Dönüş

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.793
Gösterim
Adı:
Dönüş
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051852621
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Dönüş
Dönüş
Gerçekler acıdır; acıtır, incitir… Tam da hayatının yoluna girdiğini sandığı günlerde, önce annesinden gelen bir haber, ardından eski bir şapka kutusunda bulduğu mektuplar… Derya’nın, iki yıldır sümenaltı edilen gerçekleri bir tokat gibi öğrenmesi, onu dünyanın bir megakentinden ötekine savuracak, kaderi onu sarı bir sonbahar günü, açılıp açılmayacağını bile bilemediği bir demir kapının önüne kadar taşıyacaktır. Genç kız, acaba gizem dolu bu perdenin ardına geçebilecek midir? Öğreneceklerini kabul edebilecek, kabul etse bile sindirebilecek midir? O kapı açılırsa elbette… Dönüş, aldatmanın, aldatılmanın, affetmenin, acıtan gerçeklerin romanı.
296 syf.
·10/10
Kitaptan Ayşe Kulinin üçlemesi diye bahsedilse de aslında seri 4 kitaptır. Final bölümü Handan olsa da asıl final Handan değildir. Seride İlhami, Derya, Bora ve Handanın hikayesi konu edilir.

Serinin üçüncü kitabına gelmişseniz eğer bir spoileri hakettiniz demektir.

Pek spoiler sayılmaz aslında. Derya ilhaminin kızıdır. Handan evli olan ilhamiye, Deryada babasının çalışanı Boraya aşıktır. Ama gizli anlarda yaşanan ilişki bambaşkadır. Bu ilişkinin bitmesi sonucu bambaşka bir hayata karışan ilhamiyi kızı deryanın geri döndürme çabaları anlatılır.
296 syf.
·7/10
Ayşe Kulin'in "Dönüş"ünü geçen yıl Aralık ayında okumuştum, ve bu yazarın okuduğum ilk kitabı idi. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki "Dönüş" Ayşe Kulin'in diğer kitaplarını da okumam için yeterince etki bıraktı bende.

Yazar "Dönüş"de; parçalanan aileler, evlat acısı ve özlemi, aldatma ve aldatılma, cinsel seçimler (eşcinsellik), toplumsal önyargılar, hatalarla gelen hayat dersleri gibi konulara deyinmiş. "Dönüş" ile hem psikolojik, hem sosyolojik hemde toplumsal mesajlar veren yazar, bu kitabı ile okurların "doğru" ve "yanlış"ı kendi içlerinde sorgulamasına neden oluyor. Doğru; kime göre ve neye göre doğrudur..? Yanlış; kime göre ve neye göre yanlıştır..? Herkesin seçimleri ve doğruları, kendi seçimleri ve doğrularıdır! Kimsenin kimseye doğrularını dayatmaya hakkı yoktur. Koruma içgüdüsü ile dayatılan "doğrular" bazen hata yapılmasına neden olabilir, işte tamda bu noktada yazar bizlere şunu bir kez daha gösteriyor ki; insanız, kusurluyuz, bu nedenle de hata yapma lüksüne sahip olmalıyız, başka türlü (hayatı) öğrenemeyiz.
Hata yapma lüksüne sahip olmamız ne kadar gerekiyorsa aynı şekilde yüce gönüllü olmayı öğrenip affetmeyi de bilmemiz gerek, çünkü karşı tarafı affetmek aslında insanın kendisini içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtarması, özgür bırakması demektir. Yazar, kitabın sonunda bundan dolayı olsa gerek affetmenin aslında karşı tarafa değil insanın kendisine yaptığı bir iyilik olduğunu anlatmaya çalışmış. Ve yine bu konuda önemli olan ise; geç kalmadan affetmeyi bilmektir..

Yazarın yalın (sade) anlatımı ve değindiği konular kitabın akıcı olmasına neden olan en etken unsurlar olmuş. Başarılı bir anlatım, başarılı bir kurgu ve bir çok ders alınacak konular içermekte kitap..

