Adı:
İkna
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054764396
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Persuasion
Çeviri:
Regaip Minareci
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Baskılar:
İkna
İkna
Jane Austen'ın ölümünden önce tamamladığı son romanı olan İkna, yazarın sıkıntılı yıllar geçirdiği Bath kentinde geçen dokunaklı bir aşk hikâyesi üzerine kurulu. Romana adını da veren 'ikna', işlenen temel konularından biri. Romanın kahramanı güzel, hassas ve iyi yürekli Anne Elliot, kibirli, para ve mevki düşkünü Sir Walter'ın ortanca kızıdır; 19 yaşındayken nişanlandığı ve sevdiği genç donanma yüzbaşısı Wentworth'ten ayrılması için ailesi genç kızı ikna eder. Nedeni, yüzbaşının parasız olması ve soylu bir aileden gelmemesidir. Sekiz yıl sonra genç adam geri döndüğünde, katıldığı savaşlarda kazandığı paralarla servet sahibi olmuş, donanmada da terfi etmiştir. Yirmi yedi yaşına gelmiş olan Anne ise artık evde kalmış bir kız sayılmaktadır. İki genç birbirlerini unutamamış olsalar da Yüzbaşı, Anne'i bağışlamamıştır. Çevrenin müdahaleleri ve ikna çabaları bu kez nasıl bir sonuç verecektir?

Jane Austen yaşadığı toplumu ironik ve sert bir dille eleştirirken, 19. yüzyıl başı İngiltere'sine ve İngiliz orta sınıfının aile, evlilik, servet, mevki konularındaki görüşlerine de geniş bir pencere açıyor. 

"İkna'nın hem tuhaf bir güzelliği hem de tuhaf bir durgunluğu var. Jane Austen'ın daha önce hiç denemediği bir şeyi yapmaya çalıştığı hissediliyor. İkna'da yeni bir nitelik var, belki de bu özellik nedeniyle bazı eleştirmenler İkna'ya, 'Austen'ın yapıtlarının en güzeli' demişlerdir. Jane Austen bu kitapla birlikte, dünyanın sandığından daha büyük, daha gizemli ve daha romantik olduğunu keşfetmeye başlamıştır." 
-Virginia Woolf-
(Tanıtım Bülteninden)
Jane Austen'ın okuduğum ikinci ve yazarın son yazdığı kitap olan İkna adından anlaşabileceği üzere 'ikna' temasını ele alıyor.
Kellynch Malikanesinde ablası ve babası ile yaşayan annesi vefat eden Anne Elliot ve yüzbaşı Frederick Wentworth'ün aşkı etrafında gelişen olaylar anlatılıyor. Elliot ailesinin maddi durumlarının kötüleşmesi sebebiyle evlerini yüzbaşı Frederick Wentworht'ün evli olan ablasına kiralayıp kendilerine daha uygun bir yere gitmeye karar verir Elliot ailesi. Bu süre zarfında Anne ve Frederick arasında kısa süreli bir yakınlaşma olur. Gerek konum olarak gerek maddi durum olarak kendilerinden daha düşük gördükleri Frederick ile yakınlaşmaması konusunda annesi gibi gördüğü Lady Russell tarafından ikna edilen Anne, 8 buçuk yıl boyunca bu adamı unutamaz. 8 buçuk yıl sonra tekrar karşılaşırlar fakat genç adam gururuna yenik düşecek midir, Anne'e olan öfkesini unutabilecek midir? Öte yandan Anne için geri çevirilemez nitelikte kuzen Bay Elliot ortaya çıkar, Anne, 'Bayan Elliot' olabilme hayaliyle bu adamın etkisinde kalacak mıdır?

