Adı:
Şemspare
Baskı tarihi:
Temmuz 2012
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050907995
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Gönülden yazılmış her roman, her hikâye, her kelime bir şemsparedir...

Güneş parçası..

Kararır gökyüzü bazen;
kasvetli bulutlar kaplar semayı.
Hayatın ritmi durağanlaşır, sohbetler bildikleşir,
içimizde birikir yalnızlık hissi.
Nasıl özleriz güneşi o zaman,
griler içinde aradığımız
bir tutam renk demeti.
Peri tozu gibi, inceden.

Gönülden yazılmış her roman,
her hikâye, her kelime
bir şemsparedir
Güneş parçası

Düşer omuzlarımıza,
kar tanesi gibi usulca,
yağmur gibi yıkar ruhumuzu, arındırır tozdan kirden tekdüzeliklerden...
(Tanıtım Bülteninden)
Yazarın denemelerini bir araya topladığı eser.Kitaptaki denemelerin bir çoğunda daha önce adını duyduğum ancak eserleri ya da yaşamları hakkında bilgi sahibi olmadığım çeşitli yazar ve şairlerden söz etmiş.Bazı denemeler bu yönüyle öğretici bir nitelik taşıyor.Bunun yanı sıra pek yalın bir dille yazıldığını söylemek mümkün değil.Bazı kelimelerin bu kadar tekrar edilmesi rahatsız edici olmuş.Aşırı derecede beğendiğimi söyleyemem ancak en azından okumaya değer.

"Ancak kendine güvenen, karakteri sağlam ve komplekslerden arınmış insanlar vazgeçmenin erdemine vâkıf olabilirler."
Şemspare, Elif Şafak'ın köşe yazılarından derlediği bir deneme kitabı. Kitabın dili akıcı, kolay anlaşılabilir. Gerçek hayatta farkına varılması gereken bir çok konuyu kaleme almış. Bu kitap sayesinde hayatını merak ettiğiniz bir çok sanatçıyı da bulabilirsiniz.
 • Firarperest
  6.9/10 (319 Oy)252 beğeni1.683 okunma439 alıntı7.074 gösterim
 • Araf
  7.1/10 (279 Oy)237 beğeni1.476 okunma129 alıntı9.617 gösterim
 • Dönüş
  7.3/10 (347 Oy)284 beğeni1.684 okunma91 alıntı5.874 gösterim
 • Siyah Süt
  6.7/10 (498 Oy)371 beğeni2.638 okunma273 alıntı9.232 gösterim
 • Pinhan
  7.0/10 (245 Oy)192 beğeni1.191 okunma93 alıntı4.972 gösterim
 • Füreya
  8.5/10 (407 Oy)366 beğeni1.888 okunma236 alıntı7.650 gösterim
 • Ustam ve Ben
  8.3/10 (800 Oy)735 beğeni2.898 okunma342 alıntı11.751 gösterim
 • Elif
  6.8/10 (367 Oy)267 beğeni1.436 okunma349 alıntı7.302 gösterim
 • Köprü
  8.2/10 (360 Oy)316 beğeni1.725 okunma162 alıntı5.382 gösterim
 • Gizli Anların Yolcusu
  7.6/10 (494 Oy)352 beğeni2.046 okunma145 alıntı5.617 gösterim
Elif Şafak`ın okuduğum 2. deneme tarzındakı kitabı: Şemspare. Bundan önce Firarperest`i okumuş çokta beğenmiş, ardından hemen Şemspare`i okumak istemiş, bulamamış, sonunda zar zor bulmuş ve okumuşdum.
Kitab genel olarak Firarperest`in devamı gibi. Yeni bir şeyler yok. Aynı mevzular başka başka kişiler aktarılarak işlenmiş. Yine feminist duygularına fazla yer vermiş. Yer yer çok sıktı, yer yer elimden bırakamadım. Elimden bırakamadığım kısmı, yazarlar hakkında olan yerleriydi. Çok yazar keşfettim, çok bilmediğim kitaplarla karşılaştım, çokça da filmler hakkında bilgiler edindim. Kitabın bana kattıkları bunlardan ibaret.
Gelgelelim Elif Şafak`ın kitaplarını okurken tekrar tekrar sözlerle karşılaştığımı anladım. Beni çok rahatsız eden 4 puan kırmama neden olan kısım burası. O sözleri sizlerle de paylaşmak istiyorum. Belki 1-2 Elif Şafak kitabı okumuşsanız size de yabancı gelmez :)

1. Camdan getto
2. Araf
3. Akide şekeri ( dikkat ettim de bu sözü yazar en çok aşkı tarif ederken kullanıyor ) :)
4. Ekseriya
5. Peyderpey ( alıntılarında karşınıza çıkmamış olmaz) :) vs.
Bunlar yalnızca aklımda kalanlar.

