Bit Palas

·
Okunma
·
Beğeni
·
6908
Gösterim
Adı:
Bit Palas
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051111223
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Bit Palas
Bit Palas
Bit Palas
The Flea Palace
Bazı romanlar bittiklerinde başa dönüp ilk sayfaları tekrar okumak istersiniz. Romanı birkaç günde okusanız bile, sanki ilk sayfaları okuyalı aylar, hatta yıllar geçmiş gibi, nasıl ve nerede başladığını anımsamakta zorlanırsınız. İşte Elif Şafak'ın Bit Palas romanını bitirdikten sonra bunları hissettim ve tekrar başladım okumaya...
-Asuman Kafaoğlu Büke / Cumhuriyet Kitap-

Edebi ve yazınsal başarısı, Türk kimliğini ve ülkenin tarihine yaklaşımını edebiyat yoluyla yeniden tanımlamayan genç kuşak yazarlar arasında Şafak'ı temsilci olarak öne çıkarıyor...
Bu roman enerji dolu ve gizemli bir yolculuğa davet ediyor insanı; tutkuyla, gülmeceyle ve Türkiye'ye dair bir dolu fotoğraf karesiyle...
-The Independent-
(Tanıtım Bülteninden)
384 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Okudugum en iyi kitaplardan biri diyebilirim.Her bolumu ayri heyecan ve merakla okudum.Apartmandaki her karekter birbirinden ilginc ve eglenceli kesinlikle tavsiye ederim :)
384 syf.
·Beğendi·10/10
İLAHİ ADALET ANLATILMIŞ.NASIL Kİ TOPALDIR ADALET YAVAŞ YAVAŞ İLERLER .BU KİTAPTA İSE KOŞAR ADIM GİDİYOR HEM ADALET HEM İLAHİ ADALET.
 • Mahrem
  6.7/10 (441 Oy)308 beğeni2.073 okunma535 alıntı20.798 gösterim
 • Pinhan
  7.1/10 (454 Oy)342 beğeni2.301 okunma316 alıntı8.552 gösterim
 • Araf
  7.3/10 (509 Oy)417 beğeni2.726 okunma397 alıntı13.430 gösterim
 • Aşkın Metafiziği
  7.5/10 (1.104 Oy)1.106 beğeni4.294 okunma3.358 alıntı40.550 gösterim
 • Şemspare
  7.0/10 (462 Oy)391 beğeni2.499 okunma464 alıntı8.725 gösterim
 • Firarperest
  6.9/10 (557 Oy)459 beğeni3.115 okunma1.208 alıntı9.759 gösterim
 • Aldatmak
  7.0/10 (579 Oy)443 beğeni3.335 okunma630 alıntı11.609 gösterim
 • Don Quijote
  8.6/10 (2.236 Oy)2.247 beğeni9.119 okunma4.673 alıntı59.408 gösterim
 • Sherlock Holmes - Kızıl Dosya
  8.5/10 (1.430 Oy)1.399 beğeni5.380 okunma910 alıntı21.112 gösterim
 • Gece Sesleri
  7.1/10 (471 Oy)334 beğeni2.431 okunma141 alıntı11.877 gösterim
384 syf.
·24 günde·Beğendi
10 puanı sonuna kadar hak eden, mükemmel bir kurgu, mükemmel bir dil, edebi bir şölen. Yazarın şu ana kadar okuduğum en iyi kitabı. Konuyu anlatmak istemiyorum, çünkü bu tarz edebi kitaplarda konunun çok da bir önemi yoktur, önemli olan kurulan cümlelerdir ve bu kitapta çok fazla sayıda mükemmel cümle bulacaksınız.
384 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Yazarın ilk kitaplarını daha çok sevdim ben. Kitapların çoğunu okuyup vardığım genel yargı bu.Son dönem kitaplarında siyasi görüşleri hayata bakışı daha belirgin ancak ilk kitaplarında bu daha az.Mahrem i Pinhan ı ve Bit Palas ı severek okudum.Anlatımları birbirine yakın.Kitapta bir apartman etrafında insan yaşamları çok başarılı anlatılmış.Her evin bir hikayesi var sonuçta.Apartmanda bu hikayelerin toplamı ve şahidi.İnsanların her haline şahit olan ve onlardan izler taşıyan eşyanın tasviri çok başarılı.Birbirinden çok farklı insanlar ve ortak yaşamları anlatılmış.Ustaca yazılmış güzel bir kitap.
384 syf.
·13 günde·8/10
“Kapalı bir sandığın içinde gün ışığına çıkmayı bekleyen, kıymeti bilinmemiş bir define değilim ben. Hakkımda soracağın her sorunun cevabı üç aşağı beş yukarı sende saklı zaten. Beni keşfetmeye çalışmanı da keşfettiğini sanmanı da istemem. Tanımak zorunda değiliz birbirimizi, daha bir arpa boyu tanıyamamışken kendimizi…”
Hayatımızdaki taşların tamamını yerinden oynatan öyle bir haksızlığa uğramışızdır ki, günün her anında bunu dile getirebilmek için çocuğumuzun adını “Haksızlık” koyarız. Neden olmasın? Olabilir.
