7,2/10  (142 Oy) · 
804 okunma  · 
115 beğeni  · 
7.013 gösterim
"İyi de bir insana neden ömür boyu geçerli olacak şekilde tek bir isim veriliyordu başka bir isim de verilebilecekken, hatta isminin harfleri karıştırılıp aynı isimden yenileri türetilebilecekken? Kendimiz de dahil etrafımızdaki her şeyi yeniden adlandırma şansı ne zaman alınmıştı elimizden? 
Doğuştan bana verilen bir isme ilanihaye mıhlanıp yapıştığımı bilmek nasıl sıkmaz ki canımı, hayattaki yegâne tesellim kendim olmamayı başarabilme şansım iken? İsimleri sonsuza kadar sabitleyen bir dünyaya saplanmışım, harflerin çığırından çıkmasına izin vermeyen. Ama ne vakit kaşığımı alfabe çorbasına daldırsam ismimi ve onunla birlikte kaderimi yeniden düzenlemek üzere yeni harfler yakalamayı umuyorum."

Elif Şafak, cinsel/etnik/dini, tüm çarpılmışlıklarıyla aklımızdan çıkmayacak bir günümüz Amerikası tablosu çizmiş. Kaçık, hüzünlü, bilge ve inanılmaz komik romanı insanın damağında acı-tatlı bir lezzet bırakıyor.
-Fernanda Eberstadt, The Furies romanının yazarı-

Büyüleyici kelime oyunları, bir pop kültür aşkı ve korkusuz bir zekâ. Araf, Elif Şafak'ı XXI. yüzyıl edebiyatının önünde şapka çıkarılacak kadar orijinal seslerinden biri yapıyor. 
-Adam Langer, Crossing California'nın yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  396
 • ISBN:
  9786051114699
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Emre Ağaoğlu 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Karşılaştığı dönemeçlerde hangi yöne gideceğini bilemeyenlerin hikayesinin anlatıldığı ve okuyanı da kitabı bitirip bitirmeme ikilemine sürükleyen, depresif ve karanlık bir kitap. Yazar karakter analizini ve yaşantılarının muhasebesini en derinden yapınca, hikayenin değil şahısların ön planda olduğunu ve kitabın bu yönde ilerleyeceğini anlıyorsunuz. Kitaptan bir hikaye tadı almak isteyenlerin damaklarındaki kekremsi tatla kapağı kapatıp, bir daha da açmayacak olmalarını buna bağlıyorum.

Elif Şafak kitabın başından sonuna kadar yine dilsel bir şölen hazırlamış. Karmaşık bağlantılarla iyi kurgulanmış bir hikâye oluşturmuş.

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Değişik bir eser. Yazar bir hikayeden çok bir duyguyu aktarmak istemiş okuyucularına. Araf, iki arada kalmaktan çok nereye ait olduğunu bilememeyi, kendi yerini bazen de kendini bulamamayı, insanın vatanından ve kültüründen uzakta yaşadığı ruh hallerini ifade ediyor. Kendim de benzer durumda olduğum için şunu söyleyebilirim ki yazarın karakterlerinin iç dünyasına tuttuğu ışık hedefine ulaşmış. Zaten karakterler deseniz bir ayrı güzel. Zamanı dinlediği şarkılar ile ölçen Ömer, saçında kaşık ile dolaşan Gail ve daha niceleri. Yalnız kitap akıcı değil, böyle bir günde bitenler listenize giremez. Benim de elimde süründü bir süre ama okuduğum için de pişman değilim. :)

gökçe türkkan 
 26 Nis 13:14 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Elif Şafak'ın kitabının ismi gibi "arada kalanların" hikayesinin anlatıldığı, kurgusu iyi, karakterlerin renkli, diyalogların hoş olduğu bir kitaptı. Dünyanın değişik diyarlarından kopup gelmiş, karakterlerin hayatlarını okuyoruz. Baş karakter Ömer arkadaşı Faslı Abed, Ömer'in karısı Gail (eskiden ismi Zarpandit) Debra Ellen Thompson ve diğerleri... Kitap ilgi çeken detaylarla doluydu. Başka bir ülkede varolmak, varolabilmeye çalışmak, kimliğini sürdürme çabası, herkesin koptuğu yerden getirdiği alışkanlıklar.. Benim için keyifli, zaman zaman detaylarda kaybolduğum bir roman oldu.

Vildan Eyüpoğlu 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Karmaşık duygu, düşünce ve ruh halleri en çok da yalnızlık ve yabancılaşma üzerinde duruyor yazar.Bazen çok şey anlatmaya çalışmak çok şey anlatacağın anlamına gelmez...

