Dönüş (3. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
13582
Gösterim
Adı:
Dönüş
Alt başlık:
3. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 2013
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751415622
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Dönüş
Dönüş
Gerçekler acıdır; acıtır, incitir…

Tam da hayatının yoluna girdiğini sandığı günlerde, önce annesinden gelen bir haber, ardından eski bir şapka kutusunda bulduğu mektuplar…

Derya’nın, iki yıldır sümenaltı edilen gerçekleri bir tokat gibi öğrenmesi, onu dünyanın bir megakentinden ötekine savuracak, kaderi onu sarı bir sonbahar günü, açılıp açılmayacağını bile bilemediği bir demir kapının önüne kadar taşıyacaktır.

Genç kız, acaba gizem dolu bu perdenin ardına geçebilecek midir? Öğreneceklerini kabul edebilecek, kabul etse bile sindirebilecek midir?

O kapı açılırsa elbette…

Dönüş, aldatmanın, aldatılmanın, affetmenin, acıtan gerçeklerin romanı.
296 syf.
·10/10
Kitaptan Ayşe Kulinin üçlemesi diye bahsedilse de aslında seri 4 kitaptır. Final bölümü Handan olsa da asıl final Handan değildir. Seride İlhami, Derya, Bora ve Handanın hikayesi konu edilir.

Serinin üçüncü kitabına gelmişseniz eğer bir spoileri hakettiniz demektir.

Pek spoiler sayılmaz aslında. Derya ilhaminin kızıdır. Handan evli olan ilhamiye, Deryada babasının çalışanı Boraya aşıktır. Ama gizli anlarda yaşanan ilişki bambaşkadır. Bu ilişkinin bitmesi sonucu bambaşka bir hayata karışan ilhamiyi kızı deryanın geri döndürme çabaları anlatılır.
272 syf.
·3 günde·9/10
Ayşe Kulin'in okuduğum ilk kitabı olan Dönüş İsmini tamamen yanıstan ender kitaplarından biri olup Gizli Anların Yolcusu,Bora'nın Kitabı,Dönüş,Handan kitap serisinin 3. kitabıdır. Seriden ayrı okumama rağmen hiç sırıtmayan kitap Derya isimli bir kızın annesi tarafından babasından koparılıp İngiltere'ye gidişini ve ardından babasını bulma yolculuğunu Derya'nın ağızıdan sinema tadında anlatıyor.
 • Gizli Anların Yolcusu
  7.6/10 (973 Oy)780 beğeni4.467 okunma411 alıntı10.852 gösterim
 • Bora'nın Kitabı
  7.9/10 (506 Oy)436 beğeni2.579 okunma197 alıntı6.613 gösterim
 • Handan
  6.8/10 (822 Oy)633 beğeni3.581 okunma460 alıntı9.971 gösterim
 • Hasret
  8.5/10 (757 Oy)828 beğeni3.640 okunma354 alıntı16.269 gösterim
 • Füreya
  8.5/10 (773 Oy)785 beğeni3.981 okunma544 alıntı13.071 gösterim
 • Köprü
  8.4/10 (753 Oy)716 beğeni3.761 okunma397 alıntı11.037 gösterim
 • Umut
  8.3/10 (855 Oy)921 beğeni4.736 okunma413 alıntı14.049 gösterim
 • Nefes Nefese
  8.4/10 (1.250 Oy)1.220 beğeni5.777 okunma451 alıntı18.386 gösterim
 • Sevdalinka
  8.3/10 (1.200 Oy)1.225 beğeni5.995 okunma854 alıntı21.878 gösterim
 • Piruze
  8.5/10 (1.187 Oy)1.182 beğeni5.242 okunma479 alıntı14.663 gösterim
296 syf.
·7/10
Ayşe Kulin'in "Dönüş"ünü geçen yıl Aralık ayında okumuştum, ve bu yazarın okuduğum ilk kitabı idi. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki "Dönüş" Ayşe Kulin'in diğer kitaplarını da okumam için yeterince etki bıraktı bende.

