Adı:
Olasılıksız
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
475
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006054
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Improbable
Çeviri:
Şirin Yener
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..
Bu kitabı 4-5 yıl önce bir solukta okumuştum. Hala kurgusuna hayranım ve kitabı nerde görsem bu kitap mükemmeldi demeden edemiyorum. Okumaya başladığınız andan itibaren kendinizi kitabın içinde buluyorsunuz. Bilim kurgu adına en güzel kitap hangisidir deseler hiç düşünmeden olasılıksız derim. Kitabı okurken yazarın zekasına hayran kalmıştım böylelikle Adam Fawer en sevdiğim yazarlar arasına girdi. :) Kitabı okurken kitabın adında olduğu gibi bir sürü olasılık düşündüm. Ana karakterin o yeteneğine adeta hayran kaldım. Kitaptaki betimlemeler öylesine güzelki müthiş bir bilim kurgu filmi izliyorum sandım. Kitabı herkese tavsiye ediyorum olaylar biraz karışık o yüzden sakin kafayla okunulması gerekiyor. Okuyacak olan arkadaşlarıma şimdiden iyi okumalar :) bayılacağınıza eminim! :)
Bu kitabı 4-5 yıl önce okudum. Normalde bu kadar uzun süre önce okuduğum kitaplara, inceleme yapacaksam tekrar okur, sonra yorum yaparım. Ama bu kitabı tekrar okumayı düşünmüyorum kesinlikle. Ve ben bu sitede genelde beğenmediğim kitaplara inceleme eklemem (kendi defterime eklerim ama) Bu kitaba inceleme yapma sebebim, bugün okulda arkadaşlarımla yaşadığım bir diyalog, kitap hakkındaki görüş ayrılığı oldu. Hepsi büyük heyecanla kitabı anlatıp, arşa çıkarırken, "ben beğenmemiştim bu kitabı" dedim. 3 çift göz birden beni öldürmek ister gibi, üzerime dikildi. Biraz kitap üzerine tartıştık ve eve gelir gelmez kitabın profiline girip yorumlara baktım, benim gibi düşünen yok mu, diye. Yaklaşık 20 inceleme okudum ve hepsi de bayılmış kitaba, eleştiren bir okura denk gelemedim.


Kitap kesinlikle yerden yere vurulacak kadar kötü değil. Ama bunca övgüyü hakkedecek kadar iyi hiç değil. Benim kitaplarda aradığım bazı kriterler var. Örneğin; verdiği mesaj, hikayesi, kurgusu, anlatımı, dili, edebi değeri ve bana ne katacağı. Her kitap mesaj verecek, bir şeyler öğretecek değil, diyeceksiniz. Ama ben kesinlikle öyle düşünmüyorum. Okuduğum her kitap bana bir katkıda bulunmak zorunda. Sırf kafa dağıtmak, zaman geçirmek için okunur diyenlere de hiçbir faydası olmaz (tecrübeyle sabit) Bunun yerine film izlemelerini tavsiye ederim. Mesela bu kitap değil de film olsa çok daha iyi olurdu bence.


Bu kitabın edebi değeri sıfır, verdiği bir mesaj, amaç yok. Okuduğunuzda size hiçbir katkısı olmayacak. Kitapta tek iyi olan hikayesi, kurgusu. Onu da gereksiz matematiksel terimlerle ve sayfalarca doldurduğu sayılarla baymış. Ve bu kurguya yakın onlarca sinema filmi bulabileceğiniz için hikaye de çok özgün olmuş diyemiyorum.


Bazı arkadaşlar, yazarın bilim, matematik, felsefe gibi her alana değindiğini yazmış. Ben kitabın hiçbir felsefi tarafını kesinlikle göremedim. Ne felsefesinden bahsettiğini de keşke yazsaydınız da öğrenseydik, ben ve benim gibi anlayamayanlar. Matematik alanında verdiği bilgiler de sırf kitabı zorlaştırmak için eklenmiş anlamsız bir düzine işlemden ibaret. Bilim hakkında da birkaç termodinamik ve kuantum bilgisi verip göz boyamış. (Verdiği bilgiler de tanımdan ibaret ve örneklemelerde alakasız şeyler yazmış) Ayrıca bir insanı öldürürsen katil olursun. Ama bir müslümanı öldürürsen iyi ajan olursun (çünkü her müslüman teröristtir), ideolojisi bolca var kitapta.


Kısacası çok uzun uzun yorum yapılacak bir kitap değil, benim için. Eğer alacağınız kitap bestseller ise, kapakta birkaç popüler Amerikan dergi ve gazetesinin (misal New-york Times gibi) "soluksuz okuyacaksınız", " enfesti" gibi yorumları varsa, almadan önce 3 kere düşünüp, 5 kere araştırıp sonra alın. Tavsiye edeceğim bir kitap değil. Umarım birgün bu "enfes bestseller" in yerinde gerçekten iyi, kaliteli kitapları satış rekorları kırarken görürüz...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.911 Oy)19.828 beğeni45.396 okunma3.494 alıntı191.877 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.974 Oy)11.757 beğeni29.515 okunma1.681 alıntı154.439 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.213 Oy)9.202 beğeni27.475 okunma2.920 alıntı121.087 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.092 Oy)13.898 beğeni36.014 okunma3.753 alıntı153.010 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.901 Oy)9.173 beğeni30.085 okunma922 alıntı146.076 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.879 Oy)9.417 beğeni26.496 okunma1.791 alıntı135.203 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.709 Oy)8.170 beğeni22.232 okunma4.395 alıntı136.335 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.702 Oy)9.650 beğeni27.099 okunma1.995 alıntı125.460 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.748 Oy)8.360 beğeni23.898 okunma947 alıntı95.207 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (5.039 Oy)5.708 beğeni18.988 okunma974 alıntı95.567 gösterim
Değeri bilinmeyen bir kitap daha...
Matematik, tıp, felsefe ne ararsan var. Bilim-Kurguyu kitaplarda tercih etmesem de bu kitabı hiç sıkılmadan bitirdim. Bu kadar yoğun konuları biraraya getirip okuyucuyu sıkmadan akıcı bir şekilde ilmek ilmek işleyerek, kararında ve sonunu çok güzel bağlamış. Adam Fawer'da sanki doğuştan yazar yeteneği var. İlk kitapta böyle bir başarı beni çok şaşırttı. Kitaptan ve yazardan çok memnun kaldığım için ikinci kitabı olan Empati'yi de bir hevesle okudum. Bu kitabın yeri bende her zaman ayrı ve öyle de kalacak...
En iyi roman dalında aldığı ödülü fazlasıyla hak eden, oldukça farklı konusuyla başarılı bir bilim kurgu. Adam Fawer birbirinden farklı dünyalara sahip çok fazla karaktere yer verdiğinden kitabın ilk yüz sayfası giriş bölümü oluşturmuş ve karakterleri takipte, birbirleriyle bağlantılarını kurmada zorlanıyorsunuz. Fakat devamında ustalıkla oturttuğu olay örgüsünden sonra kitabın içinde kaybolup, yüksek bir tempoda, soluksuz bitiveriyor. Gözden kaçırılmaması gereken bir roman, mutlaka okunmalı.
Bir kitap ancak bu kadar muhteşem olabilir. Kitabın arkasında yazan "bitirmek için yarını, başkalarına anlatmak için bitirmeyi beklemeyeceksiniz." sözünü başta içi boş şişirilmiş bir kitap çıkmaz inşallah diyerek okudum ve beni pişman etmemekten ziyade kitap resmen benim ufkumu genişletti. Olay örgüsü öyle güzel bir biçimde işlenmiş ki kitabın içinde kaybolmamak mümkün değil. Tek solukta okunacak enfes bir kitap. Herkese tavsiye ederim. 10/10
Olasılıksız, yazarımızın ilk kitabı. Benim de okumakta geciktiğim bir kitaptı. Kitapta genel olarak, Aslında tesadüf diye bir şeyin olmadığı başımıza gelen her olayın yaptığımız seçimler sonucunda olduğu açıklanıyor. Böyle olunca da birinin yaptığı seçim, diğerinin yaşayacaklarını da etkiliyor. Kitap türünün en iyi örneklerinden biri. Detayların üzerinde çok durmadan, okuyucusunu sıkmadan okuyucunun direkt olaya konsantre olmasını sağlıyor yazar. Hikaye çok sürükleyici, dolayısıyla okumaya pek hevesli biri olmasanız bile bir yerden sonra kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında da kitap, tanıtım kısmında vaat ettiği her şeyi sunuyor okuyucuya. Gerçekten elinizden bırakamıyorsunuz. Yazar bilim, felsefe, matematik gibi birçok dalı akıcı bir kurguda toplamış. Anlatılan şeylerin kurguyla çok iyi bütünleşmiş olması kafanızı karıştırmasın; kitapta yazan her şey kanıtlanmış gerçekler! Popüleritesi yüksek olan bazı kitaplar bizi, okuduktan sonra hayal kırıklığına uğratabiliyor. Ama benim için 'Olasılıksız' öyle olmadı. Adam Fawer'in bu kadar iyi iş çıkarması, okuyucuya "vakit kaybıydı" dedirtmeden, okuyucunun beklentisini hakkıyla karşıladı bence. Her şey öyle yerindeydi ki filmi çekilse hangi karakteri kim oynar diye düşünüp 'isim' bulunabilir hemen. Olayların ustaca kesiştirilmesi, açıklanan teoriler, aksiyonu tam anlamıyla yaşatması kitaba daha da bağlıyor insanı. Adam Fawer, özellikle David Caine'e ve Jasper'e yapılan işkence anlarını, meşhur karakter Nava'nın aksiyon dolu cinayetlerini öyle güzel anlatmış ki etkileyiciydi. Ama en etkileyici an, kitabın sonunda saklı; Kitap koku ile başlayıp koku ile bitiyor ve her şeyin sadece tek bir kişi için olduğunu anlıyorsunuz. Beklenmedik bir son işte bu da. Bu nedenle "Olasılıksız"ı okumanızı tavsiye ederim.
İlk okumaya basladığımda hayal kırıklığına uğrayacağımı düşündüm.Ama öyle olmadı bir ekonomist olarak tüm istatistiki değerler sınav zamanlarımı hatırlattı.Beğendim.Çoğu yeri de tahmin ettiğimi söylemek isterim.Adam'ı okumak hoşuma gitti..
Adam Fawer hakkında bilgi :

