Türkan (Tek ve Tek Başına)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.541
Gösterim
Adı:
Türkan
Alt başlık:
Tek ve Tek Başına
Baskı tarihi:
Kasım 2009
Sayfa sayısı:
332
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752896505
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
"Tüm insanlığın aklın ve vicdanın aydınlattığı yolda yürümeyi seçeceği gün, er veya geç gelecekti. Buna bütün kalbimle inanıyordum. Sabrımı ve sükûnetimi, bu inançtan alıyordum. O güne kadar, başa her gelen çekilecek! Oyunun kuralı böyle! Yaşam oyununun! Ne demiş şair: 'Yaşamak şakaya gelmez....'" Binlerce cüzamlıyı iyileştirdi, hayatın içine kattı... Kız çocukları başta olmak üzere, binlerce çocuğun okullu olmasını sağladı. Her zaman tek başınaydı ama hiçbir zaman yalnız değildi. Kimsenin yanında yer almak adına inançlarından, ilkelerinden ödün vermedi ama yüz binlerce insan onun yanında yer aldı. Türkan Saylan... Tek ve tek başına! 
(Tanıtım Bülteninden)
Ne gâvurluğu kaldı,ne Kürtçülüğü ne koministliği ne de darbeciliği.Bu ülkede kaçınılmaz gerçekten o da nasibini aldı:Türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmaz.Kimseyi sevemediğimiz,benimseyip sahip çıkamadığımız gibi ansızın hasta yatağında yatarken evine polisler geldi.Ama o ülkesini bizim onu sevdiğimizden,ona sahip çıktığımızdan daha çok sevdi ve sahiplendi neyseki.Nelerle mücadele edip galip çıkmadı ki?Her zaman tek başınaydı ama hiçbir zaman yalnız değildi.Nurlar içinde yat Türkan abla.
"Tek ve tek başına Türkan"
8. sınıfta bir arkadaşımdan ödünç alarak okuduğum bir kitaptı.

Türkan Saylan'nın aile hayatı, eğitim hayatı, iki evliliği, çocuklarıyla olan hayatı ve ilk aşkı anlatılmaktadır.

Gökşin, Türkan Saylan'nın ortaokul yıllarından beri en yakın dostudur. Birbirleriyle sık sık mektuplaşmaları kitapta anlatılmakta.

Ayşe Kulin'le tanıştığım ilk kitabıydı. Okuduğum ilk kitabı olmasına rağmen gerçekten çok güzel buldum. Yazar dilini sade ve yalın bir dille yazmış.
Bu güzel kitabı herkese tavsiye ederim.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.429 Oy)19.194 beğeni43.792 okunma3.061 alıntı184.700 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.760 Oy)11.505 beğeni28.701 okunma1.620 alıntı150.397 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.278 Oy)5.931 beğeni15.696 okunma1.769 alıntı67.529 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (4.954 Oy)5.632 beğeni18.596 okunma905 alıntı94.403 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.963 Oy)8.933 beğeni26.554 okunma2.715 alıntı115.978 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.627 Oy)9.128 beğeni25.566 okunma1.594 alıntı128.300 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (4.902 Oy)5.443 beğeni16.324 okunma917 alıntı77.694 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.792 Oy)13.519 beğeni34.841 okunma3.465 alıntı147.430 gösterim
 • Kardeşimin Hikayesi
  8.7/10 (3.752 Oy)3.619 beğeni11.456 okunma1.013 alıntı37.162 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.314 Oy)5.162 beğeni18.936 okunma825 alıntı78.170 gösterim
Ayşe Kulin, kitabı Türkan Saylan'ın ağzından kaleme almış ve dili diğer kitaplarında olduğu gibi akıcı ve sade. Okurken sıkıldığımı hatırlamıyorum, aksine sonra ne olmuş diye merak ederek okumaya devam ettim.
Kitabın yazılmasına Türkan Saylan'ın ortaokul yıllarından beri en yakın dostu olan Gökşinle mektuplaşmaları ışık tutmuş zaten kitapta da sıkça mektuplara yer veriliyor.
Ömrünü insanları iyi etmeye adamış, sevginin ve iyiliğin gücüne inanmış, haksızlıkların karşısında dimdik durmuş, onuruyla ve geride bıraktığı ona minnettar binlerce gönülle bu dünyadan geçip gitmiş - kendi deyimiyle- doktor Türkan'ın hikâyesini okuduğunuza pişman olmazsınız.
Son olarak şunu söylemek istiyorum.Türkan Saylan son günlerini yaşarken ben 13 yaşındaydım ve tam olarak neler olup bittiğini çok da anlayabildiğimi söyleyemem fakat bir haksızlık yapıldığını kalben hissedebilmiş ve ömrünün son günlerini geçiren bu kadına yapılan haksızlığı ve çiçekli penceresinin önündeki son hâlini aklıma kazımıştım. Daha sonraları hakkında internette dolaşan birkaç videosunu izlemiş ardından yazılan veda yazılarını okumuş kalbimin yanlış hissetmediğini anlamıştım ve bu kitabı da okuduktan sonra diyorum ki sevgili Türkan Saylan ne yüce gönüllü bir insanmış. Ülkeme kattığı değerler için yaptığı tüm iyilikler için topluma kazandırdığı sayısız insan için her şey için kimsenin karşısında eğilip bükülmeden bu dünyadan ayrıldığı için sonsuz saygı ve minnet...
Ayşe Kulin okuyan biri değilimdir okuduğum ilk Ayşe Kulin kitabıydı. ön yargılı olmak istemiyorum ama galiba bir süre daha okumama konusunda ısrarcı olacağım.

