Şemspare

7,1/10  (126 Oy) · 
709 okunma  · 
96 beğeni  · 
3.998 gösterim
Gönülden yazılmış her roman, her hikâye, her kelime bir şemsparedir...

Güneş parçası..

Kararır gökyüzü bazen;
kasvetli bulutlar kaplar semayı.
Hayatın ritmi durağanlaşır, sohbetler bildikleşir,
içimizde birikir yalnızlık hissi.
Nasıl özleriz güneşi o zaman,
griler içinde aradığımız
bir tutam renk demeti.
Peri tozu gibi, inceden.

Gönülden yazılmış her roman,
her hikâye, her kelime
bir şemsparedir
Güneş parçası

Düşer omuzlarımıza,
kar tanesi gibi usulca,
yağmur gibi yıkar ruhumuzu, arındırır tozdan kirden tekdüzeliklerden...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9786050907995
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Aysel 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Elif Şafak`ın okuduğum 2. deneme tarzındakı kitabı: Şemspare. Bundan önce Firarperest`i okumuş çokta beğenmiş, ardından hemen Şemspare`i okumak istemiş, bulamamış, sonunda zar zor bulmuş ve okumuşdum.
Kitab genel olarak Firarperest`in devamı gibi. Yeni bir şeyler yok. Aynı mevzular başka başka kişiler aktarılarak işlenmiş. Yine feminist duygularına fazla yer vermiş. Yer yer çok sıktı, yer yer elimden bırakamadım. Elimden bırakamadığım kısmı, yazarlar hakkında olan yerleriydi. Çok yazar keşfettim, çok bilmediğim kitaplarla karşılaştım, çokça da filmler hakkında bilgiler edindim. Kitabın bana kattıkları bunlardan ibaret.
Gelgelelim Elif Şafak`ın kitaplarını okurken tekrar tekrar sözlerle karşılaştığımı anladım. Beni çok rahatsız eden 4 puan kırmama neden olan kısım burası. O sözleri sizlerle de paylaşmak istiyorum. Belki 1-2 Elif Şafak kitabı okumuşsanız size de yabancı gelmez :)

1. Camdan getto
2. Araf
3. Akide şekeri ( dikkat ettim de bu sözü yazar en çok aşkı tarif ederken kullanıyor ) :)
4. Ekseriya
5. Peyderpey ( alıntılarında karşınıza çıkmamış olmaz) :) vs.
Bunlar yalnızca aklımda kalanlar.

Keyifli okumalar *_*

Zehra Baysan 
 01 Şub 16:59 · Kitabı okudu · 2 günde · 4/10 puan

Yazarın denemelerini bir araya topladığı eser.Kitaptaki denemelerin bir çoğunda daha önce adını duyduğum ancak eserleri ya da yaşamları hakkında bilgi sahibi olmadığım çeşitli yazar ve şairlerden söz etmiş.Bazı denemeler bu yönüyle öğretici bir nitelik taşıyor.Bunun yanı sıra pek yalın bir dille yazıldığını söylemek mümkün değil.Bazı kelimelerin bu kadar tekrar edilmesi rahatsız edici olmuş.Aşırı derecede beğendiğimi söyleyemem ancak en azından okumaya değer.

"Ancak kendine güvenen, karakteri sağlam ve komplekslerden arınmış insanlar vazgeçmenin erdemine vâkıf olabilirler."

Nesuhi 
 11 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elif Şafak'ın köşe yazılarını topladığı kitap, her zaman olduğu gibi akıcı ve edebi ...
Kendini belli bir alanda sınırlandırmayan Elif Şafak yazı dilinin ve bilgisinin gücünü göstermekte.
Şafak kitapta yazılarını desteklemek için M.K.Perker'in çizimlerinden faydalanmış.

''Kararır gökyüzü bazen;
kasvetli bulutlar kaplar semayı.
Hayatın ritmi durağanlaşır,
sohbetler bildikleşir,
içimizde birikir yalnızlık hissi.
Nasıl özleriz güneşi o zaman,
griler içinde aradığımız
bir tutam renk demeti.
Peri tozu gibi, inceden.''

Tuğba Karakaya 
05 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Elif Şafak sevdiğim bir yazar. Bu kitapta biraz okucuya kendini açmış gibi geldi bana.Beğendim. Blogda da yorumlarımı yazdım.

http://hayalimdekikutuphane.blogspot.com.tr/...pare-elif-safak.html

Hilal 
05 Mar 2015 · Kitabı okumadı · 6/10 puan

Elif Şafak, Şemspare adlı kitabında gazetede yayımlanan denemelerini derlemiş. M. K. Perker ise bu metinlere resimleriyle eşlik etmiş. Bir bakıma, Firarperest' in devam kitabı olarak da görebileceğimiz bu kitap, bizi yazarın iç dünyasına götürüyor. Denemelerinde, diğer kitaplarından da alışık olduğumuz Şafak' ın feminist karakterine tekrar şahit oluyoruz. Bazen onunla beraber yolculuğa çıkıyor, bazen siyasi düşüncelerine tanıklık ediyor, bazen ise çocukluğu hakkında fikir ediniyoruz.

Elif Şafak' ın bir çok kitabı gibi oldukça sade bir dile sahip Şemspare. Buna bağlı olarak biten kitaplar listesine adını çabuk yazdırıyor.

