Akıl ve Tutku

7,7/10  (33 Oy) · 
130 okunma  · 
31 beğeni  · 
2.820 gösterim
Gurur ve Önyargı'nın iki yılda 4 binden fazla satan yazarından ve çevirmeninden.

Kırk iki yıllık gözden uzak ve sade yaşantısına karşın yazdıklarıyla İngiliz edebiyat tarihinin bir kült romancısı olmayı başardı. Eserlerinde güçlü kadın karakterleri başkahramanlar olarak yer aldı. Bütün romanları sinemaya uyarlanan Jane Austen, Akıl ve Tutku'da aile değerleri ve akrabalık ilişkileri ile kadın duyarlığı ve aşkı ele alır. Bu romanda da Jane Austen'ın derin gözlemi, zarif üslubu ve ince ironisi eserin konusu kadar dikkat çekicidir.
(Tanıtım Yazısından)

Jane Austen (1775-1817): Kırk iki yıllık gözden uzak ve sade yaşantısına karşın yazdıklarıyla İngiliz edebiyat tarihinin bir kült romancısı olmayı başardı. Eserlerinde güçlü kadın karakterleri başkahramanlar olarak yer aldı. Bütün romanları sinemaya uyarlanan Jane Austen, Akıl ve Tutku'da aile değerleri ve akrabalık ilişkileri ile kadın duyarlığı ve aşkı ele alır. Bu romanda da Jane Austen'ın derin gözlemi, zarif üslubu ve ince ironisi eserin konusu kadar dikkat çekicidir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9789944882552
 • Çeviri:
  Hamdi Koç
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nisa Nur 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

“Gerçek mutluluk sadece akıl ve tutku arasındaki hassas dengenin kurulmasıyla mümkündür. “
Jane Austen’in aşk ve gurur kitabını okumaya çalışmıştım ama okuduğum zamandan mıdır bilmem bir türlü sevememiş, bitirememiştim. Yazara ne kadar ön yargılı olsam da bu ön yargıyı yıkmak için yazarın ilk yazdığı olmasa da ilk yayımlanan kitabı olan Akıl ve Tutkuyu okumaya karar verdim.

Kitap iki kız kardeşin(Elinor ve Marianne Dashwood) babası öldükten sonraki hayatlarının bir bölümünü anlatıyor. Babaları öldükten sonra mirasını(para yaşadıkları ev ve eşyalar) kızların üvey abisine bırakır ve kızlara gerekli yardımı yapmasını söyler. Abisi babasının dediği gibi yardım yapacaktır ama gelgelim karısı buna karşı çıkar ve babasının sözlerini ustalıkla çarpıtır. Kocasının aklına girerek büyük miktar bir para yardımı yerine bir köy evi bulmalarına yardımcı olmasının yeterli olacağını belirtmesi üzerine kız kardeşler ve anneleri köyde bir çiftlik evine taşınırlar. Yeni bir ortam ve yeni insanlarla tanışmaya başlarlar.

Elinor ne kadar sağduyusu, mantığı ve aklı ile hareket ediyorsa; kardeşi Marianne de duyguları ve tutkularıyla hareket eder. Bu zıtlıklar ve yaşadıkları benzer olayla üzerine verdikleri birbirine uç tepkiler, düşüncelerden oluşan bir kitap.

Jane Austen’in toplumu satır aralarında inceden inceye eleştirmesine hayran kaldım. O dönemin sosyal yaşantısını, evliliklerini, aile yapısını çok güzel anlatmış. Okurken insan kendini 19.yy buluyor. Dili beni zorlamadı. Akıcı ve biraz şiirsel bir söyleyişle yazılmıştı.

Galiba Jane Austen'e olan ön yargım yaşadığı ve doğal olarak kaleme aldığı dönemle alakalı. Bana dönemdeki davranışlar-olayların abartılması, nezaket adına yapılan gereksiz içten olmayan hareketler, aile ilişkileri- ters ve yapmacık geldiği için ben bir türlü sevemiyorum. Daha fazla uzatmayayım.

Tarihi aşk romanı sevenler eminim bu kitaba bayılacaktır.
Keyifli okumalar.. :))

Gizem Aydınlıoğlu 
05 May 13:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok eski bir yapıt olduğu için dönemin kültürüne ayak uydurmakta zorlandım. Kahramanların duygusallık ve öncelikleri bana fazla sıradan geldi.

Kübra 
 06 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Sürprizbozan (spoiler) içeriyor da olabilir içermiyor da olabilir. Bu herkese göre değişebilir. Falan falan...

