Akıl ve Tutku

8,1/10  (19 Oy) · 
81 okunma  · 
16 beğeni  · 
2.382 gösterim
Gurur ve Önyargı'nın iki yılda 4 binden fazla satan yazarından ve çevirmeninden.

Kırk iki yıllık gözden uzak ve sade yaşantısına karşın yazdıklarıyla İngiliz edebiyat tarihinin bir kült romancısı olmayı başardı. Eserlerinde güçlü kadın karakterleri başkahramanlar olarak yer aldı. Bütün romanları sinemaya uyarlanan Jane Austen, Akıl ve Tutku'da aile değerleri ve akrabalık ilişkileri ile kadın duyarlığı ve aşkı ele alır. Bu romanda da Jane Austen'ın derin gözlemi, zarif üslubu ve ince ironisi eserin konusu kadar dikkat çekicidir.
(Tanıtım Yazısından)

Jane Austen (1775-1817): Kırk iki yıllık gözden uzak ve sade yaşantısına karşın yazdıklarıyla İngiliz edebiyat tarihinin bir kült romancısı olmayı başardı. Eserlerinde güçlü kadın karakterleri başkahramanlar olarak yer aldı. Bütün romanları sinemaya uyarlanan Jane Austen, Akıl ve Tutku'da aile değerleri ve akrabalık ilişkileri ile kadın duyarlığı ve aşkı ele alır. Bu romanda da Jane Austen'ın derin gözlemi, zarif üslubu ve ince ironisi eserin konusu kadar dikkat çekicidir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9789944882552
 • Çeviri:
  Hamdi Koç
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 06 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Sürprizbozan (spoiler) içeriyor da olabilir içermiyor da olabilir. Bu herkese göre değişebilir. Falan falan...

Yanılmıyorsam bu kitap Austen'ın ya ilk eseri ya da ikincisi. Tam olarak bir roman mı, evet. Karakterler falan da hoş ama yazara bundan sonra yazdığı bir eserinden de başlanabilir. Okumasam da olurdu.

Kitap dedikodu üzerine kurulmuş. Bir de o dönemin vazgeçilmezi davetler. Televizyonsuzluk bu insanlara yaramamış :) Ha bir de şu sahte, zorlama kibarlık. İki kişi birbirinden nefret ediyor ve ikisi de bunu biliyor, ama iltifatlar iltifatlar iltifatlar. Sebebi neydi ki? Allah'ım bir km övgü sözcükleri, gözlerde parlayan şimşekler. Açık ol işte. Kıskanıyorsun, sevmiyorsun, saçını başını yolmak istiyorsun ve hatta hayatta hiçbir mutluluk yaşamasın istiyorsun. Ne demeye ona söz israfı...

Aşk ilişkisi desen, ben böyle aşk görmedim. Hele bir karakterin aşkı yani aşk varmış da okuyucudan saklanmış gibiydi. Öyle bir aşk. Diğer karakter desen kitabın başında sanki kız aklını hiç kullanmıyormuş gibi anlatılmış. Kız yiğidin harman olduğu yerdendi. Helal olsun dedim, ciğerimsin dedim. Sen olmasan şu kitapta samimi bir cümle okuyamayacaktık dedim. Dedim ama kızı herkes nezaketsiz gördü :( Sebep; ablasını hakkaniyetle takdir etmesi.

Kitap dönemi çok güzel yansıtmış. En hoşlanmadığım dönemdir: Cicili elbiseler, cepte para işsiz gösterişi beyefendiler, saçma sapan davetler... (6 odalı eve kulübe dediler. Fakir dediler. 2 uşağı az gördüler.) Arada birkaç olay oldu. Zaman zaman çok sıkıldım. Ne okunmayacak gibi ne de ay ille okuyayım ben bunu denebilecek bir kitap. Kesinlikle Austen'ın başka eserlerini okumak istiyorum, bu kadar methedilen birinin kalemi mutlaka güzel bir gelişme göstermiştir. Bunu ilklerin azizliğine veriyorum. Herkese keyifli okumalar.

Emre Ö. 
10 Eki 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Klasik kitaplara hep saygım vardır, fakat bu kitap nasıl klasik olmuş ben anlamadım. Günümüz popüler ucuz aşk romanlarından bir farkı yok. Hani bir edebi derinliği felsefi bir yönü olsa öyle diyeceğim 50.sayfaya kadar dayanabildim. Belki ileride güzel şeyler olabilirdi ama kitap girişinden itibaren o gereksiz konuşmalar acayip derecede sıktı beni. Bu tür aşk romanlarını sevenlere saygım var ama bana hitap etmiyor. İsteyen pekala okuyabilir tabii ki de. Araştırma yapmadan genelde kitap almam ama bu kitabı ikinci el dükkanında görüp almıştım. Keşke almasaydım dedim içimden :/

sefaaktas 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

okunabilir ama aceleye gerek yok, yani daha derin daha cazibeli kitaplar okudum, ingiliz tarzının kitap tarzıma uymamasından dolayı böyle yazmış olabilirim ama genel esas olarak akıl ve duygunun karşılaştırması yapılmış ve en sonunda bir kaç çıkarımla kitap bitirilmiş,

Tarık 
07 Ara 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Alıp okuyacağım konu iyi duruyor

Kitaptan 3 Alıntı

Çağla 
11 saat önce · Kitabı okuyor

"Ama belki siz ve Marianne gibi insanların küçümsemesi Lady Middleton ve annesinin saygısını telafi ediyordur. Onların övgüsü eleştiri ise sizin eleştiriniz de övgü olabilir, çünkü onlar sizin önyargılı ve zalim olduğunuzdan daha düşüncesiz değiller."

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 53)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 53)
Çağla 
11 saat önce · Kitabı okuyor

"Sizin deyişinizle gözdem aklı başında bir adamdır; akıl da benim için her zaman birçok cazibeye sahip olacaktır."

Akıl ve Tutku, Jane AustenAkıl ve Tutku, Jane Austen
Börteçine YAMAN 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Artık onu öyle iyi tanıyorum ki gerçekten yakışıklı buluyorum, yani en azından YAKIŞIKLICANA. :) (Elinor Marianne'ye Edward'ı överken)

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 22 - İş Bankası Kültür Yayınları)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 22 - İş Bankası Kültür Yayınları)

İlk başta onları güçsüz kılan ıstırap gönüllü olarak yenileniyor, aranıyor tekrar tekrar yaratılıyordu.

Akıl ve Tutku, Jane AustenAkıl ve Tutku, Jane Austen

Böyle bir mutluluk hayalinden uyanmak, meselenin sevimsiz gerçeklerini kabul etmek istemiyordu ve bir süre bunları düşünmeyi reddetti.

Akıl ve Tutku, Jane AustenAkıl ve Tutku, Jane Austen