Küçük Prens

9,0/10  (7.411 Oy) · 
23.077 okunma  · 
9.452 beğeni  · 
97.613 gösterim
"Hoşça git," dedi tilki. "Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez." Küçük Prens unutmamak için tekrarladı: "Gerçeğin mayası gözle görülmez."
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2015
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750724435
 • Orijinal Adı:
  Le Petit Prince
 • Çeviri:
  Cemal Süreya, Tomris Uyar
 • Yayınevi:
  Can Çocuk Yayınları
 • Kitabın Türü:
Oğuz Aktürk 
 12 Nis 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Küçüklerin büyük dünyası, büyüklerin küçük dünyası. Aslında küçük ve büyük gibi sıfatlar kullanınca bile bir sayı kısıtlaması içine girmek durumunda kalıyoruz. Bu kitabı kendi hayatıma göre küçük hissettiğim bir zamanımda okuduğum için kendimi şanslı hissediyorum.

Kitapta küçüklerin hayal dünyasının genişliğiyle büyüklerin akıllarının salt sayısal ve statik çalışmasının savaşı var. İçinde büyüklere dair öyle güzel göndermeler ve sosyolojik eleştiriler var ki, bunların içinde büyüklerin, insanları giyim tarzlarına göre yargılamalarından her konuda olan kısıtlayıcılıklarına, her konuya dar açıdan bakıp monoton bir şekilde hayatı ele almalarına kadar bir çok eleştiri mevcut.

Aslında yaşımız ne kadar artıyorsa bize gülen yıldızları da o kadar az hatırlıyoruz, dünyevi sorunlarımızı daha da büyütüyoruz, salt sayısal akıla daha da çok yaklaşıyoruz. Ne kadar bazı şeylerde sayıca artıyorsak, ruhumuz o kadar küçülüyor. Bu dünyada gözümüzün alabildiğine ne kadar gitmeyi düşünüyorsak büyükler bizim gözümüzde o kadar büyük olmaya çabalıyor. Çünkü onların kararlarını büyütüyoruz. Onları ne kadar büyütürsek hayal gücümüzden harcıyoruz. Neyse ki, Küçük Prens'in dediği gibi bu yaşımda yüz bin liralık bir ev gördüm deyip "Aman ne güzel ev!" demiyorum büyükler gibi. Ben de pencerelerindeki saksıları, içinde yaşayacağı insanları ve psikolojileri, çatısındaki kumruları düşünerek o evleri tasarlayıp güzelliği bu değerleriyle düşünmeye çalışıyorum çünkü.

Sayılar üzerinden işleyen dünyamızda o kadar fazla ve o kadar gereksiz şeylerle uğraşıyoruz ki, en değerli olan şeyleri unutuyoruz bazen. Küçük Prens'in anlatmış olduğu her gezegene her gün uğruyoruz. Aynı gün içerisinde krallaşmaya çalışan insanı dinliyoruz, kendini beğenmişin biriyle konuşuyoruz ve o bizi hayranı sanıyor, alkolik ve bağımlı insanlarla konuşuyoruz, işinden ve sayılardan başka bir görmeyen insanlarla konuşuyoruz, bakış açısını geniş tutamayan, düşünemeyen ve sorgulamayan insanlarla konuşuyoruz. Fakat üzerinde yaşadığımız gezegen öyle bir gezegen ki, kendilerinin büyük yer kapladığını sanan insanlarla dolup taşan bir gezegen. Sayılara bayılanlar ve her gününü düşünmek uğruna değil de sayılara, işine ayıranlarla dolu. Bu dünya Küçük Prens'in de dediği gibi o kadar kuru, o kadar sivri, o kadar sert ve acımasız ki evrendeki küçüklüğüne rağmen kendisini en büyük gezegenmişçesine tanıtıyor! Ama bilmiyor ki o noktanın noktasının noktası bile değil. Hal böyle olunca, içinde yaşayan insanların büyüklenmeleri bile ne kadar önemsizmiş dedirtiyor insana.

Ben de bir gün Küçük Prens'in tanımlamasıyla büyük olacağım. Hatta büyük olduğumda da bu kitabı zevkle okuyacağım ve kendimin ne kadar monoton olduğunu göreceğim. Ama artık bir yıldızın bile yaratılışının muazzam bir olay olduğunu biliyorsam, bütün yıldızların da böyle olduğunu bilerek bakacağım yıldızlara. Aslında önemli olan gözümüzle baktığımız şeylere bir de yüreğimizle bakabilmeyi öğrenmek. Mantığımızla algıladığımız şeylere duygumuzu katabilmeyi başarmak. Aşçıysak yemeğimize sevgi katabilmek, ressamsak resmimize renk katabilmek... Unutmayalım ki, bir yerde bir kuyunun saklı oluşudur çöle güzellik veren. Onun için umudunu kaybetme, hala bir yerlerde çölde açan bir çiçeğimiz olabilir. Zira, köklerimizin olmadığı bu dünyada çölde bile açabilen bir çiçeğin olduğunu düşünürsek hiçbir şey imkansız değil.

Ayçagül Akar 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Biz büyükler dünyayı o kadar yaşanmaz hale getiriyor, hayatımızı o kadar zorlaştırıyor ve anlamsızlaştırıyoruz ki. Keşke içimizdeki çocuğa erişip tekrar onun gözüyle bakabilsek etrafımıza. “Küçük Prens” 6 yaşındaki bir çocuğun saf, irdeleyici, ısrarcı, ön yargısız, merhametli dünyasına açılan bir pencere; farklı yaşlarda okuyup farklı anlamlar çıkarabileceğiniz felsefi bir kitap.

Kitabı 6 yaşındaki kızıma okuyarak aslında dolaylı olarak okumuş oldum. Okurken beraber internetten beobab ağacını araştırdık, dünya haritasını inceledik, bir sürü kavram hakkında sohbet ettik, kitabın resimlerini yorumladık… Bizim için güzel ve kaliteli bir paylaşım oldu.

Kitapla ilgili birkaç enterasan bilgiyi de sunmak istedim:
• Dünyada, kutsal kitaplar ve Das Kapital’den sonra en çok dile çevrilmiş ve en çok satılan kitaplardandır.
• Her yıl yaklaşık iki milyon satmakta ve şu ana kadarki toplam satış miktarı 140 milyonu aşmaktadır. Dünya üzerinde toplamda 250’den fazla dil ve lehçeye çevrilmiştir.
• Kitaptaki tüm çizimler yazara ait suluboya çizimlerdir.
• Fransa euro’ya geçmeden önce 50 frankların üzerinde Küçük Prens ve Saint-Exupéry’nin resimleri bulunuyordu.
• Japonya’nın Hakone isimli şehrinde bir Küçük Prens müzesi bulunuyor. Ayrıca, Güney Kore’de Gyeonggi-do kentinde Küçük Prens temalı bir köy bulunuyor. Müze ve köy turistlerin uğrak noktalarından. 2000 yılında da yazarın doğup büyüdüğü Lyon’da bulunan havaalanına Saint Exupéry’nin adı verildi.

Küçük Prens benzeri kitaplar

ANIL AKCAN 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Büyükleri hoş görmek lazım... Beni bitiren söz bu oldu. Tabi ki kitap hakkında makale yazılabilir... Ama bu kısma değinmek istedim açıkçası. Zira kitap hakkında harika yorumlar zaten yapılmış.
Büyük olmak küçük olmayı unutturuyor anladığım kadarıyla. Öyle ya...
Bizler küçük bir çocuğun hayal dünyasını anlamayacak kadar büyük olduk. Bütün mesele bu. Gerçekten de küçükken büyüklerin yaptığı birçok şeyi saçma bulurdum. Şimdi onları taklit ediyorum ara ara.
Büyüyorum...
Bütün mesele bu...
Teşekkürler Antoine de Saint- Exupèry...
Beni küçülttüğün için...

Bekir İstanbul 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

"Günaydın" dedi Küçük Prens. "Günaydın" dedi bir krala, bir sarhoşa, bir palyaçoya, bir bilgine... "Günaydın" dedi bir yılana, bir tilkiye, bir çiçeğe...

"Günaydın" demeli insanlara, bitkilere, canlılara... Tanımaya çalışmalı canlı cansız tüm varlığı. Sadece sayılarla görmemeli Dünyayı. Renkleriyle, duygularıyla tanımaya çalışmalı, sorgulamalı, ısrarla sorgulamalı insan, öğrenmek için, anlamak için... İşte böyle yapıyordu Küçük Prens ve daha fazlasını. Bu küçük kitabı, bu derin kitabı, bu tatlı kitabı, bu yoğun kitabı tüm küçükler, tüm büyükler okumalı.

Elif Kimya 
 27 Ağu 2016 · Kitabı okudu

``Hoşça git,``dedi tilki.``Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez. '' Küçük prens unutmamak için tekrarladı. " Gerçeğin mayası gözle görülmez."

Bu paragrafı okuduktan sonra etkilenmeyip, kitabı okumamakta ısrar ediyorsanız valla kendinize ayıp ediyorsunuz. ;)) Bu kitabı kaç kere okudum bilmiyorum ve hayatımın her döneminde sıkılmadan okumaya devam edeceğim. Böyle tatlı, sevimli bir kitap bugünkü ününü sonuna kadar hakkediyor. Hakkında en çok araştırma yaptığım kitap kesinlikle bu. Her yıl yaklaşık 2 milyon satmakta ve bugüne kadar 140 milyonu aşmış. 250 den fazla dile çevrilmiş. Kitap ilk basıldığında yaklaşık 1000 sayfaymış. Kitaptaki bütün çizimler yazarın kendisine ait. Ayrıca kitap uzun süre yasaklı eserler arasında kalmış.

Küçük bir çocuğun gözünden paranın, ünvanın ve mevkinin dünyada değer verdiğimiz her şeyin aslında ne kadar değersiz olduğunu masalsı bir dille anlatıyor. Şeker Portakalı' nı okuyan arkadaşlar bu kitabı çok sevecekler. Kesinlikle okuyun.

Never Mind 
12 Şub 13:15 · Kitabı okumadı

Açıkçası burada görene kadar çocuk kitabı sanıyordum. İnce, yüz sayfadan az, dışındaki (kapak) resmi yüzünden önyargılı bir biçimde karar vermiştim öyle olduğuna. Oysa gayet başarılı bir kitap. Zaten kitabın aslı aşağı yukarı bin sayfalıkmış. En az çocuklar kadar büyüklerin de beğenisine uygun. Zevkle okunabilir.

Mehmet A. 
27 Oca 12:58 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Küçük Prens, evrensel mesajlar içeren dev bir masalsı hikayedir. Gerek ülkemizde olsun gerekse de dünya çapında olsun çok sevilen bir eserdir. Her birey, kendi yaşamından veya çevresinde gördüğü bir insanın yaşamından izler bulmaktadır. Peki, Küçük Prens’in bu kadar sevilmenin arkasındaki gizli perde nedir?
KİTAP VS ANİMASYON FİLM
Birkaç gün önce, yalnızlıktan sıkılıyordum. Yapacak pek bir şeyim de yoktu. Ne yapsam acaba diye düşünürken, biraz da çocukluk anılarım depreşsin diye animasyon film izleme kararı almıştım. İnternet tarayıcısında filmler arasında gezinirken “Küçük Prens” adlı animasyon filmi ile karşılaştım. Gerçi uzun zamandır izlemek aklımda olmasına rağmen unutmuş ve izlememiştim. Hazır şartlar uygunken izlemeye karar verdim. Filmin esas hikayesini bu masalımsı öykü olmasına rağmen günümüz şartlarına da güzel bir şekilde uyarlanmıştır. Normal şartlarda filmler, eserlerde anlatılan mesajın yansıtılması konusunda daha az bir başarıya sahip olurlarken, bence bu animasyon film, gayet başarılı olmuştu. İzlemenizi tavsiye ederim. Özellikle de kitap okuma alışkanlığı pek olmayan dostlarıma.
BİR KÜÇÜK ÇEVİRİ MEVZUSU
Çevirmenlik, gerçekten de çok zor bir meslektir. Her birey, bunu başarılı bir şekilde ifa edemez. Küçük Prens, dünya çapında bu kadar popüler olmuş ve seviliyorken, haliyle birçok yayınevi kendi çevirmenleri aracılığıyla bu kitabı yayınlıyor. Neredeyse tüm dünya dillerine çevrilmiş bu eser, sadece ülkemizde bile onlarca farklı yayınevi ve çevirmen tarafından basılmıştır. Daha önce de birkaç farklı çevirmenden/yayınevinden okumuştum bu dev masalı. Hepsi de gayet başarılıydı. Ama kimi zaman çevirilerde içinize sinmeyen bir şeyler oluyordu. Yani bende öyle oluyordu. Dün, Can Yayınları tarafından basılmış olanı okudum. Cemal Süreya & Tomris Uyar çevirisiyle. Sanırım bizdeki en sağlam (en güzel diyelim) çeviri bu kitaptır. Diğer yayınevlerinden okumuş olsanız da, bir de bu iki usta yazarın çevirisiyle okumanızı tavsiye ederim. Yok daha okumamış iseniz, direkt bu çeviriden okumanızı öneririm. Takdir sizindir.

KÜÇÜK PRENS NEDEN BU KADAR SEVİLDİ?
Kendi çapımda bu sorunun cevabını bulmaya çalışıyorum. Her bireyin algı ve yorumlama şekli farklı olduğunundan ötürü bu sözlerimin bir bağlayıcılığı yoktur.

Animasyon film ve çeviri mevzularına değindiğimize göre artık hikayeye geçebiliriz. Bu malum soru, eseri okumadan ve ilk okuduktan bugüne değin hala kafamda dönüp duruyor. İnsanlar, Küçük Prens’i o kadar fazla sahipleniyor ki, her dilden bir eserini toplamak kaydıyla bir koleksiyonunu bile tutuyorlar. Bronş, kitap, yastık, yorgan mevzularına girmiyorum bile. Kafamda bu soru esasen, ilk bu davranışları gördüğüm zaman belirdi. Kendi çapımda ise cevabını buldum. Şöyle ki:


1- Küçük Prens Zamanın (vs değişkenlerin) Ötesindedir.
Küçük Prens, her yaştan ve her kesimden insana hitap eden bir eserdir. İsminden ve kitabın resimli oluşundandır belki de ilk izlenimler çocuklara yönelik yazıldığı şeklinde oluyor. Fakat kitabı okuduğumuz zaman, kitabın zamana meydan okumasının yanı sıra, yaş, cinsiyet, sosyal statü gibi değişkenlere de meydan okuduğunu ve hepsinin üstüne çıktığını görmekteyiz. Bu kadar çok sevilmesinin en temel nedeni budur.


2- Toplumsal Mesajlar Verir.
Küçük Prens’in gezdiği asteroid (gezegen veya yıldızlar) ve orada karşılaştığı kimseleri göz önüne alırsak, genel bir tipleme katalogu gibidir. Bu insanlara/tiplemelere baktığımız zaman, çevremizdeki kimseleri rahatlıkla bu tiplemelere yerleştirebiliriz. Bu tiplemelerle ilgili bir bilgi ve birikim sahibi olmanızı sağlıyordur.


3- Bireysel Yalnızlığı Ele Alır.
Küçük Prens, gerek bu asteroid ve bunlarda bulunan insanlar üzerinden olsun gerekse de Pilot ve Küçük Prens üzerinden olsun toplum içindeki bireysel yalnızlaşmayı ele alır. Örnek vermek lazımsa Kral tiplemesi, her şeye sahipken ve zaman bakımından gayet rahat olmasına rağmen kendi gezegeninde yalnızdır. Memur, zaman bakımından hiç de rahat değildir. Kafasını kaşıyacak vakti olmadığından yalnızdır. Sarhoş, bir kısır döngü içine saplanıp kalmış ve kendi kendini yiyip bitirdiği için yalnızdır. Küçük Prens, hayattan zevk almasını bildiği halde, anlaşılamadığı için yalnızdır. Bir, toplumsal yalnızlaşmanın yazılı belgesi gibidir.


