Ustam ve Ben

8,3/10  (470 Oy) · 
1.560 okunma  · 
404 beğeni  · 
7.080 gösterim
Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de…

Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16. yüzyılda İstanbul… Hindistandan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı. Ustası ise Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar.
Elif Şafakın muazzam hayal gücü ve zengin diliyle Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet…
Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar...
Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yaptığı, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi…

Öyle bir hayal dünyası ki içindeki konular ve tartışmalar günümüze dair de çok şey söylüyor. Uzun süre hafızalardan silinmeyecek, çok konuşulacak bir roman.

"İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi."
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786050918038
 • Çeviri:
  Omca Korugan
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Elif Şafak'ın daha önce okuduğum kitaplarından biraz farklı. Kitap Kanuni döneminden başlayarak Mimar Sinan ve kalfalarından Cihan üzerinden oluşturduğu kurguyla o dönemi farklı bir gözle anlatmaktadır. Cihan'ın masumane Mihrimah aşkını anlatırken o dönemle ilgili olumsuzluklara ve entrikalara da vurgu yapmıştır. Yazar akıcı bir üslup kullanarak okurları sıkmadan yazdığı bu kitabı okurken ben keyif aldım. Tarihi roman seven okurlara öneririm.

Meral 
 24 Eki 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · 9/10 puan

Kitap "Öğrenme aşkı ile geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de..." sözünü anlatmaktadır.Fili Çota sayesinde Saray'a giren Cihan hem filbaz hem de mimar çırağıdır. Ustası Mimar Sinan'ı seven Cihan onun yanında yıllar boyunca çıraklık yapmıştır. Kitapta kin, nefret, aşk, sevgi kelimeleri bir arada barındıran kitabımız, ihaneti de arasına alıp acıyı hissettirmiş. Yazarımız bazı karakterleri hayali ürün olarak ele almış. Zamanın bir kısmı da hayalidir. Çok güzel bir eser.

raskolnikovv 
10 Nis 07:22 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tarihimizin en büyük gurur kaynaklarından, Türk tarihinin en büyük mimarı, Mimar Sinan ın hayatını herkes okumak ister ve okumalıdır zaten. Biyografi kitabı okuyamayanlar için birebir. Sermimarın dört kalfasından birinin gözünden anlatılan olaylar cok geniş yelpazeye yayılıyor. Mimar Sinan ın önemli eserlerini ve bunları hangi zorlu şartlarda yaptığını görüyoruz. Dehasına şahit oluyoruz. En önemlisi de insani taraflarını görmek.
Gercek hayatta Mihrimah Sultana aşık olduğu düşünülüyor Sinan ın, ancak kitapta Kalfası cihan aşık. Kitaba casusluk olayları da girice(bazı insanların Sinan ın eserlerini zamanında teslim etmek istememesi) heyecan yükseliyor ve elinizden bırakamıyorsunuz. Her kitabını okumasamda Elif Şafak ın en akıcı ve sade anlatımlı romanı olduğunu düşünüyorum. Hatta en güzel romanı. En çok okunan 15 romanına bakarsanız yaxarın zaten en yüksek puanı bu kitap almış. Kalfa Cihan ın Hindistan dan getirdiği fil Çota yı da eklemeyi unutmayalım. En keyifli karakter. En kısa zamanda okumanız dileğiyle. .

Celal Aslan 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tarihi roman severler için önerilebilecek bir yapıt. Kitap Osmanlı'nın belirli bir dönemindeki taht mücadelelerini, seferlerini, günlük yaşamını ve o dönemde yaşamış mimar Sinan ile onun çırağının hikayesini konu alıyor. Elif Şafak kitaba hayal gücünü ustalıkla işlemiş diyebilirim. Akıcı ve sürükleyici olması ayrıca sevdim..

Nurbanu Tuna 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

kitap çok güzeldi türk edebiyatına ilk adımım yine elif şafağın aşk adlı eseriydi bu kitapda onun kadar güzel osmanlının tarihin bilinmeyen kapılarını açıyor bir taraftan genç ve toy bir insanın nasıl emekle piştiğini öğreten diğer yandan tarihin gizli perdelerini açan çok güzel bir eser

Fulya Yüksel 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çota,Sinan ve cihan... çok güzel kurgulanmış bir hikaye. Son 150 sayfasında sürpriz üstüne sürpriz yaşayacağınız bir kitap. Hatta eğer duygusal bir insansanız yer yer gözleriniz dolacak. Cihanın yaşadıklarınına benzer hikayelerimiz olmuştur hepimizin. Her şeye rağmen nasıl direndiğini görmek insana güç veriyor. Ayrıca yazarın da belirttiği gibi dünyaca yeteri kadar tanınamamış büyük üstat Sermimar Sinan hakkında daha çok okumak için cezbediyor. 2 puan kırmamın sebebi ise hanedandaki birçok kişinin özellikle başta Sultanlar olmak üzere afyon,tütün vb. bağımlılıklarının olduğunun vurgulanması. Keşke yazarlarımız bu konuda biraz dikkatli ve gerçekçi olsalar. Bunun dışında üslubu ve dili çok güzeldi hem zengin hem akıcıydı. Olayları hem kendi gözünden hem kahramanın gözünden anlatması ve kitabın sonuna not düşmesi de güzel ayrıntılardı.

Ayten Ernaz Tiryaki 
 24 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Başından sonuna kadar bir hayal ürünü olsa da; bu anlamda zaman, mekan ve kişiler tam olarak örtüşmese de, okurken sanki o devirde orada yaşıyormuş hissi uyandırdı bende. Zaten bildiklerimizin küçük ayrıntılarla süslenip hikaye edilmesini çok beğendim! Benim için tek gerçek karakter Mimar Sinan'dı: Öyle güzel tasfir edilmişti ki, kişiliğini oluşturan bütün o hasletlere sahip olduğuna inandım!

Şimal 
 05 Oca 13:12 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

kitabı yarım bıraktım çünkü elif şafağın kendini tekrarlayan ve meşhur tarihsel şahsiyetleri betimleyip hayal dünyasında geliştirerek prim yapmaya çalıştığını ve bunu yaparken de aralara serpiştirdiği tecavüz taciz vs bilmem ne gibi olaylarla bazı konularda takıntılı ve her kitapta bu takıntısının tekrarı olduğu kanısı ve kanaati hasıl oldu ..mimar sinanla ve o dönemin şartlarıyla uzaktan yakından hiçbir alakası olmayan bir kitap..bari adı da kullanılmasaydı büyük zaatın diyorum da onun da bir amacı var tabi popülarite ve merak edilme dürtüsünden faydalanmak gibi..

Seda Nur Kaçan 
 13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Elif şafak, kitapları bana baya ilginç geliyor.Geçen gün bir fotoğrafını gördüm. Kitaplarını nasıl içtenlikle, samimiyetle yazdığı gözlerinden okunuyordu.
Ustam ve ben.
Sinan ve çırağı cihan...
Cota devasa , duygusal bir o kadar da sevgi dolu hayvan...
Mihrimah ,acımasız sevgili ...
İstanbul ,ne kadar güzel aşklara şahitlik etmişsin böyle.

fatma 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ön yargılarla başlanan bir kitap.Öyle ya kim nasıl anlatabilirdi ki muhteşem Mimar Sinan ı.Tarihle iç içe bir muhteşemlik...Sıkılmadan okunan zaman tünelindeymişcesine tarih sahnelerine götüren satırlar .Bittiği zaman keşke devamı olsaydı denen bir macera.

Kitaptan 161 Alıntı

Çalışmak
Şayet bir işi başarmak istiyorsan, onu neden bir başkasının değil, senin yapman gerektiğine kainatı ikna etmen lazım. Bunun da tek yolu çalışmaktır.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 146)Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 146)

Aşk gibiydi okumakta... Neden, nasıl müptelası olduğunu bilen zaten gayet iyi bilirdi; bilmeyene de anlatamazdın bir türlü.

Ustam ve Ben, Elif ŞafakUstam ve Ben, Elif Şafak
Aysel 
21 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın bir kütüphanesi varsa bin öğretmeni var demektir. Aslolan öğrenmek. Cühela takımı zanneder ki bu aleme yiyip içmeye yahut kavga çıkarmaya geldik. Veya çoluk çocuğa karışmaya. Halbuki esas işimiz bilgimizi ilerletmek. Bu sebepten buradayız.

Ustam ve Ben, Elif ŞafakUstam ve Ben, Elif Şafak
Ebrar Nur 
17 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayatta hiçbir şey, dışa vurulamayan kızgınlık kadar zarar vermez insan ruhuna.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 374)Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 374)

Etrafını her dediklerine 'evet' diyen dalkavuklarla dolduranlar, fikrini dürüstçe söyleyen adamı hain zanneder.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 145)Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 145)
Nisa Nur 
12 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk gerekli değildi. Hatta yokluğu daha iyiydi. Aşk sadece ıstırap getirirdi. Sevgi yeterliydi.

Ustam ve Ben, Elif ŞafakUstam ve Ben, Elif Şafak
Aysel 
07 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Evet, sen yoktun ama ben her gece seninleydim rüyalarımda; yarasalar uyanır, baykuşlar öterken, her karanlık çöküşü, senle sohbet ettim, hasret giderdim. Etime takılmış bir çengel gibi her yere taşıdım ismini ve şimdi senin için uzak bir hatıradan ibaret olsa da özlüyorum o eski günleri.

Ustam ve Ben, Elif ŞafakUstam ve Ben, Elif Şafak

...Yaptığımız iş bize geri döner: Kâtipsen kağıdın, çiftçiysen toprağın, mimarsan taşın dilini konuşursun. İyi işler yapalım ki, şu âleme bir hayrımız olsun.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 252)Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 252)
17 /

Kitapla ilgili 2 Haber

‘Unutulanların, küçümsenenlerin hikâyelerini anlattım.’
‘Unutulanların, küçümsenenlerin hikâyelerini anlattım.’ “İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi.” Elif Şafak ‘Ustam ve Ben’i nasıl yazdığını, yayınlamadığı bölümleri ve ‘hangi hikâyeye doğru yolculuğa çıkacağına’ nasıl karar verdiğini okuryazar tv'ye anlattı.
Elif Şafak’ın Yeni Kitabı Için Intihal Iddiası
Elif Şafak’ın Yeni Kitabı Için Intihal Iddiası Elif Şafak’ın yeni kitabı “Ustam ve Ben” intihal tartışması altında satışa başladı. Şafak’ın kitabının konusunu yazar Nobelli yazar Jose Saramago’nun “Filin Yolculuğu” kitabından aldığı iddia ediliyor.