Keyifli okumalar *_*
Elif Şafak'ın okumuş olduğum ilk kitabı olması acaba nasıl bir yazardır? Başka kitaplarını okumaya değer mi? diyerek başladım ve sürükleyici bir şekilde bitirmemi sağladı. İçerisinde onlarca başlıkta birçok farklı yazar, şair, kendi yaşantısından alıntılar, intihar eden kişilikler, çeşitli olaylarda gözardı edilmiş itilmiş kakılmış belki de birçok hakkı elinden alınmış kadınlardan bahsetmekte.

Bende kadın yazarlara karşı yanlış olduğunu bilsem de hep önyargı vardı iyi bir yazar çıkmaz düşüncesiyle. Bu önyargımı galiba bu kitapla kırdım. İlk defa bir kitabını okuduğum bir yazarın eseri hoşuma gidince ayrı bir sevinç oluyor içimde, okunacak bir yazar buldum diye. İcinde 2 kitap tavsiyesi gördüm ilgimi çeken, ilk fırsatta okurum galiba.Herkese iyi okumalar
Yazarın farklı farklı yazılarından oluşan bu kitapta hayatını merak ettiğim birçok sanatçı ve mutlaka okumam gerektiğini düşündüğüm birçok yazar ismi öğrendim.. Her kitap başka bir kitabı okumaya vesile olur cümlesi hayat buldu..
Şemspare aslında son zamanlarda sıkça görmeye alıştığımız kitap türlerinden biri. Yazarın Habertürk gazetesinde iken yazdığı yazılardan derlenerek oluşturulmuş bir kitap.

Bilindiği üzere Elif Şafak birçok konuda yazılar yazmış, özellikle kadına dair yazıları ile oldukça beğeni kazanmıştır. Buna ilaveten gezi ve edebiyat yazıları ile güncel olaylara dair yazılar da bulmak mümkün.

Şemspare sadece Elif Şafak'ın eser değil aslında. Her ne kadar yazarı kendisi olsa da çizer olarak Kutlukhan Perker ona yardımcı oluyor ve bu güzel eserin ortaya çıkmasına katkı sağlıyor.
Bana Feruh furugzade gibi güçlü bir kadını tanıtan bu kitabı 3.5 sene önce okumuştum.Bende her zaman yeri ayrıdır.Elif Şafak'ın dili,akıcı bir şekilde anlatışı insanı ister istemez kitaba bağlıyor.Sadece bilgi vermiyor size sanatı sanatçıları sevdiriyor.Kendi hayatından kesitler sunması da ayrıca içine cekiyor,Elif Şafak'ı daha da yakınlaştırıyor.Okunması gereken denemelerden bir tanesi.
Elif Şafak eserleri denildiginde bu tarz bir eser beklemiyordum acıkcası önyargı ile bakmistim bana farklı bir bakıs acısı kazandırdı ..Daha cok öz degerlendirmeler yaptıgı bu yapıtta kendinizden de bölümler göreceksiniz ..
Elif şafağn okuduğum ikinci romanı bu romanda deneyimlerini ,olaylara bakış açısını,duyarlılığını ve daha birçok güzel nasihatini okurlarıyla paylasmış. Hele toplumun en değerli parçalarından olan kadınlardan bahsetme şekline hayran kaldım .Var mı hala böyle duyarlı insanlar ? Bence vardır bir kaç tane .Sizce?
Her biri birbirinden güzel birbirinde etkileyici denemelerden oluşan şemspare aynı zamanda aklın yolunu gösteren ve hayatımızda ders çıkarmamız gereken noktaların üzerinde çok güzel şekilde duran bir eser olmuş. oldukça sürükleyici ve güzel bir üslupla yazılmış. kesinlikle tavsiye edilir bir eser.
Elif Şafak'ın okuduğum ilk kitabı...Kitapta güzel ve bır o kadar da önemli konulara değinilmiş.İçinde geçen film kitap ve müzikleri not alarak okudum.Anlatımda ara sıra kopukluk olsa da beğenerek okudum bence siz de okumalısınız :)
Elif Şafak'ın köşe yazılarını topladığı kitap, her zaman olduğu gibi akıcı ve edebi ...
Kendini belli bir alanda sınırlandırmayan Elif Şafak yazı dilinin ve bilgisinin gücünü göstermekte.
Şafak kitapta yazılarını desteklemek için M.K.Perker'in çizimlerinden faydalanmış.

''Kararır gökyüzü bazen;
kasvetli bulutlar kaplar semayı.
Hayatın ritmi durağanlaşır,
sohbetler bildikleşir,
içimizde birikir yalnızlık hissi.
Nasıl özleriz güneşi o zaman,
griler içinde aradığımız
bir tutam renk demeti.
Peri tozu gibi, inceden.''
" Ertelemek, yaşamın mayasını kaçırır. Kızdıysan bağır, sevdiysen söyle, özlediysen arkasından koş."
" Hani hep kitap okumaya vakit bulamamaktan şikâyet ederiz ya. Doğru değildir halbuki. Vakit dediğin yaratılır, yeter ki istek olsun. "
Empati önemlidir. Kendin gibi olmayanı dinleyebilmek, okuyabilmek, anlayabilmek. … Sanat sanat için değildir. Sanat anlamak ve hissetmek içindir. Sadece kendi hikayeni değil, “öteki”nin hikayesini de. Özgürleşmektir sanat. Genişlemek, zenginleşmek, derinleşmek, kendini aşabilmektir.
İnsan vardır,sohbetine doyamaz ruhunun dibini bulamazsınız öylesine derin.Bir saklı cevherdir,ilk bakışta belli olmayan.Uçsuz bucaksız bir denizdir kıyılarına varılmayan.
"Ben ne vakit böyle oldum?Hangi dönemeçte yitirdim inancımı,iyimserliğimi,cesaretimi,girişkenliğimi?"
Ne yazık ki, sokakta kadınlara laf atan ama kendi kız kardeşlerine yan gözle bakılınca kanına dokunan bir erkeklik modeli var. Ve gene ne yazık ki, biz kadınlar yetiştiriyoruz onları. Doğdukları andan itibaren ''Koçum, sultanım, aslanım...'' diye diye. Onları ayrıcalıklı olduklarına gene biz anneler inandırıyoruz. Sonra o zanla onlar gidip başka kadınların kalplerini kırdıklarında kendimize hiç pay çıkarmıyoruz.
"İnsan vardır, yüzü güler, gönlü cömert, ufku geniş; onunla oturdukça oturmak istersiniz; muhabbetinden keyif ve feyiz alır, ilham bulur, farkında bile olmadan ne çok şey öğrenirsiniz. Yanından kalktığınızda az buçuk değişmiş, zenginleşmiş olarak yolunuza gidersiniz. Hafiflemiş olarak, rüzgârda tüy gibi. İçinizde bir gonca gül açılır, katmer katmer renklenir. Elinizde olmadan hayata gülümsersiniz."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şemspare
Baskı tarihi:
Temmuz 2012
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050907995
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Gönülden yazılmış her roman, her hikâye, her kelime bir şemsparedir...

Güneş parçası..

Kararır gökyüzü bazen;
kasvetli bulutlar kaplar semayı.
Hayatın ritmi durağanlaşır, sohbetler bildikleşir,
içimizde birikir yalnızlık hissi.
Nasıl özleriz güneşi o zaman,
griler içinde aradığımız
bir tutam renk demeti.
Peri tozu gibi, inceden.

Gönülden yazılmış her roman,
her hikâye, her kelime
bir şemsparedir
Güneş parçası

Düşer omuzlarımıza,
kar tanesi gibi usulca,
yağmur gibi yıkar ruhumuzu, arındırır tozdan kirden tekdüzeliklerden...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.444 okur

 • Serra İlgezdi Avcı
 • Nermin Gececi
 • Seher Yıldırım
 • Edip Akçay
 • Hüsne ARTIKARSLAN
 • Göknur Ardıç
 • Ramazan Baysal
 • Serdar Can
 • Münevver Nehir ASLAN
 • Ezgi Kızıldağ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.8
14-17 Yaş
%4.7
18-24 Yaş
%23.3
25-34 Yaş
%29.1
35-44 Yaş
%26.2
45-54 Yaş
%9.5
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.9
Erkek
%20.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.8 (39)
9
%13.8 (39)
8
%17.7 (50)
7
%24.1 (68)
6
%13.1 (37)
5
%7.4 (21)
4
%5.3 (15)
3
%1.8 (5)
2
%1.1 (3)
1
%1.8 (5)

Kitabın sıralamaları