Cennetin Doğusu

9,1/10  (38 Oy) · 
105 okunma  · 
42 beğeni  · 
4.848 gösterim
Nobel Ödülü sahibi John Steinbeck çağımızın en önemli romanlarından biri sayılan Cennetin Doğusunda, Kaliforniyanın bitek Salinas Vadisinde yaşayan iki ailenin öyküsünü anlatır. Kaderleri garip bir biçimde kesişen Trask ve Hamilton aileleri, kuşaklar boyunca âdeta Adem ve Havvanın Cennetten kovuluşunu, Habil ile Kabilin ölesiye kapışmasını yaşamaktadırlar. Öte yandan, tüm yıkımlara rağmen yine de direnecek gücü kendilerinde bulabilmektedirler.

Steinbeck bu romanda büyüleyici karakterlerin yanı sıra çağımızın en kalıcı temalarını sunuyor bize; Benliğin gizemli dünyası, aşkm tanımsızlığı ve onun eksikliğinin yarattığı ölümcül sonuçlar...

Sinemaya Elia Kazan tarafından Cennet Yolu adıyla aktarılan ve tarihle mitolojinin fantazisi diye değerlendirilen bu roman bir anlamda 20. yüzyıla geçişin destanıdır...
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2004
 • Sayfa Sayısı:
  671
 • ISBN:
  9789751409667
 • Orijinal Adı:
  East Of Eden
 • Çeviri:
  Derin Çizer, Ömür Candaş
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Necmiye 
 07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 8/10 puan

Konu Hamilton ve trak aileleri üzerinde dönüyor...Steinbeck kendi ailesinden esinlenerek yazmış bu romanı, Samuel Hamilton yazarın dedesiymiş.Olaylar Californiya'nın salinas vadisinde geçiyor...Birbirinden farklı iki kardeş.İyi ve kötü ..Habil ve Kabil örneği verilmiş....nobel ödülünü hak etmiş bir eser.

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Karışık duygular ile okuduğum bir kitaptı. Hem ileride ne olacağını merak ettim, hem de bitmesin istedim bu yüzden azar azar okudum. Klasik kategorisine düşen ama hiç te o ağırlığı taşımayan, okuyucuyu sıkmayan bir eser. Habil ile Kabil'in hikayesinden esinlenmiş yazar. Kabil, yaptığının bedelini, hayatının sonuna kadar Cennetin doğusunda bir yerde yaşayarak ödemelidir.
Asırlardır süren savaşları farklı kuşaklardan ama kardeş olan karakterler üzerinden işlemiş yazar. Ki bu savaşlar aslında insanın içinde yaşanır en çok - iyilik ile kötülük savaşır başta, güzellik ile çirkinlik, doğru ile yalan ve daha bir çoğu ama insan yapabileceğine, kendine inandığında da neyin galip geleceğini belirleyebilir. Çok mesajı ve sorusu var yazarın okurlarına, benim aklıma kazınan ise şu oldu: madem insan özürlü doğabilir, neden bu özür bedeninde değil de, ruhunda olmasın ki? Hani derler ya, herkes aslında iyi doğar diye, acaba gerçekten öyle mi sorusu geliveriyor okuyucunun aklına. Ben çok sevdim Steinbeck'i, diğer kitaplarını da okunacaklar listeme ekleyeceğim. Ve sonuç olarak, bu kitap okunmalı. :)

abdullah bektaş 
16 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok güzel betimlemeler ile anlatılmış bir durum romanı, tarihin bir noktasını, aile yaşamlarını anlamamızı sağlıyor Amerika da.

Ezgi Aylanç 
27 May 00:06 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

"sevgili pat,

bir tahta yontuyordum, üstüne geldin, "neden bana da yapmıyorsun?" dedin.
ne istediğini sordum sana, "bir kutu," dedin sen.
"ne kutusu?"
"içine bir şeyler koymak için."
"ne gibi bir şeyler?"
"neyin varsa," dedin sen.

işte istediğin kutu. neyim varsa, hemen hepsi içinde, ama yine de dolmadı. acı ve heyecan var içinde, iyi ve kötü duygular, karanlık ve aydınlık düşünceler... umut etmenin tadı ve umutsuzluk... yaratmanın o anlatılmaz sevinci var.

hepsinin üstünde de sana olan minnettarlığım ve sevgim var.

ama kutu yine de dolmadı..."