Yanılmıyorsam bu kitap Austen'ın ya ilk eseri ya da ikincisi. Tam olarak bir roman mı, evet. Karakterler falan da hoş ama yazara bundan sonra yazdığı bir eserinden de başlanabilir. Okumasam da olurdu.

Kitap dedikodu üzerine kurulmuş. Bir de o dönemin vazgeçilmezi davetler. Televizyonsuzluk bu insanlara yaramamış :) Ha bir de şu sahte, zorlama kibarlık. İki kişi birbirinden nefret ediyor ve ikisi de bunu biliyor, ama iltifatlar iltifatlar iltifatlar. Sebebi neydi ki? Allah'ım bir km övgü sözcükleri, gözlerde parlayan şimşekler. Açık ol işte. Kıskanıyorsun, sevmiyorsun, saçını başını yolmak istiyorsun ve hatta hayatta hiçbir mutluluk yaşamasın istiyorsun. Ne demeye onca söz israfı...

Aşk ilişkisi desen, ben böyle aşk görmedim. Hele bir karakterin aşkı varmış da okuyucudan saklanmış gibiydi. Öyle bir aşk. Diğer karakter desen kitabın başında sanki kız aklını hiç kullanmıyormuş gibi anlatılmış. Kız yiğidin harman olduğu yerdendi. Helal olsun dedim, ciğerimsin dedim. Sen olmasan şu kitapta samimi bir cümle okuyamayacaktık dedim. Dedim ama kızı herkes nezaketsiz gördü :( Sebep; ablasını hakkaniyetle takdir etmesi.

Kitap dönemi çok güzel yansıtmış. En hoşlanmadığım dönemdir: Cicili elbiseler, cepte para; işsiz, gösterişli beyefendiler; saçma sapan davetler... (6 odalı eve kulübe dediler. Fakir dediler. 2 uşağı az gördüler.) Arada birkaç olay oldu. Zaman zaman çok sıkıldım. Ne okunmayacak gibi ne de ay ille okuyayım ben bunu denebilecek bir kitap. Kesinlikle Austen'ın başka eserlerini okumak istiyorum, bu kadar methedilen birinin kalemi mutlaka güzel bir gelişme göstermiştir. Bunu ilklerin azizliğine veriyorum. Herkese keyifli okumalar.

Feyza 
22 May 19:40 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Jane Austen'ın üslubunu, güçlü kadın karakterlerini beğeniyorum. Bu romanda Gurur ve Önyargı'dan oldukça izler bulduğumu söyleyebilirim. Sanki iki roman birleştirilebilirmiş gibi geldi bana. Karakterler ve olaylar bazen birbirini fazla anımsatıyor. Bu kez aklın ve duyguların çatışması ele alınmış. Karakterlerin davranışları, toplumun tepkileri vb günümüz bakış açısı ile değil de romanın geçtigi dönemin özellikleri göz önünde bulundurularak incelenmeli.
Klasik bir dönem kitabı okumayı isteyenlere tavsiye ederim.

Emre Ö. 
10 Eki 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Klasik kitaplara hep saygım vardır, fakat bu kitap nasıl klasik olmuş ben anlamadım. Günümüz popüler ucuz aşk romanlarından bir farkı yok. Hani bir edebi derinliği felsefi bir yönü olsa öyle diyeceğim 50.sayfaya kadar dayanabildim. Belki ileride güzel şeyler olabilirdi ama kitap girişinden itibaren o gereksiz konuşmalar acayip derecede sıktı beni. Bu tür aşk romanlarını sevenlere saygım var ama bana hitap etmiyor. İsteyen pekala okuyabilir tabii ki de. Araştırma yapmadan genelde kitap almam ama bu kitabı ikinci el dükkanında görüp almıştım. Keşke almasaydım dedim içimden :/

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 21:55 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Akıl ve Tutku'nun Gurur ve Önyargı'dan sonra yazıldığını düşünerek almıştım kitabı elime ama önsözü okurken tam tersi olduğunu öğrendim. Kitap bittiğinde de bu bilgiyi doğruladım. Çünkü bu kitabı ne kadar beğensem de, Gurur ve Önyargı'da tam olan bir şeyler eksikti sanki burda. Yine de okunmalı derim, tavsiye edilir.. =)