Adam Fawer, Amerikalı roman yazarı. İlk romanı Olasılıksız, on sekiz dile çevrilmiş ve "en iyi ilk roman" dalında 2006 International Thriller Writers Ödülünü kazanmıştır. 2008 Nisan ayında da ikinci romanı olan Empati çıkmıştır. Empati, 2008 yılında Almanca, Japonca ve Türkçe yayımlanmıştır. 
Doğum tarihi: 1970 (48 yıl yaşında), New York, New York, ABD
Stanford Graduate School of Business’da da MBA yapmıştır. Kariyeri boyunca, Fawer, Sony Music, J.P. Morgan ve about.com gibi yerlerde çalışmıştır.

Babam Philip R. FAWER'in anısına,
Onu hâlâ her gün düşünüyorum

Amerika en büyük piyango olan Powerballl'ı kazanma olasılığı 120 milyonda 1'dir!

Kitaptan bilgiler vermeden önce bir kaç terim ve tanıtım yapmak isterim. Çok fazla karakter var ve bazen ismi ile bazen de katakterin soyadi ile seslendiğinden dolayı, kafa karışıklığı olabiliyor.


Tıbbi Bilgiler :
Lob; çizgi ve bölmelerle ayrılmış kısımlardır ve mikroskobik incelemeye gerek duyulmaksızın karar verilebilir
1- Frontal lob: Bilinçli düşünme; zarar görmesi durumunda ruh hali, hissiyat değişikliği olabilir.
2- Parietal lob: Çeşitli duyu organlarından gelen bilgileri birleştirmede önemli rol oynar. Ayrıca nesnelerin kullanılması ve bazı mekansal görüş işlemelerinde (visuospatial processing) parietal lobun kimi bölümleri rol alır.
3- Oksipital lob: Görme duyusuyla ilgili bilgilerin işlendiği lobdur. Hafif zarar görmesi halüsinasyonlara sebep olur.
4- Temporal lob: Ses ve kokunun algılanması, aynı zamanda da yüzler, mekanlar gibi karmaşık uyaranların işlenmesi bu lob tarafından sağlanır.
5- Serebellum: Duyu organlarından gelen bilgilerle haraketi ilişkilendirir. Bu lob özellikle dengenin sağlanmasında önemli rol oynar.Cat Scan:
CAT taraması (cat scan), bedenin iç bölümlerinin X ışınlarıyla incelenmesini sağlayan gelişmiş bir yöntemdir.

Pet Scan:
Pozitron emisyon tomografisinin kısaltması olarak kullanılan PET veya PET Scan birçok kanser türü ve hastalıkların tanı ve tedavisinde radyoaktif maddeler kullanılarak uygulanan bir görüntüleme yöntemidir.

MRI Scan (Emar) :
Bir manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması, dünya çapında yaygın bir prosedürdür.

MRG, vücuttaki organ ve dokuların ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanır.

Tle :
Peki Temporal Lob Epilepsi hastalığı nedir?TLE hastalığının temel özellikleri neler? ... Cerrahi tedavi uygulanmamış Temporal Lob Epilepsi hastalarında görülen materyale ait bellek bozuklukları ana nöropsikolojik bozukluklar arasındadır.

Vss:
Bedenimizin tüm parçaları organları hatta hücreleri birbirinden haberdar olarak ve uyum içinde hareket ederek çalışır. Bedenimizin kendini onarabilme, yenileyebilme ve dışardan gelen zararlı uyarılara karşı kendini koruyabilme yetenekleri vardır. Bedenimiz, tüm bu fonksiyonlarını ve bilgi aktarımlarını “Vegetatif(otonom) Sinir Sistemi (VSS) üzerinden gerçekleştirmektedir. 
“Nöralterapi”, vegetatif(otonom) sinir sistemine (VSS) etki ederek vücudun dengesini düzenleyebilen, bölgesel injeksiyon tedavisi yöntemidir. Aynı zamanda vücudun onarım sistemlerini uyararak, bedenin kendi kendisini tedavi etme yeteneğini harekete geçirir. 

Beta, Alfa, Delta, Teta :
Beyin Dalgaları ve Hipnoz

Beyin dalgaları hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz. Beta, Alfa, Teta ve Delta beyin frekansları “Hz (Hertz)” birimiyle ifade edilir. Hertz, saniye başına düşen devir sayısını belirtir. Örneğin 1 Hertz, saniyede bir devir (cps; cycle per second) veya 1 MHz saniye başına bir milyon (1,000,000/s) devir şeklinde tanımlanır. Hertz(sembolü “Hz”), frekans (sıklık)birimidir.  İsmini Alman fizikçi Heinrich Rudolf Hertz‘den alır.

Gece uyumak için yatağımıza yattığımızda zihnimiz önce kademeli olarak hafif hipnoza (alfa), sonra derin hipnoza (teta) girer ve en nihayetinde kendini uyku haline bırakır (delta).


EKG (Elektrokardiyogram), olması muhtemel kalphastalıklarının tanısını koymak amacıyla elektrotlar yardımıyla grafiksel sonuçlar çıkaran bir cihazdır. EKG,kalp ve damar hastalıklarından, kronik kalp yetmezliklerine kadar birçok hastalığın tespit edilmesinde kullanılır.

EEG :
Beyindeki sinir hücreleri tarafından hem uyanıklık, hem de uyku halindeyken üretilen elektriksel faaliyetin kağıt üzerine beyin dalgaları halinde yazdırılmasıdır.

- - -
Kuantum Fiziği :

Kuantum Fiziği Nedir?
Kuantum Fiziği, atom ve atomaltı parçacıkları ve birbirleri ile ilişkilerini inceleyen bilim dalıdır.


Karakterler :
Baş Karakter
Davit T. Caine : Olanaksızın (Sıradışı adamı)
Jasper Caine : (David,in Kardeşi)
Nava Vaner : Ajan (Kadın)
Dr. James Forsythe (Doktor)
Dr. Peter Tversky (Doktor - Julia'nın Sevgilisi- Forsytheortağı)

Yan Karakterler :
Julia : (Dr. Tversky'nin sevgilisi, Asistanı, Denek...)
Vitaly Nikolaev: Kumarhane Sahibi
Grimes (Bilgisayar Uzm. Hacker)

Alt Karakterler:
Walter
Rahibe Mary
Store
Ajan Leon Wright
Kim jong - Il
Yi Tae Woo
Chang-Sun
Dr. Kummar
MacDougal
Geoffal Daniels
Thomas DaSouza
Gina
Sergey Kozlov (Nikolaev'in adamı)
Elizabeth
Tanja
Dimitry
Sam Kendall
Nielsen
Betsy (Crowe'nin kızı)
Marton Crowe
Rainer
Learny
McCoy
Esposito
Dalton
(Son altı kişi paralı ajan)Teşkilatlar :
Cia - Merkezî İstihbarat Teşkilatı (Abd)
Fbi - Federal Soruşturma Bürosu (Abd)
Mossad - İstihbarat ve Özel Operasyonlar Enstitüsü (İsrail)
Kgb - Sovyetler Birliği'nin istihbarat ve gizli servisi.
Svr - Rus Gizli Servisi

Btal - Bilim Teknolojileri Araştırma Laboratuar
Uga - Ulusal Güvenlik AjansıKitabın kurgusu ; Caine'nin olasılıkları hesaplama üzerine kurulu bir kitap. Kumarbaz müptelasi olan Caine, kumarda kaybettiği için, Vitaly'ye bir miktar borçlanıyor. Olaylar silsilesi böylelikle başlamış oluyor. Sizde hikayenin içine ister istemez dahil oluyorsunuz, Daha sonra olaylar David T Caine'nın ikiz kardeşi olan Jasper Caine ile de devam ediyor. Caine kardeşler "Lablace Şeytanı" olarak adlandirılan bir Teori felsefesi uzerinden yuruyup gidiyor olaylar. Burada en güçlü ihtimal görünürde olduğu gibi David oluyor.


- - Dr. Tversky, Julia'yı alnından öptüğünde kadının bedeninin titredigini hissetti.- -

- - "Muhteşemim , . . . Petey. - - -

Olayları önceden görebilme yetisinin var olduğunu düşünülerek Dr. Tversky ve ortağı Dr. Forsthe karşımıza çıkıyor.

Nava tam bir Rus Afeti olarak göze çarpsada, o tam bir yaşayan etli butlu bir ölüm makinası...

Nava :))

Dr. Tversky ne kadar bilim adına bir savaş versede, Dr. Forsthe'nin hedefleri tamamen daha farklı.

-- "Yeteneklerini kullanabileceğimiz başka yerler de var," (Forsythe) - - -

-- "Çıldırdın mı sen," "Onu bilim adına kullanmaliyız("Spoiler vermeyi sevmiyorum. Bu yüzden daha fazla detaya girmeyeceğim. Bilim-Kurgu, Aksiyon, Polisiye,
Lablace Şeytanı (Olasılık Teorisi) tanışın o zaman

Kitabın ilk 120 sayfasına kadar savaştım diyebilirim. Ve okumaya 2 - 3 ay gibi bir ara vermeme sebep olsada, inatla okumaya devam ettim. Başarılı bir kitap, fazla paragraflar yokmuydu diye sorsam bana göre vardı. Ama açıklayıcı sebeplerle kitap yürütüldü konusuna gelince, şu paragram olmasaydı bu kitapta bu şekilde olmazdı da diyebiliriz.
İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim.

İyi okumalar dilerim...
''İmkansız diye bir şey yoktur, sadece bazı olayların olma olasılığı daha düşüktür''

Uzunca bir süre kitaplara ara vermiştim. Bir arkadaşının önerisiyle bu kitapla başladım tekrar kitap okumaya. Daha önce yaşamadığım bir hazzı yaşadım kitapta. Sanki film izliyordum kitabı okurken(Buradan film yapımcılarına sesleniyorum filmini çekin!).
Kitaba bilim-kurgu diyorlar. Ancak bana kalırsa içinde polisiye de var. Ve bu ikisini de harika bir şekilde veriyor okuyucuya. Hem istatistiksel olarak hem betimleme olarak yazarın dili çok kuvvetli.
Kitabı okuduktan sonra tesadüf olayına inanmamaya başladım. Yazarın zaten kitaptaki şu sözü beni derinden etkiledi: ''Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi?''
Okuyun, okutturun. Her ne kadar kitapta bir kaç eksiklik görsemde harika bir kitap ama mükemmelde olabilirmiş...
Bir anda popüler olan kitapları okumayı sevmediğimden bu müthiş kitabı yeni okudum. Kurgusu olağanüstü. Olaylar arasındaki geçişler, kişilerin birbirleriyle kurdukları bağlantılar , hepsi okuyucunun ilgisini çeken ve kitabı sağlam bir zemine oturtan ayrıntılar olmuş. Çok başarılı defalarca okunabilir.
Bu kitabı tam 4 defa okumaya gayret gösterdim. İlk seferlerde birkaç sayfa okuyup bırakmıştım. Ama büyük hata yaptığımı kitabı biraz daha sayfaladıktan sonra anladım. Kitabı eğer daha okumamışsanız tavsiye ederim ki, zaman kaybetmeden başlayınız. Hatta şu an okuduğunuz kitabı bitirince :) İlk okuyunca dili kolay gelmese de zamanla alışdım. Bir biri ile alakası olmayan insanların yolu garip bir şekilde kesişecek ve sonuç harika ve tamamlayıcı olacak.
Evet kitabı bitirdim ama etkisi henüz bitmedi sanırım.Başlarken büyük beklentilerim yoktu aslında fakat muhteşem bir kurguyla karşılaştım.Öyle akıcı ve emek verilmiş ki hayran kaldım.İçerikte yok yok zaten.Felsefe,matematik,fizik ne ararsan var.Laplace'in teorisi,Einstein'ın teorisi.Bu kısımları çok açık ve okuyucusunu sıkmayacak bir şekilde anlatmış yazar.Bir de kitapta verilen hiçbir detay boşuna değil,birkaç sayfa sonra öyle profesyonel bir şekilde bağlanmış ki insanın okudukça okuyası geliyor.Karakterler arası bağlantı ve karakterlerin analizleri de çok iyiydi.Ne kadar geç kalmışım bu kitabı okumak için diye düşünmekten kendimi alamadım.Şiddetle tavsiye ederim.Mutlaka okunması gereken kitaplardan.Keyifli okumalar...
Aslında, eğer bir şeyi yapabileceğini düşünürsen, bu mümkün olmasa bile yapabildiğini görürsün.Eğer yapamayacağını düşünürsen, o zaman çoğunlukla yapamazsın, çünkü yapmayı denemezsin bile.
"Geleceği tahmin etmek imkansızdır. Ama şimdiki zamanı çok iyi bilirsen geleceği kontrol edebilirsin."
"Kararlar doğru veya yanlış değildir. Kararlar karardır. Sen, sana göre en iyisini seç."
''Gelecek, onu görene kadar şekilsizdir. Bir parayı havaya attığında iki olası gelecek vardır, birinde para yazı gelir, diğerinde tura, ama sen görene kadar ikisi de değildir.''
''Hiçbir şey imkansız değildir,'' dedi Caine, ''Ama belirli şeyler olasılık dışıdır ya da olasılıksızdır.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Olasılıksız
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
475
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006054
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Improbable
Çeviri:
Şirin Yener
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..

Kitabı okuyanlar 20.783 okur

 • Yavuz S.
 • Anıl ÇİDERELİ
 • eylül
 • veli tan
 • N.E.A 'nın Kütüphanesi
 • vefaefebulut
 • Fatma yılmaz
 • Emir
 • Pamir Pemra
 • Firdevs

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%34.9
14-17 Yaş
%12
18-24 Yaş
%14.6
25-34 Yaş
%15.3
35-44 Yaş
%15.3
45-54 Yaş
%4.9
55-64 Yaş
%0.1
65+ Yaş
%2.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.5
Erkek
%38.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.5 (2.256)
9
%24.2 (1.537)
8
%21.1 (1.338)
7
%9.8 (624)
6
%4.2 (269)
5
%2.4 (155)
4
%1.1 (72)
3
%0.6 (36)
2
%0.5 (31)
1
%0.6 (38)

Kitabın sıralamaları