8,2/10  (53 Oy) · 
176 okunma  · 
45 beğeni  · 
2.990 gösterim
Jane Austen, 1815'te, 39 yaşındayken tamamladığı Emma'nın en sevdiği romanı olduğu söyler. Aşk ve Gurur ve Mansfield Parkı gibi romanların yazarının gözbebeğidir Emma. Bir taşra kasabasındaki üç genç kızın "gerçek aşk"ı arayışını anlatan roman, bir yandan insan yaradılışının zayıf yönlerini, bir yandan da 19. yüzyıl İngiliz toplumunun katı ve ikiyüzlü geleneklerini inceden inceye alaya alır.

Büyük İngiliz şairi Lord Tennyson, Jane Austen'ı, "Shakespeare'den sonra en büyük İngiliz yazarı" diye nitelemişti. Jane Austen külliyatı, Sir Winston Churchill'in başucundan eksik olmazdı. Yapıtları çoktan Dünya Klasikleri arasındaki yerini almış olan Austen günümüzde "İngiliz edebiyatının Mozart'ı" olarak tanınıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  468
 • ISBN:
  9789750708787
 • Orijinal Adı:
  Emma
 • Çeviri:
  Nihal Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
 12 Oca 11:58 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Evim benim cennetimdir. Ailem ve kitaplarımın arasında sosyal hayatımı daraltarak ama okuduğum kitaplardaki kahramanların eşliğinde yoğunlaştırarak yaşamak ve var olmak. Dışarıda lapa lapa kar yağarken, sıcacık evimde kitap okuyabilmenin ayrıca zevkine varmanın ayırdında olmak. Hele bir de okuduğum kitaptaki kurgu, kar görüntüleri ile harmanlanmış betimlemeler ile doluysa değmeyin keyfime! Olay örgüsünde anlatılan kahramanlar, benim nazarımda soyut olmaktan çıkıp somut olma yönünde ilerler. Onlar sanki muhitimde yaşayan arkadaşlarım, dostlarımdır. Hayatta yıkılmadan dimdik ayakta durma, ben daha yaşıyorum, ölmedim dediğim var olma sebebimdirler bir bakıma.
Bazı kitaplar vardır... Okunduktan sonra kişinin benliğinde hiçbir tesir yaratmaz. Yaratmadığı gibi, zamanla tarihin tozlu sayfalarında yok olmaya mahkumdurlar. Ama bazı kitaplar vardır ki; etkin olduğu dönemin üzerinden asırlar geçse de okunulmasını her daim muhafaza eder. Bu da yetmez, okuyan şahsa öyle bir tesir eder ki, mevcut olanı değiştirir ve değişik olanı mevcut kılar. Bir keşfediş yani yeni ufuklara açılan bir kapı gibi, salt insan özündeki var olanı bir kıvılcım ile tutuşturup alevlendirendir.
Okunması kolay ve akıcı bir anlatıma sahip olan Emma, her kesimin zevkle okuması gereken mükemmel bir klasik. Belki süregelen hayatınızı değiştiremez ama hayatınıza bakışınızı, hayata bakışıyla olumlu yönde değiştirebilecek bir yazar, Jane Austen...
Ne zaman yeni bir kitap okumaya başlasam, içimi bir korku seli kaplar. " Ya gereğinden fazla üzülür yada yüreğimde derin hisler duyarsam. " diye hayıflanmaktan geri duramam. Anlayacağınız hazin bir değişikliktir yaşadığım. Haftalar sonra gündelik hayatımın alışılmış akışına dönerim. Tabii ki tek farkla, artık o eski Ben, Ben değilimdir aslında. Benliğimi hem içten, hem de dıştan aydınlatan bir ışımayla devam ederim yaşantıma.
" Erdem kendi,kendinin ödülüdür. " derler. Evet kitap erkek hegemonyasının egemen olduğu bir dönemde yaşayan, Emma isimli genç kızımızın hayatı üzerine kurgulansa da iyi ve kötü olaylar karşısında, sağduyulu ve dilinin haddini bilmeyen insanlara verdiği eylem ve içsel tepkileri okumak, içimde var olan özgür ruhumu körükledi.
Kendi başına buyruk, kendini biraz fazlaca beğenen ama iyi yürekli Emma. Yanlış yaptığında yaptığının hatalı olduğu ayırdında olan Emma. Mutlaka okumalısınız...

