Gizli Anların Yolcusu 1. Kitap

7,5/10  (279 Oy) · 
1.162 okunma  · 
176 beğeni  · 
3.532 gösterim
Uzun zamandır çıkmadığı yollarda kaybolanların hikâyesi...
Ayşe Kulin yeni romanında aşkın değiştirdiği ve bir daha hiç aynı olmayacak hayatları anlatıyor...

Çağdaş edebiyatımızın en sevilen yazarlarından Ayşe Kulin, Gizli Anların Yolcusu ile bir kez daha okurlarını şaşırtıcı gerçeklerle yüzleşmeye zorluyor. Bu kitapyerleşik ve düzenli hayatlarımızın nasıl da pamuk ipliğine bağlı olduğunu, bir anda yıkılıp gidebileceğini gösteriyor bize... Acı bir kaza... Bir anda ağızdan kaçan bir söz... Ansızın yayınevine gelen bir dosya... Birbirine dolanmış eşarplar... Bütün bunlar, aykırı bir aşkın başını ve sonunu belirlemeye yeter mi?

Gizli Anların Yolcusu, pek çoğumuzun anlamakta zorlandığı, yargılamakta ısrar ettiği bir aşkın romanı. Ayşe Kulin her zamanki ustalığıyla yaklaşmaya korkulan bir konunun üstüne giderek tabuları yıkmayı deniyor.

Bu romanda sadece aşkı değil, toplumun zorladığı hayatları, harcanmış çocuklukları, kendi içindeki sırlarla en yakınlarını yaralayan ailelerin öykülerini soluk kesen bir tempoyla okuyacaksınız.

 
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9789752899513
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Songülnd 
09 Eyl 19:46 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Toplumumuza o kadar yabancı ki, okurken insanın hayretler içinde kalmaması ve yadırgaması mümkün değil. Ama yazar dilini o kadar akıcı ve ustaca kullanmış ki, başladıysanız bırakmayacağınız bir kitap. Konusu; "Eşcinsel bir aşk". Hikayesi; Hayatın insana ne zaman nasıl bir oyun oynayacağını hiç bilemiyoruz bir anda hayatımız alt üst olabiliyor.
Olmayacak gibi gözüken şeylerin bile mümkün olabileceğini güzel bir şekilde gösteriyor. Yine emeğe saygı diyor yazarına teşekkür ediyorum. Yüreğine sağlık. Her şeye rağmen güzel bir kitaptı. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar :)

Serpil Ağ 
 03 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

11.08.2015 tarihinde, Didim'de yapılan imza etkinliğinde, yazarın imzasını alabilmek adına, raftan rastgele seçip aldığım ve o gün için iki katı para ödeyerek sahip olduğum bir kitap. Kızım ile birlikte, 1:30 saat süren imza kuyruğu neticesinde, Ayşe Hanımın, " Kimin adına imzalama mı isterseniz? " diye sorduğunda " Kızımın adına imzalar mısınız " demem üzerine, Ayşe Hanımın bana doğru eğilerek " Tamam olur ama kızınızın şimdi okumasına müsaade etmeyin! " demesiyle birden zihnimde şimşekler çaktıran ve okuyunca da ters köşeye yatıran bir kitap.

Kitabı okuduktan sonra, çevremdeki insanlara farklı bir gözle bakmaya başladım. Ve inanın ki, acaba demekten kendimi alamıyorum. Ayşe Hanım'a beni böyle bir ikileme soktuğu için kızmalı mıyım yoksa hepimizin aşina olduğu ama görmezden geldiğimiz insanların da var olduğunu örneklemeyle biz okurlara anlattığı için teşekkür mü etmeliyim, doğrusu karar veremedim.

Kitapta aklımın kabulde zorlandığı öyle bölümler var ki...
Gerçeğin kurgulanmış hali mi yoksa tamamen kurgu mu ayırt edemedim. Sonuç olarak, okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz ama okursanız benim gibi insanlara bakış açınızı değiştirirsiniz.

. 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Cümleme çok sevdiğim şu cümleyle başlamak istiyorum. ''Beni ben yapan benden olmayandır'' ne kadar haklı ne kadar yerinde ve de tamamen bu kitaba yönelik bir söz. Gerici zihniyetlerin, antisempatik kültürlerin egemenliği altında ki insanların pek hoşlanmayacağı bir eser olsa da kitaplığımda seve seve bulundurduğum ve severek okuduğum bir eserdir. Farklı olanı sevebilmek adına, önce insan sonra kişi olduğunu anlamak adına,var olanın dayanılmaz dehşetinden farklılıklar la bir olmak adına güzel bir eser. En azından yıkılmaz sanılan tabuları yıkmak için güzel bir iş çıkarmış Kulin... Keyifli okumalar.

Minel Kılıçoğlu 
17 Nis 19:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Farklı cinsiyetlere sahip iki insanın birbirini sevmesi nekadar normal ise aynı cinsiyete sahip iki insanın da birbirlerini sevmesinin o denli olağan olduğunu fakat hala daha bunu anlayamayan,kabullenemeyen insanlar yüzünden saklanmak zorunda kalan bir genç ve onunla tanışana kadar kendinin farkına varamamış evli bir çocuk babası bir adamın aşk hikayesini anlatan bu roman şüphesiz lgbt temalı kitaplarda en iyide ilk 3 e girebilecek potansiyele sahip.Gerek birbirlerini tanımadan önceki hayatlarında yaşadıkları acı olaylar gerekse tanıştıktan sonra ki yasak aşklarıyla elinizden bırakmak istemeyeceğiniz bir kitap.Şiddetle tavsiye ediyorum.Iyi okumalar..

Ayten Ernaz Tiryaki 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ayşe Kulin'i "Adı Aylin" ile tanıdım, beğendim ve en çok okuduğum yazarlardan biri oldu. Severek takip ediyorum.

Konusu, Birçoğumuzun anlamakta zorlanacağı, bizim için tabu olan sevgi-aşk biçimlerini altüst eden bir aşkın öyküsü. ...

Yalnız o da değil; zorla yaşatılan hayatlar, hiç bilmediğimiz, bilmek istemeyeceğimiz aile içinde kalan sırlar, uçurumun kenarında yaşanan karanlık çocukluk anıları. ..

Ben çok etkilendim! Hepimizin az ya da çok birşeyler bildiği aykırı yaşanmışlıklara dair sarsıcı bir hikaye...

Ebru Nevruz 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Mükemmel bir karışıklık, mükemmel bir entrika. Son sayfalarına doğru bitmesin diye diye okuduğum bir kitap. Sonra öğrendim ki devamı niteliğinde olan Bora'nın Kitabı varmış. Hemen devam ettim okumaya. Ayşe Kulin farklı bi soluk getirmiş gerçekten olayları tamamen Bora'nın gözünden anlatarak. Son sayfalara kadar merak duygunuzu canlı tutan güzel bir roman herkese tavsiye ederim.Romanın ismindeki kelimelerin baş harfleri de tesadüf olsa gerek :)

blgn 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ayşe Kulin, her zamanki gibi harika değerlendirmelerle karakterlerin kişiliği hakkında bizlere bilgi veriyor. Ana karakterin içinde buldunduğu duygusal boşluğu ve hayatındaki boşlukları doldurma çabalarını öyle güzel bir anlatımla bizlere sunuyor ki, elinizden kitabı bir an bile bırakmamak geliyor. Kesinlikle okunması gereken bir kitap....

HÜLYA BİLGİN 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazarın her zamanki tarzının dışında bir konusu var...çok heyecanlı ve sürükleyici... elinizden bırakamadığınız bir kitap olacak ...Mutlu bir aile hayatını bir anda tersine çeviren olaylar...Tabu sayılan ama bütün kuralları yıkan ilginç bir hikaye...

Sadettin TANIK 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Etkileyici bir kitap. Çok akıcı. Hemen bitirmek istedim. Kendi yaşantımız dışında da yaşanan gerçekler var ve bunlar güzel bir kurguyla anlatılmış. Çok beğendim. Tavsiye ederim.

Ebru Hacıalioğlu 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Uzun zaman önce tesadüfen elime alıp bir çırpıda okuduğum cesur bir roman. Birçokları için, bazı yorumlarda da görüldüğü üzere, rahatsız edici olduğunu görebiliyorum. Uygun (ki kime göre) bir ilişki tarzı olmayabilir fakat gerçek bir ilişki var romanda. Cesur olması bu konu ele almasından kaynaklanmıyor, roman karakterlerinin cesur olmasından ve kendilerini oldukları gibi kabul edebilmelerinden kaynaklanıyor. Ve bu cesareti yazıya dökülebilen yazarlar olması çok önemli bu ülke için. Ve önemli de bir not; Bora'nın Kitabı ve Dönüş bu romanın devam kitapları. Okunası...

5 /

Kitaptan 79 Alıntı

Songülnd 
04 Eyl 12:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"...Baksa yüzüme, kalbimin sesini duyar mıydı...?"

Gizli Anların Yolcusu, Ayşe Kulin (Sayfa 122)Gizli Anların Yolcusu, Ayşe Kulin (Sayfa 122)
Songülnd 
05 Eyl 17:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"...Bir yangının içinde bulmuştum kendimi ansızın. Söndürülmez bir yangının..."

Gizli Anların Yolcusu, Ayşe Kulin (Sayfa 154)Gizli Anların Yolcusu, Ayşe Kulin (Sayfa 154)
Songülnd 
01 Eyl 10:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"...Her gün daha bayağılaşan, daha yozlaşan bir toplumda yaşamıyor muyuz...?"

Gizli Anların Yolcusu, Ayşe Kulin (Sayfa 20)Gizli Anların Yolcusu, Ayşe Kulin (Sayfa 20)
Songülnd 
09 Eyl 18:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"...Ínsanlar bilmedikleri şeylerden korkarlar..."

Gizli Anların Yolcusu, Ayşe Kulin (Sayfa 390)Gizli Anların Yolcusu, Ayşe Kulin (Sayfa 390)