Adı:
İkna
Baskı tarihi:
Ekim 2007
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054069156
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Kitap
Baskılar:
İkna
İkna
İkna
İkna
İkna
İkna
Jane Austen, gündelik yaşamın aleladeliği içindeki sıradan insanı, gerçekçi bir bakış açısıyla ele alarak romanı 'modern' bir türe dönüştüren ilk yazar olarak kabul edilir. Austen, tüm romanlarında İngiliz orta sınıf yaşamının detayları, evlilik, aile, miras gibi konuları, ayrıcalıklı bir mizah anlayışıyla kaleme alırken, yarattığı olağanüstü kadın karakterlerle toplumsal çevreleri arasındaki gerilimi ustalıkla yansıtır. Onun sade ama eleştirmenlerce kusursuz olarak nitelenen, katmanlı, sağlam yapılı romanları ve günümüz insanına son derece yakın, renkli karakterleri zamanlarının ötesine geçerek klasikleşmiştir. Jane Austen'ın romanları defalarca sinemaya uyarlanmış ve aralarında Bridget Jones'un Günlüğü'nün de bulunduğu birçok popüler esere ilham kaynağı olmuştur.

Edebiyat tarihinin unutulmaz Jane Austen kadınlarından biri olan Anne Elliot'ın, Yüzbaşı Wenthworth'e olan aşkının hikâyesini anlatan İkna, yazarın ölmeden önce tamamladığı son romanıdır.
301 syf.
Jane Austen'ın okuduğum ikinci ve yazarın son yazdığı kitap olan İkna adından anlaşabileceği üzere 'ikna' temasını ele alıyor.
Kellynch Malikanesinde ablası ve babası ile yaşayan annesi vefat eden Anne Elliot ve yüzbaşı Frederick Wentworth'ün aşkı etrafında gelişen olaylar anlatılıyor. Elliot ailesinin maddi durumlarının kötüleşmesi sebebiyle evlerini yüzbaşı Frederick Wentworht'ün evli olan ablasına kiralayıp kendilerine daha uygun bir yere gitmeye karar verir Elliot ailesi. Bu süre zarfında Anne ve Frederick arasında kısa süreli bir yakınlaşma olur. Gerek konum olarak gerek maddi durum olarak kendilerinden daha düşük gördükleri Frederick ile yakınlaşmaması konusunda annesi gibi gördüğü Lady Russell tarafından ikna edilen Anne, 8 buçuk yıl boyunca bu adamı unutamaz. 8 buçuk yıl sonra tekrar karşılaşırlar fakat genç adam gururuna yenik düşecek midir, Anne'e olan öfkesini unutabilecek midir? Öte yandan Anne için geri çevirilemez nitelikte kuzen Bay Elliot ortaya çıkar, Anne, 'Bayan Elliot' olabilme hayaliyle bu adamın etkisinde kalacak mıdır?

Jane Austen'ın karakter analizlerine bayıldığımı söyleyebilirim. Bazı karakterlerden nefret ettirirken bazılarına bağlanmamı, o karakterler gibi düşünmemi sağlıyor. Kitap tüm akıcılığı ile ilerken keyif alarak okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar. :)
264 syf.
·Beğendi·10/10
İngiliz edebiyatının gelmiş, geçmiş en başarılı kadın yazarlarından biri olan Jane Austen'ın güzel bir kurguyla bize sunduğu İkna isimli romanında, başkarakter Anne Elliot, 19 yaşın verdiği bilinçsizlikle , nişanlısı deniz subayı olan Frederick Wentworth'dan ayrılır. Bu ayrılığa, Anne'in yakınlarının iknaları sebep olur. Aradan geçen 8 yılın sonunda çift tekrar karşılaşmış, değişmiş, olgunlaşmıştır. Ayrılık sebebi olan Wentworth'un fakirliği, katılmış olduğu savaşlardan servet sahibi olarak geri dönmesiyle son bulmuş, Anne ise ikna edilemeyecek kadar büyümüştür.

Anne Elliot'un, güçlü bir gözlemci ve duygusal zekası yüksek, eleştirel bir bakış açısına sahip bir birey olduğunu okur, ancak Anne'nin iç sesinden ve duygularından anlayabilmektedir. Jane Austen'ın tüm eserlerinde olduğu gibi, günlük yaşamın olağan akışı içindeki olaylar, reddedilmiş ama unutulamamış aşkın küllenmesine bir türlü izin vermez. Diğer romanlarından farklı olarak, bu eserine kendi yaşamından da kesitler eklediği düşünülen Jane Austen, yine her zamanki geleneğini sürdürüyor ve öyküyü kadın başkarakterin gözünden okura aktarıyor.

Nükteli anlatımı ve eğlenceli diyaloglarıyla İkna, diğer Jane Austen kitapları gibi etkileyici. Yalnız biraz durgun bir roman İkna, ancak bu kötü bir durgunluk değil, huzur veren cinsten bir durgunluk.

Jane Austen'in Gurur ve Önyargı/Aşk ve Gurur kitabından sonra kesinlikle okunması gereken kitaplarından biri.
304 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Aşk ve Gurur’dan sonra en çok sevdiğim ikinci romanı.Yarım kalmış bir aşk hikayesi. Çoğu yerde gözlerim dolarak okudum ve son sayfasında oturdum ağladım. Mutlu sonla bitmesine en çok sevindiğim Jane Austen kitaplarından biri. Kesinlikle tavsiye ederim okumak isteyenlere. Benim için bambaşka şeyler ifade eden muhteşem yazar hayranlığımı dile getirmemin imkanı yok. İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en başarılı kadın yazarlarından biri.
328 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
İkna'yı yıllar önce okuduğumu ve sevdiğimi hatırlıyordum ama tekrar okumaya niyetlendiğimde kitapla ilgili hiçbir şey anımsamadığımı fark ettim. Bu yüzden tüm dikkatimi vererek ama beklentimi çok da yükseltmemeye çalışarak kitabı bitirdim. Seveceğimi düşünüyordum, çünkü Jane Austen'ın üslubunu gerçekten çok beğeniyorum lakin beni bu kadar etkileyeceğini, sarsacağını, kalbimi kıracağını hiç düşünmemiştim.

Kitabın çoğu insana sıkıcı gelebilecek detayları; yani esas olayın dışında kalan ama bizim Anne'i tanımamızı sağlayan, onun düşünce yapısını, kendini tanımasını ve geliştirmesini adım adım izlediğimiz yerleri beni niyeyse epeyce yaraladı. O ruh halini, yalnızlığı ve pişmanlığı, söyleyecek bir şeyi olan insanların suskunluğunu öylesine güzel anlatmış ki JA, hislerimi tarif etmekte zorlanıyorum.

İkna okuduğum en nahif aşk hikayelerinden biriydi. İngiltere'nin o kasvetli, soğuk ve rutubetli duvarları arasına sıkışmış ruhları okumak, aradan sıyrılan insanların derin düşünceleriyle tanışmak niyeyse beni hep çekmiştir. Anne Elliot da işte böyle bir karakterdi.

Çok sevdim. Mutlaka tavsiye ederim.
240 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Northanger Manastırı, Emma, Akıl ve Tutku'dan sonra İkna'yı okudum. İnşallah Austen'ın bütün kitaplarını okuyacağım. En son en çok bilinen Gurur ve Önyargı olacak. (tabi sabredebilirsem)
Okuduklarımın içerisinde diğer kadın karakterlerden biraz farklıydı Anne. En önemli fark; Austen'ın hikayelerinde kadın karakterlerin genelde bir olgunlaşma süreci olurdu. Anne'deki bu süreci okumuyoruz. Olgunlaşmış, sağlam bir karakter olarak çıkıyor.
Anne, fiziksel olarak değil, toplumsal olarak var olmaktan vazgeçme tehlikesiyle karşı karşıya. Onunla tanıştığımızda, neredeyse hiç yok. Güçlü duygulara sahip bir kadın olmasına rağmen, diğer karakterlerin çoğu tarafından görmezden gelinir ve tam anlamıyla gözden kaçar. Ablası Elizabeth'in gölgesinde kalır.
Kitabın ilk bölümlerinde sonbahar hissi gibi melankoli, Anne'nin umutsuzluğunu, herkes tarafından göz ardı edildiğini okuyoruz. Anne yeni dostlar ediniyor, Yüzbaşı Wentworth ile yıllar sonra tekrar karşılaşıyor ve bahar geliyor.
Ben Anne'yi çok sevdim. Tabi kitabı da. Hikaye biraz ağır ilerlese de hiç sıkmıyor. Okunması gereken Jane Austen kitaplarından biri.
264 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
kna, Jane Austen'in son tamamladığı yapıtıdır. Yazarın en unutulmaz kahramanı ile bu kitapta tanışırız. Anne Ellit, kesinlikle sıradan bir kişilik değildir; son derece iyi yetişmiş, duygusal derinliğe ve sağlam bir ahlak anlayışına sahip genç bir kadındır.
264 syf.
·3 günde·7/10
Austen dünyasının tadını bir almışken bırakmak istemedim. Gurur ve Önyargı dan aldığım tadı alamasam da olaylar güzel bir noktadan başlasa da yazar bir süre sonra çalakalem yazmış hissi uyandırdı, ağır ağır ilerlerken olaylar birden hız kazandı ve ne olduğunu anlamadan bitti. Bir kitabı tatmin edici ve doğal bir sonla bitirmek çok zor olsa gerek.

Karakterlerde de genel bir donukluk varmış gibi hissettim, incelikli ve detaylı karakterler değildi bir çoğu. Başkarakter iyi yazılmış ve tepkileri ile karakterine çok uygundu, Anne'in zaman içindeki gelişimi de çok başarılı ve göz doldurucuydu ancak Gurur ve Önyargı da yan karakterlerden aldığım lezzeti bu kitapta pek alamadım, aslında ortam uygundu, niye böyle yüzeysel kaldılar bilmiyorum.
Genel olarak güzel bir roman olsa da çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim, daha iyisi olabilirdi.
264 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
"İkna" Jane Austen'in okuduğum ilk kitabı. Seveceğime inanmayarak okumaya başlasam da elimden bırakamadığım bir kitap olmuştu. Bir anda kendimi bir dönem filmi izlerken bulmuşum gibi hissetmiştim. İkna da Gurur ve Önyargı gibi etkileyici ve kendinizi bir anda hikayeden kopamazken buluyorsunuz.
292 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Jane Austen kitabı olan İkna, yazarın yazdığı son kitap olarak biliniyor. Kitabın baş karakteri olan Anne ile onun sevdiği adam Yüzbaşı Wentworth birbirlerine aşık olmuş ve evlenmek istemişlerdir. Fakat Yüzbaşının yeterli geliri olmadığı için Anne’in ailesi bu evliliğe karşı çıkar ve ayrılırlar. Aradan 9 sene geçer, Yüzbaşı artık varlıklı bir genç adamdır ve yeniden karşılaşırlar. İkisi birbirini unutamasa da Yüzbaşı Anne’i affedemediğini düşünür. Sonu ve yaşanan olaylar da epey farklıdır fakat spoiler vermeyeceğimOkuduğum ikinci Jane Austen kitabıydı. Yaşanan çevre, isimler, yaşayış tarzı tam olarak dönemi yansıtmış. Genelde Austen kitabı olarak Gurur ve Önyargı bilindiği için ben yorumlanan pek İkna kitabı görmedim. Ama bence okunması gerek çünkü ben okurken çok sevdim. Başarılı bir kitaptı. Herkese tavsiye edebilirim 🤗
264 syf.
Aşk ve Gurur kitabından sonra aradğım tadı bu kitapta bulamadım.Açıkcası okurken çok sıkıldım,tam olarak kitapta kendimi bulamadım.O dönemi tam anlamıyla yansıtmış.Masum bir aşk hikayesini okuyorsunuz.
264 syf.
" Gurur ve Önyargı'nın" yazarı Jane Austen'in ölmeden önce tamamladığı son romanı. Dünya klasikleri hangi yıla ait olursa olsun okumayı sevdiğim eserlerle dolu.Bu kitabında sevilerek okunacagina eminim,ben beğenerek okudum.
Iyi okumalar kitap severler....
264 syf.
·Puan vermedi
Austen'in en sevdiğim ikinci kitabı diyebilirim. Pişmanlıklar geri dönüşler ve harika mektuplar. O devirde aşkın her haliyle daha güzel olduğunu bir kez daha gösteriyor sevgili Jane Austen...
Ruhumu delik deşik ediyorsunuz. Bir yarım ıstırap, diğer yarım umut içinde.
Jane Austen
Sayfa 282 - Timaş Yayınları
“Bu kadar açık yürekli bir çift olamazdı. Aynı şeyleri beğenen, aynı şeyleri hisseden iki kişi...”
Ama senin böyle kibar salon beyefendileri gibi konuşmandan ve kadınlardan, akıl mantık sahibi yaratıklar değil de, yalnızca çıtkırıldım hanımefendilermiş gibi söz etmenden nefret ediyorum. Hiçbirimiz ömür boyu el üstünde tutulmayı beklemiyoruz.
İnsanın cüssesiyle, çektiği acıların orantılı olduğunu kim söyleyebilir.
Bay Elliot, benim iyi dosttan anladığım şey; zeki, kültürlü, bol bol sohbet edebileceğiniz kişilerin dostluğudur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İkna
Baskı tarihi:
Ekim 2007
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054069156
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Kitap
Baskılar:
İkna
İkna
İkna
İkna
İkna
İkna
Jane Austen, gündelik yaşamın aleladeliği içindeki sıradan insanı, gerçekçi bir bakış açısıyla ele alarak romanı 'modern' bir türe dönüştüren ilk yazar olarak kabul edilir. Austen, tüm romanlarında İngiliz orta sınıf yaşamının detayları, evlilik, aile, miras gibi konuları, ayrıcalıklı bir mizah anlayışıyla kaleme alırken, yarattığı olağanüstü kadın karakterlerle toplumsal çevreleri arasındaki gerilimi ustalıkla yansıtır. Onun sade ama eleştirmenlerce kusursuz olarak nitelenen, katmanlı, sağlam yapılı romanları ve günümüz insanına son derece yakın, renkli karakterleri zamanlarının ötesine geçerek klasikleşmiştir. Jane Austen'ın romanları defalarca sinemaya uyarlanmış ve aralarında Bridget Jones'un Günlüğü'nün de bulunduğu birçok popüler esere ilham kaynağı olmuştur.

Edebiyat tarihinin unutulmaz Jane Austen kadınlarından biri olan Anne Elliot'ın, Yüzbaşı Wenthworth'e olan aşkının hikâyesini anlatan İkna, yazarın ölmeden önce tamamladığı son romanıdır.

Kitabı okuyanlar 332 okur

  • Nihal Aydın
  • Esra
  • Büşra Gezer
  • Mislina Betül Nâsır
  • Melike Yaman
  • Esra yiğit
  • Seminur Berna Demir
  • Şenay Ceylan
  • funda cengiz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1 (1)
9
%0
8
%1.9 (2)
7
%1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0