Şemspare

7,2/10  (220 Oy) · 
1.089 okunma  · 
187 beğeni  · 
5.391 gösterim
Gönülden yazılmış her roman, her hikâye, her kelime bir şemsparedir...

Güneş parçası..

Kararır gökyüzü bazen;
kasvetli bulutlar kaplar semayı.
Hayatın ritmi durağanlaşır, sohbetler bildikleşir,
içimizde birikir yalnızlık hissi.
Nasıl özleriz güneşi o zaman,
griler içinde aradığımız
bir tutam renk demeti.
Peri tozu gibi, inceden.

Gönülden yazılmış her roman,
her hikâye, her kelime
bir şemsparedir
Güneş parçası

Düşer omuzlarımıza,
kar tanesi gibi usulca,
yağmur gibi yıkar ruhumuzu, arındırır tozdan kirden tekdüzeliklerden...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9786050907995
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Zehra Baysan 
 01 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 4/10 puan

Yazarın denemelerini bir araya topladığı eser.Kitaptaki denemelerin bir çoğunda daha önce adını duyduğum ancak eserleri ya da yaşamları hakkında bilgi sahibi olmadığım çeşitli yazar ve şairlerden söz etmiş.Bazı denemeler bu yönüyle öğretici bir nitelik taşıyor.Bunun yanı sıra pek yalın bir dille yazıldığını söylemek mümkün değil.Bazı kelimelerin bu kadar tekrar edilmesi rahatsız edici olmuş.Aşırı derecede beğendiğimi söyleyemem ancak en azından okumaya değer.

"Ancak kendine güvenen, karakteri sağlam ve komplekslerden arınmış insanlar vazgeçmenin erdemine vâkıf olabilirler."

İlknur 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Şemspare, Elif Şafak'ın köşe yazılarından derlediği bir deneme kitabı. Kitabın dili akıcı, kolay anlaşılabilir. Gerçek hayatta farkına varılması gereken bir çok konuyu kaleme almış. Bu kitap sayesinde hayatını merak ettiğiniz bir çok sanatçıyı da bulabilirsiniz.

Aysel 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Elif Şafak`ın okuduğum 2. deneme tarzındakı kitabı: Şemspare. Bundan önce Firarperest`i okumuş çokta beğenmiş, ardından hemen Şemspare`i okumak istemiş, bulamamış, sonunda zar zor bulmuş ve okumuşdum.
Kitab genel olarak Firarperest`in devamı gibi. Yeni bir şeyler yok. Aynı mevzular başka başka kişiler aktarılarak işlenmiş. Yine feminist duygularına fazla yer vermiş. Yer yer çok sıktı, yer yer elimden bırakamadım. Elimden bırakamadığım kısmı, yazarlar hakkında olan yerleriydi. Çok yazar keşfettim, çok bilmediğim kitaplarla karşılaştım, çokça da filmler hakkında bilgiler edindim. Kitabın bana kattıkları bunlardan ibaret.
Gelgelelim Elif Şafak`ın kitaplarını okurken tekrar tekrar sözlerle karşılaştığımı anladım. Beni çok rahatsız eden 4 puan kırmama neden olan kısım burası. O sözleri sizlerle de paylaşmak istiyorum. Belki 1-2 Elif Şafak kitabı okumuşsanız size de yabancı gelmez :)

1. Camdan getto
2. Araf
3. Akide şekeri ( dikkat ettim de bu sözü yazar en çok aşkı tarif ederken kullanıyor ) :)
4. Ekseriya
5. Peyderpey ( alıntılarında karşınıza çıkmamış olmaz) :) vs.
Bunlar yalnızca aklımda kalanlar.

Keyifli okumalar *_*

Yasin Bektaş 
 01 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Elif Şafak'ın okumuş olduğum ilk kitabı olması acaba nasıl bir yazardır? Başka kitaplarını okumaya değer mi? diyerek başladım ve sürükleyici bir şekilde bitirmemi sağladı. İçerisinde onlarca başlıkta birçok farklı yazar, şair, kendi yaşantısından alıntılar, intihar eden kişilikler, çeşitli olaylarda gözardı edilmiş itilmiş kakılmış belki de birçok hakkı elinden alınmış kadınlardan bahsetmekte.

Bende kadın yazarlara karşı yanlış olduğunu bilsem de hep önyargı vardı iyi bir yazar çıkmaz düşüncesiyle. Bu önyargımı galiba bu kitapla kırdım. İlk defa bir kitabını okuduğum bir yazarın eseri hoşuma gidince ayrı bir sevinç oluyor içimde, okunacak bir yazar buldum diye. İcinde 2 kitap tavsiyesi gördüm ilgimi çeken, ilk fırsatta okurum galiba.Herkese iyi okumalar

*GÜLŞAH 
02 Eyl 2017 · Puan vermedi

Yazarın farklı farklı yazılarından oluşan bu kitapta hayatını merak ettiğim birçok sanatçı ve mutlaka okumam gerektiğini düşündüğüm birçok yazar ismi öğrendim.. Her kitap başka bir kitabı okumaya vesile olur cümlesi hayat buldu..

Taner durmaz 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şemspare aslında son zamanlarda sıkça görmeye alıştığımız kitap türlerinden biri. Yazarın Habertürk gazetesinde iken yazdığı yazılardan derlenerek oluşturulmuş bir kitap.

Bilindiği üzere Elif Şafak birçok konuda yazılar yazmış, özellikle kadına dair yazıları ile oldukça beğeni kazanmıştır. Buna ilaveten gezi ve edebiyat yazıları ile güncel olaylara dair yazılar da bulmak mümkün.

Şemspare sadece Elif Şafak'ın eser değil aslında. Her ne kadar yazarı kendisi olsa da çizer olarak Kutlukhan Perker ona yardımcı oluyor ve bu güzel eserin ortaya çıkmasına katkı sağlıyor.

şenel celik 
26 Nis 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Bana Feruh furugzade gibi güçlü bir kadını tanıtan bu kitabı 3.5 sene önce okumuştum.Bende her zaman yeri ayrıdır.Elif Şafak'ın dili,akıcı bir şekilde anlatışı insanı ister istemez kitaba bağlıyor.Sadece bilgi vermiyor size sanatı sanatçıları sevdiriyor.Kendi hayatından kesitler sunması da ayrıca içine cekiyor,Elif Şafak'ı daha da yakınlaştırıyor.Okunması gereken denemelerden bir tanesi.

Fındık ezmesi 
 30 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Elif Şafak eserleri denildiginde bu tarz bir eser beklemiyordum acıkcası önyargı ile bakmistim bana farklı bir bakıs acısı kazandırdı ..Daha cok öz degerlendirmeler yaptıgı bu yapıtta kendinizden de bölümler göreceksiniz ..

Nesuhi 
 11 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elif Şafak'ın köşe yazılarını topladığı kitap, her zaman olduğu gibi akıcı ve edebi ...
Kendini belli bir alanda sınırlandırmayan Elif Şafak yazı dilinin ve bilgisinin gücünü göstermekte.
Şafak kitapta yazılarını desteklemek için M.K.Perker'in çizimlerinden faydalanmış.

''Kararır gökyüzü bazen;
kasvetli bulutlar kaplar semayı.
Hayatın ritmi durağanlaşır,
sohbetler bildikleşir,
içimizde birikir yalnızlık hissi.
Nasıl özleriz güneşi o zaman,
griler içinde aradığımız
bir tutam renk demeti.
Peri tozu gibi, inceden.''

Damla Yıldız 
13 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Elif Şafak'ın okuduğum ilk kitabı...Kitapta güzel ve bır o kadar da önemli konulara değinilmiş.İçinde geçen film kitap ve müzikleri not alarak okudum.Anlatımda ara sıra kopukluk olsa da beğenerek okudum bence siz de okumalısınız :)

4 /

Kitaptan 209 Alıntı

Aysel 
30 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

" Ertelemek, yaşamın mayasını kaçırır. Kızdıysan bağır, sevdiysen söyle, özlediysen arkasından koş."

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Aysel 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

" Hani hep kitap okumaya vakit bulamamaktan şikâyet ederiz ya. Doğru değildir halbuki. Vakit dediğin yaratılır, yeter ki istek olsun. "

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak

Empati önemlidir. Kendin gibi olmayanı dinleyebilmek, okuyabilmek, anlayabilmek. … Sanat sanat için değildir. Sanat anlamak ve hissetmek içindir. Sadece kendi hikayeni değil, “öteki”nin hikayesini de. Özgürleşmektir sanat. Genişlemek, zenginleşmek, derinleşmek, kendini aşabilmektir.

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Asiye-Melikşah 
23 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan vardır,sohbetine doyamaz ruhunun dibini bulamazsınız öylesine derin.Bir saklı cevherdir,ilk bakışta belli olmayan.Uçsuz bucaksız bir denizdir kıyılarına varılmayan.

Şemspare, Elif Şafak (Sayfa 23)Şemspare, Elif Şafak (Sayfa 23)

Ne yazık ki, sokakta kadınlara laf atan ama kendi kız kardeşlerine yan gözle bakılınca kanına dokunan bir erkeklik modeli var. Ve gene ne yazık ki, biz kadınlar yetiştiriyoruz onları. Doğdukları andan itibaren ''Koçum, sultanım, aslanım...'' diye diye. Onları ayrıcalıklı olduklarına gene biz anneler inandırıyoruz. Sonra o zanla onlar gidip başka kadınların kalplerini kırdıklarında kendimize hiç pay çıkarmıyoruz.

Şemspare, Elif Şafak (Sayfa 95)Şemspare, Elif Şafak (Sayfa 95)
Aysel 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

"İnsan vardır, yüzü güler, gönlü cömert, ufku geniş; onunla oturdukça oturmak istersiniz; muhabbetinden keyif ve feyiz alır, ilham bulur, farkında bile olmadan ne çok şey öğrenirsiniz. Yanından kalktığınızda az buçuk değişmiş, zenginleşmiş olarak yolunuza gidersiniz. Hafiflemiş olarak, rüzgârda tüy gibi. İçinizde bir gonca gül açılır, katmer katmer renklenir. Elinizde olmadan hayata gülümsersiniz."

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Aysel 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Buda’nın temel öğretilerinden biridir, “Başkalarını kıskanma, onlarla uğraşma” der ve ekler ardından: “Ha bire kıskançlık duyan insan iç huzurundan yoksun bir insandır.”

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Asiye-Melikşah 
23 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ben ne vakit böyle oldum?Hangi dönemeçte yitirdim inancımı,iyimserliğimi,cesaretimi,girişkenliğimi?"

Şemspare, Elif Şafak (Sayfa 24)Şemspare, Elif Şafak (Sayfa 24)
Aysel 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

" Yürümeyeceğini iki taraf da gayet iyi bildiği halde başlar bazı aşklar..."

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Aysel 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

" Devamlı başkalarıyla vakit geçirmenin insanın zihnini yoran, hatta moralini yıpratan bir yanı var. "

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak