Adı:
İkna
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054764396
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Persuasion
Çeviri:
Regaip Minareci
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Baskılar:
İkna
İkna
İkna
İkna
İkna
İkna
Jane Austen'ın ölümünden önce tamamladığı son romanı olan İkna, yazarın sıkıntılı yıllar geçirdiği Bath kentinde geçen dokunaklı bir aşk hikâyesi üzerine kurulu. Romana adını da veren 'ikna', işlenen temel konularından biri. Romanın kahramanı güzel, hassas ve iyi yürekli Anne Elliot, kibirli, para ve mevki düşkünü Sir Walter'ın ortanca kızıdır; 19 yaşındayken nişanlandığı ve sevdiği genç donanma yüzbaşısı Wentworth'ten ayrılması için ailesi genç kızı ikna eder. Nedeni, yüzbaşının parasız olması ve soylu bir aileden gelmemesidir. Sekiz yıl sonra genç adam geri döndüğünde, katıldığı savaşlarda kazandığı paralarla servet sahibi olmuş, donanmada da terfi etmiştir. Yirmi yedi yaşına gelmiş olan Anne ise artık evde kalmış bir kız sayılmaktadır. İki genç birbirlerini unutamamış olsalar da Yüzbaşı, Anne'i bağışlamamıştır. Çevrenin müdahaleleri ve ikna çabaları bu kez nasıl bir sonuç verecektir?

Jane Austen yaşadığı toplumu ironik ve sert bir dille eleştirirken, 19. yüzyıl başı İngiltere'sine ve İngiliz orta sınıfının aile, evlilik, servet, mevki konularındaki görüşlerine de geniş bir pencere açıyor. 

"İkna'nın hem tuhaf bir güzelliği hem de tuhaf bir durgunluğu var. Jane Austen'ın daha önce hiç denemediği bir şeyi yapmaya çalıştığı hissediliyor. İkna'da yeni bir nitelik var, belki de bu özellik nedeniyle bazı eleştirmenler İkna'ya, 'Austen'ın yapıtlarının en güzeli' demişlerdir. Jane Austen bu kitapla birlikte, dünyanın sandığından daha büyük, daha gizemli ve daha romantik olduğunu keşfetmeye başlamıştır." 
-Virginia Woolf-
(Tanıtım Bülteninden)
301 syf.
Jane Austen'ın okuduğum ikinci ve yazarın son yazdığı kitap olan İkna adından anlaşabileceği üzere 'ikna' temasını ele alıyor.
Kellynch Malikanesinde ablası ve babası ile yaşayan annesi vefat eden Anne Elliot ve yüzbaşı Frederick Wentworth'ün aşkı etrafında gelişen olaylar anlatılıyor. Elliot ailesinin maddi durumlarının kötüleşmesi sebebiyle evlerini yüzbaşı Frederick Wentworht'ün evli olan ablasına kiralayıp kendilerine daha uygun bir yere gitmeye karar verir Elliot ailesi. Bu süre zarfında Anne ve Frederick arasında kısa süreli bir yakınlaşma olur. Gerek konum olarak gerek maddi durum olarak kendilerinden daha düşük gördükleri Frederick ile yakınlaşmaması konusunda annesi gibi gördüğü Lady Russell tarafından ikna edilen Anne, 8 buçuk yıl boyunca bu adamı unutamaz. 8 buçuk yıl sonra tekrar karşılaşırlar fakat genç adam gururuna yenik düşecek midir, Anne'e olan öfkesini unutabilecek midir? Öte yandan Anne için geri çevirilemez nitelikte kuzen Bay Elliot ortaya çıkar, Anne, 'Bayan Elliot' olabilme hayaliyle bu adamın etkisinde kalacak mıdır?

Jane Austen'ın karakter analizlerine bayıldığımı söyleyebilirim. Bazı karakterlerden nefret ettirirken bazılarına bağlanmamı, o karakterler gibi düşünmemi sağlıyor. Kitap tüm akıcılığı ile ilerken keyif alarak okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar. :)
264 syf.
·Beğendi·10/10
İngiliz edebiyatının gelmiş, geçmiş en başarılı kadın yazarlarından biri olan Jane Austen'ın güzel bir kurguyla bize sunduğu İkna isimli romanında, başkarakter Anne Elliot, 19 yaşın verdiği bilinçsizlikle , nişanlısı deniz subayı olan Frederick Wentworth'dan ayrılır. Bu ayrılığa, Anne'in yakınlarının iknaları sebep olur. Aradan geçen 8 yılın sonunda çift tekrar karşılaşmış, değişmiş, olgunlaşmıştır. Ayrılık sebebi olan Wentworth'un fakirliği, katılmış olduğu savaşlardan servet sahibi olarak geri dönmesiyle son bulmuş, Anne ise ikna edilemeyecek kadar büyümüştür.

