Adı:
İkna
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
292
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059658409
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Persuasion
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Jane Austen'ın ölümünden önce tamamladığı son romanı olan İkna, yazarın sıkıntılı yıllar geçirdiği Bath kentinde geçen dokunaklı bir aşk hikâyesi üzerine kurulu. Romana adını da veren 'ikna', işlenen temel konularından biri. Romanın kahramanı güzel, hassas ve iyi yürekli Anne Elliot, kibirli, para ve mevki düşkünü Sir Walter'ın ortanca kızıdır; 19 yaşındayken nişanlandığı ve sevdiği genç donanma yüzbaşısı Wentworth'ten ayrılması için ailesi genç kızı ikna eder. Nedeni, yüzbaşının parasız olması ve soylu bir aileden gelmemesidir. Sekiz yıl sonra genç adam geri döndüğünde, katıldığı savaşlarda kazandığı paralarla servet sahibi olmuş, donanmada da terfi etmiştir. Yirmi yedi yaşına gelmiş olan Anne ise artık evde kalmış bir kız sayılmaktadır. İki genç birbirlerini unutamamış olsalar da Yüzbaşı, Anne'i bağışlamamıştır. Çevrenin müdahaleleri ve ikna çabaları bu kez nasıl bir sonuç verecektir. Jane Austen yaşadığı toplumu ironik ve sert bir dille eleştirirken, 19. yüzyıl başı İngiltere'sine ve İngiliz orta sınıfının aile, evlilik, servet, mevki konularındaki görüşlerine de geniş bir pencere açıyor.

"İkna'nın hem tuhaf bir güzelliği hem de tuhaf bir durgunluğu var. Jane Austen'ın daha önce hiç denemediği bir şeyi yapmaya çalıştığı hissediliyor. İkna'da yeni bir nitelik var, belki de bu özellik nedeniyle bazı eleştirmenler İkna'ya, 'Austen'ın yapıtlarının en güzeli' demişlerdir. Jane Austen bu kitapla birlikte, dünyanın sandığından daha büyük, daha gizemli ve daha romantik olduğunu keşfetmeye başlamıştır."
- Virginia Woolf
368 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Jane Austen'ın ölümünden önce tamamladığı son romanıdır. Jane Austen yaşadığı toplumu ironik ve sert bir dille eleştirirken, 19. yüzyıl başı İngiltere'sine ve İngiliz orta sınıfının aile, evlilik, servet, mevki konularındaki görüşlerine de geniş bir pencere açıyor. Gençken aşık olup, çeşitli doğrucu davranma baskıları sonucu biraraya gelemeyip ayrılmış Anne Elliot ile Yüzbaşı Wentwort'ün yıllar sonra tekrar karşılaştıklarında yaşadıklarını anlatıyor.
301 syf.
Jane Austen'ın okuduğum ikinci ve yazarın son yazdığı kitap olan İkna adından anlaşabileceği üzere 'ikna' temasını ele alıyor.
Kellynch Malikanesinde ablası ve babası ile yaşayan annesi vefat eden Anne Elliot ve yüzbaşı Frederick Wentworth'ün aşkı etrafında gelişen olaylar anlatılıyor. Elliot ailesinin maddi durumlarının kötüleşmesi sebebiyle evlerini yüzbaşı Frederick Wentworht'ün evli olan ablasına kiralayıp kendilerine daha uygun bir yere gitmeye karar verir Elliot ailesi. Bu süre zarfında Anne ve Frederick arasında kısa süreli bir yakınlaşma olur. Gerek konum olarak gerek maddi durum olarak kendilerinden daha düşük gördükleri Frederick ile yakınlaşmaması konusunda annesi gibi gördüğü Lady Russell tarafından ikna edilen Anne, 8 buçuk yıl boyunca bu adamı unutamaz. 8 buçuk yıl sonra tekrar karşılaşırlar fakat genç adam gururuna yenik düşecek midir, Anne'e olan öfkesini unutabilecek midir? Öte yandan Anne için geri çevirilemez nitelikte kuzen Bay Elliot ortaya çıkar, Anne, 'Bayan Elliot' olabilme hayaliyle bu adamın etkisinde kalacak mıdır?

Jane Austen'ın karakter analizlerine bayıldığımı söyleyebilirim. Bazı karakterlerden nefret ettirirken bazılarına bağlanmamı, o karakterler gibi düşünmemi sağlıyor. Kitap tüm akıcılığı ile ilerken keyif alarak okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar. :)
240 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Jane Austen un Kadın karakterlerinden Anne ile beraberiz.Dönemin kadın sıkıntılarına yönelen Jane burada daha naif biri çiziyor bize.Henüz çok gençken çevresinin etkisi ile daha alt statüde olan sevdiceğinden ayrılan Anne yıllar geçmesine rağmen hiç kimse ile evlenmiyor.Yani Sezen Aksu’nun da dediği gibi “Ama gezdirmem de gönlümü ,gider acımı çekerim”diyor.Bu arada yaklaşık sekiz buçuk yıl sonra eski sevdiği Wentworth tekrar çıkıp geliyor ama bu kez oldukça saygın,elit ve zengin.Ama Anne bunlardan etkilenen biri değil.Bu arada başka bir talibi de var ama Anne in amacı gerçek aşk .Tabi Wentworth ün kırık kalbi düzelirse.Kulağa kadın romanı gibi gelebilir ama erkeklerin de okuyup kadın ruhunu anlaması için okuması gerekli bir kitap! Bu kitap sayesinde Jane ile oturup konuşmuş gibiyim .Onunla olmak güzel!
292 syf.
Kitap, yazar öldükten sonra yayımlanmış iki kitaptan birisi. Ben bu kitabı çok sevdiğim kırmızıkedi yayınevinden okudum ve işlerinden çok da memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Kitabın konusundan kısaca bahsedeyim, gelir düzeyleri düşmekte oldukları için Sir Walter ile kızları Kellynch'teki evlerini satılığa çıkarıp Bath'e tanışırlar. Kellynch'teki evi Mr. Croft adında bir denizci satın alır. Mrs. Croft'un erkek kardeşi Yüzbaşı Wentworth ile Sir Walter'ın ortanca kızı Anne, bir geçmişe sahiplerdir, birbirlerine aşık olmuşlardır fakat Anne'in kıymetli arkadaşı Lady Russell onların evlenmesine karşı çıkmıştır. Anne ile Yüzbaşı Wentworth bu ev sayesinde sekiz sene sonra tekrar karşılaşırlar ve Yüzbaşı, Anne'i affetmemiştir.

Kitap resmen yüreğime dokundu. Ben de Anne ile birlikte Yüzbaşı Wentworth'e çok büyülü hisler besledim diyebilirim. Kitap bir aşk romanı evet, ama yazar aynı zamanda o dönemin İngiltere toplumunu da bir yandan eleştiriyor. Bunu Elizabeth, Mary, Sir Walter gibi karakterlerden anlayabiliyoruz. Benim çok hoşuma giden bir kitap oldu, çok etkilendim. Mutlaka okuyun derim. Keyifli okumalar:):)

