Rabia'nın Kapak Resmi
Rabia, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okuyor

Subay hiç yorulmadan altı saatlik talimini yaptırırsa, öğretmen bıkmadan öğreticilik işini yaparsa, memur sinirlenmeden halka kolaylık göstermeye devam ederse, doktor her şeyden önce yurttaşlarının sağlığı ile ilgili olursa, öğrenci her şeyden önce dersini bellemeye çalışırsa ve bütün görevlerle rütbeler arasında ne caka, ne gösteriş, ne dalkavukluk, ne de ilgisizlik olmadan bir ahenk kurulursa, aşağıdakiler yukarının buyruğunu ukalalık saymaz, yukarıdakiler de aşağının doğru ihtarlarına kızmazlarsa, bütün karşılıklı işlerde, görüşme ve konuşmalarda ne ikiyüzlülüğe kaçan nezaket, ne de kabalığa kaçan sertlik bulunmazsa, görevin bizden istediği şey yapılmış olur.

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 34 - Ötüken Neşriyat, 13. Basım)Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 34 - Ötüken Neşriyat, 13. Basım)
Rabia, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okuyor

Ahlâk, millet yapısının temelidir. O olmadan hiçbir şey olmaz.

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 50 - Ötüken Neşriyat, 13. Basım)Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 50 - Ötüken Neşriyat, 13. Basım)
Rabia, Yaşıyoruz Sessizce'yi inceledi.
15 Şub 21:35 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

"İnsan acısından utanır mı?"

Utanır sahiden, utanır da yine de o yürek yangını dinmez. Çare arar ya hani insan, gönlüne yakın olanı bulmak ister, acısına ortak ister. "Yaşıyoruz Sessizce" benim için bir yoldaş oldu, yarama merhem olsun diye umarken belki de daha da tuz oldu ama yine de iyi ki oldu, iyi ki bu kitap benim hayatıma dokundu.

İlk kez Şükrü Erbaş okudum, edebi kimliği veya bundan önceki eserleri hakkında hiçbir bilgim yok işin aslı. Bu kitabı eşi Hatice Hanım'ın ölümü üzerine yayımlıyor. Bir ölüm ki.. nasıl ölüm... "Bilmek hiçbir yalnızlığa benzemiyor" diyen Şükrü Erbaş için bu ölüm, her şeyi bilmek oluyor belki de. Hatta ki "İnsan bir kere ölmüyormuş meğer" diyor, bunu da biliyor artık. Biliyor :)

"Ezilmiş bir salyangozun acısı" mısrasını okuduktan sonra bir gece binaya girerken bir şeye basmamla duyduğum sesi hatırlıyorum, ezdiğim salyangozun yasını bile tutuyorum. Şükrü Erbaş'ın şiirinde "ne olur" yazdığı yerlerin altını üç tane kalın çizgi ile çiziyorum çünkü ben o yalvarmayı okumuyorum da adeta kulağımda duyuyorum. "Ölümü senden mi öğrenecektim" mısrasıyla da birlikte hayatta ölmesinden en çok korktuğum insanın ölmüş olmasını bile dilediğim geceyi düşünüyorum, onun da hüznünü kenara koyuyorum.

Herkes gibi ben de kitaba başlar başlamaz içimden Şükrü Erbaş'a "Ölenle ölünür mü?" diye masumca soruyorum. Kitabın sonuna doğru o bütün bu cümleleri alıntılıyor, bir de cevap veriyor: "Gülüyor benimle birlikte Hatayi de/ Bir derdim var bin dermana değişmem" Sonra ben de ikisinin gülmesine katılıyorum, kitaba da sevimsiz ama o anı hatırlatacak bir gülücük çiziyorum.

"Kimi seviyorsan acısı sende kalıyor" arkadaşım, o acıyla "utanmak" bile kalıyor hatta. Daha çok şey demek isterdim ama o da Şükrü Erbaş ve benim aramda kalsın. "Ömür Hanım, iyi ki ben de seninle yaşadım dünyayı" inşallah Allah herkesin karşısına bu cümleyi kurabileceği insanı çıkartsın.

Rabia, bir alıntı ekledi.
15 Şub 20:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sonsuzun Uçları
Ömür Hanım, öyle bir acı ki bu, ölen yaşayanda her gün yeniden ölüyor, yaşayan ağlamadan kimseyi sevemiyor.

Yaşıyoruz Sessizce, Şükrü Erbaş (Sayfa 74 - Kırmızı Kedi Yayınevi, 5. Basım)Yaşıyoruz Sessizce, Şükrü Erbaş (Sayfa 74 - Kırmızı Kedi Yayınevi, 5. Basım)
Rabia, bir alıntı ekledi.
15 Şub 15:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sonsuzun Uçları
Gözyaşımın sahibi
Ne zaman alnımı camlara dayasam
Kanatlarını canıma batıra batıra
Sana uçuyor bütün kuşlar.

Yaşıyoruz Sessizce, Şükrü Erbaş (Sayfa 43 - Kırmızı Kedi Yayınevi, 5. Basım)Yaşıyoruz Sessizce, Şükrü Erbaş (Sayfa 43 - Kırmızı Kedi Yayınevi, 5. Basım)
Rabia, bir alıntı ekledi.
15 Şub 03:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bir De Çocuklar"
Söylediklerinden ötesini yaşadı kızın
Su değil kalbinin iklimini verdi çiçeklere

Yaşıyoruz Sessizce, Şükrü Erbaş (Sayfa 37 - Kırmızı Kedi Yayınevi, 5. Basım)Yaşıyoruz Sessizce, Şükrü Erbaş (Sayfa 37 - Kırmızı Kedi Yayınevi, 5. Basım)