Mahrem

6,9/10  (100 Oy) · 
569 okunma  · 
71 beğeni  · 
3.357 gösterim
"Öyle güzel ki uçmak... Öyle güzel ki tüyden hafif, uçurtmadan serseri, buhardan oynak, toz zerresinden kıvrak, kar tanesinden savruk olabilmek gökkubbede. Niyetim daha, daha da yükseklere çıkmak. (...) Niyetim gökyüzünde fersah fersah yükselip güneşin gölgesine değerek, bembeyaz bulutların üzerine çıkıp bağdaş kurmak ve bir de oradan bakmak dünyaya. Çünkü bilmek istiyorum aşağıda olup biten her şey görülüyor mu buradan bakıldığında? Merak ediyorum arka bahçelerde sırlanmış sırlar, işlenmiş kabahatler, yarım kalmış oyunlar kaydediliyor mu satır satır, kelime kelime? Bilmek istiyorum bir mahremiyeti var mı insanoğlu-insankızının, insan olmanın?"

Şafak, Isabel Allende ekolü büyülü gerçekliğin önemli bir mirasçısı olmaktan öte bir yazar. Romanın görkemli gerçeküstücülüğü kayda değer bir zekâyla desteklenmiş.
-The Independent-

Uyumsuzluklara ve toplumun bunlara nasıl baktığına dair çok
katmanlı bir metin. Sıradışı, sanrılı bir roman...
-Kirkus Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  300
 • ISBN:
  9786051114675
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Burcu Karabil 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ilk defa bir Elif Şafak kitabında hayal kırıklığına uğradım. Kendisine ve kitaplarına hala hayranım fakat bu kitabı Elif Şafağın yazdığına inanamıyorum. Konular arasındaki bağlantıyı cok zayıf buldum ve fazla uzatılmıs betimlemeler ve anlatımlar beni fazlasıyla yordu. Kitabı bitirdiginde yine insanı bi sekilde etkiliyor ama illa okunması gerek diyemem bu kitaba.

Asiye SOLAK 
20 Şub 17:24 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok beğendim kitabı.Bir günde bitti.İçindeki yarı efsane yarı mitolojik hikayeler bana Aytmatov'un kitaplarını hatırlattı.Yazarın en güzel kitaplarından bence.Diğer kitapları gibi paralel hayatları anlatmış.

Azer Bağatur 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Mükemmel bir üslup. Bu tadı diğer kitaplarında da bulmuştum.Hikaye çok hoşuma gitti. Nedenini bilmediğim bir içtenlik sardı beni.Bence unutulmaz kitaplardan biri.

ZEHRA MAVİŞ 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mahrem" bana göre kesinlikle ilginç bir kitap.. Bana göre gerçekliğin iki üç adım ötesinde gerçekleşen bir kurgu ve beni tuhaf bir hissiyata iteledi.. Hayata dair; fiziki anlamda herkes gibi olmayan çok zayıf , çok şişman, kısa, uzun yahut fiziksel engelleri olan insanların bir gününü nasıl yaşadığını düşünmeye sevketti.. Bunu yaşamak çokta hoştu diyemem ama yine de edinilesi bir deneyim Mahrem i okumak..

Ayten Ernaz Tiryaki 
14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mahremiyet üzerine birbiri içine geçmiş hikayelerin yeraldığı oldukça farklı kurgulanmış bir kitap.

Toplum dışına itilmişlik o kadar gerçekçi anlatılmış, dışlanmışlık öyle samimi aktarılmış ki; Okurken göze batan bütün kusurlarınızla çırılçıplak kalıyorsunuz bir anda! ...

Başarılı bir Elif Şafak kitabı.

Neslihan Cayirci 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Açıkça söylemek gerekirse kitabin büyük bölümünde cok sıkılabilirsiniz. Bölük pörçük anlatılara rağmen yine de inatla okumayı başarırsanız kitabin sona dogru sizi ödüllendirmeye başladığını görecek ve bitiriğinizde kurgusuna hayran kalacaksınız. Toplumun her kesiminde yaşanabilecek olayları etkileyici biçimde anlatan yazar, kitabın sonunda tam anlamıyla şoke olmanızı sağlıyor. İç acıtıcı, sorgulatıcı ve kolay kolay akıllardan çıkmayacak bir kitap.

Gerçekten çok garip hissettim okurken,çok da sıkışmış. Karakterler o kadar iyi anlatılmış ki onların psikozu sizi de sarıyor. Elif Şafak psikiyatrinin içinden çıkarıyor sanki romanlarını ve her karakter bi şekilde hastalıklı (toplumdaki herkes gibi) ,üstelik harika bi anlatımla sizi de içine alıyor. E.Şafak çok iyi yazar.Ama keşke bu kitabı hiç okumasaydım.Kötü etkiledi beni, kötü, ürkütücü...

ihtiyar 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir yoruma gerek yok ben kitaptan bir kaç şey yazayım siz karar verin. Daha önce de dediğim gibi ben yazarın tüm kitaplarını okudum. Bence okunmalı. Kitaptan size :

"yaşamı görmek için ayna tutarız ağzımıza.yaşamı görmesek bile, yaşadığımızı biliriz ayna buğulanınca."

