Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

John Steinbeck

John SteinbeckFareler ve İnsanlar yazarı
Yazar
8.6/10
57,8bin Kişi
275bin
Okunma
10,5bin
Beğeni
203bin
Görüntülenme

Hakkında

John Steinbeck, (27 Şubat 1902 - 20 Aralık 1968) ABD'li yazar. 27 Şubat 1902'de Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaleti Salinas kentinde doğdu. 20 Aralık 1968'de New York'ta yaşamını yitirdi. 1940 Pulitzer Ödülü ve 1962 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi gerçekçi roman-öykü yazarı. Bir ırgat ailesinin çocuğudur. Babası Prusyalı, annesi ise İrlandalı göçmen bir aileye mensuptur. Yaşıtları gibi o da küçük yaşlarda çiftçilik yaptı. 1920-1926 arasında aralıklarla Stanford Üniversitesi'ne devam etti. Öğrenimini sürdürebilmek için duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık gibi işlerde çalıştı. Okulu bitiremedi. Öğrencilik yıllarında başladığı yazmayı sürdürdü. Irgatlık ve işçilik yaparken edindiği deneyimler, eserlerinde işçilerin yaşamlarını gerçekçi bir dile anlatmasına büyük katkı sağladı. İlk romanlarından başlayarak hep işçileri, yaşam koşullarını, ilişkilerini anlattı. İlk kitabı " Altın Kupa " (1929). 1936'da yayınlanan "Bitmeyen Kavga"da tarım işçilerinin grevi ve bu greve önderlik eden iki Marksisti anlattı. Amerikan çalışma sistemine keskin eleştiriler yöneltti. Üçüncü kitabı "Fareler ve İnsanlar" 1937'de yayınlandı. Bu kez iki göçmen işçi arasındaki garip ve karmaşık ilişkinin öyküsünü anlatıyordu. Kendisine "Pulitzer Ödülü" getiren ünlü romanı "Gazap Üzümleri" 1940'ta sinemaya aktarıldı. II. Dünya Savaşı yıllarında daha çok ideolojik eserler verdi. İzleyen yıllarda politikadan uzak, eğlendirici yanı ağır basan duygusal öğelerin de yer aldığı eserler ve senaryolar yazdı.1962'de edebiyata katkılarından dolayı Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.
Tam adı:
John Ernst Steinbeck, Jr
Unvan:
Nobel ve Pulitzer ödüllü Amerikalı yazar
Doğum:
Salinas, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri, 27 Şubat 1902
Ölüm:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 20 Aralık 1968

Okurlar

10,5bin okur beğendi.
275,8bin okur okudu.
4.192 okur okuyor.
105,5bin okur okuyacak.
2.995 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"Üzülme," dedi. "Bazen mecbur kalır insan."
Sayfa 113Kitabı okudu
Reklam
"Tek istediğim kimseye yük olmadan yaşayıp gitmek."
"İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur."
"Kitaplar bir halta yaramaz. İnsanın birine ihtiyacı vardır, birine yakın olmak ister." İnler gibi devam etti. "Kimsesi yoksa delirir insan. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında biri olsun. İnanın bana, insan fazla yalnız kaldımı, hastalanır."
Kitap önerileri içeren bilinçlendirici okuma rehberleri
Alıntılarla Yaşıyorum adlı YouTube kitap kanalımda bütün kitaplarını okuduğum yazarlar için detaylı okuma rehberleri paylaşıyorum. Daha çok arkadaşın bu bilgilerden faydalanabilmesi için paylaşabilirsiniz. ⬇️⬇️ İlk romanım
Kimlink
Kimlink
'i edinmek isterseniz:
İnsan, alıştığı gürültüyü bile arar.
John Steinbeck
John Steinbeck
Reklam
"Bir insana dengesini kaybettirip, sonra da normal davranmasını bekleyemezsiniz."
John Steinbeck
John Steinbeck

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
128 syf.
8/10 puan verdi
Kitabı henüz bitirdim ve bıraktığı etkiyle kaleme, kağıda sarıldım. Bazı kitaplar vardır tam yüreğinize dokunur ve etkisinden kurtulup, gözünüzden kopup bağımsızlığını ilan eden gözyaşlarınıza engel olamazsınız. Bunun gibi kurgu olduğunu unutturup, böyle hisler yaşatan kitapları seviyorum. George ve Lennie hayatlarını idame ettirmek için,
Fareler ve İnsanlar
Fareler ve İnsanlarJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2023172,6bin okunma
126 syf.
10/10 puan verdi
·
8 saatte okudu
FARELER VE İNSANLAR İNCELEMESİ - Dikkat Spoiler içerir!
Fareler ve İnsanlar John Steinbeck tarafından yazılmış bir novelladır (kısa roman). Yazar Califonianin Salinas kentinde dünyaya gelir. Zaten eserlerinin çoğuda buradan esinlenmiştir. Universite de okurken yazarlığına katkısı olacağını düşündüğü derslere girmiştir. Sonra bırakıp tezgahtarlkk marangozluk vs halkla iletişimi yüksek olan işler yapmıştır. Eserleri edebi olduğu kadar hayatın içinden olduğu için her dönem okunmaktadir. Kitaba gelince yazarın Pulitzer ödüllü Gazap üzümleri kitabından sonra okuduğum ikinci kitabıdır. İnsan ilişkileri üzerine yazılmıştır. İçeriğini dostluk, yalnızlık ve sevgi konuları oluşturmaktadır. Amerika'da orta öğretimde okunması zorunlu kitaplardan biridir. George Milton, Lennie Small, Curley, Seyis Crooks, Slim, Clara Teyze, Carlson ve ismini hiç bilmediğimiz Curleyin karısı bu romandaki karakterler. Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
Fareler ve İnsanlar
Fareler ve İnsanlarJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2023172,6bin okunma
556 syf.
10/10 puan verdi
·
18 günde okudu
Gazap Üzümleri - J. STEINBECK (Bazı kitaplar acı verir okurken!)
Ve bitti! Öyle bir ikilemdeyim ki şimdi... Bir tarafım neden bu kadar geç kaldım diyor, bir tarafım nereden okudum seni! Ben şimdi nasıl unuturum okuduklarımı ve nasıl devam ederim eskisi gibi! Nereden başlayacağımı, nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Okurken nasıl okuyacağımı da bilemedim. Dinlene dinlene okudum eseri. Daha iyisi gelmedi elimden.
Gazap Üzümleri
Gazap ÜzümleriJohn Steinbeck · Sel Yayınları · 202035,5bin okunma