Sakız Sardunya

·
Okunma
·
Beğeni
·
15,3bin
Gösterim
Adı:
Sakız Sardunya
Baskı tarihi:
18 Kasım 2015
Sayfa sayısı:
156
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050922912
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayınları
İstanbul'da sakin bir mahallede bir kız çocuğu yaşardı.İsmini hiç mi hiç sevmeyen... Hem akıllı, hem meraklıydı.Çok da konuşkandı. Anne babasına ve öğretmenlerinedurmadan sorular sorardı. Zavallı büyükler, onun zekâsınayetişmekte zorlanırdı!Bir atlası vardı sürekli karıştırdığıve pek çok kitabı.... Hayaller kurmaya bayılırdı.Bir gün okulun kütüphanesinde hiç beklemediği birsürprizle karşılaştı. Rafların arasında tuhaf bir küreparlıyordu. Bulan herkesi unutulmayacakbir yolculuğa çıkaran sihirli bir küre!

EFHİMA, yani Efsaneler, Hikâyeler ve Masallar Ülkesi'ne uzanan rengârenk bir maceraya atılmaya hazır mısınız?

Usta yazar Elif Şafak çocuklar için sıcacık vesıradışı bir öykü yazdı!Dostluk, paylaşım, hayal gücü,kitap ve doğa sevgisinin özenle işlendiği Sakız Sardunya,soluksuz ve keyifli bir okuma süreci vadediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
156 syf.
·2 günde·10/10
İsminden memnun olmayan küçük bir kızın bir kütüphanede bulduğu sihirli bir küreyle son derece heyecanlı bir maceraya dahil olmasını anlatır. Kitap sevgisi temasını işler ve küçük okurlara kitap okuma alışkanlığını kazandırmada etkili bir eserdir. Kitap,kısa zamanda eğitim kurumlarının listelerine dahil olmuştur.

Beni çocukluk yıllarıma tekrar döndürdüğünü ve hayalgücüyle müthiş bir macera yaşattığını söyleyebilirim.
Çocuk kitabı okumaktan zevk alanlara, tavsiyemdir..
156 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Küçük, minnak ve ismini sevmeyen bir kızın gözünde büyükleri anlatan bu kitabı, küçük dostlarımız kadar biz büyüklerinde okuyup ders alması gerekiyor. Her yaşa hitap edebilecek “Küçük Prens” tadında bir eser.

Çocuk aklı !!! Biz büyükler her zaman çocuk aklını küçümser ve onların yeteneklerini köreltiriz. Çocuk aklı kadar geniş ve uçsuz bucaksız bir dünya yoktur. Kitaba konu olan asıl meselelerden bir tanesi de biz büyüklerin çocukları ciddiye almamasıdır. Ama alınacak en güzel ve temiz olandır çocuk aklı. Bir düşünsenize çevrenizdeki her şeye merakla ve kötülük düşünmeden baktığınızı. Haset yok, kin yok, nefret yok.... Sadece merak var.

Sakız Sardunya ana karakterimizin adıdır. Aynı zamanda kitaba da ismini vermiştir ve anlamı Afrika’da yetişen bir çiçek türüdür. Sardunya’mızın sıkıntısı ise arkadaşlarının ismi ile dalga geçmesi ve bu sebeple güzel kızımızın kendini yalnız bırakmasıdır. Oysa farklı olmak, ayrı olmak çok güzel bir şeydir. Farkına da varacaktır. “Bırak herkes sana gülsün, bu onların sorunu.”

Dış çevre !!! Kızımız der ki herkes evine çiçek gibi bakar, ya çevresine... Sanki gideceğimiz başka bir dünya varmış gibi kirletiyoruz da kirletiyoruz. Burada kaç kişi bir fidan ekip büyümesini bekledi. Yapın bunu. Annenizle ya da babanızla veya varsa evlatlarınızla gidin bir kaç fidan alıp dikin. Onlara isimler verin. Çünkü bizim başka bir eviniz yok.

Senden beklenen gibi olma, kendin ol. Başkalarının ne dediği de tabi ki önemli ama öyle görünmek için öyle olma. Bırak seni kabullenecek olanlar sen olduğun için, yalansız riyasız kabul etsin. Asla vazgeçme bundan. “Hayat tavizler verilmeye başlandığında senin elinden çıkar.”

