Akıl ve Tutku

7,4/10  (50 Oy) · 
188 okunma  · 
41 beğeni  · 
3.913 gösterim
Gurur ve Önyargı'nın iki yılda 4 binden fazla satan yazarından ve çevirmeninden.

Kırk iki yıllık gözden uzak ve sade yaşantısına karşın yazdıklarıyla İngiliz edebiyat tarihinin bir kült romancısı olmayı başardı. Eserlerinde güçlü kadın karakterleri başkahramanlar olarak yer aldı. Bütün romanları sinemaya uyarlanan Jane Austen, Akıl ve Tutku'da aile değerleri ve akrabalık ilişkileri ile kadın duyarlığı ve aşkı ele alır. Bu romanda da Jane Austen'ın derin gözlemi, zarif üslubu ve ince ironisi eserin konusu kadar dikkat çekicidir.
(Tanıtım Yazısından)

Jane Austen (1775-1817): Kırk iki yıllık gözden uzak ve sade yaşantısına karşın yazdıklarıyla İngiliz edebiyat tarihinin bir kült romancısı olmayı başardı. Eserlerinde güçlü kadın karakterleri başkahramanlar olarak yer aldı. Bütün romanları sinemaya uyarlanan Jane Austen, Akıl ve Tutku'da aile değerleri ve akrabalık ilişkileri ile kadın duyarlığı ve aşkı ele alır. Bu romanda da Jane Austen'ın derin gözlemi, zarif üslubu ve ince ironisi eserin konusu kadar dikkat çekicidir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9789944882552
 • Orijinal Adı:
  Sense and Sensibility
 • Çeviri:
  Hamdi Koç
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nisa Nur 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

“Gerçek mutluluk sadece akıl ve tutku arasındaki hassas dengenin kurulmasıyla mümkündür. “
Jane Austen’in aşk ve gurur kitabını okumaya çalışmıştım ama okuduğum zamandan mıdır bilmem bir türlü sevememiş, bitirememiştim. Yazara ne kadar ön yargılı olsam da bu ön yargıyı yıkmak için yazarın ilk yazdığı olmasa da ilk yayımlanan kitabı olan Akıl ve Tutkuyu okumaya karar verdim.

Kitap iki kız kardeşin(Elinor ve Marianne Dashwood) babası öldükten sonraki hayatlarının bir bölümünü anlatıyor. Babaları öldükten sonra mirasını(para yaşadıkları ev ve eşyalar) kızların üvey abisine bırakır ve kızlara gerekli yardımı yapmasını söyler. Abisi babasının dediği gibi yardım yapacaktır ama gelgelim karısı buna karşı çıkar ve babasının sözlerini ustalıkla çarpıtır. Kocasının aklına girerek büyük miktar bir para yardımı yerine bir köy evi bulmalarına yardımcı olmasının yeterli olacağını belirtmesi üzerine kız kardeşler ve anneleri köyde bir çiftlik evine taşınırlar. Yeni bir ortam ve yeni insanlarla tanışmaya başlarlar.

Elinor ne kadar sağduyusu, mantığı ve aklı ile hareket ediyorsa; kardeşi Marianne de duyguları ve tutkularıyla hareket eder. Bu zıtlıklar ve yaşadıkları benzer olayla üzerine verdikleri birbirine uç tepkiler, düşüncelerden oluşan bir kitap.

Jane Austen’in toplumu satır aralarında inceden inceye eleştirmesine hayran kaldım. O dönemin sosyal yaşantısını, evliliklerini, aile yapısını çok güzel anlatmış. Okurken insan kendini 19.yy buluyor. Dili beni zorlamadı. Akıcı ve biraz şiirsel bir söyleyişle yazılmıştı.

Galiba Jane Austen'e olan ön yargım yaşadığı ve doğal olarak kaleme aldığı dönemle alakalı. Bana dönemdeki davranışlar-olayların abartılması, nezaket adına yapılan gereksiz içten olmayan hareketler, aile ilişkileri- ters ve yapmacık geldiği için ben bir türlü sevemiyorum. Daha fazla uzatmayayım.

Tarihi aşk romanı sevenler eminim bu kitaba bayılacaktır.
Keyifli okumalar.. :))

Gizem Aydınlıoğlu 
05 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok eski bir yapıt olduğu için dönemin kültürüne ayak uydurmakta zorlandım. Kahramanların duygusallık ve öncelikleri bana fazla sıradan geldi.

Akıl ve Tutku benzeri kitaplar

Xecice 
04 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elinor ve Marianne adlı iki kız kardeşin serüvenlerini anlatan bir aşk romanı.

Jane Austen’ın kısa bir yaşamı olmasına rağmen gayet güzel eserler vermiş. Kitabı okuyalı epey oluyor ama geçenlerde filmini izleyince bir inceleme ekleme gereği duydum. Aşk temel konu genel olarak kitaplarında. Bu sanırım sağlıklı ve güzel bir çocukluk geçirmesine bağlı. Duygusal bakıyor hayata ve hayatın en büyük ve en güzel gerçeği aşk, sevgiydi belki ona göre. Şahsi düşüncem elbette...

Kitabı genel olarak beğendim. Hafif bir pembe dizi kıvamı eleştirilerine rağmen
bence okunabilir güzel bir kitap. Özellikle konu olarak aşka ilginiz varsa kitaplarda.

Elinor yani abla olan kahramanımız duygularını göstermeyi sevmeyen ve uluorta tepki vermeyen bir kızcağız. Marianne ise aşk deyince tüm dünyanın durduğunu zanneden duygusal pembe gözlüklü kızkardeş olan kahramanımız.

Her ikisininkinden haklı olduğu yerleri görebiliyorsunuz. Sanırım aşık olunca ne Elinor gibi ne de Marianne gibi davranmak lazım. İkisinin ortası bir yol en güzeli olur :)

Hasılı kötü eleştirilere bakmadan bir okuyun ve notunu kendiniz verin derim...

Zehra S. 
09 Oca 22:32 · Kitabı okudu · 39 günde · Beğendi · 7/10 puan

"Beğenmekle sevmek arasında ne fark var, hiç anlayamadım" cümlesi olmuş bu kitaptan defterime ilk yazdığım. Bir sonraki ise; "...Anne, dünyayı tanıdıkça gerçekten seveceğim bir adamla karşılaşmayacağıma daha çok inanıyorum. Çok şey istiyorum!.." Her kitabın okunması gereken bir zaman vardır gibi büyük bir şey iddia etmek değil amacım, sadece hayatta kimi kitaplar çok doğru zamanlarda bize temas ediyor ve okunan kitapla yaşananlar fazlasıyla örtüşüyor. Her çok okunan kitapta yapmaya çalıştığım gibi genel konu hakkında konuşmak yerine kitapla aramdaki bağı anlatmayı tercih ediyorum.

Kitap elimde biraz fazla kaldı, okumaya başlamam da bir okuma grubuyla karar alarak olmuştu. Sonrasında okuma grubunda kitabı da pek konuşamadık. Neyse, detayları atlayıp kitaba geliyorum artık. Okuduğum ilk Jane Austen romanı. Akıl ve Tutku dönemin şartları, paranın aileler arası ilişkiler ve evliliklerdeki yerini gayet açık bir şekilde gösteriyor. Kitapta tekrarlandığını gördüğüm; kadınlar hakkında yapılan güzelliğe ve zekaya yönelik genellemeler tek olumsuz tarafıydı benim için.

Buradan sonra kitap içeriği hakkında konuşacağım, öğrenilmesinin okumayı etkileyeceği bilgiler verebilirim. O yüzden romanı okumamış olanlar bu paragrafı yok sayabilir. Okumaya başlarken "Akıl ve tutkudan birini seçmeli mi?" diye düşündüm. Okudukça kitap sanki "Aklınızla hareket edin yoksa çok acı çekersiniz" der gibiydi. Ben daha çok böyle hissetmiş olabilirim çünkü kendimi Elinor yerine Marianne gibi hissettim daha çok. Özellikle yaşadığı ayrılık süreci beni çok etkiledi. İki kız kardeşe ayrı ayrı yaşattıkları şeyler yüzünden ne Edward ne de Willoughby benim tarafımdan affedilmedi. Bu arada kitapta yaşanan olayları detaylarıyla hatırlayabilmemi sağlayan kalıcılık için Jane Austen'in diline bir kez daha saygı duydum. İki kız kardeşin kişilik farklılıkları üzerinden yaşadıkları ilişkiler ana konuyken, ben bu kitapla bir kız kardeşin insan hayatındaki yerini ve güzelliğini de anlamış oldum. Jane Austen okumaya devam etmeli.

Son olarak bitirdikten sonra tekrar aynı soruyu sorunca kendime, yaşadıklarımla birlikte, tutkunun hayatın içinde bir yerde olması gerektiğini ve bazen bulmanın zorluğu olduğunu düşünmekle birlikte aklımızı seçmenin bazen pişman bazen de en doğrusu olduğunu anlamış oldum. Öğreten kitaplar hep var olsun!

Feyza 
22 May 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Jane Austen'ın üslubunu, güçlü kadın karakterlerini beğeniyorum. Bu romanda Gurur ve Önyargı'dan oldukça izler bulduğumu söyleyebilirim. Sanki iki roman birleştirilebilirmiş gibi geldi bana. Karakterler ve olaylar bazen birbirini fazla anımsatıyor. Bu kez aklın ve duyguların çatışması ele alınmış. Karakterlerin davranışları, toplumun tepkileri vb günümüz bakış açısı ile değil de romanın geçtigi dönemin özellikleri göz önünde bulundurularak incelenmeli.
Klasik bir dönem kitabı okumayı isteyenlere tavsiye ederim.

Esra Uzun 
 23 Oca 19:42 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Yazarın birkaç yıl evvel Gurur ve Ön Yargı kitabını okumuşken; bu sefer Akıl ve Tutku’nun satırlarında gezindim. Bu da tıpkı diğeri gibi bir karşıtlıklar romanıydı. İki kahramanın farklı karakterleri kitaba adını vermiş. Kahramanlarımızın biri on dokuz diğeri on yedi yaşında iki kız kardeştir. Romanda farklı karakterlere sahip iki kızın aşk deneyimini nasıl yaşadıklarını mizaçlarında gizlemiş. Büyük kız Elinor; akıllı sağduyulu, imkânlarını ve haddini bilen birisiyken; Küçük kız Marianne ise; ablasının tam tersi olup, haylaz ve kural tanımaz, kulağı sürekli duygularında olan bir yapıya sahiptir. Elienor düzen ve güven Marienne macera ve tedirginliği temsil eder. .
Suya sabuna dokunmayıp açık vermeden kurgudan bahsedecek olursam şayet; bu iki zıt huydaki kardeşlerin kapısını aşk çalıp, karakterlerine göre yol aldığında birinin mantığıyla diğerinin duygularıyla hayatına manevra vermesini ilmek ilmek işler. .
Son olarak kitap için düşüncelerimi yazacak olursam; haliyle bir klasik olunca haddimizi biliriz efendim. Lakin o yılların İngiltere’si ve bizim örf, adet ve ananelerimizle kıyaslayınca yadırgayabiliyor insan. Zengin koca merakı kızlar ve anneler bunu kutsal bir görev olarak bilen akrabalarla komşular .
Kitabı bitirince bir de filmini seyrettim; İngilizce adı Sense and Sensebility. Emma Thompson, Kate Winslet rol almakta. Mekânlar, evler, giysiler ve makyajlarla harika bir hava yakalanmış. Kitabı okurken nötr olduysam da filminden daha duygulandım diyebilirim. Kısacası güzel bir deneyimdi, zira nihayetinde her kitap ayrı bir dünya… Daha nice iklimlere konuk olmak dileği ile musmutlu günler efendim

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Akıl ve Tutku'nun Gurur ve Önyargı'dan sonra yazıldığını düşünerek almıştım kitabı elime ama önsözü okurken tam tersi olduğunu öğrendim. Kitap bittiğinde de bu bilgiyi doğruladım. Çünkü bu kitabı ne kadar beğensem de, Gurur ve Önyargı'da tam olan bir şeyler eksikti sanki burda. Yine de okunmalı derim, tavsiye edilir.. =)

Deniz Barut 
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Jane Austen'a ait okuduğum ikinci kitaptı. Olay örgüsü olarak Gurur ve Önyargı'ya çok benzettim. Zaten hep aynı yargılar işlenmiş; dönemim aile hayatı, evlilik kurumu vs. Akıcı bir dili olduğunu düşünüyorum. Ancak her şey uzun uzun anlatıldıktan sonra kitabın sonu biraz aceleye getirilmiş diye düşünüyorum.

nihal baysal 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Akıl ve Tutku yazarın yayınlanan ilk romanı. Orijinal ismi Sense and Sensibility. Elinor ve Marianne kardeşlerin aşk hayatını anlatıyor. Elinor aklı, Marianne ise tutkuyu temsil ediyor. 

