Türkan (Tek ve Tek Başına - Özel Renkli Baskı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5248
Gösterim
Adı:
Türkan
Alt başlık:
Tek ve Tek Başına - Özel Renkli Baskı
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
405
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897847
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Türkan
Türkan
Türkan
“Tüm insanlığın aklın ve vicdanın aydınlattığı yolda yürümeyi seçeceği gün, er veya geç gelecekti. Buna bütün kalbimle inanıyordum. Sabrımı ve sükûnetimi, bu inançtan alıyordum. O güne kadar, başa her gelen çekilecek! Oyunun kuralı böyle! Yaşam oyununun!

Ne demiş şair:

‘Yaşamak şakaya gelmez…’”

Binlerce cüzamlıyı iyileştirdi, hayatın içine kattı… Kız çocukları başta olmak üzere, binlerce çocuğun okullu olmasını sağladı. Her zaman tek başınaydı ama hiçbir zaman yalnız değildi. Kimsenin yanında yer almak adına inançlarından, ilkelerinden ödün vermedi ama yüz binlerce insan onun yanında yer aldı.

Türkan Saylan… Tek ve tek başına!
332 syf.
·Beğendi·10/10
'' TEK VE TEK BAŞINA! ''

O çok güçlü bir kadındı. Evet, evet, o. TÜRKAN SAYLAN. 74 yıllık (13 Aralık 1935 / 18 Mayıs 2009) hayatına neler neler sığdırdı. İki evlilik, anlaşamadığı bir eş, iki evlat, bir sürü öğrenci, yardımına koştuğu bir sürü hasta...

Tabuları yıktı. '' Kadın okumaz! '' dediler, OKUDU. '' Kadından doktor olmaz! '' dediler, DOKTOR DA OLDU, DAHA İLERİSİ DE. '' Kadın kısmı çalışamaz, evinde oturup ;eşine hizmet edecek! '' dediler, ÇALIŞTI, HEM DE ÖYLE ÇALIŞTI Kİ SAATLERCE, GÜNLERCE EVİNE GİTMEDİ/GİDEMEDİ...

Yolundan yürümek isteyenler oldu. Örnek aldılar, peşine düştüler. Okuttu, okutturdu ve arkalarında oldu... Destek oldu, elinde avucunda olanı verdi. Karşılık olarak beklediği tek şey ise; okumaları, iyi yere gelmeleri oldu. Mükemmel bir insan oldu, mükemmel şeyler başardı... İmrenildi, özenildi... Başkalarının, kendinden daha iyisi olması için; elinden geleni yaptı...

Cüzzamlılardan tiksinenlere, nefret edenlere, karşı olanlara inat, iyileştirdi. Yanında, yurdunda yer verdi. Onların da bir birey olduğunu unutmadı, unutturmadı... Hayatını böyle devam ettirdi...

Bu kitapta, bahsettiklerimin çok daha fazlası var. Mektuplaşmalar, anılar, gözyaşları, kahkahalar... Daha neler neler... Okunması gereken bir kitap. Okuyun, okutturun. Yanınıza bir deste peçete bulundurun. Kendinizden geçmeniz, kişilerin yerine koyup üzülmeniz, çok doğal... Destek olalım ;insanlara, çiçeklere, canlılara... Destek olalım; tek başına kalanlara...
332 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Everest Yayınlarından bu kitapı Ayşe Kuline imzalatmıştım. Sonuna gelince bir de ne göreyim ,5-6 sayfa boşluk var. Moralim çok bozuldu gerçekten. Kitap yazarı tarafından imzalı, sırada beklemiş emek vermişim,o kadar okumuş emek vermişim sonlarında sayfa boş.
Bu kitaplar satılmadan denetimden geçmiyor mu acaba...?
332 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Ne gâvurluğu kaldı,ne Kürtçülüğü ne koministliği ne de darbeciliği.Bu ülkede kaçınılmaz gerçekten o da nasibini aldı:Türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmaz.Kimseyi sevemediğimiz,benimseyip sahip çıkamadığımız gibi ansızın hasta yatağında yatarken evine polisler geldi.Ama o ülkesini bizim onu sevdiğimizden,ona sahip çıktığımızdan daha çok sevdi ve sahiplendi neyseki.Nelerle mücadele edip galip çıkmadı ki?Her zaman tek başınaydı ama hiçbir zaman yalnız değildi.Nurlar içinde yat Türkan abla.
332 syf.
"Tek ve tek başına Türkan"
8. sınıfta bir arkadaşımdan ödünç alarak okuduğum bir kitaptı.

Türkan Saylan'nın aile hayatı, eğitim hayatı, iki evliliği, çocuklarıyla olan hayatı ve ilk aşkı anlatılmaktadır.

Gökşin, Türkan Saylan'nın ortaokul yıllarından beri en yakın dostudur. Birbirleriyle sık sık mektuplaşmaları kitapta anlatılmakta.

Ayşe Kulin'le tanıştığım ilk kitabıydı. Okuduğum ilk kitabı olmasına rağmen gerçekten çok güzel buldum. Yazar dilini sade ve yalın bir dille yazmış.
Bu güzel kitabı herkese tavsiye ederim.
332 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Mucadelesiyle zekasiyla yaptiklariyla beni kendine hayran birakti Turkan Saylan. Ustelik bir kadin olarak yasamanin zor oldugu yillarda verdigi mucadeleler gercekten takdire sayan. Bence Turkiye nin en onemli kadin doktoru Saylan. Ben kitabi cok begenerek okudum. Herkesede tavsiye ediyorum.
...NUR ICINDE UYU TURKAN SAYLAN...
332 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Ayşe Kulin, kitabı Türkan Saylan'ın ağzından kaleme almış ve dili diğer kitaplarında olduğu gibi akıcı ve sade. Okurken sıkıldığımı hatırlamıyorum, aksine sonra ne olmuş diye merak ederek okumaya devam ettim.
Kitabın yazılmasına Türkan Saylan'ın ortaokul yıllarından beri en yakın dostu olan Gökşinle mektuplaşmaları ışık tutmuş zaten kitapta da sıkça mektuplara yer veriliyor.
Ömrünü insanları iyi etmeye adamış, sevginin ve iyiliğin gücüne inanmış, haksızlıkların karşısında dimdik durmuş, onuruyla ve geride bıraktığı ona minnettar binlerce gönülle bu dünyadan geçip gitmiş - kendi deyimiyle- doktor Türkan'ın hikâyesini okuduğunuza pişman olmazsınız.
Son olarak şunu söylemek istiyorum.Türkan Saylan son günlerini yaşarken ben 13 yaşındaydım ve tam olarak neler olup bittiğini çok da anlayabildiğimi söyleyemem fakat bir haksızlık yapıldığını kalben hissedebilmiş ve ömrünün son günlerini geçiren bu kadına yapılan haksızlığı ve çiçekli penceresinin önündeki son hâlini aklıma kazımıştım. Daha sonraları hakkında internette dolaşan birkaç videosunu izlemiş ardından yazılan veda yazılarını okumuş kalbimin yanlış hissetmediğini anlamıştım ve bu kitabı da okuduktan sonra diyorum ki sevgili Türkan Saylan ne yüce gönüllü bir insanmış. Ülkeme kattığı değerler için yaptığı tüm iyilikler için topluma kazandırdığı sayısız insan için her şey için kimsenin karşısında eğilip bükülmeden bu dünyadan ayrıldığı için sonsuz saygı ve minnet...
332 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Ayşe Kulin yazarının ilk kez okuduğum kitaptır. Hep önyargılıydım bu yazar için . Ama bu kitap ile çok sevdim . Çok beğendiğim kitaplardan biridir. Herkesin okumasını tavsiye ederim..
332 syf.
·10 günde·Beğendi·4/10
Ayşe Kulin okuyan biri değilimdir okuduğum ilk Ayşe Kulin kitabıydı. ön yargılı olmak istemiyorum ama galiba bir süre daha okumama konusunda ısrarcı olacağım.

Gelelim kitaba. Kitap adından da anlaşıldığı gibi Türkan Saylan'ın hayatını ve mücadelesini konu alıyor. En güzel tarafı içinde Türkan Saylan'ın arkadaşına yazdığı samimi ve içten mektupları içermesiydi. Mektuplar zamanın ve o günlerin tanıkları gibiydi.

Sayan hakkında çok şey yazıldı çizildi ne kadarı doğru ne kadarı yanlış tartışılır ama şu bir gerçek ' bu ülkenin insanları için çabalayan herkes benim içim için hayran olmasıdır.'

Keyifli okumalar :)
332 syf.
Ne çok geç kalmışım bu kitabı okumaya...

Kaya diplerinde açmış çiğdemlere benzeyen çocuklara, herkesin korkarak kaçtığı cüzamlılara vadetttiğin, insanca yaşamaları için verdiğin mücadele için çok teşekkürler.

Sana darbeci, terörist diyerek zamanın da FETÖ 'nün boruzanlığına soyunanların, ömrünün son kalan kısmında sana olmadık eziyet çektirenlerin şu an hiçte pişmanlık duyduklarını sanmıyorum ama....

Neyse...

Sözlerime senin yazdıklarınla son veriyorum :

"Hayatım boyunca tek isteğim, iyi ve dürüst bir insan olmaktı. İyi ve dürüst insanlarla birlikte yaşamaktı. Şu anda beni alkışlayanlar, benim gibi iyi ve dürüst insanlar. Benim gibi onlar da bu ülkede, hukukun üstünlüğüne güvenerek, özgür ve onurlu yaşamak istiyorlar"...
332 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle bütün kitaplarını takip ederek, okuduğum Sevgili Ayşe Kulin' in böyle güçlü bir kadının hayatını ele aldığı ve bizlere aktardığı için kucak dolusu teşekkürlerimi sunuyorum.

Kitaba gelince ; muhteşemdi. Her türlü zorluğun altında kalkabilen, herkese elini uzatan , hastalara şifa dağıtan çok sevgili Türkan Saylan' ı rahmetle anıyorum. Nurlar içinde yatsın bu yüce gönüllü kadın.
Kütüphanenizde buluması gereken bu kitabı mutlaka herkes okumalı ve okutulmalıdır. Sevgiyle ve kitaplarla kalın.
.
332 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
İnanılmaz! Kesinlikle inanılmaz bir kadın. Bu kadar muhteşem, iyi yürekli, insan sever hatta can sever bir insan... Ah, senin yüreğinin güzelliğine teşekkürler. Böyle insanlar olabilirmiş. Bir ümit yaktı benim içimde. Adını dahi duymadığım bir kadının böylesine güzel şeyler yapmasını okudum. Hayatını herkesin kaçtığı bir şeye adayan, insanlara adayan, hayat vermeye adayan bir kadın okudum. Herkesin tanıması, sayması, sevmesi, örnek alması gereken bir kadın, bir doktor, bir insan Türkan Saylan. Allah rahmet, mekanını cennet eylesin bu yüreği geniş ve sevgi dolu insanın. Yazarın da kalemine, yüreğine sağlık tabiki şahane bir eser olmuş.
405 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Vatanını, insanları, mesleğini, ideallerini herşeyin üstünde tutmak, hep çalışmak! Ah , keşke herkeste bu vicdan, bu özverinin çok azı olsa. Türkan Saylan'ın hayatını okudukca zor diye yapmak istemediklerimden, boşa geçirdiğim zamanlarımdan utandım. Her doktorun, her insanın okuması gereken, binlerce hayata dokunmuş, iyileştirmiş bir kadının hikayesi...Ve Ayşe Kulin çok sade, güzel bir dille aktarmış okuyucuya bu hayatı. Okuyun, okutdurun..
"Bu kez din üzerinden bölünüyoruz.Türbanlı-türbansız,inançlı-inançsız,dinci-laik!Sürekli intikam peşindeyiz.Ne saçma bir gidiş bu!Ne tehlikeli,ne yaman!"
Ayşe Kulin
Sayfa 311 - Everest Yayınları - Midi Özel Baskı
Sevgili arkadaşım,senin beni dinlemen,nasihat etmeden sadece dinlemen büyük bir nimet.
Ayşe Kulin
Sayfa 27 - Everest

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türkan
Alt başlık:
Tek ve Tek Başına - Özel Renkli Baskı
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
405
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897847
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Türkan
Türkan
Türkan
“Tüm insanlığın aklın ve vicdanın aydınlattığı yolda yürümeyi seçeceği gün, er veya geç gelecekti. Buna bütün kalbimle inanıyordum. Sabrımı ve sükûnetimi, bu inançtan alıyordum. O güne kadar, başa her gelen çekilecek! Oyunun kuralı böyle! Yaşam oyununun!

Ne demiş şair:

‘Yaşamak şakaya gelmez…’”

Binlerce cüzamlıyı iyileştirdi, hayatın içine kattı… Kız çocukları başta olmak üzere, binlerce çocuğun okullu olmasını sağladı. Her zaman tek başınaydı ama hiçbir zaman yalnız değildi. Kimsenin yanında yer almak adına inançlarından, ilkelerinden ödün vermedi ama yüz binlerce insan onun yanında yer aldı.

Türkan Saylan… Tek ve tek başına!

Kitabı okuyanlar 1.851 okur

  • Alican
  • Tuba Saruhan
  • mehtap söğüt
  • Yüksel Dulundu
  • Gamze Çelik
  • Nisa Dönmez
  • Ayça
  • Demet Çiftçi
  • Sevil Özge
  • Ayşe yiğit

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.1 (9)
9
%0.5 (2)
8
%0.7 (3)
7
%0.2 (1)
6
%0
5
%0
4
%0.2 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları