Mahrem

7,1/10  (175 Oy) · 
856 okunma  · 
132 beğeni  · 
4.551 gösterim
"Öyle güzel ki uçmak... Öyle güzel ki tüyden hafif, uçurtmadan serseri, buhardan oynak, toz zerresinden kıvrak, kar tanesinden savruk olabilmek gökkubbede. Niyetim daha, daha da yükseklere çıkmak. (...) Niyetim gökyüzünde fersah fersah yükselip güneşin gölgesine değerek, bembeyaz bulutların üzerine çıkıp bağdaş kurmak ve bir de oradan bakmak dünyaya. Çünkü bilmek istiyorum aşağıda olup biten her şey görülüyor mu buradan bakıldığında? Merak ediyorum arka bahçelerde sırlanmış sırlar, işlenmiş kabahatler, yarım kalmış oyunlar kaydediliyor mu satır satır, kelime kelime? Bilmek istiyorum bir mahremiyeti var mı insanoğlu-insankızının, insan olmanın?"

Şafak, Isabel Allende ekolü büyülü gerçekliğin önemli bir mirasçısı olmaktan öte bir yazar. Romanın görkemli gerçeküstücülüğü kayda değer bir zekâyla desteklenmiş.
-The Independent-

Uyumsuzluklara ve toplumun bunlara nasıl baktığına dair çok
katmanlı bir metin. Sıradışı, sanrılı bir roman...
-Kirkus Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  300
 • ISBN:
  9786051114675
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Nilay ada 
09 Eki 2017 · Kitabı okudu

"Gidince gördü ki, uzak denilen mesafe tipik bir serap gibi sahteydi; insan ne kadar açılırsa açılsın, hep yerinde kaliyordu orayı buradan ayıran ufuk çizgisi..."
Fantastik tarzda yazılmış bir roman. Başlangıçta sıkıcı buldum zorlanarak okudum ancak ilerledikçe kitap kendini açtı ve karakter-olay örgüsü yerini buldu.Masalsı tarzdan hoşlananların beğenebileceği bir kitap.

Asiye-Melikşah 
20 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok beğendim kitabı.Bir günde bitti.İçindeki yarı efsane yarı mitolojik hikayeler bana Aytmatov'un kitaplarını hatırlattı.Yazarın en güzel kitaplarından bence.Diğer kitapları gibi paralel hayatları anlatmış.

Azer Bağatur 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Mükemmel bir üslup. Bu tadı diğer kitaplarında da bulmuştum.Hikaye çok hoşuma gitti. Nedenini bilmediğim bir içtenlik sardı beni.Bence unutulmaz kitaplardan biri.

Burcu Karabil 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ilk defa bir Elif Şafak kitabında hayal kırıklığına uğradım. Kendisine ve kitaplarına hala hayranım fakat bu kitabı Elif Şafağın yazdığına inanamıyorum. Konular arasındaki bağlantıyı cok zayıf buldum ve fazla uzatılmıs betimlemeler ve anlatımlar beni fazlasıyla yordu. Kitabı bitirdiginde yine insanı bi sekilde etkiliyor ama illa okunması gerek diyemem bu kitaba.

Yeliz AKYÜZ 
 21 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Bu kitabi defalarca yarım bırakmaya niyetlensem de sonunda bitirdim. Bitmesine bitti de yazar bu kitapta ne yapmak istemiş inanın anlamak zor. Yine her kitabında olduğu gibi alıntı yapılacak cok güzel bölümler var ama kitabın sonuna kadar o kadar çok tekrar ve konular arası kopukluk var ki; her defasında farkli bir kitap okuyor hissi yaşıyorsunuz. Örnek vermek gerekirse; çadırda geçen bir olaydan bahsederken ansızın bir apartmana geçip size ne oluyor yahu hissini yaşatıyor. Keza gereksiz uzatılmış betimlemeler de mevcut. Kitabın ortasında güzel bir kitap hissi yaşasam da bu fikrim çok uzun sürmedi malesef. Kitaptaki / işareti ile ayıra ayıra yazdığı bölümlere ise hiçbir anlam veremedim. Yazarı hala sevmekle birlikte bu kitabını üzülerek hiç ama hiç beğenmediğimi belirtmek isterim.

ZEHRA MAVİŞ 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mahrem" bana göre kesinlikle ilginç bir kitap.. Bana göre gerçekliğin iki üç adım ötesinde gerçekleşen bir kurgu ve beni tuhaf bir hissiyata iteledi.. Hayata dair; fiziki anlamda herkes gibi olmayan çok zayıf , çok şişman, kısa, uzun yahut fiziksel engelleri olan insanların bir gününü nasıl yaşadığını düşünmeye sevketti.. Bunu yaşamak çokta hoştu diyemem ama yine de edinilesi bir deneyim Mahrem i okumak..

Esra Akkuş 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Puan vermedi

Görmek ve görülmeye dair bir roma
Eğer seyirlik bir insanız,ya da değilseniz de insanların gözlerinin size dokunmasını engellemek,yılan bacağı görebilmek gibidir.Ancak bilmeliyiz ki bir şeyleri görmemek çoğu zaman görmekten daha iyidir.Bir de,kitabın bütününde bölüm başlıklarına dikkat etmek lazım.

Burak Çınar 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitaptan sonra bir kez daha anladım ki:
Bırakalım da insanlar ihtiyaç duydukları eksikleri ile ve gereksiz gördükleri fazlalıkları ile yaşasın. Onları yadırgamak onları daha da çok incitmek demektir.
Kitap ile ilgili ise:
Bence Elif Şafak çok önemli bir toplumsal mesaja yönelmiş lakin o her paragraf arasına sıkıştırdığı tanımları biraz daha ilgi çekici kılabilirdi, onlar beni baya bunalttı onun dışında güzeldi. İyi okumalar...

Gerçekten çok garip hissettim okurken,çok da sıkışmış. Karakterler o kadar iyi anlatılmış ki onların psikozu sizi de sarıyor. Elif Şafak psikiyatrinin içinden çıkarıyor sanki romanlarını ve her karakter bi şekilde hastalıklı (toplumdaki herkes gibi) ,üstelik harika bi anlatımla sizi de içine alıyor. E.Şafak çok iyi yazar.Ama keşke bu kitabı hiç okumasaydım.Kötü etkiledi beni, kötü, ürkütücü...

Ayten Ernaz Tiryaki 
14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mahremiyet üzerine birbiri içine geçmiş hikayelerin yeraldığı oldukça farklı kurgulanmış bir kitap.

Toplum dışına itilmişlik o kadar gerçekçi anlatılmış, dışlanmışlık öyle samimi aktarılmış ki; Okurken göze batan bütün kusurlarınızla çırılçıplak kalıyorsunuz bir anda! ...

Başarılı bir Elif Şafak kitabı.

4 /

Kitaptan 102 Alıntı

Asiye-Melikşah 
19 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kaç kitap okuyunca alim,kaç diyar görünce gezgin,kaç hezimetten sonra bezgin olurdu insan?

Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 45)Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 45)

Çocukluğun arka bahçesi vişne ekşisi tadındadır. Hatırlamak, bayramlık elbiselerde leke bırakır. Oysa herşeyi unutmak kabildir. İyidir unutmak, göz temizliğidir. İnsan unuttunca ve unuttukça, bir kedi gibi kendi kabahatinin üstünü örtebilir. Yeter ki hafıza üşüsün....

Mahrem, Elif ŞafakMahrem, Elif Şafak
berfin yapıcı 
30 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Baktın ki kem söz işiteceksin, evvela kendin dalga geç kendinle; hatta en çok sen dalga geç ki, başkalarına fırsat kalmasın.

Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 27 - Doğan Kitap)Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 27 - Doğan Kitap)
Sinan Kılıçarslan 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyle güzel ki uçmak ...
Öyle güzelki tüyden hafif, uçurtmadan serseri, buhardan oynak, tuz zerresinden kıvrak kar tanesinden savruk olabilmek gök kubbede. Niyetim daha, daha da yükseklere uçmak. (...)

Mahrem, Elif ŞafakMahrem, Elif Şafak
Yeliz AKYÜZ 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kaç kitap okuyunca âlim, kaç diyar görünce gezgin, kaç tekrarla yıpranınca müzmin olurdu insan?

Mahrem, Elif ŞafakMahrem, Elif Şafak

Geçmiş bugün ve gelecek... Hepsini peşpeşe dizip, dümdüz bir çizgi çiziyoruz. Bu yüzden geçmişin geçip gittiğine, geleceğin henüz gelmediğine inanıyoruz. Ve en kötüsü, zamanın önceden çizdiğimiz bu dömdüz çizgide yürütmeye mecbur tutuyoruz. Ama belki de o burnunun ucunu göremeyecek kadar sarhoştur.

Mahrem, Elif ŞafakMahrem, Elif Şafak
Sibelbala 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

..bir de bakardım ki saçılmışım oraya buraya. Eğilip tek tek toplardım parçalarımı ama her zaman dağılanlar topladıklarımdan fazla çıkardı.

Mahrem, Elif ŞafakMahrem, Elif Şafak
Emire Nişli 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanın canı neresinden acırsa, kalbi orada atardı.

Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 46)Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 46)
Burak Çınar 
03 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Baktın ki kem söz işiteceksin, evvela kendin dalga geç kendinle; hatta en çok sen dalga geç ki başkalarına fırsat kalmasın. Sana lakap takmak isteyenlerin hevesi kursağında kalsın.

Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 27)Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 27)
berfin yapıcı 
30 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Belki de sırf bu sebepten... yani bozmak ve bozabilmek için yeniden.

Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 35 - Doğan Kitap)Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 35 - Doğan Kitap)