Köprü

8,0/10  (134 Oy) · 
787 okunma  · 
103 beğeni  · 
2.706 gösterim
Elmas da sargılı kollarını bebeğe uzatmıştı. Canını yakmaktan korkarak usulca bırakmıştı Bayram, oğlunu Elmas'ın kucağına. Şimdi burun burunaydılar Elmas'la Öksüz. Bir dişi hayvanla yavrusu gibi koklaşıyor, burunlarını birbirine sürütüyor, birbirlerinin boynuna gömülüyor ve tuhaf mırıltılar çıkartıyorlardı. Bebenin küçük elleri, Elmas'ın saçlarında, Elmas'ın dudakları bebenin yüzünde dolaşıyordu. Elmas, ne diğer hastaları ziyaret edenlerden ne de Bayram'dan hiç utanmadan, hiç gocunmadan, memesini çıkarıp bebenin ağzına vermişti. Bebek mutlu bir kedi yavrusu gibi guruldayarak şapır şupur emiyordu süt akıtmayan, kuru memeyi. Kadınla çocuk birbirleriyle iç içe geçmiş, tek vücut olmuş gibiydiler.

Köprü... Olağanüstü bir bürokratın, otuz yıl bekledikten sonra kavuşulan bir köprünün ve doğunun töreye teslim olmuş insanların öyküsü. Ayşe Kulin'in kaleminden.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789752892637
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
CANAN P. 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ilk aldığımda hiç fark etmemiştim. Dizisi ve filmi varmış. Kesinlikle vali cevval türk valilerinden gurur duyulacak bir hikaye ve yine ayşe kulin yazmış :)

Betül Nazlı 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Vatanına , milletine bağlı sorumluluğunu bilen bir vali , iki yakası bir araya gelmeyen bir şehir , kararmış hayatlar ve hepsinin etrafında döndüğü bir köprü. Gerçekten güzel bir kitap.

Derya Berber Tali 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ayşe Kulin kitaplarını bir daha okumama kararı almistim (sürekli kendi hayatını anlatarak para kazandığını düşündüğüm icin)tavsiye üzerine köprü kitabını da aldim;iyiki de almışım. Çok severek okudum zaman zaman gözlerim doldu zaman zaman da gulumsedim.Kitap süper vali yazicioglu nu anlatıyor. ..aslında sadece onu değil bir kaç tane hayat hikayesi barındırıyor için de (bayramin, hoşabenin, elmasin ,öksüzün hikayesi)bunun yanın da Bazı dönemlerin siyasileri de var kitabın için de....Kısacası okuyun pişman olmazsınız
...

Sevilay coşkun 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Doğu'da yaşanan acıları ve bir valinin halkı için verdiği mücadeleyi gerçek olaylardan esinlenerek anlatıyor. Dehşet veren terör olaylarına ve mezhep çatışmalarına da yer veren, ilk olarak çekimser başladığım, yarıda bıraktığım ancak sonradan bitirip iyi ki de okudum dediğim bir kitap.

Özdemir 
12 Oca 00:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Recep Yazıcıoğlu'nun hayatından esinlenerek yazılmış bir kitap. Böyle değerli insanların çok basit şekillerde ölümü sanırım beni içimi daha fazla acıtıyor... :(

Hasret Gedik Ertekin 
07 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Işte hayalimde Ayse Kulin buydu sanirim. Süperdi. Birkez daha başarının üç altın kuralının istemek kararlılık ve çok çalışmak oldugunu görüyorum...

tuba artan onat 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

bir bardak su gibi okuduğum, valinin öyküsüne ve tabi ki valiye hayran kaldığım. yaşanan zorluklar karşısında pes etmeyi ve etmemeyi ve sonuçlarını gösteren çok güzel bir kitap. okurken sıklıkla ağladım (en çok öksüze), vali ile beraber köprü için koştururken heyecanlandım, üzüldüm ve en sonunda sevindim.

nurcan turhan 
05 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Güzel kurgulanmış kitap. Yazıcıoğlu'nun hayatına daha çok yer verilebilirdi

Kader Gümüş 
27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · 9/10 puan

Bu kitaptan öğreneceğim çok şey varmış meğer. Belki de bilenlerin sayısının bir elin parmağını geçmeyecek olduğu, Doğunun belli bir yöresinde geçen hikayeyle karşı karşıyayız. Ayşe Kulin, Anadolu insanının gözlerden ırak çektiği sıkıntıları, azmin, birlik beraberliğin, çalışkanlığın paha biçilemez sonuçlar doğurduğunu gözler önüne seriyor yine. Zaman zaman hikayeden kopma hissi verse de Ayşe Kulin'in bir şekilde olayları birbirine bağlama yeteneği beni yine kendisine hayran bıraktı. Tavsiye ederim.

tuncay 
 05 Oca 19:06 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Spoiler icerir
Erzincan'a atanan bir valinin ve oradaki halkın bir köprü yüzünden çektiği sıkıntıları dile getirmiş. Olayın Erzincan'da geçmesi merakımı biraz daha arttırdı doğrusu 5 yılımı orada geçirdim o nedenle kitabı okumak lezzetli geldi.

2 /

Kitaptan 13 Alıntı

Kader Gümüş 
27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"İnsan tabiatı, başarıyı hem seviyor hem de müthiş ürküyordu başarılı olandan..."

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 93 - (PDF))Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 93 - (PDF))
Kader Gümüş 
 27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Büyük şeh­irde yaşarken, kendi ve karısı gibi kentsoylular için çok önemli olduğunu sandığı kavramlar, istekler, öncelikler, Doğunun bu köşesindeki insanların sorunlarının yanında, çocukça şımar­ıklıklara, anlamsız kaprislere dönüşmüştü, içleri boşalmış, hiçbir önemleri kalmamıştı..."

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 75 - (PDF))Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 75 - (PDF))
Betül Nazlı 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ben çocukken bir film seyretmiştim, nedense hep aklımda kalmış, bak dinle, film şu cümle ile bitiyordu: "Yarın başka bir gün olacak."

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 175)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 175)
Betül Nazlı 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

''Her insan, ama her insan zaman içinde, diğerinin gözünde gizini kaybeder,'' diyebilmişti mühendis, ''Evlilikler de öyledir.''

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 226)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 226)
Kader Gümüş 
27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Ne tuhaf şey şu insan denen mahluk,' diye düşündürüyordu Valiyi, 'yüksekte uçan kartal olabilecekken, ağaçkakan kalmayı tercih ediyor! Ne tuhaf şey şu insan!'"

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 79 - (PDF))Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 79 - (PDF))
Nuray Kirik 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kurban olam gözlerinin mestine
Kalk gidelim çayır çimen üstüne
Tut kolumdan al destimi destine
İkimize derman gele can gele

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 260)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 260)
Betül Nazlı 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

''Bu dileğim tutarsa bulutsuz gecelerde gün ışıyana kadar oturup kayan yıldız beklemek, işimiz olsun!''

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 66)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 66)
beyzanur yapıcı 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ankara'da duran beyler
Erzincan'a vardınız mı?
Yol gitmeyen garip köyler,
Hallerimi gördünüz mü?

Köprü, Ayşe KulinKöprü, Ayşe Kulin
Özge Göksu 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Ulaşamadığın yer sana ait değildir Hoş Ali. Oysa Başpınar ve Köyleri harita üzerinde bana ait gözükmekteler...'

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 55)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 55)
Tuncay YILDIRIM 
 23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsan
'Ne tuhaf şey şu insan denen mahluk', diye düşündürüyordu valiyi, 'yüksekte uçan kartal olabilecekken, ağaçkakan kalmayı tercih ediyor! Ne tuhaf şey insan!'

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 182)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 182)
2 /