Olasılıksız

8,5/10  (3.425 Oy) · 
10.647 okunma  · 
3.726 beğeni  · 
60.429 gösterim
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..
Meryem Hoşoğlu 
 07 Nis 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitabı 4-5 yıl önce bir solukta okumuştum. Hala kurgusuna hayranım ve kitabı nerde görsem bu kitap mükemmeldi demeden edemiyorum. Okumaya başladığınız andan itibaren kendinizi kitabın içinde buluyorsunuz. Bilim kurgu adına en güzel kitap hangisidir deseler hiç düşünmeden olasılıksız derim. Kitabı okurken yazarın zekasına hayran kalmıştım böylelikle Adam Fawer en sevdiğim yazarlar arasına girdi. :) Kitabı okurken kitabın adında olduğu gibi bir sürü olasılık düşündüm. Ana karakterin o yeteneğine adeta hayran kaldım. Kitaptaki betimlemeler öylesine güzelki müthiş bir bilim kurgu filmi izliyorum sandım. Kitabı herkese tavsiye ediyorum olaylar biraz karışık o yüzden sakin kafayla okunulması gerekiyor. Okuyacak olan arkadaşlarıma şimdiden iyi okumalar :) bayılacağınıza eminim! :)

mert güler 
12 Ağu 21:00 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap çok akıcı, hatta sinema filmi yapsalar, nasıl kitabı bestseller olduysa, filmi de gişe rekorları kırar. Kitap sanki film gibi yazılmış, o yüzden filmi çekilse dedim. Kitaptaki tüm olayları gözünüzün önünde canlandırabiliyorsunuz. Kurgusu çok güzel, gidin kütüphaneden alın okuyun ya da "yok benim evimde güzel kitaplar olsun" diyorsanız gidin bir kitapçıya veya internetten siparişinizi verin. Kitabın içinde bolca matematik var, bunun yanında kuantum mekaniği ile ilgili teoriler falan var. Yani kısaca  kitabın içinde matematik ve fizik bolca var. "Tüh ben matematikten de fizikten de anlamam" "İkisi de 3" ya da bunun gibi şeyler diyorsanız da aman hiç korkmayın. Zaten kitap sizin için açıklıyor, siz hiç kafa yormuyorsunuz. Öğrendiğiniz bilgiler yanınıza kâr kalıyor. Mesela ben Laplace'nin Şeytanı, Heisenberg Teorileri, epilepsi ve bir çok matematik teorileri gibi şeyler hakkında bir çok şey öğrenmiş oldum kitap sayesinde.

sevinç eroğlu keskin 
16 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

En iyi roman dalında aldığı ödülü fazlasıyla hak eden, oldukça farklı konusuyla başarılı bir bilim kurgu. Adam Fawer birbirinden farklı dünyalara sahip çok fazla karaktere yer verdiğinden kitabın ilk yüz sayfası giriş bölümü oluşturmuş ve karakterleri takipte, birbirleriyle bağlantılarını kurmada zorlanıyorsunuz. Fakat devamında ustalıkla oturttuğu olay örgüsünden sonra kitabın içinde kaybolup, yüksek bir tempoda, soluksuz bitiveriyor. Gözden kaçırılmaması gereken bir roman, mutlaka okunmalı.

İlk okumaya basladığımda hayal kırıklığına uğrayacağımı düşündüm.Ama öyle olmadı bir ekonomist olarak tüm istatistiki değerler sınav zamanlarımı hatırlattı.Beğendim.Çoğu yeri de tahmin ettiğimi söylemek isterim.Adam'ı okumak hoşuma gitti..

Hatice Gümüş 
23 Ağu 13:32 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Olasılıksız, yazarımızın ilk kitabı. Benim de okumakta geciktiğim bir kitaptı. Kitapta genel olarak, Aslında tesadüf diye bir şeyin olmadığı başımıza gelen her olayın yaptığımız seçimler sonucunda olduğu açıklanıyor. Böyle olunca da birinin yaptığı seçim, diğerinin yaşayacaklarını da etkiliyor. Kitap Türünün en iyi örneklerinden biri. Detayların üzerinde çok durmadan, okuyucusunu sıkmadan okuyucunun direkt olaya konsantre olmasını sağlıyor yazar. Hikaye çok sürükleyici, dolayısıyla okumaya pek hevesli biri olmasanız bile bir yerden sonra kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında da kitap, tanıtım kısmında vaat ettiği her şeyi sunuyor okuyucuya. Gerçekten elinizden bırakamıyorsunuz. Yazar bilim, felsefe, matematik gibi birçok dalı akıcı bir kurguda toplamış. Anlatılan şeylerin kurguyla çok iyi bütünleşmiş olması kafanızı karıştırmasın; kitapta yazan her şey kanıtlanmış gerçekler! Popüleritesi yüksek olan bazı kitaplar bizi, okuduktan sonra hayal kırıklığına uğratabiliyor. Ama benim için 'Olasılıksız' öyle olmadı. Adam Fawer'in bu kadar iyi iş çıkarması, okuyucuya "vakit kaybıydı" dedirtmeden, okuyucunun beklentisini hakkıyla karşıladı bence. Herşey öyle yerindeydi ki filmi çekilse hangi karakteri kim oynar diye düşünüp 'isim' bulunabilir hemen. Olayların ustaca kesiştirilmesi, açıklanan teoriler, aksiyonu tam anlamıyla yaşatması kitaba daha da bağlıyor insanı. Adam Fawer, özellikle David Caine'e ve Jasper'e yapılan işkence anlarını, meşhur karakter Nava'nın aksiyon dolu cinayetlerini öyle güzel anlatmış ki etkileyiciydi. Ama en etkileyici an, kitabın sonunda saklı; Kitap koku ile başlayıp koku ile bitiyor ve her şeyin sadece tek bir kişi için olduğunu anlıyorsunuz. Beklenmedik bir son işte bu da. Bu nedenle "Olasılıksız"ı okumanızı tavsiye ederim.

Gülnar Rehimli 
08 Tem 2016 · Kitabı okudu · 77 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı tam 4 defa okumaya gayret gösterdim. İlk seferlerde birkaç sayfa okuyup bırakmıştım. Ama büyük hata yaptığımı kitabı biraz daha sayfaladıktan sonra anladım. Kitabı eğer daha okumamışsanız tavsiye ederim ki, zaman kaybetmeden başlayınız. Hatta şu an okuduğunuz kitabı bitirince :) İlk okuyunca dili kolay gelmese de zamanla alışdım. Bir biri ile alakası olmayan insanların yolu garip bir şekilde kesişecek ve sonuç harika ve tamamlayıcı olacak.

Münzevi Okur 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 31 günde

Bir kitabın daha sonuna geldim. Benim beklentilerimi karşılayan hiç sıkılmadan akıcı bir şekilde ilerleyen mükemmel bir kitap oldu. Adam Fawer gerçekten müthiş bir kitap ortaya koymuş. Herkesin okumasını tavsiye ederim. David Caine ve diğer karakterlerin kesişen kader hikayeleri ilginçti. Ayrıca bilgilendirici bir kitap olarak da değerlendirilebilir. Okuyanlar zaten ne demek istediğimi anlayacaklardır

İsmail Altunbüker 
 23 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Türkçe adı Olasılıksız asıl adı imkansız olan Adam Fawer'ın yapmış olduğu ilk çıkış romanı genelleme olarak güzel ve tatmin edici bir kitap ama bazı yerlerinde saçma bilgiler vardı yinede ilk kitap olduğu için çok normal ve olağan şeyler bunlar ve olayları bağlama yeteneği güzel ama tahmin edilir bir kitap oldu benim için oda çok kitap okumamdan olsa gerek kitapta tek can sıkıcı olay bazı yerde isimler bazı yerde soyadlar geçmesi yalnız bizim ülkemizde çok abartılmış bir eser hikaye güzel ama dört dörtlük değil aslında ülkemizde değer görmemiş bu tarzda çok daha başarılı yazarlar var belkide çok fazla beklenti içinde okumam beni böyle düşünmeye sevk etti bilemiyorum Adam Fawer da başarılı olabilecek yazma kabiliyeti ve kurgusu güzel yazarlardan benim de ilk okuduğum kitabı elimde şu an Empati kitabı var en kısa zamanda onuda okumayı düşünüyorum bu kitabını son 20 sayfasında kendimi Samanyolu'nda 5. boyutu seyrediyorum zannettim o saçma sapan oradan oraya ışınlanan akıl veren dededen daha iyiydi :)) Caine'in karanlıkta kadınla konuştuğunda tekrar kokuyu duyup yere yığıldığın da yine Caine uzun bir süre kadınla konuştuğunda sonuç kendini okutan başarılı bir çalışma olmuş zaten amaç keyif almaktı yeterince aldım umarım herkes benim gibi keyif alır okuyan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

