Bora'nın Kitabı 2. Kitap

7,7/10  (142 Oy) · 
701 okunma  · 
96 beğeni  · 
2.417 gösterim
"Yorgunum!

Önce gerçeğimi kendime kabul ettirirken yoruldum! Sonra gizlerken... Daha sonra yüzleşirken... Kendim olmaya hakkım olduğunu anladığımda... Kendimle barışırken... Gerçeğimi başkalarına kabul ettirmeye çalışırken... Benim gibi binlerce, on binlerce insanın var olduğunu öğrenirken... Yoruldum!

Acımasız günlerin gölgesinde geçen çocukluğunun yaralarını sarmak ve geçmişini silmek için İstanbul'a gelen genç bir adam: Bora. Tam hayatını değiştiren aşkı bulup umudu yeşerdiğinde, geçmişi yeniden karşısına çıkacak ve kendi öyküsünü anlattığı Bora'nın Kitabı onu bir girdabın içine sürükleyecek.

Gizli Anların Yolcusu'ndan tanıdığımız Bora'nın hazin öyküsüyle Ayşe Kulin, sadece genç bir adamın kişisel varoluş mücadelesini değil, bu coğrafyanın zorlu koşullarında bir insan, bir âşık, bir birey olabilmenin imkânsızlığını da anlatıyor.

Bora'nın Kitabı kabuğundan sıyrılmaya ant içmiş insanların büyük mücadelesinin romanı.

 
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786051415284
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
DUA 
22 Eyl 13:08 · Kitabı okudu

Karakter yorumu:
Ah be Bora sende istemezdin değilmi annenle sınanmayı, hayata darılmayı, ordan oraya savrulmayı, Baba ile kızı arasında sıkışıp kalmayı. Toyluğun ve cesaretine hayran kaldım.

Kitap yorumu:
Ayşe kulin'in biyografiler hariç her kitabını okuyan birisi olarak içlerinde en mükemmel bulduğumdur. İkinci olarak serinin ilk kitabı diyebilirim. Tarzı farklı oluşu sebebiyle sanırım.

Başucumda Kitap 
30 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Biraz önce kitaplığımın yanına gittim ve her zamanki gibi beni en çok etkileyen kitaplardan birini aldım elime: Boranın Kltabını! Kitabı okumamın üzerinden aylar geçmesine rağmen benim üzerimde tesirini devam ettiriyor Bora. Bilmiyorum belki kendime bazı özelliklerinle benzettiğimden midir yoksa Ayşe Kulinin akıl almaz yazma becerisinden midir. Soruların cevabını merak ettiğim de söylenemez açıkcası. Herneyse. Biraz da kitap hakkında yorum yapacaksam eğer demek istiyorum ki ; Ah Boram! Ne yaptın be Boram! İsmini değiştirdin, yolunu yordamını değiştirdin ama sözünü unuttun. En yakın arkadaşına verdiğin sözlerini unuttun. En sevdiğin kardeşine verdiğin sözleri unuttun. Sürer mi hayat bir gün karşılaşır mıyım korkuyusuyla be? Anlamışsınızdır bu kitaptan ne kadar etkilendiğimi. Köyde, doğuda büyüyen ve farklı addedilen bir çocuğun hikayesidir Boranın Kitabı. O da herkes gibidir fakat hemcinslerine meyillidir. Bunu bir farklılık sanar. Olmaması gereken birşey sanar. Böyle büyür. Bu düşünce de içten içe onu yer bitirir. Her anını bu farklılığı düşünmekle, dışlanmakla, tecavüze uğramakla geçiren Bora kendine bir söz verir ve o köyden uzaklaşır. Uzaklaştıktan sonra ismini değiştirir. Tanınmamak ister. Bir gün yolda giderken arkadaşının onu eski ismiyle çağırması ve onu tanıması hikayeyi baştan almasına yol açar. Roman kâh bir sayfada köyü, oradaki hayatı ve yaşanmışlıkları anlatır kâh diğer sayfada günümüzü ve o anki eylemlerini anlatır. Her hissi, her düşünceyi iliklerinize kadar hissettirir Ayşe Kulin size bu kitapta. Alın okuyun. Aslında Seridir. Gizli Anların Yolcusu birinci kitaptır fakat ben ilk kitabın son yarısını bitirmeden borayı okudum. Hiç de sorun olmadı. Ayşe Kulin alışılagelmiş yazarların çok dışında. Seriyi ayrı ayrı da okuyabiliyorsunuz. Böyle yazar zor bulunur demek istiyorum. Bulursanız eğer böylesini yalvarırım kitap felan çıkarması için ona dua edin. Çünkü böyle yazarlara çok ihtiyacımız var. Olacak.

Ebru Hacıalioğlu 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Bu kadar etkileyici olacağını düşünmemiştim itiraf ediyorum! "Gizli Anların Yolcusu" kadar etkileyici olacağını düşünmüştüm ama bu roman daha güçlü, daha sarsıcı, daha gerçek, daha acıtıcı ve daha da cesur. Bora'nın hayatını, Bora'nın ağzından anlatıyor bu roman, Bora'nın kişisel, ruhsal, bedensel, duygusal mücadelesini. Gerçek olduğunu bildiğimiz köy hayatındaki kokuşmuşluklar var romanda, kadının ne denli aşağılandığı, et parçası sayıldığı, nasıl cinsel bir meta olduğu çok net önünüze seriliyor ve her şekilde bu toprakların kadınlarının nasıl acılar içerisinde hayatta kalma mücadelesi verdiğini okuyoruz. Cinsel konulardaki bastırılmışlığın ne denli korkunç boyutlara taşındığını (din hocalarının kuran kursuna gelen kız ve özellikle de erkek çocuklara tecavüzleri gibi) okumak içler acısı, ama okunmalı, yazılmalı ve anlatılmalı. Gizli kaldıkça, bilmedikçe, bu gerçeklere göz kapadıkça daha daha daha şiddetli geliyor çünkü şiddet.

serçin cevizlidere 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

ayşe kulinin gizli anıların yolcusu kitabının devamı olarak okudum ve merak içinde başlamıştım öyle de devam etti. ancak biz burada farklı yaşarken doğu tarafında bu tarz olayların olması içler acısı. kim bilir kaç kişi aynı şeyi yaşadı ama dışarı vuramadı gizledi. ayşe kulin bu konuyu ele alarak bazı olaylarında varolduğunu bize göstermiş bulunmaktadır..

Dr. Elmyra 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Öncelikle "Gizli Anların Yolcusu" kitabından sonra okunmalı. İlk kitapta farklı gözden bakarken burada farklı açıdan değerlendiriyorsunuz. İki kitap birbirini tamamlıyor. Çok ustaca yazılmış.

Ceren Acer 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ayşe Kulin aslında kalemi güçlü yazarlardandır. Bora'nın Kitabı romanını da oldukça değişik bulmama rağmen, Ayşe Kulin gibi usta bir yazarın böylesine basit olay örgüsünden oluşan romana imza atması beni oldukça şaşırttı desem yeridir. Roman kendi hayatımızı irdelememizi sağlaması açısından başarılı ama, yazar keşke daha dişe dokunur, tekrar tekrar okunabilecek bir olay örgüsünün kitabına imza atmış olsaydı. Tema olarak ilginç bir kitap zaten onu kabul ediyorum ama harika diyemeyeceğim. İki erkeğin ilişki yaşayışını okumak sıkıcıydı bana göre.

Hasret Eken 
01 Ağu 10:10 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Ayşe Kulin, kalemini en güçlü bulduğum yazarlardan biri ve yine şaşırtmadı beni. Aksine işlediği konu ve yaptığı psikolojik tahlillerle daha fazla beğenimi kazandı. Eşcinsellik her yazarın cesaret edemeyeceği, etse dahi bu denli içsel konuşmalarla, psikolojik yönleriyle aktaramayacağı bir alan. Ayşe Kulin çok güzel işlemiş konuyu, akıp gidiyor kitap. Doğu'nun cehaletinin kıyamete çevirdiği hayatlar, kabuğundan sıyrılmaya çalışırken sevdiklerini arkasında bırakmak zorunda olan bir genç adam. Cinsel kimliğiyle toplumunda yer edinemez BORA. .Çünkü o farklıdır, çünkü o herkes gibi değildir.
Bora'nın kitabını okumalısınız. Cehaletin, bilinçsizliğin güzelim hayatları nasıl kabusa çevirebileceği gözler önüne serilmiş.
"İnsanın anıları onun vatanıdır."

Zeynep 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Serinin ikinci kitabı olmasına rağmen, seriden bağımsız olarakta okunabilecek bir kitap. Köyünde yaşadığı zorluklardan sonra kendini olduğu gibi yaşayabilme adına, askerden sonra ismini degistirip, hayatını yeniden yazmaya çalışan; ama geçmişin izlerini üzerinden atamayan eski Bedri yeni Bora'nın hikayesi.

Elvan şen 
21 Nis 23:27 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Turkiye de birey olabilmek ve aşk üzerine mükemmel bir kitap.
Bu kitapta da bora yi kendi agzindan okuyoruz. Çocukluğu gençliği sevgisiz büyüdüğü ailesi, cok sevdiği kiz kardrsi cemile ..cocukluk arkadasi kan kardesi recep...
Kendi karmasik iç dünyası kendini bulma gecmisinden kacma çabaları...
Ve aşk

Asiye Yıldız 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Uzun zamandır okumak için beklediğim kitaptı. İlk halk kütüphanesinde rafta görünce çok mutlu oldum. Dönüş ve Gizli Anların Yolcusunu okuduktan sonra aynı olayı Bora'nın açısından okumak güzeldi.

2 /

Kitaptan 23 Alıntı

Yorgunum!
Önce gerçeğimi kendime kabul ettirirken yoruldum! Sonra gizlerken... Daha sonra yüzleşirken... Kendim olmaya hakkım olduğunu anladığımda... Kendimle barışırken... Gerçeğimi başkalarına kabul ettirmeye çalışırken... Benim gibi binlerce, on binlerce insanın var olduğunu öğrenirken... Yoruldum!

Bora'nın Kitabı, Ayşe KulinBora'nın Kitabı, Ayşe Kulin
mavera 
23 May 00:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bezgin ve yorgunum...
Önce gerçeğimi kendime kabul ettirirken yoruldum! Sonra gizlerken... Daha sonra yüzleşirken... Kendim olmaya hakkım olduğunu anladığımda... Kendimle barışırken... Gerçeğimi başkalarına kabul ettirmeye çalışırken... Benim gibi binlerce, on binlerce insanın var olduğunu öğrenirken... Bezdim, yoruldum!

Bora'nın Kitabı, Ayşe Kulin (Sayfa 345)Bora'nın Kitabı, Ayşe Kulin (Sayfa 345)
salih 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hayatın gerçekleri hayallerimizle örtüşemiyordu bir türlü!

Bora'nın Kitabı, Ayşe Kulin (Sayfa 134)Bora'nın Kitabı, Ayşe Kulin (Sayfa 134)

Kekik kokan dağlardan inip
Dörtnala koşarken ufka
tökezlenen bizdik
Ağıt yakan kara gözlü bacılar
yaralandık, eksildik, incildik

Bora'nın Kitabı, Ayşe KulinBora'nın Kitabı, Ayşe Kulin
Ebru Hacıalioğlu 
06 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Eğer kuma çok genç değilse, gözü yoksa kumada, ondan nefret eder erkek çocuk... Çoğu kez hiç kabahati olmadığını bildiği halde. Anasına bunları yaşatan babasından da nefret eder, farkına bile varmadan ve düşünür; anaların evlatlarına karşı çoğu kez hep duygusuz, acımasız olmaları, duygularını dışa vuramayıp hep yüreklerinde saklamalarından mı kaynaklanır acaba diye?"

Bora'nın Kitabı, Ayşe Kulin (Sayfa 224)Bora'nın Kitabı, Ayşe Kulin (Sayfa 224)
Ebru Hacıalioğlu 
06 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Sonunda bir gün gerçeği gördüm; kadını cezalandırıp tecavüzcüyü koruyan yüce Allah değil, köy halkıydı!"

Bora'nın Kitabı, Ayşe Kulin (Sayfa 116)Bora'nın Kitabı, Ayşe Kulin (Sayfa 116)
Deniz Yıldızı 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ama bizim ele ele tutuşmalarımız birbirimize güç,cesaret, umut aktarma maksadıyla olurdu.Ya da bak ben buradayım,yanındayım,yalnız değilsin demek için...Acının,kederinin yarısını bana yükle,derdine ortak olayım anlamında.

Bora'nın Kitabı, Ayşe Kulin (Sayfa 324)Bora'nın Kitabı, Ayşe Kulin (Sayfa 324)
Ebru Hacıalioğlu 
06 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Tecavüzler, dayaklar, dayağın aşırı kaçtığı evlerde kazara ölümler olağandır çünkü! İnsanlık halidir! İnsanlığın bu halde olduğu yerde en büyük ayıp ise, aile içi olayları şikayet etmektir!"

Bora'nın Kitabı, Ayşe Kulin (Sayfa 43)Bora'nın Kitabı, Ayşe Kulin (Sayfa 43)
Tuncay YILDIRIM 
 19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aşk
İleride bir gün, aşk nedir diye sorarlarsa bana, Işık adında biri, diyecektim, ilk görüşte vurulduğum, peşine düştüğüm, yaklaştığım ama hiçbir zaman kavuşamadığım...

Bora'nın Kitabı, Ayşe KulinBora'nın Kitabı, Ayşe Kulin
3 /