Yazar "Dönüş"de; parçalanan aileler, evlat acısı ve özlemi, aldatma ve aldatılma, cinsel seçimler (eşcinsellik), toplumsal önyargılar, hatalarla gelen hayat dersleri gibi konulara deyinmiş. "Dönüş" ile hem psikolojik, hem sosyolojik hemde toplumsal mesajlar veren yazar, bu kitabı ile okurların "doğru" ve "yanlış"ı kendi içlerinde sorgulamasına neden oluyor. Doğru; kime göre ve neye göre doğrudur..? Yanlış; kime göre ve neye göre yanlıştır..? Herkesin seçimleri ve doğruları, kendi seçimleri ve doğrularıdır! Kimsenin kimseye doğrularını dayatmaya hakkı yoktur. Koruma içgüdüsü ile dayatılan "doğrular" bazen hata yapılmasına neden olabilir, işte tamda bu noktada yazar bizlere şunu bir kez daha gösteriyor ki; insanız, kusurluyuz, bu nedenle de hata yapma lüksüne sahip olmalıyız, başka türlü (hayatı) öğrenemeyiz.
Hata yapma lüksüne sahip olmamız ne kadar gerekiyorsa aynı şekilde yüce gönüllü olmayı öğrenip affetmeyi de bilmemiz gerek, çünkü karşı tarafı affetmek aslında insanın kendisini içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtarması, özgür bırakması demektir. Yazar, kitabın sonunda bundan dolayı olsa gerek affetmenin aslında karşı tarafa değil insanın kendisine yaptığı bir iyilik olduğunu anlatmaya çalışmış. Ve yine bu konuda önemli olan ise; geç kalmadan affetmeyi bilmektir..

Yazarın yalın (sade) anlatımı ve değindiği konular kitabın akıcı olmasına neden olan en etken unsurlar olmuş. Başarılı bir anlatım, başarılı bir kurgu ve bir çok ders alınacak konular içermekte kitap..

Her ne kadar mutlu son tercih edilsede bir çok okur tarafından, bu kitapta öyle bir son ne yazık ki yoktur, bu kötü mü...? Elbetteki değil, belkide sonunun bu şekilde olması da anlatılan öykünün inandırıcılığını korumasına neden olmuştur.. Zaten mutsuz bir son da yoktur, sadece yapılan bir tercih ve o tercihin sonucunda yaşanması gerekenler vardır... Daha açık yazmak isterdim bunu ama o zaman okuyacak okurlar için kitabın gizemi kalmayacaktır...

Herkese keyifli okumalar...
296 syf.
·Beğendi·8/10
Uçarı Bi genç kız eşcinsel bir baba yalancı anne kitapta herşey var maşallah aynı adama aşık olan baba ve kızı bunları ayıran anne kitap çok uç noktalarda temas ediyor bize yok artık diyebilirsiniz.
296 syf.
·14 günde·Beğendi·7/10
1- gizli anların yolcusu
2-bora'nın kitabı
3-dönüş
 anlatım gerçekten mükemmel. Romanın hikayesi çok merak uyandıran türden bir ayşe kulin kitabı diyebiliriz. mükemmel bir dili var basit hikayeyi o kadar güzel o kadar akıcı anlatmış ki kitabı okurken büyük zevk alıyorsunuz. ellerine sağlık ayşe kulin. iyi ki varsın. Umarım dördüncü kitap Handan en kisa zamanda alıp okuyacağım. Ama Dönüş'ün yani derya ve ilhami'nin dilinden anlatılan belki derya ve hakan ile ilgili kitabin devami gelir diyede düsünüyorum. :))
296 syf.
·Beğendi·9/10
Ayşe Kulin'in okuduğum ilk kitabıydı.BAYILDIM!İnsan dönüşümüne katkı sağlayan kitaplardan bence.295 sayfadan oluşan kitabın dili o kadar akıcı ki; biraz okuyayım diye başladığım kitabı bir sayfa daha, bir sayfa daha derken 5 saatte bitirmişim.
Kitap; annesinin annelik içgüdüsü ile iki yıldır kendinden sakladığı gerçeklerin, söylediği yalanların ipuçları ile tesadüfen karşılaşan Deryanın serüvenini anlatıyor.Bu serüvenin içinde "Doğru" kavramını sorgulatmış yazar.Neye göre, kime göre doğru?
Bizim ülkede acı gerçek çok...Farklı farklı güncel toplumsal konularımıza (acı gerçeklerimize) dikkat çekmeden de geçmemiş romanında, bu da beni cezbeden başka bir detaydı.
Ahlâk kavramını da çok güzel düşündürmüş.Homofobik biriyseniz kitap bende yarattığı etkiyi sizde yaramayabilir ama hümanist biri olarak diyebilirim ki kitap muhteşem! Okuyun, okutun.
296 syf.
·2 günde
Ayşe Kulin’in okuduğum ilk romanı. “Uzun süre okusam mı okusam mı, acaba nasıl bir şey, popüler kitap olmasından dolayı kesinlikle sıkıcı ve içeriği boş bir kitaptır” (popüler kitaplar hakkındaki genel görüşüm) şeklinde kafamda dolaşan düşüncelerden sonra birkaç saatimi ayırdım. Maalesef düşüncelerimde haklı çıktım. Kitapları karalamayı, onlar hakkında olumsuz yorum yapmayı hiç sevmiyorum ve hatta bu incelemeyi bile yazmak istememe rağmen içimdeki hayal kırıklığı daha baskın çıktı ve yazma ihtiyacı hissettim. Kitabın olumsuz yönleri olumlu yönlerinden fazla benim için.

