Adı:
Şemspare
Baskı tarihi:
Temmuz 2012
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050907995
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Gönülden yazılmış her roman, her hikâye, her kelime bir şemsparedir...

Güneş parçası..

Kararır gökyüzü bazen;
kasvetli bulutlar kaplar semayı.
Hayatın ritmi durağanlaşır, sohbetler bildikleşir,
içimizde birikir yalnızlık hissi.
Nasıl özleriz güneşi o zaman,
griler içinde aradığımız
bir tutam renk demeti.
Peri tozu gibi, inceden.

Gönülden yazılmış her roman,
her hikâye, her kelime
bir şemsparedir
Güneş parçası

Düşer omuzlarımıza,
kar tanesi gibi usulca,
yağmur gibi yıkar ruhumuzu, arındırır tozdan kirden tekdüzeliklerden...
(Tanıtım Bülteninden)
Yazarın denemelerini bir araya topladığı eser.Kitaptaki denemelerin bir çoğunda daha önce adını duyduğum ancak eserleri ya da yaşamları hakkında bilgi sahibi olmadığım çeşitli yazar ve şairlerden söz etmiş.Bazı denemeler bu yönüyle öğretici bir nitelik taşıyor.Bunun yanı sıra pek yalın bir dille yazıldığını söylemek mümkün değil.Bazı kelimelerin bu kadar tekrar edilmesi rahatsız edici olmuş.Aşırı derecede beğendiğimi söyleyemem ancak en azından okumaya değer.

"Ancak kendine güvenen, karakteri sağlam ve komplekslerden arınmış insanlar vazgeçmenin erdemine vâkıf olabilirler."
Şemspare, Elif Şafak'ın köşe yazılarından derlediği bir deneme kitabı. Kitabın dili akıcı, kolay anlaşılabilir. Gerçek hayatta farkına varılması gereken bir çok konuyu kaleme almış. Bu kitap sayesinde hayatını merak ettiğiniz bir çok sanatçıyı da bulabilirsiniz.
Elif Şafak`ın okuduğum 2. deneme tarzındakı kitabı: Şemspare. Bundan önce Firarperest`i okumuş çokta beğenmiş, ardından hemen Şemspare`i okumak istemiş, bulamamış, sonunda zar zor bulmuş ve okumuşdum.
Kitab genel olarak Firarperest`in devamı gibi. Yeni bir şeyler yok. Aynı mevzular başka başka kişiler aktarılarak işlenmiş. Yine feminist duygularına fazla yer vermiş. Yer yer çok sıktı, yer yer elimden bırakamadım. Elimden bırakamadığım kısmı, yazarlar hakkında olan yerleriydi. Çok yazar keşfettim, çok bilmediğim kitaplarla karşılaştım, çokça da filmler hakkında bilgiler edindim. Kitabın bana kattıkları bunlardan ibaret.
Gelgelelim Elif Şafak`ın kitaplarını okurken tekrar tekrar sözlerle karşılaştığımı anladım. Beni çok rahatsız eden 4 puan kırmama neden olan kısım burası. O sözleri sizlerle de paylaşmak istiyorum. Belki 1-2 Elif Şafak kitabı okumuşsanız size de yabancı gelmez :)

1. Camdan getto
2. Araf
3. Akide şekeri ( dikkat ettim de bu sözü yazar en çok aşkı tarif ederken kullanıyor ) :)
4. Ekseriya
5. Peyderpey ( alıntılarında karşınıza çıkmamış olmaz) :) vs.
Bunlar yalnızca aklımda kalanlar.

Keyifli okumalar *_*
Elif Şafak'ın okumuş olduğum ilk kitabı olması acaba nasıl bir yazardır? Başka kitaplarını okumaya değer mi? diyerek başladım ve sürükleyici bir şekilde bitirmemi sağladı. İçerisinde onlarca başlıkta birçok farklı yazar, şair, kendi yaşantısından alıntılar, intihar eden kişilikler, çeşitli olaylarda gözardı edilmiş itilmiş kakılmış belki de birçok hakkı elinden alınmış kadınlardan bahsetmekte.

Bende kadın yazarlara karşı yanlış olduğunu bilsem de hep önyargı vardı iyi bir yazar çıkmaz düşüncesiyle. Bu önyargımı galiba bu kitapla kırdım. İlk defa bir kitabını okuduğum bir yazarın eseri hoşuma gidince ayrı bir sevinç oluyor içimde, okunacak bir yazar buldum diye. İcinde 2 kitap tavsiyesi gördüm ilgimi çeken, ilk fırsatta okurum galiba.Herkese iyi okumalar
Yazarın farklı farklı yazılarından oluşan bu kitapta hayatını merak ettiğim birçok sanatçı ve mutlaka okumam gerektiğini düşündüğüm birçok yazar ismi öğrendim.. Her kitap başka bir kitabı okumaya vesile olur cümlesi hayat buldu..
Şemspare aslında son zamanlarda sıkça görmeye alıştığımız kitap türlerinden biri. Yazarın Habertürk gazetesinde iken yazdığı yazılardan derlenerek oluşturulmuş bir kitap.

Bilindiği üzere Elif Şafak birçok konuda yazılar yazmış, özellikle kadına dair yazıları ile oldukça beğeni kazanmıştır. Buna ilaveten gezi ve edebiyat yazıları ile güncel olaylara dair yazılar da bulmak mümkün.

Şemspare sadece Elif Şafak'ın eser değil aslında. Her ne kadar yazarı kendisi olsa da çizer olarak Kutlukhan Perker ona yardımcı oluyor ve bu güzel eserin ortaya çıkmasına katkı sağlıyor.
Bana Feruh furugzade gibi güçlü bir kadını tanıtan bu kitabı 3.5 sene önce okumuştum.Bende her zaman yeri ayrıdır.Elif Şafak'ın dili,akıcı bir şekilde anlatışı insanı ister istemez kitaba bağlıyor.Sadece bilgi vermiyor size sanatı sanatçıları sevdiriyor.Kendi hayatından kesitler sunması da ayrıca içine cekiyor,Elif Şafak'ı daha da yakınlaştırıyor.Okunması gereken denemelerden bir tanesi.
Elif Şafak eserleri denildiginde bu tarz bir eser beklemiyordum acıkcası önyargı ile bakmistim bana farklı bir bakıs acısı kazandırdı ..Daha cok öz degerlendirmeler yaptıgı bu yapıtta kendinizden de bölümler göreceksiniz ..
Spoi içerebilir.Yazarın,Habertürk gazetesinde yazdığı yazıların toplamından oluşuyor.Gezi,edebiyat,güncel olaylardan Da birer parça bulabileceğiniz bir kitap.Keyifli okumalar. :)
Elif şafağn okuduğum ikinci romanı bu romanda deneyimlerini ,olaylara bakış açısını,duyarlılığını ve daha birçok güzel nasihatini okurlarıyla paylasmış. Hele toplumun en değerli parçalarından olan kadınlardan bahsetme şekline hayran kaldım .Var mı hala böyle duyarlı insanlar ? Bence vardır bir kaç tane .Sizce?
Elif Şafak'ın okuduğum ilk kitabı...Kitapta güzel ve bır o kadar da önemli konulara değinilmiş.İçinde geçen film kitap ve müzikleri not alarak okudum.Anlatımda ara sıra kopukluk olsa da beğenerek okudum bence siz de okumalısınız :)
Elif Şafak'ın köşe yazılarını topladığı kitap, her zaman olduğu gibi akıcı ve edebi ...
Kendini belli bir alanda sınırlandırmayan Elif Şafak yazı dilinin ve bilgisinin gücünü göstermekte.
Şafak kitapta yazılarını desteklemek için M.K.Perker'in çizimlerinden faydalanmış.