1.Dünya Savaşı esnasında yıkılan çarlık rejiminin altında kalan, dağılan bir imparatorluktan, dağılmakta olan bir başka imparatorluğa kaçan Agripina Antipova ve Pavel Antipov.. Tattığı , dokunduğu, hissettiği her şeyin rengini gören bir sinesteziğin gözünden İstanbul ne renktir sahiden? Yenilginin ruhta yarattığı eziklikten kurtulmanın en iyi yolu, aynı mücadeleye farklı bir “ben” olarak dönmek değil midir? Bu hal, mutlak galibiyeti garanti etmese de, pek çoğumuz için gönül rahatlığıyla ölmeyi garanti eder.
Kendi halinde bir apartmanın ve apartman sakinlerinin hikayesi ve daha öncesi ve daha daha öncesi.
Unutmadan, buralar eskiden hep mezarlıktı.
384 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Elif Şafak'ın belki de tek yerleşik hayat sürdüren kahramanları bu romanda toplanmış ve bir apartmanın içinde her dairenin bir hikâyesi var işte karşınızda o apartman: Bonbon Palas ya da Bit Palas mı demeliyiz?
İstanbul'un çok eski zamanlarında Rusya içerisinde savaşlar devam ederken Rusya'dan İstanbul'a gelen bir çiftin yaşamının sonuna doğru yaptırdığı bir apartman ve bu apartmanın içerisinde birbirinden farklı 10 daire ve 10 farklı hikaye.
Gerçekten de hepsinin hikayesi, her dairede yaşayan kişilerin karakterleri çok farklı fakat en önemli ortak noktaları çöp kokusu. Evet, bütün apartmanı sarmış yoğun bir koku ve bunun üstüne apartmanın tam karşı duvarında bir çöp dağı hergün toplansa bile asla eksilmeyen çöpler...
Kitap boyunca karakterleri, hayatlarını ve bu çöpten kurtulma maceralarını okuyoruz aslında genel olarak.
Kitabın sonunda zaten belirtilmiş gerçekten dilinin ağır olduğunu çünkü Elif Şafak tam bir kelime hazinesi ve bunu hiç gocunmadan her sayfada okuyucuya naklediyor fakat bu okuyucuyu bir süre sonra sıkıyor hatta bu sözcükleri anlama yükü o kadar ağır geliyor ki ve bu yüzden bazen yarım bırakma düşüncesi oluşuyor insanda ama sonuna kadar dil yapısından sıkılsanız bile okuyun ve sonunu bekleyin gerçekten çok güzel bir sürpriz bekliyor sizi. "Nasıl ya, gerçekten mi?" diye kelimeler ağzınızdan çıkacak.
Eklemek istediğim bir nokta yine klasik Elif Şafak hareketi olarak Türkiye sorunlarını, kadın-erkek ilişkilerini çok güzel işlemeyi, güzel mesajlar vermeyi ihmal etmemiş bu konuda çok mutlu oldum bu duyarlılığı her zamanki gibi yaptığı için. Yani tam zevkli bir okuma yaparken bir yandan da öğretme, insanları bilinçlendirme hareketi bence edebiyatın asıl amacıda bu.
Son olarak kitap tek bir yerde, hiçbir mekan değişikliği olmadan başta mekanı, karakterleri uzun uzun ve zor kelimelerle tasvirlerden sonra (bu kısım yaklaşık 200 sayfa) olayları anlatıyor ve çok güzel bir son sizi bekliyor. Bence gerçekten okunabilecek bir kitap, herkese keyifli okumalar diliyorum.
Kitapları yarım bırakmasını hiç sevmiyorum. Ama bu kitapla, zorla okuyup zevk almayacaksam en iyisi yarım bırakayım dedim. Yazar bir çok farklı karakter üzerinden olayı anlatmaya çalışmış. Bu beni kitaba bağlamak yerine aksine çok sıktı. Kitapta tek beğendiğim nokta karakterlerden birinde adımın geçmesi ve mesleklerimizin benzer olması :) bunun dışında hikayeye dair aklımda en ufak bir şey kalmadı.
381 syf.
·20 günde·Puan vermedi
Kitabı okurken yorulsam da, bitirdikten sonra hala zihnimde olması beni şaşırtıyor. Beni yoran çok uzun cümleler, bitmek bilmeyen betimlemeler. Bununla birlikte hala kitaptaki karakterleri düşünüyor olmamın sebebi belki de bu betimlemelerdir.
384 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bonbon Palas sakinlerinin ayrı ayrı hikayeleri bana bir zamanlar severek izlediğim bizimkiler dizisi lezzetini yeniden tatdırdı. Ayrıca yazarın özellikle metropollerin büyük sorunu haline gelen bu çöp konusunu işlemiş olması da gerçekten yerinde olmuş. Etrafımızda o kadar çok bulgurlar var ki.
