Adı:
İkna
Baskı tarihi:
21 Aralık 2018
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052177501
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Persuasion
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Ruhumu delip geçiyorsunuz. Bir yarım ıstırap, diğer yarım umut içinde.

Hikâyenin başlangıcından sekiz sene önce Anne Elliot, Frederick Wentworth ile nişanlı ve mutluydu. Fakat arkadaşı Leydi Russel, böyle bir birlikteliğin uygunsuz olduğunu söyleyerek onu nişanı bozmaya ikna etmiş ve sonrasında bu ayrılık Anne’de derin bir pişmanlığa yol açmıştı. Wentworth denizde geçirdiği günlerden zengin bir kaptan olarak döndüğünde, Anne’in ailesini iflasın eşiğinde ve kendi kız kardeşini de Elliotların evinde kiracı olarak yaşarken buldu. Ancak önemli olan tek bir soru vardı: Anne ve Wentworth tekrar bir araya gelebilecek miydi?
368 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Jane Austen'ın ölümünden önce tamamladığı son romanıdır. Jane Austen yaşadığı toplumu ironik ve sert bir dille eleştirirken, 19. yüzyıl başı İngiltere'sine ve İngiliz orta sınıfının aile, evlilik, servet, mevki konularındaki görüşlerine de geniş bir pencere açıyor. Gençken aşık olup, çeşitli doğrucu davranma baskıları sonucu biraraya gelemeyip ayrılmış Anne Elliot ile Yüzbaşı Wentwort'ün yıllar sonra tekrar karşılaştıklarında yaşadıklarını anlatıyor.
301 syf.
Jane Austen'ın okuduğum ikinci ve yazarın son yazdığı kitap olan İkna adından anlaşabileceği üzere 'ikna' temasını ele alıyor.
Kellynch Malikanesinde ablası ve babası ile yaşayan annesi vefat eden Anne Elliot ve yüzbaşı Frederick Wentworth'ün aşkı etrafında gelişen olaylar anlatılıyor. Elliot ailesinin maddi durumlarının kötüleşmesi sebebiyle evlerini yüzbaşı Frederick Wentworht'ün evli olan ablasına kiralayıp kendilerine daha uygun bir yere gitmeye karar verir Elliot ailesi. Bu süre zarfında Anne ve Frederick arasında kısa süreli bir yakınlaşma olur. Gerek konum olarak gerek maddi durum olarak kendilerinden daha düşük gördükleri Frederick ile yakınlaşmaması konusunda annesi gibi gördüğü Lady Russell tarafından ikna edilen Anne, 8 buçuk yıl boyunca bu adamı unutamaz. 8 buçuk yıl sonra tekrar karşılaşırlar fakat genç adam gururuna yenik düşecek midir, Anne'e olan öfkesini unutabilecek midir? Öte yandan Anne için geri çevirilemez nitelikte kuzen Bay Elliot ortaya çıkar, Anne, 'Bayan Elliot' olabilme hayaliyle bu adamın etkisinde kalacak mıdır?

Jane Austen'ın karakter analizlerine bayıldığımı söyleyebilirim. Bazı karakterlerden nefret ettirirken bazılarına bağlanmamı, o karakterler gibi düşünmemi sağlıyor. Kitap tüm akıcılığı ile ilerken keyif alarak okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar. :)
292 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Youtube inceleme videosu: https://www.youtube.com/watch?v=J66_DXzbC0c

Hepimizin sıradan bir yaşamına benzer olaylar çerçevesinde yazılmış romanlar konusunda belki de dünyanın en iyi yazarlarından birisidir. İkna adından da anlaşılacağı üzere 19 yaşında Anne Elliot’un çevresi tarafından ikna edilerek deniz subayından ayrıldıktan uzun yıllar sonra yani 27 yaşında tekrar karşılaşmalarını çerçevesinde oluşur. Aşkın uzun yıllar geçse bile taze kalabileceğini bize anlatırken kadınların içinde yaşadıkları duyguları ve fırtınayı anlamak açısından önemli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Jane Austen’ın Aşk ve Gurur kitabını okumadan önce bu kitabını okuyarak kendisiyle tanışabilirsiniz. Ayrıca mutlu sonları seven okuyucuların da soluksuz okuyacağını düşünüyorum. Jane Austen İngiltere’nin yetiştirdiği en büyük kadın yazarlardan birisi. Onu büyük yapan romanlardan biri de İkna.
292 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Kitap, yazar öldükten sonra yayımlanmış iki kitaptan birisi. Ben bu kitabı çok sevdiğim kırmızıkedi yayınevinden okudum ve işlerinden çok da memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Kitabın konusundan kısaca bahsedeyim, gelir düzeyleri düşmekte oldukları için Sir Walter ile kızları Kellynch'teki evlerini satılığa çıkarıp Bath'e tanışırlar. Kellynch'teki evi Mr. Croft adında bir denizci satın alır. Mrs. Croft'un erkek kardeşi Yüzbaşı Wentworth ile Sir Walter'ın ortanca kızı Anne, bir geçmişe sahiplerdir, birbirlerine aşık olmuşlardır fakat Anne'in kıymetli arkadaşı Lady Russell onların evlenmesine karşı çıkmıştır. Anne ile Yüzbaşı Wentworth bu ev sayesinde sekiz sene sonra tekrar karşılaşırlar ve Yüzbaşı, Anne'i affetmemiştir.

Kitap resmen yüreğime dokundu. Ben de Anne ile birlikte Yüzbaşı Wentworth'e çok büyülü hisler besledim diyebilirim. Kitap bir aşk romanı evet, ama yazar aynı zamanda o dönemin İngiltere toplumunu da bir yandan eleştiriyor. Bunu Elizabeth, Mary, Sir Walter gibi karakterlerden anlayabiliyoruz. Benim çok hoşuma giden bir kitap oldu, çok etkilendim. Mutlaka okuyun derim. Keyifli okumalar:):)

"Daha Sir Walter sözlerini tamamlamadan, Anne doğru yöne bakmış ve az ötede toplanmış olan bir grup erkeğin arasında Yüzbaşı Wentworth'ü seçebilmişti. Anne tam ona baktığı sırada o gözlerini Anne'den çeker gibi oldu."
250 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın son 20 sayfası tırnak kemirttirdi. Ve -belki de- ne kadar klişe olursa olsun arka kapağı kapattıktan sonra göğsüme yaslayıp tavanı izlettirdi. Harika bir kitap.
304 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Aşk ve Gurur’dan sonra en çok sevdiğim ikinci romanı.Yarım kalmış bir aşk hikayesi. Çoğu yerde gözlerim dolarak okudum ve son sayfasında oturdum ağladım. Mutlu sonla bitmesine en çok sevindiğim Jane Austen kitaplarından biri. Kesinlikle tavsiye ederim okumak isteyenlere. Benim için bambaşka şeyler ifade eden muhteşem yazar hayranlığımı dile getirmemin imkanı yok. İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en başarılı kadın yazarlarından biri.
264 syf.
·Beğendi·10/10
İngiliz edebiyatının gelmiş, geçmiş en başarılı kadın yazarlarından biri olan Jane Austen'ın güzel bir kurguyla bize sunduğu İkna isimli romanında, başkarakter Anne Elliot, 19 yaşın verdiği bilinçsizlikle , nişanlısı deniz subayı olan Frederick Wentworth'dan ayrılır. Bu ayrılığa, Anne'in yakınlarının iknaları sebep olur. Aradan geçen 8 yılın sonunda çift tekrar karşılaşmış, değişmiş, olgunlaşmıştır. Ayrılık sebebi olan Wentworth'un fakirliği, katılmış olduğu savaşlardan servet sahibi olarak geri dönmesiyle son bulmuş, Anne ise ikna edilemeyecek kadar büyümüştür.

Anne Elliot'un, güçlü bir gözlemci ve duygusal zekası yüksek, eleştirel bir bakış açısına sahip bir birey olduğunu okur, ancak Anne'nin iç sesinden ve duygularından anlayabilmektedir. Jane Austen'ın tüm eserlerinde olduğu gibi, günlük yaşamın olağan akışı içindeki olaylar, reddedilmiş ama unutulamamış aşkın küllenmesine bir türlü izin vermez. Diğer romanlarından farklı olarak, bu eserine kendi yaşamından da kesitler eklediği düşünülen Jane Austen, yine her zamanki geleneğini sürdürüyor ve öyküyü kadın başkarakterin gözünden okura aktarıyor.

Nükteli anlatımı ve eğlenceli diyaloglarıyla İkna, diğer Jane Austen kitapları gibi etkileyici. Yalnız biraz durgun bir roman İkna, ancak bu kötü bir durgunluk değil, huzur veren cinsten bir durgunluk.

Jane Austen'in Gurur ve Önyargı/Aşk ve Gurur kitabından sonra kesinlikle okunması gereken kitaplarından biri.
264 syf.
·3 günde·7/10
Austen dünyasının tadını bir almışken bırakmak istemedim. Gurur ve Önyargı dan aldığım tadı alamasam da olaylar güzel bir noktadan başlasa da yazar bir süre sonra çalakalem yazmış hissi uyandırdı, ağır ağır ilerlerken olaylar birden hız kazandı ve ne olduğunu anlamadan bitti. Bir kitabı tatmin edici ve doğal bir sonla bitirmek çok zor olsa gerek.

Karakterlerde de genel bir donukluk varmış gibi hissettim, incelikli ve detaylı karakterler değildi bir çoğu. Başkarakter iyi yazılmış ve tepkileri ile karakterine çok uygundu, Anne'in zaman içindeki gelişimi de çok başarılı ve göz doldurucuydu ancak Gurur ve Önyargı da yan karakterlerden aldığım lezzeti bu kitapta pek alamadım, aslında ortam uygundu, niye böyle yüzeysel kaldılar bilmiyorum.
Genel olarak güzel bir roman olsa da çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim, daha iyisi olabilirdi.
328 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
İkna'yı yıllar önce okuduğumu ve sevdiğimi hatırlıyordum ama tekrar okumaya niyetlendiğimde kitapla ilgili hiçbir şey anımsamadığımı fark ettim. Bu yüzden tüm dikkatimi vererek ama beklentimi çok da yükseltmemeye çalışarak kitabı bitirdim. Seveceğimi düşünüyordum, çünkü Jane Austen'ın üslubunu gerçekten çok beğeniyorum lakin beni bu kadar etkileyeceğini, sarsacağını, kalbimi kıracağını hiç düşünmemiştim.

Kitabın çoğu insana sıkıcı gelebilecek detayları; yani esas olayın dışında kalan ama bizim Anne'i tanımamızı sağlayan, onun düşünce yapısını, kendini tanımasını ve geliştirmesini adım adım izlediğimiz yerleri beni niyeyse epeyce yaraladı. O ruh halini, yalnızlığı ve pişmanlığı, söyleyecek bir şeyi olan insanların suskunluğunu öylesine güzel anlatmış ki JA, hislerimi tarif etmekte zorlanıyorum.

İkna okuduğum en nahif aşk hikayelerinden biriydi. İngiltere'nin o kasvetli, soğuk ve rutubetli duvarları arasına sıkışmış ruhları okumak, aradan sıyrılan insanların derin düşünceleriyle tanışmak niyeyse beni hep çekmiştir. Anne Elliot da işte böyle bir karakterdi.

Çok sevdim. Mutlaka tavsiye ederim.
240 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Northanger Manastırı, Emma, Akıl ve Tutku'dan sonra İkna'yı okudum. İnşallah Austen'ın bütün kitaplarını okuyacağım. En son en çok bilinen Gurur ve Önyargı olacak. (tabi sabredebilirsem)
Okuduklarımın içerisinde diğer kadın karakterlerden biraz farklıydı Anne. En önemli fark; Austen'ın hikayelerinde kadın karakterlerin genelde bir olgunlaşma süreci olurdu. Anne'deki bu süreci okumuyoruz. Olgunlaşmış, sağlam bir karakter olarak çıkıyor.
Anne, fiziksel olarak değil, toplumsal olarak var olmaktan vazgeçme tehlikesiyle karşı karşıya. Onunla tanıştığımızda, neredeyse hiç yok. Güçlü duygulara sahip bir kadın olmasına rağmen, diğer karakterlerin çoğu tarafından görmezden gelinir ve tam anlamıyla gözden kaçar. Ablası Elizabeth'in gölgesinde kalır.
Kitabın ilk bölümlerinde sonbahar hissi gibi melankoli, Anne'nin umutsuzluğunu, herkes tarafından göz ardı edildiğini okuyoruz. Anne yeni dostlar ediniyor, Yüzbaşı Wentworth ile yıllar sonra tekrar karşılaşıyor ve bahar geliyor.
Ben Anne'yi çok sevdim. Tabi kitabı da. Hikaye biraz ağır ilerlese de hiç sıkmıyor. Okunması gereken Jane Austen kitaplarından biri.
264 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
kna, Jane Austen'in son tamamladığı yapıtıdır. Yazarın en unutulmaz kahramanı ile bu kitapta tanışırız. Anne Ellit, kesinlikle sıradan bir kişilik değildir; son derece iyi yetişmiş, duygusal derinliğe ve sağlam bir ahlak anlayışına sahip genç bir kadındır.
264 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
"İkna" Jane Austen'in okuduğum ilk kitabı. Seveceğime inanmayarak okumaya başlasam da elimden bırakamadığım bir kitap olmuştu. Bir anda kendimi bir dönem filmi izlerken bulmuşum gibi hissetmiştim. İkna da Gurur ve Önyargı gibi etkileyici ve kendinizi bir anda hikayeden kopamazken buluyorsunuz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İkna
Baskı tarihi:
21 Aralık 2018
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052177501
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Persuasion
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Ruhumu delip geçiyorsunuz. Bir yarım ıstırap, diğer yarım umut içinde.

Hikâyenin başlangıcından sekiz sene önce Anne Elliot, Frederick Wentworth ile nişanlı ve mutluydu. Fakat arkadaşı Leydi Russel, böyle bir birlikteliğin uygunsuz olduğunu söyleyerek onu nişanı bozmaya ikna etmiş ve sonrasında bu ayrılık Anne’de derin bir pişmanlığa yol açmıştı. Wentworth denizde geçirdiği günlerden zengin bir kaptan olarak döndüğünde, Anne’in ailesini iflasın eşiğinde ve kendi kız kardeşini de Elliotların evinde kiracı olarak yaşarken buldu. Ancak önemli olan tek bir soru vardı: Anne ve Wentworth tekrar bir araya gelebilecek miydi?

Kitabı okuyanlar 460 okur

  • Eylül
  • Sude
  • Öykü
  • Şeker Kaplı Perişanlık
  • Aysu Acar
  • Ekin Şahin
  • denizneokuyor
  • Y. Yılmazer
  • büşra
  • BK.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.7 (1)
8
%2.8 (4)
7
%0.7 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0