7,1/10  (208 Oy) · 
1.138 okunma  · 
175 beğeni  · 
8.292 gösterim
"İyi de bir insana neden ömür boyu geçerli olacak şekilde tek bir isim veriliyordu başka bir isim de verilebilecekken, hatta isminin harfleri karıştırılıp aynı isimden yenileri türetilebilecekken? Kendimiz de dahil etrafımızdaki her şeyi yeniden adlandırma şansı ne zaman alınmıştı elimizden? 
Doğuştan bana verilen bir isme ilanihaye mıhlanıp yapıştığımı bilmek nasıl sıkmaz ki canımı, hayattaki yegâne tesellim kendim olmamayı başarabilme şansım iken? İsimleri sonsuza kadar sabitleyen bir dünyaya saplanmışım, harflerin çığırından çıkmasına izin vermeyen. Ama ne vakit kaşığımı alfabe çorbasına daldırsam ismimi ve onunla birlikte kaderimi yeniden düzenlemek üzere yeni harfler yakalamayı umuyorum."

Elif Şafak, cinsel/etnik/dini, tüm çarpılmışlıklarıyla aklımızdan çıkmayacak bir günümüz Amerikası tablosu çizmiş. Kaçık, hüzünlü, bilge ve inanılmaz komik romanı insanın damağında acı-tatlı bir lezzet bırakıyor.
-Fernanda Eberstadt, The Furies romanının yazarı-

Büyüleyici kelime oyunları, bir pop kültür aşkı ve korkusuz bir zekâ. Araf, Elif Şafak'ı XXI. yüzyıl edebiyatının önünde şapka çıkarılacak kadar orijinal seslerinden biri yapıyor. 
-Adam Langer, Crossing California'nın yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  396
 • ISBN:
  9786051114699
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:

Elif Şafak'ın romanlarını bir türlü sevemedim. Aşk kitabı hariç diğerlerinin gözümde edebi değeri yok. Bu kitabı da okumasaymışım hiçbir şey kaybetmezdim. Zamanımdan başka..

<sürprizbozan>


Türkiye'den doktora yapmak için Amerika'ya giden Ömer'in zaman kavramının şarkılardan oluşması, lgbt ilişkilerinden bahsetmesi, ev arkadaşı seçiminde sarımsağı saklamak için bi sürü saçma soru sormasını içeren hem aşırı duygulu hem de aşırı komik olabilen karakterleri barındıran beklenmedik bir sonla saniyelere küfrettiren, bizden ama bize de yabancı bir kitap olmuş. Sopranos bağımlısı ev arkadaşlarına sahip içlerindeki tek Türk olan ama Türklere de taban tabana zıt bir karaktere sahip Ömer'in çikolata ve muz ile beslenen bir biseksüel kızın dünyasına girişini, aşklarını ve arkadaşlarını anlatan ilginç ama bir o kadar da herkesten bir parça barındıran akışkan bir kitap.


</sürprizbozan>

Ömer'in Şarkı Listesi;

nick cave / as i sat sadly by her side
roger mcguinn / it's alright ma i am only bleeding
stone roses / made of stone
barry adamson / save me from my hand
pixies / where's my mind
david bowie / i'm afraid of americans
patti smith / paths that cross
leftfield / open up
cypress hill / hits from the bong
system of a down / chop suey
barry adamson / the vibes ain't nothin but the vibes
alabama 3 / mansion of the gods
queensryche / suite sister mary
the clash / somebody got murdered
lagwagon / coffee and cigarettes
lou reed / stupid man
sugarcult / stuck in america
something corporate / i kissed a drunk girl
david bowie / i'm deranged
anita lane / like caesar needs a brutus
banco de gaia / how much reality can you take
cypress hill / i want to get high
patti smith / citizenship
massive attack / better things
nico / these days
primal scream / out of the void
skunk anansie / it takes blood and guts to be this cool but i m still just a cliche
primal scream / don't fight it feel it
the ramones / somebody put something in my drink
the smiths / what difference does it make
portishead / only you
chumbawamba / amnesia
elvis costello / home is anywhere you hang your head
don allison / you can be replaced
dead kennedys / bleed for me
good riddance / overcoming learned behavior
pj harvey (& thom yorke) / this mess we're in
iggy pop and stooges / gimme danger
the sopranos theme music
midnight express theme music
casablanca theme music
lawrence of arabia theme music

Emre Ağaoğlu 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Karşılaştığı dönemeçlerde hangi yöne gideceğini bilemeyenlerin hikayesinin anlatıldığı ve okuyanı da kitabı bitirip bitirmeme ikilemine sürükleyen, depresif ve karanlık bir kitap. Yazar karakter analizini ve yaşantılarının muhasebesini en derinden yapınca, hikayenin değil şahısların ön planda olduğunu ve kitabın bu yönde ilerleyeceğini anlıyorsunuz. Kitaptan bir hikaye tadı almak isteyenlerin damaklarındaki kekremsi tatla kapağı kapatıp, bir daha da açmayacak olmalarını buna bağlıyorum.

Çarpık ilişkiler, sıradışı hayatlar, zekanın en üst noktasına gelmiş insanlar. Güzel ve etkileyici bir kitap. Yazar türk düşmanlığını bu kez yansıtmamış.

