Çalıkuşu Bütün Eserleri 1

8,6/10  (1.634 Oy) · 
7.007 okunma  · 
1.570 beğeni  · 
28.902 gösterim
Çalıkuşu ilk kez 1922 yılında Vakit gazetesinde tefrika edilmiş ve aynı yıl kitap olarak basılmıştır. Beşinci baskısından sonra eser, 1939 yılında bizzat Reşat Nuri Güntekin tarafından sonra tekrar yayımlanmıştır. Bu kitap söz konusu baskısından yararlanılarak aslına uygun olarak yayına hazırlanmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  9789751027689
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Rabia 
11 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eğer Çalıkuşu'nu tek bir kelime ile anlatacak olsaydım bu kelime kesinlikle "naif" olurdu. Sanki okurken kitabı incitmek istemedim, Feride ile hüzünlendim, Feride ile çocuklaştım, yüreğim Feride ile bir attı. Türk edebiyatının en önemli romanlarından olduğu malumumuz; okumayı sevsin sevmesin, yaşı kaç olursa olsun isteyen herkesin çok rahat bitireceği, daha doğrusu bitirmek istemeyeceği eşsiz bir eser.

Tek şikayetim Feride ve Kamran sahnelerine doymamamdır, keşke o güzelim aşkı daha fazla sayfada okusaydık.. :)

ilayda Solmaz 
02 Oca 15:08 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

öğretmenlik yapması, belki masumluğu belki saflığı, belki de hırçınlığı. Ama hep samimi oluşu. Reşat Nuri öyle güzel anlatmış ki, bitince yüzümde büyük bi gülümseme asılı kaldı bi süre. Uzun sürdü, ama bitmesin diye yavaş okumuş olacağım.

MerveG 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bugüne dek okuduğum en naif en samimi hikâyedir Çalıkuşu. Ve nedense okuyacağım diğer kitaplarda böyle hissetmeyeceğime eminim. Belki öğretmenlik yapması, belki masumluğu belki saflığı, belki de hırçınlığı. Ama hep samimi oluşu. Reşat Nuri öyle güzel anlatmış ki, bitince yüzümde büyük bi gülümseme asılı kaldı bi süre. Uzun sürdü, ama bitmesin diye yavaş okumuş olacağım. Çünkü şu an bi arkadaşımı kaybetmiş gibi hissediyorum. İçinizdeki Çalıkuşu hiç kaybolmasın.

Kübra çil 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta sanki Feride'nin yerinde siz varsınız. Öylesine bağlayıcı, öylesine samimi ki.. Yeri geliyor çocuk oluyor, yeri geliyor mutlu oluyor ve yeri geliyor hüzünleniyorsunuz. Akıcılığı ve okuru bunaltmayan yapısı çok güzel. Okurken kitabı incitmekten korkarak okuyorsunuz adeta. Yazara bu güzel eser için sonsuz minnet duyanlardanım açıkcası.

özgülözgül 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir subay kızı olan Feride ile teyzesinin oğlu Kamuran arasında yaşanan ve araya birçok engel girmesine rağmen birbirlerine karşı bitmeyen aşklarını anlatıyor.

Hasan KILIÇ 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Reşat Nuri'nin toplamda 24 eseri var ve yarısını okudum. Aralarında en beğendim eser bu idi. Ayrıca kitap okumayı pek sevmeyen birini de yine bu kitap sayesinde kitaplara bağladım :) Edebi açıdan muhteşem bir eser. Eğer kitap kendime ait olsaydı, yarısının altını çizmiş yanına notlar almış olurdum.

Feride... Çalıkuşu... Tatlı bir serseri... Bitmek bilmeyen meslek ve bunun yanında Kamuran sevdası. Bir yandan dönemin Türkiyesi anlatılıyor, bir yandan yurdun her bir yerinde ince ince aşk işleniyor.

Reşat Nuri'nin acemilere kitap okuma sevdası kazandıran bu romanını herkese tavsiye ederim...

caner incesu 
20 Şub 14:41 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Sevdiğim bir söz var. İnsanlar ne yaptıklarını, ne söylediklerini hatırlamazlar ama nasıl hissettiğini unutmazlar diye. Aradan yıllar geçse bile artık "çalıkuşu" ismini duyunca yüzümde sıcak bir tebessüm belireceğine şüphem yok. Okumalı ve okumalıyız...

Nazlı Demir 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dizisinin çıktığını duyduğumda sevinmiş ve olayları kanlı canlı görebileceğim için heyecanlanmıştım. O kadar olayların dışına çıktılar ki son baktığımda kitap ile alakası olmayan bir saçmalık silsilesi bıraktılar. Kitabın güzelliğini anlatmaya kimsenin kelimeleri yeterli kalmaz.. İnsanın zihninde kurguladıği feride ve kamran aşkını da hiç bir senarist uyarlama yapamaz. Mutlaka okunmalı.

tülay abaza 
05 Oca 18:53 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yıllar önce okuduğum kitap.. Türk klasik romanının mihenk taşlarından bir tanesi olan bu eser okuması son derece keyifli bir roman. Yaramazlığı, kıpır kıpırlığı ve haşarılığı nedeni ile "çalıkuşu" olarak anılan Feride'nin yaşadıkları, Güntekin ustanın elinden benzersiz bir tatla anlatılmış. Hala okumayan varsa mutlaka okumalı.

Ismail Salma 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Reşat Nuri Güntekin kaleminden okuduğum ilk eser ve etkisinden kurtulamadığım bir kitap oldu feridenin hikayesi ve kuzeni kamer. Sonradan anadoluya öğretmen olarak sürüklemdiği yürek burkucu hikayesi.

Kitaptan 179 Alıntı

" Daha o gün anlamıştım Feride; ben ömrümce seninle sınanacaktım.
Çünkü insan daima en sevdiğiyle sınanır.."

Çalıkuşu, Reşat Nuri GüntekinÇalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
Aysel 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hangi ümide sarılsam elimde kalıyor, neyi seversem ölüyor. İşte üç sene evvel bir sonbahar akşamıyla beraber ölen genç kızlık rüyalarım, kendi küçüklerim, sonra Munise, onun arkasından belki kalbimin öksüzlüğünü avuturlar diye ümit ettiğim talebelerim. Yavrularını tehlikede gören bir ana kuş hırçınlığıyla üstlerine titrediğim bu şeyler, sonbahar yaprakları gibi birer birer sararıyor, dökülüyor. Daha yirmi üç yaşıma girmedim; yüzümden, vücudumdan çocukluğun izleri silinmedi; halbuki gönlüm, baştan başa bütün sevdiklerimin ölüleriyle dolu.

Çalıkuşu, Reşat Nuri GüntekinÇalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
Tuğba Gülbaş 
30 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevmek denen şeyin rolü bu kadar insanı yakıp titretecek bir şey olursa kendisi kim bilir neydi?

Çalıkuşu, Reşat Nuri GüntekinÇalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
Sibel İmamoğlu 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kamran, biz asıl bugün birbirimizden ayrılıyoruz. Ben, asıl bugün dul kalıyorum... Bütün olan, geçen şeylere rağmen, sen yine bir parça benimdin; ben bütün ruhumla senin...

Çalıkuşu, Reşat Nuri GüntekinÇalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin

Seninle artık iki düşman bile değiliz; birbirimizi hiç, ama hiç göremeyecek iki yabancıyız.

Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 179)Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 179)
Kadriye Kaya 
07 Kas 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Feride hareketli, yaramaz ve aynı zamanda da dışarı hiçbir zaman vurmasa bile duygusal bir kızdır. Üç yaşına kadar Musul’da yaşamış olan Feride buradaki kuraklıktan dolayı ailesi ile birlikte Kerbelâ’ya göçmüştür. İstanbul’a göçmeden önce altı yaşındayken annesini kaybeder. Bundan sonra Feride teyzesinin yanına İstanbul’a gelir. İstanbul’da yeni akrabalarıyla tanışan Feride, burada da yaramazlıklarını sürdürür. Yalnız bir tek Besime Teyzesinin oğlu olan Kâmran’a karşı çekingenliği ve cesaretsizliği vardır. Kâmran ise yaşça Feride’den büyüktü ve çok uslu ve ağırbaşlı biridir. Feride dokuz yaşındayken de büyükannesini kaybetmiştir. Sonra Feride on sene boyunca okuyacağı Sör Mektebi’ne yazılır. Okula başladıktan kısa bir süre sonra da babasını kaybeder. Yaramazlıklarına okulda da devam eden Feride bu yüzden arkadaşlarından ayrı bir şekilde tek başına oturtulmuştur.

Çalıkuşu, Reşat Nuri GüntekinÇalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
18 /

Kitapla ilgili 3 Haber

Yerli Edebiyat Uyarlamalarından, Kitabın Namına Gölge Düşürmeyecek Kadar Başarılı 15 Film
Yerli Edebiyat Uyarlamalarından, Kitabın Namına Gölge Düşürmeyecek Kadar Başarılı 15 Film Sinemanın bir çok önemli yapıtının edebiyat uyarlamaları arasından çıkması pek şaşırtıcı olmasa gerek. Zaten kitleler tarafından beğenilmiş olan bir eseri uyarlamak, eğer film aşamasında bir “kazaya” uğramazsa, başarısı biraz daha garanti bir tercih. IMDB’nin top filmleri arsında da çok sayıda edebiyat uyarlaması olması tesadüf değil. Edebiyat uyarlamaları bizim sinemamız içinde de çok önemli yer tutuyor. Toplumsal gerçekçi bir bakış açısıyla işlenen bir çok filmimizin önemli romancılarımızın eserlerinden uyarlanmış olmasının yanında komediden tarihi yapımlara kadar bir çok filmimiz de başarısını öncüsü olan kitaplara borçlular.
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar. Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın: