Adı:
Araf
Baskı tarihi:
Temmuz 2012
Sayfa sayısı:
396
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051114699
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Araf
Araf
"İyi de bir insana neden ömür boyu geçerli olacak şekilde tek bir isim veriliyordu başka bir isim de verilebilecekken, hatta isminin harfleri karıştırılıp aynı isimden yenileri türetilebilecekken? Kendimiz de dahil etrafımızdaki her şeyi yeniden adlandırma şansı ne zaman alınmıştı elimizden? 
Doğuştan bana verilen bir isme ilanihaye mıhlanıp yapıştığımı bilmek nasıl sıkmaz ki canımı, hayattaki yegâne tesellim kendim olmamayı başarabilme şansım iken? İsimleri sonsuza kadar sabitleyen bir dünyaya saplanmışım, harflerin çığırından çıkmasına izin vermeyen. Ama ne vakit kaşığımı alfabe çorbasına daldırsam ismimi ve onunla birlikte kaderimi yeniden düzenlemek üzere yeni harfler yakalamayı umuyorum."

Elif Şafak, cinsel/etnik/dini, tüm çarpılmışlıklarıyla aklımızdan çıkmayacak bir günümüz Amerikası tablosu çizmiş. Kaçık, hüzünlü, bilge ve inanılmaz komik romanı insanın damağında acı-tatlı bir lezzet bırakıyor.
-Fernanda Eberstadt, The Furies romanının yazarı-

Büyüleyici kelime oyunları, bir pop kültür aşkı ve korkusuz bir zekâ. Araf, Elif Şafak'ı XXI. yüzyıl edebiyatının önünde şapka çıkarılacak kadar orijinal seslerinden biri yapıyor. 
-Adam Langer, Crossing California'nın yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
396 syf.
·Beğendi·9/10
<sürprizbozan>


Türkiye'den doktora yapmak için Amerika'ya giden Ömer'in zaman kavramının şarkılardan oluşması, lgbt ilişkilerinden bahsetmesi, ev arkadaşı seçiminde sarımsağı saklamak için bi sürü saçma soru sormasını içeren hem aşırı duygulu hem de aşırı komik olabilen karakterleri barındıran beklenmedik bir sonla saniyelere küfrettiren, bizden ama bize de yabancı bir kitap olmuş. Sopranos bağımlısı ev arkadaşlarına sahip içlerindeki tek Türk olan ama Türklere de taban tabana zıt bir karaktere sahip Ömer'in çikolata ve muz ile beslenen bir biseksüel kızın dünyasına girişini, aşklarını ve arkadaşlarını anlatan ilginç ama bir o kadar da herkesten bir parça barındıran akışkan bir kitap.


</sürprizbozan>

Ömer'in Şarkı Listesi;

nick cave / as i sat sadly by her side
roger mcguinn / it's alright ma i am only bleeding
stone roses / made of stone
barry adamson / save me from my hand
pixies / where's my mind
david bowie / i'm afraid of americans
patti smith / paths that cross
leftfield / open up
cypress hill / hits from the bong
system of a down / chop suey
barry adamson / the vibes ain't nothin but the vibes
alabama 3 / mansion of the gods
queensryche / suite sister mary
the clash / somebody got murdered
lagwagon / coffee and cigarettes
lou reed / stupid man
sugarcult / stuck in america
something corporate / i kissed a drunk girl
david bowie / i'm deranged
anita lane / like caesar needs a brutus
banco de gaia / how much reality can you take
cypress hill / i want to get high
patti smith / citizenship
massive attack / better things
nico / these days
primal scream / out of the void
skunk anansie / it takes blood and guts to be this cool but i m still just a cliche
primal scream / don't fight it feel it
the ramones / somebody put something in my drink
the smiths / what difference does it make
portishead / only you
chumbawamba / amnesia
elvis costello / home is anywhere you hang your head
don allison / you can be replaced
dead kennedys / bleed for me
good riddance / overcoming learned behavior
pj harvey (& thom yorke) / this mess we're in
iggy pop and stooges / gimme danger
the sopranos theme music
midnight express theme music
casablanca theme music
lawrence of arabia theme music
467 syf.
·9 günde·7/10
Karşılaştığı dönemeçlerde hangi yöne gideceğini bilemeyenlerin hikayesinin anlatıldığı ve okuyanı da kitabı bitirip bitirmeme ikilemine sürükleyen, depresif ve karanlık bir kitap. Yazar karakter analizini ve yaşantılarının muhasebesini en derinden yapınca, hikayenin değil şahısların ön planda olduğunu ve kitabın bu yönde ilerleyeceğini anlıyorsunuz. Kitaptan bir hikaye tadı almak isteyenlerin damaklarındaki kekremsi tatla kapağı kapatıp, bir daha da açmayacak olmalarını buna bağlıyorum.
396 syf.
·6 günde·8/10
Elif Safak kitaplari hep ilklerim arasinda yer aldi. Araf la birlikte okunacak kitaplarim varken yine onceligi Elif Safak a verdim. Cokta iyi yapmisim. Karakterler konu ve hikaye gercekten ilginc. Farkli kulturlerden gelen uc erkegin yaban ellerde ev arkadasligi yapmasiyla basliyor asil hikaye. Ama elbette hepsinin kendi icinde farkli hikayeleri var. Asla siradan degil okunulasi bir kitap...
396 syf.
·9 günde·6/10
İsimleriyle sorunları olan farklı kültürlerdeki bir grup gencin yaşamlarından,sorunlarından,düşünce farklarından akıcı bir dille bahseden "Araf" keyifle okunabilecek bir kitap. Puanım 6
396 syf.
·46 günde·Puan vermedi
Araf’ın konusunu Amerika’ya eğitim için gitmiş dünyanın dört bir yanından insanların kesişen hayatları olarak tek cümleyle özetleyebilirim. Bu isimlerin arasında bir Türk de var. Yazar, kendi eğitim hayatında karşılaştığı kişilerden ve olaylardan esinlenerek yazmış romanını. Kitabın sonundaki yazarla röportajdan bunu anlıyoruz.

Farklı ve orijinal karakterler okumak keyifliydi ama kitap biraz depresif. Kasvetli de diyebiliriz. Eğer bu tarzı sevmiyorsanız ya da bu aralar uygun ruh halinde değilseniz uzak durmanızı öneririm.

Benim için Elif Şafak’tan ortalarda bir kitap oldu Araf. Ne çok sevdim ne de nefret ettim diyemem. Yazarla henüz tanışmamışsanız bana göre daha başarılı olan Aşk, Baba ve Piç ya da Bit Palas romanlarından biriyle başlamanızı öneririm.

https://suleuzundere.blogspot.com/...elif-safak-araf.html
268 syf.
Elif Şafak kitabın başından sonuna kadar yine dilsel bir şölen hazırlamış. Karmaşık bağlantılarla iyi kurgulanmış bir hikâye oluşturmuş.
396 syf.
Güzel bir kitap incelemek yerine kısa bir özetini yazacağım buraya içeriğini mereka edenler burdan görebilirler.
Ömer İstanbul'da doğup büyümüştür yükseklisans yapmak için Amerika'ya gider orada ev arkadaşı arayan Piu ve Abed ile tanışır bir de köpek(Aruz) beraber yaşarlar. Gail adlı bir kızda kitabımızda var Gail sadece muz ve çikolatayla kendini rahatlatır. Bir gün sırada beklerken Gail kriz geçirmektedir yanından geçen bir kız(feminist) ona yardım eder ve bunlar Gail ile arkadaş olurlar bu olaydan sonra. Gail içe kapanık, üşengeç, konuşmayı sevmeyen bir kızdır feminist olan kız ona bir kart verir ve onunda başkanlığını yaptığı feminist bir gruba katılmasını teklif eder Gail bu teklifi kabul eder ve bu grupta resmen kendini bulur ve açılır, iyi bir tartışmacı haline gelir. Ve Gail açıldıktan sonra tuhaf bir huya sahip olmuştur kafasının ortasında bir kaşıkla hep gezmektedir bu sebeple fazla dikkat çekmektedir. Piu'nun kız arkadaşı çok iyi yemek yapar bir gün Gail ve feminist kızın verdiği partide aşçı olur ve yemek vb. şeyler yapar ve orda Gaille arkadaş olur. Piu, Ömer ve Abed'in yaptığı cadılar bayramına Piu'nun sevgilisi onlarıda davet eder. Ömer ve Gail tanışır ve bunların arkadaşlıkları sürmeye devam eder.Ömer onu başlarda tuhaf bulsada ona karşı farklı duygular hissetmeye başlar. Bir gün toplu bir halde buluştuklarında Ömer Gail'e aşkını itiraf eder ve evlenirler. Piu'nun sevgilisi ise bir gün Piu ile tartışıp o feminist kız ile sevgili olur.Ve Piu'dan ayrılır. Gail'in bir isteği vardır İstanbul'a gelip Ömer'in ailesiyle tanışmak.Bir gün tatil için gelirler İstanbul'a tatil çok güzel geçmiştir ve dönüş günleri gelmiştir havaalanına doğru giderlerken trafikte kalırlar Gail bir anlık hışımla taksiden atlayıp boğazın bir ucundan kendini yere 33 saniye içerisinde atlar ve ölür.
345 syf.
·Puan vermedi
Her zaman Elif Şafak ' ın kalemini güçlü bulanlardan oldum . Araf adlı kitabını alırken ismi çok dikkatimi çekmişti. Özellikle kitabın arkasında yazan memleket üzerine yazılan kısa özeti. Ancak kitapta aradığımı tam bulamadım. Yarım mı bıraksam devam etsem arasında kaldığımı hissettim . Karakterlerini tek tek işlemiş Şafak . Kitapta gurbet ya da memleket hasreti gibi türden şeyler arıyorsanız kitap sizi umduğunuza değil bulduğunuza götürüyor. Oldukça depresif bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Zaten depresif bir haliniz varsa kitap sizi daha depresif hale getirebilir . İyi okumalar :)
396 syf.
·7 günde·7/10
Kitap da olay örgüsü çok uzun tutulmuş.Ustam ve ben kitabından aldığım hissiyatı bu kitabından alamadım.
Elif Şafak bireyin kendisine yabancı bir ülkede,yabancı bir toplum ve kültürde içine düştüğü karmaşık duygu,düşünce ve ruh hallerini çok sayıda karakter üzerinden sergilemiş..
396 syf.
Çarpık ilişkiler, sıradışı hayatlar, zekanın en üst noktasına gelmiş insanlar. Güzel ve etkileyici bir kitap. Yazar türk düşmanlığını bu kez yansıtmamış.
396 syf.
·Beğendi·8/10
Bu kitaptan aklımda en çok kalan şey Ömer'in noktasız yazılan ismi, geçen zamanı dinlediği şarkıların süresiyle hesaplaması ve saçına toka yerine çay kaşığı takan bir kız. :)
Biraz tuhaf bir kitaptı aslında karakterleri itibariyle. Ama orjinaldi de. ''Yabancı'' olmayı çok iyi işlemiş. Kimimiz vatandan uzakta yaşar yabancı oluruz, kimimiz doğdu yerde. Kimimiz de kendine bile yabancıdır aslında.
Aşk'tan daha çok sevdim. Bunun nedeni Araf'ın harika olması değil ama.
396 syf.
·5/10
Karmaşık duygu, düşünce ve ruh halleri en çok da yalnızlık ve yabancılaşma üzerinde duruyor yazar.Bazen çok şey anlatmaya çalışmak çok şey anlatacağın anlamına gelmez...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Araf
Baskı tarihi:
Temmuz 2012
Sayfa sayısı:
396
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051114699
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Araf
Araf
"İyi de bir insana neden ömür boyu geçerli olacak şekilde tek bir isim veriliyordu başka bir isim de verilebilecekken, hatta isminin harfleri karıştırılıp aynı isimden yenileri türetilebilecekken? Kendimiz de dahil etrafımızdaki her şeyi yeniden adlandırma şansı ne zaman alınmıştı elimizden? 
Doğuştan bana verilen bir isme ilanihaye mıhlanıp yapıştığımı bilmek nasıl sıkmaz ki canımı, hayattaki yegâne tesellim kendim olmamayı başarabilme şansım iken? İsimleri sonsuza kadar sabitleyen bir dünyaya saplanmışım, harflerin çığırından çıkmasına izin vermeyen. Ama ne vakit kaşığımı alfabe çorbasına daldırsam ismimi ve onunla birlikte kaderimi yeniden düzenlemek üzere yeni harfler yakalamayı umuyorum."

Elif Şafak, cinsel/etnik/dini, tüm çarpılmışlıklarıyla aklımızdan çıkmayacak bir günümüz Amerikası tablosu çizmiş. Kaçık, hüzünlü, bilge ve inanılmaz komik romanı insanın damağında acı-tatlı bir lezzet bırakıyor.
-Fernanda Eberstadt, The Furies romanının yazarı-

Büyüleyici kelime oyunları, bir pop kültür aşkı ve korkusuz bir zekâ. Araf, Elif Şafak'ı XXI. yüzyıl edebiyatının önünde şapka çıkarılacak kadar orijinal seslerinden biri yapıyor. 
-Adam Langer, Crossing California'nın yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.737 okur

  • irem kebabcı
  • İbrahim Peri
  • SEYİTHAN ATAŞ
  • Selva Başçı
  • Bekir ÇAVUŞ
  • Sinem
  • Emre Yol
  • Ayşe Danış
  • Tuğba Başar
  • Erdi HIRAMAN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.6
14-17 Yaş
%3.1
18-24 Yaş
%17.1
25-34 Yaş
%32.1
35-44 Yaş
%32
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.2
Erkek
%20.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.5 (89)
9
%7.3 (37)
8
%20.2 (103)
7
%18.7 (95)
6
%10 (51)
5
%6.1 (31)
4
%1.8 (9)
3
%2.8 (14)
2
%2.2 (11)
1
%3.3 (17)

Kitabın sıralamaları