Veda (Esir Şehirde Bir Konak)

·
Okunma
·
Beğeni
·
10.380
Gösterim
Adı:
Veda
Alt başlık:
Esir Şehirde Bir Konak
Baskı tarihi:
Temmuz 2007
Sayfa sayısı:
390
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752894402
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Ayşe Kulin, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde, işgal altındaki İstanbul'da bir konakta yaşananları anlatıyor bu kez. Son Maliye Nazırı ve ailesi aracılığıyla o dönemin resmini çizen Veda, çökmekte olan bir tarih ile yeni bir gelecek arayan Milliciler arasında sıkışan o dönem Osmanlı aydınının da öyküsünü dile getiriyor.

Ayşe Kulin'in her zamanki ustalıklı ve sürükleyici üslubu ile okurlarının elinden bırakamayacakları bir kitap bu. Günümüz Türk edebiyatında neredeyse eşsiz olan, biyografik veriler ile roman tekniğini birleştirmekteki ustalığını bir kez daha sergileyen Kulin, bu kez bir İstanbul öyküsü bir imparatorluk tarihini birlikte ele alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
işte gerçek bir Ayşe Kulin romanı...Acı dolu yıllar...Bir Osmanlı paşasının aile dramı ve Osmanlının hazin sonu...Kitabın son sayfalarında ağladım..
Bu incelemeyi yazmak için geç kaldığımı düşünüyorum, kitabı bitireli epey oldu çünkü. Üstelik bu aralıkta başka bir kitaba da başladım diyemem, velhasıl kitap açısından boş ama manen dolu dolu geçen ramazan ayının son günlerinden sonra şimdi tekrardan eski performansımıza geri dönmek umuduyla başlayalım bakalım yeniden okumaya, anlamaya. Her neyse geç olsun güç olmasın diyerek bu incelemeye de bir başlayalım bakalım.

Ayşe Kulin bu kitabında bize İstanbul'un işgalinin bir aile üzerinde nasıl etkiler bıraktığını anlatmış. Afedersiniz anlatmış dedim, yaşatmış demeliydim. Güzel bir üslup, harika bir kalem. Kısacası klasik bir Ayşe Kulin eseri.

Okurken yaşatan yazar Ayşe Kulin dört kitaplık serinin ilk kitabı olan Veda’da bizlere Osmanlı imparatorluğunun son günlerinde işgal altındaki İstanbul’da bir konakta yaşananları anlatıyor. Aynı zamanda bahsedilen kişiler Ayşe Kulin’in bilmem kaçıncı kuşak akrabaları. Osmanlı zamanında nazır olan Ahmet Reşat ve onun Sarıkamış gazisi yeğeni Kemal ile aralarında geçen anlaşmazlıklar kitabın temelini oluşturuyor bana göre. Ahmet Reşat beyin Osmanlı saltanatından vazgeçemeyen geleneklerine bağlı yapısı, buna rağmen yeğeni Kemal’in millicilere destek düşüncesiyle hareket etmesi aralarındaki gerginliklerin sebebidir. Osmanlı’nın son dönem çalkantılarıyla birlikte o dönemin kadınlarının cesurca mücadeleleri de çok güzel işlenmiş kitapta. Severek okudum.
Yalnızca evlerinde yaşayan uzaktan akraba Mehpare’nin, Kemal ile olan evlilik dışı yatak odası ilişkisi biraz fazla detaylandırılmış. Ayşe Kulin kitaplarında evet mutlaka bir yerde bu tarz bölümler oluyordu ama sanki bu Veda kitabında fazlaca detaya girilmiş ve uzatılmış. Ben şahsen gereksiz buldum, yani olmasa da kitap eksik kalmazdı sanki…

Genel manada beğendiğimi söyleyebilirim, okumama Umut kitabı ile devam ediyorum. Sevgiyle kalın..
Osmanlı'nın son zamanlarında İstanbul'da yaşayan bir ailenin hayatı çerçevesinde dönemin hayatına ve ülkenin durumuna ışık tutuluyor. Bir ucundan tarihe bir ucundan aşka tutunan kitabın Ayşe Kulin'in hayatından da izler taşıdığını okumuştum. Veda işte bu Ayşe Kulin'in hayatından izler taşıyan kitap serisinin ilk romanı. Kitabın sonunda bazı karakterlere veda ediyoruz ama diğerleri için acaba şimdi ne olacak merakını içimizde taşımaya devam ediyoruz. Veda, Ayşe Kulin'in okuduğum ilk kitabı. Keyifle okudum, yazarın anlatımını çok beğendim. Konu Osmanlı döneminde geçmesine rağmen kitabın dilini buna göre uyarlamamış yazar böylece kitap su gibi akıp gidiyor. Bir yandan kurtuluş mücadelesi, verilen emekler, gösterilen çabalar ve cesaret bir yandan da karakterlerin yaşamları aynı heyecan ve sürükleyicilikle devam ediyor. İyi okumalar...
Ayşe Kulin bu kitapta İstanbul´un işgalinin bir aileye nasıl yansıdığını çok etkileyici bir dille anlatmış. Ayrıca Ayşe Kulin´in Türkçeyi müthiş bir şekilde kullandığını belirtmeliyim. Okuduğum en iyi kitaplardan biri.Çok akıcı bir dili var, kitabın nasıl bittiğini anlamayacaksınız.
Tarihsel olarak bildiğimiz olayların halk gözüyle ve maliye nazırı Ahmet Reşat ın gözüyle muhteşem anlatımı. Osmanlının çöküşü, halkın çaresizliği, kıtlık, kurtulma çırpınışları, acı ve keder ustalıkla anlatıldığı için zevk alarak okudum. Defalarca okunacak bir eser
Ayşe kulin eserleri kendini okutan akıcı bir dili olan bir yazar. Bu kitabı keyifle okuduğum halde Mehpare'nin yatak maceralarının biraz abartılı ve kitaptan uzak buldum.
Yaklaşık bir yıldır kitaplığımda duran hep bir bahaneyle itelediğim bana hiç sıcak gelmediği için okumayıp elimde kitap kalmayınca mecburiyetten başladığım serinin ilk kitabı Veda.. Keşke böyle bir hazineyi bir yıl bekletmeseymişim. Ayşe Kulin kalitesinin kendini fazlasıyla gösterdiği oldukça etkileyici bir roman.. Şu sıralar çok özendiğimiz o büyüüük Osmanlı Devletinin hazin sonu bir konağa ancak bu kadar güzel sirayet edebilir ancak bu kadar güzel okuyucuya anlatılabilirdi.. Vatan için gözünü kırpmadan kendini bile bile ateşe atan gençler, aşk, hayal kırıklığı ve hüzün.. Okumanızı tavsiye ediyorum ve ben ikinci kitapla devam ediyorum.
Çok beğendiğimi söyleyebilirim diğer devamını da bir an önce alıp okumak istiyorum. Tarihe ışık tutar nitelikte olduğunu düşünüyorum o zamanki şartları kendi ailesi ile örnekler göstererek çok güzel anlatmış diyebilirim. Kitabı bitirdikten sonra Ahmet Reşat'ı merak edip araştırma isteği uyandırdı ve bu sayede Ayşe Kulin'in de röportajını okuma fırsatım oldu ve bence herkes okumalı.
Ayşe Kulin'in okuduğum ilk kitabı. Açıkçası onun günümüz fazla romantik yazarlarından olduğunu sanıyordum. Belki de bu kitabın konusu romantikliğe o kadar da müsait değildi. Duygusal kesitler yok değil ama yazar duyguyu, öyle gözümüze soka soka tasvirlerle yapmıyor. Ama o duygu bir şekilde sizi sarıp sarmalıyor belki de gözlerinizi dolduruyor. Sonuç olarak yanıldığımı anladım.
Kitap, Osmanlı Devleti'nin dağılma döneminde bakan olan Ahmet Reşat'ın ve ailesinin başından geçenleri konu ediniyor. Farklı bir dönemin yaşayışını anlattığı için romanı merakla okudum.
"Oysa ne o suçluydu, ne onunla birlikte aynı gemiye binerek kaçacak olan kabine üyeleri, ne de Sultan.
Sultan, yüzlerce yılın birikmiş hatalarını zayıf omuzlarına tek başına yüklenmiş bir zavallıydı. Yüzyılların talanı, dolanı, rüşveti, cehaleti, oburluğu, kayırmacılığı, yobazlığı, din adına yapılan binlerce hata, fesat ve vurgun ve Avrupa devletlerinin arsız iştahası Vahdettin'in elinde patlamıştı, hem kendini, hem etrafını yakarak." Bu cümleler, kitaptan bir alıntı ve bu alıntıyla benim dağılma dönemi sorumlularına bakış açım biraz değişti.
Son olarak kitabın üslubundan biraz değinirsem: Kitapta kullanılan eski kelimeler beni bazen meraklandırıp sözlükten aratmama neden oldu, bazen üşendim, cümledeki yerine göre kendimce anlamlar çıkardım ama bu eski kelimeler, romana tatlı bir sempati duymamı ve bu şekilde okumamı sağladı.
Ayşe Kulin'e Handan romanıyla başlamıştım, pek sevmemiştim. Anladım ki önceliği bu romanına vermem gerekirmiş. Çok çok güzel bir kitaptı.

DİKKAT UFAK SPOİLER SERPİŞTİRİLMİŞ OLABİLİR !!!!

Ahmet Reşat karakterine hayran oldum, öyle babacan, öyle samimi ki... :)
Mehpare'nin karşılıksız aşkına daha bir hayran oldum gerçekten var mıdır öyle bir aşk yoksa romanlarda mıdır, bilemiyorum.
Kemal ise beni çok sarstı. Sarıkamış Harekatı'ndan kurtulan 3 kişiden biri olarak karşımıza çıkıyor. Memleketi kurtarma çabasına, aşkını, bebeğini bırakmak zorunda kalışına dayanamayabilirsiniz.
İsterdim ki; yazar, Mustafa Kemal Atatürk'e, 1. Dünya Savaşı sonrası memleketi düşman askerlerinden kurtarmaya çalışırken, buna öncülük ederken daha fazla değinsin oysa ki ben ismine fazla rastlayamadım. Var mıdır sebebi, beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

1. Dünya Savaşı sonrası çöken imparatorluğu, bir konağın görüp görebileceği acıları, yokluğu işleyen bu romanı okumalısınız.
Osmanlı Devletinin son günlerine farklı bir pencereden bakmamı sağladı. O yıllarda insanların ne kadar badere atlattığını çok iyi yansıtmış.
Ayse kulin bazi kesimler tarafindan sevilmez fakat bu kitabinda yansittigi istanbul ve olaylarin gercek olusu romani biraz daha garip ve takip etme istegi uyandirmakta. konusu ve akisi mukemmelle yakin bir tarihi eser tadindadir... /konusu: osmanlida maliye naziri olan Reşat bey ve millici yegeni kemalin arasindaki surtusmeler ve bu surtusmeler esnasinda meydana gelen kemalin mehpareyle olan aski okumaya kesinlikle deger...
Uyumak! Uyumak! Uyumak sonsuza kadar! Sonsuza kadar. Beyaz bir kelebek gibi savrularak rüzgarın önünde, yedi kat göğü aşmak... Kar olmak... Beyaz ve sonsuz olmak... Sonsuzluk olmak!
Ayşe Kulin
Sayfa 140 - Everest Yayınları
"Tuhaf bir varlıktı insanoğlu. Belki de en büyük gücü, başka çıkar yol olmadığını hissettiğinde, araziye uyum sağlamasıydı. "
Ayşe Kulin
Sayfa 323 - Everest Yayınları
“Sanki bu vatan bir karpuz da her geçen gün elindeki dilimden, ağzının suları akarak, bir parça daha ısırıyor gavur. "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Veda
Alt başlık:
Esir Şehirde Bir Konak
Baskı tarihi:
Temmuz 2007
Sayfa sayısı:
390
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752894402
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Ayşe Kulin, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde, işgal altındaki İstanbul'da bir konakta yaşananları anlatıyor bu kez. Son Maliye Nazırı ve ailesi aracılığıyla o dönemin resmini çizen Veda, çökmekte olan bir tarih ile yeni bir gelecek arayan Milliciler arasında sıkışan o dönem Osmanlı aydınının da öyküsünü dile getiriyor.

Ayşe Kulin'in her zamanki ustalıklı ve sürükleyici üslubu ile okurlarının elinden bırakamayacakları bir kitap bu. Günümüz Türk edebiyatında neredeyse eşsiz olan, biyografik veriler ile roman tekniğini birleştirmekteki ustalığını bir kez daha sergileyen Kulin, bu kez bir İstanbul öyküsü bir imparatorluk tarihini birlikte ele alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 3.406 okur

  • Hale Demirci
  • Rumeysa Çakır
  • Ayşegül ZENGİN
  • Belgin Kaplan
  • E.
  • OnceKelimeVardı
  • Hilal Pehlivan
  • Ayşe Ebru Uryan
  • Özlem Bolat
  • Zeyy

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.3
14-17 Yaş
%3.4
18-24 Yaş
%15.5
25-34 Yaş
%24.7
35-44 Yaş
%30.9
45-54 Yaş
%16.5
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.9
Erkek
%15.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.1 (215)
9
%21.4 (158)
8
%25.2 (186)
7
%13.1 (97)
6
%5.6 (41)
5
%2.8 (21)
4
%1.4 (10)
3
%0.7 (5)
2
%0.1 (1)
1
%0.5 (4)

Kitabın sıralamaları