"Daha Sir Walter sözlerini tamamlamadan, Anne doğru yöne bakmış ve az ötede toplanmış olan bir grup erkeğin arasında Yüzbaşı Wentworth'ü seçebilmişti. Anne tam ona baktığı sırada o gözlerini Anne'den çeker gibi oldu."
294 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
Jane Austen'dan okuduğum ilk kitap oldu. Çok derinliği olmayan, karakterlere yeterince özenilmemiş bir kitaptı ama konusu çok hoştu bence.
* * *
Yüzbaşı favori karakterim oldu. Anne'i de kitabın genelindeki karakterlere göre sevdim ama güçlü bir karakter değildi bana göre. Lady Russell en sevmediğimdi. Anne'in hayatına bu kadar karışması çok rahatsız etti.
* * *
Kitabın başında yaşanan olaylar o kadar hızlı ve yüzeysel geçildi ki, güzelim konu harcanmış gibi geldi.
* * *
Kitapta birkaç yerde kadın-erkek eşitsizliği rahatsız edici şekilde geçti ama ben dönem şartlarına göre normal karşıladım, sadece keşke kadın bir yazar yazmasaymış diye düşündüm.
304 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Bir Jane Austen klasiği... Ingilizlerin orta sınıf insanlarının, jane austen'in kendine has bir dil kullanarak anlatıldığı şahane romanı. Aşk, romantizim, sınıf farklılıkları vs.
Konusu ise şöyle; Anne ve Frederick' in aşklarının zaman, toplumsal ırade ve kurallar, Ingilizlerin bilinen unvan ve asillik takintilari vs. sebeplerle sınanması. Ana tema bu. Diğerleri benim için sadece detay. Jane Austen okuyanlar zaten karakter seçimlerini bilir. Jane Austen... ne harika bir kadın. Hayran olmamak elde değil. Müthiş bir sağduyu, ahlak ve zeka örneği Jane Austen.
.
Son olarak buraya sadece Yüzbaşı Frederick Wentworth'un Anne'e yazdığı mektuptan bir parça bırakıyorum.
.
"Ruhumu delik deşik ediyorsunuz. Bir yarım ıstırap, diğer yarım umut içinde. Lütfen çok geç kaldığımı, o eşsiz duyguların artık sonsuza kadar kaybolduğunu söylemeyin. Şimdi sekiz buçuk yıl önce kırdığınızdan bile daha fazla sizin olan kalbimle önünüzdeyim. Erkeğin kadından daha çabuk unuttuğunu, aşkının daha erken solduğunu söylemeye bile kalkmayın. Ben sizden başka kimseyi sevmedim."
250 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabın son 20 sayfası tırnak kemirttirdi. Ve -belki de- ne kadar klişe olursa olsun arka kapağı kapattıktan sonra göğsüme yaslayıp tavanı izlettirdi. Harika bir kitap.
331 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
İkna Jane Austen'ın son romanı. ÖLümünden sonra 1818 yılında yayınlanmıştır. 41 yaşında gögüs kanserinden ölmüş, belki de yaşadığı dönemde kadınlara tanınan haklardan en çok faydalanan kişi olmuştur.
Jane Austen bu kitabında zengin bir ailenin ikinci kızı olan, ailesi tarafından pek de önemsenmeyen biri olan Anne Elliot karakterini ele almış. Zaten bilindiği gibi Austen bütün kitaplarında baş karakterlerini hep kadınlardan oluşturmuştur. Burada da Anne Elliot ; kendi başına sadece küçük dünyasında birkaç kişiyle beraber yaşayan bir kadındır. Ailesinin borçları yüzünden malikanesini kiraya vermesiyle daha mütevazi bir yaşama geçen Anne yıllar sonra terkettiği Yüzbaşı Wentworth ile karşılaşır. Fakat gururları birbirleriyle olan duygularını asla dile getirtmez, Ta ki Yüzbaşının kıskançlıkları başlayana kadar.
Anne; güzelliğinin yanı sıra; duygusallığı ve yardımseverliliği ile herkesçe takdir edilir ama o hiçbir zaman melankoliliğini bozmaz. Yeniliklere pek açık değildir,çevresindekiler ona yeterli gelir. Bu yüzden Lady Russell ile bir anne- kız ilişkisi içindedir.
Yani kısaca Austen bir kadın olarak hemcinslerinin duygularını, psikolojilerini bu kitapta yine işlemiş. Kitap oldukça akıcı " yalnız çevirmeni daha iyi olan yayınevlerini tercih edin" herkesin okurken duygularını etkileyeceği bir roman. Ayrıca Gurur ve Önyargı 'dan kat kat daha iyi olan ama nedense diğeri kadar popüleritesi olmayan bir roman. Kesinlikle şans verilmeli.
292 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Youtube inceleme videosu: https://www.youtube.com/watch?v=J66_DXzbC0c

Hepimizin sıradan bir yaşamına benzer olaylar çerçevesinde yazılmış romanlar konusunda belki de dünyanın en iyi yazarlarından birisidir. İkna adından da anlaşılacağı üzere 19 yaşında Anne Elliot’un çevresi tarafından ikna edilerek deniz subayından ayrıldıktan uzun yıllar sonra yani 27 yaşında tekrar karşılaşmalarını çerçevesinde oluşur. Aşkın uzun yıllar geçse bile taze kalabileceğini bize anlatırken kadınların içinde yaşadıkları duyguları ve fırtınayı anlamak açısından önemli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Jane Austen’ın Aşk ve Gurur kitabını okumadan önce bu kitabını okuyarak kendisiyle tanışabilirsiniz. Ayrıca mutlu sonları seven okuyucuların da soluksuz okuyacağını düşünüyorum. Jane Austen İngiltere’nin yetiştirdiği en büyük kadın yazarlardan birisi. Onu büyük yapan romanlardan biri de İkna.
304 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10 puan
Aşk ve Gurur’dan sonra en çok sevdiğim ikinci romanı.Yarım kalmış bir aşk hikayesi. Çoğu yerde gözlerim dolarak okudum ve son sayfasında oturdum ağladım. Mutlu sonla bitmesine en çok sevindiğim Jane Austen kitaplarından biri. Kesinlikle tavsiye ederim okumak isteyenlere. Benim için bambaşka şeyler ifade eden muhteşem yazar hayranlığımı dile getirmemin imkanı yok. İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en başarılı kadın yazarlarından biri.
240 syf.
·23 günde·Beğendi·9/10 puan
İkna'yı okurken saf duygularla bütünleşiyor insan. Jane Austen romanlarını severek okuyan birisi olarak kitabın dilinin ağır oluşu başlarda bunaltsa da 50. sayfadan sonra esas oğlanın romana dahil olmasıyla roman sürükleyicilik kazanarak okuyanı etkisi altına alıyor. Jane Austen bu romanında da bize şunu gösteriyor:Kadın olmak her yüzyılda zor ama güçlü kadın karakterler olarak bunun üstesinden gelebiliriz. Kitap okuyanı 19. yüzyıl İngiltere'sine götürerek dönemin anlayışını gözler önüne seriyor. Romanda sizleri 8 yıl ayrı kalınsa da bitmeyen bir aşk karşılıyor. Bu da romanı okumaya değer kılıyor.
Biz kadınlar kesinlikle sizin bizi unuttuğunuz kadar çabuk unutamayız sizi, belki de bu bizim erdemimiz olmaktan ziyade kaderimizdir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İkna
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
292
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059658409
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Persuasion
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Jane Austen'ın ölümünden önce tamamladığı son romanı olan İkna, yazarın sıkıntılı yıllar geçirdiği Bath kentinde geçen dokunaklı bir aşk hikâyesi üzerine kurulu. Romana adını da veren 'ikna', işlenen temel konularından biri. Romanın kahramanı güzel, hassas ve iyi yürekli Anne Elliot, kibirli, para ve mevki düşkünü Sir Walter'ın ortanca kızıdır; 19 yaşındayken nişanlandığı ve sevdiği genç donanma yüzbaşısı Wentworth'ten ayrılması için ailesi genç kızı ikna eder. Nedeni, yüzbaşının parasız olması ve soylu bir aileden gelmemesidir. Sekiz yıl sonra genç adam geri döndüğünde, katıldığı savaşlarda kazandığı paralarla servet sahibi olmuş, donanmada da terfi etmiştir. Yirmi yedi yaşına gelmiş olan Anne ise artık evde kalmış bir kız sayılmaktadır. İki genç birbirlerini unutamamış olsalar da Yüzbaşı, Anne'i bağışlamamıştır. Çevrenin müdahaleleri ve ikna çabaları bu kez nasıl bir sonuç verecektir. Jane Austen yaşadığı toplumu ironik ve sert bir dille eleştirirken, 19. yüzyıl başı İngiltere'sine ve İngiliz orta sınıfının aile, evlilik, servet, mevki konularındaki görüşlerine de geniş bir pencere açıyor.

"İkna'nın hem tuhaf bir güzelliği hem de tuhaf bir durgunluğu var. Jane Austen'ın daha önce hiç denemediği bir şeyi yapmaya çalıştığı hissediliyor. İkna'da yeni bir nitelik var, belki de bu özellik nedeniyle bazı eleştirmenler İkna'ya, 'Austen'ın yapıtlarının en güzeli' demişlerdir. Jane Austen bu kitapla birlikte, dünyanın sandığından daha büyük, daha gizemli ve daha romantik olduğunu keşfetmeye başlamıştır."
- Virginia Woolf

Kitabı okuyanlar 1.269 okur

  • Serap
  • Kğnhkn
  • Başak
  • İlayda
  • Şule Kırcova
  • semih
  • Zeynep Merve Kılıç
  • Vedat Öztürk
  • ulas metin
  • Rabia Şimşek

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.3
13-17 Yaş
%4.4
18-24 Yaş
%31.9
25-34 Yaş
%36.3
35-44 Yaş
%15.4
45-54 Yaş
%6.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%91.4
Erkek
%8.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.9 (45)
9
%7.5 (31)
8
%8.7 (36)
7
%8 (33)
6
%2.7 (11)
5
%1 (4)
4
%0.2 (1)
3
%0
2
%0.2 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları