Olasılıksız

8,5/10  (2.450 Oy) · 
7.570 okunma  · 
2.282 beğeni  · 
50.844 gösterim
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..
Meryem Hoşoğlu 
 07 Nis 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitabı 4-5 yıl önce bir solukta okumuştum. Hala kurgusuna hayranım ve kitabı nerde görsem bu kitap mükemmeldi demeden edemiyorum. Okumaya başladığınız andan itibaren kendinizi kitabın içinde buluyorsunuz. Bilim kurgu adına en güzel kitap hangisidir deseler hiç düşünmeden olasılıksız derim. Kitabı okurken yazarın zekasına hayran kalmıştım böylelikle Adam Fawer en sevdiğim yazarlar arasına girdi. :) Kitabı okurken kitabın adında olduğu gibi bir sürü olasılık düşündüm. Ana karakterin o yeteneğine adeta hayran kaldım. Kitaptaki betimlemeler öylesine güzelki müthiş bir bilim kurgu filmi izliyorum sandım. Kitabı herkese tavsiye ediyorum olaylar biraz karışık o yüzden sakin kafayla okunulması gerekiyor. Okuyacak olan arkadaşlarıma şimdiden iyi okumalar :) bayılacağınıza eminim! :)

sevinç eroğlu keskin 
16 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

En iyi roman dalında aldığı ödülü fazlasıyla hak eden, oldukça farklı konusuyla başarılı bir bilim kurgu. Adam Fawer birbirinden farklı dünyalara sahip çok fazla karaktere yer verdiğinden kitabın ilk yüz sayfası giriş bölümü oluşturmuş ve karakterleri takipte, birbirleriyle bağlantılarını kurmada zorlanıyorsunuz. Fakat devamında ustalıkla oturttuğu olay örgüsünden sonra kitabın içinde kaybolup, yüksek bir tempoda, soluksuz bitiveriyor. Gözden kaçırılmaması gereken bir roman, mutlaka okunmalı.

İlk okumaya basladığımda hayal kırıklığına uğrayacağımı düşündüm.Ama öyle olmadı bir ekonomist olarak tüm istatistiki değerler sınav zamanlarımı hatırlattı.Beğendim.Çoğu yeri de tahmin ettiğimi söylemek isterim.Adam'ı okumak hoşuma gitti..

Gülnar Rehimli 
08 Tem 2016 · Kitabı okudu · 77 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı tam 4 defa okumaya gayret gösterdim. İlk seferlerde birkaç sayfa okuyup bırakmıştım. Ama büyük hata yaptığımı kitabı biraz daha sayfaladıktan sonra anladım. Kitabı eğer daha okumamışsanız tavsiye ederim ki, zaman kaybetmeden başlayınız. Hatta şu an okuduğunuz kitabı bitirince :) İlk okuyunca dili kolay gelmese de zamanla alışdım. Bir biri ile alakası olmayan insanların yolu garip bir şekilde kesişecek ve sonuç harika ve tamamlayıcı olacak.

Münzevi Okur 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 31 günde

Bir kitabın daha sonuna geldim. Benim beklentilerimi karşılayan hiç sıkılmadan akıcı bir şekilde ilerleyen mükemmel bir kitap oldu. Adam Fawer gerçekten müthiş bir kitap ortaya koymuş. Herkesin okumasını tavsiye ederim. David Caine ve diğer karakterlerin kesişen kader hikayeleri ilginçti. Ayrıca bilgilendirici bir kitap olarak da değerlendirilebilir. Okuyanlar zaten ne demek istediğimi anlayacaklardır

Furkan 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap bi harika. Yazar bilim, fizik ve felsefeyi birarada verip akıcılıkta zirve yapmış. Okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. İnsan beyni ve yapabilecekleri sizi şaşırtabilir. Kesinlikle okuyun..

HÜLYA BİLGİN 
15 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kafa karıştıran , bir o kadarda zihni tazeleyen bir kitap ...Her gün rutin bir tempoyla baktığınız dünyanız birden değişecek olursa ne yaparsınız ? Cevap bu kitapta.. Okunması gerekenlerden .

Zeynep Öztürk 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Evet nasıl başlayayım bilmiyorum ama bu kitap gerçekten beni derinden sarstı.Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine almıştım bu kitabı.Bir insan nasıl bu kadar muhteşem kurgulayabilir bilmiyorum doğrusu.Yazarın zekasına hayran kaldım.Ana karakterimiz David tam bir olasılık dehası ayrıca bir kumarbaz.Bir olayın gerçekleşme olasılığını nerdeyse kesin olarak hesaplıyor ve bu yeteneği onun başına bir takım işler açıyor.Kitap çok akıcıydı ben bir takım durumlardan dolayısıyla bir kaç gün okuyamamıştım ama elinize aldığınızda bitirmeden bırakamayacağınız bir eser.Eğer hala okumadıysanız benden bir tavsiye ne yapıp edin ama bu kitabı okumadan ölmeyin.

Züleyha TİĞİZ 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çok önceden okumuş olduğum bir kitap olmasına rağmen yazarın diğer eseri (Empati) ile bir çok şeyi tekrar anımsadım.Bilim kurgu bazında bir liste yapılacaksa ilk sıralarda olması gereken bir eser.Ayrıca yazar zekasına hayran bıraktırıyor.

Ahmet Sak 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim de gerçekten kitaptan büyük umutlarım yoktu, düşünün ki kitaptan olay örgüsü bile beklemiyordum Ama umduğumun aksine bol bol aksiyon vardı ve hatta az da olsa aşk bile vardı. Zekice oynan oyunlar, konusu cidden süperdi bence de en kısa sürede okunması gerekenlerden

Kitaptan 154 Alıntı

Bihter 
15 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tuhaf, tüm duyuların merkezi olan beyin, acı hissetmeyen tek organdır.

Olasılıksız, Adam FawerOlasılıksız, Adam Fawer
. 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yüzyıllardır oynanmasına rağmen hiçbir seyirci sahneye fırlayıp Romeo'nun zehirli iksiri içmesine engel olmamıştır. Sonunda geminin batacağı bilindiği halde Titanic defalarca izlenmiştir. Bitecektir korkusuyla aşktan kaçarsan hayattan hiçbir tat alamazsın. Çünkü Romeo ölmeli, Titanic batmalı, ama aşk her şeye rağmen yaşanmalı."

Olasılıksız, Adam FawerOlasılıksız, Adam Fawer
Ayşegül Aydın 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aslında, eğer bir şeyi yapabileceğini düşünürsen, bu mümkün olmasa bile yapabildiğini görürsün.Eğer yapamayacağını düşünürsen, o zaman çoğunlukla yapamazsın, çünkü yapmayı denemezsin bile.

Olasılıksız, Adam FawerOlasılıksız, Adam Fawer
Ali Yalçın 
18 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kararlar doğru veya yanlış değildir. Kararlar karardır. Sen, sana göre en iyisini seç."

Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 460)Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 460)
Ezgi Sezgin 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''Gelecek, onu görene kadar şekilsizdir. Bir parayı havaya attığında iki olası gelecek vardır, birinde para yazı gelir, diğerinde tura, ama sen görene kadar ikisi de değildir.''

Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 457)Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 457)
ksk skrn 
 12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayat
İşte hayatın en güzel tarafı da buydu; her şey olabilirdi, her ne kadar olasılıksız olursa olsun olabilirdi, olasılık dışı olan bir olay mutlaka olurdu.

Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 210)Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 210)
Pınar 
 05 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Hiçbir şey imkansız değildir,'' dedi Caine, ''Ama belirli şeyler olasılık dışıdır ya da olasılıksızdır.''

Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 260)Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 260)
Selim YURTDAŞ 
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kuantum Teorisi Üzerine:
Bir kutuya bir kedi, siyanür gazı dolu bir şişe, bir atom reaktörü ve herhangi bir enerji algılamasında harekete geçip şişeyi kıracak olan bir çekiç koysan; ve kutuyu kapatsan.

Kutu kapalıyken ne olur?
...Kutu kapalıyken ya çekiç bir enerji algılayıp şişeyi kıracak ve kedi ölecek, ya da enerji algılamayacak ve kedi yaşayacak.

Fakat kutu kapalıyken her ikisi de olasılık dahilindedir.
Kutuyu açıp kediyi gözlemlediğin zaman ise kedi ancak bir durumda olabilir.

Olasılıksız, Adam FawerOlasılıksız, Adam Fawer
Züleyha TİĞİZ 
 22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İmkansız diye bir şey yoktur, sadece bazı olayların olma olasılığı daha düşüktür.

Olasılıksız, Adam FawerOlasılıksız, Adam Fawer

...aklına çocukken sirke gidip filleri ilk gördüğü gün geldi. Üç tane fil vardı ve bu altı tonluk canlıların kaçmaması için ayaklarına ince birer halat bağlamışlardı sadece. Nava'nın aklı karışmıştı. Babasına neden hayvanların ipleri koparmadıklarını sorduğunu hatırlıyordu.
"Bu koşullanmaları ile ilgili bir şey" diye açıkladı babası. "Filler daha bebekken kalın demir zincirlerle bağlanırlar. O ilk aylar boyunca da ne kadar çabalarsa çabalasınlar, bu zincirleri kıramadıklarını görürler."
"...eğiticiler filler zincirleri kıramayacaklarını öğrenene kadar ip kullanmazlar. Bak Nava, aslında o filleri orada tutan ipler değil, akıllarındaki koşullanma. İşte bu yüzden bilgi önemlidir."

Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 341)Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 341)
16 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi?
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi? Dünya edebiyatında, bugün birer başyapıt sayılan çok sayıda eser yayınevleri tarafından reddedilmişti. Bu reddedilme hikâyelerinden bazılarını derledik.