Rabia'nın Kapak Resmi
Rabia, bir alıntı ekledi.
05 Ara 21:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Milyonluk şehirlerde de yaşasa insanoğlunun hayatında bir yalnızlık, bir kendi içine çekilme günleri doludur. İçimizdeki sevinçleri, kederleri paylaşacak insan nerede?

Açık Hava Oteli, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 81)Açık Hava Oteli, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 81)
Rabia, Olağan İşler'i inceledi.
 01 Ara 23:02 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Reşat Nuri Güntekin'in öykülerinden oluşan bu kitap iki kısımdan oluşuyor. Birinci kısım yazarın bizzat kendinin yazdığı çok kısa öyküler, ikinci kısım ise dünya edebiyatındaki öykücülerden yaptığı çeviriler.

Kitabın ilk kısmı bana göre mükemmeldi. Reşat Nuri'nin romancılığını zaten fazlasıyla beğeniyorum, artı olarak öyküleri de çok güzeldi. Her biri yalnızca üç dört sayfa olan ve döneminin insanlarının şaşkınlıklarını, sahtekarlıklarını, işlerini anlatan fıkra tadında harika hikayeler yazmış yazar. Kahramanların başına gelenlerin "olağan işler" olup olmadığını karar vermek size kalıyor. :)

Gelgelelim ki ikinci kısım olan çeviriler kısmına anlam veremedim. Onlar da kesinlikle güzel öykülerdi fakat nerdeyse hepsi felaketler üzerine kuruluydu ve Reşat Nuri'nin eğlenceli yazılarından sonra onları okumak bana hoş gelmedi. Elimdeki kitap İnkılap Yayınları'nın çok eski bir baskısı. Çevirilerle birleştirmeyi Reşat Nuri mi böyle yapmıştı yoksa yayınevi mi ayarladı bu konuda bilgi sahibi değilim ama çeviriler olmasaydı kitabı çok daha fazla seveceğimden eminim. :)

Rabia, bir alıntı ekledi.
01 Ara 00:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Çok gariptir... Bir insan gözümüzden düşmekle gönlümüzden çıkmıyor.

Olağan İşler, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 113 - Alfonse Dode'nin "Arl'lı Kız" isimli hikayesinden)Olağan İşler, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 113 - Alfonse Dode'nin "Arl'lı Kız" isimli hikayesinden)
Rabia, bir alıntı ekledi.
25 Kas 22:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkesi aldatmış, aldatmağı iş edinmiş bile olsak, kendimizi aldatmamak gerekmez mi?

Gece, Bilge Karasu (Sayfa 223 - Metis Yayınları)Gece, Bilge Karasu (Sayfa 223 - Metis Yayınları)
Rabia, bir alıntı ekledi.
23 Kas 01:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hangimiz, kaçınılmaz olduğu bilinen şeyler karşısında bile, kendini biraz daha aldatmaktan, bu kaçınılmazdan kaçabileceği, belki de bu korkulanın başa hiç gelmeyeceği umuduna -bütün boşluğunu bilerek- kapılmak çocukluğunu göstermekten utanç duydu?

Gece, Bilge Karasu (Sayfa 160 - Metis Yayınları)Gece, Bilge Karasu (Sayfa 160 - Metis Yayınları)
Rabia tekrar paylaştı. 22 Kas 13:05
buhurumeryem*, bir alıntı ekledi.
22 Kas 13:02

Kendinizi, kendinizle zaman geçirmeyi yalnızlık sanmayacağınız şekilde yetiştirin.

Andrey Tarkovski

İzdiham Sayı: 27, Kolektifİzdiham Sayı: 27, Kolektif
Rabia, bir alıntı ekledi.
22 Kas 01:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ağrılar, acılar karşısında, herkes, herkesin, kendi gibi tepki göstermesini bekler; daha doğrusu kendi tepkisinden başka türlü bir tepki olabileceğini, gösterebileceğini değil usuna sığdırmak, o usun kıyıcığından bile geçirmez.

Gece, Bilge Karasu (Sayfa 137 - Metis Yayınları)Gece, Bilge Karasu (Sayfa 137 - Metis Yayınları)
Rabia, bir alıntı ekledi.
21 Kas 20:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biraz gizemli, biraz şiirli bir şey göster insanlara; unuttukları, gömdükleri duyguları, duyarlıkları, içlilikleri biraz kışkırt; ne zamandır geride bıraktıklarına inandıkları birtakım çocukluk korkularını, kaygılarını, çekingenliklerini karıştırıp bulandır; ondan sonra da istediğini yaptır onlara.

Gece, Bilge Karasu (Sayfa 103 - Metis Yayınları)Gece, Bilge Karasu (Sayfa 103 - Metis Yayınları)