Elif Şafak kitabın başından sonuna kadar yine dilsel bir şölen hazırlamış. Karmaşık bağlantılarla iyi kurgulanmış bir hikâye oluşturmuş.

Müzeyem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Değişik bir eser. Yazar bir hikayeden çok bir duyguyu aktarmak istemiş okuyucularına. Araf, iki arada kalmaktan çok nereye ait olduğunu bilememeyi, kendi yerini bazen de kendini bulamamayı, insanın vatanından ve kültüründen uzakta yaşadığı ruh hallerini ifade ediyor. Kendim de benzer durumda olduğum için şunu söyleyebilirim ki yazarın karakterlerinin iç dünyasına tuttuğu ışık hedefine ulaşmış. Zaten karakterler deseniz bir ayrı güzel. Zamanı dinlediği şarkılar ile ölçen Ömer, saçında kaşık ile dolaşan Gail ve daha niceleri. Yalnız kitap akıcı değil, böyle bir günde bitenler listenize giremez. Benim de elimde süründü bir süre ama okuduğum için de pişman değilim. :)

Vildan Eyüpoğlu 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Karmaşık duygu, düşünce ve ruh halleri en çok da yalnızlık ve yabancılaşma üzerinde duruyor yazar.Bazen çok şey anlatmaya çalışmak çok şey anlatacağın anlamına gelmez...

Asiye-Melikşah 
19 Şub 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlginç ve güzel bir kitaptı.Konuyu değil de özlü cümleleri takip ettim desem daha doğru olur.Kitap bitince adı neden araf konmuş diye biraz düşündüm.İçinde hikayesi anlatılan kahramanlar hep arafta yaşadığı için konulduğuna kanaat getirdim.Kahramanlar hep arafta ,ikilemde, boşlukta kalan ,düşen ama kalkmaya zorlanan insanlar çünkü.Ama onların arafı mutlulukla mutsuzluk arasında bence.Beğendim,kitap bitince elimde güzel cümleler kaldıysa tamamdır.

şule ekinci 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Elif şafakin su ana kadar okuduğum en kotu kitabi bitirmek için çok cabalamistim gerçekten hic begenmedimm ve hic akıcı değil kendimi çok zorlamistim okumak için

Emine Şimşek 
 18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta doktora yapmak İçin Türkiye'den Amerika'ya,hiç tanımadığı bir ülkeye,giden Ömer Ozsipahioplunun bu yabancı ülkede kendisi gibi yabancı olan ev arkadaşları olan Abed ve Piyuyla ilişkisi oldukça güzel bir şekilde yansıtılmış bunun yanısıra Ömer'in bir çok kadınla ilişkisi yaşaması dersleriyle ilgi alakasını kesmesi bir çok sorunu ortaya çıkarmıştır derken Zarpandit(Ganya) adında biseksüel bir kıza aşık olur ve onunla evlenir ama sorunlar bundan sonra da devam eder Ganyanın psikolojik sorunları ve ölme isteği Ömer'i bu çıkılmaz sorunla karşı karşıya getirir çaresizdir Ömer bu durumda...

4 /

Kitaptan 94 Alıntı

İnsan
İnsanı en fazla küçük düşüren ,her şeyden mahcup eden işte bu basit gündelik hayattı.

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak

Kendini unutarak, kaybederek, sahip olmadığı kelimelerle, hayatı boyunca en çok canını sıkan şeyden bahsetti: Mış gibi yapmaktan.

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak

Yine de kendi içindeki sesleri duymamak için başkalarının konuşmalarını kafi derece dinlemişti.

Araf, Elif Şafak (Sayfa 269)Araf, Elif Şafak (Sayfa 269)
Ayfer çağlar 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

'Evdeki örümcekleri öldürmemesini rica et ondan! Örümceklerin peygamberin hayatını kurtardığını anlat.'

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak
gökçe c. 
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Günümüzde bile 'Konstantinopolis' yerine 'İstanbul' demeyi reddeden Ortodoks Hiristiyanların ısrarı bu yüzden. Ne de olsa yaşanılan şehrin fethedilmesi, insanın sevgilisini başkasına kaptırmasına benzer. İki durumda da ne kadar zaman geçerse geçsin kaybın üzerinden, insan sevgiliyi kendisinin ona verdiği isimle hatırlar, kendisi gittikten sonra edindiği isimle değil."

Araf, Elif Şafak (Sayfa 33)Araf, Elif Şafak (Sayfa 33)

Hayatında bir kez daha kendisini düşerken seyretmeye başlamıştı ve bu düşüş sersemletici bir tempoyla hızlanarak yaşama arzusunu azar azar aşındırıyordu,içerideki bir yaradan sızan kan gibi,görünürde kesik olmadan.

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak
Ayfer çağlar 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

'İnsanlar seninle yemek yerse sana ihanet ederler ama bir köpek seninle yemek yerse bil ki seni sevdiği içindir.'

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak
Asiye-Melikşah 
15 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kendimizde dahil etrafımızdaki her şeyi yeniden adlandırma şansı ne zaman alınmıştı elimizden?

Araf, Elif Şafak (Sayfa 61)Araf, Elif Şafak (Sayfa 61)