Köprü

8,0/10  (161 Oy) · 
867 okunma  · 
124 beğeni  · 
2.875 gösterim
Elmas da sargılı kollarını bebeğe uzatmıştı. Canını yakmaktan korkarak usulca bırakmıştı Bayram, oğlunu Elmas'ın kucağına. Şimdi burun burunaydılar Elmas'la Öksüz. Bir dişi hayvanla yavrusu gibi koklaşıyor, burunlarını birbirine sürütüyor, birbirlerinin boynuna gömülüyor ve tuhaf mırıltılar çıkartıyorlardı. Bebenin küçük elleri, Elmas'ın saçlarında, Elmas'ın dudakları bebenin yüzünde dolaşıyordu. Elmas, ne diğer hastaları ziyaret edenlerden ne de Bayram'dan hiç utanmadan, hiç gocunmadan, memesini çıkarıp bebenin ağzına vermişti. Bebek mutlu bir kedi yavrusu gibi guruldayarak şapır şupur emiyordu süt akıtmayan, kuru memeyi. Kadınla çocuk birbirleriyle iç içe geçmiş, tek vücut olmuş gibiydiler.

Köprü... Olağanüstü bir bürokratın, otuz yıl bekledikten sonra kavuşulan bir köprünün ve doğunun töreye teslim olmuş insanların öyküsü. Ayşe Kulin'in kaleminden.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789752892637
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Derya Yalınkılıç 
08 Nis 18:42 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ayşe Kulin, Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu'nun hayatından esinlenerek yazmış bu romanını. 30 yıllık bürokratik işlemler, 1971 muhtırası, hükümet değişiklikleriyle yapılamayan köprü, birçok insanın hayatına mal olmuştur. Hamile karısını köprü olmadığı için hastaneye yetiştiremeyen, doğum sırasında eşini kaybedip öksüz bebeğiyle başbaşa kalan bir vatandaş, valiye çıkıp durumu anlatır. Bebeğe bakamayacağını, ona valinin sahip çıkması gerektiğini söyler. Bu olayla vali "Gidemediğin yer senin değildir." anlayışıyla köprünün yapılması için kolları sıvar. 30 yıllık tozlanmış dosyaları gün yüzüne çıkarır. Müdendis aramaya, Erzincanlı işadamlarından maddi yardım sağlamaya çabalar. Fırat'ın bir yanında bu olaylar yaşanırken diğer yanda Başbağlar Katliamı meydana gelir. 33 kişinin öldüğü, cami ve evlerin yakıldığı bu katliamla birlikte köprünün yapılması vali için en temel ihtiyaçların başında gelir. Gece gündüz azimle çalışırak halkın sevgisini de kazanır. Yaşadığı dönemde farklı fikirleriyle "Süper Vali" olarak anılmış Recep Yazıcıoğlu.

Yaşanmış olaylardan bahsedilmesi kitabı daha etkileyici kılmış. Kitapta valinin hayatının yanı sıra, yöre insanının hayatı, terör, alevi-sünni gibi olaylara da değinmiş yazar. Bence mükemmel bir anlatımı var. Okunmaya değer bir eser, tavsiye ederim. İdealist insan sayısının artması dileğiyle... İyi okumalar.

Kitap gerçekten guzeldi. Erzincan valisinin köprüyü kurmak için mucadelesini anlatıyor. Buram buram tarih kokan malesef arada acı olaylara şahit olabileceğiniz gerçek , yaşanmış olaylar okumanızı tavsiye ederim.....

CANAN 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ilk aldığımda hiç fark etmemiştim. Dizisi ve filmi varmış. Kesinlikle vali cevval türk valilerinden gurur duyulacak bir hikaye ve yine ayşe kulin yazmış :)

Betül Nazlı 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Vatanına , milletine bağlı sorumluluğunu bilen bir vali , iki yakası bir araya gelmeyen bir şehir , kararmış hayatlar ve hepsinin etrafında döndüğü bir köprü. Gerçekten güzel bir kitap.

Derya Berber Tali 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ayşe Kulin kitaplarını bir daha okumama kararı almistim (sürekli kendi hayatını anlatarak para kazandığını düşündüğüm icin)tavsiye üzerine köprü kitabını da aldim;iyiki de almışım. Çok severek okudum zaman zaman gözlerim doldu zaman zaman da gulumsedim.Kitap süper vali yazicioglu nu anlatıyor. ..aslında sadece onu değil bir kaç tane hayat hikayesi barındırıyor için de (bayramin, hoşabenin, elmasin ,öksüzün hikayesi)bunun yanın da Bazı dönemlerin siyasileri de var kitabın için de....Kısacası okuyun pişman olmazsınız
...

Sevilay coşkun 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Doğu'da yaşanan acıları ve bir valinin halkı için verdiği mücadeleyi gerçek olaylardan esinlenerek anlatıyor. Dehşet veren terör olaylarına ve mezhep çatışmalarına da yer veren, ilk olarak çekimser başladığım, yarıda bıraktığım ancak sonradan bitirip iyi ki de okudum dediğim bir kitap.

Özdemir 
12 Oca 00:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Recep Yazıcıoğlu'nun hayatından esinlenerek yazılmış bir kitap. Böyle değerli insanların çok basit şekillerde ölümü sanırım beni içimi daha fazla acıtıyor... :(

Hasret Gedik Ertekin 
07 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Işte hayalimde Ayse Kulin buydu sanirim. Süperdi. Birkez daha başarının üç altın kuralının istemek kararlılık ve çok çalışmak oldugunu görüyorum...

tuba artan onat 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

bir bardak su gibi okuduğum, valinin öyküsüne ve tabi ki valiye hayran kaldığım. yaşanan zorluklar karşısında pes etmeyi ve etmemeyi ve sonuçlarını gösteren çok güzel bir kitap. okurken sıklıkla ağladım (en çok öksüze), vali ile beraber köprü için koştururken heyecanlandım, üzüldüm ve en sonunda sevindim.

nurcan turhan 
05 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Güzel kurgulanmış kitap. Yazıcıoğlu'nun hayatına daha çok yer verilebilirdi

2 /

Kitaptan 16 Alıntı

Derya Yalınkılıç 
07 Nis 02:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Neden yapıyordu birbirine bunca kötülüğü insanoğlu? Neden? Neden? Parçalamak, yakmak, kurşunlamak, eziyet etmek, nefret etmek...

Köprü, Ayşe KulinKöprü, Ayşe Kulin

İntikam doludizgin yola koyulur du hemen. Hiçbir işe yaramayan, öç alanı bile sonunda buruk hislerle boşlukta birakan o ilkel, o iğrenç intikam duygusu. .. Ve sonu gelmeyen bir sen vur , ben vur , sen vur VURR.......

Köprü, Ayşe KulinKöprü, Ayşe Kulin
Kader Gümüş 
27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"İnsan tabiatı, başarıyı hem seviyor hem de müthiş ürküyordu başarılı olandan..."

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 93 - (PDF))Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 93 - (PDF))
Kader Gümüş 
 27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Büyük şeh­irde yaşarken, kendi ve karısı gibi kentsoylular için çok önemli olduğunu sandığı kavramlar, istekler, öncelikler, Doğunun bu köşesindeki insanların sorunlarının yanında, çocukça şımar­ıklıklara, anlamsız kaprislere dönüşmüştü, içleri boşalmış, hiçbir önemleri kalmamıştı..."

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 75 - (PDF))Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 75 - (PDF))
Betül Nazlı 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ben çocukken bir film seyretmiştim, nedense hep aklımda kalmış, bak dinle, film şu cümle ile bitiyordu: "Yarın başka bir gün olacak."

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 175)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 175)
Betül Nazlı 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

''Her insan, ama her insan zaman içinde, diğerinin gözünde gizini kaybeder,'' diyebilmişti mühendis, ''Evlilikler de öyledir.''

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 226)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 226)
Kader Gümüş 
27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Ne tuhaf şey şu insan denen mahluk,' diye düşündürüyordu Valiyi, 'yüksekte uçan kartal olabilecekken, ağaçkakan kalmayı tercih ediyor! Ne tuhaf şey şu insan!'"

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 79 - (PDF))Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 79 - (PDF))
Nuray Kirik 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kurban olam gözlerinin mestine
Kalk gidelim çayır çimen üstüne
Tut kolumdan al destimi destine
İkimize derman gele can gele

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 260)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 260)
Betül Nazlı 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

''Bu dileğim tutarsa bulutsuz gecelerde gün ışıyana kadar oturup kayan yıldız beklemek, işimiz olsun!''

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 66)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 66)
2 /