Cennetin Doğusu

9,4/10  (34 Oy) · 
97 okunma  · 
37 beğeni  · 
4.716 gösterim
Nobel Ödülü sahibi John Steinbeck çağımızın en önemli romanlarından biri sayılan Cennetin Doğusunda, Kaliforniyanın bitek Salinas Vadisinde yaşayan iki ailenin öyküsünü anlatır. Kaderleri garip bir biçimde kesişen Trask ve Hamilton aileleri, kuşaklar boyunca âdeta Adem ve Havvanın Cennetten kovuluşunu, Habil ile Kabilin ölesiye kapışmasını yaşamaktadırlar. Öte yandan, tüm yıkımlara rağmen yine de direnecek gücü kendilerinde bulabilmektedirler.

Steinbeck bu romanda büyüleyici karakterlerin yanı sıra çağımızın en kalıcı temalarını sunuyor bize; Benliğin gizemli dünyası, aşkm tanımsızlığı ve onun eksikliğinin yarattığı ölümcül sonuçlar...

Sinemaya Elia Kazan tarafından Cennet Yolu adıyla aktarılan ve tarihle mitolojinin fantazisi diye değerlendirilen bu roman bir anlamda 20. yüzyıla geçişin destanıdır...
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2004
 • Sayfa Sayısı:
  671
 • ISBN:
  9789751409667
 • Orijinal Adı:
  East Of Eden
 • Çeviri:
  Derin Çizer, Ömür Candaş
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Necmiye 
 07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 8/10 puan

Konu Hamilton ve trak aileleri üzerinde dönüyor...Steinbeck kendi ailesinden esinlenerek yazmış bu romanı, Samuel Hamilton yazarın dedesiymiş.Olaylar Californiya'nın salinas vadisinde geçiyor...Birbirinden farklı iki kardeş.İyi ve kötü ..Habil ve Kabil örneği verilmiş....nobel ödülünü hak etmiş bir eser.

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Karışık duygular ile okuduğum bir kitaptı. Hem ileride ne olacağını merak ettim, hem de bitmesin istedim bu yüzden azar azar okudum. Klasik kategorisine düşen ama hiç te o ağırlığı taşımayan, okuyucuyu sıkmayan bir eser. Habil ile Kabil'in hikayesinden esinlenmiş yazar. Kabil, yaptığının bedelini, hayatının sonuna kadar Cennetin doğusunda bir yerde yaşayarak ödemelidir.
Asırlardır süren savaşları farklı kuşaklardan ama kardeş olan karakterler üzerinden işlemiş yazar. Ki bu savaşlar aslında insanın içinde yaşanır en çok - iyilik ile kötülük savaşır başta, güzellik ile çirkinlik, doğru ile yalan ve daha bir çoğu ama insan yapabileceğine, kendine inandığında da neyin galip geleceğini belirleyebilir. Çok mesajı ve sorusu var yazarın okurlarına, benim aklıma kazınan ise şu oldu: madem insan özürlü doğabilir, neden bu özür bedeninde değil de, ruhunda olmasın ki? Hani derler ya, herkes aslında iyi doğar diye, acaba gerçekten öyle mi sorusu geliveriyor okuyucunun aklına. Ben çok sevdim Steinbeck'i, diğer kitaplarını da okunacaklar listeme ekleyeceğim. Ve sonuç olarak, bu kitap okunmalı. :)

abdullah bektaş 
16 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok güzel betimlemeler ile anlatılmış bir durum romanı, tarihin bir noktasını, aile yaşamlarını anlamamızı sağlıyor Amerika da.

Yunus Bektaşoğlu 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 72 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı şahsi nedenlerden ötürü ne yazık ki beklediğimden çok uzun bir süre içinde okudum. Kitap'tan biraz Cevdet Bey ve Oğulları tadı almadım dersem yalan olur. Bu eseri çok sevdim ve şiddetle öneririm.

ihtiyar 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın baş yapıtıdır, iyi ile kötülerin kavgasını anlatır. Ustaca tasvirler ve Amerika ... Kitap dizi filmi yapılmış aynı zamanda sineması çekilmiştir.

Hayal Alemi 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel bir kurgu. Özellikle natüralizmin etkisiyle harika doğa tasvirleri. Steinbeck'in en iyi romanlarından biri.

Kitaptan 17 Alıntı

Reşat KARAKAŞ 
05 Şub 20:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Belki de herkes fazla zengin. Zenginlerin doyumsuzluğu kimsede yoktur. Bir adamı besle, giydir, iyi bir eve oturt, umutsuzluktan ölür."

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 347 - Remzi kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 347 - Remzi kitabevi)
Reşat KARAKAŞ 
03 Şub 01:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" İştahın bile bir sınırı vardır, " diyordu Samuel. Bütün bir cennet ve yeryüzü pastası bile, bazen insanı doyuramaz. "

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 185 - Remzi kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 185 - Remzi kitabevi)
Reşat KARAKAŞ 
03 Şub 16:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İnsanları öldürmek için yeterli nedenler bulamadım ya da açıklanan nedenleri anlamadım."

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 198 - Remzi kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 198 - Remzi kitabevi)
Reşat KARAKAŞ 
31 Oca 20:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Hemen hemen bütün insanlar korkaktır ve korkularının nedenini de çogu zaman bilmezler bile. Gölgelerden, şaşkınlıklardan, sayısız, adsız tehlikelerden, yüzünü görmedikleri bir ölümden korkarlar.."

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 37 - Remzi kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 37 - Remzi kitabevi)
Reşat KARAKAŞ 
09 Şub 22:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Her şey bir günlüktür, hatırlayan da hatırlanan da."
"Her şeyin sürekli bir değişme sonucu ortaya çıktığına dikkat et. Kendini, evrenin en sevdiği şeyin, var olanları değiştirmek ve onlara benzer yeni şeyler yaratmak olduğunu görmeye alıştır. Çünkü her var olan, gelecekteki bir başka şeyin tohumudur."

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 629 - Remzi kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 629 - Remzi kitabevi)
Alp Akay 
26 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elinizde başka bir şey olmadı mı, neyiniz varsa onunla övünürsünüz işte. Hatta ne kadar az şeyiniz varsa, o kadar çok övünmek gereğini duyarsınız.

Cennetin Doğusu, John SteinbeckCennetin Doğusu, John Steinbeck
Reşat KARAKAŞ 
31 Oca 22:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hiç ile hiç arasında geçen zaman, zaman değildir.

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 69 - Remzi kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 69 - Remzi kitabevi)
Ferah 
25 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bir tek hikayemiz var. Bütün romanlar, şiirler, içimizde o hiçbir zaman bitip tükenmeyen iyi-kötü yarışı üzerine kurulmuştur. Ve bana öyle geliyor ki, kötülük ölür ölür dirilir, iyilik ise ölümsüzdür. Kötülüğün her zaman taptaze bir görünüşü vardır, iyilik ise dünyadaki her şeyden daha çok saygıdeğerdir.''

Cennetin Doğusu, John SteinbeckCennetin Doğusu, John Steinbeck
Reşat KARAKAŞ 
03 Şub 16:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Günah cok garip bir şeydir," dedi Samuel. "Bence bir adam, içinde dışında ne varsa,hepsini silkeleyip atsa, yine de bir yanında, kendini rahatsız edecek birkaç küçük günah saklamayı başarır. Günahlar en son vazgeçebileceğimiz şeylerdir."

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 196 - Remzi kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 196 - Remzi kitabevi)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber