·
Okunma
·
Beğeni
·
249,8bin
Gösterim
Adı:
Olasılıksız
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
494
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006054
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Improbable
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Baskılar:
Olasılıksız
Olasılıksız
Improbable
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..
475 syf.
·10/10 puan
Bu kitabı 4-5 yıl önce bir solukta okumuştum. Hala kurgusuna hayranım ve kitabı nerde görsem bu kitap mükemmeldi demeden edemiyorum. Okumaya başladığınız andan itibaren kendinizi kitabın içinde buluyorsunuz. Bilim kurgu adına en güzel kitap hangisidir deseler hiç düşünmeden olasılıksız derim. Kitabı okurken yazarın zekasına hayran kalmıştım böylelikle Adam Fawer en sevdiğim yazarlar arasına girdi. :) Kitabı okurken kitabın adında olduğu gibi bir sürü olasılık düşündüm. Ana karakterin o yeteneğine adeta hayran kaldım. Kitaptaki betimlemeler öylesine güzelki müthiş bir bilim kurgu filmi izliyorum sandım. Kitabı herkese tavsiye ediyorum olaylar biraz karışık o yüzden sakin kafayla okunulması gerekiyor. Okuyacak olan arkadaşlarıma şimdiden iyi okumalar :) bayılacağınıza eminim! :)
475 syf.
·4 günde·9/10 puan
Öncelikle beni yanlış anlamayın ben çekim yasası denilen şeye inanıyorum. Bir insanı on yılda bir kere düşünüp on dakika sonra karşımda görmeyi nasıl açıklayabilirim bilmiyorum. Bunun gibi binlerce olay. Adam Fawerin en çok okunan kitabı sene 2007ye damgasını vurmuştu. Okuyun derim
 • Suç ve Ceza
  9.2/10 (24,6bin Oy)29,3bin beğeni89bin okunma131,6bin alıntı944,8bin gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.1/10 (34,9bin Oy)39,1bin beğeni128,3bin okunma91,2bin alıntı625,7bin gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (35,6bin Oy)40,3bin beğeni139,2bin okunma82,2bin alıntı1,9milyon gösterim
 • 1984
  8.9/10 (25,6bin Oy)27bin beğeni86,5bin okunma99,7bin alıntı364,8bin gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (31,9bin Oy)33,4bin beğeni120,7bin okunma107,7bin alıntı383,8bin gösterim
 • Dönüşüm
  8.1/10 (31,4bin Oy)30bin beğeni128,3bin okunma25,8bin alıntı2,4milyon gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (28,6bin Oy)32,3bin beğeni102,9bin okunma54bin alıntı355,3bin gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.7/10 (23,8bin Oy)23,5bin beğeni90,7bin okunma28,7bin alıntı353,5bin gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  9.0/10 (16bin Oy)17,6bin beğeni61,8bin okunma31,1bin alıntı203,7bin gösterim
 • Çalıkuşu
  8.9/10 (13,5bin Oy)15,8bin beğeni62,8bin okunma36,2bin alıntı250,8bin gösterim
475 syf.
·7 günde·10/10 puan
Adam Fawer'in okuduğum ilk kitabı oldu olasılıksız. Bilimde hiç bu kadar heyecanlı olmamıştı.Kimya, fizik, matematik, felsefe... ne ararsanız var kitapta.Bu arada sakın gözünüz korkmasın, Adam Fawer bize her şeyi kavranacak düzeyde vermiş. Bilim kurgu ve aksiyonun fazlasıyla fantastiğe kaydığı bu roman gerçeklikle hayal dünyası arasında çok büyük bir bağlantı kurmamızı sağlayacak. Daha önce olasılıkların bu kadar hayatımızı etkileyebileceğini hiç düşünmemiştim. Şimdiye kadar hissettiğiniz bütün "dejavu"ları teker teker önünüze serecek türde bir roman. Beni bambaşka bir dünyaya davet eden bu kitap unutulmaz kitaplarımın arasına girmeyi başardı. Kesinlikle çok sürükleyici bir kitap.Mutlaka ama mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Özellikle de her şeyin en büyük olasılıkla gerçekleştiğini aslında hiçbir şeyin rastlantısal olmadığını anladım....Hayatım boyunca beni en çok etkileyen sınırlı kitaplardan biri oldu. Etkisinden uzun bir süre çıkamadım....
475 syf.
Bu kitabı 4-5 yıl önce okudum. Normalde bu kadar uzun süre önce okuduğum kitaplara, inceleme yapacaksam tekrar okur, sonra yorum yaparım. Ama bu kitabı tekrar okumayı düşünmüyorum kesinlikle. Ve ben bu sitede genelde beğenmediğim kitaplara inceleme eklemem (kendi defterime eklerim ama) Bu kitaba inceleme yapma sebebim, bugün okulda arkadaşlarımla yaşadığım bir diyalog, kitap hakkındaki görüş ayrılığı oldu. Hepsi büyük heyecanla kitabı anlatıp, arşa çıkarırken, "ben beğenmemiştim bu kitabı" dedim. 3 çift göz birden beni öldürmek ister gibi, üzerime dikildi. Biraz kitap üzerine tartıştık ve eve gelir gelmez kitabın profiline girip yorumlara baktım, benim gibi düşünen yok mu, diye. Yaklaşık 20 inceleme okudum ve hepsi de bayılmış kitaba, eleştiren bir okura denk gelemedim.