Anne Elliot'un, güçlü bir gözlemci ve duygusal zekası yüksek, eleştirel bir bakış açısına sahip bir birey olduğunu okur, ancak Anne'nin iç sesinden ve duygularından anlayabilmektedir. Jane Austen'ın tüm eserlerinde olduğu gibi, günlük yaşamın olağan akışı içindeki olaylar, reddedilmiş ama unutulamamış aşkın küllenmesine bir türlü izin vermez. Diğer romanlarından farklı olarak, bu eserine kendi yaşamından da kesitler eklediği düşünülen Jane Austen, yine her zamanki geleneğini sürdürüyor ve öyküyü kadın başkarakterin gözünden okura aktarıyor.

Nükteli anlatımı ve eğlenceli diyaloglarıyla İkna, diğer Jane Austen kitapları gibi etkileyici. Yalnız biraz durgun bir roman İkna, ancak bu kötü bir durgunluk değil, huzur veren cinsten bir durgunluk.

Jane Austen'in Gurur ve Önyargı/Aşk ve Gurur kitabından sonra kesinlikle okunması gereken kitaplarından biri.
264 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
kna, Jane Austen'in son tamamladığı yapıtıdır. Yazarın en unutulmaz kahramanı ile bu kitapta tanışırız. Anne Ellit, kesinlikle sıradan bir kişilik değildir; son derece iyi yetişmiş, duygusal derinliğe ve sağlam bir ahlak anlayışına sahip genç bir kadındır.
240 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Northanger Manastırı, Emma, Akıl ve Tutku'dan sonra İkna'yı okudum. İnşallah Austen'ın bütün kitaplarını okuyacağım. En son en çok bilinen Gurur ve Önyargı olacak. (tabi sabredebilirsem)
Okuduklarımın içerisinde diğer kadın karakterlerden biraz farklıydı Anne. En önemli fark; Austen'ın hikayelerinde kadın karakterlerin genelde bir olgunlaşma süreci olurdu. Anne'deki bu süreci okumuyoruz. Olgunlaşmış, sağlam bir karakter olarak çıkıyor.
Anne, fiziksel olarak değil, toplumsal olarak var olmaktan vazgeçme tehlikesiyle karşı karşıya. Onunla tanıştığımızda, neredeyse hiç yok. Güçlü duygulara sahip bir kadın olmasına rağmen, diğer karakterlerin çoğu tarafından görmezden gelinir ve tam anlamıyla gözden kaçar. Ablası Elizabeth'in gölgesinde kalır.
Kitabın ilk bölümlerinde sonbahar hissi gibi melankoli, Anne'nin umutsuzluğunu, herkes tarafından göz ardı edildiğini okuyoruz. Anne yeni dostlar ediniyor, Yüzbaşı Wentworth ile yıllar sonra tekrar karşılaşıyor ve bahar geliyor.
Ben Anne'yi çok sevdim. Tabi kitabı da. Hikaye biraz ağır ilerlese de hiç sıkmıyor. Okunması gereken Jane Austen kitaplarından biri.
264 syf.
·3 günde·7/10
Austen dünyasının tadını bir almışken bırakmak istemedim. Gurur ve Önyargı dan aldığım tadı alamasam da olaylar güzel bir noktadan başlasa da yazar bir süre sonra çalakalem yazmış hissi uyandırdı, ağır ağır ilerlerken olaylar birden hız kazandı ve ne olduğunu anlamadan bitti. Bir kitabı tatmin edici ve doğal bir sonla bitirmek çok zor olsa gerek.

Karakterlerde de genel bir donukluk varmış gibi hissettim, incelikli ve detaylı karakterler değildi bir çoğu. Başkarakter iyi yazılmış ve tepkileri ile karakterine çok uygundu, Anne'in zaman içindeki gelişimi de çok başarılı ve göz doldurucuydu ancak Gurur ve Önyargı da yan karakterlerden aldığım lezzeti bu kitapta pek alamadım, aslında ortam uygundu, niye böyle yüzeysel kaldılar bilmiyorum.
Genel olarak güzel bir roman olsa da çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim, daha iyisi olabilirdi.
264 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
"İkna" Jane Austen'in okuduğum ilk kitabı. Seveceğime inanmayarak okumaya başlasam da elimden bırakamadığım bir kitap olmuştu. Bir anda kendimi bir dönem filmi izlerken bulmuşum gibi hissetmiştim. İkna da Gurur ve Önyargı gibi etkileyici ve kendinizi bir anda hikayeden kopamazken buluyorsunuz.
264 syf.
Aşk ve Gurur kitabından sonra aradğım tadı bu kitapta bulamadım.Açıkcası okurken çok sıkıldım,tam olarak kitapta kendimi bulamadım.O dönemi tam anlamıyla yansıtmış.Masum bir aşk hikayesini okuyorsunuz.
264 syf.
" Gurur ve Önyargı'nın" yazarı Jane Austen'in ölmeden önce tamamladığı son romanı. Dünya klasikleri hangi yıla ait olursa olsun okumayı sevdiğim eserlerle dolu.Bu kitabında sevilerek okunacagina eminim,ben beğenerek okudum.
Iyi okumalar kitap severler....
264 syf.
·Puan vermedi
Austen'in en sevdiğim ikinci kitabı diyebilirim. Pişmanlıklar geri dönüşler ve harika mektuplar. O devirde aşkın her haliyle daha güzel olduğunu bir kez daha gösteriyor sevgili Jane Austen...
264 syf.
Jane Austen'ın okuduğum ilk kitabı. Aşk ve Gurur'u ararken bulup okumaya başladım. Roman okumaya pek alışkın biri olmadığım halde sürükleyici ve akıcıydı. Kişilik tahlilleri ve olayların yorumlanışı dikkatimi çekti. Yazarın diğer kitaplarını okuma isteği uyandırdı bende.
264 syf.
·2 günde
8 sene önce sevdiği donanma yüzbaşısı ile nişanlanan Anne Eliot,ailesi tarafından yüzbaşının soylu bir aileden gelmemesi ve parasız olması nedeniyle ayrılmaya ikna edilir.Sekiz sene içinde savaşlarda kazandığı paralarla hatırı sayılır bir yer edinen yüzbaşı ablasının bulunduğu bölgeye gider.Birbirini unutamayan eski nişanlıların yolları burada kesişir yeniden.Fakat yüzbaşı kızı affedememiştir.
Sonunda ne oldu dersiniz?
Keyifli okumalar...
Ruhumu delik deşik ediyorsunuz. Bir yarım ıstırap, diğer yarım umut içinde.
Jane Austen
Sayfa 282 - Timaş Yayınları
“Bu kadar açık yürekli bir çift olamazdı. Aynı şeyleri beğenen, aynı şeyleri hisseden iki kişi...”
Ama senin böyle kibar salon beyefendileri gibi konuşmandan ve kadınlardan, akıl mantık sahibi yaratıklar değil de, yalnızca çıtkırıldım hanımefendilermiş gibi söz etmenden nefret ediyorum. Hiçbirimiz ömür boyu el üstünde tutulmayı beklemiyoruz.
Bay Elliot, benim iyi dosttan anladığım şey; zeki, kültürlü, bol bol sohbet edebileceğiniz kişilerin dostluğudur.
İnsanın cüssesiyle, çektiği acıların orantılı olduğunu kim söyleyebilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İkna
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054764396
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Persuasion
Çeviri:
Regaip Minareci
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Baskılar:
İkna
İkna
İkna
İkna
İkna
İkna
Jane Austen'ın ölümünden önce tamamladığı son romanı olan İkna, yazarın sıkıntılı yıllar geçirdiği Bath kentinde geçen dokunaklı bir aşk hikâyesi üzerine kurulu. Romana adını da veren 'ikna', işlenen temel konularından biri. Romanın kahramanı güzel, hassas ve iyi yürekli Anne Elliot, kibirli, para ve mevki düşkünü Sir Walter'ın ortanca kızıdır; 19 yaşındayken nişanlandığı ve sevdiği genç donanma yüzbaşısı Wentworth'ten ayrılması için ailesi genç kızı ikna eder. Nedeni, yüzbaşının parasız olması ve soylu bir aileden gelmemesidir. Sekiz yıl sonra genç adam geri döndüğünde, katıldığı savaşlarda kazandığı paralarla servet sahibi olmuş, donanmada da terfi etmiştir. Yirmi yedi yaşına gelmiş olan Anne ise artık evde kalmış bir kız sayılmaktadır. İki genç birbirlerini unutamamış olsalar da Yüzbaşı, Anne'i bağışlamamıştır. Çevrenin müdahaleleri ve ikna çabaları bu kez nasıl bir sonuç verecektir?

Jane Austen yaşadığı toplumu ironik ve sert bir dille eleştirirken, 19. yüzyıl başı İngiltere'sine ve İngiliz orta sınıfının aile, evlilik, servet, mevki konularındaki görüşlerine de geniş bir pencere açıyor. 

"İkna'nın hem tuhaf bir güzelliği hem de tuhaf bir durgunluğu var. Jane Austen'ın daha önce hiç denemediği bir şeyi yapmaya çalıştığı hissediliyor. İkna'da yeni bir nitelik var, belki de bu özellik nedeniyle bazı eleştirmenler İkna'ya, 'Austen'ın yapıtlarının en güzeli' demişlerdir. Jane Austen bu kitapla birlikte, dünyanın sandığından daha büyük, daha gizemli ve daha romantik olduğunu keşfetmeye başlamıştır." 
-Virginia Woolf-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 280 okur

  • Büşra
  • büşra
  • Cadı Maki
  • Ahmet Okur
  • Tuğçe Yeşilkaya
  • Selin Barlak
  • Seda ekinci
  • Sena Nur
  • *hilal*
  • Btlkdr

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%4.4
18-24 Yaş
%31.9
25-34 Yaş
%36.3
35-44 Yaş
%15.4
45-54 Yaş
%6.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%91.4
Erkek
%8.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.6 (19)
9
%17 (15)
8
%22.7 (20)
7
%19.3 (17)
6
%5.7 (5)
5
%2.3 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0