bilmediğin memleketlere varmak, tatmadığın yemekler yemek, sözlerini anlamadığın şarkılarla içlenmek, risk almak, dağılmak ve parçalanmak ve hasret çekmek buram buram, gurbetin tadına bakmak ve kendini yabancının gözünden görmek, şaşırmak yeniden, şaşırmak bir çocuk gibi dünyanın hallerine, çeşitliliğine, güzelliğine, acımasızlıklarına... şaşırmak ölene kadar... şaşırma kabiliyetini hiç yitirmemek... budur son tahlilde Âdemoğullarına, Havvakızlarına kendilerini keşfettirten serüven.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  236
 • ISBN:
  9786051119021
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aslında gazete yazıları derlenmiş. Ben gazetede okurken hiç beğenmemiş, çoğu hafta es geçmiştim ama şimdi motivasyonum mu iyiydi yoksa yazılar iyi mi derlenmişti bilemedim; sonuçta kitabı da beğendim, Elif Şafak'ı da. Zira bolca kişişel fikirleri ve hayata, sanata bakışı vardı yazılarda.

Ayfer Ertaş 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elif Şafak'ın köşe yazılarından derleme kitabı.Deneme okumayı sevmediğim için olsa gerek pek beğenmedim.Ama bazı yerlerde farklı bakış açıları olduğunu da söylemem gerek.

tülay abaza 
08 Oca 16:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kısa yazılardan oluşan keyifsiz bir kitap. Yazılar, Elif Şafak'tan hiç beklemediğim şekilde zorlama... Akmıyor. Çokça sıkılıyorsunuz. Farklı cümleler kurmaya çalışarak anlattıklarını yinelemiş. Hiç inandırıcı olmayan şekilde tasavvufi yazılar yazmaya çalışmış. Elif Şafak'ın o başarılı kitaplarının gölgesinde kalmış bir eser olmuş.

Kitap ve Kahve Gezegeni 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap deneme tarzında yazılmış. Aslında deneme okumayı çokta sevmem ama Elif Şafak'ın alış veriş listesini bile okurum yayınlansa
Denemelerin konuları ağırlıklı olarak kadınlar üzerineydi. Toplumda kadının yeri, özellikle Türkiye'deki ve diğer ülkelerdeki kadınların; diğerlerinin gözünden algılanışlarını, bazen minik bir hikaye ile bazende bir anıyla anlatmış. Tabi sadece konu kadınlar değildi; baba olmak, aşk, sanat,yazarlık ve yazmak üzerinede konular mevcuttu. Bu kitaptan aslına bakarsınız birçok şey öğrendim kendi adıma. Örneğin; Kafka 41 yaşında ölmüş ve ölmeden önce yakın dostuna vasiyette bulunmuş geride kalan günlüklerimi ve yazdıklarımı yok et kimsenin okumasına izin ve yayınlanmasına izin verme diye. Çünkü Kafka yazım hayatı boyunca yıllarca yazdığı eserleri bitirdikten sonra yakmış. Bu ve buna benzer, diğer yazarlar ve müzisyenler hakkındada ilginç ayrıntılar yer almakta kitapta. Kitabı okurken Elif Şafak'ı stand up göstericisine bezettim. Nedeni ise yaşamla ilgili herkesin bildiği ve "gerçekten ya!! böyle de birşey var" diyeceğimiz tespitler yapması tek fark diğerinde gülerken bunda durup düşünüyoruz.
Uzun lafın kısası Elif Şafak ile sohbet güzeldi geçti karşıma hayatla,aşkla ve diğer gerçeklerle ilgili o anlattı ben hak vererek, zaman zamanda ufak bir tebessümle dinledim. Ben çok beğendim. Deneme tarzı okumayı seven herkese tavsiye ederim. □"Tanımak istemek demek yüreğini önyargısızca o insana açmak demek. Yoksa bunun adı görmek istediğini görmektir."
□"Yazar ile yazı aynı değildir. Bir yazarın kişiliği berbat, ama yazısı harika olabilir. Ya da kendisi pek hoşsohbettir, ama kalemi kuvvetli değildir."
□" Nasıl ki parmak izlerimiz birbirine benzemiyorsa, hiçbir okurun okuma biçimi bir başkasınınkine benzemez. Bir metni sadece onu yazan kalem değil, aynı zamanda onu okuyan göz de inşa eder!"

Seda Nur Kaçan 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

Aslında daha uzun bir inceleme yazmıştım ama yanlışlıkla kaldırdım o yüzden moralim bozuldu . Çok uzatmayacağım . Güzel bir kitap genel kültür bilgimizi arttırıyor. Elif Şafak, daha çok kadın - erkek eşitliği üzerinde durmuş ve adeta "EŞİTLİK!" Diye haykırmıştır. Kitabı okurken birçok kez yazara çok kızdım çünkü birçok bölümde hep aynı konuyu ele almış dolayısıyla bu bende" Elif Şafak herhalde yazacak bir şey bulamamış. "Düşüncesi uyandırdı. Bu yüzden hayal kırıklığına uğradım. :-(

ragbiii 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Elif Şafak'a olan hayranlığımı bir kez daha arttıran bir kitap oldu. Sade anlatımıyla gözlemlerini okuyup, anlama fırsatı buldum.Her anlatısında farklı yerlere götürüp yine kadınlar hakkında olan düşüncelerimi etkilemeyi başardı.

yasemin buran 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

elif şafağın köşe yazılarından derleme..tavsiye ederim ama yinede sıkmıyor ..yer yer toplumsal konuların yorumlanması var..aşk kitabını tekrar okucam not ettim

Pandomimin sesi 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı iki veya üç yıl önce yarım bırakmıştım.Kitaplıkta okumadığım,yarım bıraktığım kitaplara bakarken gözüme çarptı.Bir şans daha vermek istedim.İyi ki bu şansı vermişim! Kitabı değil de kendimi çok şanslı hissettim.Demek ki iki sene bile geçince düşünceler olgunlaşıyor.Çevreye olan farkındalık artıyor.
Elif şafak bu kitapta kadınlara ve toplumun kadınlara olan bakış açısına oldukça fazla değinmiş.Çoğu yerde hatta genelinde düşüncelerine katıldım.En sevdiğim düşüncelerden biri ise şu oldu: Kadın kağıt değil kalem olmalı..
Kadın haricinde toplumun birçok sorununa değinmiş ve birçok yerde kendisini de eleştirdiği topluma dahil etmiş.
Kitabın en beğendiğim özelliklerinden biri ise M.K PARKER'ın çizimleriyle zenginleştirilmesi.Kitap sayesinde ünlü bir karikatürist olan Parker'ın çizimlerini tanımış oldum. Karakalem ile ilgilendiğim için oldukça ilgimi çekti.
Son olarak kitabın dili akıcı.Yalın.Okunurken hemen geçilmemesi üstünde düşünülmesi gereken bir çok konu var.
Tavsiye edeceğim kitaplar arasında yerini aldı.

Okan Turan 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Elif şafağın okuduğum ilk kitabı. kitabı elime aldım ve cümlesini okur okumaz içimde ki sıkıntıyla karşı karşıya geldim ve o anda okumaya başlamasaydım dedim. bir kitabı yarım bırakmak gibi bir huyum olmadığı için bitirdim kitabı ama tabir ne kadar doğru bilemem fakat kitap denilmez bana göre.

Tuğba Karakaya 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Herkes aynı fikirde sanırım. Elif Şafak'ın kitaplarından bir kitabı beğeniyorsunuz ve diğerleri de onun kadar güzel çıkar ümidi ile diğer kitaplarını da okuyorsunuz. Ben hala Aşk romanından aldığım keyifi bulamadım. Sanırım başka bir kitabını okumayacağım emin değilim.