Kitap kesinlikle yerden yere vurulacak kadar kötü değil. Ama bunca övgüyü hakkedecek kadar iyi hiç değil. Benim kitaplarda aradığım bazı kriterler var. Örneğin; verdiği mesaj, hikayesi, kurgusu, anlatımı, dili, edebi değeri ve bana ne katacağı. Her kitap mesaj verecek, bir şeyler öğretecek değil, diyeceksiniz. Ama ben kesinlikle öyle düşünmüyorum. Okuduğum her kitap bana bir katkıda bulunmak zorunda. Sırf kafa dağıtmak, zaman geçirmek için okunur diyenlere de hiçbir faydası olmaz (tecrübeyle sabit) Bunun yerine film izlemelerini tavsiye ederim. Mesela bu kitap değil de film olsa çok daha iyi olurdu bence.


Bu kitabın edebi değeri sıfır, verdiği bir mesaj, amaç yok. Okuduğunuzda size hiçbir katkısı olmayacak. Kitapta tek iyi olan hikayesi, kurgusu. Onu da gereksiz matematiksel terimlerle ve sayfalarca doldurduğu sayılarla baymış. Ve bu kurguya yakın onlarca sinema filmi bulabileceğiniz için hikaye de çok özgün olmuş diyemiyorum.


Bazı arkadaşlar, yazarın bilim, matematik, felsefe gibi her alana değindiğini yazmış. Ben kitabın hiçbir felsefi tarafını kesinlikle göremedim. Ne felsefesinden bahsettiğini de keşke yazsaydınız da öğrenseydik, ben ve benim gibi anlayamayanlar. Matematik alanında verdiği bilgiler de sırf kitabı zorlaştırmak için eklenmiş anlamsız bir düzine işlemden ibaret. Bilim hakkında da birkaç termodinamik ve kuantum bilgisi verip göz boyamış. (Verdiği bilgiler de tanımdan ibaret ve örneklemelerde alakasız şeyler yazmış) Ayrıca bir insanı öldürürsen katil olursun. Ama bir müslümanı öldürürsen iyi ajan olursun (çünkü her müslüman teröristtir), ideolojisi bolca var kitapta.


Kısacası çok uzun uzun yorum yapılacak bir kitap değil, benim için. Eğer alacağınız kitap bestseller ise, kapakta birkaç popüler Amerikan dergi ve gazetesinin (misal New-york Times gibi) "soluksuz okuyacaksınız", " enfesti" gibi yorumları varsa, almadan önce 3 kere düşünüp, 5 kere araştırıp sonra alın. Tavsiye edeceğim bir kitap değil. Umarım birgün bu "enfes bestseller" in yerinde gerçekten iyi, kaliteli kitapları satış rekorları kırarken görürüz...
475 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
Kitaba dair aşağıdaki incelemenin videosuna şu linkten ulaşabilirsiniz;
https://www.youtube.com/watch?v=ZygCX8FMw60

"Olasılık Teorisi hayatın sayılara dökülmüş halidir." diyor Adam Fawer Olasılıksız’da. Empati’de nasıl isteklerimiz ve onları nasıl belirlediğimiz temasından hareket etmişse bu romanında da olasılık, geleceğin öngörülebilirliği konularını işlemiş.

Kitabın Kısa Özeti:
“Bir an için doğanın tüm güçlerinin ve bunu oluşturan tüm varlıkların konumlarını anlayabilen bir canlı olduğunu düşünürsek -ve bunun bu verileri inceleyebileceğini de düşünürsek- aynı anda evrendeki en büyük varlıkları ve en küçük atomları da hesaba katarak bir hesap yaparsa, hiçbir şey belirsiz değildir ve gelecek de, aynen geçmiş gibi, gözlerinin önündedir. Yani başka bir deyişle," diye devam etti David, "Laplace evrenin deterministik olduğunu varsaydığı için, biri eğer fizik kurallarını ve bir an için evrendeki her şeyin konumunu bilirse, o kişi olan her şeyi bilebilir ve gelecek tüm tarihi de bilebilir diyor."

Dünyada gerçekten de böyle biri olması mümkün mü? Cevabı Olasılıksız’ın kurgusunda.

Adam Fawer bu konuyu fizik yasaları, bazı ünlü teoriler (Heisenberg, Pascal, Schrödinger, Laplace vb.) ile harmanlamış. Yani kurgunun akışında bu teorilere yer vermiş. Bana göre kitabın değeri bu harmanlama kurgudan geliyor. Diğer bir deyişle kitapta beni eğlendiren ve düşündüren kısımlar bunlar oldu.

Kitaptan Edinilen Güzel Fikirler:
Budizm bakış açısından her şeyin geçiciliğine dair bölümde enerji ile bağlantı iyiydi. Bir de Taoizm bakış açısından Tao ve Chi bağlamında evrenin ying yang dengesini kuantum fiziğine bağlaması hoşuma gitti.

Fakat genel anlamda kitaptan felsefi anlamında çok beslenemedim. Taoizm, Budizm ve fizik kuramlarına dair kısımlar yazarın fikrinden ziyade daha çok bilgi niteliğindeydi. Sadece aşağıdaki gibi kısa bir bölümde hafif felsefi bir his verdi.

"Önemli olan şu; her ne oluyorsa, ya da sen ne olduğunu sanıyorsan, yine de kontrol sende. Kim olduğunu ve hâlâ kendin olduğunu hatırlamaya çalış. Bununla başa çıkmaya çalış. Kendini güvenceye al, güvenli mekânlar seç, güvenebileceğin insanlarla birlikte ol. Yarattığın dünyada mantıklı kararlar vermeye çalış. Sonunda bir şekilde gerçeği buluyorsun, gerçekliğe dönüyorsun."

Kitabın Diline ve Kurgusuna Dair Yorum:
Yazarın diğer kitabı Empati’de olduğu gibi bu kitapta da dil yalnızca akıcılık anlamında zengindi. Edebi anlamda herhangi bir tat almadım. Yani kurgunun ilgi çekiciliği olmasa metin benim için eğlencesine okunup geçilecek bir metindi.

Kurgu ise başından sonuna ilgiyi canlı tuttu. Sanıyorum ki kitabın bu kadar beğenilmesinde, ilgi görmesinde de başrol kurguda.

Kitaba Dair Genel Deneyim:
Tüm akıcılığına, konunun ilgi çekiciliğine rağmen Olasılıksız bende bir iz bırakmadı. Evet ilgi çekici, evet eğlenceli, ama yıllar sonra hatırlar mıyım ya da kitabı tekrar okur muyum; hayır. Empati romanının incelemesinde de söylediğim gibi bana güzel zaman geçirtti, ilginç bilgi ve fikirlerle zihnimi çalıştırdı. Beni dünyadan uzaklaştırıp bir süreliğine rahatlamamı sağladı. Keyifli zaman geçirmek adına tavsiye edilir.

