Bora'nın Kitabı (2. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6422
Gösterim
Adı:
Bora'nın Kitabı
Alt başlık:
2. Kitap
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051415284
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
"Yorgunum!

Önce gerçeğimi kendime kabul ettirirken yoruldum! Sonra gizlerken... Daha sonra yüzleşirken... Kendim olmaya hakkım olduğunu anladığımda... Kendimle barışırken... Gerçeğimi başkalarına kabul ettirmeye çalışırken... Benim gibi binlerce, on binlerce insanın var olduğunu öğrenirken... Yoruldum!

Acımasız günlerin gölgesinde geçen çocukluğunun yaralarını sarmak ve geçmişini silmek için İstanbul'a gelen genç bir adam: Bora. Tam hayatını değiştiren aşkı bulup umudu yeşerdiğinde, geçmişi yeniden karşısına çıkacak ve kendi öyküsünü anlattığı Bora'nın Kitabı onu bir girdabın içine sürükleyecek.

Gizli Anların Yolcusu'ndan tanıdığımız Bora'nın hazin öyküsüyle Ayşe Kulin, sadece genç bir adamın kişisel varoluş mücadelesini değil, bu coğrafyanın zorlu koşullarında bir insan, bir âşık, bir birey olabilmenin imkânsızlığını da anlatıyor.

Bora'nın Kitabı kabuğundan sıyrılmaya ant içmiş insanların büyük mücadelesinin romanı.

 
256 syf.
·10/10
Karakter yorumu:
Ah be Bora sende istemezdin değil mi annenle sınanmayı, hayata darılmayı, oradan oraya savrulmayı, Baba ile kızı arasında sıkışıp kalmayı. Toyluğun ve cesaretine hayran kaldım.

Kitap yorumu:
Ayşe kulin'in biyografiler hariç her kitabını okuyan birisi olarak içlerinde en mükemmel bulduğumdur. İkinci olarak serinin ilk kitabı diyebilirim. Tarzı farklı oluşu sebebiyle sanırım.
256 syf.
·Beğendi·10/10
Biraz önce kitaplığımın yanına gittim ve her zamanki gibi beni en çok etkileyen kitaplardan birini aldım elime: Boranın Kltabını! Kitabı okumamın üzerinden aylar geçmesine rağmen benim üzerimde tesirini devam ettiriyor Bora. Bilmiyorum belki kendime bazı özelliklerinle benzettiğimden midir yoksa Ayşe Kulinin akıl almaz yazma becerisinden midir. Soruların cevabını merak ettiğim de söylenemez açıkcası. Herneyse. Biraz da kitap hakkında yorum yapacaksam eğer demek istiyorum ki ; Ah Boram! Ne yaptın be Boram! İsmini değiştirdin, yolunu yordamını değiştirdin ama sözünü unuttun. En yakın arkadaşına verdiğin sözlerini unuttun. En sevdiğin kardeşine verdiğin sözleri unuttun. Sürer mi hayat bir gün karşılaşır mıyım korkuyusuyla be? Anlamışsınızdır bu kitaptan ne kadar etkilendiğimi. Köyde, doğuda büyüyen ve farklı addedilen bir çocuğun hikayesidir Boranın Kitabı. O da herkes gibidir fakat hemcinslerine meyillidir. Bunu bir farklılık sanar. Olmaması gereken birşey sanar. Böyle büyür. Bu düşünce de içten içe onu yer bitirir. Her anını bu farklılığı düşünmekle, dışlanmakla, tecavüze uğramakla geçiren Bora kendine bir söz verir ve o köyden uzaklaşır. Uzaklaştıktan sonra ismini değiştirir. Tanınmamak ister. Bir gün yolda giderken arkadaşının onu eski ismiyle çağırması ve onu tanıması hikayeyi baştan almasına yol açar. Roman kâh bir sayfada köyü, oradaki hayatı ve yaşanmışlıkları anlatır kâh diğer sayfada günümüzü ve o anki eylemlerini anlatır. Her hissi, her düşünceyi iliklerinize kadar hissettirir Ayşe Kulin size bu kitapta. Alın okuyun. Aslında Seridir. Gizli Anların Yolcusu birinci kitaptır fakat ben ilk kitabın son yarısını bitirmeden borayı okudum. Hiç de sorun olmadı. Ayşe Kulin alışılagelmiş yazarların çok dışında. Seriyi ayrı ayrı da okuyabiliyorsunuz. Böyle yazar zor bulunur demek istiyorum. Bulursanız eğer böylesini yalvarırım kitap felan çıkarması için ona dua edin. Çünkü böyle yazarlara çok ihtiyacımız var. Olacak.
 • Gizli Anların Yolcusu
  7.6/10 (930 Oy)750 beğeni4.291 okunma398 alıntı10.467 gösterim
 • Dönüş
  7.4/10 (669 Oy)605 beğeni3.525 okunma258 alıntı13.002 gösterim
 • Handan
  6.8/10 (775 Oy)600 beğeni3.410 okunma440 alıntı9.684 gösterim
 • Gece Sesleri
  7.1/10 (471 Oy)334 beğeni2.432 okunma141 alıntı11.878 gösterim
 • Türkan
  9.0/10 (544 Oy)537 beğeni2.360 okunma317 alıntı6.437 gösterim
 • Füreya
  8.5/10 (733 Oy)746 beğeni3.814 okunma504 alıntı12.640 gösterim
 • Pembe ve Yusuf
  7.8/10 (724 Oy)639 beğeni3.206 okunma231 alıntı9.845 gösterim
 • Kızım Olmadan Asla
  8.8/10 (622 Oy)599 beğeni2.495 okunma139 alıntı12.168 gösterim
 • Aldatmak
  7.0/10 (581 Oy)444 beğeni3.339 okunma631 alıntı11.612 gösterim
 • Kanadı Kırık Kuşlar
  8.3/10 (911 Oy)884 beğeni3.179 okunma497 alıntı11.569 gösterim
256 syf.
·Beğendi·10/10
Lütfen kimseyi rengi,cinsiyeti, dili, dini, kıyafeti, saçı, başı, kimlik rengi, cinsel tercihi, yaşayışı ve sayılabilecek bir sürü ayrıştırıcı kelime ile ayırmayın. Çünkü; ne yaşadığını, hayatta neyle karşilaştığını, bazen seçimlerini nasıl, nerede, ne koşullar altında yaptığını bilemezsiniz. Hic bir insani yüzeysel bir gözle bakıp sınıflandırmayın. Lütfen "insan" sıfatına layık olan herkesi sevin, sevmeyi deneyin. 1. Kitap Gizli Anların yolcusu, 2. Kitap Bora'nin Kitabi cok etkiledi beni. Kitap soğumadi daha yeni bitirmemin etkisi ilemi bilmiyorum Bora, Recep,ilhami,cemile hala hüzünleri icimde neyseeee 3.kitap seri devami olan Dönüş'e başlayayım ben en iyisi. Kitap okurlarina tavsiyem bazen yargiladigimiz gerçekler aslinda olayin detayli anlatildiginda o insanlarin duygularini anlayabiliyoruz. Önyargilarimizi bir kenara bırakıp aslinda "insan" olmak en iyisi... Mutlaka okuyun... farkli bakis açısı için bunu deneyin derim...
256 syf.
·2 günde·8/10
Bu kadar etkileyici olacağını düşünmemiştim itiraf ediyorum! "Gizli Anların Yolcusu" kadar etkileyici olacağını düşünmüştüm ama bu roman daha güçlü, daha sarsıcı, daha gerçek, daha acıtıcı ve daha da cesur. Bora'nın hayatını, Bora'nın ağzından anlatıyor bu roman, Bora'nın kişisel, ruhsal, bedensel, duygusal mücadelesini. Gerçek olduğunu bildiğimiz köy hayatındaki kokuşmuşluklar var romanda, kadının ne denli aşağılandığı, et parçası sayıldığı, nasıl cinsel bir meta olduğu çok net önünüze seriliyor ve her şekilde bu toprakların kadınlarının nasıl acılar içerisinde hayatta kalma mücadelesi verdiğini okuyoruz. Cinsel konulardaki bastırılmışlığın ne denli korkunç boyutlara taşındığını (din hocalarının kuran kursuna gelen kız ve özellikle de erkek çocuklara tecavüzleri gibi) okumak içler acısı, ama okunmalı, yazılmalı ve anlatılmalı. Gizli kaldıkça, bilmedikçe, bu gerçeklere göz kapadıkça daha daha daha şiddetli geliyor çünkü şiddet.
256 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Şu an kitap bitti ve anında yazmak istedim hislerimi. Öncelikle işe kendimi eleştirerek başlamak istiyorum. Yıllardır yabancı yazar okumayı tercih ederdim. Okuduğum birkaç tane Türk yazar var, o kadar. Bir dilci olarak dilin tınısını, duygusunu hep göz ardı etmiştim bu güne kadar. İşin içine çeviri girmeyince her şey daha güzel oluyormuş meğer.

Ayşe Kulin ile ilk defa ‘Gizli Anların Yolcusu’ kitabıyla tanışmıştım. Seri olduğunu öğrenince Bora’nın Kitabını da aldım fakat kapağına olan ön yargımdan kurtulup bir türlü başlayamadım. İlk kitabı nefes nefese bitirmiştim. Fakat İlhami’den çok Bora’nın hayatını merak ederek yazara içten içe hayıflanmıştım da. Meğer Boranın hayatı öyle satırların arasında anlatılacak bir hayat değilmiş.