Furkan 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap bi harika. Yazar bilim, fizik ve felsefeyi birarada verip akıcılıkta zirve yapmış. Okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. İnsan beyni ve yapabilecekleri sizi şaşırtabilir. Kesinlikle okuyun..

Leylâ (çalıkuşu) Özişçi 
 01 Tem 01:13 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Ilk önce empatiyi okudum. Çok da beğendim ama Olasılıksiz çok güzeldi. Betimlemeler şahaneydi. Fawer nasıl da Caine'yi bir karaktere sarmalanmış. Kendi capımda okuma tecrübelerime dayanarak eser cok başarılı. Kendimi kitabın içinde hissetimmm. Bilim kurgu filmin içinde sandım kendimi. Baya kalptırdım kendimi kitaba çünkü dehşet güzeldi. Tavsiye ederimmm !!!

Kitaptan 281 Alıntı

. 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yüzyıllardır oynanmasına rağmen hiçbir seyirci sahneye fırlayıp Romeo'nun zehirli iksiri içmesine engel olmamıştır. Sonunda geminin batacağı bilindiği halde Titanic defalarca izlenmiştir. Bitecektir korkusuyla aşktan kaçarsan hayattan hiçbir tat alamazsın. Çünkü Romeo ölmeli, Titanic batmalı, ama aşk her şeye rağmen yaşanmalı."

Olasılıksız, Adam FawerOlasılıksız, Adam Fawer
Ayşegül Aydın 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aslında, eğer bir şeyi yapabileceğini düşünürsen, bu mümkün olmasa bile yapabildiğini görürsün.Eğer yapamayacağını düşünürsen, o zaman çoğunlukla yapamazsın, çünkü yapmayı denemezsin bile.

Olasılıksız, Adam FawerOlasılıksız, Adam Fawer
Tuba Can 
31 Tem 00:30 · Kitabı okudu

"Geleceği tahmin etmek imkansızdır. Ama şimdiki zamanı çok iyi bilirsen geleceği kontrol edebilirsin."

Olasılıksız, Adam FawerOlasılıksız, Adam Fawer
Ali Yalçın 
18 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kararlar doğru veya yanlış değildir. Kararlar karardır. Sen, sana göre en iyisini seç."

Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 460)Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 460)
Ezgi Sezgin 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''Gelecek, onu görene kadar şekilsizdir. Bir parayı havaya attığında iki olası gelecek vardır, birinde para yazı gelir, diğerinde tura, ama sen görene kadar ikisi de değildir.''

Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 457)Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 457)
ksk skrn 
 12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayat
İşte hayatın en güzel tarafı da buydu; her şey olabilirdi, her ne kadar olasılıksız olursa olsun olabilirdi, olasılık dışı olan bir olay mutlaka olurdu.

Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 210)Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 210)
Pınar 
 05 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Hiçbir şey imkansız değildir,'' dedi Caine, ''Ama belirli şeyler olasılık dışıdır ya da olasılıksızdır.''

Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 260)Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 260)
Züleyha TİĞİZ 
 22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İmkansız diye bir şey yoktur, sadece bazı olayların olma olasılığı daha düşüktür.

Olasılıksız, Adam FawerOlasılıksız, Adam Fawer
Tuba Can 
31 Tem 19:17 · Kitabı okudu

"O kadar çok esrarengiz olgunun nedenini buluyoruz ki, bir şeyin bilinemeceğine inanmakta zorlanıyoruz."
-Henry Louis Menschen-

Olasılıksız, Adam FawerOlasılıksız, Adam Fawer
29 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi?
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi? Dünya edebiyatında, bugün birer başyapıt sayılan çok sayıda eser yayınevleri tarafından reddedilmişti. Bu reddedilme hikâyelerinden bazılarını derledik.