·
Okunma
·
Beğeni
·
199935
Gösterim
Adı:
Olasılıksız
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
494
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006054
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Improbable
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Baskılar:
Olasılıksız
Improbable
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..
475 syf.
·10/10
Bu kitabı 4-5 yıl önce bir solukta okumuştum. Hala kurgusuna hayranım ve kitabı nerde görsem bu kitap mükemmeldi demeden edemiyorum. Okumaya başladığınız andan itibaren kendinizi kitabın içinde buluyorsunuz. Bilim kurgu adına en güzel kitap hangisidir deseler hiç düşünmeden olasılıksız derim. Kitabı okurken yazarın zekasına hayran kalmıştım böylelikle Adam Fawer en sevdiğim yazarlar arasına girdi. :) Kitabı okurken kitabın adında olduğu gibi bir sürü olasılık düşündüm. Ana karakterin o yeteneğine adeta hayran kaldım. Kitaptaki betimlemeler öylesine güzelki müthiş bir bilim kurgu filmi izliyorum sandım. Kitabı herkese tavsiye ediyorum olaylar biraz karışık o yüzden sakin kafayla okunulması gerekiyor. Okuyacak olan arkadaşlarıma şimdiden iyi okumalar :) bayılacağınıza eminim! :)
475 syf.
·7 günde·10/10
Adam Fawer'in okuduğum ilk kitabı oldu olasılıksız. Bilimde hiç bu kadar heyecanlı olmamıştı.Kimya, fizik, matematik, felsefe... ne ararsanız var kitapta.Bu arada sakın gözünüz korkmasın, Adam Fawer bize her şeyi kavranacak düzeyde vermiş. Bilim kurgu ve aksiyonun fazlasıyla fantastiğe kaydığı bu roman gerçeklikle hayal dünyası arasında çok büyük bir bağlantı kurmamızı sağlayacak. Daha önce olasılıkların bu kadar hayatımızı etkileyebileceğini hiç düşünmemiştim. Şimdiye kadar hissettiğiniz bütün "dejavu"ları teker teker önünüze serecek türde bir roman. Beni bambaşka bir dünyaya davet eden bu kitap unutulmaz kitaplarımın arasına girmeyi başardı. Kesinlikle çok sürükleyici bir kitap.Mutlaka ama mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Özellikle de her şeyin en büyük olasılıkla gerçekleştiğini aslında hiçbir şeyin rastlantısal olmadığını anladım....Hayatım boyunca beni en çok etkileyen sınırlı kitaplardan biri oldu. Etkisinden uzun bir süre çıkamadım....
 • Simyacı
  8.6/10 (21.675 Oy)23.440 beğeni80.868 okunma13.274 alıntı274.229 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.2/10 (16.513 Oy)20.221 beğeni60.100 okunma28.835 alıntı741.316 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (20.957 Oy)24.105 beğeni73.396 okunma7.037 alıntı274.324 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.1/10 (22.569 Oy)25.867 beğeni82.717 okunma11.543 alıntı413.438 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (15.499 Oy)15.754 beğeni59.603 okunma4.116 alıntı254.159 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (22.403 Oy)23.600 beğeni79.556 okunma5.087 alıntı2.433.941 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (17.036 Oy)18.303 beğeni55.991 okunma14.213 alıntı230.511 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (25.898 Oy)26.330 beğeni91.705 okunma9.383 alıntı588.046 gösterim
 • Dönüşüm
  8.1/10 (21.873 Oy)21.608 beğeni87.499 okunma4.444 alıntı2.248.038 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (24.851 Oy)29.133 beğeni95.631 okunma17.305 alıntı1.806.903 gösterim
475 syf.
Bu kitabı 4-5 yıl önce okudum. Normalde bu kadar uzun süre önce okuduğum kitaplara, inceleme yapacaksam tekrar okur, sonra yorum yaparım. Ama bu kitabı tekrar okumayı düşünmüyorum kesinlikle. Ve ben bu sitede genelde beğenmediğim kitaplara inceleme eklemem (kendi defterime eklerim ama) Bu kitaba inceleme yapma sebebim, bugün okulda arkadaşlarımla yaşadığım bir diyalog, kitap hakkındaki görüş ayrılığı oldu. Hepsi büyük heyecanla kitabı anlatıp, arşa çıkarırken, "ben beğenmemiştim bu kitabı" dedim. 3 çift göz birden beni öldürmek ister gibi, üzerime dikildi. Biraz kitap üzerine tartıştık ve eve gelir gelmez kitabın profiline girip yorumlara baktım, benim gibi düşünen yok mu, diye. Yaklaşık 20 inceleme okudum ve hepsi de bayılmış kitaba, eleştiren bir okura denk gelemedim.


Kitap kesinlikle yerden yere vurulacak kadar kötü değil. Ama bunca övgüyü hakkedecek kadar iyi hiç değil. Benim kitaplarda aradığım bazı kriterler var. Örneğin; verdiği mesaj, hikayesi, kurgusu, anlatımı, dili, edebi değeri ve bana ne katacağı. Her kitap mesaj verecek, bir şeyler öğretecek değil, diyeceksiniz. Ama ben kesinlikle öyle düşünmüyorum. Okuduğum her kitap bana bir katkıda bulunmak zorunda. Sırf kafa dağıtmak, zaman geçirmek için okunur diyenlere de hiçbir faydası olmaz (tecrübeyle sabit) Bunun yerine film izlemelerini tavsiye ederim. Mesela bu kitap değil de film olsa çok daha iyi olurdu bence.


Bu kitabın edebi değeri sıfır, verdiği bir mesaj, amaç yok. Okuduğunuzda size hiçbir katkısı olmayacak. Kitapta tek iyi olan hikayesi, kurgusu. Onu da gereksiz matematiksel terimlerle ve sayfalarca doldurduğu sayılarla baymış. Ve bu kurguya yakın onlarca sinema filmi bulabileceğiniz için hikaye de çok özgün olmuş diyemiyorum.


Bazı arkadaşlar, yazarın bilim, matematik, felsefe gibi her alana değindiğini yazmış. Ben kitabın hiçbir felsefi tarafını kesinlikle göremedim. Ne felsefesinden bahsettiğini de keşke yazsaydınız da öğrenseydik, ben ve benim gibi anlayamayanlar. Matematik alanında verdiği bilgiler de sırf kitabı zorlaştırmak için eklenmiş anlamsız bir düzine işlemden ibaret. Bilim hakkında da birkaç termodinamik ve kuantum bilgisi verip göz boyamış. (Verdiği bilgiler de tanımdan ibaret ve örneklemelerde alakasız şeyler yazmış) Ayrıca bir insanı öldürürsen katil olursun. Ama bir müslümanı öldürürsen iyi ajan olursun (çünkü her müslüman teröristtir), ideolojisi bolca var kitapta.


Kısacası çok uzun uzun yorum yapılacak bir kitap değil, benim için. Eğer alacağınız kitap bestseller ise, kapakta birkaç popüler Amerikan dergi ve gazetesinin (misal New-york Times gibi) "soluksuz okuyacaksınız", " enfesti" gibi yorumları varsa, almadan önce 3 kere düşünüp, 5 kere araştırıp sonra alın. Tavsiye edeceğim bir kitap değil. Umarım birgün bu "enfes bestseller" in yerinde gerçekten iyi, kaliteli kitapları satış rekorları kırarken görürüz...
475 syf.
Macera kitabı bile olsa kitabın başının sıkıcı olması beklenebilir. Fakat bu kitap öyle değil. Tanıtım kısımlarını hoş bilgilerle süsleyip keyifli bir hale getirmiş yazar. Bilimsel açıklamaların olduğu yerleri çok beğendim.

Yalnızca inanç kısmıyla ilgili yerleri biraz zorlama buldum. Sonuçta; ya inanırsınız, ya inanmazsınız. İnandırmak için söylenenleri saçma bulanlar, inananları vazgeçirmek için söylenenleri neden saçma bulmazlar bilemiyorum. Her neyse, konumuz bu değil:)

Gerçekten sürükleyici bir kitap, akışına kapılıp sonuna kadar hızlıca sürükleniyorsunuz. Olasılıkların hayatımız üzerindeki etkisi daha iyi anlatılamazdı sanırım. Çevirisinde de herhangi bir sıkıntı yoktu. Keyifle okuduğum kitapların arasına bir tane daha eklenmiş bulunmakta:)
475 syf.
·Beğendi
Değeri bilinmeyen bir kitap daha...
Matematik, tıp, felsefe ne ararsan var. Bilim-Kurguyu kitaplarda tercih etmesem de bu kitabı hiç sıkılmadan bitirdim. Yazar, bu kadar yoğun konuları biraraya getirip okuyucuyu sıkmadan akıcı bir şekilde anlatmış ve sonunu da çok güzel bağlamış. Adam Fawer'da müthiş bir yetenek var. İlk kitapta böyle bir başarı beni çok şaşırttı. Bu kitabın yeri bende her zaman ayrı kalacak...
475 syf.
·127 günde·8/10
Kitabın başından itibaren beni etkisi aldığını açıkça ifade edebilirim sanırım. Adam Fawer ın kendisine has kurgusunu anlayabilmek benim için ilk başta biraz zor olsa olaylar geliştikçe kitap beni daha çok içine çekti. Kitabın olay kurgusunu incelediğimiz zaman ayrı ayrı olayları ele alıp kitabın sonuna doğru birleştirmiş yazar. Bu açıdan bana farklı ve güzel geldi. Kitabi okuduğumda olasılığa olan bakış açımın değiştiğini söyleyebilirim. Sözü fazla uzatmak istemiyor. Kitabı ben çok beğendimi ifade etmek istiyorum...
475 syf.
·11 günde·10/10
Olasılıksız, yazarımızın ilk kitabı. Benim de okumakta geciktiğim bir kitaptı. Kitapta genel olarak, Aslında tesadüf diye bir şeyin olmadığı başımıza gelen her olayın yaptığımız seçimler sonucunda olduğu açıklanıyor. Böyle olunca da birinin yaptığı seçim, diğerinin yaşayacaklarını da etkiliyor. Kitap türünün en iyi örneklerinden biri. Detayların üzerinde çok durmadan, okuyucusunu sıkmadan okuyucunun direkt olaya konsantre olmasını sağlıyor yazar. Hikaye çok sürükleyici, dolayısıyla okumaya pek hevesli biri olmasanız bile bir yerden sonra kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında da kitap, tanıtım kısmında vaat ettiği her şeyi sunuyor okuyucuya. Gerçekten elinizden bırakamıyorsunuz. Yazar bilim, felsefe, matematik gibi birçok dalı akıcı bir kurguda toplamış. Anlatılan şeylerin kurguyla çok iyi bütünleşmiş olması kafanızı karıştırmasın; kitapta yazan her şey kanıtlanmış gerçekler! Popüleritesi yüksek olan bazı kitaplar bizi, okuduktan sonra hayal kırıklığına uğratabiliyor. Ama benim için 'Olasılıksız' öyle olmadı. Adam Fawer'in bu kadar iyi iş çıkarması, okuyucuya "vakit kaybıydı" dedirtmeden, okuyucunun beklentisini hakkıyla karşıladı bence. Her şey öyle yerindeydi ki filmi çekilse hangi karakteri kim oynar diye düşünüp 'isim' bulunabilir hemen. Olayların ustaca kesiştirilmesi, açıklanan teoriler, aksiyonu tam anlamıyla yaşatması kitaba daha da bağlıyor insanı. Adam Fawer, özellikle David Caine'e ve Jasper'e yapılan işkence anlarını, meşhur karakter Nava'nın aksiyon dolu cinayetlerini öyle güzel anlatmış ki etkileyiciydi. Ama en etkileyici an, kitabın sonunda saklı; Kitap koku ile başlayıp koku ile bitiyor ve her şeyin sadece tek bir kişi için olduğunu anlıyorsunuz. Beklenmedik bir son işte bu da. Bu nedenle "Olasılıksız"ı okumanızı tavsiye ederim.
475 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
En iyi roman dalında aldığı ödülü fazlasıyla hak eden, oldukça farklı konusuyla başarılı bir bilim kurgu. Adam Fawer birbirinden farklı dünyalara sahip çok fazla karaktere yer verdiğinden kitabın ilk yüz sayfası giriş bölümü oluşturmuş ve karakterleri takipte, birbirleriyle bağlantılarını kurmada zorlanıyorsunuz. Fakat devamında ustalıkla oturttuğu olay örgüsünden sonra kitabın içinde kaybolup, yüksek bir tempoda, soluksuz bitiveriyor. Gözden kaçırılmaması gereken bir roman, mutlaka okunmalı.
475 syf.
·10/10
Bir kitap ancak bu kadar muhteşem olabilir. Kitabın arkasında yazan "bitirmek için yarını, başkalarına anlatmak için bitirmeyi beklemeyeceksiniz." sözünü başta içi boş şişirilmiş bir kitap çıkmaz inşallah diyerek okudum ve beni pişman etmemekten ziyade kitap resmen benim ufkumu genişletti. Olay örgüsü öyle güzel bir biçimde işlenmiş ki kitabın içinde kaybolmamak mümkün değil. Tek solukta okunacak enfes bir kitap. Herkese tavsiye ederim. 10/10
475 syf.
·8 günde
“Hiçbir şey imkânsız değildir, Bay Gavin. Bazı şeylerin olma olasılığı daha düşüktür sadece.”

Bilim kurgu, matematik, fizik, felsefe, psikoloji, aksiyon...
Tüm içeriğiyle harika bir kitaptı. Bu kitabın en sevdiğim noktası, çok iyi bir kurgusu olmasına karşın bir çok bilgiyi insana aşılıyor. Bu kitabı okuyan insanların bilime, matematiğe, felsefeye, psikolojiye olan ilgilerinin, meraklarının arttığını kesinlikle düşünüyorum. Okumadıysanız bir an önce kitabı edinip, okumanızı tavsiye ediyorum :)


“Bitirmek için yarını, başkasına anlatmak için bitirmeyi beklemeyeceksiniz.”

https://youtu.be/YHbyVTkgT0U
475 syf.
·Puan vermedi
Olasılıksız türünün iyi örnekleri arasında yer alıyor kitapta detaylar üzerinden çok durmadan ve okuru detaylarla sıkmadan direkt olarak olaya yönlendiriyor kitapta bilim felsefe matematik gibi bir çok dalı akıcı bir şekilde ele alarak kurguda harmanlamış okumayı pek sevmeyenlerin de elinden bırakamayacağı bir kitap...
''Gelecek, onu görene kadar şekilsizdir. Bir parayı havaya attığında iki olası gelecek vardır, birinde para yazı gelir, diğerinde tura, ama sen görene kadar ikisi de değildir.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Olasılıksız
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
494
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006054
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Improbable
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Baskılar:
Olasılıksız
Improbable
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..

Kitabı okuyanlar 45.900 okur

 • Ela ece
 • Cansu
 • Betül Kıyık
 • Aygül Özalp
 • Tuğçe Özsabuncu
 • Enes KARADAĞ
 • Adem afşar
 • Memduh Furkan Yaramış
 • ZEZ
 • Avisam zignec

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%22.9
14-17 Yaş
%13.9
18-24 Yaş
%17.6
25-34 Yaş
%18.5
35-44 Yaş
%15.8
45-54 Yaş
%7.7
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.4
Erkek
%38.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.8 (4.212)
9
%24.3 (2.944)
8
%21.9 (2.646)
7
%10.4 (1.257)
6
%4 (486)
5
%2.3 (273)
4
%1 (118)
3
%0.6 (70)
2
%0.4 (44)
1
%0.5 (59)

Kitabın sıralamaları