Bora'nın Kitabı (2. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.763
Gösterim
Adı:
Bora'nın Kitabı
Alt başlık:
2. Kitap
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051415284
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
"Yorgunum!

Önce gerçeğimi kendime kabul ettirirken yoruldum! Sonra gizlerken... Daha sonra yüzleşirken... Kendim olmaya hakkım olduğunu anladığımda... Kendimle barışırken... Gerçeğimi başkalarına kabul ettirmeye çalışırken... Benim gibi binlerce, on binlerce insanın var olduğunu öğrenirken... Yoruldum!

Acımasız günlerin gölgesinde geçen çocukluğunun yaralarını sarmak ve geçmişini silmek için İstanbul'a gelen genç bir adam: Bora. Tam hayatını değiştiren aşkı bulup umudu yeşerdiğinde, geçmişi yeniden karşısına çıkacak ve kendi öyküsünü anlattığı Bora'nın Kitabı onu bir girdabın içine sürükleyecek.

Gizli Anların Yolcusu'ndan tanıdığımız Bora'nın hazin öyküsüyle Ayşe Kulin, sadece genç bir adamın kişisel varoluş mücadelesini değil, bu coğrafyanın zorlu koşullarında bir insan, bir âşık, bir birey olabilmenin imkânsızlığını da anlatıyor.

Bora'nın Kitabı kabuğundan sıyrılmaya ant içmiş insanların büyük mücadelesinin romanı.

 
Karakter yorumu:
Ah be Bora sende istemezdin değil mi annenle sınanmayı, hayata darılmayı, oradan oraya savrulmayı, Baba ile kızı arasında sıkışıp kalmayı. Toyluğun ve cesaretine hayran kaldım.

