Firarperest

6,9/10  (230 Oy) · 
1.208 okunma  · 
170 beğeni  · 
5.795 gösterim
Tadına doyulmaz, kimi zaman kışkırtıcı, kimi zaman sakinleştirici ama ruhu hep özgür kalan yazılar....

İnsan ki eşrefi mahlukattır, içindeki semavi özü keşfetmekle yükümlüdür. Çıkacaksın yollara, kendine doğru git gidebildiğin kadar. Keşif boynumuzun borcudur. Kendimizi keşfetmek, aşkı keşfetmek, dünyayı keşfetmek, Öteki'ni keşfetmek...

Çakılı kalmamak sırf alışkanlıklardan ötürü demir attığın koylara. Çıkmak oralardan, geçmek dalgakıranların beri tarafına, bilmediğin memleketlere varmak, tatmadığın yemekler yemek, sözlerini anlamadığın şarkılarla içlenmek, risk almak, dağılmak ve parçalanmak ve hasret çekmek buram buram, gurbetin tadına bakmak ve kendini yabancının gözünden görmek, şaşırmak yeniden, şaşırmak bir çocuk gibi dünyanın hallerine, çeşitliliğine, güzelliğine, acımasızlıklarına... şaşırmak ölene kadar... şaşırma kabiliyetini hiç yitirmemek... budur son tahlilde Âdemoğullarına, Havvakızlarına kendilerini keşfettirten serüven.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  236
 • ISBN:
  9786051119021
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aslında gazete yazıları derlenmiş. Ben gazetede okurken hiç beğenmemiş, çoğu hafta es geçmiştim ama şimdi motivasyonum mu iyiydi yoksa yazılar iyi mi derlenmişti bilemedim; sonuçta kitabı da beğendim, Elif Şafak'ı da. Zira bolca kişişel fikirleri ve hayata, sanata bakışı vardı yazılarda.

Melike 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap bir tomar gazete gibi. Beğenmemeyi dilerdim, bunları yaşamıyoruz, amma da abartmış demeyi çok isterdim ama maalesef... Ötekileşmeyi, toplumsal rolleri, bize yüklenen kendimizden bilmem kaç beden büyük gömleklerle yaşıyormuş gibi yapışımızı oldukça açık anlatmış. Kendimizi eleştirelim. Toplumun hiç ettiği, üçüncü sayfa haberlerinde okumaktan bıktığımız belki de yanı başımızda olanları "keşfetmek boynumuzun borcudur. Kendimizi keşfetmek, aşkı keşfetmek, dünyayı keşfetmek, ötekini keşfetmek..."

Esra Sürer 
08 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Genel olarak bu kitapta toplumla, kadınla, geleneklerle, ülkemiz ve ülkemizle ilişkili birçok konuya dair tespitleri mükemmeldi. Özellikle toplumda kadınların ne kadar zor dönemler geçirdiği, maruz kaldıkları her türlü şiddet unsuru ve erkek zihniyetinin nasıl kadını soyutlaştırdığı gayet gerçekçi bir şekilde ifade edilmişti.

Ayfer Ertaş 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elif Şafak'ın köşe yazılarından derleme kitabı.Deneme okumayı sevmediğim için olsa gerek pek beğenmedim.Ama bazı yerlerde farklı bakış açıları olduğunu da söylemem gerek.

Yazarın roman karakterlerindense kendi hayatından da bir parça bulabileceğiniz (örneğin Nina Simone'u eşinden kıskanması) denemelerden oluşan Elif Şafak meraklıları için doyurucu bir kitap. Onca mistik öyküleri, sıradışı karakterleri yazan bir kadının aslında herkes gibi bir kadın olduğunu görmek için okunabilir.

Kitap ve Kahve Delisi 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap deneme tarzında yazılmış. Aslında deneme okumayı çokta sevmem ama Elif Şafak'ın alış veriş listesini bile okurum yayınlansa
Denemelerin konuları ağırlıklı olarak kadınlar üzerineydi. Toplumda kadının yeri, özellikle Türkiye'deki ve diğer ülkelerdeki kadınların; diğerlerinin gözünden algılanışlarını, bazen minik bir hikaye ile bazende bir anıyla anlatmış. Tabi sadece konu kadınlar değildi; baba olmak, aşk, sanat,yazarlık ve yazmak üzerinede konular mevcuttu. Bu kitaptan aslına bakarsınız birçok şey öğrendim kendi adıma. Örneğin; Kafka 41 yaşında ölmüş ve ölmeden önce yakın dostuna vasiyette bulunmuş geride kalan günlüklerimi ve yazdıklarımı yok et kimsenin okumasına izin ve yayınlanmasına izin verme diye. Çünkü Kafka yazım hayatı boyunca yıllarca yazdığı eserleri bitirdikten sonra yakmış. Bu ve buna benzer, diğer yazarlar ve müzisyenler hakkındada ilginç ayrıntılar yer almakta kitapta. Kitabı okurken Elif Şafak'ı stand up göstericisine bezettim. Nedeni ise yaşamla ilgili herkesin bildiği ve "gerçekten ya!! böyle de birşey var" diyeceğimiz tespitler yapması tek fark diğerinde gülerken bunda durup düşünüyoruz.
Uzun lafın kısası Elif Şafak ile sohbet güzeldi geçti karşıma hayatla,aşkla ve diğer gerçeklerle ilgili o anlattı ben hak vererek, zaman zamanda ufak bir tebessümle dinledim. Ben çok beğendim. Deneme tarzı okumayı seven herkese tavsiye ederim. □"Tanımak istemek demek yüreğini önyargısızca o insana açmak demek. Yoksa bunun adı görmek istediğini görmektir."
□"Yazar ile yazı aynı değildir. Bir yazarın kişiliği berbat, ama yazısı harika olabilir. Ya da kendisi pek hoşsohbettir, ama kalemi kuvvetli değildir."
□" Nasıl ki parmak izlerimiz birbirine benzemiyorsa, hiçbir okurun okuma biçimi bir başkasınınkine benzemez. Bir metni sadece onu yazan kalem değil, aynı zamanda onu okuyan göz de inşa eder!"

mihrunnisa ersöz 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Elif Şafak'ın köşe yazılarının derlendiği keyifli bir kitap. Şimdi fark ediyorum ki okuma süresi çok uzamış . kitap sayesinde müzik arşivim de yeni bir sesle tanıştı. (Nina Simone) dinlemediyseniz tavsiye ederim.

Kitap okumanız bol olsun dostlar, iyi hafta sonları ...

Nupelda 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı iki veya üç yıl önce yarım bırakmıştım.Kitaplıkta okumadığım,yarım bıraktığım kitaplara bakarken gözüme çarptı.Bir şans daha vermek istedim.İyi ki bu şansı vermişim! Kitabı değil de kendimi çok şanslı hissettim.Demek ki iki sene bile geçince düşünceler olgunlaşıyor.Çevreye olan farkındalık artıyor.
Elif şafak bu kitapta kadınlara ve toplumun kadınlara olan bakış açısına oldukça fazla değinmiş.Çoğu yerde hatta genelinde düşüncelerine katıldım.En sevdiğim düşüncelerden biri ise şu oldu: Kadın kağıt değil kalem olmalı..
Kadın haricinde toplumun birçok sorununa değinmiş ve birçok yerde kendisini de eleştirdiği topluma dahil etmiş.
Kitabın en beğendiğim özelliklerinden biri ise M.K PARKER'ın çizimleriyle zenginleştirilmesi.Kitap sayesinde ünlü bir karikatürist olan Parker'ın çizimlerini tanımış oldum. Karakalem ile ilgilendiğim için oldukça ilgimi çekti.
Son olarak kitabın dili akıcı.Yalın.Okunurken hemen geçilmemesi üstünde düşünülmesi gereken bir çok konu var.
Tavsiye edeceğim kitaplar arasında yerini aldı.

Seda KÇN 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

Aslında daha uzun bir inceleme yazmıştım ama yanlışlıkla kaldırdım o yüzden moralim bozuldu . Çok uzatmayacağım . Güzel bir kitap genel kültür bilgimizi arttırıyor. Elif Şafak, daha çok kadın - erkek eşitliği üzerinde durmuş ve adeta "EŞİTLİK!" Diye haykırmıştır. Kitabı okurken birçok kez yazara çok kızdım çünkü birçok bölümde hep aynı konuyu ele almış dolayısıyla bu bende" Elif Şafak herhalde yazacak bir şey bulamamış. "Düşüncesi uyandırdı. Bu yüzden hayal kırıklığına uğradım. :-(

Serhat okuyan 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazı insanlar dünyayı değiştirmek istiyor bazıları eşlerini ya da arkadaşlarını.Kendini değiştirmek isteyense çok az. Bana sorsalar ben Tanrıyı Tanrı algısını değiştirmek istiyorum galiba Ne muhteşem bir şey olurdu Herkesin yararına..

4 /

Kitaptan 345 Alıntı

"Erkek genellikle güneş gibidir. Ya batar ya çıkar. İktidar peşinde, ya kazanır ya tepetaklak yuvarlanır. Net, berrak, sade ve yalın. Kadın ise ayın halleri gibidir. Parlarken bile bir yanı karanlıkta kalır. En görünür olduğu zamanlarda bile bir parçası bulutların ardında... Kadın muammadır."

Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 232 - Doğan Kitap)Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 232 - Doğan Kitap)
Ezgi Eroğlu 
 08 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Keşke
"Halbuki kırgın olduğumuz her kim varsa, o da en az bizim kadar yaralı...Bunu bir anlayabilsek keşke."

Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 54)Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 54)
Asiye-Melikşah 
25 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ne tuhaf ki depresyonun insanları eşitleyen bir özelliği var.Her depresyonun özü bir ve aynı.Kabuğu kaldırdın mı ince ince kanar.İnsan hep aynı yerden kanar.Hep yüreğinden.

Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 85)Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 85)
Asiye-Melikşah 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hiç değişmediğini iddia eden ve bununla gurur duyan insanlarda bir hamlık,çiğlik,pişmemişlik var.İnsan ki eşrefi mahlukattır,içindeki semavi özü keşfetmekle yükümlüdür.

Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 15)Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 15)
Ezzz41 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilgi bir perdedir. Sen ne kadar bilirsen bil, nasıl bir alim olursan ol, en cahil görünen insandan bile öğrenecek bir şeyin vardır elbet. Edep bunu unutmamaktır.

Firarperest, Elif ŞafakFirarperest, Elif Şafak
Asiye-Melikşah 
25 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Erkek genellikle güneş gibidir.Ya batar ya çıkar.Kadın ise ayın halleri gibidir.Parlarken bile bir yanı karanlıkta kalır.Kadın muammadır.

Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 104)Firarperest, Elif Şafak (Sayfa 104)