Hedeflerinden şaşma !!! “Her yenilgi bir kazanımdır.” En iyi yol ise halen denenmemiş olandır. Vazgeçme !!! Zorluklar karşısında mücadelene devam et, daha çok çalış.

Sakız Sardunya’mız da bu değerleri öğrendikten sonra artık o da “İsmini seven kız” oldu. Farklı olmak farktır. Çocuklarınıza çocukmuş gibi değilmişte bir yetişkin gibi davranmayı prensip edinip, baba anne veya veli olmanın hakkını verin.

Bir de size bir adamdan bahsetmek isterim. Bu adam benim dedem olur, yani babamın amcasıdır. Boyu 1 metre vardı ya da yoktu. Hayal meyal hatırlarım. Hiç evlenmemiş ya da evlenemiş ama inadına çocukları sevmiş, sayısız iyilikler etmiş yine de gülmemiş bahtı. Boyunun kısa olması kendisine bir yükmüş gibi, bütün alayların konusu olmuş. Duramamış köy yerinde, göçmüş İstanbul’a babamların yanına. Kaderi, talihi burada da yakasını bırakmamış. İstanbul’ya bura... Ardından Ufak İsmet, Gıdıl İsmet ve en kötüsü de Cüce İsmet derlermişte dururlarmış. Nenem derdi ki; “Eyle zeki eyle zeki idi ki, köy yerinde onun gibisi yok imiş. Lakin hayat. Yedirememiş kendine. 7 milyonluk İstanbul herkese kucak açmışta 1 metrelik adamı bağrına basamamış. Dönmüş gerisin geriye baba toprağına. Mücadelesine kaldığı yerden devam etmeye çalışmış ama nafile. Germiş halatı damın direğine, sallandırı vermiş 1 metrelik adam dünyayı, ası vermiş nezaketi, öldürmüş hoşgörüyü, boğazlamış sevgiyi ve vurmuş insanlığın başını. Keşke biraz daha büyük olsaydık, keşke yaşımız beş değilde onbeş olsaydı. O vakit başımızda taşır boyumuzu boyu ederdik. Ama yetişemedik. Boynuna geçirdiği ip sadece kendi hayatına maal oldu. İnsanlık yine herkese kaldı, nezakette öyle ve hoşgörüyü hepimiz sahiplendik. Ölen ise sadece 1 metrelik bir adam oldu. Ondan kalan ise sadece sarı bir fotograf keresi. Bembeyaz karların üzerinde durmuş teni bronz, kara hafif kırmızıya çalan. Elinde deyneği, başında kahverengi kulahı, üzerinde haki gocuğu. Dim dik durmuş, ardında 3 metre gölgesi... Dedem İsmet. Yaşamak değil sana kısmet....

Sevgi ile kalın.
156 syf.
Bu kitap benim bir günde okuduğum ve elimden bırakamadığım bir kitaptır. Sakız Sardunya 11 yaşında ve kitap okumayı çok seven bir kitap kurdu dur. Ayrıca ismi Sakız Sardunya olduğu için kendini farklı hissediyor.
156 syf.
·Beğendi·9/10
Güzel faydalı ve eğlenceli bir kitap olmuş Bir çırpıda bitiveriyor. Okurken çok keyif aldım. Okuyun bence Seveceksiniz. İyi okumalar var olun
156 syf.
·Beğendi·10/10
Üniversitede çocuk edebiyatı dersine giren hocamız bize birkaç kitap tavsiye etmiş daha kapağına dahi bakmadan “Aman, bunlar da ne ki ben -tabiri caizse- tuğla gibi kitaplar okuyorum deyip burun kıvırmışlığımız olmuştu.

Sakız Sardunya ve bu alanda yazılmış hangi kitabı okudumsa yüzüme yayılan tebessüm beni uzun bir süre terk etmedi.

Hayatı sevmek, okumayı sevmek küçük yaşlarda başlar. Aslında yaşadığımız hayatın önemli bir kısmı çocukluğumuzun nasıl geçtiğinde gizli. Bu dönemi sağlıklı şekilde geçiren her birey zemini sağlam bir geleceğe kucak açıyor kanaatimce.

‘Küçükler için yazılmış eser’ diye bir kavrama kesinlikle katılmıyorum. Hepimizin içinde -klasik bir deyişle- büyütemediğimiz veya büyümesini istemediğimiz bir çocuk gizli.

O sebeple;
Her sayfasında ister açık ister kapalı bir şekilde ifade edilmiş olsun, envai çeşit öğütler içeren bu tür kitapları herkesin okuması gerekir.

*Sakız Sardunya sorgulayan, öğrenen öğrendikçe mutlu olan bir kızımız.
Fakat bir sorunu var: Adını pek sevmiyor.

-Hayatı deneyimleye deneyimleye öğrenen bu tatlı kız, etrafa kulak asmamayı başardığı bir vakit her şeyin yoluna girdiğini ve aslında adının hiç de fena olmadığını anlıyor. Bu da hayatı tespih yapıp sallamanın çocuk versiyonu olsa gerek. (Çoğumuzun yapamadığı gibi!)

- Dünyayı verelim çocuklara diyesim geliyor şairin dediği gibi. Hayat rengarenk aslında onlar gibi bakabilmesini bilene...

*Velhasıl kelam en büyük sanat; ruh sağlığı yerinde, kendini ve dünyayı seven iyi bireylerin yetişmesini sağlamak ve kendini yetiştirmeyi öğrenebilmektir.

Kendini yetiştirmeyi, puzzle’ı bozup en baştan başlamak isteyenlere küçük bir notum olacak: Sakız Sardunya ve Sakız Sardunya namına bu alanda ne varsa okuyun...
Esen kalın...
156 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İsmini hiç sevmeyen Sakız Sardunya, İstanbul'un oldukça sakin bir mahallesinde yaşamaktadır. Dünyayı anlamaya çalışır ve bu nedenle de bol bol soru sorar. Hayaller kurmayı çok sever. Büyüklere bir şey anlatmanın hep çok zor olduğunu düşünür. Bir gün okul kütüphanesinde kitapların arasında parlayan bir küre bulur. O an için parlamaktan başka bir özelliği olmayan bu küre Sakız Sardunya'yı maceradan maceraya sürükleyecektir. Bakalım bu maceranın kapısı nerede ve ne zaman açılacaktır?

EFHİMA mı neresi? Efsaneler, Hikayeler ve Masallar Ülkesi. Siz mi? Tabii ki davetlisiniz.

Kitabı çok ama çok keyifle okuduğumu belirtmeliyim. Elif Şafak'ın tüm kitaplarını okuyan bir okur olarak (Favorimi kitabım ARAF'tır.) çocuklar için yazdığı bu kitabı okumak ayrıca keyif vericiydi. Macera, dostluk, hayalgücü, kitap ve doğa sevgisi üzerine kurulmuş yaratıcı bir hikaye.
156 syf.
·8/10
Spoiler içerir.

Sakız sardunya, İstanbul da sakın bir mahallede yaşıyordu. Hem akıllı, hem de meraklıydı. Çok konuşkandı. Kitaba farklı bir renk katmıştı. Hayaller kurmaya bayılırdı. Bir atlası pek çok kitabi he birde kütüphanede bulduğu sihirli küresi vardı. Bu küre sayesinde 8 kıta olan EFHİMA yı yani, EFsaneler,Hİkayeler, ve MAsallar ülkesini keşfeder. O ülkeden gelen çocuklar Zeliş ve Asutayla birlikte 8 kıtada bir maceraya atılır. Kitap bu macerayı anlatan sıcacık ve sıradışı bir öyküdür.
156 syf.
Elif Şafak, Sakız Sardunya kitabında ismini hiç sevmeyen genç bir kız çocuğunun hikayesini anlatıyor. Sakız adındaki bu genç kız, bulduğu sihirli küre sayesinde masal dünyasında maceralara atılıyor.