Kitap yorumu:
Ayşe kulin'in biyografiler hariç her kitabını okuyan birisi olarak içlerinde en mükemmel bulduğumdur. İkinci olarak serinin ilk kitabı diyebilirim. Tarzı farklı oluşu sebebiyle sanırım.
Biraz önce kitaplığımın yanına gittim ve her zamanki gibi beni en çok etkileyen kitaplardan birini aldım elime: Boranın Kltabını! Kitabı okumamın üzerinden aylar geçmesine rağmen benim üzerimde tesirini devam ettiriyor Bora. Bilmiyorum belki kendime bazı özelliklerinle benzettiğimden midir yoksa Ayşe Kulinin akıl almaz yazma becerisinden midir. Soruların cevabını merak ettiğim de söylenemez açıkcası. Herneyse. Biraz da kitap hakkında yorum yapacaksam eğer demek istiyorum ki ; Ah Boram! Ne yaptın be Boram! İsmini değiştirdin, yolunu yordamını değiştirdin ama sözünü unuttun. En yakın arkadaşına verdiğin sözlerini unuttun. En sevdiğin kardeşine verdiğin sözleri unuttun. Sürer mi hayat bir gün karşılaşır mıyım korkuyusuyla be? Anlamışsınızdır bu kitaptan ne kadar etkilendiğimi. Köyde, doğuda büyüyen ve farklı addedilen bir çocuğun hikayesidir Boranın Kitabı. O da herkes gibidir fakat hemcinslerine meyillidir. Bunu bir farklılık sanar. Olmaması gereken birşey sanar. Böyle büyür. Bu düşünce de içten içe onu yer bitirir. Her anını bu farklılığı düşünmekle, dışlanmakla, tecavüze uğramakla geçiren Bora kendine bir söz verir ve o köyden uzaklaşır. Uzaklaştıktan sonra ismini değiştirir. Tanınmamak ister. Bir gün yolda giderken arkadaşının onu eski ismiyle çağırması ve onu tanıması hikayeyi baştan almasına yol açar. Roman kâh bir sayfada köyü, oradaki hayatı ve yaşanmışlıkları anlatır kâh diğer sayfada günümüzü ve o anki eylemlerini anlatır. Her hissi, her düşünceyi iliklerinize kadar hissettirir Ayşe Kulin size bu kitapta. Alın okuyun. Aslında Seridir. Gizli Anların Yolcusu birinci kitaptır fakat ben ilk kitabın son yarısını bitirmeden borayı okudum. Hiç de sorun olmadı. Ayşe Kulin alışılagelmiş yazarların çok dışında. Seriyi ayrı ayrı da okuyabiliyorsunuz. Böyle yazar zor bulunur demek istiyorum. Bulursanız eğer böylesini yalvarırım kitap felan çıkarması için ona dua edin. Çünkü böyle yazarlara çok ihtiyacımız var. Olacak.
Lütfen kimseyi rengi,cinsiyeti, dili, dini, kıyafeti, saçı, başı, kimlik rengi, cinsel tercihi, yaşayışı ve sayılabilecek bir sürü ayrıştırıcı kelime ile ayırmayın. Çünkü; ne yaşadığını, hayatta neyle karşilaştığını, bazen seçimlerini nasıl, nerede, ne koşullar altında yaptığını bilemezsiniz. Hic bir insani yüzeysel bir gözle bakıp sınıflandırmayın. Lütfen "insan" sıfatına layık olan herkesi sevin, sevmeyi deneyin. 1. Kitap Gizli Anların yolcusu, 2. Kitap Bora'nin Kitabi cok etkiledi beni. Kitap soğumadi daha yeni bitirmemin etkisi ilemi bilmiyorum Bora, Recep,ilhami,cemile hala hüzünleri icimde neyseeee 3.kitap seri devami olan Dönüş'e başlayayım ben en iyisi. Kitap okurlarina tavsiyem bazen yargiladigimiz gerçekler aslinda olayin detayli anlatildiginda o insanlarin duygularini anlayabiliyoruz. Önyargilarimizi bir kenara bırakıp aslinda "insan" olmak en iyisi... Mutlaka okuyun... farkli bakis açısı için bunu deneyin derim...
Bu kadar etkileyici olacağını düşünmemiştim itiraf ediyorum! "Gizli Anların Yolcusu" kadar etkileyici olacağını düşünmüştüm ama bu roman daha güçlü, daha sarsıcı, daha gerçek, daha acıtıcı ve daha da cesur. Bora'nın hayatını, Bora'nın ağzından anlatıyor bu roman, Bora'nın kişisel, ruhsal, bedensel, duygusal mücadelesini. Gerçek olduğunu bildiğimiz köy hayatındaki kokuşmuşluklar var romanda, kadının ne denli aşağılandığı, et parçası sayıldığı, nasıl cinsel bir meta olduğu çok net önünüze seriliyor ve her şekilde bu toprakların kadınlarının nasıl acılar içerisinde hayatta kalma mücadelesi verdiğini okuyoruz. Cinsel konulardaki bastırılmışlığın ne denli korkunç boyutlara taşındığını (din hocalarının kuran kursuna gelen kız ve özellikle de erkek çocuklara tecavüzleri gibi) okumak içler acısı, ama okunmalı, yazılmalı ve anlatılmalı. Gizli kaldıkça, bilmedikçe, bu gerçeklere göz kapadıkça daha daha daha şiddetli geliyor çünkü şiddet.
Gizli Anların Yolcusu'ndan tanıdığımız Bora'nın hazin öyküsüyle Ayşe Kulin, sadece genç bir adamın kişisel varoluş mücadelesini değil, bu coğrafyanın zorlu koşullarında bir insan, bir aşık, bir birey olabilmenin imkansızlığını anlatıyor.

Bora'nın Kitabı, kabuğundan sıyrılmaya ant içmiş insanların büyük mücadelesinin romanı.
Çocukluğunu yaşayamayan ve bir çocuğun başına gelebilecek en kötü şeylerin neredeyse hepsini yaşamak zorunda kalan Bora, yıllar sonra kendi ayakları üzerinde durmaya başladığında İstanbul"a gelir ve oraya yerleşir. Tek amacı geçmişinden kaçıp, kurtulabilmek ve gerçek aşkı bulup, mutlu bir yuva kurabilmektir. Çok kısa süre sonra gerçek aşkını bulur ve evlenmeye karar verir. Ancak geçmişi aradan uzun zaman geçse de, peşinden gelmiştir ve geçmişinin karanlığıyla yüzyüze kalmak zorunda kalır.
ayşe kulinin gizli anıların yolcusu kitabının devamı olarak okudum ve merak içinde başlamıştım öyle de devam etti. ancak biz burada farklı yaşarken doğu tarafında bu tarz olayların olması içler acısı. kim bilir kaç kişi aynı şeyi yaşadı ama dışarı vuramadı gizledi. ayşe kulin bu konuyu ele alarak bazı olaylarında varolduğunu bize göstermiş bulunmaktadır..
Bu kitap gizli anlara yolculuk kitabının devamıydı. İlk kitabı okuduğumda da çok duygulanmıştım. Konusu çarpık ilişkiler ve bir insanın geçmişinde yaşadıklarının ona ağır gelmesini konu almış. Bir çok zorluğa göğüs gerip yeni bir kimlik kazanıp en sevdiği insanı kazanmasıyla birlikte şansı yaver giden Bora aslında sandığı kadar mutlu değildir. Geçmişinde bazı olayları öğrenir ve bu onu derinden yaralar. İlk kitabı bağlayıcı nitelikte olmuş ve bence gayet başarılı okunmasını tavsiye ederim.
Öncelikle "Gizli Anların Yolcusu" kitabından sonra okunmalı. İlk kitapta farklı gözden bakarken burada farklı açıdan değerlendiriyorsunuz. İki kitap birbirini tamamlıyor. Çok ustaca yazılmış.
Ayşe Kulin aslında kalemi güçlü yazarlardandır. Bora'nın Kitabı romanını da oldukça değişik bulmama rağmen, Ayşe Kulin gibi usta bir yazarın böylesine basit olay örgüsünden oluşan romana imza atması beni oldukça şaşırttı desem yeridir. Roman kendi hayatımızı irdelememizi sağlaması açısından başarılı ama, yazar keşke daha dişe dokunur, tekrar tekrar okunabilecek bir olay örgüsünün kitabına imza atmış olsaydı. Tema olarak ilginç bir kitap zaten onu kabul ediyorum ama harika diyemeyeceğim. İki erkeğin ilişki yaşayışını okumak sıkıcıydı bana göre.
Gay olan, küçükken büyük sıkıntılar yaşayan, bir doğu çocuğunu, Bora' nın dilinden anlatır.
Cinsel taciz, tecavüz, töre, kadının itilişi, hayatların kısıtlanışı, yas..vardır bu kitapta
Bir eşcinselin duygularına iner kitap.
Ayşe Kulin, kalemini en güçlü bulduğum yazarlardan biri ve yine şaşırtmadı beni. Aksine işlediği konu ve yaptığı psikolojik tahlillerle daha fazla beğenimi kazandı. Eşcinsellik her yazarın cesaret edemeyeceği, etse dahi bu denli içsel konuşmalarla, psikolojik yönleriyle aktaramayacağı bir alan. Ayşe Kulin çok güzel işlemiş konuyu, akıp gidiyor kitap. Doğu'nun cehaletinin kıyamete çevirdiği hayatlar, kabuğundan sıyrılmaya çalışırken sevdiklerini arkasında bırakmak zorunda olan bir genç adam. Cinsel kimliğiyle toplumunda yer edinemez BORA. .Çünkü o farklıdır, çünkü o herkes gibi değildir.
Bora'nın kitabını okumalısınız. Cehaletin, bilinçsizliğin güzelim hayatları nasıl kabusa çevirebileceği gözler önüne serilmiş.
"İnsanın anıları onun vatanıdır."
Yorgunum!
Önce gerçeğimi kendime kabul ettirirken yoruldum! Sonra gizlerken... Daha sonra yüzleşirken... Kendim olmaya hakkım olduğunu anladığımda... Kendimle barışırken... Gerçeğimi başkalarına kabul ettirmeye çalışırken... Benim gibi binlerce, on binlerce insanın var olduğunu öğrenirken... Yoruldum!
Bezgin ve yorgunum...
Önce gerçeğimi kendime kabul ettirirken yoruldum! Sonra gizlerken... Daha sonra yüzleşirken... Kendim olmaya hakkım olduğunu anladığımda... Kendimle barışırken... Gerçeğimi başkalarına kabul ettirmeye çalışırken... Benim gibi binlerce, on binlerce insanın var olduğunu öğrenirken... Bezdim, yoruldum!
Kekik kokan dağlardan inip
Dörtnala koşarken ufka
tökezlenen bizdik
Ağıt yakan kara gözlü bacılar
yaralandık, eksildik, incildik
Taksirat niye Meryem'e düşüyordu?
Niye kocası hapiste olan bir kadının köylük yerde hamile kalması, tecavüzcüsünin değil de, öyle veya böyle kendi ölümünü gerektiriyordu? Niye yüce Allah zavallı, çaresiz kadını değil de, tecavüzcüyü koruyor; tecavüzcüyü değil, kadını cezalandırıyordu?
...
Sonra bir gün, gerçeği gördüm; kadını cezalandıran yüce Allah değil, köy halkıydı!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bora'nın Kitabı
Alt başlık:
2. Kitap
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051415284
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
"Yorgunum!