4- Toplumsal Eleştiri Yapmaktadır.
Küçük Prens, başlı başına bir sosyal başkaldırıdır. Kendi dünyasında saplanıp kalmış, sevmeyi, güzeli, yaşamayı unutmuş, unutturmuş bu toplumsal normlara meydan okuyan bir eleştirel yazıdır. Gerçeği, hakikati sert bir tokat gibi yüzümüze vurduğu için seviyoruz. Seviyoruz, seviyoruz da, küçük dostumuzun verdiği mesajın yüzde kaçını alıyor ve yaşamımızda uyguluyoruz?

Özetle, bu monoton ve kapitalist düzenin yüzüne şamar gibi indiği için seviyoruz minik dostumuzu. Çünkü monoton bir yaşamdan, kibirli ve kendini beğenmiş büyüklerden, sayılardan bıktık. Bıktık bıkmasına da, yaşamak için biz ne yaptık? Bir koyunun bir gülü yemesi, bizim için çok büyük bir dert oldu mu? Yoksa hala Ygs-Lys (gerçi Yks oldu artık), Ales, Yds, Dgs gibi sayı ve monoton bir düzenin peşinde mi koşuyoruz? Hala büyük olup dostlarımızı yüzüstü bırakmanın peşinde mi koşuyoruz? Sevdiğimizi söylediğimiz minik dostumuza ne kadar bağlıyız? Hadi diyelim ki bağlısınız, dediklerinin kaçta kaçını yapıyorsunuz? Şimdi size son bir soru:

Bu hayatta dostlarınız var mı? Kaç tanesi aklınızda ve kaç tanesini unuttunuz? Küçük Prens’i dost bellediniz eyvallah. Ama gerçek bir dostunuz var mı? Hayali veya sanal olmayan...

Pınar Yiğitcan 
15 Oca 10:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Ama gözler kördür. İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman gerçeği görebilir..."
"Büyükler hiçbir şeyi tek başlarına anlayamıyorlar, onlara durmadan açıklamalar yapmak da çocuklar için sıkıcı oluyor doğrusu."
"Kendini yargılamayı başarabilirsen gerçek bir bilgesin demektir.Ben kendimi nerde olsa yargılarım.."

Küçük prensin her sözü bir mesaj niteliğinde.Küçük çocukların büyük dünyası.
Büyüklerin su içecek vakti bile bulamayıp hap içerek bu süreci geçiştirmeleri, her şeyin çok hızlı aktığı bir dünyada gönül gözlerinin kapalı olması, büyüklerin vurdum duymazlığı küçük prens bunları çok güzel betimlemiş.

Kitabı 2. Kez okudum. Cemal Süreya ve Tomris Uyar çevirisi olduğu için merak edip okudum, çok güzel bir çeviri olmuş. Ve kitaptaki resimler yazarın kendi sulu boya resimleri üzerinde hiç oynama yapılmadan direk kitaba basılmış,bilmeyenler için.Keyifli okumalar herkese.

Küçük bir çocuğun gözünden büyüklerin yanlışları, hataları anlatılıyor.
Eşsiz bir yapıt çocukları anlamak istiyorsanız okuyun.
İyi okumalar.

Demet Delikanlı 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

Bu eseri beğenerek okuyacağımı biliyordum fakat Küçük Prens'ten tüylerimi ürpertecek kadar etkilenebileceğimi bilmiyordum.
Antoine De Saint-Exupéry'in ıssız bir çölde uykuya dalan Küçük Prens'i kucağına aldığı vakit tıpkı kırılgan bir hazine taşıyormuş gibi hissettiği o duyguyu, eseri başından sonuna kadar okurken hissettim. Aslında, eser benim için son bulmuş değil. Şimdiye dek kapalı duran ve açılması gereken bazı duygu kapılarının aralanmasını sağladı. Ben de tıpkı Küçük Prens'in gezegenleri tek tek dolaştığı gibi, bu aralanan kapılardan içeri girip keşiflerimi yapacağım.

Aysel 
 10 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Küçük Prens yine konuşmaya başladı:
'İnsanlar nerede? Çölde biraz yalnızlık duyuyor kişi...'
'İnsanların arasında da yalnızlık duyulur' dedi yılan."

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 70)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 70)

"Sevdiğiniz çiçek milyonlarca yıldızdan yalnız birinde bile bulunsa yıldızlara bakmak mutluluğunuz için yeterlidir."

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 33)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 33)
Hande Kırkımcı 
05 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Kişinin kendisini yargılaması, başkasını yargılamasından çok daha zordur. Eğer kendini doğru bir biçimde yargılamayı başarırsan, gerçek bir bilgesin demektir.''

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 50)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 50)
Oğuz Aktürk 
 12 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Küçük Prens'te referandum virali.
Gökyüzüne bakın ve sorun kendi kendinize: Evet mi, hayır mı?

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 105 - Can Çocuk)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 105 - Can Çocuk)
Katre-i Matem 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yıldızlardan birinde ben yaşıyor olacağım.
Ben gülüyor olacağım bir tanesinde.
Ve geceleyin gökyüzüne baktığında
Bütün yıldızlar gülüyor gibi olacak…
Yalnızca senin gülen yıldızların olacak!

Küçük Prens, Antoine De Saint-ExupéryKüçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry
140 /

Kitapla ilgili 13 Haber

BİR DEĞERİN YOKSA HİÇBİR ŞEYİN YOK DEMEKTİR
BİR DEĞERİN YOKSA HİÇBİR ŞEYİN YOK DEMEKTİR Dünyanın En Büyük Küçük Prens Koleksiyoncusu Marc Probst: “Bir değerin yoksa hiçbir şeyin yok demektir.”
Küçük Prens’in hiç yayınlanmamış sayfaları bulundu
Küçük Prens’in hiç yayınlanmamış sayfaları bulundu Saint-Exupéry’nin yeni bulunan taslaklarında Küçük Prens, bulmaca meraklısı bir adam için “G” ile başlayan altı harfli bir kelimeyi arıyor. Kelime meçhul, çünkü gerisi yazılmamış.
Küçük Prens hakkında pek bilinmeyen 10 şey
Küçük Prens hakkında pek bilinmeyen 10 şey Çocukluğunda neredeyse herkes okumuştur Küçük Prens’i. Sadece resimli bir çocuk kitabı mıdır yoksa bir yaşam felsefesinden mi bahseder? Bu tarz kişisel tartışmalara girmiyoruz ancak kitabın meraklıları ve müptelaları için Küçük Prens’e ve yazarı Antoine de Saint-Exupéry’ye ait küçük detayları bir araya getirdik.
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…
Le Sourire - Gülümse (Antoine De Saint-Exupery)
Le Sourire - Gülümse (Antoine De Saint-Exupery) Efsanevi hikaye Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint-Exupery, ikinci dünya savaşında Nazilerle savaşırken hayatını kaybetmiş bir savaş pilotuydu. Dünyayı algıladığı eşsiz bakış açısını paylaştığı hikayelerinden biri ; İspanyol iç savaşı sırasında yaşadığı bir anısını anlattığı ‘Le Sourire’ yani ‘Gülümseme’…
Antoine de Saint-Exupéry’den “Kale”
Antoine de Saint-Exupéry’den “Kale” Antoine de Saint-Exupéry’nin “Kale” adlı kitabı, İsmail Yerguz çevirisiyle Zeplin Kitap tarafından yayımlandı.
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü Son yıllarda Muhteşem Gatsby, Dublinliler ya da Satranç'ın farklı yayınevleri tarafından basılan çevirilerini gördük. 2015 yılında ondan fazla yayınevi Gulyabani bastı, sayısız Küçük Prens baskısı gördük. 2016'da muhtemelen çok sayıda yayınevi Aşk-ı Memnu basacak. Ama asıl fırtına için biraz daha beklememiz gerekecek. 70 yıllık telif süresi Sabahattin Ali'nin eserleri için 2018 sonunda, George Orwell'ın eserleri için 2020 sonunda dolacak.
2 /