"gözbebeği; insanlarda yuvarlak,hayvanların çoğunda ise elips biçiminde olan gözbebeğinin çapı,irise gelen ışığın miktarına göre değişir.karanlık ve uzaklık büyütür gözbebeğini,aydınlık ve yakınlık küçültür.yani bu kararsız çember ışık varsa küçülür,ışık yoksa büyür.yakına bakarken de küçüldüğüne göre yakın olan aydınlıktır,aydınlıktadır.uzağın payına karanlık düşer.zaten karanlığı kimse yakınında görmek istemez.aşık olunca da büyür gözbebeği;demek ki aşık olunan hep uzaktadır.aradaki mesafenin verdiği acıyı azaltmak için maşuka gözbebeğim diye hitap edilir."
"görmekle başlar her şey. görülmekle. görmek inanmaktır derler. sonra görmek ve bakmak arasındaki farkları sıralarlar önünüze. görmek, bakmak, fark edilmek... sizi ve 'diğerleri' dediklerinizi ayıran çizgi işte burda ortaya çıkar. görüldüğünüz oranda varsınızdır. ya da var olduğunuz oranda görülürsünüz, görünürsünüz. ama mahrem dedikleri şey hep oradadır. her zaman için. siz ya da başkası olsun, sırlarınız olsun, hissettikleriniz olsun. mahrem'im demek istediğiniz, diğer insanların gözlerinde uzakta tutmak istediğiniz şeyler vardır"

Mehmet Y. 
 06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

2000 yılında Yazarlar Birliğince Yılın Romanı seçilmiş bir eser. Şafak'ın henüz popüler olmadığı, ilk dönemlerine ait bir romanı. Ustalık dönemine dair ilk işaretleri burada bulabiliyoruz. Mahremiyet üzerine kurgulanmış, hikayelerin birleşimiyle ortaya çıkan ilginç bir anlatımı var kitabın. Sarsıcı sahnelerin de yer aldığı, şaşırtıcı bir kitap. Şafak okurlarına tavsiye ederim.

elif şafak en beğendiğim yazarlardandır ve çoğu kitabını da buyuk zevkle okudum ama bu kitabı okuyup kapağını kapattım bir de baktım ki bu kitapla ilgili aklımda hiç bir şey kalmamış
tekrardan okunacaklar arasında tuttuğum bir kitap

2 /

Kitaptan 53 Alıntı

Çocukluğun arka bahçesi vişne ekşisi tadındadır. Hatırlamak, bayramlık elbiselerde leke bırakır. Oysa herşeyi unutmak kabildir. İyidir unutmak, göz temizliğidir. İnsan unuttunca ve unuttukça, bir kedi gibi kendi kabahatinin üstünü örtebilir. Yeter ki hafıza üşüsün....

Mahrem, Elif ŞafakMahrem, Elif Şafak
Asiye SOLAK 
19 Şub 15:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kaç kitap okuyunca alim,kaç diyar görünce gezgin,kaç hezimetten sonra bezgin olurdu insan?

Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 45)Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 45)

Geçmiş bugün ve gelecek... Hepsini peşpeşe dizip, dümdüz bir çizgi çiziyoruz. Bu yüzden geçmişin geçip gittiğine, geleceğin henüz gelmediğine inanıyoruz. Ve en kötüsü, zamanın önceden çizdiğimiz bu dömdüz çizgide yürütmeye mecbur tutuyoruz. Ama belki de o burnunun ucunu göremeyecek kadar sarhoştur.

Mahrem, Elif ŞafakMahrem, Elif Şafak
Sinan Kılıçarslan 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyle güzel ki uçmak ...
Öyle güzelki tüyden hafif, uçurtmadan serseri, buhardan oynak, tuz zerresinden kıvrak kar tanesinden savruk olabilmek gök kubbede. Niyetim daha, daha da yükseklere uçmak. (...)

Mahrem, Elif ŞafakMahrem, Elif Şafak
Emire Nişli 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanın canı neresinden acırsa, kalbi orada atardı.

Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 46)Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 46)
Sibelbala 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

..bir de bakardım ki saçılmışım oraya buraya. Eğilip tek tek toplardım parçalarımı ama her zaman dağılanlar topladıklarımdan fazla çıkardı.

Mahrem, Elif ŞafakMahrem, Elif Şafak
Ayten Ernaz Tiryaki 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

" Unutmak göz temizliği. Her bahar muhakkak yapmalı. Unutmazsak yaşayamayız! Unutmazsak yaşatmayız!"

Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 144)Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 144)

“Bazen... böyle birdenbire yaralanıveririz. Ama her yara iyileşir. Eninde sonunda kabuk bağlar, üstünü kapatır. Gözlerden saklanır. Çünkü hiçbir yara görülmek istemez.”

Mahrem, Elif ŞafakMahrem, Elif Şafak
merve elalmış 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Elmas bir gözdür yürek ve çizilmeye görsün bir kere artık hep sedefsi bir yırtıkla bakacaktır cümle aleme ."

Mahrem, Elif ŞafakMahrem, Elif Şafak
Neslihan Cayirci 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gece, bu seyirlik dünyada kimsenin kimseyi görmediği tek zamandır.

Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 120)Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 120)