Northanger Manastırı

7,2/10  (31 Oy) · 
91 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.434 gösterim
Jane Austen (1775-1817): Kırk iki yıllık sade ve gözden uzak yaşantısına karşın yazdıklarıyla İngiliz edebiyat tarihinin bir kült romancısı olmayı başardı.

Eserlerinde sıradan insanların gündelik yaşamını derin bir gözlem gücüyle ele aldı. Taşra hayatını, genç kız masumiyetini ve aile değerlerini zarif olduğu kadar ironik üslubuyla işledi. Güçlü kadın karakterlerin başrolü oynadığı romanlarının tümü sinemaya uyarlandı.

Northanger Manastırı Jane Austen'ın yayımlanmak üzere tamamladığı ilk romanıdır. Yapısal sağlamlığıyla çağdaş eleştirmenlerin de hayranlığını kazanan eser yazarın ölümünden sonra 1817 yılında yayımlandı.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9786053606574
 • Orijinal Adı:
  Northanger Abbey
 • Çeviri:
  Hamdi Koç
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslı 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşk ve Gurur a göre kurgusunu basit buldum ancak haksızlık etmek istemem yazarın alaycı ve eğlenceli anlatımı sağlam bir olay kurgusu olmamasına rağmen kitabı size okutmayi başarıyor. Zaten Jane Austen e hayranım. Her türlü tavsiye ederim.

busunkitapligi 
 08 Nis 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı çok sevdiğimi, puan konusunda ne kadar cimri olduğumu fark eden herkes anlamıştır. İncecik kitabı yoğunluk içinde bu kadar uzun sürede okumak zorunda kalmak biraz üzdü ama alıştım artık günde bir kitap bitirme günlerinin eskide kalışına... Kitap Catherine'in ailesinden ayrılıp tanıdıkları ile gittiği seyahat ve orada edindiği arkadaşlıklar, tecrübeler, kalbinin ilk heyecanı üzerine yazılmış naif bir hikayeyi anlatıyor. Yazarın tespitleri, zaten lisedeyken hayran olduğum kalemine bir kez daha vurulmama yetti. Öyle güzel cümlelerle karışık olayları özetliyor ki hayranlık içinde gülümserken buldum kendimi. Romancıları savunup erkek egosuna gönderme yaptığı yerlere de bayılmadım diyemeyeceğim.

GülbeşekeR 
05 Şub 23:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yine bir Jane Austen klasiği ifadesi sağlam, karakterleri çok yönlü ve derinlikli. Her ne kadar kadın erkek ilişkisini konu ediniyor da olsa aşk romanı değil her romanını severek okuyorum ve içtenlikle tavsiye edebilirim.

Don Quijote 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Keyifli bir kitaptı.Bolca sinir bozucu karater barındırması tam da Jane Austen'ın istediği şeydi herhalde.Aptal,ikiyüzlü,yalancı insanlar; kendini akıllı sananlar ve roman okuyanlar.Bu kitapta hepsinden var.İronik eleştirileriyle Jane Austen bildiğimiz gibi.Esas kızımız biraz safça bu sefer fakat dünyanın gerçekleri işte.Zaten klasikleri 'KLASİK' yapan da tam olarak bu değil mi: Çağını aşıp her dönemin gerçeklerini kendine konu edinmek.
Hasılı güzeldi.Okuyunuz.Okutturunuz.

Bohem_kizi 
01 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Jane Austen ' in yine o huzur kokan tarafini yine gözle görülür şekilde icimizde hissediyoruz. Ama diger kitaplarindan ziyade bu kitabinda sanirim o donemler de okudugu gotik tarzda yazılmış 'Udolphe' kitanindan etkilendiğini görebiliyoruz. Bende gerçekten hoş ve farklı bir tat bıraktı ve kesinlikle okuyun eger huzuru arıyorsanız ...

Kitaptan 19 Alıntı

Kendi cehaleti karşısında tüm kalbiyle utanç içerisindeydi; yersiz bir utanç. Zira insanlar bağlılık duymak istedikleri şeyler hakkında daima bilgisiz kalmalıdır. Donanımlı bilgi sahibi dimağlar, diğer insanların kibrini idare etmekte zorlanırlar ki aklı beyni yerinde bir insan her daim bundan kaçınma isteği içinde olmalıdır. Hele ki bir kadın, herhangi bir şey bilme talihsizliğinden mustaripse bile bunu olabildiğince iyi saklamalıdır.

Northanger Manastırı, Jane AustenNorthanger Manastırı, Jane Austen
Büşra Akbulut 
21 Oca 17:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dostluk kesinlikle aşkın hayal kırıklıklarının açtığı yaralara en iyi merhemdi.

Northanger Manastırı, Jane Austen (Sayfa 28)Northanger Manastırı, Jane Austen (Sayfa 28)

"Güzelleşiyor olmak hayatının ilk on beş yılında sıradan görünen bir kız için beşikten beri güzel olan bir kızın tadabileceğinden daha büyük bir mutluluk taşır."

Northanger Manastırı, Jane AustenNorthanger Manastırı, Jane Austen

İster bir beyefendi ister bir hanımefendi olsun, güzel bir romandan zevk almayan kişi kuşkusuz katlanılmaz derecede aptaldır.

Northanger Manastırı, Jane AustenNorthanger Manastırı, Jane Austen

"Kadın sadece kendi tatmini için şık giyinir. Hiçbir erkek ona bu yüzden daha fazla hayranlık duymaz, hiçbir kadın onu bu yüzden daha fazla sevmez."

Northanger Manastırı, Jane AustenNorthanger Manastırı, Jane Austen
busunkitapligi 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dostluk elbette aşk hüsranı sancılarının en tatlı merhemidir.

Northanger Manastırı, Jane AustenNorthanger Manastırı, Jane Austen
Arzu 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Eğer bir roman kahramanına bir başka roman kahramanı sahip çıkmazsa kızcağız kimden korunma ve saygı bekleyebilir?

Northanger Manastırı, Jane Austen (Sayfa 31)Northanger Manastırı, Jane Austen (Sayfa 31)
2 /