Veda Esir Şehirde Bir Konak

8,4/10  (240 Oy) · 
1.401 okunma  · 
203 beğeni  · 
4.939 gösterim
Ayşe Kulin, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde, işgal altındaki İstanbul'da bir konakta yaşananları anlatıyor bu kez. Son Maliye Nazırı ve ailesi aracılığıyla o dönemin resmini çizen Veda, çökmekte olan bir tarih ile yeni bir gelecek arayan Milliciler arasında sıkışan o dönem Osmanlı aydınının da öyküsünü dile getiriyor.

Ayşe Kulin'in her zamanki ustalıklı ve sürükleyici üslubu ile okurlarının elinden bırakamayacakları bir kitap bu. Günümüz Türk edebiyatında neredeyse eşsiz olan, biyografik veriler ile roman tekniğini birleştirmekteki ustalığını bir kez daha sergileyen Kulin, bu kez bir İstanbul öyküsü bir imparatorluk tarihini birlikte ele alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2007
 • Sayfa Sayısı:
  390
 • ISBN:
  9789752894402
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Güler Ayata 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

işte gerçek bir Ayşe Kulin romanı...Acı dolu yıllar...Bir Osmanlı paşasının aile dramı ve Osmanlının hazin sonu...Kitabın son sayfalarında ağladım..

Ezgi 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Osmanlı'nın son zamanlarında İstanbul'da yaşayan bir ailenin hayatı çerçevesinde dönemin hayatına ve ülkenin durumuna ışık tutuluyor. Bir ucundan tarihe bir ucundan aşka tutunan kitabın Ayşe Kulin'in hayatından da izler taşıdığını okumuştum. Veda işte bu Ayşe Kulin'in hayatından izler taşıyan kitap serisinin ilk romanı. Kitabın sonunda bazı karakterlere veda ediyoruz ama diğerleri için acaba şimdi ne olacak merakını içimizde taşımaya devam ediyoruz. Veda, Ayşe Kulin'in okuduğum ilk kitabı. Keyifle okudum, yazarın anlatımını çok beğendim. Konu Osmanlı döneminde geçmesine rağmen kitabın dilini buna göre uyarlamamış yazar böylece kitap su gibi akıp gidiyor. Bir yandan kurtuluş mücadelesi, verilen emekler, gösterilen çabalar ve cesaret bir yandan da karakterlerin yaşamları aynı heyecan ve sürükleyicilikle devam ediyor. İyi okumalar...

Semiha E. 
08 May 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tarihsel olarak bildiğimiz olayların halk gözüyle ve maliye nazırı Ahmet Reşat ın gözüyle muhteşem anlatımı. Osmanlının çöküşü, halkın çaresizliği, kıtlık, kurtulma çırpınışları, acı ve keder ustalıkla anlatıldığı için zevk alarak okudum. Defalarca okunacak bir eser

Ayşe Kulin'e Handan romanıyla başlamıştım, pek sevmemiştim. Anladım ki önceliği bu romanına vermem gerekirmiş. Çok çok güzel bir kitaptı.

DİKKAT UFAK SPOİLER SERPİŞTİRİLMİŞ OLABİLİR !!!!

Ahmet Reşat karakterine hayran oldum, öyle babacan, öyle samimi ki... :)
Mehpare'nin karşılıksız aşkına daha bir hayran oldum gerçekten var mıdır öyle bir aşk yoksa romanlarda mıdır, bilemiyorum.
Kemal ise beni çok sarstı. Sarıkamış Harekatı'ndan kurtulan 3 kişiden biri olarak karşımıza çıkıyor. Memleketi kurtarma çabasına, aşkını, bebeğini bırakmak zorunda kalışına dayanamayabilirsiniz.
İsterdim ki; yazar, Mustafa Kemal Atatürk'e, 1. Dünya Savaşı sonrası memleketi düşman askerlerinden kurtarmaya çalışırken, buna öncülük ederken daha fazla değinsin oysa ki ben ismine fazla rastlayamadım. Var mıdır sebebi, beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

1. Dünya Savaşı sonrası çöken imparatorluğu, bir konağın görüp görebileceği acıları, yokluğu işleyen bu romanı okumalısınız.

Rabia Arslan 
20 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Savaş ortamında dahi insan insandır aşık olur her şeye rağmen. Ve her bir çocuk umut olur güneş olur çevresine. Bazı vedalar da çok güzeldir. Onurlu ve hatirlanasi. Hatirlandiginda gurur verir ya sevdiklerine işte öyle.

Nur Önder 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir kitap,beğendim ,kitabı okurken bir yerinde yanıt kelimesiyle karşılaştım,çok yadırgadım.Böyle edebi bir ve tarihi bir romanda böyle bir kelimeyle karşılaşmak beni şaşırttı.Ayşe Kulin gibi önemli bir yazarımızın kitabında olması beni üzdü Kendisine sormak isterdim yanıt kelimesini niye kullandığını.

Ayşen BÜLBÜL 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okuduğum en iyi Ayşe Kulin kitabıydı diyebilirim. Yazarın kendi ailesinden gelen bir hayat. Mehpare ve Kemal ile bazen ağlayacak bazen güleceksiniz . Dönemi çok iyi kavrattı o dönemi konak hayatına olan merakımı iyice kamçılayan bir kitap oldu

Fevziye Yalçın 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Savaşta aşk ancak böyle anlatılabilirdi. Yazar sanki o dönemi birebir yaşamış gibi anlatmış, hem yasak aşk hem statü farkı hem siyasi çok güzel bir hikayenin ortasında bulacaksınız kendinizi.

Ahu Kader 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizler o karlı daglara niçin tırmandık, bilir misin? Ruslarla savaşan Almanların hatırı için. Rus kuvvetlerini peşimize düşürelim de, Alman askerleri rahatlasın diye, bir Şark cephesi açması için baskı yapıldı Osmanlı'ya. Enver delisi sürdü bizleri beyaz cehenneme, doksan bin genç adamı, gözünü kırpmadan sürdü dağlara.
Arap çöllerinden gelenler üzerlerinde incecik kumaştan üniformalarla, bizler ayağımızda kösele postallarla, karın üzerinde günlerce yürüdük.
Rüzgarda buzdan kalıplara dönmüş kapurlarımızın içinde, kollarımızı kıpırdatamıyorduk. Buz tabutlara konmuş gibiydik. Eldivenlerin içinde parmaklarımız önce üşüdü, sonra yandı acıdan, daha sonra hissizleşip dondu. Dövüşemeden, bir kurşun atamadan teker teker dondurdu bizi. öldürdü bizi Enver.
***
kitapta beni etkileyen bir yer.

Osman İlhan 
 09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ne Mehpare"ye ne Sarıkamış Gazisi Kemali,ne de diğerlerini unutabileceğim bir kitap.Osmanlı tarihinin son yıllarını,kurtuluş savaşını çekilen eziyetleri,bu arada yaşanan aşkı çok güzel bir dille anlatan bu kitabın arşivlerde olmasını ısrarla tavsiye ediyorum.Okurken sanki o konakta yaşayacaksınız ve sanki onlarla birlikte yaşacaksınız.Yani bu kadar etkileyici ve sürükleyici bir kitap.Mutlaka ama mutlaka okuyun.

4 /

Kitaptan 42 Alıntı

Emire Nişli 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ters giden bir şeyler varken, hayat yolundaymış gibi nereye kadar yaşanabilir?

Veda, Ayşe KulinVeda, Ayşe Kulin
Aysel 
09 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“İnsanlar sevdikleri veya mukaddes addettikleri kimselerin kusurlarına karşı kör olur."

Veda, Ayşe KulinVeda, Ayşe Kulin
Aysel 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Sanki bu vatan bir karpuz da her geçen gün elindeki dilimden, ağzının suları akarak, bir parça daha ısırıyor gavur. "

Veda, Ayşe KulinVeda, Ayşe Kulin
Aysel 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

" Ayrılığın acısı da ölüm acısı gibi keskin... "

Veda, Ayşe KulinVeda, Ayşe Kulin
Aysel 
09 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Kozasından çıktımıydı tırtıl, kozaya geri giremez artık..."

Veda, Ayşe KulinVeda, Ayşe Kulin
Aysel 
09 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Başka çare yoksa ne yapılabilir ki? İnsan hiç olmazsa imkânsızı denemek istemez mi?”

Veda, Ayşe KulinVeda, Ayşe Kulin
Mâsiva 
13 Şub 18:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"her şeyi zamana bırakalım da,ne kadar zaman kaldı? Bütün mesele orada!"

Veda, Ayşe KulinVeda, Ayşe Kulin
Mâsiva 
13 Şub 01:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kar altında uykuya dalmak dünyanın en güzel,en tatlı,en keyifli ölümüydü. Acısız sızısızdı. Sessiz sedasızdı. Kendini uykuya çabuk bırakana,beyaz bir kedi gibi,yumuşacık gelir,incitmeden alırdı canı. Uykuya direnenin karşısına ise gelinliğini giymiş,duvağını takmış,dünya güzeli bir kız suretinde belirirdi bembeyaz ölüm.

Veda, Ayşe Kulin (Sayfa 141)Veda, Ayşe Kulin (Sayfa 141)
Güler Ayata 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Uyumak, ölmeye yatmak demekti Sarıkamış' ta.

Veda, Ayşe Kulin (Sayfa 141)Veda, Ayşe Kulin (Sayfa 141)
mavera 
16 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne kadar anlatsam, yüreğimdeki yarayı göremezsin. İsyanımı anlayamazsın..

Veda, Ayşe Kulin (Sayfa 143)Veda, Ayşe Kulin (Sayfa 143)
5 /