Fareler ve İnsanlar

8,6/10  (1.697 Oy) · 
5.912 okunma  · 
1.504 beğeni  · 
27.033 gösterim
Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, “tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun” türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; “En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider…"
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789755705859
 • Orijinal Adı:
  Of Mice And Men
 • Çeviri:
  Ayşe Ece
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya S. 
 30 Oca 15:22 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kitabı henüz bitirdim ve bıraktığı etkiyle kaleme, kağıda sarıldım. Bazı kitaplar vardır tam yüreğinize dokunur ve etkisinden kurtulup, gözünüzden kopup bağımsızlığını ilan eden gözyaşlarınıza engel olamazsınız. Bunun gibi kurgu olduğunu unutturup, böyle hisler yaşatan kitapları seviyorum.

George ve Lennie hayatlarını idame ettirmek için, ırgatlık yapan iki zavallı, evsiz, gezgindir. Çok nadir görülen ve çıkarsız bir dostlukları vardır. George ufak tefek, zeki bir adam. Lennie ise koca cüsseli, hayvani ve orantısız bir güce sahip, zeka geriliği olan bir karakter. George sürekli olarak yeni işler bulur. Ama Lennie bir şekilde başlarını belaya sokup, işten atılmalarına sebep olur. Arada ondan kurtulmak istediğini söyleyip isyan eder George. Ama anında pişman olur, yumuşar. Tıpkı bir anne şefkatiyle üzerine titrer, arkasını kollar, sahiplenir Lennie ' yi. Fareler ve İnsanlar, birbirine tamamen zıt iki insanın tuhaf dostluğu.

Yahya Kemal Beyatlı ' nın bir sözü vardır ; " İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar. " Evet, bu söze kitapta fazlasıyla şahit oluyorsunuz. George ve Lennie ' nin hayata tutunmalarına sebep olan hayalleri vardır. Kendilerine ait, dışlanıp horlanmadan yaşayacakları bir ev ve arazi sahibi olmak. Tabi birkaç tavşan da olmalı. Çünkü Lennie ' nin tuhaf bir hastalığı, takıntısı vardır. Yumuşak şeylere dokunmayı, okşamayı çok sever. Ama gücünü kontrol edecek bir zekaya sahip olmadığı için, severken, okşarken öldürür fareleri ve diğer canlıları. İnsan en büyük zararı en çok sevdiklerine verir, sözü tam bu duruma uygun.

Çok ince bir kitap olmasına rağmen dolu dolu bir hikaye. Yoksulluk, ırkçılık, dostluk, vefa, hırs, masumiyet, saflık... gibi konulara değinmiş, zengin içerikli bir kitap. 1930' lu yılların Kaliforniyasında yaşanan insanlık ayıbı ırkçılığa özellikle yer verilmiş. Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi yazar, işçileri farelere benzetiyor. Çünkü tıpkı onlar gibi bir hedefleri, amaçları olmadan, karın tokluğuna kan ter içinde çalışıyor, insan olduklarının bilincinde dahi değilmişcesine iğrenç yataklarda uyuyor, berbat yemekler yiyorlar. İşin kötü tarafı bunu kabul ediyor, değiştirmek için bir çaba sarfetmiyorlar. George ve Lennie onların aksine hayallere sahip. George her ne kadar bu hayallerin gerçekleşmeyeceğini bilsede sırf umudunu yitirmemek ve Lennie ' yi mutlu etmek için sürekli anlatıp durur. İnsanların emeklerinin karşılığını alamamasına yani işçi hakları sorununa da değinmiş John Steinbeck.

Ah zavallı Lennie koca cüsseli, çocuk akıllı, saf ve yüreği kocaman, masum adam. Senin gibi ne çok insanlar var bu hayatta. Sırf zeka geriliği yaşıyor diye toplumdan izole edilen, aşağılanan, hırpalanan... Belki de hikayenin içimize en çok dokunan, bizi bu kadar etkileyen sebebi bunun etrafımızda da varolduğunu bilmek. Bu kitabı okurken aklıma sürekli olarak Yeşil Yol kitabı geldi. Lennie ve John Coffy arasındaki benzerlik çok fazla. İki koca cüsseli ve çocuk akıllı, yüreği tertemiz, saf ve masum adam. Küçük hayalleri ve imkansızlıklar.

