Geri Bildirim

OlasılıksızAdam Fawer

·
Okunma
·
Beğeni
·
96.998
Gösterim
Adı:
Olasılıksız
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
475
ISBN:
9789756006054
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Improbable
Çeviri:
Şirin Yener
Yayınevi:
April Yayıncılık
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..
Bu kitabı 4-5 yıl önce bir solukta okumuştum. Hala kurgusuna hayranım ve kitabı nerde görsem bu kitap mükemmeldi demeden edemiyorum. Okumaya başladığınız andan itibaren kendinizi kitabın içinde buluyorsunuz. Bilim kurgu adına en güzel kitap hangisidir deseler hiç düşünmeden olasılıksız derim. Kitabı okurken yazarın zekasına hayran kalmıştım böylelikle Adam Fawer en sevdiğim yazarlar arasına girdi. :) Kitabı okurken kitabın adında olduğu gibi bir sürü olasılık düşündüm. Ana karakterin o yeteneğine adeta hayran kaldım. Kitaptaki betimlemeler öylesine güzelki müthiş bir bilim kurgu filmi izliyorum sandım. Kitabı herkese tavsiye ediyorum olaylar biraz karışık o yüzden sakin kafayla okunulması gerekiyor. Okuyacak olan arkadaşlarıma şimdiden iyi okumalar :) bayılacağınıza eminim! :)
Değeri bilinmeyen bir kitap daha...

Matematik, tıp, felsefe ne ararsan var. Adam Fawer'a sanki doğuştan yazar yeteneği verilmiş. Okurken kendime gerçekten de bu mu yazmış diye sormadan edemedim. İlk kitapta böyle bir başarı beni çok şaşırttı. Kitaptan ve yazardan çok memnun kaldığım için ikinci kitabı olan Empati'yi de bir hevesle okudum. Bu kitabın yeri bende her zaman ayrı ve öyle de kalacak...

