1000Kitap Logosu
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası

Yanlışlıklar Komedyası

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
862 Kişi
2.736
Okunma
728
Beğeni
13,4bin
Gösterim
94 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 40 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2010 · Karton kapak · 9789944889896
Orijinal adı
The Comedy of Errors
Diğer baskılar
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Güldürüsü
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Yanlışlıklar Komedyası’nda olay dizisini ikiz kardeşler ve onların ikiz uşaklarının benzerliğinden kaynaklanan yanılgılar üzerine kurmuştur. Birbirini izleyen yanılgıları gülerek izleyen seyirci, oyunun başında öğrendiği acılı bir yaşamöyküsünün nasıl sona ereceğini de merak içinde bekler. Kaderin bir fırtınayla dağıttığı ailenin bireyleri bu gülünç olaylar arasında birbirini bulur. Mutlu son inandırıcı bir gelişmeyi izleyerek ortaya çıkar. Yanlışlıklar Komedyası Shakespeare’in ilk ve kısa komedyalarındandır. Özdemir Nutku (1931): Türk tiyatrosuna büyük katkıları olan eğitimci ve yönetmen Özdemir Nutku, eleştirmen, yazar ve çevirmen olarak da önemli yapıtlar ortaya koydu. Sahnelediği pek çok oyunun yanı sıra, araştırma, inceleme ve çevirileriyle de ödüller kazandı. Ülkemizde olduğu kadar yurtdışında da sahneye koyduğu oyunlar, verdiği ders ve konferanslarla tanınmaktadır.
7 mağazanın 24 ürününün ortalama fiyatı: ₺6,68
8.3
10 üzerinden
862 Puan · 111 İnceleme
Gregor SAMSA
Yanlışlıklar Komedyası'nı inceledi.
94 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
Yanlışlıklar Komedyası Kitap İncelemesi ve Yorumu
William Shakespeare’in genç yaşlarda ilk yazmış olduğu eserlerinden biridir bilinen adıyla ‘Yanlışlıklar Komedyası', asıl adıyla 'Yanılgılar Komedyası'. Basımı ilk sergilenmesinden yaklaşık 30 yıl sonra yapılmış. Elimdeki Shakespeare eserlerini kronolojik bir sırayla okumaya başladığım için ilk önce Yanlışlıklar Komedyası ile başladım. Metinde bir olay sonrasında birbirinden ayrılmak zorunda kalmış birbirlerine tıpatıp benzeyen ikiz kardeşler ile onların uşakları olan ikiz kardeşlerin başlarından geçenler anlatılır. Kardeşlerden ve uşaklardan biri Efesli, diğerleri Sikurazalı kişiler tarafından bulunur ve yetiştirilir. Birbirini tanımadan büyürler. Bir gün Sikurazalı ikiz kardeş, uşağıyla beraber Efes’e gelir ve karışıklık burada başlar. Kentin bütün sakinleri Sikurazalı Antipholus’u Efesli Antipholus sanar. Uşaklar da aynı şekilde efendilerini, efendiler uşaklarını karıştırır. Dolayısıyla onlara verdikleri emirler de bu yanılgıya tuz biber olur. Kitap boyunca ikiz kardeşlerin ve uşaklarının içine düştükleri durumlara tanık oluyoruz. Öyle komik ve karmaşık olaylar ve diyaloglar geçiyor ki kahramanlar arasında, kimi zaman eserin içine girip bir nikahı basarmışçasına “Hayır, siz kardeşsiniz!” diyesiniz geliyor. Bütün bu yanılgıların nasıl çözümleneceğini merak ederken su gibi akıp gidiyor kitap. Shakespeare’den ilk defa bir komedi okumak beni çok mutlu etti, bazı yerlerde bayağı güldüm okurken. Shakespeare’in eserlerini kronolojik sırayla okumak isteyen herkese öneririm. Tabi bu eserinden önce yazmış olduğu birkaç eser daha var. Tercihinize bağlı. Herkese iyi okumalar, kitapla kalın!
Yanlışlıklar Komedyası
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Sermest
Yanlışlıklar Komedyası'nı inceledi.
94 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Yanılgılar Komedyası*
Kitabın adı her ne kadar “Yanlışlıklar Komedyası” olsa da, kitap notunda o dönemde “error” kelimesinin yanlışlık değil, “yanılgı, aldanma” olarak kullanıldığından bahsediliyor. Ancak gerek okuyucunun, gerek tiyatro izleyenlerinin aklında yanlışlık olarak yer ettiği için, kitabın adı böyle kalmış. Plautus’un Menaechmi(ikizler) adlı oyunundan esinlenilmiş, ancak daha ilginç bir hale getirilmiş. Geçeyim incelemeye; Aegeon, gemisinin batması sonucunda Efes’e sürüklenmiş bir tüccardır. Dönemi gereği Sirakuza Dükünün ihanetine uğrayan Efes Dükü ile bağlantılar kesilmiş, ticaret yasaklanmış ve en acısı da, buraya ayak basan Sirakuzalılar ya 1000 mark verecek, ya da ölüme sürükleneceklerdir. Aegeon’un karısı ikiz doğurmuştur. Aynı handa yoksul bir kadın da ikiz doğurmuştur ve durumları çok yoksul olduğu için, çocukları ileride ikizlere hizmet etsin diye satın almışlardır. Başta da söylediğim gibi, geminin felakete uğraması sonucu iki kardeş ve iki uşak birbirinden ayrılmış, 18 yaşına geldiğinde kardeşini aramayı kafasına takmış. Hikayenin içeriğini bu kadar anlatmalıyım sanırım, daha derine girersem eğer sanırım tam içerik olacak. İncelemeste geçersem eğer; Keyifle okuduğum bir kitaptı. Anlatımı sade, yer yer içinde notlar bulunan bir kitap. Kimi yerde şaştım, kimi yerde şaşırdım okurken. İki tane ikizin varlığı birbiriyle çelişince, ortaya garip bir durum çıkmış. Çeviri olabildiğince dile sadık kalmış ve kopmamış bütünden. Okumanızı tavsiye ederim.
Yanlışlıklar Komedyası
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
8