angelsbooks 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 258 günde · 8/10 puan

Bu kitap çoooookkkk uzun zamandır elimde sürünüyordu. Büyük hevesle başlamıştım ama çevirisi beni kitaptan soğuttu. BBC yapımı mini bir dizi uyarlaması var Emma'nın. Çok sevmiştim, hala da ara ara açıp izlerim. Dizideki Emma, çok sevimli ve iyi niyetli bir karakterdi. Fakat kitaptaki Emma, şımarık kızın tekiydi. Hani kötü karakterler vardır, o karakter tokadı yer sizinde içinizin yağları erir. Kitaptaki Emma tokadı yiyince işte aynen böyle hissettim. Halbuki böyle olmamalıydı. Bendeki basım ‎OdaYayınları‬ na ait. Bu basımını yarım bırakıp başka yayınevlerinden çıkmış mı diye araştırma bile yaptım. Kültür Yayınları'ndan çıkmış basımı olaydı, kesin elimdekini yarım bırakırdım ama yoktu. Bendeki izlenim bu yönde, okumaya niyetiniz varsa aklınızın bir köşesinde bulunsun. Klasikler, çok güzel kitaplar aslında. Ama çeviri sizi okumaktan soğutabiliyor maalesef.

Ranagashicik 
 01 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Başta Jane Austen'ın Emma karakterinin mükemmelliğe yakın tutuşunu yadırgadım. 20 yaşında böylesine güzel, soylu zengin bir kadının başrol olması demek dünyanın gerçeklerini bir kenara atmaktı. Fakat romanın sonunda anladım ki Yazar bu karakter ile okuyucularına kibrin, gururun, kendini beğenmişliğin, zannetmenin nelere yol açabileceğini göstermek için yazmış. Romanın gözümdeki değeri Jane Austen'ın eğelenceli uslubundan dolayı zaten yukarılardayken böylesine güzel bir mesajı bu kadar şaşırtıcı aşk romanı ile anlatabilmesi beni tümden etkiledi.
Roman aynı bir cinayet romanı gibi her bir kanıt sizi zanneden insanlar topluluğuna götürüyor. Sonucunda da her kafadan ayrı ses çıkıyor fakat hakikat çoğu zaman herkesi şaşırtıyor. Özellikle de her karaktere inanan benim gibi okuyucuları... Kim bilebilirdi ki! Ah vah... Kendimi başta kandırılmış hissetsem de, Jane Austen şaşırtıcı sonu bizlere alıştırabilmek için son sayfaları olabildiğince uzatmış. Haliyle ben de bu durumu mutlulukla karşıladım. Bir İngiliz romanı daha mutlulukla sona erdi. Sonsuza kadar mutlu yaşadılar.

Emine Evcen Tuzcu 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Emma taşra da yaşayan ama hayalleriyle duygu dünyasıyla icinde firtinalar estiren bir kadin.Sıkışıp kalmisligin acısını bi sekilde disa vurumudur Emma

Melike Koyaş 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 6/10 puan

Klasik aşk edebiyatı için güzel bir kitap. Arada sıkıcı diyaloglar olmasına rağmen ´Aşk ve Gurur´ filminden sonra takip etmeye başladığım Jane Austen klasiklerinden beklentimi karşılamış bir kitaptır. Tavsiye derim.