''Kararır gökyüzü bazen;
kasvetli bulutlar kaplar semayı.
Hayatın ritmi durağanlaşır,
sohbetler bildikleşir,
içimizde birikir yalnızlık hissi.
Nasıl özleriz güneşi o zaman,
griler içinde aradığımız
bir tutam renk demeti.
Peri tozu gibi, inceden.''
" Ertelemek, yaşamın mayasını kaçırır. Kızdıysan bağır, sevdiysen söyle, özlediysen arkasından koş."
" Hani hep kitap okumaya vakit bulamamaktan şikâyet ederiz ya. Doğru değildir halbuki. Vakit dediğin yaratılır, yeter ki istek olsun. "
Empati önemlidir. Kendin gibi olmayanı dinleyebilmek, okuyabilmek, anlayabilmek. … Sanat sanat için değildir. Sanat anlamak ve hissetmek içindir. Sadece kendi hikayeni değil, “öteki”nin hikayesini de. Özgürleşmektir sanat. Genişlemek, zenginleşmek, derinleşmek, kendini aşabilmektir.
İnsan vardır,sohbetine doyamaz ruhunun dibini bulamazsınız öylesine derin.Bir saklı cevherdir,ilk bakışta belli olmayan.Uçsuz bucaksız bir denizdir kıyılarına varılmayan.
Ne yazık ki, sokakta kadınlara laf atan ama kendi kız kardeşlerine yan gözle bakılınca kanına dokunan bir erkeklik modeli var. Ve gene ne yazık ki, biz kadınlar yetiştiriyoruz onları. Doğdukları andan itibaren ''Koçum, sultanım, aslanım...'' diye diye. Onları ayrıcalıklı olduklarına gene biz anneler inandırıyoruz. Sonra o zanla onlar gidip başka kadınların kalplerini kırdıklarında kendimize hiç pay çıkarmıyoruz.
"Ben ne vakit böyle oldum?Hangi dönemeçte yitirdim inancımı,iyimserliğimi,cesaretimi,girişkenliğimi?"
"İnsan vardır, yüzü güler, gönlü cömert, ufku geniş; onunla oturdukça oturmak istersiniz; muhabbetinden keyif ve feyiz alır, ilham bulur, farkında bile olmadan ne çok şey öğrenirsiniz. Yanından kalktığınızda az buçuk değişmiş, zenginleşmiş olarak yolunuza gidersiniz. Hafiflemiş olarak, rüzgârda tüy gibi. İçinizde bir gonca gül açılır, katmer katmer renklenir. Elinizde olmadan hayata gülümsersiniz."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şemspare
Baskı tarihi:
Temmuz 2012
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050907995
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Gönülden yazılmış her roman, her hikâye, her kelime bir şemsparedir...

Güneş parçası..

Kararır gökyüzü bazen;
kasvetli bulutlar kaplar semayı.
Hayatın ritmi durağanlaşır, sohbetler bildikleşir,
içimizde birikir yalnızlık hissi.
Nasıl özleriz güneşi o zaman,
griler içinde aradığımız
bir tutam renk demeti.
Peri tozu gibi, inceden.

Gönülden yazılmış her roman,
her hikâye, her kelime
bir şemsparedir
Güneş parçası

Düşer omuzlarımıza,
kar tanesi gibi usulca,
yağmur gibi yıkar ruhumuzu, arındırır tozdan kirden tekdüzeliklerden...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.341 okur

  • Nalan S.
  • Yakup Çankaya
  • Eclipse
  • Seda Çakar
  • Ahmet Keleş
  • Engin
  • Uğur Yıldız
  • İbrahim korkmaz
  • FUNDA ÖZKAN
  • Gülşah Cansever

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.8
14-17 Yaş
%4.7
18-24 Yaş
%23.3
25-34 Yaş
%29.1
35-44 Yaş
%26.2
45-54 Yaş
%9.5
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.9
Erkek
%20.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.2 (38)
9
%13.9 (37)
8
%18.7 (50)
7
%23.6 (63)
6
%13.1 (35)
5
%6.7 (18)
4
%5.6 (15)
3
%1.9 (5)
2
%0.7 (2)
1
%1.5 (4)

Kitabın sıralamaları