Uzun süredir okuduğum kitaplar içinde beni en çok etkileyen hikayelerden biri diyebilirim. Bu kitaba Ahmed Yasir Orman ' ın ortak kitap sayımızı artırma teklifi üzerine başladım ve bu sayede okumama sebep olduğu için kendisine teşekkürü borç bilirim. :) Kesinlikle tavsiye ederim....

Bayan Okur 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Sade bir dil, akıcı bir anlatım, sıkmayan bir konu, akla gelmeyecek bir son, insanın içine batan sözler ve benimle birlikte geçirdiği üç efkar dolu gece sonunda böyle güzel bir tat bıraktı. Bu kitabı neden bilmiyorum ama seveceğimi düşünmemiştim belki de çok isteyerek okuduğum kitaplarda genelde hüsrana uğradığım için olabilir. Ama bu kitap hiç de öyle olmadı. Çok sevdim ve mutlulukla okudum. Bu kitabı bana hediye ettiği için de pandanın kitaplığı 'a çok teşekkür ederim.

Nazlı Demir 
 02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Başından sonunu tahmin edebildiğim bir kitap oldu.
Herhalde inceliği nedeniyle kitabı hemen bitirdiğim için vermeye çalıştığı duygu atmosferine giremedim ve çoğu kişi gibi ağlayamadığımı belirmek istiyorum.
Lennie yumuşak şeylere dokunmayı seven, aklı geriden gelen, ama inanılmaz güçlü bir karakter. Bu yüzdende dokunduğu yumuşak şeyleri (fareler gibi) gücünün farkında olmadığı için öldürüyor. Kitabın tamamı Lennie'nin bu özelliği üzerine kurulmuş ve aralarda ırkçılığın ,yaşlanmanın, engelliliğin yalnızlığa ve öğrenilmiş çaresizliğe insanı nasıl sürüklediği anlatılmış.
Dönemine göre bir başyapıt fakat bu döneme göre zamanın kitaplarının derinliğine ayak uyduramayan bir yıldızın sönük izlerini görüyorum üzerinde. Tabiki bu benim yorumum.. Ama ne yazıkki hala ışıldayabilen bir suç ve ceza, bir sefiller değildi benim için.

Sadettin TANIK 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın gerektiği zaman değil, her zaman dostları için neler yapabileceğini anlatan bir baş yapıt. Muhteşem bir kurgu. Ayrıca hem akıcı hem de kolay çözülür olması takdire değer doğrusu. Mutlaka okumalısınız.

Bekir İstanbul 
 17 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Lennie, zavallı koca oğlan Lennie. Basit hayalleri, büyük umutları olan aklı kıt, gücünün ayarı olmayan, George'a bağımlı Lennie, zavallı, iyi kalpli Lennie...

Okurken tarifsiz bir roman keyfi aldım. O çiftlikte, o acınası insanlarla yaşıyorsunuz adeta. Ama sonu böyle bitmemeliydi.

Kitabı alın son iki sayfasını yırtıp atın ve öyle okumaya başlayın. Sonra sonu sizin hayal ettiğiniz gibi bitsin...

Yusuf Ağca 
 01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Kitabı okuduktan sonra yazarına sinirlenmekten başka bir şey yapamadım. Sonu böyle mi bitmeliydi? Mutlaka okumanızı tavsiye edeceğim bir kitap..

Fırat Çağlar MANTAŞ 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

En fazla iki saatinizi alacak mükemmel bir kitap. Açıkçası sonunu böyle tahmin etmemiştim. Oldukça üzücü bir sondu. Lennie o kadar saf ve masum bir karakter ki, aklında tavşanları sevmekten başka bir şey yok gibi. George ise onu yalnız bırakmayan, kötülüklerden korumaya çalışan bir dost. Hayallerini gerçekleştirmek için çabalayan bu iki dostun bu hüzünlü hikayesini okumanızı tavsiye ederim.

Ülkü :) 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Kitaptaki betimleme ve kurgu çok güzeldi.Çok akıcı bir kitap zaten.Bazı yerlerde gülümsetmeyi bazı yerlerde de ağlatmayı başaran bir kitap.Kesinlikle okumalısınız. :)

Tom Jones 
24 Şub 02:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir kitap bu kadar ince olup, içinde bu kadar anlam ve güzellik barındırabilir. Yalnızlığa, ırkçılığa, dostluğa, acımasızlığa vb. değerlere vurgu yapan güzel bir kitap. George ve Lennie'nin çıkarsız dostluklarını, hayallerini, üzüntülerini okuyup bitirdikten sonra boşlukta hissettim resmen. Kitap başından sonuna kadar sürükleyici, akıcı ve aynı zamanda düşündürücü. Sonu ise ters köşe yaptı. İçeriği hakkında daha fazla yazmak istemiyorum; büyüsü bozulmasın :) Okunması gereken bir klasik..

Güler Ayata 
16 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Devasa bir yalnızlık, çaresizlik, yokluk ve ait olamama..Umutları yeşerten su olmayınca kaçınılmaz son ne yazık ki geliyor... George ve Lenie nin yol arkadaşlığı aslında birbirlerinin kaderi...

Kitaptan 163 Alıntı

Ferah 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

''Biz onlara benzemeyiz. Niye mi? Çünkü, çünkü yanımda sen varsın, beni kollarsın, senin için de ben varım. Niyesi bu işte...''

Fareler ve İnsanlar, John SteinbeckFareler ve İnsanlar, John Steinbeck
Vedat Geçit 
21 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kitaplar bir halta yaramaz. İnsanın birine ihtiyacı vardır, birine yakın olmak ister." İnler gibi devam etti. "Kimsesi yoksa delirir insan. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında biri olsun. İnanın bana, insan fazla yalnız kaldımı, hastalanır."

Fareler ve İnsanlar, John SteinbeckFareler ve İnsanlar, John Steinbeck
yasemin 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“İnsan olmak kolay değildir, hele ki ‘insanca’ yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!”

Fareler ve İnsanlar, John SteinbeckFareler ve İnsanlar, John Steinbeck
Kamran Brown 
10 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur. Bana zaten bu ikisi birlikte pek olmuyor gibi geliyor. Gerçekten akıllı bir adama bakıyorsun, hiç de iyi biri olmadığını görüyorsun.

Fareler ve İnsanlar, John SteinbeckFareler ve İnsanlar, John Steinbeck

İnsanlarla arasına belli bir mesafe koyardı ve onlardan da bu mesafeye saygı göstermelerini beklerdi

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 81)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 81)
Hakan TEKİN 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"İnsanların iyi olması için akıllı olması gerekmez. Hatta bazen tam tersi gibi geliyor bana. Akıllı adamların çoğu içten pazarlıklı okuyor."

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 50)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 50)
Ali Yalçın 
22 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"O kadar çok anlattırdı ki, ben de belki bir gün gerçekleştiririz hayalimizi diye umut etmeye başladım."

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 112)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 112)

Gece burada tek başına bir adam düşün, işte ya kitap okuyor ya da bir şeyler düşünüp öylece oturuyor. Bazen düşüncelerini birine söylemek ister doğru mu yanlış mı diye ama kimsesi yoktur işte. Bir şey görünce bile onu gördüğünden tam emin olamaz gösterecek kimsesi olmadığından.

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 88)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 88)
Esmeralda 
16 Ara 2016 · Beğendi · 9/10 puan

"George yumuşak bir sesle konuşmaya başladı:"En başından beri biliyordum.Ta en başından beri biliyordum bu hayalin gerçek olmayacağını.O kadar çok anlatırdı ki,Ben de belki bir gün gerçekleştiririz hayalimizi diye umut etmeye başladım."

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 112 - Sel yayinlari)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 112 - Sel yayinlari)
17 /

Kitapla ilgili 6 Haber

Fareler ve İnsanlar'ın Türkçe Serüveni..!
Fareler ve İnsanlar'ın Türkçe Serüveni..! John Steinbeck'in 1937'de yazdığı kült eseri Of Mice and Men, 1945 yılından itibaren birçok kere Türkçe'ye aktarılmıştır. Roman ilk defa 1945'te "Farelere ve İnsanlara Dair" adıyla Milli Eğitim Basımevi tarafından "Dünya Edebiyatı Serisi" dahilinde basılmıştır.
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye John Steinbeck bir aktör ve yazar olan Robert Wallstene’e 1962 yılında bir mektup yazarak kendi yazarlık yöntemini özetleyen altı ipucu vermiş. Hem Nobel hem de Pulitzer ödüllü bir yazar Steinbeck, bu açıdan bakınca yazmak ve yazarlık hakkındaki düşünceleri ayrı bir önem kazanıyor şüphesiz. Genç yazarlara yol gösterici bir nitelik taşıyan bu altı tavsiyeye bir göz atalım öyleyse..
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi Kitap okumaya yeni veya yeniden başlayanlar veya kararsız okurlar için çoğu Nobel ödüllü yazarlardan, akıcı, edebiyatın gücünü ortaya koyan ve az sayfalı kült kitaplar...