Mehtappp 
09 Kas 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kolay kolay kitap yarım bırakmayacağım diye kendime söz verdim ama maalesef sarmadı, ilerlemiyor. Belki bir gün devamını getiririm.

fulden ufacık 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir!
Benim Jane Austen'dan okuduğum 4.kitap. Ben Jane Austen'in kendi döneminde yaşanan toplumsal statüyü mizah yoluyla anlatmasını seviyorum. Bu yüzden diğer yazarlardan ayrılıyor. Sınıf farkını, kişilerin özelliklerini okurken sizi güldürmeyi başaran nadir yazarlardan.
Bu kitap onun son ve en sevdiği kitabıdır. Galiba bunun nedeni Emma karekterinden kaynaklanıyor. Çünkü Emma diğer eserlerindeki karekterlerden farklıdır. O fakir değildir. Hatta çok zengindir. Geleceği için evlenmesine gerek yoktur. Jane Austen Emma karekteri için "benim seveceğim ama başkalarının sevmeyeceği bir karekter" olarak tanımlar.
Emma Woodhouse güzel, zeki, zengin biridir. Emma 21 yaşındadır ve annesini kaybetmenin dışında büyük bir üzüntü yaşamamıştır. Annesini kaybettikten sonra evin hanımı olmuş, evin idaresi ona kalmıştır.
Roman, Miss Taylor'un (Emma ve ablası Isabella'nın mürebbiyesi) Mrs.Weston olmasının Emma ve babasını nasıl üzdüğünü anlatarak başlar. Mr. Knightley geç saatte baba ve kızın üzüntüsünü paylaşmaya gelir. Mr. Knightley Emma'nın ablası Isabella ile evli olan Londra'da yaşayan avukat Mr. John Knightley'nin ağabeyidir.
Emma'da Miss Taylor'ın evlenmesinin yarattığı boşluğu yeni bir arkadaş edinerek telafi etmeye çalışır. Bu kişi de Harriet Smith adlı ailesinin kim olduğu bilinmeyen biridir. Mrs. Goddard'ın öğretmen olduğu okulda kalan Harriet, Mr. Woodhouse'un davetlerinden birine katılarak Emma ile tanışır.
Highbury'de herkes Emma'ya bakar. Çünkü Emma en akıllı ve en zengin kadındır. Yaşı çok genç olmasına rağmen herkes ondan akıl danışır, onun onayını almaya calışır.
Bilmiş, iş güzar ve sürekli iltifatlarla yetiştirildiği için kendini mükemmel sanma eğilimlinde olan Emma, Harriet Smith'i başarılı bir çöpçatanlık sonunda evlendirmeye kalkar, ancak her şeyi yüzüne gözüne bulaştırır. Çünkü damat adayı olan Mr. Elton Emma'ya aşıktır.
Ve Harriet'a aşık olan zengin olmaya çalışan Çiftçi Robert Martin, Harriet'e evlenme teklifi ettiğinde bu teklifi reddeder.
Mr. Knightley, Emma ve Harriet'in arkadaşlığını onaylamamaktadır.
Mr. Knightley Emma'yı diger insanlar gibi şımartmaz. onun eksikliklerini yüzüne vurur.
Mrs.Weston'ın kocası Mr. Eeston'ın rahmetli karısından oğlu Mr. Frank Churchill Highbury'ye üvey annesi ve babasını kutlamak icin gelecegini yazar. En sonunda gelir de. Frank Churchill ile Emma'nın arasındaki ilişkiyi herkes evlenecekleri yönünde yorumlamaya başlar. Ancak Emma sevgili babasını bırakmayı düşünmemektedir. Babası ve kendisi evliliğe karşıdır.
Mr.Woodhouse'un komşularından Miss Bates ve Mrs Bates'in biricik yeğeni olan Jane Fairfax Albay Campbell'lardan teyzesi ve büyükannesinin yanına gelmeye karar verir.
Aslında Miss Fairfax ve Frank Churchill Highbury'ye gelmeden çok önce gizlice nişanlanmışlardır ve Frank Churchill de bu gerçeği gizlemek, ve aralarında yanlış anlaşmalar olduğu için Emma'ya kur yapmıştır. Mr. Elton Baht'ta tanıştığı bir kadınla evlenir. O kadın da önce Emma'ya yanaşır. Emma kendisinden nefret ettiği için arkadaş olmazlar ve o da Jane Fairfax'la zorla arkadas olur.
Harriet Smith, Mr Elton'ı unutur ve Mr. Knightlet'a aşık olur. Harriet bunu Emma'ya itiraf ettiği anda Emma, Mr. Knightley'e aşık olduğunu fark eder.
Sonra her şey tatlıya bağlanır. Emma Mr. Knightley ile nişanlanır. Harriet ise çiftçi Robert Martin ile nişanlanır.

Kafka Tamura 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Emma'yı Gurur ve Önyargı'dan sonra okudum ve neden Jane Austen'in en sevdiği kitabı olduğunu anladım. Öncelikle Emma kusursuz bir karakter değil hatta onu fazla kendini beğenmiş ve sinir bozucu bulabilirsiniz. Kitaba başladığımda cidden Emma'ya sinir olmuştum özellikle Harriet konusunda. Ama ilerledikçe Frank varken bile onun aslında Knightley'e ne kadar uygun olduğunu anladım. Kitabın son bölümlerinde Harriet'in itirafından sonra ciddi bir korkuya kapıldım. Emma kitabın sonunda bekar kalacak zannettim ama kitabın sonu beni tatmin etti. Kısacası Gurur ve Önyargı'dan daha çok beğendim ve okuduğuma pişman olmadım. Herkese tavsiye ederim.

Kitaptan 29 Alıntı

Serpil Ağ 
09 Oca 22:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yirmi ikinci bölüm
İnsan ruhunun, ilginç durumlardaki kişilere karşı bir yufkalığı vardır. Örneğin, evlenen ya da ölen genç insanların her zaman iyiliği konuşulur.

Emma, Jane Austen (Sayfa 170 - Can)Emma, Jane Austen (Sayfa 170 - Can)
Serpil Ağ 
08 Oca 18:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

yedinci bölüm
Eğer bir kız kendine evlenme öneren bir erkeğe evet mi, hayır mı diyeceğini bilmiyorsa, hayır, demelidir. Öyle ya, dünya evine böyle bocalama, kuşku içinde girilmez. İnsan hiç düşünmeden kabul edebileceği bir erkeği beklemelidir.

Emma, Jane Austen (Sayfa 57 - Can)Emma, Jane Austen (Sayfa 57 - Can)
Serpil Ağ 
08 Oca 18:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dokuzuncu bölüm
Shakespeare, " Gerçek aşkın yolu hiçbir zaman pürüzsüz değildir. " demiş.

Emma, Jane Austen (Sayfa 80 - Can)Emma, Jane Austen (Sayfa 80 - Can)
Serpil Ağ 
09 Oca 01:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

On üçüncü bölüm
Karşısındakinin gözüne girmek için elinden geleni yapan bir adam bence, üstün nitelikli olup da umursamayan bir adamdan daha çok başarı kazanabilir.

Emma, Jane Austen (Sayfa 113 - Can)Emma, Jane Austen (Sayfa 113 - Can)
Serpil Ağ 
11 Oca 00:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Otuz üçüncü bölüm
Kaç çiçek kim bilir sergiler renklerini, gözlerden ırak,
Itırını çöl kumuna açmaya tutsak.

( Thomas Grey'in, " Bir köy Mezarlığında Yazılan Ağıtından.)

Emma, Jane Austen (Sayfa 263 - Can)Emma, Jane Austen (Sayfa 263 - Can)

"Bilmiyorum ama saçma şeyler aklı başında bir insan tarafından bilinçli olarak yapılırsa artık pek o kadar da saçma görünmüyor. Kötülük her zaman kötülüktür ya da aptallık her zaman aptallıktır. Ama olayların yorumlanmaları biraz da yapanın kişiliğiyle ilgili galiba."

Emma, Jane AustenEmma, Jane Austen
Ahmet Samsa 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanların birbirlerine yaptıkları hemen hemen hiçbir açıklamanın tümüyle doğru olduğu söylenemez. Hiçbirinin en ufacık bir ayrıntısının bile hiç maskelenmediği, azıcık olsun gerçeği saptırmadığı seyrek görülür, hem de çok seyrek.

Emma, Jane AustenEmma, Jane Austen
Nur E. 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi kimselerin birbirini bulup bir araya gelmeleri ne büyük bir mutluluk, değil mi?

Emma, Jane Austen (Sayfa 165)Emma, Jane Austen (Sayfa 165)
3 /