Elif Şafak'ı AŞK romanı ile tanıdıktan sonra ilk işim gidip diğer kitaplarını incelemek ve almak olmuştu. Mahrem ve Bit Palas ı bu esnada almıştım .. Aşk ın heyecanıyla Mahremi bir nefeste okurken o heyecan Bit Palas ın ortalarına doğru suyunu çekiverdi.. :( Aslında kötü müydü ? Hayır.. Ama farklı kişilerin gözüyle Bit Palas ı yaşamak beni götürmemişti.. Aslında şu an kütüphanemden alıp kaldığım yerden devam etme arzusu hasıl oldu.. Kötü bir kitap değil kesinlikle ama dedim ya beni çok sürüklemediğinden yarım kalanlar arasında yerini almıştı.. :(
384 syf.
·21 günde·4/10
Bu kitap, yazara ait okudugun kitaplardan altıncısı. Başlarda hikâyenin savruk olmasi ve çok sayıda karakter tanıtması kitabı sıkıcı hale getirmiş. Elif Şafak tarzıdır deyip okumaya devam ettim. Dusundum ki, hikâye sona doğru toparlanacak veve olay örgüsü yine kendine hayran bırakacak. Fakat son benim için çok yarım kalmış ve pat diye biten, havada bırakılmış bir son oldu.
384 syf.
bazı yerlerinde Memduh Şevket'in Ayaşlı ve Kiracıları'nı okuduğum hissi gelse de Elif Şafak kendi üslubunca bu benzetmeden sıyrılmasını bilmiş, farklı insanları bir apartmanda toplayarak ve aynı zamanda farklı zaman dilimlerinden parçalarla çok güzel bir harman yapmış. bu kadının üslubunu seviyorum.
"Şimdi önünde iki seçenek var. Ya atlayacaksın denize, dalgaları filan unutup, sen de bir katre olacaksın onun içinde. Ya da kıyıda oturup, bekleyeceksin. Dalgaların kıyıya vurup, parçalanmasını seyreyleyeceksin. O zaman da onlar birer katre olacak gözlerinin önünde. İki türlü yaşanır hayat eğer bir şeye benzeyecekse. Ya kendini yok edeceksin hayatın içinde, ya da hayatını yok edeceksin kendinde."
# "Psikofarmakolojinin insanlığa verdiği en büyük zarar, beyni takıntılardan arındırmayı kafaya takmış olmasıdır."
Nicedir zıvanadan çıkarak hükümsüzce süregiden bir saçmalığı, mantıklı kurallar, muteber doğrular ya da zorba yasaklarla değil, ancak bir o kadar mükellef bir saçmalıkla durdurabilirsiniz bazen.
Soyağaçları burada kök salıp, dal budak vermediği halde, ömürlerinin bir safhasında yolu bu şehre düşenler için iki seçenek vardı. İstanbul'a ya bir şeylerden kaçarak varılır, ya da gün gelir, ondan kaçılırdı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bit Palas
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051111223
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Bit Palas
Bit Palas
Bit Palas
The Flea Palace
Bazı romanlar bittiklerinde başa dönüp ilk sayfaları tekrar okumak istersiniz. Romanı birkaç günde okusanız bile, sanki ilk sayfaları okuyalı aylar, hatta yıllar geçmiş gibi, nasıl ve nerede başladığını anımsamakta zorlanırsınız. İşte Elif Şafak'ın Bit Palas romanını bitirdikten sonra bunları hissettim ve tekrar başladım okumaya...
-Asuman Kafaoğlu Büke / Cumhuriyet Kitap-

Edebi ve yazınsal başarısı, Türk kimliğini ve ülkenin tarihine yaklaşımını edebiyat yoluyla yeniden tanımlamayan genç kuşak yazarlar arasında Şafak'ı temsilci olarak öne çıkarıyor...
Bu roman enerji dolu ve gizemli bir yolculuğa davet ediyor insanı; tutkuyla, gülmeceyle ve Türkiye'ye dair bir dolu fotoğraf karesiyle...
-The Independent-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.039 okur

 • Emre Yol
 • Ulviye Yalçın Aydın
 • ümit kara
 • Baki Demirbilek
 • Tuba Tümtürk
 • Okur
 • banu aykan
 • Yaz Güneşi
 • Çilem TAŞKIN
 • Betül erdoğdu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%2.3
18-24 Yaş
%13.7
25-34 Yaş
%32.5
35-44 Yaş
%34.8
45-54 Yaş
%8.9
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.7
Erkek
%21.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.8 (47)
9
%11.8 (47)
8
%19.3 (77)
7
%16.3 (65)
6
%11.3 (45)
5
%4 (16)
4
%3.8 (15)
3
%1.3 (5)
2
%1 (4)
1
%2.3 (9)

Kitabın sıralamaları