Anlatımıyla girdabına almıştı beni yazar. Sürükleniyordum. Boranın öğrendiği her bir gerçekle kalbim sıkışıyordu adeta. Ara ara geçmişe gidişi daha bir kötü ediyordu beni. Sonunda gözyaşlarımla genişleyebildi kalbim ve tekrar nefes alabildim.

Bu kitabın beni bu kadar etkilemesinin en önemli sebebi bu yaşananların kendi ülkemde hala yaşandığını biliyor olmam. Aynı kültürü ve milleti paylaştığım insanların bu denli acılarla başa çıkma mücadeleleri ya da yenilişleri… Her olayda ah diyorum içimden, ah nasıl dayanmışlar bu acıya. Nasıl akıllarını kaybetmemişler. Ve sonunda şunu öğreniyorum; demek ki gerçekten her zaman bir umut varmış ve her acı hafiflermiş.

Kitabın içeriğinden bahsetmek yerine sadece bir alıntı yaparak bitirmek istiyorum;
“Lokumu ağzıma attım. Bir gül tadı ağzımda… Cemile’ye bir kese kâğıdının içinde, yüz gram lokum alıp götürmüştüm cebimize para girmeye başladığı günlerde. İçinden bir tane alıp yemiş, gerisini yemeye kıyamadığı için sandığına saklamıştı. Bir yıl sonra annem bulmuştu kurtlanmış lokumları. Kardeşimin kısa ömrüne sığdırdığı, nadide tatlardan yegâne nasibiydi tek bir güllü lokum. Lokumu yutamadım, ağzımdan çıkartamadım, lokma büyüdükçe büyüdü ağzımda. Biraz suyla yuttum.”
256 syf.
·26 günde·Beğendi·10/10
Gizli Anların Yolcusu'ndan tanıdığımız Bora'nın hazin öyküsüyle Ayşe Kulin, sadece genç bir adamın kişisel varoluş mücadelesini değil, bu coğrafyanın zorlu koşullarında bir insan, bir aşık, bir birey olabilmenin imkansızlığını anlatıyor.

Bora'nın Kitabı, kabuğundan sıyrılmaya ant içmiş insanların büyük mücadelesinin romanı.
256 syf.
Çocukluğunu yaşayamayan ve bir çocuğun başına gelebilecek en kötü şeylerin neredeyse hepsini yaşamak zorunda kalan Bora, yıllar sonra kendi ayakları üzerinde durmaya başladığında İstanbul"a gelir ve oraya yerleşir. Tek amacı geçmişinden kaçıp, kurtulabilmek ve gerçek aşkı bulup, mutlu bir yuva kurabilmektir. Çok kısa süre sonra gerçek aşkını bulur ve evlenmeye karar verir. Ancak geçmişi aradan uzun zaman geçse de, peşinden gelmiştir ve geçmişinin karanlığıyla yüzyüze kalmak zorunda kalır.
249 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Ayşe Kulin 'Gizli anların yolcusundan sonra Boranın kitabı'' aynı şekilde akıcı, sade ve bir insanın benliğini bulma yolunda yaşadığı sıkıntıları , kimselere dökemediği hislerini, dökse bile lanetlenip hor görülüp, alay edileceğini düşünerek bir sure benliğini hayalinde yaşamaya çalışmış bir karakterle karşı karşıya kalıyorsunuz. Toplumumuzda aslında var olan gerçekler. Dünyaya gelirken cinsimizi ,rengimizi ve seçimlerimizi belirleyemiyoruz ne yazık ki. Eminim ki Bora da istemezdi böyle olmayı ve hissetmeyi sonuçta onun seçimi değildi.Kitapta sözde dindarlarin igrenclikleri gun yüzüne cikartmasina mi sahitlik etmek isterseniz yoksa askeriye de yasamis oldugu olaylardan sonra dönüm noktasinin nasil değişebileceğine mi ve bir insanin bir insana nasıl kanat olabilecegine mi şahit olmak istersiniz. Kitapta ayni zamanda yasanilan bunca bedbahtlarin yanısıra dostluğun kardeşliğin en güzel örneği Bora ve Receb te göreceksiniz. Ne yazık ki çilekeş hayatın sonunda kötü biten bir kaderin olması ise çok üzücü.
256 syf.
·Beğendi·8/10
Gizli Anların Yolcusu’nun devamı niteliğinde olan kitap yine onun kadar dokunaklıydı. Yazar ilk kitapta baş karakterin duygularını, bu kitapta ise dokunaklı hayat hikayesini anlatıyor...
256 syf.
her çocuk bir gonca güldür
kimi içine büyür gonca kalır
kimi dışına büyür,,açar..
bora içine büyümüş,,herşeyi içinde yaşamış,,
okuyunca yaşadıklarını tabir-i caizse
canımı acıtmış bir çocuk şimdi.
sırf seriyi tamamlamak için başladım. ilkinden çok daha fazla beğendiğim bir kitap oldu --bora'nın kitabı-- gizli anların yolcusunda pek sevip, sahiplenemediğim bora' yı bu kitapta yüreğimde hissettim resmen.
ilerde tekrar okurum belki,,çünkü çok gerçek ve farkındalığı arttıran bir kitap olmuş.
sıra dönüş'te ...
256 syf.
·8 günde·5/10
Serinin 2. kitabı ve ilk kitaptaki hatalardan arınmış Bora'nın ağzından kendi hayatını ve derinliklerini anlatan bi eser çıkmış ortaya. ilk kitapta borayla ilgili akılda ki soru işaretleri çözülüyor. sade ve akıcı bi dil kullanılmış ancak İlhami bey hala neden eşcinsel oldu o muallak :) 
256 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10·
Ayşe Kulin gibi kalemi güçlü bir yazar senelerdir bilip de bilmezden geldiğimiz, bazı konuları bilmemek görmemek için başımızı devekuşu gibi kuma gömdüğümüz ülkem de yaşanan yaşanmaya devam eden gerçekleri satırlara dökmüş... Bora'nın hayatını okuyup da etkilenmeyen, burnunun direği sızlamayan olur mu bilmiyorum. Ama ben kitabı okurken de bitirdikten sonra da boğazımda çöreklenen yumruğu yok edemedim...
Yorgunum!
Önce gerçeğimi kendime kabul ettirirken yoruldum! Sonra gizlerken... Daha sonra yüzleşirken... Kendim olmaya hakkım olduğunu anladığımda... Kendimle barışırken... Gerçeğimi başkalarına kabul ettirmeye çalışırken... Benim gibi binlerce, on binlerce insanın var olduğunu öğrenirken... Yoruldum!
Bezgin ve yorgunum...
Önce gerçeğimi kendime kabul ettirirken yoruldum! Sonra gizlerken... Daha sonra yüzleşirken... Kendim olmaya hakkım olduğunu anladığımda... Kendimle barışırken... Gerçeğimi başkalarına kabul ettirmeye çalışırken... Benim gibi binlerce, on binlerce insanın var olduğunu öğrenirken... Bezdim, yoruldum!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bora'nın Kitabı
Alt başlık:
2. Kitap
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051415284
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
"Yorgunum!

Önce gerçeğimi kendime kabul ettirirken yoruldum! Sonra gizlerken... Daha sonra yüzleşirken... Kendim olmaya hakkım olduğunu anladığımda... Kendimle barışırken... Gerçeğimi başkalarına kabul ettirmeye çalışırken... Benim gibi binlerce, on binlerce insanın var olduğunu öğrenirken... Yoruldum!

Acımasız günlerin gölgesinde geçen çocukluğunun yaralarını sarmak ve geçmişini silmek için İstanbul'a gelen genç bir adam: Bora. Tam hayatını değiştiren aşkı bulup umudu yeşerdiğinde, geçmişi yeniden karşısına çıkacak ve kendi öyküsünü anlattığı Bora'nın Kitabı onu bir girdabın içine sürükleyecek.

Gizli Anların Yolcusu'ndan tanıdığımız Bora'nın hazin öyküsüyle Ayşe Kulin, sadece genç bir adamın kişisel varoluş mücadelesini değil, bu coğrafyanın zorlu koşullarında bir insan, bir âşık, bir birey olabilmenin imkânsızlığını da anlatıyor.

Bora'nın Kitabı kabuğundan sıyrılmaya ant içmiş insanların büyük mücadelesinin romanı.

 

Kitabı okuyanlar 2.482 okur

 • Tugba Alaylı
 • Merve karakaplan
 • Nihal Salda
 • Zeynep Durmaz
 • Songül Sandıkçı
 • Şeniz Samgan
 • Kader GÜNDÜZ
 • Gökhan Bal
 • Duygu Danacı
 • İz Sel

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.2
14-17 Yaş
%1
18-24 Yaş
%13.2
25-34 Yaş
%22
35-44 Yaş
%37.9
45-54 Yaş
%17.8
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%88.1
Erkek
%11.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.3 (123)
9
%15.4 (75)
8
%20.8 (101)
7
%17.1 (83)
6
%11.7 (57)
5
%5.3 (26)
4
%1.4 (7)
3
%2.1 (10)
2
%0.2 (1)
1
%0.6 (3)

Kitabın sıralamaları