Yazarın bazı görüşlerine katılmadığımı belirtmek istiyorum. Bazen fazla hırçın, bazense fazla uysal bir ruh hali içerisinde yazmış olmasından kaynaklandığını düşünüyorum ki bazen ak dediğine bazen kara diyebiliyor Şafak. Bu kitabında da bir çok çelişkiye rastlamış olmak beni biraz huzursuz etti. Buna rağmen, kendi üslubuyla şekillenmiş aforizmaları, kitabı okumak ve tavsiye etmek için yeterince geçerli bir sebep.

tülay abaza 
14 Oca 03:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elif Şafak'ın birçok kitabını okudum, çoğunu da beğendim ama deneme türünde yazdığı kitaplar beni pek tatmin etmedi. Birbirini tekrarlıyor sanki. Roman yazmada daha başarılı olduğunu düşünüyorum. Edebi dili ve ustalığını eleştirecek yeterliğe tabii ki sahip değilim ancak köşe yazılarından kitap derlemek de gereksiz. Köşe yazısı köşede kalsın. Damgalı mühürlü kitap olmasın..

Özge Yaylak 
 11 Oca 01:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

2017 yılına kadar neden beklettiğimi bilmediğim ve bu zamana kadar okumadığım için bin bir pişmanlık çektiğim kitap. Efsane. Kadın, sosyal ayrışmalar, toplumdaki değer yargıları ve nicesi. Elif Şafak bir ayna olup bakmış bana sanki de bak aslında sen de bunları düşünüyordun değil mi diyor. Evet diyorum, fazlasıyla. Yarın yeni kitabını almak için kitapçıya uğranacak!

Seda Nur Kaçan 
 16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Elif şafağn okuduğum ikinci romanı bu romanda deneyimlerini ,olaylara bakış açısını,duyarlılığını ve daha birçok güzel nasihatini okurlarıyla paylasmış. Hele toplumun en değerli parçalarından olan kadınlardan bahsetme şekline hayran kaldım .Var mı hala böyle duyarlı insanlar ? Bence vardır bir kaç tane .Sizce?

Damla Yıldız 
13 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Elif Şafak'ın okuduğum ilk kitabı...Kitapta güzel ve bır o kadar da önemli konulara değinilmiş.İçinde geçen film kitap ve müzikleri not alarak okudum.Anlatımda ara sıra kopukluk olsa da beğenerek okudum bence siz de okumalısınız :)

nejla güldalı 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Elif Şafak'ın deneme yazılarından derlenmiş bu kitap genel kültürünüze çok şey katacak. Arthur Miller ve Elia Kazan'ın hikayesi çok etkileyiciydi.

3 /

Kitaptan 120 Alıntı

Aysel 
30 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

" Ertelemek, yaşamın mayasını kaçırır. Kızdıysan bağır, sevdiysen söyle, özlediysen arkasından koş."

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Aysel 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

" Hani hep kitap okumaya vakit bulamamaktan şikâyet ederiz ya. Doğru değildir halbuki. Vakit dediğin yaratılır, yeter ki istek olsun. "

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak

Empati önemlidir. Kendin gibi olmayanı dinleyebilmek, okuyabilmek, anlayabilmek. … Sanat sanat için değildir. Sanat anlamak ve hissetmek içindir. Sadece kendi hikayeni değil, “öteki”nin hikayesini de. Özgürleşmektir sanat. Genişlemek, zenginleşmek, derinleşmek, kendini aşabilmektir.

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak

Ne yazık ki, sokakta kadınlara laf atan ama kendi kız kardeşlerine yan gözle bakılınca kanına dokunan bir erkeklik modeli var. Ve gene ne yazık ki, biz kadınlar yetiştiriyoruz onları. Doğdukları andan itibaren ''Koçum, sultanım, aslanım...'' diye diye. Onları ayrıcalıklı olduklarına gene biz anneler inandırıyoruz. Sonra o zanla onlar gidip başka kadınların kalplerini kırdıklarında kendimize hiç pay çıkarmıyoruz.

Şemspare, Elif Şafak (Sayfa 95)Şemspare, Elif Şafak (Sayfa 95)
Aysel 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

"İnsan vardır, yüzü güler, gönlü cömert, ufku geniş; onunla oturdukça oturmak istersiniz; muhabbetinden keyif ve feyiz alır, ilham bulur, farkında bile olmadan ne çok şey öğrenirsiniz. Yanından kalktığınızda az buçuk değişmiş, zenginleşmiş olarak yolunuza gidersiniz. Hafiflemiş olarak, rüzgârda tüy gibi. İçinizde bir gonca gül açılır, katmer katmer renklenir. Elinizde olmadan hayata gülümsersiniz."

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Aysel 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Buda’nın temel öğretilerinden biridir, “Başkalarını kıskanma, onlarla uğraşma” der ve ekler ardından: “Ha bire kıskançlık duyan insan iç huzurundan yoksun bir insandır.”

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Aysel 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

" Yürümeyeceğini iki taraf da gayet iyi bildiği halde başlar bazı aşklar..."

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Aysel 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

“Aynı çatı altında bu kadar yakınken nasıl bu kadar uzak düşüyoruz? Ailenin bir ferdinin yüreğinde fırtınalar koparken, diğeri ne hisseder? Bir odanın kapısı kapandığı zaman, o kapının ardında anne çocuğun ya da çocuk annenin ne yaşadığını biliyor mu?”

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Aysel 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

" Beyin dediğimiz bir kastır. Kullanıldıkça gelişir. Kullanılmazsa durağanlaşır. Sorgulamayan, düşünmeyen, okumayan beyin yerinde sayar. Kendi potansiyelinin ancak binde birini açığa çıkarabilir... "

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Aysel 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

" Devamlı başkalarıyla vakit geçirmenin insanın zihnini yoran, hatta moralini yıpratan bir yanı var. "

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak