Ustam ve Ben

8,2/10  (318 Oy) · 
1.160 okunma  · 
270 beğeni  · 
6.089 gösterim
Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de…

Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16. yüzyılda İstanbul… Hindistandan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı. Ustası ise Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar.
Elif Şafakın muazzam hayal gücü ve zengin diliyle Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet…
Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar...
Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yaptığı, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi…

Öyle bir hayal dünyası ki içindeki konular ve tartışmalar günümüze dair de çok şey söylüyor. Uzun süre hafızalardan silinmeyecek, çok konuşulacak bir roman.

"İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi."
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786050918038
 • Çeviri:
  Omca Korugan
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Elif Şafak'ın daha önce okuduğum kitaplarından biraz farklı. Kitap Kanuni döneminden başlayarak Mimar Sinan ve kalfalarından Cihan üzerinden oluşturduğu kurguyla o dönemi farklı bir gözle anlatmaktadır. Cihan'ın masumane Mihrimah aşkını anlatırken o dönemle ilgili olumsuzluklara ve entrikalara da vurgu yapmıştır. Yazar akıcı bir üslup kullanarak okurları sıkmadan yazdığı bu kitabı okurken ben keyif aldım. Tarihi roman seven okurlara öneririm.

Meral 
 24 Eki 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · 9/10 puan

Kitap "Öğrenme aşkı ile geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de..." sözünü anlatmaktadır.Fili Çota sayesinde Saray'a giren Cihan hem filbaz hem de mimar çırağıdır. Ustası Mimar Sinan'ı seven Cihan onun yanında yıllar boyunca çıraklık yapmıştır. Kitapta kin, nefret, aşk, sevgi kelimeleri bir arada barındıran kitabımız, ihaneti de arasına alıp acıyı hissettirmiş. Yazarımız bazı karakterleri hayali ürün olarak ele almış. Zamanın bir kısmı da hayalidir. Çok güzel bir eser.

Celal Aslan 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tarihi roman severler için önerilebilecek bir yapıt. Kitap Osmanlı'nın belirli bir dönemindeki taht mücadelelerini, seferlerini, günlük yaşamını ve o dönemde yaşamış mimar Sinan ile onun çırağının hikayesini konu alıyor. Elif Şafak kitaba hayal gücünü ustalıkla işlemiş diyebilirim. Akıcı ve sürükleyici olması ayrıca sevdim..

Nurbanu Tuna 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

kitap çok güzeldi türk edebiyatına ilk adımım yine elif şafağın aşk adlı eseriydi bu kitapda onun kadar güzel osmanlının tarihin bilinmeyen kapılarını açıyor bir taraftan genç ve toy bir insanın nasıl emekle piştiğini öğreten diğer yandan tarihin gizli perdelerini açan çok güzel bir eser

Fulya Yüksel 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çota,Sinan ve cihan... çok güzel kurgulanmış bir hikaye. Son 150 sayfasında sürpriz üstüne sürpriz yaşayacağınız bir kitap. Hatta eğer duygusal bir insansanız yer yer gözleriniz dolacak. Cihanın yaşadıklarınına benzer hikayelerimiz olmuştur hepimizin. Her şeye rağmen nasıl direndiğini görmek insana güç veriyor. Ayrıca yazarın da belirttiği gibi dünyaca yeteri kadar tanınamamış büyük üstat Sermimar Sinan hakkında daha çok okumak için cezbediyor. 2 puan kırmamın sebebi ise hanedandaki birçok kişinin özellikle başta Sultanlar olmak üzere afyon,tütün vb. bağımlılıklarının olduğunun vurgulanması. Keşke yazarlarımız bu konuda biraz dikkatli ve gerçekçi olsalar. Bunun dışında üslubu ve dili çok güzeldi hem zengin hem akıcıydı. Olayları hem kendi gözünden hem kahramanın gözünden anlatması ve kitabın sonuna not düşmesi de güzel ayrıntılardı.

Ayten Ernaz Tiryaki 
 24 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Başından sonuna kadar bir hayal ürünü olsa da; bu anlamda zaman, mekan ve kişiler tam olarak örtüşmese de, okurken sanki o devirde orada yaşıyormuş hissi uyandırdı bende. Zaten bildiklerimizin küçük ayrıntılarla süslenip hikaye edilmesini çok beğendim! Benim için tek gerçek karakter Mimar Sinan'dı: Öyle güzel tasfir edilmişti ki, kişiliğini oluşturan bütün o hasletlere sahip olduğuna inandım!

fatma 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ön yargılarla başlanan bir kitap.Öyle ya kim nasıl anlatabilirdi ki muhteşem Mimar Sinan ı.Tarihle iç içe bir muhteşemlik...Sıkılmadan okunan zaman tünelindeymişcesine tarih sahnelerine götüren satırlar .Bittiği zaman keşke devamı olsaydı denen bir macera.

Seda Nur Kaçan 
 13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Elif şafak, kitapları bana baya ilginç geliyor.Geçen gün bir fotoğrafını gördüm. Kitaplarını nasıl içtenlikle, samimiyetle yazdığı gözlerinden okunuyordu.
Ustam ve ben.
Sinan ve çırağı cihan...
Cota devasa , duygusal bir o kadar da sevgi dolu hayvan...
Mihrimah ,acımasız sevgili ...
İstanbul ,ne kadar güzel aşklara şahitlik etmişsin böyle.

Elif Yahşi 
31 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İlk başta zor ilerliyordum ama sonra hemen bitti ve şu an en sevdiğim kitap oldu .Elif Şafak bu işte usta olmuş bence Türkiye'nin en iyi kadın yazarı tebrik ediyorum :)

Ayfer Ertaş 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Usta Mimar Sinan'ın dört öğrencisinin çevresinde gelişen bir olay örgüsü.Kitapta bazı çelişkiler göze çarpıyor.Osmanlı yerden yere vurulmuş.Oysa tarih derslerinde Osmanlı kültürünün göklere çıkarıldığına tanık olduk hep.Yazdıklarının abartı olduğunu düşünsrm de'Osmanlı'da mükemmel bir kültür vardı' gibisinden laflara gözüm kapalı inanmamak gerek sanırım.Zannediyorum ki anlattıklarını belgelere dayandırmıstır çünkü.

Kitaptan 131 Alıntı

Çalışmak
Şayet bir işi başarmak istiyorsan, onu neden bir başkasının değil, senin yapman gerektiğine kainatı ikna etmen lazım. Bunun da tek yolu çalışmaktır.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 146)Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 146)

Aşk gibiydi okumakta... Neden, nasıl müptelası olduğunu bilen zaten gayet iyi bilirdi; bilmeyene de anlatamazdın bir türlü.

Ustam ve Ben, Elif ŞafakUstam ve Ben, Elif Şafak
Aysel 
21 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın bir kütüphanesi varsa bin öğretmeni var demektir. Aslolan öğrenmek. Cühela takımı zanneder ki bu aleme yiyip içmeye yahut kavga çıkarmaya geldik. Veya çoluk çocuğa karışmaya. Halbuki esas işimiz bilgimizi ilerletmek. Bu sebepten buradayız.

Ustam ve Ben, Elif ŞafakUstam ve Ben, Elif Şafak

Etrafını her dediklerine 'evet' diyen dalkavuklarla dolduranlar, fikrini dürüstçe söyleyen adamı hain zanneder.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 145)Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 145)
Ebrar Nur 
17 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayatta hiçbir şey, dışa vurulamayan kızgınlık kadar zarar vermez insan ruhuna.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 374)Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 374)

...Yaptığımız iş bize geri döner: Kâtipsen kağıdın, çiftçiysen toprağın, mimarsan taşın dilini konuşursun. İyi işler yapalım ki, şu âleme bir hayrımız olsun.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 252)Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 252)
Aysel 
07 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Evet, sen yoktun ama ben her gece seninleydim rüyalarımda; yarasalar uyanır, baykuşlar öterken, her karanlık çöküşü, senle sohbet ettim, hasret giderdim. Etime takılmış bir çengel gibi her yere taşıdım ismini ve şimdi senin için uzak bir hatıradan ibaret olsa da özlüyorum o eski günleri.

Ustam ve Ben, Elif ŞafakUstam ve Ben, Elif Şafak
Aysel 
07 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ne tuhaf. Bizi koruyan kollayan insanlar vardır etrafımızda. Hiç fark etmesek de onlar oradadır daima. Karşılık ya da minnet beklemeden, sadakatle, sevgiyle, sessizce... Nice sonra anlarız kıymetlerini. Hep geç kalırız teşekkür etmekte.

Ustam ve Ben, Elif ŞafakUstam ve Ben, Elif Şafak

Onun bütün istediği aşık olmaktı. Uzun sürmese de olurdu. Bir yere varmasa da olurdu.İster göz açıp kapayana kadar geçsindi zamanı, ister kuşun gölgesi gibi elle tutulmaz olsundu. Aşktı aradığı.

Ustam ve Ben, Elif ŞafakUstam ve Ben, Elif Şafak
14 /

Kitapla ilgili 2 Haber

‘Unutulanların, küçümsenenlerin hikâyelerini anlattım.’
‘Unutulanların, küçümsenenlerin hikâyelerini anlattım.’ “İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi.” Elif Şafak ‘Ustam ve Ben’i nasıl yazdığını, yayınlamadığı bölümleri ve ‘hangi hikâyeye doğru yolculuğa çıkacağına’ nasıl karar verdiğini okuryazar tv'ye anlattı.
Elif Şafak’ın Yeni Kitabı Için Intihal Iddiası
Elif Şafak’ın Yeni Kitabı Için Intihal Iddiası Elif Şafak’ın yeni kitabı “Ustam ve Ben” intihal tartışması altında satışa başladı. Şafak’ın kitabının konusunu yazar Nobelli yazar Jose Saramago’nun “Filin Yolculuğu” kitabından aldığı iddia ediliyor.