Kitaplara dair videolar ve daha fazlası için; http://www.youtube.com/c/Toykalem
475 syf.
·Beğendi
Değeri bilinmeyen bir kitap daha...
Matematik, tıp, felsefe ne ararsan var. Bilim-Kurguyu kitaplarda tercih etmesem de bu kitabı hiç sıkılmadan bitirdim. Yazar, bu kadar yoğun konuları biraraya getirip okuyucuyu sıkmadan akıcı bir şekilde anlatmış ve sonunu da çok güzel bağlamış. Adam Fawer'da müthiş bir yetenek var. İlk kitapta böyle bir başarı beni çok şaşırttı. Bu kitabın yeri bende her zaman ayrı kalacak...
475 syf.
·127 günde·8/10 puan
Kitabın başından itibaren beni etkisi altına aldığını açıkça ifade edebilirim sanırım. Adam Fawer ın kendisine has kurgusunu anlayabilmek benim için ilk başta biraz zor olsa olaylar geliştikçe kitap beni daha çok içine çekti. Kitabın olay kurgusunu incelediğimiz zaman ayrı ayrı olayları ele alıp kitabın sonuna doğru birleştirmiş yazar. Bu açıdan bana farklı ve güzel geldi. Kitabi okuduğumda olasılığa olan bakış açımın değiştiğini söyleyebilirim. Sözü fazla uzatmak istemiyor. Kitabı ben çok beğendimi ifade etmek istiyorum...
475 syf.
·Puan vermedi
Olasılıksız türünün iyi örnekleri arasında yer alıyor kitapta detaylar üzerinden çok durmadan ve okuru detaylarla sıkmadan direkt olarak olaya yönlendiriyor kitapta bilim felsefe matematik gibi bir çok dalı akıcı bir şekilde ele alarak kurguda harmanlamış okumayı pek sevmeyenlerin de elinden bırakamayacağı bir kitap...
475 syf.
·11 günde·10/10 puan
Olasılıksız, yazarımızın ilk kitabı. Benim de okumakta geciktiğim bir kitaptı. Kitapta genel olarak, Aslında tesadüf diye bir şeyin olmadığı başımıza gelen her olayın yaptığımız seçimler sonucunda olduğu açıklanıyor. Böyle olunca da birinin yaptığı seçim, diğerinin yaşayacaklarını da etkiliyor. Kitap türünün en iyi örneklerinden biri. Detayların üzerinde çok durmadan, okuyucusunu sıkmadan okuyucunun direkt olaya konsantre olmasını sağlıyor yazar. Hikaye çok sürükleyici, dolayısıyla okumaya pek hevesli biri olmasanız bile bir yerden sonra kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında da kitap, tanıtım kısmında vaat ettiği her şeyi sunuyor okuyucuya. Gerçekten elinizden bırakamıyorsunuz. Yazar bilim, felsefe, matematik gibi birçok dalı akıcı bir kurguda toplamış. Anlatılan şeylerin kurguyla çok iyi bütünleşmiş olması kafanızı karıştırmasın; kitapta yazan her şey kanıtlanmış gerçekler! Popüleritesi yüksek olan bazı kitaplar bizi, okuduktan sonra hayal kırıklığına uğratabiliyor. Ama benim için 'Olasılıksız' öyle olmadı. Adam Fawer'in bu kadar iyi iş çıkarması, okuyucuya "vakit kaybıydı" dedirtmeden, okuyucunun beklentisini hakkıyla karşıladı bence. Her şey öyle yerindeydi ki filmi çekilse hangi karakteri kim oynar diye düşünüp 'isim' bulunabilir hemen. Olayların ustaca kesiştirilmesi, açıklanan teoriler, aksiyonu tam anlamıyla yaşatması kitaba daha da bağlıyor insanı. Adam Fawer, özellikle David Caine'e ve Jasper'e yapılan işkence anlarını, meşhur karakter Nava'nın aksiyon dolu cinayetlerini öyle güzel anlatmış ki etkileyiciydi. Ama en etkileyici an, kitabın sonunda saklı; Kitap koku ile başlayıp koku ile bitiyor ve her şeyin sadece tek bir kişi için olduğunu anlıyorsunuz. Beklenmedik bir son işte bu da. Bu nedenle "Olasılıksız"ı okumanızı tavsiye ederim.
475 syf.
·8 günde·10/10 puan
“Hiçbir şey imkânsız değildir, Bay Gavin. Bazı şeylerin olma olasılığı daha düşüktür sadece.”

Bilim kurgu, matematik, fizik, felsefe, psikoloji, aksiyon...
Tüm içeriğiyle harika bir kitaptı. Bu kitabın en sevdiğim noktası, çok iyi bir kurgusu olmasına karşın bir çok bilgiyi insana aşılıyor. Bu kitabı okuyan insanların bilime, matematiğe, felsefeye, psikolojiye olan ilgilerinin, meraklarının arttığını kesinlikle düşünüyorum. Okumadıysanız bir an önce kitabı edinip, okumanızı tavsiye ediyorum :)


“Bitirmek için yarını, başkasına anlatmak için bitirmeyi beklemeyeceksiniz.”

https://youtu.be/YHbyVTkgT0U
Aslında, eğer bir şeyi yapabileceğini düşünürsen, bu mümkün olmasa bile yapabildiğini görürsün.Eğer yapamayacağını düşünürsen, o zaman çoğunlukla yapamazsın, çünkü yapmayı denemezsin bile.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Olasılıksız
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
494
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006054
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Improbable
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Baskılar:
Olasılıksız
Olasılıksız
Improbable
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..

Kitabı okuyanlar 59,8bin okur

 • Elia Rapheta
 • H.A
 • Barış Özdemir
 • Farhad MustaFazada
 • CEMİL DUMAN
 • Alican Doğan
 • Mel esk
 • Ləman
 • Ayberk Aydemir
 • Gamze Yıldız

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%22.9
13-17 Yaş
%13.9
18-24 Yaş
%17.6
25-34 Yaş
%18.5
35-44 Yaş
%15.8
45-54 Yaş
%7.7
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.4
Erkek
%38.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.1 (5,4bin)
9
%24.2 (3.714)
8
%21.9 (3.355)
7
%10.3 (1.582)
6
%4 (611)
5
%2.3 (351)
4
%0.9 (136)
3
%0.5 (80)
2
%0.4 (54)
1
%0.4 (68)

Kitabın sıralamaları