ohliza 
24 Haz 01:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Jane Austen'in yayınlanan ilk romanı. işin içinde Jane Austen olunca şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; film gibi bir kitaptı. / Elinor ve Marianne. evet; kitaptaki olaylar genel itibariyle bu iki kızkardeşin 'aşk' karşısında takındıkları tavırların üzerine kurulmuş. Marianne tutkularıyla yaşamayı tercih ediyor, yâni duyguların esiri olabilecek bir kişilik. Elinor ise daha sağduyulu, olaylara daha akıllıca yaklaşan birisi. okurken ne kadar da Elinor'un 'aşk' karşısındaki mantıklı açıklamaları ve fevkalâde düşünceleri okura güven verip hoş gelse de; Marianne'nin 'aşk' karşısında içinde yaşadığı derin duygulara da insan hayran kalmıyor değil. özetle; kitabı çevirenin de belirttiği üzere; "bu kitap aile olmakla ilgili bir roman. manik bir aşk yaşayan bir kızkardeşe abla olmak ve hep aynı sadakatle, ona inancını kaybetmeden, ondan şüphe etmeden öyle bir kıza anne olmak."

Deniz Barut 
18 Eyl 14:00 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Jane Austen'a ait okuduğum ikinci kitaptı. Olay örgüsü olarak Gurur ve Önyargı'ya çok benzettim. Zaten hep aynı yargılar işlenmiş; dönemim aile hayatı, evlilik kurumu vs. Akıcı bir dili olduğunu düşünüyorum. Ancak her şey uzun uzun anlatıldıktan sonra kitabın sonu biraz aceleye getirilmiş diye düşünüyorum.

Zehra Ç. 
 24 Tem 18:41 · Kitabı okudu · 22 günde · 6/10 puan

Kitabı tek başına değerlendirirsek orta dereceli bir aşk romanı fakat Jane Austen'ın kitapları arasında değerlendirirsek sıkıcı ve kötüye yakın bir kitaptı. Okurken zaman zaman sıkıldım bir türlü beni saramadı. Gurur ve Önyargı'daki tat maalesef bu kitapta yoktu.

sefaaktas 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

okunabilir ama aceleye gerek yok, yani daha derin daha cazibeli kitaplar okudum, ingiliz tarzının kitap tarzıma uymamasından dolayı böyle yazmış olabilirim ama genel esas olarak akıl ve duygunun karşılaştırması yapılmış ve en sonunda bir kaç çıkarımla kitap bitirilmiş,

2 /

Kitaptan 22 Alıntı

Nisa Nur 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Mantığının eleştirdiğini, merhametinin savunmasına izin verme."

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 438)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 438)
Nisa Nur 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"…mutluluğun er geç geleceğine bütün kalbiyle inanırdı; ki bu aslında mutluluğun kendisiydi. "

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 11)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 11)
Nisa Nur 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Para sadece mutluluk verecek başka bir şey olmadığı zaman mutluluk verebilir. Yeterli gelirin ötesinde insanın ruhu söz konusu olunca hiçbir şey gerçek tatmin veremez."

Akıl ve Tutku, Jane AustenAkıl ve Tutku, Jane Austen

Aslında insanları daha iyi tanıdıkça, sevebileceğim bir erkeği kolayca bulamayacağıma daha çok inanıyorum.

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 20)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 20)
Maya 
22 Nis 12:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akıl inanmak istemeyince her zaman şüphe edecek bir şey bulur.

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 179)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 179)
Serra Canan Çıngıl 
07 Haz 12:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

3. Bölüm
Dünyayı tanıdıkça gerçekten sevebileceğim bir adamla karşılaşmayacağıma daha çok inanıyorum. Çok şey istiyorum...

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 19 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 19 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Maya 
21 Nis 22:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Para sadece mutluluk verecek başka bir şey olmadığı zaman mutluluk verebilir. Yeterli gelirin ötesinde insanın ruhu söz konusu olunca hiçbir şey gerçek tatmin veremez.

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 96)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 96)
Çağla 
21 Şub 10:58 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Ama belki siz ve Marianne gibi insanların küçümsemesi Lady Middleton ve annesinin saygısını telafi ediyordur. Onların övgüsü eleştiri ise sizin eleştiriniz de övgü olabilir, çünkü onlar sizin önyargılı ve zalim olduğunuzdan daha düşüncesiz değiller."

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 53)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 53)
Çağla 
21 Şub 10:59 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Sizin deyişinizle gözdem aklı başında bir adamdır; akıl da benim için her zaman birçok cazibeye sahip olacaktır."

Akıl ve Tutku, Jane AustenAkıl ve Tutku, Jane Austen
Maya 
20 Nis 10:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anne, dünyayı tanıdıkça gerçekten sevebileceğim bir adamla karşılaşmayacağıma daha çok inanıyorum.

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 19)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 19)
3 /