Her ne kadar mutlu son tercih edilsede bir çok okur tarafından, bu kitapta öyle bir son ne yazık ki yoktur, bu kötü mü...? Elbetteki değil, belkide sonunun bu şekilde olması da anlatılan öykünün inandırıcılığını korumasına neden olmuştur.. Zaten mutsuz bir son da yoktur, sadece yapılan bir tercih ve o tercihin sonucunda yaşanması gerekenler vardır... Daha açık yazmak isterdim bunu ama o zaman okuyacak okurlar için kitabın gizemi kalmayacaktır...

Herkese keyifli okumalar...
 • Gizli Anların Yolcusu
  7.6/10 (621 Oy)467 beğeni2.704 okunma196 alıntı6.865 gösterim
 • Bora'nın Kitabı
  7.9/10 (318 Oy)263 beğeni1.564 okunma73 alıntı4.618 gösterim
 • Handan
  6.7/10 (494 Oy)356 beğeni1.958 okunma349 alıntı6.897 gösterim
 • Füreya
  8.5/10 (487 Oy)476 beğeni2.429 okunma288 alıntı9.174 gösterim
 • Hasret
  8.5/10 (450 Oy)473 beğeni2.081 okunma190 alıntı10.895 gösterim
 • Köprü
  8.3/10 (459 Oy)414 beğeni2.224 okunma230 alıntı7.023 gösterim
 • Umut
  8.2/10 (532 Oy)540 beğeni2.761 okunma147 alıntı8.020 gösterim
 • Nefes Nefese
  8.4/10 (739 Oy)697 beğeni3.342 okunma165 alıntı11.599 gösterim
 • Piruze
  8.4/10 (679 Oy)608 beğeni2.780 okunma202 alıntı8.396 gösterim
 • Sevdalinka
  8.3/10 (742 Oy)699 beğeni3.467 okunma368 alıntı13.053 gösterim
296 syf.
·2 günde·5/10
Ayşe Kulin’in okuduğum ilk romanı. “Uzun süre okusam mı okusam mı, acaba nasıl bir şey, popüler kitap olmasından dolayı kesinlikle sıkıcı ve içeriği boş bir kitaptır” (popüler kitaplar hakkındaki genel görüşüm) şeklinde kafamda dolaşan düşüncelerden sonra birkaç saatimi ayırdım. Maalesef düşüncelerimde haklı çıktım. Kitapları karalamayı, onlar hakkında olumsuz yorum yapmayı hiç sevmiyorum ve hatta bu incelemeyi bile yazmak istememe rağmen içimdeki hayal kırıklığı daha baskın çıktı ve yazma ihtiyacı hissettim. Kitabın olumsuz yönleri olumlu yönlerinden fazla benim için.

Popüler kitaplarda gördüğüm ortak özellikler bu kitapta da kendini göstermiş: Hikâyeyle okuyucuyu şaşırtmaya çalışmak, ilgiyi roman sonuna kadar tutmaya çalışmak, “Acaba sonunda ne olacak?” sorusunu akıllardan çıkartmamaya çalışmak. Sürekli bir olay durumu oluşturmak. Olayların rastlantılara dayandırılması, karakterlerin ruhsal durumlarının üstünkörü anlatılması, gereksiz, konuyla ilgisi olmayan bazı anlatılara yer verilmesi, olayların baştan savma açıklanması, sürekli bir hareketlilik havası (sanki bir film izliyormuş gibi) kitabın eksileri olmuş. En çok kızın ve babanın yüzleşme anını merak ettim kitapta. Babanın mantıksal ya da duygusal bir açıklama yapmasını bekliyordum. Ancak beni en çok hayal kırıklığına uğratan bu kısım oldu. Baba yine aynı kelimeyi kullanacağım “baştan savma”, sanki mahalle çocuğuna açıklama yapar gibi kızına iki üç cümleyle yaşanan her şeyi, her şeyin sorumlusu olan olayları ustalıkla ve kurnazca geçiştiriyor. Cinsel tercihinin neden o şekilde olduğunu kızına daha duyarlı bir şekilde açıklamasını isterdim. Kitapta eşcinsellik gibi temalara yer vermesi bir bakıma hoşuma gitti, toplumda genelde hasıraltı edilen konulara el atılması güzel. Başkasında olunca saygı gösterdiğimiz bu gibi hassas konular nedense bizim ya da yakınımızın başına gelince genelde ahlak bekçisi kesiliyoruz.

Ayşe Kulin okuyucuları bu üçleme kitabını çok sevmiş olabilir ama şunu gördüm ki bana şimdilik hitap etmeyen bir yazar. Sanki yazılmak için yazılmış bir kitap ya da ortada ticari bir kaygı var. Yine de yazara bir başka kitabıyla tekrar şans vermek istiyorum. Herkes ikinci bir şansı hak eder neticede.
296 syf.
·14 günde·Beğendi·7/10
1- gizli anların yolcusu
2-bora'nın kitabı
3-dönüş
 anlatım gerçekten mükemmel. Romanın hikayesi çok merak uyandıran türden bir ayşe kulin kitabı diyebiliriz. mükemmel bir dili var basit hikayeyi o kadar güzel o kadar akıcı anlatmış ki kitabı okurken büyük zevk alıyorsunuz. ellerine sağlık ayşe kulin. iyi ki varsın. Umarım dördüncü kitap Handan en kisa zamanda alıp okuyacağım. Ama Dönüş'ün yani derya ve ilhami'nin dilinden anlatılan belki derya ve hakan ile ilgili kitabin devami gelir diyede düsünüyorum. :))
296 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Ayşe Kulin'in bu üçlemesini gerçekten beğendim; genel görüşün aksine sonuncusunu" Dönüş" ü daha çok.

Bilemiyorum. Belki İlhami'nin seçtiği yeni hayatını kendim için istediğim içindir. Belki de hasret, kavuşma, öfke, aşk vs. ..gibi duyguların hepsini barındırıyor olduğu için de olabilir.

Cesaret gerektiren konuları kitabına konu edindiği için yazarı ayrıca kutluyorum!
296 syf.
·2 günde·6/10
İlhami, Bora, Derya üçgeninde Derya'nın köşesine gidiyoruz bu kez. İlk iki kitap kadar güçlü değil "Dönüş" maalesef. Derya'nın İlhami ile ilgili gerçekleri öğrenmek için yola çıkışı ve kendini tamamlayışı bu son roman. Akıcı, net, yine cesur ama zaten cesaret kotasını ilk iki kitapta çoktan doldurduğundan seri Derya'ya sadece yaşanmışlıkları kabul edebilme sayfalarına dönüşmüş roman. Seriyi tam olarak tamamlamak için okunmalı.
296 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Kitabı okurken mendiliniz yanınızda hazır olsun. Ağlamamak mümkün değil.. bu kitabı serisi olan diğer iki kitaptan ayıran en önemli özellik diğerlerinin sonunda ağlarken bunun komplesinde ağlamanız..
296 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Ayşe Kulin' in okuduğum ilk kitabıdır. Bu şekilde yorum yapacak olursam öncelikle öyle bir dil kullanmış ki kitapta nasıl ilerlediğinizi, hangi sayfaya geldiğinizi ve nasıl bitirdiğinizi anlayamıyorsunuz.

Aşk, aile, ayrılık, eşcinsellik... gibi konulara tek kitapta değinmiş ve bunu ustalıkla yürütmüş. Özellikle eşcinsellik konusuna değinmesi büyük cesaret tebrik ediyorum gerçekten.

Kitabı okurken asla sıkılmayacağınızın garantisini verebilirim. Keyifli okumalar :)
Zaman okuldur biz orada öğreniriz
Zaman ateştir, içinde ta maruz biz
Kitabın girişi bu şekilde başlıyor. Fakat merak ettiğim bir soru var hangi evlat ebeveynlerinin başkalarıyla olan ilişkilerine bu denli hoşgörülü olabilir ki ?
296 syf.
·15 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ah Derya , nasılda üzdün ... İnsan acaba neden dünyaya gelmiştir ? Hayatını kendisi bir düzene koyabilir mi? Ya da kendisi için istediği bir hayatı kurabilir mi ? Ailesini seçebilir mi mesela? Yaşayacağı yeri insanları , evi mekanı seçebilir mi? Mutlu mu olmak ister yoksa huzurlu mu? Bunun gibi birçok soru işareti beliriyor insanın kafasında . Acaba biz kimiz ve ne olacağız. Acaba insan hiç hüzünleri yaşamamalı mı? Çok mutlu mu olmalı ? Gerçekten karar veremiyorum. Aslında her duyguyu tatmalı ve hazırlıklı olmalıyız . Hayatın bize neler sunacağını neler yaşatacağını bilemeyiz.
296 syf.
·2 günde·3/10
Kitap, bir kadının kendini tanıma hikayesi adıyla yolu çıktığı için büyük beklentilerle başladığım bir kitap oldu.
Ama malesef hem gerçeklikten ve duygusallıktan uzak anlatım, hem gereksiz siyasi değindirmeler hemde eşcinsellik üzerinden prim yapma okuyanda hüsran oluşturuyor.
Biraz bahsetmek gerekirse, bir kızın babasıyla aynı adama aşık olması ve bunu çok geç öğrenmesi üzerinden ilerliyor hikaye. Karakterler gerçekten duygusal bir yoğunlukla oluşturulmuş olsa belki hepsini ayrı ayrı hak verilebilir, ama klişe konuşmalar beni baya bi yordu okurken. Gerçekten yarım bırakmamak için fazlasıyla direndiğim bir kitap oldu.
296 syf.
Ayşe Kulin'in en beğendim kitaplarından biri daha. Zaten öyle güzel yazıyor ki beğenmemek çok güç. Yine etkileyici bir son ile karşımızda bu kez Ayşe Kulin.
"Annemi ölümle bağdaştırmak kolay değildi; anneler ölmezdi benim bildiğim, büyükanneler, büyükbabalar, dedeler hatta babalar ölürdü. Anneler sonsuza kadar kalırdı."
Ayşe Kulin
Sayfa 257 - Remzi Kitabevi
Ne derdi dedem hep, "Başlangıçlar önemlidir. Düzgün başlayan bir iş iyi gider. Tıpkı yapılar gibidir ilişkiler de. Temeller sağlam atılmalı!"
Uyumak iyiydi çünkü bir nevi ölüm gibiydi uyku. Dünyayla irtibatı kesmekti, unutmaktı, rüyalara sığınmaktı...
''Uyumak iyiydi çünkü bir nevi ölüm gibiydi uyku. Dünyayla irtibatı kesmekti, unutmaktı, rüyalara sığınmaktı.''
Sonra, oğlumun kaybında yaşadığım acının benzeri bir başka acı... bir başka kayıp... ama inan bana Derya, acıyı da tatmalıyız hem hayatı hem aşkı anlamak için. Kalanların kıymetini bilmek için.
Ayşe Kulin
Sayfa 155 - Remzi Kitabevi)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dönüş
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051852621
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Dönüş
Dönüş
Gerçekler acıdır; acıtır, incitir… Tam da hayatının yoluna girdiğini sandığı günlerde, önce annesinden gelen bir haber, ardından eski bir şapka kutusunda bulduğu mektuplar… Derya’nın, iki yıldır sümenaltı edilen gerçekleri bir tokat gibi öğrenmesi, onu dünyanın bir megakentinden ötekine savuracak, kaderi onu sarı bir sonbahar günü, açılıp açılmayacağını bile bilemediği bir demir kapının önüne kadar taşıyacaktır. Genç kız, acaba gizem dolu bu perdenin ardına geçebilecek midir? Öğreneceklerini kabul edebilecek, kabul etse bile sindirebilecek midir? O kapı açılırsa elbette… Dönüş, aldatmanın, aldatılmanın, affetmenin, acıtan gerçeklerin romanı.

Kitabı okuyanlar 2.213 okur

 • Zeynep erjefep
 • Gülden Yiğit
 • Sedef genç
 • Leyla İpek
 • BURCU SEYİS
 • Berk Soybek
 • elif sahin
 • Nurullah aydın
 • Tuğba Ağca
 • ××wwnskdj

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.2 (1)
9
%0.2 (1)
8
%0.2 (1)
7
%0.2 (1)
6
%0
5
%0.5 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları