İkna

8,1/10  (35 Oy) · 
109 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.667 gösterim
Jane Austen'ın ölümünden önce tamamladığı son romanı olan İkna, yazarın sıkıntılı yıllar geçirdiği Bath kentinde geçen dokunaklı bir aşk hikâyesi üzerine kurulu. Romana adını da veren 'ikna', işlenen temel konularından biri. Romanın kahramanı güzel, hassas ve iyi yürekli Anne Elliot, kibirli, para ve mevki düşkünü Sir Walter'ın ortanca kızıdır; 19 yaşındayken nişanlandığı ve sevdiği genç donanma yüzbaşısı Wentworth'ten ayrılması için ailesi genç kızı ikna eder. Nedeni, yüzbaşının parasız olması ve soylu bir aileden gelmemesidir. Sekiz yıl sonra genç adam geri döndüğünde, katıldığı savaşlarda kazandığı paralarla servet sahibi olmuş, donanmada da terfi etmiştir. Yirmi yedi yaşına gelmiş olan Anne ise artık evde kalmış bir kız sayılmaktadır. İki genç birbirlerini unutamamış olsalar da Yüzbaşı, Anne'i bağışlamamıştır. Çevrenin müdahaleleri ve ikna çabaları bu kez nasıl bir sonuç verecektir?

Jane Austen yaşadığı toplumu ironik ve sert bir dille eleştirirken, 19. yüzyıl başı İngiltere'sine ve İngiliz orta sınıfının aile, evlilik, servet, mevki konularındaki görüşlerine de geniş bir pencere açıyor. 

"İkna'nın hem tuhaf bir güzelliği hem de tuhaf bir durgunluğu var. Jane Austen'ın daha önce hiç denemediği bir şeyi yapmaya çalıştığı hissediliyor. İkna'da yeni bir nitelik var, belki de bu özellik nedeniyle bazı eleştirmenler İkna'ya, 'Austen'ın yapıtlarının en güzeli' demişlerdir. Jane Austen bu kitapla birlikte, dünyanın sandığından daha büyük, daha gizemli ve daha romantik olduğunu keşfetmeye başlamıştır." 
-Virginia Woolf-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786054764396
 • Orijinal Adı:
  Persuasion
 • Çeviri:
  Regaip Minareci
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Jane Austen'ın okuduğum ikinci ve yazarın son yazdığı kitap olan İkna adından anlaşabileceği üzere 'ikna' temasını ele alıyor.
Kellynch Malikanesinde ablası ve babası ile yaşayan annesi vefat eden Anne Elliot ve yüzbaşı Frederick Wentworth'ün aşkı etrafında gelişen olaylar anlatılıyor. Elliot ailesinin maddi durumlarının kötüleşmesi sebebiyle evlerini yüzbaşı Frederick Wentworht'ün evli olan ablasına kiralayıp kendilerine daha uygun bir yere gitmeye karar verir Elliot ailesi. Bu süre zarfında Anne ve Frederick arasında kısa süreli bir yakınlaşma olur. Gerek konum olarak gerek maddi durum olarak kendilerinden daha düşük gördükleri Frederick ile yakınlaşmaması konusunda annesi gibi gördüğü Lady Russell tarafından ikna edilen Anne, 8 buçuk yıl boyunca bu adamı unutamaz. 8 buçuk yıl sonra tekrar karşılaşırlar fakat genç adam gururuna yenik düşecek midir, Anne'e olan öfkesini unutabilecek midir? Öte yandan Anne için geri çevirilemez nitelikte kuzen Bay Elliot ortaya çıkar, Anne, 'Bayan Elliot' olabilme hayaliyle bu adamın etkisinde kalacak mıdır?

Jane Austen'ın karakter analizlerine bayıldığımı söyleyebilirim. Bazı karakterlerden nefret ettirirken bazılarına bağlanmamı, o karakterler gibi düşünmemi sağlıyor. Kitap tüm akıcılığı ile ilerken keyif alarak okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar. :)

Gizem Eyüpoğlu 
13 Ağu 16:41 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

"İkna" Jane Austen'in okuduğum ilk kitabı. Seveceğime inanmayarak okumaya başlasam da elimden bırakamadığım bir kitap olmuştu. Bir anda kendimi bir dönem filmi izlerken bulmuşum gibi hissetmiştim. İkna da Gurur ve Önyargı gibi etkileyici ve kendinizi bir anda hikayeden kopamazken buluyorsunuz.

ebru akgun 
13 Eyl 03:37 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

kna, Jane Austen'in son tamamladığı yapıtıdır. Yazarın en unutulmaz kahramanı ile bu kitapta tanışırız. Anne Ellit, kesinlikle sıradan bir kişilik değildir; son derece iyi yetişmiş, duygusal derinliğe ve sağlam bir ahlak anlayışına sahip genç bir kadındır.

Hande Kırkımcı 
16 Şub 19:44 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Aşk ve Gurur kitabından sonra aradğım tadı bu kitapta bulamadım.Açıkcası okurken çok sıkıldım,tam olarak kitapta kendimi bulamadım.O dönemi tam anlamıyla yansıtmış.Masum bir aşk hikayesini okuyorsunuz.

" Gurur ve Önyargı'nın" yazarı Jane Austen'in ölmeden önce tamamladığı son romanı. Dünya klasikleri hangi yıla ait olursa olsun okumayı sevdiğim eserlerle dolu.Bu kitabında sevilerek okunacagina eminim,ben beğenerek okudum.
Iyi okumalar kitap severler....

Jane Austen'ın okuduğum ilk kitabı. Aşk ve Gurur'u ararken bulup okumaya başladım. Roman okumaya pek alışkın biri olmadığım halde sürükleyici ve akıcıydı. Kişilik tahlilleri ve olayların yorumlanışı dikkatimi çekti. Yazarın diğer kitaplarını okuma isteği uyandırdı bende.

Ölmeden önce düzenlediği son kitapmış. İyi ki de düzenlemiş :)

Kitaptan 15 Alıntı

"Tam onun seveceği türden bir adam. Eline bir kitap ver, bütün gün okusun."

İkna, Jane Austen (Sayfa 156)İkna, Jane Austen (Sayfa 156)

Ruhumu delik deşik ediyorsunuz. Bir yarım ıstırap, diğer yarım umut içinde.

İkna, Jane Austen (Sayfa 282 - Timaş Yayınları)İkna, Jane Austen (Sayfa 282 - Timaş Yayınları)

Kadınlar
Ama senin böyle kibar salon beyefendileri gibi konuşmandan ve kadınlardan, akıl mantık sahibi yaratıklar değil de, yalnızca çıtkırıldım hanımefendilermiş gibi söz etmenden nefret ediyorum. Hiçbirimiz ömür boyu el üstünde tutulmayı beklemiyoruz.

İkna, Jane Austenİkna, Jane Austen

"Kendi hemcinslerime bahşedeceğim en önemli ayrıcalık, ki çok da gıpta edilecek bir şey değildir, daha uzun süreli sevebilme ayrıcalığıdır; bütün umutlar yok olup gitse, hatta sevilen kişi bu dünyadan göçse bile."

İkna, Jane Austen (Sayfa 280 - Timaş Yayınları)İkna, Jane Austen (Sayfa 280 - Timaş Yayınları)

İnsanın cüssesiyle, çektiği acıların orantılı olduğunu kim söyleyebilir.

İkna, Jane Austen (Sayfa 84)İkna, Jane Austen (Sayfa 84)
Don Quijote 
07 May 00:01 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Oysa şimdi iki yabancı gibiydiler; hayır yabancıdan bile daha kötü durumdaydılar çünkü bir daha hiçbir zaman yeniden tanışamazlardı.Sonsuza kadar devam edecek bir yabancılaşmaydı bu.

İkna, Jane Austen (Sayfa 61 - oda yayınları)İkna, Jane Austen (Sayfa 61 - oda yayınları)
Don Quijote 
06 May 23:42 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Fakat yine de çoğumuz, kendi üstünlüğümüze yönelik rahatlatıcı bir duyguya sahip olduğumuz için hayatımızı bir başkasınınkiyle değişmeyi istemeyiz.

İkna, Jane Austen (Sayfa 40 - oda yayınları)İkna, Jane Austen (Sayfa 40 - oda yayınları)

Şiddetli acılardan henüz kurtmuş olanlar veya sağlıklarına yeniden kavuşanlar, başka insanlara karşı daha duyarlı olurlar.

İkna, Jane Austenİkna, Jane Austen

Hoşa gidecek tavırlar, güzel bir yüzü daha da çekici kılabilir fakat hiçbir zaman kusurları düzeltemez.

İkna, Jane Austenİkna, Jane Austen
gamze ahıskalı 
21 Nis 21:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aramızda bir bağ varsa, işleri birbirimizin kalbinden geçenleriçok geçmeden anlayabilmeliyiz. Artık çocuk değiliz ki rüzgardan nem kaparak, her dakika huzursuzluk çıkaracak bir neden bularak mutluluğumuzla sorumsuzca oynayalım.

İkna, Jane Austen (Sayfa 256)İkna, Jane Austen (Sayfa 256)
2 /