Sakız Sardunya

·
Okunma
·
Beğeni
·
11.364
Gösterim
Adı:
Sakız Sardunya
Baskı tarihi:
Ekim 2014
Sayfa sayısı:
156
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050922912
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayınları
İstanbul'da sakin bir mahallede bir kız çocuğu yaşardı.İsmini hiç mi hiç sevmeyen... Hem akıllı, hem meraklıydı.Çok da konuşkandı. Anne babasına ve öğretmenlerinedurmadan sorular sorardı. Zavallı büyükler, onun zekâsınayetişmekte zorlanırdı!Bir atlası vardı sürekli karıştırdığıve pek çok kitabı.... Hayaller kurmaya bayılırdı.Bir gün okulun kütüphanesinde hiç beklemediği birsürprizle karşılaştı. Rafların arasında tuhaf bir küreparlıyordu. Bulan herkesi unutulmayacakbir yolculuğa çıkaran sihirli bir küre!

EFHİMA, yani Efsaneler, Hikâyeler ve Masallar Ülkesi'ne uzanan rengârenk bir maceraya atılmaya hazır mısınız?

Usta yazar Elif Şafak çocuklar için sıcacık vesıradışı bir öykü yazdı!Dostluk, paylaşım, hayal gücü,kitap ve doğa sevgisinin özenle işlendiği Sakız Sardunya,soluksuz ve keyifli bir okuma süreci vadediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
156 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Küçük, minnak ve ismini sevmeyen bir kızın gözünde büyükleri anlatan bu kitabı, küçük dostlarımız kadar biz büyüklerinde okuyup ders alması gerekiyor. Her yaşa hitap edebilecek “Küçük Prens” tadında bir eser.

Çocuk aklı !!! Biz büyükler her zaman çocuk aklını küçümser ve onların yeteneklerini köreltiriz. Çocuk aklı kadar geniş ve uçsuz bucaksız bir dünya yoktur. Kitaba konu olan asıl meselelerden bir tanesi de biz büyüklerin çocukları ciddiye almamasıdır. Ama alınacak en güzel ve temiz olandır çocuk aklı. Bir düşünsenize çevrenizdeki her şeye merakla ve kötülük düşünmeden baktığınızı. Haset yok, kin yok, nefret yok.... Sadece merak var.

Sakız Sardunya ana karakterimizin adıdır. Aynı zamanda kitaba da ismini vermiştir ve anlamı Afrika’da yetişen bir çiçek türüdür. Sardunya’mızın sıkıntısı ise arkadaşlarının ismi ile dalga geçmesi ve bu sebeple güzel kızımızın kendini yalnız bırakmasıdır. Oysa farklı olmak, ayrı olmak çok güzel bir şeydir. Farkına da varacaktır. “Bırak herkes sana gülsün, bu onların sorunu.”

Dış çevre !!! Kızımız der ki herkes evine çiçek gibi bakar, ya çevresine... Sanki gideceğimiz başka bir dünya varmış gibi kirletiyoruz da kirletiyoruz. Burada kaç kişi bir fidan ekip büyümesini bekledi. Yapın bunu. Annenizle ya da babanızla veya varsa evlatlarınızla gidin bir kaç fidan alıp dikin. Onlara isimler verin. Çünkü bizim başka bir eviniz yok.

Senden beklenen gibi olma, kendin ol. Başkalarının ne dediği de tabi ki önemli ama öyle görünmek için öyle olma. Bırak seni kabullenecek olanlar sen olduğun için, yalansız riyasız kabul etsin. Asla vazgeçme bundan. “Hayat tavizler verilmeye başlandığında senin elinden çıkar.”

Hedeflerinden şaşma !!! “Her yenilgi bir kazanımdır.” En iyi yol ise halen denenmemiş olandır. Vazgeçme !!! Zorluklar karşısında mücadelene devam et, daha çok çalış.

Sakız Sardunya’mız da bu değerleri öğrendikten sonra artık o da “İsmini seven kız” oldu. Farklı olmak farktır. Çocuklarınıza çocukmuş gibi değilmişte bir yetişkin gibi davranmayı prensip edinip, baba anne veya veli olmanın hakkını verin.