Asiye-Melikşah 
19 Şub 10:25 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlginç ve güzel bir kitaptı.Konuyu değil de özlü cümleleri takip ettim desem daha doğru olur.Kitap bitince adı neden araf konmuş diye biraz düşündüm.İçinde hikayesi anlatılan kahramanlar hep arafta yaşadığı için konulduğuna kanaat getirdim.Kahramanlar hep arafta ,ikilemde, boşlukta kalan ,düşen ama kalkmaya zorlanan insanlar çünkü.Ama onların arafı mutlulukla mutsuzluk arasında bence.Beğendim,kitap bitince elimde güzel cümleler kaldıysa tamamdır.

şule ekinci 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Elif şafakin su ana kadar okuduğum en kotu kitabi bitirmek için çok cabalamistim gerçekten hic begenmedimm ve hic akıcı değil kendimi çok zorlamistim okumak için

Sıla Aytamga 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Elif Şafak'ın diğer romanlarına göre Üslup açısından ağır sayılabilecek bir roman. Ilk olarak İngilizce Yazılmış,daha sonra yazarla çevirmen Tarafından Türkçe'ye çevrilmiş. Bu sebeple Matematiksel bir dili var diyebiliriz. Yazarın diğer Romanları gibi akıp gitmese de altı çizilmesi gereken çok paragraf var. Sindirerek okursanız düşünce dünyanıza bir Şeyler katacaktır. Yabancı bir ülkede yabancı olmak hakkında da fikir sahibi oluyorsunuz okurken.

Neslihan Cayirci 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Okurken her sayfasını alıntılamak istediğim bir kitap. Elif Şafak kitabın başından sonuna kadar yine dilsel bir şölen hazırlamış. Karmaşık bağlantılarla iyi kurgulanmış bir hikâye oluşturmuş. Cok ince ayrıntıları ustalıkla işleyen bir yazar. Kitabi okuyun, pişman olmayacaksınız.

fatma 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Arafta kalmış insanların romanı.Yaşmakla ölümün acıyla sevginin arasında kalanların.Çok güzeldi severek ve ağlayarak okudum.Gerçek hayatımı okadar etkiledi ki kitab ı bitirdikten haftalar sonra bile düşünmeden kendımi alamadım.

3 /

Kitaptan 78 Alıntı

İnsan
İnsanı en fazla küçük düşüren ,her şeyden mahcup eden işte bu basit gündelik hayattı.

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak

Kendini unutarak, kaybederek, sahip olmadığı kelimelerle, hayatı boyunca en çok canını sıkan şeyden bahsetti: Mış gibi yapmaktan.

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak
gökçe türkkan 
23 Nis 09:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Günümüzde bile 'Konstantinopolis' yerine 'İstanbul' demeyi reddeden Ortodoks Hiristiyanların ısrarı bu yüzden. Ne de olsa yaşanılan şehrin fethedilmesi, insanın sevgilisini başkasına kaptırmasına benzer. İki durumda da ne kadar zaman geçerse geçsin kaybın üzerinden, insan sevgiliyi kendisinin ona verdiği isimle hatırlar, kendisi gittikten sonra edindiği isimle değil."

Araf, Elif Şafak (Sayfa 33)Araf, Elif Şafak (Sayfa 33)

Hayatında bir kez daha kendisini düşerken seyretmeye başlamıştı ve bu düşüş sersemletici bir tempoyla hızlanarak yaşama arzusunu azar azar aşındırıyordu,içerideki bir yaradan sızan kan gibi,görünürde kesik olmadan.

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak
Ayfer çağlar 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

'Evdeki örümcekleri öldürmemesini rica et ondan! Örümceklerin peygamberin hayatını kurtardığını anlat.'

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak
Ayfer çağlar 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

'İnsanlar seninle yemek yerse sana ihanet ederler ama bir köpek seninle yemek yerse bil ki seni sevdiği içindir.'

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak
Asiye-Melikşah 
15 Şub 15:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kendimizde dahil etrafımızdaki her şeyi yeniden adlandırma şansı ne zaman alınmıştı elimizden?

Araf, Elif Şafak (Sayfa 61)Araf, Elif Şafak (Sayfa 61)

Bir hakim dedi ki: Yazıda bir kargayla bir leyleğin beraber uçtuğunu,
beraber yemlendiğini gördüm. Şaşırdım-kaldım; derken aralarındaki
birlik nedir, onu bulayım diye hallerine dikkat ettim.
Şaşkın bir hâlde yaklaştım. Baktım, gördüm ki ikisi de topaldı.
"Bir kuşun, kendi cinsinden
olmayan bir kuşla uçmasının,
yayılmasının sebebi"

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak