OlasılıksızAdam Fawer

·
Okunma
·
Beğeni
·
102.949
Gösterim
Adı:
Olasılıksız
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
475
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006054
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Improbable
Çeviri:
Şirin Yener
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..
Bu kitabı 4-5 yıl önce bir solukta okumuştum. Hala kurgusuna hayranım ve kitabı nerde görsem bu kitap mükemmeldi demeden edemiyorum. Okumaya başladığınız andan itibaren kendinizi kitabın içinde buluyorsunuz. Bilim kurgu adına en güzel kitap hangisidir deseler hiç düşünmeden olasılıksız derim. Kitabı okurken yazarın zekasına hayran kalmıştım böylelikle Adam Fawer en sevdiğim yazarlar arasına girdi. :) Kitabı okurken kitabın adında olduğu gibi bir sürü olasılık düşündüm. Ana karakterin o yeteneğine adeta hayran kaldım. Kitaptaki betimlemeler öylesine güzelki müthiş bir bilim kurgu filmi izliyorum sandım. Kitabı herkese tavsiye ediyorum olaylar biraz karışık o yüzden sakin kafayla okunulması gerekiyor. Okuyacak olan arkadaşlarıma şimdiden iyi okumalar :) bayılacağınıza eminim! :)
Değeri bilinmeyen bir kitap daha...
Matematik, tıp, felsefe ne ararsan var. Bilim-Kurguyu kitaplarda tercih etmesem de bu kitabı hiç sıkılmadan bitirdim. Bu kadar yoğun konuları biraraya getirip okuyucuyu sıkmadan akıcı bir şekilde ilmek ilmek işleyerek, kararında ve sonunu çok güzel bağlamış. Adam Fawer'da sanki doğuştan yazar yeteneği var. İlk kitapta böyle bir başarı beni çok şaşırttı. Kitaptan ve yazardan çok memnun kaldığım için ikinci kitabı olan Empati'yi de bir hevesle okudum. Bu kitabın yeri bende her zaman ayrı ve öyle de kalacak...
 • Simyacı
  8.5/10 (6.709 Oy)7.591 beğeni22.283 okunma1.229 alıntı94.851 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (5.795 Oy)6.976 beğeni18.854 okunma2.359 alıntı110.951 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.518 Oy)7.857 beğeni21.666 okunma957 alıntı105.238 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (8.694 Oy)10.302 beğeni25.031 okunma1.211 alıntı133.887 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.331 Oy)6.818 beğeni18.848 okunma507 alıntı73.217 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.542 Oy)5.259 beğeni16.768 okunma661 alıntı89.375 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.339 Oy)7.673 beğeni24.061 okunma511 alıntı118.709 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (7.802 Oy)7.783 beğeni20.700 okunma1.078 alıntı96.716 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (3.907 Oy)4.567 beğeni15.258 okunma2.153 alıntı97.714 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (4.890 Oy)5.046 beğeni16.982 okunma571 alıntı83.992 gösterim
En iyi roman dalında aldığı ödülü fazlasıyla hak eden, oldukça farklı konusuyla başarılı bir bilim kurgu. Adam Fawer birbirinden farklı dünyalara sahip çok fazla karaktere yer verdiğinden kitabın ilk yüz sayfası giriş bölümü oluşturmuş ve karakterleri takipte, birbirleriyle bağlantılarını kurmada zorlanıyorsunuz. Fakat devamında ustalıkla oturttuğu olay örgüsünden sonra kitabın içinde kaybolup, yüksek bir tempoda, soluksuz bitiveriyor. Gözden kaçırılmaması gereken bir roman, mutlaka okunmalı.
Olasılıksız, yazarımızın ilk kitabı. Benim de okumakta geciktiğim bir kitaptı. Kitapta genel olarak, Aslında tesadüf diye bir şeyin olmadığı başımıza gelen her olayın yaptığımız seçimler sonucunda olduğu açıklanıyor. Böyle olunca da birinin yaptığı seçim, diğerinin yaşayacaklarını da etkiliyor. Kitap türünün en iyi örneklerinden biri. Detayların üzerinde çok durmadan, okuyucusunu sıkmadan okuyucunun direkt olaya konsantre olmasını sağlıyor yazar. Hikaye çok sürükleyici, dolayısıyla okumaya pek hevesli biri olmasanız bile bir yerden sonra kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında da kitap, tanıtım kısmında vaat ettiği her şeyi sunuyor okuyucuya. Gerçekten elinizden bırakamıyorsunuz. Yazar bilim, felsefe, matematik gibi birçok dalı akıcı bir kurguda toplamış. Anlatılan şeylerin kurguyla çok iyi bütünleşmiş olması kafanızı karıştırmasın; kitapta yazan her şey kanıtlanmış gerçekler! Popüleritesi yüksek olan bazı kitaplar bizi, okuduktan sonra hayal kırıklığına uğratabiliyor. Ama benim için 'Olasılıksız' öyle olmadı. Adam Fawer'in bu kadar iyi iş çıkarması, okuyucuya "vakit kaybıydı" dedirtmeden, okuyucunun beklentisini hakkıyla karşıladı bence. Her şey öyle yerindeydi ki filmi çekilse hangi karakteri kim oynar diye düşünüp 'isim' bulunabilir hemen. Olayların ustaca kesiştirilmesi, açıklanan teoriler, aksiyonu tam anlamıyla yaşatması kitaba daha da bağlıyor insanı. Adam Fawer, özellikle David Caine'e ve Jasper'e yapılan işkence anlarını, meşhur karakter Nava'nın aksiyon dolu cinayetlerini öyle güzel anlatmış ki etkileyiciydi. Ama en etkileyici an, kitabın sonunda saklı; Kitap koku ile başlayıp koku ile bitiyor ve her şeyin sadece tek bir kişi için olduğunu anlıyorsunuz. Beklenmedik bir son işte bu da. Bu nedenle "Olasılıksız"ı okumanızı tavsiye ederim.
İlk okumaya basladığımda hayal kırıklığına uğrayacağımı düşündüm.Ama öyle olmadı bir ekonomist olarak tüm istatistiki değerler sınav zamanlarımı hatırlattı.Beğendim.Çoğu yeri de tahmin ettiğimi söylemek isterim.Adam'ı okumak hoşuma gitti..
Bir anda popüler olan kitapları okumayı sevmediğimden bu müthiş kitabı yeni okudum. Kurgusu olağanüstü. Olaylar arasındaki geçişler, kişilerin birbirleriyle kurdukları bağlantılar , hepsi okuyucunun ilgisini çeken ve kitabı sağlam bir zemine oturtan ayrıntılar olmuş. Çok başarılı defalarca okunabilir.
Bu kitabı tam 4 defa okumaya gayret gösterdim. İlk seferlerde birkaç sayfa okuyup bırakmıştım. Ama büyük hata yaptığımı kitabı biraz daha sayfaladıktan sonra anladım. Kitabı eğer daha okumamışsanız tavsiye ederim ki, zaman kaybetmeden başlayınız. Hatta şu an okuduğunuz kitabı bitirince :) İlk okuyunca dili kolay gelmese de zamanla alışdım. Bir biri ile alakası olmayan insanların yolu garip bir şekilde kesişecek ve sonuç harika ve tamamlayıcı olacak.
Bir kitabın daha sonuna geldim. Benim beklentilerimi karşılayan hiç sıkılmadan akıcı bir şekilde ilerleyen mükemmel bir kitap oldu. Adam Fawer gerçekten müthiş bir kitap ortaya koymuş. Herkesin okumasını tavsiye ederim. David Caine ve diğer karakterlerin kesişen kader hikayeleri ilginçti. Ayrıca bilgilendirici bir kitap olarak da değerlendirilebilir. Okuyanlar zaten ne demek istediğimi anlayacaklardır
Olasiliksiz ...Aklın sınırlarını zorlayan;matematik ve fizik terimleri birlikte kullanılarak felsefe ve psikolojiyle yoğrulmuş okunmaya değer bilim kurgu kitabı ...Aksiyon filmi seyredercesine karakterlerin her birini ayrı ayrı hissediyorsunuz.Kitaptaki her bir karakter ayrı bir öneme sahip .Hiçbiri basit değil ,herbirinin hayatı siradanligin ötesinde ...

David Caine bir Epilepsi hastası .Kumar oynadığı bir sırada geçirdiği nöbet neticesinde kumarı kaybeder ve Rus mafyasina 11.000 dolar borclanir .Kullandığı ilaçlara cevap veremeyince ,söz konusu borcunu da düşününce "denek "olma teklifini mecburen kabul edecektir .Çok iyi yetistirilmis Ajan Vaner Korelilerle yaptığı işte aksilik çıkınca,paralarını geri iade edemeyince bunu telafi etmek için başka yollara basvuracaktir .Bu sırada da CIA tarafından görev yeri degistirilecektir .
Dr.Tversky de İnsan beynini geliştirerek geleceği ön görmesini saglayabilecek bilgilere ulaşabilecegi deneysel çalışmalar üzerinde yogunlasacaktir.Tommy Dasouza intihar etmeyi düşündüğü sırada çalan telefonuyla hayatı tamamen değişecektir. (:

Domino taşının devrilip büyük resmin ortaya çıkması gibi tüm bu karakterlerin yolu ustaca kesisecektir.Hepsinin hayatı ince ince detaylandirilarak muhteşem bi şekilde harmanlanmış.Ayrıca açıklanan teorilerle kitap sizi ayrı bir bağlıyor kendisine sonrasında araştırma ihtiyacı duyuyorsunuz.

Laplace Şeytan Teorisi ayrı bir ilgimi çekti.Evrende sebepsiz bişey olmayacağını ,olabilecek tum olasılıkları An'da odaklanilip seçim yapılırsa hata payı en aza düşebilir ve tahminleriniz gerçekleşebilir .

Kitabı okuduktan sonra nedense "tesadüf " ve "tevafuk " kavramları üzerinde düşündürdü beni .Tesadufte kendiliğinden olma,hesapsizlik,basibosluk basibozukluk;tevafukta ise hiçbir şeyin rastlantı olmadığı ,Ilahi hikmete sımsıkı sarılma vardır . Nasıl ki sebepler Rabbimize bir perdeyse,tesadüf de cehlimizi örten bir perdedir.Bize göre rastlantı olarak düşündüğümüz şeyler Rabbimizin Ilahi hikmetidir . Bir âyeti kerîme bizlere ışık tutuyor: “Denizde, karada ne cereyan ediyorsa, Allah’ın ilmi dâhilinde cereyan ediyor. Bir yaprak düşmez ki Allah’ın ilmi dâhilinde olmasın!.”

Keyifli Okumalar (:
Evet kitabı bitirdim ama etkisi henüz bitmedi sanırım.Başlarken büyük beklentilerim yoktu aslında fakat muhteşem bir kurguyla karşılaştım.Öyle akıcı ve emek verilmiş ki hayran kaldım.İçerikte yok yok zaten.Felsefe,matematik,fizik ne ararsan var.Laplace'in teorisi,Einstein'ın teorisi.Bu kısımları çok açık ve okuyucusunu sıkmayacak bir şekilde anlatmış yazar.Bir de kitapta verilen hiçbir detay boşuna değil,birkaç sayfa sonra öyle profesyonel bir şekilde bağlanmış ki insanın okudukça okuyası geliyor.Karakterler arası bağlantı ve karakterlerin analizleri de çok iyiydi.Ne kadar geç kalmışım bu kitabı okumak için diye düşünmekten kendimi alamadım.Şiddetle tavsiye ederim.Mutlaka okunması gereken kitaplardan.Keyifli okumalar...
Kafa karıştıran , bir o kadarda zihni tazeleyen bir kitap ...Her gün rutin bir tempoyla baktığınız dünyanız birden değişecek olursa ne yaparsınız ? Cevap bu kitapta.. Okunması gerekenlerden .
Bu kitap bi harika. Yazar bilim, fizik ve felsefeyi birarada verip akıcılıkta zirve yapmış. Okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. İnsan beyni ve yapabilecekleri sizi şaşırtabilir. Kesinlikle okuyun..
Aslında, eğer bir şeyi yapabileceğini düşünürsen, bu mümkün olmasa bile yapabildiğini görürsün.Eğer yapamayacağını düşünürsen, o zaman çoğunlukla yapamazsın, çünkü yapmayı denemezsin bile.
"Geleceği tahmin etmek imkansızdır. Ama şimdiki zamanı çok iyi bilirsen geleceği kontrol edebilirsin."
"Kararlar doğru veya yanlış değildir. Kararlar karardır. Sen, sana göre en iyisini seç."
''Gelecek, onu görene kadar şekilsizdir. Bir parayı havaya attığında iki olası gelecek vardır, birinde para yazı gelir, diğerinde tura, ama sen görene kadar ikisi de değildir.''
''Hiçbir şey imkansız değildir,'' dedi Caine, ''Ama belirli şeyler olasılık dışıdır ya da olasılıksızdır.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Olasılıksız
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
475
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006054
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Improbable
Çeviri:
Şirin Yener
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..

Kitabı okuyanlar 17.965 okur

 • esma nur ilaslan
 • Devran SAKA
 • Yiğit Burçoğlu
 • Kübra Nur Arslan
 • Gökçe Birinci
 • Berke Berkay Bek
 • Oblomov
 • Damla Güleryüz
 • Zehra Aslan
 • Zeynep z

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%33
14-17 Yaş
%15.1
18-24 Yaş
%12.7
25-34 Yaş
%14.5
35-44 Yaş
%16.5
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%0.2
65+ Yaş
%2.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.6
Erkek
%38.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.2 (1.979)
9
%24.2 (1.357)
8
%21 (1.178)
7
%10.3 (579)
6
%4.2 (234)
5
%2.4 (135)
4
%1.2 (67)
3
%0.5 (28)
2
%0.5 (28)
1
%0.6 (34)

Kitabın sıralamaları