Cennetin Doğusu

9,1/10  (47 Oy) · 
128 okunma  · 
47 beğeni  · 
5.465 gösterim
Nobel Ödüllü yazar John Steinbeck derinlikli olay örgüsü ve her biri tanıdık özellikler barındıran büyüleyici karakterleriyle Cennetin Doğusu’nda, insanlık tarihinin Âdem’den bu yana en eski ve vazgeçilmez anlatısına, yani iyilik ve kötülüğün bitmek bilmez çekişmesine ve aralarındaki karmaşık ilişkiye modern bir yorum getiriyor.

Geçtiğimiz yüzyıl başında Amerika’da ayakta kalma mücadelesi veren iki ailenin yollarını cennetvari topraklarda, Salinas Vadisi’nde kesiştiren Steinbeck, kötülüğün bir yazgı mı yoksa iyiliğe ulaşmak için özgür iradeye başvurularak aşılması gereken bir basamak mı olduğunu kutsal kitapların mitolojilerine göndermeler ve zengin metaforlarla, kuşaklara yayarak irdeliyor.

Habil ile Kabil, çiftçi ve çoban, çılgınlık ve bilgelik, erdemlilik ve ahlaksızlık, kardeşlik ve haset, insan ve insan, “Bugüne kadar yazdıklarım, bu kitap için bir hazırlık niteliğindeydi” diyen Steinbeck’in görkemli anlatısında çarpışıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2017
 • Sayfa Sayısı:
  656
 • ISBN:
  9789755708836
 • Orijinal Adı:
  East Of Eden
 • Çeviri:
  Roza Hakmen
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Necmiye 
 07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 8/10 puan

Konu Hamilton ve trak aileleri üzerinde dönüyor...Steinbeck kendi ailesinden esinlenerek yazmış bu romanı, Samuel Hamilton yazarın dedesiymiş.Olaylar Californiya'nın salinas vadisinde geçiyor...Birbirinden farklı iki kardeş.İyi ve kötü ..Habil ve Kabil örneği verilmiş....nobel ödülünü hak etmiş bir eser.

Kutlu Karakaş 
13 Ağu 14:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduktan sonra etkisinden uzun süre çıkamadım. İnanılmaz etkileyici bir hikaye ve betimleme... Steinbeck, bir röportajında bundan önce yazdığı tüm eserlerin bunun hazırlığı olduğunu, tüm tecrübesinin bu kitapta olduğunu söylemişti.
"Size bir şey söyleyeyim mi? Bu romanı herkesin okumasını ve beğenmesini müthiş istiyorum. Okumazlar, beğenmezlerse çok bedbaht olacağım."
Büyük yazarın içi rahat olabilir. Herkes okudu ve çok beğendi.

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Karışık duygular ile okuduğum bir kitaptı. Hem ileride ne olacağını merak ettim, hem de bitmesin istedim bu yüzden azar azar okudum. Klasik kategorisine düşen ama hiç te o ağırlığı taşımayan, okuyucuyu sıkmayan bir eser. Habil ile Kabil'in hikayesinden esinlenmiş yazar. Kabil, yaptığının bedelini, hayatının sonuna kadar Cennetin doğusunda bir yerde yaşayarak ödemelidir.
Asırlardır süren savaşları farklı kuşaklardan ama kardeş olan karakterler üzerinden işlemiş yazar. Ki bu savaşlar aslında insanın içinde yaşanır en çok - iyilik ile kötülük savaşır başta, güzellik ile çirkinlik, doğru ile yalan ve daha bir çoğu ama insan yapabileceğine, kendine inandığında da neyin galip geleceğini belirleyebilir. Çok mesajı ve sorusu var yazarın okurlarına, benim aklıma kazınan ise şu oldu: madem insan özürlü doğabilir, neden bu özür bedeninde değil de, ruhunda olmasın ki? Hani derler ya, herkes aslında iyi doğar diye, acaba gerçekten öyle mi sorusu geliveriyor okuyucunun aklına. Ben çok sevdim Steinbeck'i, diğer kitaplarını da okunacaklar listeme ekleyeceğim. Ve sonuç olarak, bu kitap okunmalı. :)

abdullah bektaş 
16 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok güzel betimlemeler ile anlatılmış bir durum romanı, tarihin bir noktasını, aile yaşamlarını anlamamızı sağlıyor Amerika da.

Ezgi Aylanç 
27 May 00:06 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

"sevgili pat,

bir tahta yontuyordum, üstüne geldin, "neden bana da yapmıyorsun?" dedin.
ne istediğini sordum sana, "bir kutu," dedin sen.
"ne kutusu?"
"içine bir şeyler koymak için."
"ne gibi bir şeyler?"
"neyin varsa," dedin sen.

işte istediğin kutu. neyim varsa, hemen hepsi içinde, ama yine de dolmadı. acı ve heyecan var içinde, iyi ve kötü duygular, karanlık ve aydınlık düşünceler... umut etmenin tadı ve umutsuzluk... yaratmanın o anlatılmaz sevinci var.

hepsinin üstünde de sana olan minnettarlığım ve sevgim var.

ama kutu yine de dolmadı..."

