1000Kitap Logosu
Dönüş
Dönüş
Dönüş

Dönüş

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.4
891 Kişi
4.801
Okunma
832
Beğeni
18,3bin
Gösterim
272 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 42 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Everest Yayınları · 2018 · Karton kapak · 9786051852621
Diğer baskılar
Dönüş
Dönüş
Gerçekler acıdır; acıtır, incitir… Tam da hayatının yoluna girdiğini sandığı günlerde, önce annesinden gelen bir haber, ardından eski bir şapka kutusunda bulduğu mektuplar… Derya’nın, iki yıldır sümenaltı edilen gerçekleri bir tokat gibi öğrenmesi, onu dünyanın bir megakentinden ötekine savuracak, kaderi onu sarı bir sonbahar günü, açılıp açılmayacağını bile bilemediği bir demir kapının önüne kadar taşıyacaktır. Genç kız, acaba gizem dolu bu perdenin ardına geçebilecek midir? Öğreneceklerini kabul edebilecek, kabul etse bile sindirebilecek midir? O kapı açılırsa elbette… Dönüş, aldatmanın, aldatılmanın, affetmenin, acıtan gerçeklerin romanı.
6 mağazanın 8 ürününün ortalama fiyatı: ₺20,79
7.4
10 üzerinden
891 Puan · 116 İnceleme
☃ Birkartanesi
Dönüş'ü inceledi.
296 syf.
·
25 günde
·
3/10 puan
Kitabın seri olduğunu kitap bittiğinde yorumlara baktığımda gördüm. Diğer kitapları okumak isterim kurgusundan dolayı ama çaba göstermem. Karşıma çıkarsa da şans veririm. Olay örgüsü her ne kadar inançlarıma ters de olsa sürükledi beni. Değer verdiğim birisi önerdiği için de okuduğumda pişman değilim. Kitapta Derya' nın gerçekleri öğrendiği süreç işlenmiş. Kurgu etkileyici, cümleler basitti. Hakan karakteri biraz yüzeysel işlenmişti. Ama sanıyorum ki serinin devamında detaylı anlatılmış olabilir.
Dönüş
7.4/10
· 4.801 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Nur-AL
Dönüş'ü inceledi.
296 syf.
·
7/10 puan
Ayşe Kulin'in "Dönüş"ünü geçen yıl Aralık ayında okumuştum, ve bu yazarın okuduğum ilk kitabı idi. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki "Dönüş" Ayşe Kulin'in diğer kitaplarını da okumam için yeterince etki bıraktı bende. Yazar "Dönüş"de; parçalanan aileler, evlat acısı ve özlemi, aldatma ve aldatılma, cinsel seçimler (eşcinsellik), toplumsal önyargılar, hatalarla gelen hayat dersleri gibi konulara deyinmiş. "Dönüş" ile hem psikolojik, hem sosyolojik hemde toplumsal mesajlar veren yazar, bu kitabı ile okurların "doğru" ve "yanlış"ı kendi içlerinde sorgulamasına neden oluyor. Doğru; kime göre ve neye göre doğrudur..? Yanlış; kime göre ve neye göre yanlıştır..? Herkesin seçimleri ve doğruları, kendi seçimleri ve doğrularıdır! Kimsenin kimseye doğrularını dayatmaya hakkı yoktur. Koruma içgüdüsü ile dayatılan "doğrular" bazen hata yapılmasına neden olabilir, işte tamda bu noktada yazar bizlere şunu bir kez daha gösteriyor ki; insanız, kusurluyuz, bu nedenle de hata yapma lüksüne sahip olmalıyız, başka türlü (hayatı) öğrenemeyiz. Hata yapma lüksüne sahip olmamız ne kadar gerekiyorsa aynı şekilde yüce gönüllü olmayı öğrenip affetmeyi de bilmemiz gerek, çünkü karşı tarafı affetmek aslında insanın kendisini içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtarması, özgür bırakması demektir. Yazar, kitabın sonunda bundan dolayı olsa gerek affetmenin aslında karşı tarafa değil insanın kendisine yaptığı bir iyilik olduğunu anlatmaya çalışmış. Ve yine bu konuda önemli olan ise; geç kalmadan affetmeyi bilmektir.. Yazarın yalın (sade) anlatımı ve değindiği konular kitabın akıcı olmasına neden olan en etken unsurlar olmuş. Başarılı bir anlatım, başarılı bir kurgu ve bir çok ders alınacak konular içermekte kitap.. Her ne kadar mutlu son tercih edilsede bir çok okur tarafından, bu kitapta öyle bir son ne yazık ki yoktur, bu kötü mü...? Elbetteki değil, belkide sonunun bu şekilde olması da anlatılan öykünün inandırıcılığını korumasına neden olmuştur.. Zaten mutsuz bir son da yoktur, sadece yapılan bir tercih ve o tercihin sonucunda yaşanması gerekenler vardır... Daha açık yazmak isterdim bunu ama o zaman okuyacak okurlar için kitabın gizemi kalmayacaktır... Herkese keyifli okumalar...