şeklinde, steinbeck' in yakın arkadaşı Pascal Covici'ye şükranlarını sunduğu bir girişle başlıyor roman.
Belki de bu önsöz-bu giriş tüm kitabı özetliyor diyebilirim. Kitap "insan"ı bulmak adına tüm zıtlıklarıyla, zengin karakter kataloğuyla, İncil'den yola çıkarak sorguluyor, araştırıyor.
Konusu kutsal kitaplarda da geçen uzun zaman önceye ait bir efsaneden oluşsa da insanın var olduğu sürece eskimeyeceği bir güncelliğe sahip. Kardeş kıskançlığı, para kazanma hırsı, bastırılmış duygular gibi alt temaları da barındıran güzel bir kitap.
Steinbeck'in "Gazap Üzümleri"nden sonra en iyi sayılabilecek romanı diyebilirim. (677 sayfalık) uzun soluklu bir kitap olmasına rağmen bir o kadar daha anlatsa okurdum sanki.

Yunus Bektaşoğlu 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 72 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı şahsi nedenlerden ötürü ne yazık ki beklediğimden çok uzun bir süre içinde okudum. Kitap'tan biraz Cevdet Bey ve Oğulları tadı almadım dersem yalan olur. Bu eseri çok sevdim ve şiddetle öneririm.

ihtiyar 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın baş yapıtıdır, iyi ile kötülerin kavgasını anlatır. Ustaca tasvirler ve Amerika ... Kitap dizi filmi yapılmış aynı zamanda sineması çekilmiştir.

Hayal Alemi 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel bir kurgu. Özellikle natüralizmin etkisiyle harika doğa tasvirleri. Steinbeck'in en iyi romanlarından biri.

Kitaptan 75 Alıntı

Reşat KARAKAŞ 
05 Şub 20:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Belki de herkes fazla zengin. Zenginlerin doyumsuzluğu kimsede yoktur. Bir adamı besle, giydir, iyi bir eve oturt, umutsuzluktan ölür."

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 347 - Remzi kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 347 - Remzi kitabevi)
Ezgi Aylanç 
22 May 02:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir şey olmamız, insanların hoşuna gider. Özellikle, kendileri neyse, onu olmamız.

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 310 - Altın kitaplar yayınevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 310 - Altın kitaplar yayınevi)
Reşat KARAKAŞ 
03 Şub 01:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

" İştahın bile bir sınırı vardır, " diyordu Samuel. Bütün bir cennet ve yeryüzü pastası bile, bazen insanı doyuramaz. "

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 185 - Remzi kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 185 - Remzi kitabevi)
Reşat KARAKAŞ 
03 Şub 16:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"İnsanları öldürmek için yeterli nedenler bulamadım ya da açıklanan nedenleri anlamadım."

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 198 - Remzi kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 198 - Remzi kitabevi)
Ezgi Aylanç 
22 May 01:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar, çoğu zaman acele etmeleri yüzünden tökezlerler.

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 279 - Altın kitaplar yayınevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 279 - Altın kitaplar yayınevi)
Reşat KARAKAŞ 
31 Oca 20:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Hemen hemen bütün insanlar korkaktır ve korkularının nedenini de çogu zaman bilmezler bile. Gölgelerden, şaşkınlıklardan, sayısız, adsız tehlikelerden, yüzünü görmedikleri bir ölümden korkarlar.."

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 37 - Remzi kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 37 - Remzi kitabevi)
Buse Koparal 
07 Nis 22:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"...çünkü sen yaratmıştın onu. Onu olduğu gibi gördüğünü hiç sanmıyorum. Sen hep kendi yarattığını gördün."

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 298 - Remzi Kitabevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 298 - Remzi Kitabevi)
Ezgi Aylanç 
21 May 22:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sessizlik, bazen çok daha fazla şeyler anlatır.

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 204 - Altın kitaplar yayınevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 204 - Altın kitaplar yayınevi)
Ezgi Aylanç 
21 May 17:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dünya değişiyordu çünkü, gittikçe yok olan erdemle birlikte tadı da kaçıyordu.

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 154 - Altın kitaplar yayınevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 154 - Altın kitaplar yayınevi)
Ezgi Aylanç 
21 May 23:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Belki de biz, karanlıkta kalmış iki çocuk gibi, birbirimizi korkutup duruyoruz.

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 231 - Altın kitaplar yayınevi)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 231 - Altın kitaplar yayınevi)

Kitapla ilgili 1 Haber