Veda Esir Şehirde Bir Konak

8,4/10  (564 Oy) · 
2.620 okunma  · 
514 beğeni  · 
8.510 gösterim
Ayşe Kulin, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde, işgal altındaki İstanbul'da bir konakta yaşananları anlatıyor bu kez. Son Maliye Nazırı ve ailesi aracılığıyla o dönemin resmini çizen Veda, çökmekte olan bir tarih ile yeni bir gelecek arayan Milliciler arasında sıkışan o dönem Osmanlı aydınının da öyküsünü dile getiriyor.

Ayşe Kulin'in her zamanki ustalıklı ve sürükleyici üslubu ile okurlarının elinden bırakamayacakları bir kitap bu. Günümüz Türk edebiyatında neredeyse eşsiz olan, biyografik veriler ile roman tekniğini birleştirmekteki ustalığını bir kez daha sergileyen Kulin, bu kez bir İstanbul öyküsü bir imparatorluk tarihini birlikte ele alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2007
 • Sayfa Sayısı:
  390
 • ISBN:
  9789752894402
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Güler Ayata 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

işte gerçek bir Ayşe Kulin romanı...Acı dolu yıllar...Bir Osmanlı paşasının aile dramı ve Osmanlının hazin sonu...Kitabın son sayfalarında ağladım..

Ezgi 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Osmanlı'nın son zamanlarında İstanbul'da yaşayan bir ailenin hayatı çerçevesinde dönemin hayatına ve ülkenin durumuna ışık tutuluyor. Bir ucundan tarihe bir ucundan aşka tutunan kitabın Ayşe Kulin'in hayatından da izler taşıdığını okumuştum. Veda işte bu Ayşe Kulin'in hayatından izler taşıyan kitap serisinin ilk romanı. Kitabın sonunda bazı karakterlere veda ediyoruz ama diğerleri için acaba şimdi ne olacak merakını içimizde taşımaya devam ediyoruz. Veda, Ayşe Kulin'in okuduğum ilk kitabı. Keyifle okudum, yazarın anlatımını çok beğendim. Konu Osmanlı döneminde geçmesine rağmen kitabın dilini buna göre uyarlamamış yazar böylece kitap su gibi akıp gidiyor. Bir yandan kurtuluş mücadelesi, verilen emekler, gösterilen çabalar ve cesaret bir yandan da karakterlerin yaşamları aynı heyecan ve sürükleyicilikle devam ediyor. İyi okumalar...

Veda benzeri kitaplar

Sevgi Dinç 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ayşe Kulin bu kitapta İstanbul´un işgalinin bir aileye nasıl yansıdığını çok etkileyici bir dille anlatmış. Ayrıca Ayşe Kulin´in Türkçeyi müthiş bir şekilde kullandığını belirtmeliyim. Okuduğum en iyi kitaplardan biri.Çok akıcı bir dili var, kitabın nasıl bittiğini anlamayacaksınız.

Semiha E. 
08 May 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tarihsel olarak bildiğimiz olayların halk gözüyle ve maliye nazırı Ahmet Reşat ın gözüyle muhteşem anlatımı. Osmanlının çöküşü, halkın çaresizliği, kıtlık, kurtulma çırpınışları, acı ve keder ustalıkla anlatıldığı için zevk alarak okudum. Defalarca okunacak bir eser

Gogol 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Yaklaşık bir yıldır kitaplığımda duran hep bir bahaneyle itelediğim bana hiç sıcak gelmediği için okumayıp elimde kitap kalmayınca mecburiyetten başladığım serinin ilk kitabı Veda.. Keşke böyle bir hazineyi bir yıl bekletmeseymişim. Ayşe Kulin kalitesinin kendini fazlasıyla gösterdiği oldukça etkileyici bir roman.. Şu sıralar çok özendiğimiz o büyüüük Osmanlı Devletinin hazin sonu bir konağa ancak bu kadar güzel sirayet edebilir ancak bu kadar güzel okuyucuya anlatılabilirdi.. Vatan için gözünü kırpmadan kendini bile bile ateşe atan gençler, aşk, hayal kırıklığı ve hüzün.. Okumanızı tavsiye ediyorum ve ben ikinci kitapla devam ediyorum.

cemile dayıoğlu 
13 Oca 18:34 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok beğendiğimi söyleyebilirim diğer devamını da bir an önce alıp okumak istiyorum. Tarihe ışık tutar nitelikte olduğunu düşünüyorum o zamanki şartları kendi ailesi ile örnekler göstererek çok güzel anlatmış diyebilirim. Kitabı bitirdikten sonra Ahmet Reşat'ı merak edip araştırma isteği uyandırdı ve bu sayede Ayşe Kulin'in de röportajını okuma fırsatım oldu ve bence herkes okumalı.

Nur 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ayşe Kulin'in bu romanında Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde , işgal altında olan Istanbul'da Maliye Nazırı olan Ahmet Reşat ve ailesinin yaşadıkları aktarılıyor. O dönemde yaşanan işgaller, Türk milletinin direnişi, işgallere karşı ortaya koyduğu çabaları, canları pahasına savaşmalarını ve vatanseverlikleriyle bizi alıp 1900'lü yıllara götürüyor.  Kitap 1918 ve 1924 yılları arasında yaşanan olaylardan meydana gelmiş. Kitapta aşklarına şahit olduğumuz Kemal ve Mehpare var. Diğer karakterler ise genel olarak Ahmet Reşat ve eşi Behice, Behice'nin çocukları Saraylıhanım ve Azra Hanımdan oluşuyor ( Bu kadının vatanseverliğinden ve kadınlar isterse her şeyi yapabilir bakış açısından oldukça etkilendiğimi söylemeliyim.).
Ayşe Kulin'in daha önce hiçbir eserini okumadığım için oldukça merak ederek başladım bu kitaba. Hakkında bazı kötü yorumlar duymama rağmen ben oldukça sevdim. Artık böyle kitaplar okuyamıyoruz diye çok yakınıyorum. O yüzden kıymetini bilmeliyiz Türk Edebiyatı'nın. Kitap cidden çok güzeldi eleştirebileceğim çok ufak detaylar var onların da üstünde pek durmamak lazım. Genel olarak kitap etkileyiciydi. Ve bundan sonra yazarın 'Umut' kitabını da okumayı düşünüyorum. Ayrıca Ayşe Kulin'in kitaplarında akrabalarını yazdığı ile ilgili eleştiriler duydum ama ben bundan rahatsız olmadım aksine hoşuma bile gitti. Ayşe Kulin'in kalemini beğendim. Darısı diğer kitaplarını okumaya. Kitaplı ve musmutlu günler :)

İnci Küçük 
16 Kas 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Osmanlı Devletinin son günlerine farklı bir pencereden bakmamı sağladı. O yıllarda insanların ne kadar badere atlattığını çok iyi yansıtmış.

Ayşe Kulin'e Handan romanıyla başlamıştım, pek sevmemiştim. Anladım ki önceliği bu romanına vermem gerekirmiş. Çok çok güzel bir kitaptı.

DİKKAT UFAK SPOİLER SERPİŞTİRİLMİŞ OLABİLİR !!!!

Ahmet Reşat karakterine hayran oldum, öyle babacan, öyle samimi ki... :)
Mehpare'nin karşılıksız aşkına daha bir hayran oldum gerçekten var mıdır öyle bir aşk yoksa romanlarda mıdır, bilemiyorum.
Kemal ise beni çok sarstı. Sarıkamış Harekatı'ndan kurtulan 3 kişiden biri olarak karşımıza çıkıyor. Memleketi kurtarma çabasına, aşkını, bebeğini bırakmak zorunda kalışına dayanamayabilirsiniz.
İsterdim ki; yazar, Mustafa Kemal Atatürk'e, 1. Dünya Savaşı sonrası memleketi düşman askerlerinden kurtarmaya çalışırken, buna öncülük ederken daha fazla değinsin oysa ki ben ismine fazla rastlayamadım. Var mıdır sebebi, beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

1. Dünya Savaşı sonrası çöken imparatorluğu, bir konağın görüp görebileceği acıları, yokluğu işleyen bu romanı okumalısınız.

'' Ne kadar anlatsam, yüreğimdeki yarayı göremezsin. İsyanımı anlayamazsın...''

''Uyumak! Uyumak! Uyumak sonsuza kadar! Sonsuza kadar.Beyaz bir kelebek gibi savrularak rüzgarın önünde, yedi kat göğü aşmak... Uçuşan bir kar tanesi olmak.. Kar olmak.. Beyaz ve sonsuz olmak.. Sonsuz olmak!''

Kitaptan 75 Alıntı

Emire Nişli 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ters giden bir şeyler varken, hayat yolundaymış gibi nereye kadar yaşanabilir?

Veda, Ayşe KulinVeda, Ayşe Kulin
Aysel 
09 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“İnsanlar sevdikleri veya mukaddes addettikleri kimselerin kusurlarına karşı kör olur."

Veda, Ayşe KulinVeda, Ayşe Kulin
Hiç Yok 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Uyumak! Uyumak! Uyumak sonsuza kadar! Sonsuza kadar. Beyaz bir kelebek gibi savrularak rüzgarın önünde, yedi kat göğü aşmak... Kar olmak... Beyaz ve sonsuz olmak... Sonsuzluk olmak!

Veda, Ayşe Kulin (Sayfa 140 - Everest Yayınları)Veda, Ayşe Kulin (Sayfa 140 - Everest Yayınları)
Yaren Sıla Koç 
20 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Tuhaf bir varlıktı insanoğlu. Belki de en büyük gücü, başka çıkar yol olmadığını hissettiğinde, araziye uyum sağlamasıydı. "

Veda, Ayşe Kulin (Sayfa 323 - Everest Yayınları)Veda, Ayşe Kulin (Sayfa 323 - Everest Yayınları)
Aysel 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Sanki bu vatan bir karpuz da her geçen gün elindeki dilimden, ağzının suları akarak, bir parça daha ısırıyor gavur. "

Veda, Ayşe KulinVeda, Ayşe Kulin
Aysel 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

" Ayrılığın acısı da ölüm acısı gibi keskin... "

Veda, Ayşe KulinVeda, Ayşe Kulin
Aysel 
09 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Kozasından çıktımıydı tırtıl, kozaya geri giremez artık..."

Veda, Ayşe KulinVeda, Ayşe Kulin
Aysel 
09 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Başka çare yoksa ne yapılabilir ki? İnsan hiç olmazsa imkânsızı denemek istemez mi?”

Veda, Ayşe KulinVeda, Ayşe Kulin
Mâsiva 
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"her şeyi zamana bırakalım da,ne kadar zaman kaldı? Bütün mesele orada!"

Veda, Ayşe KulinVeda, Ayşe Kulin
Mâsiva 
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kar altında uykuya dalmak dünyanın en güzel,en tatlı,en keyifli ölümüydü. Acısız sızısızdı. Sessiz sedasızdı. Kendini uykuya çabuk bırakana,beyaz bir kedi gibi,yumuşacık gelir,incitmeden alırdı canı. Uykuya direnenin karşısına ise gelinliğini giymiş,duvağını takmış,dünya güzeli bir kız suretinde belirirdi bembeyaz ölüm.

Veda, Ayşe Kulin (Sayfa 141)Veda, Ayşe Kulin (Sayfa 141)
8 /