Gelelim kitaba. Kitap adından da anlaşıldığı gibi Türkan Saylan'ın hayatını ve mücadelesini konu alıyor. En güzel tarafı içinde Türkan Saylan'ın arkadaşına yazdığı samimi ve içten mektupları içermesiydi. Mektuplar zamanın ve o günlerin tanıkları gibiydi.

Sayan hakkında çok şey yazıldı çizildi ne kadarı doğru ne kadarı yanlış tartışılır ama şu bir gerçek ' bu ülkenin insanları için çabalayan herkes benim içim için hayran olmasıdır.'

Keyifli okumalar :)
Ayşe Kulin yazarının ilk kez okuduğum kitaptır. Hep önyargılıydım bu yazar için . Ama bu kitap ile çok sevdim . Çok beğendiğim kitaplardan biridir. Herkesin okumasını tavsiye ederim..
İmzalatma fırsatı bulduğum ve kitabı bitirdigim günün sayın Türkan Saylan'ın ölüm yıl dönümüne denk gelmesiyle bende yeri ayrı olan kitaplardan.
Okudukça mesleğe olan saygım katlandı
İnanılmaz! Kesinlikle inanılmaz bir kadın. Bu kadar muhteşem, iyi yürekli, insan sever hatta can sever bir insan... Ah, senin yüreğinin güzelliğine teşekkürler. Böyle insanlar olabilirmiş. Bir ümit yaktı benim içimde. Adını dahi duymadığım bir kadının böylesine güzel şeyler yapmasını okudum. Hayatını herkesin kaçtığı bir şeye adayan, insanlara adayan, hayat vermeye adayan bir kadın okudum. Herkesin tanıması, sayması, sevmesi, örnek alması gereken bir kadın, bir doktor, bir insan Türkan Saylan. Allah rahmet, mekanını cennet eylesin bu yüreği geniş ve sevgi dolu insanın. Yazarın da kalemine, yüreğine sağlık tabiki şahane bir eser olmuş.
Çok etkilendigim biyografilerden biri‼️ Öncelikle hakkında çok az şey biliyor olduğumu öğrendiğim rahmetli Türkan Saylan Hanımefendi'yi saygı ve sevgiyle anıyorum‼️O çok değerli bir Doktor, Bilim İnsanı, Çağdaş Türk Kadınının eşsiz temsilcisi, sönmez meşalesi, aynı zamanda yenilmez savaşçısı‼️ Herşeyden önce kıymetli bir Anne‼️ Ve de çok değerli bir Türk Vatandaşı‼️ Kendi kıyafetlerini dikecek kadar mütevâzi, bir çok öğrencisini, çocuklarının arkadaşlarını evinde aylarca misafir edip, ağırlayacak, yedirip içirecek kadar herkesin Anası‼️... Keşke herkes Türkan Saylan olabilse ‼️ Keşke her ağzı olan konuşamasa‼️ Keşke‼️🤗
Roman Ayşe Kulin'in en etkileyici, en içten kaleme alınmış eseriydi. Yazar kendine has üslubuyla Türkan Saylan'ın ideallerini kaleme almış. Aynı zamanda Türkan Saylan'ın yaşama enerjisini, kurduğu dostlukları, ailesi ve yaşama biçimi hakkında oldukça fikir sahibi oldum. Bütün bu yaşanmışlıkları Ayşe Kulin kaleminde okumak büyük bir ayrıcalıktı benim için.Kitaptaki güçlü duruşlar, beslenilen umutlar, her şeye rağmen hedeflenen idealler beni çok derinden etkilemişti ve kitap bana ne olursa olsun umutlu kalabilmeyi öğretmişti. Bu oldukça etkili olan kitabı herkesin okuması gerektiğini özellikle de, kadın okurların okuması gerektiğini düşünüyorum.Yazara sonsuz teşekkürler...
Daha dün gibi Türkan hocamızın "Ben iyiyim çocuklar. Arkadaşlar işini yapıyorlar. Bana nazik davrandılar" deyişi. Ülkeye bu kadar hizmet vermiş son günlerini yaşayan bir insana bu yapılanlara bu reva görülenlere inanamamıştım. Filmini izlerken ağlamıştım kendimi tutamayarak. Kitabında sonunda bir yumru geldi oturdu boğazıma. Ama ağlamamam lazım.Hastalarımın görmesini istemiyorum. Kırmızı gözlerime soran gözlerle bakmalarını istemiyorum. İsyan ediyorum Türkan hocamıza yapılanlara. Ama elden kızmaktan başka bir şey gelmiyor. Nasıl yapabildiniz bu değerli insana bunu diye soruyorum hayretler içinde kendi kendime. Ama yaptılar. Ve yapmaya da devam ediyorlar.
Türkan Saylan hakkında medyada dolanıp duran iddiaların hiç birine kulak asmadan, önyargısız okunması gereken bir kitap. Unutulmamalıdır ki din, bireysel bir olgudur. Dini düşünceleri veya eylemleriyle acımasız eleştirilere maruz kalan Türkan Saylan toplumuna kucak açmayı başarmış bir hekimdir. Toplumumuzu din,dil,ırk, şehir, yöre, hastalık derecesi demeden sevgiyle tedavi etmeye çabalamıştır. Kitapta da değinildiği gibi herkesin kaçındığı cüzzam hastalarıyla yakından ilgilenerek Türkiye'de cüzzam hastalığında öncü çalışmalarda bulunmuştur.
"Bu kez din üzerinden bölünüyoruz.Türbanlı-türbansız,inançlı-inançsız,dinci-laik!Sürekli intikam peşindeyiz.Ne saçma bir gidiş bu!Ne tehlikeli,ne yaman!"
Ayşe Kulin
Sayfa 311 - Everest Yayınları - Midi Özel Baskı
''Yapım böyle, hep kendimden önce başkalarını düşündüm. İşten aşka vaktim olmadı. Olamadı.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türkan
Alt başlık:
Tek ve Tek Başına
Baskı tarihi:
Kasım 2009
Sayfa sayısı:
332
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752896505
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
"Tüm insanlığın aklın ve vicdanın aydınlattığı yolda yürümeyi seçeceği gün, er veya geç gelecekti. Buna bütün kalbimle inanıyordum. Sabrımı ve sükûnetimi, bu inançtan alıyordum. O güne kadar, başa her gelen çekilecek! Oyunun kuralı böyle! Yaşam oyununun! Ne demiş şair: 'Yaşamak şakaya gelmez....'" Binlerce cüzamlıyı iyileştirdi, hayatın içine kattı... Kız çocukları başta olmak üzere, binlerce çocuğun okullu olmasını sağladı. Her zaman tek başınaydı ama hiçbir zaman yalnız değildi. Kimsenin yanında yer almak adına inançlarından, ilkelerinden ödün vermedi ama yüz binlerce insan onun yanında yer aldı. Türkan Saylan... Tek ve tek başına! 
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.047 okur

 • Özge Özdaş Ceylan
 • serhat bilir
 • Meltem Aydoğan
 • gonca meyva
 • Mercan
 • Ekin Avcı
 • Jekyll Hyde
 • yusuf karakaya
 • Yasemin Arıcan
 • Semra baytoz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%3.1
18-24 Yaş
%16.4
25-34 Yaş
%25.8
35-44 Yaş
%30.2
45-54 Yaş
%16.8
55-64 Yaş
%3.3
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%88.7
Erkek
%11.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.2 (133)
9
%20 (51)
8
%14.1 (36)
7
%7.5 (19)
6
%3.5 (9)
5
%1.2 (3)
4
%0.8 (2)
3
%0.4 (1)
2
%0
1
%0.4 (1)

Kitabın sıralamaları