Popüler kitaplarda gördüğüm ortak özellikler bu kitapta da kendini göstermiş: Hikâyeyle okuyucuyu şaşırtmaya çalışmak, ilgiyi roman sonuna kadar tutmaya çalışmak, “Acaba sonunda ne olacak?” sorusunu akıllardan çıkartmamaya çalışmak. Sürekli bir olay durumu oluşturmak. Olayların rastlantılara dayandırılması, karakterlerin ruhsal durumlarının üstünkörü anlatılması, gereksiz, konuyla ilgisi olmayan bazı anlatılara yer verilmesi, olayların baştan savma açıklanması, sürekli bir hareketlilik havası (sanki bir film izliyormuş gibi) kitabın eksileri olmuş. En çok kızın ve babanın yüzleşme anını merak ettim kitapta. Babanın mantıksal ya da duygusal bir açıklama yapmasını bekliyordum. Ancak beni en çok hayal kırıklığına uğratan bu kısım oldu. Baba yine aynı kelimeyi kullanacağım “baştan savma”, sanki mahalle çocuğuna açıklama yapar gibi kızına iki üç cümleyle yaşanan her şeyi, her şeyin sorumlusu olan olayları ustalıkla ve kurnazca geçiştiriyor. Cinsel tercihinin neden o şekilde olduğunu kızına daha duyarlı bir şekilde açıklamasını isterdim. Kitapta eşcinsellik gibi temalara yer vermesi bir bakıma hoşuma gitti, toplumda genelde hasıraltı edilen konulara el atılması güzel. Başkasında olunca saygı gösterdiğimiz bu gibi hassas konular nedense bizim ya da yakınımızın başına gelince genelde ahlak bekçisi kesiliyoruz.

Ayşe Kulin okuyucuları bu üçleme kitabını çok sevmiş olabilir ama şunu gördüm ki bana şimdilik hitap etmeyen bir yazar. Sanki yazılmak için yazılmış bir kitap ya da ortada ticari bir kaygı var. Yine de yazara bir başka kitabıyla tekrar şans vermek istiyorum. Herkes ikinci bir şansı hak eder neticede.
295 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Tamamen Derya'nın üzerine kurulmuş bir roman. Derya'nın soru işaretleri ile birlikte Türkiye den ayrılıp yurtdışına götürülmesiyle başlayan ve tesadüfen babasının annesine yazmış olduğu mektuplardan bir kısım gerçekleri öğrenip annesinin gerçeği tam anlatmaması sebebiyle ona karşı suçlayıcı bir tavır sergiliyor. Ve uzun aradan sonra babasına dönüş yolu gerçekleşiyor.
Bunun akabininde olaylar daha da gün yüzüne çıkarak babasıyla hesaplaşmaya kadar gidiyor. Derya affedip affetmemek arasında kalıyor. Annesini gerçekleri tam anlatmamasını daha iyi anlamaya çalışıyor . Ve kararını Annesinden yana kullanıyor. Ve ne yazık ki annesine dile getiremediği şeyler ise hep içinde ukde olarak kalacak. Çünkü artık ''Annesi 'ölmüştür.
Şu da bir gerçektir ki hiçbir anne evladının, yaşadığı travmayı yaşamasını istemez.
272 syf.
·3 günde·10/10
Ayşe Kulin ile tanışma kitabım oldu. Seri bir kitap olduğunu aldıktan sonra öğrendim ama bu kesinlikle hiç problem olmadı 3. kitap olmasına rağmen ayrı bir roman olarakta kesinlikle okunabilir. Biraz spoiler içerebilir konu hakkında değineceğim. Kitapta ana karakterler derya, eda, ilhami, bora ve hakan. Derya, Eda ve İlhami'nin kızıdır. Annesi ve babası ayrılmıştır, sebebi aldatmadır. Kız uzun süredir babasınla görüşmüyor ve bir gün babasından annesine gelen mektupları bulunca gerçeklerin peşine düşer babasını arar ve bulur. Gerçeklerle yüzleşmek bir o kadar zor oldu onun için çünkü Derya'nın aşık olduğu erkek ile babası annesini aldatmıştır. Okuduğum en ilginç romanlardan biriydi konu olarak. Çok akıcı olduğunu söyleyebilirim bırakmak istemiyorsunuz elinizden. Serinin diğer kitaplarınada merak uyandırdı kesinlikle devamı gelecektir. İyi okumalar :)
296 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Ayşe Kulin'in bu üçlemesini gerçekten beğendim; genel görüşün aksine sonuncusunu" Dönüş" ü daha çok.

Bilemiyorum. Belki İlhami'nin seçtiği yeni hayatını kendim için istediğim içindir. Belki de hasret, kavuşma, öfke, aşk vs. ..gibi duyguların hepsini barındırıyor olduğu için de olabilir.

Cesaret gerektiren konuları kitabına konu edindiği için yazarı ayrıca kutluyorum!
272 syf.
·7/10
"Gizli Anıların Yolcusu" ve "Bora'nın Kitabı''nın devamı olan bir kitap. Sırf yazar konuyu nereye bağlayacak diye merak ettiğim için okuyup sonunda da ''Eeeee yani, bu mu?" dediğim bir zaman kaybı oldu benim için .
296 syf.
·2 günde·6/10
İlhami, Bora, Derya üçgeninde Derya'nın köşesine gidiyoruz bu kez. İlk iki kitap kadar güçlü değil "Dönüş" maalesef. Derya'nın İlhami ile ilgili gerçekleri öğrenmek için yola çıkışı ve kendini tamamlayışı bu son roman. Akıcı, net, yine cesur ama zaten cesaret kotasını ilk iki kitapta çoktan doldurduğundan seri Derya'ya sadece yaşanmışlıkları kabul edebilme sayfalarına dönüşmüş roman. Seriyi tam olarak tamamlamak için okunmalı.
"Annemi ölümle bağdaştırmak kolay değildi; anneler ölmezdi benim bildiğim, büyükanneler, büyükbabalar, dedeler hatta babalar ölürdü. Anneler sonsuza kadar kalırdı."
Ayşe Kulin
Sayfa 257 - Remzi Kitabevi
Ne derdi dedem hep, "Başlangıçlar önemlidir. Düzgün başlayan bir iş iyi gider. Tıpkı yapılar gibidir ilişkiler de. Temeller sağlam atılmalı!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dönüş
Alt başlık:
3. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 2013
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751415622
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Dönüş
Dönüş
Gerçekler acıdır; acıtır, incitir…

Tam da hayatının yoluna girdiğini sandığı günlerde, önce annesinden gelen bir haber, ardından eski bir şapka kutusunda bulduğu mektuplar…

Derya’nın, iki yıldır sümenaltı edilen gerçekleri bir tokat gibi öğrenmesi, onu dünyanın bir megakentinden ötekine savuracak, kaderi onu sarı bir sonbahar günü, açılıp açılmayacağını bile bilemediği bir demir kapının önüne kadar taşıyacaktır.

Genç kız, acaba gizem dolu bu perdenin ardına geçebilecek midir? Öğreneceklerini kabul edebilecek, kabul etse bile sindirebilecek midir?

O kapı açılırsa elbette…

Dönüş, aldatmanın, aldatılmanın, affetmenin, acıtan gerçeklerin romanı.

Kitabı okuyanlar 3.671 okur

 • Derya Parsak
 • Merve şenol
 • Önay Gençer
 • eda
 • Gülay Gülün
 • Özlem Patır
 • Yasemin❤
 • Refika
 • Berna D.
 • Nihan Çete

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.5
14-17 Yaş
%2
18-24 Yaş
%11.1
25-34 Yaş
%23.8
35-44 Yaş
%36.6
45-54 Yaş
%18.7
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%87.8
Erkek
%12.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16 (112)
9
%10.4 (73)
8
%19.9 (139)
7
%16.5 (115)
6
%10.9 (76)
5
%7.4 (52)
4
%2 (14)
3
%2.1 (15)
2
%1.1 (8)
1
%1.1 (8)

Kitabın sıralamaları