Dönüş
7.4/10
· 4.801 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
41
N
Dönüş'ü inceledi.
296 syf.
·
2 günde
·
5/10 puan
Ayşe Kulin’in okuduğum ilk romanı. “Uzun süre okusam mı okusam mı, acaba nasıl bir şey, popüler kitap olmasından dolayı kesinlikle sıkıcı ve içeriği boş bir kitaptır” (popüler kitaplar hakkındaki genel görüşüm) şeklinde kafamda dolaşan düşüncelerden sonra birkaç saatimi ayırdım. Maalesef düşüncelerimde haklı çıktım. Kitapları karalamayı, onlar hakkında olumsuz yorum yapmayı hiç sevmiyorum ve hatta bu incelemeyi bile yazmak istememe rağmen içimdeki hayal kırıklığı daha baskın çıktı ve yazma ihtiyacı hissettim. Kitabın olumsuz yönleri olumlu yönlerinden fazla benim için. Popüler kitaplarda gördüğüm ortak özellikler bu kitapta da kendini göstermiş: Hikâyeyle okuyucuyu şaşırtmaya çalışmak, ilgiyi roman sonuna kadar tutmaya çalışmak, “Acaba sonunda ne olacak?” sorusunu akıllardan çıkartmamaya çalışmak. Sürekli bir olay durumu oluşturmak. Olayların rastlantılara dayandırılması, karakterlerin ruhsal durumlarının üstünkörü anlatılması, gereksiz, konuyla ilgisi olmayan bazı anlatılara yer verilmesi, olayların baştan savma açıklanması, sürekli bir hareketlilik havası (sanki bir film izliyormuş gibi) kitabın eksileri olmuş. En çok kızın ve babanın yüzleşme anını merak ettim kitapta. Babanın mantıksal ya da duygusal bir açıklama yapmasını bekliyordum. Ancak beni en çok hayal kırıklığına uğratan bu kısım oldu. Baba yine aynı kelimeyi kullanacağım “baştan savma”, sanki mahalle çocuğuna açıklama yapar gibi kızına iki üç cümleyle yaşanan her şeyi, her şeyin sorumlusu olan olayları ustalıkla ve kurnazca geçiştiriyor. Cinsel tercihinin neden o şekilde olduğunu kızına daha duyarlı bir şekilde açıklamasını isterdim. Kitapta eşcinsellik gibi temalara yer vermesi bir bakıma hoşuma gitti, toplumda genelde hasıraltı edilen konulara el atılması güzel. Başkasında olunca saygı gösterdiğimiz bu gibi hassas konular nedense bizim ya da yakınımızın başına gelince genelde ahlak bekçisi kesiliyoruz. Ayşe Kulin okuyucuları bu üçleme kitabını çok sevmiş olabilir ama şunu gördüm ki bana şimdilik hitap etmeyen bir yazar. Sanki yazılmak için yazılmış bir kitap ya da ortada ticari bir kaygı var. Yine de yazara bir başka kitabıyla tekrar şans vermek istiyorum. Herkes ikinci bir şansı hak eder neticede.
Dönüş
7.4/10
· 4.801 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
20