Önce gerçeğimi kendime kabul ettirirken yoruldum! Sonra gizlerken... Daha sonra yüzleşirken... Kendim olmaya hakkım olduğunu anladığımda... Kendimle barışırken... Gerçeğimi başkalarına kabul ettirmeye çalışırken... Benim gibi binlerce, on binlerce insanın var olduğunu öğrenirken... Yoruldum!

Acımasız günlerin gölgesinde geçen çocukluğunun yaralarını sarmak ve geçmişini silmek için İstanbul'a gelen genç bir adam: Bora. Tam hayatını değiştiren aşkı bulup umudu yeşerdiğinde, geçmişi yeniden karşısına çıkacak ve kendi öyküsünü anlattığı Bora'nın Kitabı onu bir girdabın içine sürükleyecek.

Gizli Anların Yolcusu'ndan tanıdığımız Bora'nın hazin öyküsüyle Ayşe Kulin, sadece genç bir adamın kişisel varoluş mücadelesini değil, bu coğrafyanın zorlu koşullarında bir insan, bir âşık, bir birey olabilmenin imkânsızlığını da anlatıyor.

Bora'nın Kitabı kabuğundan sıyrılmaya ant içmiş insanların büyük mücadelesinin romanı.

 

Kitabı okuyanlar 1.189 okur

  • Didem Vidin
  • Elvan
  • Gülperi Celep
  • Ömer Erkan
  • Yağmur Gizem Çarpar
  • Vdamt
  • Aslı Ayçin
  • Evrim Günyeli
  • unvr
  • Dilara Ayas

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.2
14-17 Yaş
%1
18-24 Yaş
%13.2
25-34 Yaş
%22
35-44 Yaş
%37.9
45-54 Yaş
%17.8
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%88.1
Erkek
%11.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.8 (66)
9
%14.5 (37)
8
%19.9 (51)
7
%16 (41)
6
%12.9 (33)
5
%5.1 (13)
4
%1.6 (4)
3
%2.7 (7)
2
%0.4 (1)
1
%1.2 (3)

Kitabın sıralamaları