Bir de size bir adamdan bahsetmek isterim. Bu adam benim dedem olur, yani babamın amcasıdır. Boyu 1 metre vardı ya da yoktu. Hayal meyal hatırlarım. Hiç evlenmemiş ya da evlenemiş ama inadına çocukları sevmiş, sayısız iyilikler etmiş yine de gülmemiş bahtı. Boyunun kısa olması kendisine bir yükmüş gibi, bütün alayların konusu olmuş. Duramamış köy yerinde, göçmüş İstanbul’a babamların yanına. Kaderi, talihi burada da yakasını bırakmamış. İstanbul’ya bura... Ardından Ufak İsmet, Gıdıl İsmet ve en kötüsü de Cüce İsmet derlermişte dururlarmış. Nenem derdi ki; “Eyle zeki eyle zeki idi ki, köy yerinde onun gibisi yok imiş. Lakin hayat. Yedirememiş kendine. 7 milyonluk İstanbul herkese kucak açmışta 1 metrelik adamı bağrına basamamış. Dönmüş gerisin geriye baba toprağına. Mücadelesine kaldığı yerden devam etmeye çalışmış ama nafile. Germiş halatı damın direğine, sallandırı vermiş 1 metrelik adam dünyayı, ası vermiş nezaketi, öldürmüş hoşgörüyü, boğazlamış sevgiyi ve vurmuş insanlığın başını. Keşke biraz daha büyük olsaydık, keşke yaşımız beş değilde onbeş olsaydı. O vakit başımızda taşır boyumuzu boyu ederdik. Ama yetişemedik. Boynuna geçirdiği ip sadece kendi hayatına maal oldu. İnsanlık yine herkese kaldı, nezakette öyle ve hoşgörüyü hepimiz sahiplendik. Ölen ise sadece 1 metrelik bir adam oldu. Ondan kalan ise sadece sarı bir fotograf keresi. Bembeyaz karların üzerinde durmuş teni bronz, kara hafif kırmızıya çalan. Elinde deyneği, başında kahverengi kulahı, üzerinde haki gocuğu. Dim dik durmuş, ardında 3 metre gölgesi... Dedem İsmet. Yaşamak değil sana kısmet....

Sevgi ile kalın.
156 syf.
Bu kitap benim bir günde okuduğum ve elimden bırakamadığım bir kitaptır. Sakız Sardunya 11 yaşında ve kitap okumayı çok seven bir kitap kurdu dur. Ayrıca ismi Sakız Sardunya olduğu için kendini farklı hissediyor.
156 syf.
·Beğendi·10/10
Üniversitede çocuk edebiyatı dersine giren hocamız bize birkaç kitap tavsiye etmiş daha kapağına dahi bakmadan “Aman, bunlar da ne ki ben -tabiri caizse- tuğla gibi kitaplar okuyorum deyip burun kıvırmışlığımız olmuştu.

Sakız Sardunya ve bu alanda yazılmış hangi kitabı okudumsa yüzüme yayılan tebessüm beni uzun bir süre terk etmedi.

Hayatı sevmek, okumayı sevmek küçük yaşlarda başlar. Aslında yaşadığımız hayatın önemli bir kısmı çocukluğumuzun nasıl geçtiğinde gizli. Bu dönemi sağlıklı şekilde geçiren her birey zemini sağlam bir geleceğe kucak açıyor kanaatimce.

‘Küçükler için yazılmış eser’ diye bir kavrama kesinlikle katılmıyorum. Hepimizin içinde -klasik bir deyişle- büyütemediğimiz veya büyümesini istemediğimiz bir çocuk gizli.

O sebeple;
Her sayfasında ister açık ister kapalı bir şekilde ifade edilmiş olsun, envai çeşit öğütler içeren bu tür kitapları herkesin okuması gerekir.

*Sakız Sardunya sorgulayan, öğrenen öğrendikçe mutlu olan bir kızımız.
Fakat bir sorunu var: Adını pek sevmiyor.

-Hayatı deneyimleye deneyimleye öğrenen bu tatlı kız, etrafa kulak asmamayı başardığı bir vakit her şeyin yoluna girdiğini ve aslında adının hiç de fena olmadığını anlıyor. Bu da hayatı tespih yapıp sallamanın çocuk versiyonu olsa gerek. (Çoğumuzun yapamadığı gibi!)

- Dünyayı verelim çocuklara diyesim geliyor şairin dediği gibi. Hayat rengarenk aslında onlar gibi bakabilmesini bilene...

*Velhasıl kelam en büyük sanat; ruh sağlığı yerinde, kendini ve dünyayı seven iyi bireylerin yetişmesini sağlamak ve kendini yetiştirmeyi öğrenebilmektir.

Kendini yetiştirmeyi, puzzle’ı bozup en baştan başlamak isteyenlere küçük bir notum olacak: Sakız Sardunya ve Sakız Sardunya namına bu alanda ne varsa okuyun...
Esen kalın...
156 syf.
·1 günde·Beğendi
Çocuklar ve büyükler zevkle bu kitabı okuyabilir. Bu kitap çocukların gözünden nasıl göründüğümüzü, onların bir şey anlamadığını zannedip basit cevaplar vererek kaçmaya çalışırken onların her şeyin farkında olduğunu anlatır. Çocuklara okuma sevgisini aşılayan, onların hayal dünyasına hitap eden ve gelişmesine yardımcı olabilecek bir kitaptır. Okumanızı tavsiye ederim.
156 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Derdini kimseye soyleyemeyip günlüğüne yazan bir kızın hikayesi

İsmini hiç sevmemesine ramen hayata mutlu olmaya çalışıyor.
Bakalım sakız sardunyayi annanesi ve dedesinin yanında neler bekliyor
156 syf.
Her ay en az bir çocuk kitabı okuma kararı aldım. Çocuk kitapları okuyup, kızıma okuyacağı kitaplarla ilgili tavsiyede bulunacağım günlerin hayaliyle. Bu kitapta da dediği gibi kendin yapmadığın şeyi çocuktan nasıl isteyebilirsin ki?
Gelelim Sakız Sardunya'ya: Çok beğendim. Bir yetişkin olarak da iyi ki okumuşum dedim. Çocukların penceresinden hayata bakmamızı sağlayan kitapları çok seviyorum çünkü. Güzel örnekler, hedefler ve hayallerle dolu pozitif bir kitaptı.
Hem çocuklara hem büyüklere tavsiyemdir. Keyifli okumalar.
156 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
sakız sardunya adlı bu kitapta dostluk,hayal gücü,kitap ve doğa sevgisinin üzerinde durulmuştur.Tüm bu maceraları sanki ben yaşamışım gibi hissettim.Sizinde okumanızı tavsiye ederim...
156 syf.
·8/10
İyi yazarlar her zaman çocuk kitabı yazamaz, ama Elif Şafak yazmış.Maceracı, ders verici,eğlenceli ve kolay okunur bir kitap.Eh ne de olsa Elif Şafak. ( zaten sırf onun için almıştım kitabı).
156 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Küçüklere yönelik olmasına rağmen büyüklerin de okunması gereken bir kitap diye düşünüyorum. Zira çoğu zaman kendi çocukluğumuzu unutup çocuklara pek aldırış etmeyebiliyoruz yetişkinler olarak.. Çocuk dünyasına geri dönüş yapıyorsunuz ve onları daha iyi anlamanıza vesile oluyor.

Ve ayrıca, Elif Şafak'ın, bu kitabı kendi çocuğunun etkisiyle yazmış olabileceğini ve bu sebeple ondan benzer kitaplar beklememe neden oldu diyebilirim. :)
156 syf.
·9/10
SAKIZ SARDUNYA-ELİF ŞAFAK
Elif Şafak ilk kez çocuklar için yazdı. Onun masalının adı, “Sakız Sardunya”… İstanbul’un sakin bir mahallesinde yaşayan güzel, akıllı, meraklı, her şeyi öğrenmeye hevesli bir kızın hikayesi aslında. Dünya atlasına bakıp hayallere dalmaya bayılıyor. Tek kusuru ismini hiç sevmemesi, bu sebeple çoğu zaman hayatı kendine zehir ediyor.
“E, n’olmuş, bundan bir masal çıkmaz ki” diyebilirsiniz. Hiç de öyle değil işte. Küçük kahramanımız bir gün okulun kütüphanesinde beklemediği bir sürprizle karşılaşıyor. Rafların arasında o güne dek görmediği türden bir küre duruyor ve sanki onu özel bir yere davet edercesine ışıl ışıl parlıyor. Daha da güzeli, kız bu kürenin, onu bulan kişiyi unutulmayacak bir yolculuğa çıkarabilecek sihir gücüne sahip olduğunu öğreniyor.
Of, keşke bizim evdeki kütüphanenin rafları arasında da böyle bir küre olsa, ben de o küçük kız gibi EFHİMA’ya, yani Efsaneler, Hikâyeler, Masallar Ülkesi’ne gitsem ve harikulade maceralar yaşasam. Ve şu sıkıcı hayat hiç değilse bir süreliğine rengarenk bir peri masalına dönüşse…
Elif Şafak “Sakız Sardunya”da dostluğu, paylaşmayı, hayal gücünü, kitap ve doğa sevgisini ele alıyor. İsmi gibi çok tatlı bir kitap bu; okuyunuz, okutunuz.