şeklinde, steinbeck' in yakın arkadaşı Pascal Covici'ye şükranlarını sunduğu bir girişle başlıyor roman.
Belki de bu önsöz-bu giriş tüm kitabı özetliyor diyebilirim. Kitap "insan"ı bulmak adına tüm zıtlıklarıyla, zengin karakter kataloğuyla, İncil'den yola çıkarak sorguluyor, araştırıyor.
Konusu kutsal kitaplarda da geçen uzun zaman önceye ait bir efsaneden oluşsa da insanın var olduğu sürece eskimeyeceği bir güncelliğe sahip. Kardeş kıskançlığı, para kazanma hırsı, bastırılmış duygular gibi alt temaları da barındıran güzel bir kitap.
Steinbeck'in "Gazap Üzümleri"nden sonra en iyi sayılabilecek romanı diyebilirim. (677 sayfalık) uzun soluklu bir kitap olmasına rağmen bir o kadar daha anlatsa okurdum sanki.

Yunus Bektaşoğlu 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 72 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı şahsi nedenlerden ötürü ne yazık ki beklediğimden çok uzun bir süre içinde okudum. Kitap'tan biraz Cevdet Bey ve Oğulları tadı almadım dersem yalan olur. Bu eseri çok sevdim ve şiddetle öneririm.

Yazarın baş yapıtıdır, iyi ile kötülerin kavgasını anlatır. Ustaca tasvirler ve Amerika ... Kitap dizi filmi yapılmış aynı zamanda sineması çekilmiştir.

Hayal Alemi 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel bir kurgu. Özellikle natüralizmin etkisiyle harika doğa tasvirleri. Steinbeck'in en iyi romanlarından biri.

Kitaptan 77 Alıntı

Fani 
05 Şub 20:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Belki de herkes fazla zengin. Zenginlerin doyumsuzluğu kimsede yoktur. Bir adamı besle, giydir, iyi bir eve oturt, umutsuzluktan ölür."

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 347 - Remzi kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 347 - Remzi kitabevi)
Ezgi Aylanç 
22 May 02:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir şey olmamız, insanların hoşuna gider. Özellikle, kendileri neyse, onu olmamız.

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 310 - Altın kitaplar yayınevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 310 - Altın kitaplar yayınevi)
Fani 
03 Şub 16:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"İnsanları öldürmek için yeterli nedenler bulamadım ya da açıklanan nedenleri anlamadım."

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 198 - Remzi kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 198 - Remzi kitabevi)
Fani 
03 Şub 01:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

" İştahın bile bir sınırı vardır, " diyordu Samuel. Bütün bir cennet ve yeryüzü pastası bile, bazen insanı doyuramaz. "

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 185 - Remzi kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 185 - Remzi kitabevi)
Ezgi Aylanç 
22 May 01:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar, çoğu zaman acele etmeleri yüzünden tökezlerler.

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 279 - Altın kitaplar yayınevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 279 - Altın kitaplar yayınevi)
Ezgi Aylanç 
24 May 21:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ve bana öyle geliyor ki, kötülük ölür ölür dirilir, iyilik ise ölümsüzdür.

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 468 - Altın kitaplar yayınevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 468 - Altın kitaplar yayınevi)
Fani 
31 Oca 20:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Hemen hemen bütün insanlar korkaktır ve korkularının nedenini de çogu zaman bilmezler bile. Gölgelerden, şaşkınlıklardan, sayısız, adsız tehlikelerden, yüzünü görmedikleri bir ölümden korkarlar.."

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 37 - Remzi kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 37 - Remzi kitabevi)
Buse Koparal 
07 Nis 22:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"...çünkü sen yaratmıştın onu. Onu olduğu gibi gördüğünü hiç sanmıyorum. Sen hep kendi yarattığını gördün."

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 298 - Remzi Kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 298 - Remzi Kitabevi)
Ezgi Aylanç 
21 May 17:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dünya değişiyordu çünkü, gittikçe yok olan erdemle birlikte tadı da kaçıyordu.

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 154 - Altın kitaplar yayınevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 154 - Altın kitaplar yayınevi)
Buse Koparal 
07 Nis 22:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir zamanlar, bir akarsu kıyısında, elimde bir kuş ölmüştü. O zamandan beri hiç böyle bir umutsuzluğa kapılmamıştım."

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 225 - Remzi Kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 225 - Remzi Kitabevi)

Kitapla ilgili 1 Haber