Türkan Tek ve Tek Başına

8,9/10  (135 Oy) · 
606 okunma  · 
122 beğeni  · 
2.154 gösterim
"Tüm insanlığın aklın ve vicdanın aydınlattığı yolda yürümeyi seçeceği gün, er veya geç gelecekti. Buna bütün kalbimle inanıyordum. Sabrımı ve sükûnetimi, bu inançtan alıyordum. O güne kadar, başa her gelen çekilecek! Oyunun kuralı böyle! Yaşam oyununun! Ne demiş şair: 'Yaşamak şakaya gelmez....'" Binlerce cüzamlıyı iyileştirdi, hayatın içine kattı... Kız çocukları başta olmak üzere, binlerce çocuğun okullu olmasını sağladı. Her zaman tek başınaydı ama hiçbir zaman yalnız değildi. Kimsenin yanında yer almak adına inançlarından, ilkelerinden ödün vermedi ama yüz binlerce insan onun yanında yer aldı. Türkan Saylan... Tek ve tek başına! 
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2009
 • Sayfa Sayısı:
  332
 • ISBN:
  9789752896505
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Burcu Karakurt 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ayşe Kulin yazarının ilk kez okuduğum kitaptır. Hep önyargılıydım bu yazar için . Ama bu kitap ile çok sevdim . Çok beğendiğim kitaplardan biridir. Herkesin okumasını tavsiye ederim..

Elif Selin 
20 May 22:16 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Ayşe Kulin, kitabı Türkan Saylan'ın ağzından kaleme almış ve dili diğer kitaplarında olduğu gibi akıcı ve sade. Okurken sıkıldığımı hatırlamıyorum, aksine sonra ne olmuş diye merak ederek okumaya devam ettim.
Kitabın yazılmasına Türkan Saylan'ın ortaokul yıllarından beri en yakın dostu olan Gökşinle mektuplaşmaları ışık tutmuş zaten kitapta da sıkça mektuplara yer veriliyor.
Ömrünü insanları iyi etmeye adamış, sevginin ve iyiliğin gücüne inanmış, haksızlıkların karşısında dimdik durmuş, onuruyla ve geride bıraktığı ona minnettar binlerce gönülle bu dünyadan geçip gitmiş - kendi deyimiyle- doktor Türkan'ın hikâyesini okuduğunuza pişman olmazsınız.
Son olarak şunu söylemek istiyorum.Türkan Saylan son günlerini yaşarken ben 13 yaşındaydım ve tam olarak neler olup bittiğini çok da anlayabildiğimi söyleyemem fakat bir haksızlık yapıldığını kalben hissedebilmiş ve ömrünün son günlerini geçiren bu kadına yapılan haksızlığı ve çiçekli penceresinin önündeki son hâlini aklıma kazımıştım. Daha sonraları hakkında internette dolaşan birkaç videosunu izlemiş ardından yazılan veda yazılarını okumuş kalbimin yanlış hissetmediğini anlamıştım ve bu kitabı da okuduktan sonra diyorum ki sevgili Türkan Saylan ne yüce gönüllü bir insanmış. Ülkeme kattığı değerler için yaptığı tüm iyilikler için topluma kazandırdığı sayısız insan için her şey için kimsenin karşısında eğilip bükülmeden bu dünyadan ayrıldığı için sonsuz saygı ve minnet...

hatice 
 09 Ağu 20:45 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnanılmaz! Kesinlikle inanılmaz bir kadın. Bu kadar muhteşem, iyi yürekli, insan sever hatta can sever bir insan... Ah, senin yüreğinin güzelliğine teşekkürler. Böyle insanlar olabilirmiş. Bir ümit yaktı benim içimde. Adını dahi duymadığım bir kadının böylesine güzel şeyler yapmasını okudum. Hayatını herkesin kaçtığı bir şeye adayan, insanlara adayan, hayat vermeye adayan bir kadın okudum. Herkesin tanıması, sayması, sevmesi, örnek alması gereken bir kadın, bir doktor, bir insan Türkan Saylan. Allah rahmet, mekanını cennet eylesin bu yüreği geniş ve sevgi dolu insanın. Yazarın da kalemine, yüreğine sağlık tabiki şahane bir eser olmuş.

Ceren Acer 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Roman Ayşe Kulin'in en etkileyici, en içten kaleme alınmış eseriydi. Yazar kendine has üslubuyla Türkan Saylan'ın ideallerini kaleme almış. Aynı zamanda Türkan Saylan'ın yaşama enerjisini, kurduğu dostlukları, ailesi ve yaşama biçimi hakkında oldukça fikir sahibi oldum. Bütün bu yaşanmışlıkları Ayşe Kulin kaleminde okumak büyük bir ayrıcalıktı benim için.Kitaptaki güçlü duruşlar, beslenilen umutlar, her şeye rağmen hedeflenen idealler beni çok derinden etkilemişti ve kitap bana ne olursa olsun umutlu kalabilmeyi öğretmişti. Bu oldukça etkili olan kitabı herkesin okuması gerektiğini özellikle de, kadın okurların okuması gerektiğini düşünüyorum.Yazara sonsuz teşekkürler...

