Bit Palas

7,1/10  (83 Oy) · 
566 okunma  · 
47 beğeni  · 
2.800 gösterim
Bazı romanlar bittiklerinde başa dönüp ilk sayfaları tekrar okumak istersiniz. Romanı birkaç günde okusanız bile, sanki ilk sayfaları okuyalı aylar, hatta yıllar geçmiş gibi, nasıl ve nerede başladığını anımsamakta zorlanırsınız. İşte Elif Şafak'ın Bit Palas romanını bitirdikten sonra bunları hissettim ve tekrar başladım okumaya...
-Asuman Kafaoğlu Büke / Cumhuriyet Kitap-

Edebi ve yazınsal başarısı, Türk kimliğini ve ülkenin tarihine yaklaşımını edebiyat yoluyla yeniden tanımlamayan genç kuşak yazarlar arasında Şafak'ı temsilci olarak öne çıkarıyor...
Bu roman enerji dolu ve gizemli bir yolculuğa davet ediyor insanı; tutkuyla, gülmeceyle ve Türkiye'ye dair bir dolu fotoğraf karesiyle...
-The Independent-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786051111223
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Sinan Kılıçarslan 
 01 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İLAHİ ADALET ANLATILMIŞ.NASIL Kİ TOPALDIR ADALET YAVAŞ YAVAŞ İLERLER .BU KİTAPTA İSE KOŞAR ADIM GİDİYOR HEM ADALET HEM İLAHİ ADALET.

Kitapları yarım bırakmasını hiç sevmiyorum. Ama bu kitapla, zorla okuyup zevk almayacaksam en iyisi yarım bırakayım dedim. Yazar bir çok farklı karakter üzerinden olayı anlatmaya çalışmış. Bu beni kitaba bağlamak yerine aksine çok sıktı. Kitapta tek beğendiğim nokta karakterlerden birinde adımın geçmesi ve mesleklerimizin benzer olması :) bunun dışında hikayeye dair aklımda en ufak bir şey kalmadı.

Neslihan Cayirci 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · 4/10 puan

Bu kitap, yazara ait okudugun kitaplardan altıncısı. Başlarda hikâyenin savruk olmasi ve çok sayıda karakter tanıtması kitabı sıkıcı hale getirmiş. Elif Şafak tarzıdır deyip okumaya devam ettim. Dusundum ki, hikâye sona doğru toparlanacak veve olay örgüsü yine kendine hayran bırakacak. Fakat son benim için çok yarım kalmış ve pat diye biten, havada bırakılmış bir son oldu.

elvan bağatur 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Kitap isimleri beni her zaman etkiler bu kitabın da ismi bana değişik gelmişti ve okumak istemiştim 'Bit Palas' . Bu kitap okuduğum diğer kitaplara benzemiyordu evet. Kitabın girişi değişikti hikayenin başı ortada anlatılmış ortası da başta anlatılmıştı.

ZEHRA MAVİŞ 
14 Eyl 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Elif Şafak'ı AŞK romanı ile tanıdıktan sonra ilk işim gidip diğer kitaplarını incelemek ve almak olmuştu. Mahrem ve Bit Palas ı bu esnada almıştım .. Aşk ın heyecanıyla Mahremi bir nefeste okurken o heyecan Bit Palas ın ortalarına doğru suyunu çekiverdi.. :( Aslında kötü müydü ? Hayır.. Ama farklı kişilerin gözüyle Bit Palas ı yaşamak beni götürmemişti.. Aslında şu an kütüphanemden alıp kaldığım yerden devam etme arzusu hasıl oldu.. Kötü bir kitap değil kesinlikle ama dedim ya beni çok sürüklemediğinden yarım kalanlar arasında yerini almıştı.. :(

İncelmelere göz gezdirdim,Elif Şafak'ın bu romanı hakkında çok acımasız yorumlar mevcut. bir apartmanda geçen olaylar ve kararkterler son derece başarılı yansıtılımış. başarılı bir uslupla kaleme alınmış. Resmen Türkiyeyi bir apartmana sokup onun fotografını çekmiş yazar. zaten Şafak'ın ilk romanları nitelikli. bu da ilk romanlardan. Son yıllarda çıkarttığı Aşk,İskender gibi romanlarla populer kültüre hizmet ve para kazanma isteği açıkça görülüyor. O kadar da nitelikli romanlar değil son romanların hiçbiri.

Filiz Özcan 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Gidişat iyiydi,başlıklar, karakterler onların yaşantısı okuru sürükleyen unsurlardı...Sonunu neye bağlar diye oldukça meraklanarak okumaya devam ettim ancak kitabın sonu tam bir hüsrandı.Boşa okumuşum gibi hissettim.

Büşra Gök 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hediye verildiği için daha özenle okuduğum bi kitap.Ama karakterler fazla olunca geriye dönüp bakarak okudum..Bu nedenle kitap akıcı olmasa da güzeldi..

ihtiyar 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Keyifle okunacak bir kitap, Elif Şafak'ın dördüncü romanı. Apartmandaki kişilerin yaşamlarından kesitler veriyordu. Apartmanda ki çöp olayı da ilginçti. Elif Şafak'ın tutkunu olduğum zamanlarda okumuştum. Ya ben çok geliştim ya o sonlara doğru düşüşe geçti...Onun kendi tarzıyla yazdığı güzel kitaplarındandır.

kitaptan:
''her insan yeryüzündeki aynasını arar,'' demişti kimi âlimler, ''onunla bir olmak, onda kendini bulmak için.'' ama nasıl cennette tuba ağacı, kökleri yukarıda, dalları toprağın altında ters dönmüş ise, kimi aynalar da alaşağı eder yansımaları.
---
insan denilen mahluk, alabildiğin karmaşık ve kabiliyetlidir bir yanıyla. tesadüf sandıklarımız, bizat sebep olduğumuz sonuçlara mim koyar yalnızca."

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Bir apartmanın sakinleri ile tanıştırıyor Elif Şafak bizi bu kitabında. Farklı yaş gruplarından, farklı hikayeleri olan kahramanlar bulacaksınız, hepsi bu. Açıkçası beni pek saramadı bu kitap, hatta "okumasam da olurdu" dedim. Belki de pek fazla olay olmadığından, ne meraklandırdı, ne de heyecanlandırdı bu roman beni.
Ben Elif Şafak okumaya İskender ile başlamıştım, sonrasında da Aşk geldi. Belki de bu kitaplardan sonra tanıştığım için Bit palas bana vasat geldi. Şiddetle tavsiye ettiklerim listesinde değil, malesef.

2 /

Kitaptan 27 Alıntı

"Talih ondan yanaydı, çünkü talih böyle bir iddiayla karşısına çıkanları sınamaya bayılır."

Bit Palas, Elif ŞafakBit Palas, Elif Şafak

"Şimdi önünde iki seçenek var. Ya atlayacaksın denize, dalgaları filan unutup, sen de bir katre olacaksın onun içinde. Ya da kıyıda oturup, bekleyeceksin. Dalgaların kıyıya vurup, parçalanmasını seyreyleyeceksin. O zaman da onlar birer katre olacak gözlerinin önünde. İki türlü yaşanır hayat eğer bir şeye benzeyecekse. Ya kendini yok edeceksin hayatın içinde, ya da hayatını yok edeceksin kendinde."

Bit Palas, Elif ŞafakBit Palas, Elif Şafak
Duru 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"İnsanı kirleten ağzına giren değildir. Ağzından çıkandır insanı kirleten."

Bit Palas, Elif ŞafakBit Palas, Elif Şafak

Kapalı bir sandığın içinde gün ışığına çıkmayı bekleyen, kıymeti bilinmemiş bir define değilim ben. Hakkımda soracağın her sorunun cevabı üç aşağı beş yukarı sende saklı zaten. Beni keşfetmeye çalışmanı da keşfettiğini sanmanı da istemem. Tanımak zorunda değiliz birbirimizi, daha bir arpa boyu tanıyamamışken kendimizi. Başkaları hakkında edinilen bilgiler, çöplükten gelişigüzel çıkarılan yiyeceklere benzer. Tadına varamayacak olduktan sonra, kokutmak zorunda değiliz beynimizde.

Bit Palas, Elif ŞafakBit Palas, Elif Şafak
Duru 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Çünkü yerleşmek üzere yeni, yepyeni bir yere gidip de, eski hayatının solgun çehresiyle karşılaşmak orada, hayalkırıklığı yaratır insanda.

Bit Palas, Elif ŞafakBit Palas, Elif Şafak
Duru 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İki türlü yaşanır hayat eğer bir şeye benzeyecekse. Ya kendini yok edeceksin hayatın içinde, ya da hayatı yok edeceksin kendinde.

Bit Palas, Elif ŞafakBit Palas, Elif Şafak

Hakaretamiz bir teselli var aklımın söylediklerinde. 'İnsan denilen mahluk, alabildiğine basit ve acizdir bir yanıyla'. Sebeb olduğu sonuçlardan ziyade, tesadüfler damgasını vurur hayatına...
Derhal itiraz ediyor yüreğim. 'İnsan denilen mahluk, alabildiğine karmaşık ve kabiliyetlidir bir yanıyla' Tesadüf sandıklarımız, bizzat sebeb olduğumuz sonuçlara mim koyar yalnızca. Böylesine muktedirken eşrefi mahlukat, yaptıklarından dolayı nereye kadar mazur görülebilir?

Bit Palas, Elif ŞafakBit Palas, Elif Şafak
3 /