Kitap, belleklerde hoş bir yer edinecek türden. Çocukların düş ve düşünce ufkunu geliştirecek, aynı zamanda da eğlenceli bir kapı aralayacak şekilde kaleme alınmış. Kitaptaki resimler titizlikle hazırlanmış, kitabı tamamlayıcı özellik taşıyorlar.
Ve on bir ,on iki yaş grubuna tavsiye edilebilecek harika bir kitap.
156 syf.
·1 günde·Beğendi
Çocuklar ve büyükler zevkle bu kitabı okuyabilir. Bu kitap çocukların gözünden nasıl göründüğümüzü, onların bir şey anlamadığını zannedip basit cevaplar vererek kaçmaya çalışırken onların her şeyin farkında olduğunu anlatır. Çocuklara okuma sevgisini aşılayan, onların hayal dünyasına hitap eden ve gelişmesine yardımcı olabilecek bir kitaptır. Okumanızı tavsiye ederim.
156 syf.
·152 günde·10/10
Sakız Sardunya adlı kızı çok seveceksiniz!
Birbirinden güzel maceralara katılan Sakız,Efhima adlı sekizinci bir kıtaya yelken açıyor.Ya da,durun,kanat açıyor!
Tekboynuzlu ve uçan bir at gördünüz mü hiç?
Okuyunca göreceksiniz!!1
156 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Derdini kimseye soyleyemeyip günlüğüne yazan bir kızın hikayesi

İsmini hiç sevmemesine ramen hayata mutlu olmaya çalışıyor.
Bakalım sakız sardunyayi annanesi ve dedesinin yanında neler bekliyor
“Şehirdeki bütün çocuklara kâğıt kalem verin,” dedi Sakız Sardunya. “Onları özgür bırakın. ‘Sen çocuksun yapamazsın, sen çocuksun anlamazsın’ demeyin. Anlatın. Konuşun. Yüreklendirin. Yapabilirsin,’ deyin. Cesaretlendirin. Hikâye anlatmaya, masal uydurmaya, şiir yazmaya, resim yapmaya teşvik edin. Eminim harika fikirler bulacaklar.”
Unutma kitapseverler her yerde. Zengin-fakir, köylü-şehirli, kadın-erkek, genç-yaşlı fark etmez. Onları hemen tanırsın. Biraz içine kapanıktırlar. Hayal güçleri çok geniştir. Etraflarındaki insanlar onları her zaman anlayamaz. O yüzden biraz yalnızdırlar. En güzel hikayeleri onlar anlatır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sakız Sardunya
Baskı tarihi:
18 Kasım 2015
Sayfa sayısı:
156
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050922912
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayınları
İstanbul'da sakin bir mahallede bir kız çocuğu yaşardı.İsmini hiç mi hiç sevmeyen... Hem akıllı, hem meraklıydı.Çok da konuşkandı. Anne babasına ve öğretmenlerinedurmadan sorular sorardı. Zavallı büyükler, onun zekâsınayetişmekte zorlanırdı!Bir atlası vardı sürekli karıştırdığıve pek çok kitabı.... Hayaller kurmaya bayılırdı.Bir gün okulun kütüphanesinde hiç beklemediği birsürprizle karşılaştı. Rafların arasında tuhaf bir küreparlıyordu. Bulan herkesi unutulmayacakbir yolculuğa çıkaran sihirli bir küre!

EFHİMA, yani Efsaneler, Hikâyeler ve Masallar Ülkesi'ne uzanan rengârenk bir maceraya atılmaya hazır mısınız?

Usta yazar Elif Şafak çocuklar için sıcacık vesıradışı bir öykü yazdı!Dostluk, paylaşım, hayal gücü,kitap ve doğa sevgisinin özenle işlendiği Sakız Sardunya,soluksuz ve keyifli bir okuma süreci vadediyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.192 okur

  • Efsanur Acır
  • Fatih Tosun
  • meryemce
  • Zehra Yücel
  • Sena Mutlu
  • Sarmalı Sarma
  • zeynep tok
  • Seda Sandıkçı
  • Marilla
  • Asiye Yıldız

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%25.3
14-17 Yaş
%17.7
18-24 Yaş
%9.5
25-34 Yaş
%13.3
35-44 Yaş
%23.4
45-54 Yaş
%8.2
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%83.4
Erkek
%16.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.8 (176)
9
%16.1 (62)
8
%19 (73)
7
%8.1 (31)
6
%2.6 (10)
5
%3.1 (12)
4
%2.1 (8)
3
%1.3 (5)
2
%0.8 (3)
1
%1 (4)

Kitabın sıralamaları