2 /

Kitaptan 71 Alıntı

"Erkek genellikle güneş gibidir. Ya batar ya çıkar. İktidar peşinde, ya kazanır ya tepetaklak yuvarlanır. Net, berrak, sade ve yalın. Kadın ise ayın halleri gibidir. Parlarken bile bir yanı karanlıkta kalır. En görünür olduğu zamanlarda bile bir parçası bulutların ardında... Kadın muammadır."

Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 232 - Doğan Kitap)Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 232 - Doğan Kitap)

Keşke
"Halbuki kırgın olduğumuz her kim varsa, o da en az bizim kadar yaralı...Bunu bir anlayabilsek keşke."

Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 54)Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 54)
Emre Akyüz 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilgi bir perdedir. Sen ne kadar bilirsen bil, nasıl bir alim olursan ol, en cahil görünen insandan bile öğrenecek bir şeyin vardır elbet. Edep bunu unutmamaktır.

Firarperest, Elif ŞafakFirarperest, Elif Şafak

Kaç hayat yaşayınca yorulur insan? Kaç seneden sonra yaşlı, kaç hezimetten sonra bezgin, kaç sevdadan sonra kalpsiz, kaç kelimeden sonra lâl olur kişi?

Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 13)Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 13)
Aysel 
16 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ben senin ismini tarçın kokulu akide şekeri gibi tutuyorum ağzımda, damağımda, ruhumda… Kaygılarını biliyorum, yalnızlıklarını, kırgınlıklarını ve hırslarını da. Kalbinin ritmini duyuyorum; yanında olmasam, elini tutmasam da. Ruhunun en çirkef, suretinin en çirkin, zihninin en çiğ hallerini biliyorum; hiçbirini gözlerimle görmemiş olsam da. Ne bir mükafat verdin bana ne bir ceza. Ama cennetini de biliyorum, cehennemini de…

Firarperest, Elif ŞafakFirarperest, Elif Şafak
Aysel 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir yerlerde bir yaran olacak, canını yakan bir kıymık, hani işlemiş etine, sızlar derinde ince ince. Çıkarsan çıkaramazsın, atsan atamazsın. Bir yerlerde bir yara izin olacak, ara ara nükseden eski bir sancı, kanayan bir yara. İllaki bir hoşnutsuzluk, bir huzursuzluk, bir hazmedememe halin olacak.İllaki bir uyumsuzluk olacak seninle yaşadığın dünya arasında.Mutluluk beden için iyidir, sağlıklıdır, ama mesele bedeni değil sadece beyni geliştirmekse eğer, o zaman mutluluktan değil ancak, hüzünden hayır gelir!

Firarperest, Elif ŞafakFirarperest, Elif Şafak
Aysel 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Hayatta bir an evvel başarmak istemek iyi bir şey değildir aslında. Zira kolay elde edilen şeyler uzun sürmez.Bağdat'ta bir fırından günde yüz kase çıkarken, Çin'de tek bir seramik kase üretmek kırk yıl alır. Hangisi daha değerlidir?Yumurtasından yeni çıkmış bir civciv kendi gıdasını bulup yerken, bir bebek yıllar boyu bakıma muhtaç kalır. Birincisi bakışlarını asla yerden ayırmazken, ikincisi içeride yildızlar ve galaksiler barındırabilir. "

Firarperest, Elif ŞafakFirarperest, Elif Şafak
Emre Akyüz 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiç ortak noktamız yok sanki. Öyle davranıyoruz ki birbirimize, ayrı gezegenlerden zembille inmişiz gibi.

Firarperest, Elif ŞafakFirarperest, Elif Şafak
Aysel 
14 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın göğüs kafesine gece çöker bazen. Gece öyle bir çöker ki ruhuna olanca ağırlığı, bütün katmanlarıyla, bir türlü gelmez sabah, gün ağarmaz. Kalbinin atışı değişir. Ritim bozuluverir ta derinden bir yerden. Kalbin tekler. İncecik bir pamuk ipliğine tutunarak yaşarsın hayatla ölüm arasında. Kimse bilmez...Bilmek istemez...

Firarperest, Elif ŞafakFirarperest, Elif Şafak