Gülenay Börekçi
156 syf.
·Beğendi·10/10
Daha çok ilköğretim çağı okuyucular için hazırlanmış,ama bir yetişkin bireyin de mutlaka okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum.

Konusu ( okumaya ve düşünmeye teşvik ) ve resimleri itibarıyla ve akıcı bir dil sayesinde bir solukta okuyabileceğiniz bu kitap bence,inşallah yanlış anlaşılmaz ama," Küçük Prens " ayarında,türkiş....! ( Sakız Sardunya )...

Yediden yetmişe herkese tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
156 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Özellikle edebi açıdan güzel bir kitap zaten başlıbaşına güzel herkes okumalı herkeze çok şey katacaktır eminim macera bilgi karışık herşey var ...
Matematikte iyi olmadığın için mi bu dersten korkuyorsun? Yoksa matematikten korktuğun için mi bu derste iyi değilsin
Unutma kitapseverler her yerde. Zengin-fakir, köylü-şehirli, kadın-erkek, genç-yaşlı fark etmez. Onları hemen tanırsın. Biraz içine kapanıktırlar. Hayal güçleri çok geniştir. Etraflarındaki insanlar onları her zaman anlayamaz. O yüzden biraz yalnızdırlar. En güzel hikayeleri onlar anlatır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sakız Sardunya
Baskı tarihi:
Ekim 2014
Sayfa sayısı:
156
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050922912
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayınları
İstanbul'da sakin bir mahallede bir kız çocuğu yaşardı.İsmini hiç mi hiç sevmeyen... Hem akıllı, hem meraklıydı.Çok da konuşkandı. Anne babasına ve öğretmenlerinedurmadan sorular sorardı. Zavallı büyükler, onun zekâsınayetişmekte zorlanırdı!Bir atlası vardı sürekli karıştırdığıve pek çok kitabı.... Hayaller kurmaya bayılırdı.Bir gün okulun kütüphanesinde hiç beklemediği birsürprizle karşılaştı. Rafların arasında tuhaf bir küreparlıyordu. Bulan herkesi unutulmayacakbir yolculuğa çıkaran sihirli bir küre!

EFHİMA, yani Efsaneler, Hikâyeler ve Masallar Ülkesi'ne uzanan rengârenk bir maceraya atılmaya hazır mısınız?

Usta yazar Elif Şafak çocuklar için sıcacık vesıradışı bir öykü yazdı!Dostluk, paylaşım, hayal gücü,kitap ve doğa sevgisinin özenle işlendiği Sakız Sardunya,soluksuz ve keyifli bir okuma süreci vadediyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 442 okur

  • ALPER GÜRSOY
  • Tuana Aktekin
  • Sevil Güneş
  • Fatma Betül Sucu
  • Kedi Kitaplığı
  • kitap
  • Berrusu ERTEKİN
  • Lütfiye güleç
  • Şüheda Dindar
  • Nisa Burçak Özkara

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%25.3
14-17 Yaş
%17.7
18-24 Yaş
%9.5
25-34 Yaş
%13.3
35-44 Yaş
%23.4
45-54 Yaş
%8.2
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%83.4
Erkek
%16.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.6 (79)
9
%15.7 (24)
8
%15 (23)
7
%7.2 (11)
6
%2 (3)
5
%1.3 (2)
4
%2.6 (4)
3
%2 (3)
2
%2 (3)
1
%0.7 (1)

Kitabın sıralamaları