Austen çok iyi bir betimleyici. Mekanları, kişileri tüm ayrıntılarıyla anlatmış. Bu sayede okurken şehri, evleri ve kişileri zihinde canlandırmak çok kolay. 

Roman kurgusuyla anlatımıyla çok güzeldi lakin tek bir kusur var - tabii bana göre - olaylar çok yavaş ilerliyor. Bu kurguyu bir sinema filminde izlemek daha tatmin edici olur. Mutlaka filmi yapılmıştır diye düşünüp aradım ve 1995 yapımı Türkçeye Aşk ve Yaşam diye çevrilmiş bir yapım buldum. Açıkçası fragmanına ısınamadım ve kurgu benim zihnimde canlandırdığım gibi dursun diye izlemeyeceğim.

İsmindeki gibi tutkulu bir aşk yok kitapta. Elinor'un akılcılığı ve soğuk kanlılığı Marianne'nin tutkusundan daha iyi yansıtılmış. (Birçok yanıyla Elinor'u kendimle özdeştirdim) Kurgu, erkeklere güven olmaz gibi bir mesaj veriyor gibiyken bunu bir kadın karakterin insanları aldatmasıyla düzelttiğini düşünüyorum. 

Gurur ve Önyargı'yı daha çok beğenmiştim. Yine de Austen'in ince mizahı için okunmalı bu kitap. 

Ohhliza 
24 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Jane Austen'in yayınlanan ilk romanı. işin içinde Jane Austen olunca şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; film gibi bir kitaptı. / Elinor ve Marianne. evet; kitaptaki olaylar genel itibariyle bu iki kızkardeşin 'aşk' karşısında takındıkları tavırların üzerine kurulmuş. Marianne tutkularıyla yaşamayı tercih ediyor, yâni duyguların esiri olabilecek bir kişilik. Elinor ise daha sağduyulu, olaylara daha akıllıca yaklaşan birisi. okurken ne kadar da Elinor'un 'aşk' karşısındaki mantıklı açıklamaları ve fevkalâde düşünceleri okura güven verip hoş gelse de; Marianne'nin 'aşk' karşısında içinde yaşadığı derin duygulara da insan hayran kalmıyor değil. özetle; kitabı çevirenin de belirttiği üzere; "bu kitap aile olmakla ilgili bir roman. manik bir aşk yaşayan bir kızkardeşe abla olmak ve hep aynı sadakatle, ona inancını kaybetmeden, ondan şüphe etmeden öyle bir kıza anne olmak."

2 /

Kitaptan 42 Alıntı

Nisa Nur 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Mantığının eleştirdiğini, merhametinin savunmasına izin verme."

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 438)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 438)
Nisa Nur 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"…mutluluğun er geç geleceğine bütün kalbiyle inanırdı; ki bu aslında mutluluğun kendisiydi. "

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 11)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 11)
Burcu 
13 Şub 11:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim yaşımda fikirler gayet sabit olur. Şimdi fikrimi değiştirecek bir şey görmem ya da duymam mümkün değil.

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 98 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 98 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Nisa Nur 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Para sadece mutluluk verecek başka bir şey olmadığı zaman mutluluk verebilir. Yeterli gelirin ötesinde insanın ruhu söz konusu olunca hiçbir şey gerçek tatmin veremez."

Akıl ve Tutku, Jane AustenAkıl ve Tutku, Jane Austen

Aslında insanları daha iyi tanıdıkça, sevebileceğim bir erkeği kolayca bulamayacağıma daha çok inanıyorum.

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 20)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 20)

Sabırdan başka bir şeye ihtiyacımız yok, yada daha hoş bir isim verelim, umut diyelim.

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 109 - Kültür Yayınları)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 109 - Kültür Yayınları)
Maya 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akıl inanmak istemeyince her zaman şüphe edecek bir şey bulur.

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 179)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 179)
Burcu 
13 Şub 11:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hareketlerin o kadar açık konuştuğu bir yerde hiçbir kelimeye ihtiyacım yok.

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 85 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 85 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

...onlar için dilemek umut etmek, umut etmek de beklemekti.

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 23 - Kültür Yayınları)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 23 - Kültür Yayınları)
Serra Canan Çıngıl 
07 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

3. Bölüm
Dünyayı tanıdıkça gerçekten sevebileceğim bir adamla karşılaşmayacağıma daha çok inanıyorum. Çok şey istiyorum...

Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 19 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Akıl ve Tutku, Jane Austen (Sayfa 19 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
5 /