Hasret Eken 
20 Oca 01:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türkan Saylan hakkında medyada dolanıp duran iddiaların hiç birine kulak asmadan, önyargısız okunması gereken bir kitap. Unutulmamalıdır ki din, bireysel bir olgudur. Dini düşünceleri veya eylemleriyle acımasız eleştirilere maruz kalan Türkan Saylan toplumuna kucak açmayı başarmış bir hekimdir. Toplumumuzu din,dil,ırk, şehir, yöre, hastalık derecesi demeden sevgiyle tedavi etmeye çabalamıştır. Kitapta da değinildiği gibi herkesin kaçındığı cüzzam hastalarıyla yakından ilgilenerek Türkiye'de cüzzam hastalığında öncü çalışmalarda bulunmuştur.

Esra Tuncer 
03 Eyl 22:30 · Puan vermedi

İmzalatma fırsatı bulduğum ve kitabı bitirdigim günün sayın Türkan Saylan'ın ölüm yıl dönümüne denk gelmesiyle bende yeri ayrı olan kitaplardan.
Okudukça mesleğe olan saygım katlandı

fatoş demirdoğan 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

70 li yıllara geldiğimizde bu kez,devrimci,ülkücü diye bölündük.Ne kadar çok genç insan öldü bu manasız çatışmada. Yine darbe sonsuz acılar ateşler içinde tan Alevi-sünni diye ayrıldık.Türk-Kürt diye ayrıldık. Gencecik çocuklarımıza kıydık,en değerli sanat insanlarımızı yaktık kül ettik ,Yerlerini asla dolduramayacağımız.Şimdi yine aynı şeyi yapıyoruz.bu kez din üzerinden bölünüyoruz.Türbanlı-Türbansız
Dinci-laik sürekli intikam peşindeyiz.Ne saçma bir gidiş bu Ne tehlikeli,ne yaman.
NURLAR İÇİNDE UYU TÜRKAN SAYLAN

Yağmur 
22 Ağu 19:09 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Spoi içerir.Yazarın aile hayatı,eğitim hayatı,iki evliliği,çocuklarıyla olan hayatı,mesleki yaşantısı ve arkadaşları ile olan hayatı anlatılmakta.En yakın arkadaşı ile mektuplaşmaları,ilk aşkı,mesleğine tutkusu,ideallistliği,kanseri yendikten yedi yıl sonra tekrar kanser oluşu,ayakları üzernde nasıl durduğu,konferans ve eğitimlerde yaşadıkları ve daha fazlası anlatılmakta.Böylesine güzel bir insanın hayatıı okumak mükemmel bir duygu.Ha birde evinde yapılan arama da anlatılmakta.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar. :)

Sonsuz sena 
16 Tem 09:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Özellikle gericilerin okuması gereken bir aydın bence. Belki de iftira atmadan bir kez daha düşünürler. Gerçi dusunmeselerde onlarda biliyor attıkları iftiraların izi bile kalmıyor yolumuza önder olan yıldızlarda....

Muzeyyen atilla 
14 Ağu 01:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sevgili turkan saylan hocamizin hayatini yasadigi zorluklari her zamanki akici ve sade diliyle ne guzelde anlatmis ayse kulin turkan hocanin caliskanligi ve azmi herkese ornek olmali

3 /

Kitaptan 64 Alıntı

kitapları seven 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Hocam bizlere Allah korkusu değil, Allah sevgisi aşılamıştı.''

Türkan, Ayşe KulinTürkan, Ayşe Kulin
Sadettin TANIK 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Tek ve tek başına! Her bedele değersin diye düşündüm, ey özgürlük!

Türkan, Ayşe KulinTürkan, Ayşe Kulin
kitapları seven 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Yapım böyle, hep kendimden önce başkalarını düşündüm. İşten aşka vaktim olmadı. Olamadı.''

Türkan, Ayşe KulinTürkan, Ayşe Kulin
kitapları seven 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Müslüman olmayanları küçültücü bir kelimeyle ayrıştırmak, edepsizliktan başka bir şey değildir bence. "

Türkan, Ayşe KulinTürkan, Ayşe Kulin
kitapları seven 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''İsviçreli bir ananın kızıyla Anadolulu bir annenin oğlu ayini dünyanın çocukları olabilir mı? aradaki kültür farkını düşünsene!''

Türkan, Ayşe KulinTürkan, Ayşe Kulin
kitapları seven 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Tutucu ve yasakçı anne babadan çok çektim için, ben olabildiğinde serbest bırakarak büyüttüm kendi çocuklarımı.''

Türkan, Ayşe KulinTürkan, Ayşe Kulin