Benzer kitaplar

 • Simyacı
  8.5/10 (6.073 Oy)6.891 beğeni20.128 okunma908 alıntı86.561 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (8.100 Oy)9.626 beğeni23.112 okunma955 alıntı126.657 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (5.256 Oy)6.333 beğeni17.151 okunma1.994 alıntı98.210 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.310 Oy)4.996 beğeni15.826 okunma543 alıntı87.036 gösterim
 • Şeker Portakalı
  8.9/10 (5.949 Oy)7.190 beğeni19.766 okunma797 alıntı96.863 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (12.157 Oy)15.247 beğeni33.548 okunma1.345 alıntı145.143 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (4.429 Oy)4.591 beğeni15.419 okunma476 alıntı77.988 gösterim
 • Dönüşüm
  8.3/10 (6.632 Oy)7.025 beğeni21.624 okunma461 alıntı111.256 gösterim
 • Aklından Bir Sayı Tut
  8.1/10 (2.154 Oy)1.923 beğeni7.594 okunma228 alıntı40.224 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (4.623 Oy)4.836 beğeni12.492 okunma1.218 alıntı66.031 gösterim
En iyi roman dalında aldığı ödülü fazlasıyla hak eden, oldukça farklı konusuyla başarılı bir bilim kurgu. Adam Fawer birbirinden farklı dünyalara sahip çok fazla karaktere yer verdiğinden kitabın ilk yüz sayfası giriş bölümü oluşturmuş ve karakterleri takipte, birbirleriyle bağlantılarını kurmada zorlanıyorsunuz. Fakat devamında ustalıkla oturttuğu olay örgüsünden sonra kitabın içinde kaybolup, yüksek bir tempoda, soluksuz bitiveriyor. Gözden kaçırılmaması gereken bir roman, mutlaka okunmalı.
Olasılıksız, yazarımızın ilk kitabı. Benim de okumakta geciktiğim bir kitaptı. Kitapta genel olarak, Aslında tesadüf diye bir şeyin olmadığı başımıza gelen her olayın yaptığımız seçimler sonucunda olduğu açıklanıyor. Böyle olunca da birinin yaptığı seçim, diğerinin yaşayacaklarını da etkiliyor. Kitap türünün en iyi örneklerinden biri. Detayların üzerinde çok durmadan, okuyucusunu sıkmadan okuyucunun direkt olaya konsantre olmasını sağlıyor yazar. Hikaye çok sürükleyici, dolayısıyla okumaya pek hevesli biri olmasanız bile bir yerden sonra kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında da kitap, tanıtım kısmında vaat ettiği her şeyi sunuyor okuyucuya. Gerçekten elinizden bırakamıyorsunuz. Yazar bilim, felsefe, matematik gibi birçok dalı akıcı bir kurguda toplamış. Anlatılan şeylerin kurguyla çok iyi bütünleşmiş olması kafanızı karıştırmasın; kitapta yazan her şey kanıtlanmış gerçekler! Popüleritesi yüksek olan bazı kitaplar bizi, okuduktan sonra hayal kırıklığına uğratabiliyor. Ama benim için 'Olasılıksız' öyle olmadı. Adam Fawer'in bu kadar iyi iş çıkarması, okuyucuya "vakit kaybıydı" dedirtmeden, okuyucunun beklentisini hakkıyla karşıladı bence. Her şey öyle yerindeydi ki filmi çekilse hangi karakteri kim oynar diye düşünüp 'isim' bulunabilir hemen. Olayların ustaca kesiştirilmesi, açıklanan teoriler, aksiyonu tam anlamıyla yaşatması kitaba daha da bağlıyor insanı. Adam Fawer, özellikle David Caine'e ve Jasper'e yapılan işkence anlarını, meşhur karakter Nava'nın aksiyon dolu cinayetlerini öyle güzel anlatmış ki etkileyiciydi. Ama en etkileyici an, kitabın sonunda saklı; Kitap koku ile başlayıp koku ile bitiyor ve her şeyin sadece tek bir kişi için olduğunu anlıyorsunuz. Beklenmedik bir son işte bu da. Bu nedenle "Olasılıksız"ı okumanızı tavsiye ederim.
İlk okumaya basladığımda hayal kırıklığına uğrayacağımı düşündüm.Ama öyle olmadı bir ekonomist olarak tüm istatistiki değerler sınav zamanlarımı hatırlattı.Beğendim.Çoğu yeri de tahmin ettiğimi söylemek isterim.Adam'ı okumak hoşuma gitti..
Bu kitabı tam 4 defa okumaya gayret gösterdim. İlk seferlerde birkaç sayfa okuyup bırakmıştım. Ama büyük hata yaptığımı kitabı biraz daha sayfaladıktan sonra anladım. Kitabı eğer daha okumamışsanız tavsiye ederim ki, zaman kaybetmeden başlayınız. Hatta şu an okuduğunuz kitabı bitirince :) İlk okuyunca dili kolay gelmese de zamanla alışdım. Bir biri ile alakası olmayan insanların yolu garip bir şekilde kesişecek ve sonuç harika ve tamamlayıcı olacak.
Bir anda popüler olan kitapları okumayı sevmediğimden bu müthiş kitabı yeni okudum. Kurgusu olağanüstü. Olaylar arasındaki geçişler, kişilerin birbirleriyle kurdukları bağlantılar , hepsi okuyucunun ilgisini çeken ve kitabı sağlam bir zemine oturtan ayrıntılar olmuş. Çok başarılı defalarca okunabilir.
Bir kitabın daha sonuna geldim. Benim beklentilerimi karşılayan hiç sıkılmadan akıcı bir şekilde ilerleyen mükemmel bir kitap oldu. Adam Fawer gerçekten müthiş bir kitap ortaya koymuş. Herkesin okumasını tavsiye ederim. David Caine ve diğer karakterlerin kesişen kader hikayeleri ilginçti. Ayrıca bilgilendirici bir kitap olarak da değerlendirilebilir. Okuyanlar zaten ne demek istediğimi anlayacaklardır
Evet kitabı bitirdim ama etkisi henüz bitmedi sanırım.Başlarken büyük beklentilerim yoktu aslında fakat muhteşem bir kurguyla karşılaştım.Öyle akıcı ve emek verilmiş ki hayran kaldım.İçerikte yok yok zaten.Felsefe,matematik,fizik ne ararsan var.Laplace'in teorisi,Einstein'ın teorisi.Bu kısımları çok açık ve okuyucusunu sıkmayacak bir şekilde anlatmış yazar.Bir de kitapta verilen hiçbir detay boşuna değil,birkaç sayfa sonra öyle profesyonel bir şekilde bağlanmış ki insanın okudukça okuyası geliyor.Karakterler arası bağlantı ve karakterlerin analizleri de çok iyiydi.Ne kadar geç kalmışım bu kitabı okumak için diye düşünmekten kendimi alamadım.Şiddetle tavsiye ederim.Mutlaka okunması gereken kitaplardan.Keyifli okumalar...
Olasiliksiz ...Aklın sınırlarını zorlayan;matematik ve fizik terimleri birlikte kullanılarak felsefe ve psikolojiyle yoğrulmuş okunmaya değer bilim kurgu kitabı ...Aksiyon filmi seyredercesine karakterlerin her birini ayrı ayrı hissediyorsunuz.Kitaptaki her bir karakter ayrı bir öneme sahip .Hiçbiri basit değil ,herbirinin hayatı siradanligin ötesinde ...

David Caine bir Epilepsi hastası .Kumar oynadığı bir sırada geçirdiği nöbet neticesinde kumarı kaybeder ve Rus mafyasina 11.000 dolar borclanir .Kullandığı ilaçlara cevap veremeyince ,söz konusu borcunu da düşününce "denek "olma teklifini mecburen kabul edecektir .Çok iyi yetistirilmis Ajan Vaner Korelilerle yaptığı işte aksilik çıkınca,paralarını geri iade edemeyince bunu telafi etmek için başka yollara basvuracaktir .Bu sırada da CIA tarafından görev yeri degistirilecektir .
Dr.Tversky de İnsan beynini geliştirerek geleceği ön görmesini saglayabilecek bilgilere ulaşabilecegi deneysel çalışmalar üzerinde yogunlasacaktir.Tommy Dasouza intihar etmeyi düşündüğü sırada çalan telefonuyla hayatı tamamen değişecektir. (:

Domino taşının devrilip büyük resmin ortaya çıkması gibi tüm bu karakterlerin yolu ustaca kesisecektir.Hepsinin hayatı ince ince detaylandirilarak muhteşem bi şekilde harmanlanmış.Ayrıca açıklanan teorilerle kitap sizi ayrı bir bağlıyor kendisine sonrasında araştırma ihtiyacı duyuyorsunuz.

Laplace Şeytan Teorisi ayrı bir ilgimi çekti.Evrende sebepsiz bişey olmayacağını ,olabilecek tum olasılıkları An'da odaklanilip seçim yapılırsa hata payı en aza düşebilir ve tahminleriniz gerçekleşebilir .

Kitabı okuduktan sonra nedense "tesadüf " ve "tevafuk " kavramları üzerinde düşündürdü beni .Tesadufte kendiliğinden olma,hesapsizlik,basibosluk basibozukluk;tevafukta ise hiçbir şeyin rastlantı olmadığı ,Ilahi hikmete sımsıkı sarılma vardır . Nasıl ki sebepler Rabbimize bir perdeyse,tesadüf de cehlimizi örten bir perdedir.Bize göre rastlantı olarak düşündüğümüz şeyler Rabbimizin Ilahi hikmetidir . Bir âyeti kerîme bizlere ışık tutuyor: “Denizde, karada ne cereyan ediyorsa, Allah’ın ilmi dâhilinde cereyan ediyor. Bir yaprak düşmez ki Allah’ın ilmi dâhilinde olmasın!.”

Keyifli Okumalar (:
"Yüzyıllardır oynanmasına rağmen hiçbir seyirci sahneye fırlayıp Romeo'nun zehirli iksiri içmesine engel olmamıştır. Sonunda geminin batacağı bilindiği halde Titanic defalarca izlenmiştir. Bitecektir korkusuyla aşktan kaçarsan hayattan hiçbir tat alamazsın. Çünkü Romeo ölmeli, Titanic batmalı, ama aşk her şeye rağmen yaşanmalı."
Aslında, eğer bir şeyi yapabileceğini düşünürsen, bu mümkün olmasa bile yapabildiğini görürsün.Eğer yapamayacağını düşünürsen, o zaman çoğunlukla yapamazsın, çünkü yapmayı denemezsin bile.
"Geleceği tahmin etmek imkansızdır. Ama şimdiki zamanı çok iyi bilirsen geleceği kontrol edebilirsin."
"Kararlar doğru veya yanlış değildir. Kararlar karardır. Sen, sana göre en iyisini seç."
''Gelecek, onu görene kadar şekilsizdir. Bir parayı havaya attığında iki olası gelecek vardır, birinde para yazı gelir, diğerinde tura, ama sen görene kadar ikisi de değildir.''
''Hiçbir şey imkansız değildir,'' dedi Caine, ''Ama belirli şeyler olasılık dışıdır ya da olasılıksızdır.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Olasılıksız
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
475
ISBN:
9789756006054
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Improbable
Çeviri:
Şirin Yener
Yayınevi:
April Yayıncılık
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..

Kitabı okuyanlar 16.756 okur

 • Dilek Gürkan Kaya
 • Pelin
 • İlkay Şal
 • Fatih Kaygısız
 • okuryazar
 • Tayfur Evsen
 • Uygun Bodur
 • Ayas Mramor
 • osman çapan
 • Ahmet Gürbüz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%32.8
14-17 Yaş
%11.8
18-24 Yaş
%15.3
25-34 Yaş
%14.5
35-44 Yaş
%18
45-54 Yaş
%5.7
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.7
Erkek
%38.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.3 (1.860)
9
%24.1 (1.268)
8
%20.7 (1.089)
7
%10.5 (551)
6
%4.3 (225)
5
%2.4 (125)
4
%1.3 (66)
3
%0.5 (26)
2
%0.5 (26)
1
%0.6 (32)

Kitabın sıralamaları