Jane Austen'ın karakter analizlerine bayıldığımı söyleyebilirim. Bazı karakterlerden nefret ettirirken bazılarına bağlanmamı, o karakterler gibi düşünmemi sağlıyor. Kitap tüm akıcılığı ile ilerken keyif alarak okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar. :)
İngiliz edebiyatının gelmiş, geçmiş en başarılı kadın yazarlarından biri olan Jane Austen'ın güzel bir kurguyla bize sunduğu İkna isimli romanında, başkarakter Anne Elliot, 19 yaşın verdiği bilinçsizlikle , nişanlısı deniz subayı olan Frederick Wentworth'dan ayrılır. Bu ayrılığa, Anne'in yakınlarının iknaları sebep olur. Aradan geçen 8 yılın sonunda çift tekrar karşılaşmış, değişmiş, olgunlaşmıştır. Ayrılık sebebi olan Wentworth'un fakirliği, katılmış olduğu savaşlardan servet sahibi olarak geri dönmesiyle son bulmuş, Anne ise ikna edilemeyecek kadar büyümüştür.

Anne Elliot'un, güçlü bir gözlemci ve duygusal zekası yüksek, eleştirel bir bakış açısına sahip bir birey olduğunu okur, ancak Anne'nin iç sesinden ve duygularından anlayabilmektedir. Jane Austen'ın tüm eserlerinde olduğu gibi, günlük yaşamın olağan akışı içindeki olaylar, reddedilmiş ama unutulamamış aşkın küllenmesine bir türlü izin vermez. Diğer romanlarından farklı olarak, bu eserine kendi yaşamından da kesitler eklediği düşünülen Jane Austen, yine her zamanki geleneğini sürdürüyor ve öyküyü kadın başkarakterin gözünden okura aktarıyor.

Nükteli anlatımı ve eğlenceli diyaloglarıyla İkna, diğer Jane Austen kitapları gibi etkileyici. Yalnız biraz durgun bir roman İkna, ancak bu kötü bir durgunluk değil, huzur veren cinsten bir durgunluk.

Jane Austen'in Gurur ve Önyargı/Aşk ve Gurur kitabından sonra kesinlikle okunması gereken kitaplarından biri.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.301 Oy)19.062 beğeni43.374 okunma3.023 alıntı182.919 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.887 Oy)8.844 beğeni26.322 okunma2.657 alıntı114.744 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.716 Oy)13.415 beğeni34.526 okunma3.412 alıntı146.057 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.545 Oy)8.828 beğeni28.697 okunma836 alıntı139.634 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.282 Oy)9.247 beğeni25.619 okunma1.826 alıntı118.709 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.570 Oy)9.078 beğeni25.346 okunma1.509 alıntı126.582 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.281 Oy)5.133 beğeni18.821 okunma803 alıntı77.654 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.655 Oy)5.762 beğeni19.657 okunma836 alıntı101.183 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.451 Oy)8.029 beğeni22.775 okunma826 alıntı89.767 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.700 Oy)11.447 beğeni28.494 okunma1.571 alıntı149.425 gösterim
kna, Jane Austen'in son tamamladığı yapıtıdır. Yazarın en unutulmaz kahramanı ile bu kitapta tanışırız. Anne Ellit, kesinlikle sıradan bir kişilik değildir; son derece iyi yetişmiş, duygusal derinliğe ve sağlam bir ahlak anlayışına sahip genç bir kadındır.
Austen dünyasının tadını bir almışken bırakmak istemedim. Gurur ve Önyargı dan aldığım tadı alamasam da olaylar güzel bir noktadan başlasa da yazar bir süre sonra çalakalem yazmış hissi uyandırdı, ağır ağır ilerlerken olaylar birden hız kazandı ve ne olduğunu anlamadan bitti. Bir kitabı tatmin edici ve doğal bir sonla bitirmek çok zor olsa gerek.

Karakterlerde de genel bir donukluk varmış gibi hissettim, incelikli ve detaylı karakterler değildi bir çoğu. Başkarakter iyi yazılmış ve tepkileri ile karakterine çok uygundu, Anne'in zaman içindeki gelişimi de çok başarılı ve göz doldurucuydu ancak Gurur ve Önyargı da yan karakterlerden aldığım lezzeti bu kitapta pek alamadım, aslında ortam uygundu, niye böyle yüzeysel kaldılar bilmiyorum.
Genel olarak güzel bir roman olsa da çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim, daha iyisi olabilirdi.
"İkna" Jane Austen'in okuduğum ilk kitabı. Seveceğime inanmayarak okumaya başlasam da elimden bırakamadığım bir kitap olmuştu. Bir anda kendimi bir dönem filmi izlerken bulmuşum gibi hissetmiştim. İkna da Gurur ve Önyargı gibi etkileyici ve kendinizi bir anda hikayeden kopamazken buluyorsunuz.
Aşk ve Gurur kitabından sonra aradğım tadı bu kitapta bulamadım.Açıkcası okurken çok sıkıldım,tam olarak kitapta kendimi bulamadım.O dönemi tam anlamıyla yansıtmış.Masum bir aşk hikayesini okuyorsunuz.
" Gurur ve Önyargı'nın" yazarı Jane Austen'in ölmeden önce tamamladığı son romanı. Dünya klasikleri hangi yıla ait olursa olsun okumayı sevdiğim eserlerle dolu.Bu kitabında sevilerek okunacagina eminim,ben beğenerek okudum.
Iyi okumalar kitap severler....
Austen'in en sevdiğim ikinci kitabı diyebilirim. Pişmanlıklar geri dönüşler ve harika mektuplar. O devirde aşkın her haliyle daha güzel olduğunu bir kez daha gösteriyor sevgili Jane Austen...
Jane Austen'ın okuduğum ilk kitabı. Aşk ve Gurur'u ararken bulup okumaya başladım. Roman okumaya pek alışkın biri olmadığım halde sürükleyici ve akıcıydı. Kişilik tahlilleri ve olayların yorumlanışı dikkatimi çekti. Yazarın diğer kitaplarını okuma isteği uyandırdı bende.
8 sene önce sevdiği donanma yüzbaşısı ile nişanlanan Anne Eliot,ailesi tarafından yüzbaşının soylu bir aileden gelmemesi ve parasız olması nedeniyle ayrılmaya ikna edilir.Sekiz sene içinde savaşlarda kazandığı paralarla hatırı sayılır bir yer edinen yüzbaşı ablasının bulunduğu bölgeye gider.Birbirini unutamayan eski nişanlıların yolları burada kesişir yeniden.Fakat yüzbaşı kızı affedememiştir.
Sonunda ne oldu dersiniz?
Keyifli okumalar...
Anne Elliot, Yüzbaşı Wentworth’le nişanlanmış fakat soy ve servet olarak Anne’e uygun görülmemiştir. Anne’nin yakınlarının baskılarıyla bu nişan bozulmuştur. Aradan 7 yıl geçtikten sonra tekrar hayat bu iki nehri bir araya getirir ve Yüzbaşı’nın artık hatırı sayılır bir serveti vardır. Fakat Yüzbaşı tekrar evlenme teklif edecek midir ? Yoksa Anne’e karşı olan duyguları bitmiş midir?

Anne karakterini çok sevdim. İyi yürekli, alçak gönüllü ve son derece de sabırlı bir insan. Doğrusu aile bireylerinin onu bu denli umursamazken Anne’nin sürekli onları alttan alıp kırmamaya çalışmasını taktir ettim.

İkna, Jane Austen’in Gurur ve Önyargı’dan sonra okuduğum ikinci kitabı. Gurur ve Önyargı’ya göre daha vasat bir romandı. Fakat güzel, masum bir aşk hikayesini sürükleyici bir şekilde okuyorsunuz.
Ruhumu delik deşik ediyorsunuz. Bir yarım ıstırap, diğer yarım umut içinde.
Jane Austen
Sayfa 282 - Timaş Yayınları
“Bu kadar açık yürekli bir çift olamazdı. Aynı şeyleri beğenen, aynı şeyleri hisseden iki kişi...”
Ama senin böyle kibar salon beyefendileri gibi konuşmandan ve kadınlardan, akıl mantık sahibi yaratıklar değil de, yalnızca çıtkırıldım hanımefendilermiş gibi söz etmenden nefret ediyorum. Hiçbirimiz ömür boyu el üstünde tutulmayı beklemiyoruz.
Bay Elliot, benim iyi dosttan anladığım şey; zeki, kültürlü, bol bol sohbet edebileceğiniz kişilerin dostluğudur.
Doğrusu böyle dolaylı bir yoldan öğrendiklerimizin doğru olmalarını beklememeliyiz. Gerçekler ve haberler ağızdan ağıza yayılırken birinin aptallığı, öbürünün bilgisizliği yüzünden yanlış anlaşılır, sonunda da geriye doğrulardan pek eser kalmaz.
Jane Austen
Sayfa 236 - Kırmızı Kedi Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İkna
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054764396
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Persuasion
Çeviri:
Regaip Minareci
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Baskılar:
İkna
İkna
Jane Austen'ın ölümünden önce tamamladığı son romanı olan İkna, yazarın sıkıntılı yıllar geçirdiği Bath kentinde geçen dokunaklı bir aşk hikâyesi üzerine kurulu. Romana adını da veren 'ikna', işlenen temel konularından biri. Romanın kahramanı güzel, hassas ve iyi yürekli Anne Elliot, kibirli, para ve mevki düşkünü Sir Walter'ın ortanca kızıdır; 19 yaşındayken nişanlandığı ve sevdiği genç donanma yüzbaşısı Wentworth'ten ayrılması için ailesi genç kızı ikna eder. Nedeni, yüzbaşının parasız olması ve soylu bir aileden gelmemesidir. Sekiz yıl sonra genç adam geri döndüğünde, katıldığı savaşlarda kazandığı paralarla servet sahibi olmuş, donanmada da terfi etmiştir. Yirmi yedi yaşına gelmiş olan Anne ise artık evde kalmış bir kız sayılmaktadır. İki genç birbirlerini unutamamış olsalar da Yüzbaşı, Anne'i bağışlamamıştır. Çevrenin müdahaleleri ve ikna çabaları bu kez nasıl bir sonuç verecektir?

Jane Austen yaşadığı toplumu ironik ve sert bir dille eleştirirken, 19. yüzyıl başı İngiltere'sine ve İngiliz orta sınıfının aile, evlilik, servet, mevki konularındaki görüşlerine de geniş bir pencere açıyor. 

"İkna'nın hem tuhaf bir güzelliği hem de tuhaf bir durgunluğu var. Jane Austen'ın daha önce hiç denemediği bir şeyi yapmaya çalıştığı hissediliyor. İkna'da yeni bir nitelik var, belki de bu özellik nedeniyle bazı eleştirmenler İkna'ya, 'Austen'ın yapıtlarının en güzeli' demişlerdir. Jane Austen bu kitapla birlikte, dünyanın sandığından daha büyük, daha gizemli ve daha romantik olduğunu keşfetmeye başlamıştır." 
-Virginia Woolf-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 230 okur

 • seçil
 • Elif Akın
 • feyza yılmaz
 • Seçil Aygül
 • İlker Türker
 • Shibi karaca
 • Aliya Jafargizi
 • Esma Tezgi
 • Ada inci
 • Esra KELLECİ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%4.4
18-24 Yaş
%31.9
25-34 Yaş
%36.3
35-44 Yaş
%15.4
45-54 Yaş
%6.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%91.4
Erkek
%8.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.1 (16)
9
%18.4 (14)
8
%26.3 (20)
7
%21.1 (16)
6
%6.6 (5)
5
%2.6 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0