Northanger Manastırı

7,3/10  (21 Oy) · 
67 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.243 gösterim
Jane Austen (1775-1817): Kırk iki yıllık sade ve gözden uzak yaşantısına karşın yazdıklarıyla İngiliz edebiyat tarihinin bir kült romancısı olmayı başardı.

Eserlerinde sıradan insanların gündelik yaşamını derin bir gözlem gücüyle ele aldı. Taşra hayatını, genç kız masumiyetini ve aile değerlerini zarif olduğu kadar ironik üslubuyla işledi. Güçlü kadın karakterlerin başrolü oynadığı romanlarının tümü sinemaya uyarlandı.

Northanger Manastırı Jane Austen'ın yayımlanmak üzere tamamladığı ilk romanıdır. Yapısal sağlamlığıyla çağdaş eleştirmenlerin de hayranlığını kazanan eser yazarın ölümünden sonra 1817 yılında yayımlandı.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9786053606574
 • Orijinal Adı:
  Northanger Abbey
 • Çeviri:
  Hamdi Koç
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslı 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşk ve Gurur a göre kurgusunu basit buldum ancak haksızlık etmek istemem yazarın alaycı ve eğlenceli anlatımı sağlam bir olay kurgusu olmamasına rağmen kitabı size okutmayi başarıyor. Zaten Jane Austen e hayranım. Her türlü tavsiye ederim.

Corpus 
 08 Nis 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı çok sevdiğimi, puan konusunda ne kadar cimri olduğumu fark eden herkes anlamıştır. İncecik kitabı yoğunluk içinde bu kadar uzun sürede okumak zorunda kalmak biraz üzdü ama alıştım artık günde bir kitap bitirme günlerinin eskide kalışına... Kitap Catherine'in ailesinden ayrılıp tanıdıkları ile gittiği seyahat ve orada edindiği arkadaşlıklar, tecrübeler, kalbinin ilk heyecanı üzerine yazılmış naif bir hikayeyi anlatıyor. Yazarın tespitleri, zaten lisedeyken hayran olduğum kalemine bir kez daha vurulmama yetti. Öyle güzel cümlelerle karışık olayları özetliyor ki hayranlık içinde gülümserken buldum kendimi. Romancıları savunup erkek egosuna gönderme yaptığı yerlere de bayılmadım diyemeyeceğim.

Don Quijote 
07 Nis 17:35 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Keyifli bir kitaptı.Bolca sinir bozucu karater barındırması tam da Jane Austen'ın istediği şeydi herhalde.Aptal,ikiyüzlü,yalancı insanlar; kendini akıllı sananlar ve roman okuyanlar.Bu kitapta hepsinden var.İronik eleştirileriyle Jane Austen bildiğimiz gibi.Esas kızımız biraz safça bu sefer fakat dünyanın gerçekleri işte.Zaten klasikleri 'KLASİK' yapan da tam olarak bu değil mi: Çağını aşıp her dönemin gerçeklerini kendine konu edinmek.
Hasılı güzeldi.Okuyunuz.Okutturunuz.

Bohem_kizi 
01 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Jane Austen ' in yine o huzur kokan tarafini yine gözle görülür şekilde icimizde hissediyoruz. Ama diger kitaplarindan ziyade bu kitabinda sanirim o donemler de okudugu gotik tarzda yazılmış 'Udolphe' kitanindan etkilendiğini görebiliyoruz. Bende gerçekten hoş ve farklı bir tat bıraktı ve kesinlikle okuyun eger huzuru arıyorsanız ...

Kitaptan 10 Alıntı

Kendi cehaleti karşısında tüm kalbiyle utanç içerisindeydi; yersiz bir utanç. Zira insanlar bağlılık duymak istedikleri şeyler hakkında daima bilgisiz kalmalıdır. Donanımlı bilgi sahibi dimağlar, diğer insanların kibrini idare etmekte zorlanırlar ki aklı beyni yerinde bir insan her daim bundan kaçınma isteği içinde olmalıdır. Hele ki bir kadın, herhangi bir şey bilme talihsizliğinden mustaripse bile bunu olabildiğince iyi saklamalıdır.

Northanger Manastırı, Jane AustenNorthanger Manastırı, Jane Austen

İster bir beyefendi ister bir hanımefendi olsun, güzel bir romandan zevk almayan kişi kuşkusuz katlanılmaz derecede aptaldır.

Northanger Manastırı, Jane AustenNorthanger Manastırı, Jane Austen
Corpus 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dostluk elbette aşk hüsranı sancılarının en tatlı merhemidir.

Northanger Manastırı, Jane AustenNorthanger Manastırı, Jane Austen
ebru akgun 
13 Eyl 20:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Keşke kalbiniz de özgür olsaydı. Bu bana yeterdi."
"Kalbim ha! Kalbimle ne işiniz olabilir? Siz erkeklerin kalbi yoktur ki."
"Kalbimiz olmayabilir, ama gözlerimiz var, onlar da bize işkence ediyorlar."

Northanger Manastırı, Jane AustenNorthanger Manastırı, Jane Austen
Pınar Alışkan 
15 Tem 03:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Her zaman tutarlı olmak zaman zaman inatçı olmak anlamına gelir. Halbuki, gereğince gevşemek muhakemenin imtihanıdır..."

Northanger Manastırı, Jane Austen (Sayfa 136 - Henry Tilney)Northanger Manastırı, Jane Austen (Sayfa 136 - Henry Tilney)
Corpus 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Artık kahramanımı her gerçek kahramanın kaderi olan uykusuzluk yatağına, dikenlerle kaplanmış ve gözyaşlarıyla ıslanmış yastığa gönderiyorum. Ertesi üç ay boyunca iyi bir gece uykusu çekebilirse kendini şanslı saysın.

Northanger Manastırı, Jane AustenNorthanger Manastırı, Jane Austen
cookiemonster 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Catherine Morland'ı küçüklüğünde gören hiç kimse onun bir kahraman olmak üzere doğduğunu düşünmezdi.

Northanger Manastırı, Jane AustenNorthanger Manastırı, Jane Austen
Corpus 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

...erkeklerin daha önemsiz olan büyük kısmının gözünde kadınların ahmaklığı şahsi cazibelerini fevkalade artırsa da bir kısım erkek de vardır ki kadında her şeyden çok cehalet arzu etmeyecek kadar aklı başında ve eğitimlidirler.

Northanger Manastırı, Jane AustenNorthanger Manastırı, Jane Austen