Architect's Apprentice

·
Okunma
·
Beğeni
·
13.861
Gösterim
Adı:
Architect's Apprentice
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780241970942
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Ustam ve Ben
Çeviri:
Elif Şafak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Penguin
Baskılar:
Ustam ve Ben
Architect
The Architect's Apprentice is a dazzling and intricate tale from Elif Shafak, bestselling author of The Bastard of Istanbul. "There were six of us: the master, the apprentices and the white elephant. We built everything together..." Sixteenth entury Istanbul: a stowaway arrives in the city bearing an extraordinary gift for the Sultan. The boy is utterly alone in a foreign land, with no worldly possessions to his name except Chota, a rare white elephant destined for the palace menagerie. So begins an epic adventure that will see young Jahan rise from lowly origins to the highest ranks of the Sultan's court. Along the way he will meet deceitful courtiers and false friends, gypsies, animal tamers, and the beautiful, mischievous Princess Mihrimah. He will journey on Chota's back to the furthest corners of the Sultan's kingdom and back again. And one day he will catch the eye of the royal architect, Sinan, a chance encounter destined to change Jahan's fortunes forever. Filled with all the colour of the Ottoman Empire, when Istanbul was the teeming centre of civilisation, The Architect's Apprentice is a magical, sweeping tale of one boy and his elephant caught up in a world of wonder and danger. "Fascinating and gripping." (Rosamund Lupton on Honour). Elif Shafak is the acclaimed author of nine novels including The Bastard of Istanbul, The Forty Rules of Love and Honour, and is the most widely read female writer in Turkey. Her work has been translated into more than forty languages and she contributes to numerous international publications, including the New York Times, Financial Times, Guardian, Independent, Newsweek and Time magazine. She is also a public speaker working with The London Speaker Bureau and is a TED Global speaker. Elif Shafak has previously been longlisted for the Orange Prize, the Baileys Prize and the IMPAC Dublin Award, and shortlisted for the Independent Foreign Fiction Prize. She is based in London with her two children.
480 syf.
·3 günde·9/10
Elif Şafak'ın daha önce okuduğum kitaplarından biraz farklı. Kitap Kanuni döneminden başlayarak Mimar Sinan ve kalfalarından Cihan üzerinden oluşturduğu kurguyla o dönemi farklı bir gözle anlatmaktadır. Cihan'ın masumane Mihrimah aşkını anlatırken o dönemle ilgili olumsuzluklara ve entrikalara da vurgu yapmıştır. Yazar akıcı bir üslup kullanarak okurları sıkmadan yazdığı bu kitabı okurken ben keyif aldım. Tarihi roman seven okurlara öneririm.
480 syf.
·21 günde·9/10
Kitap "Öğrenme aşkı ile geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de..." sözünü anlatmaktadır.Fili Çota sayesinde Saray'a giren Cihan hem filbaz hem de mimar çırağıdır. Ustası Mimar Sinan'ı seven Cihan onun yanında yıllar boyunca çıraklık yapmıştır. Kitapta kin, nefret, aşk, sevgi kelimeleri bir arada barındıran kitabımız, ihaneti de arasına alıp acıyı hissettirmiş. Yazarımız bazı karakterleri hayali ürün olarak ele almış. Zamanın bir kısmı da hayalidir. Çok güzel bir eser.
480 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Akıcı ve anlaşılır tarzıyla, mükemmel kurgusuyla Elif Şafak yine geçmişlere doğru yelken açmış, bizlere muhteşem eserler bırakmış Mimar Sinan’ın hayatını bir nebze de olsa hatırlatmış bu güzel eseriyle. Her ne kadar Mimar Sinan’ın devri ve eserlerinin anlatıldığı bir roman gibi gözükse de, eserin asıl konusu bir fil ve onun bakıcısının hayatta kalma mücadelesi.
Tarihteki yerlerini almış Kanuni Sultan Süleyman ve kızı Mihrimah Sultan, Rüstem Paşa, Sokullu Mehmet Paşa, İtalyan Michalengelo, Şah Cihan ve nicelerinin hayatından bir kesit bulabildiğiniz bu eserde, kimiz zaman Hindistan, kimi zaman İtalya ve İspanya sahillerine yelken açabiliyorsunuz. Çok başarılı bulmuş olduğum bu eser ile ilgili anlatılacak daha birçok şey var ancak bunu sizlerin okuyup görmenizi tavsiye ediyorum.
480 syf.
Tarihimizin en büyük gurur kaynaklarından, Türk tarihinin en büyük mimarı, Mimar Sinan ın hayatını herkes okumak ister ve okumalıdır zaten. Biyografi kitabı okuyamayanlar için birebir. Sermimarın dört kalfasından birinin gözünden anlatılan olaylar cok geniş yelpazeye yayılıyor. Mimar Sinan ın önemli eserlerini ve bunları hangi zorlu şartlarda yaptığını görüyoruz. Dehasına şahit oluyoruz. En önemlisi de insani taraflarını görmek.
Gercek hayatta Mihrimah Sultana aşık olduğu düşünülüyor Sinan ın, ancak kitapta Kalfası cihan aşık. Kitaba casusluk olayları da girice(bazı insanların Sinan ın eserlerini zamanında teslim etmek istememesi) heyecan yükseliyor ve elinizden bırakamıyorsunuz. Her kitabını okumasamda Elif Şafak ın en akıcı ve sade anlatımlı romanı olduğunu düşünüyorum. Hatta en güzel romanı. En çok okunan 15 romanına bakarsanız yaxarın zaten en yüksek puanı bu kitap almış. Kalfa Cihan ın Hindistan dan getirdiği fil Çota yı da eklemeyi unutmayalım. En keyifli karakter. En kısa zamanda okumanız dileğiyle. .
472 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Elif Şafak okumayalı uzun zaman olmuştu. Gündeme gelen bazı sözleri yüzünden yazarın kitaplarını okumayı düşünmüyordum ama "Ustam ve Ben" her zaman merakımı cezbetmişti. Sonunda merakım galip geldi ve kitabı okudum.

Ustam ve Ben, Mimar Sinan ve çırağı filbaz Cihan'ın mimarlık serüvenini anlatıyor. Olaylar Cihan üzerinden gelişiyor.

Bu kitap bilgilerimle çelişti, şöyle ki; Mimar Sinan'ın 80 küsur yaşında vefat ettiğini biliyordum kitaptan öğrendiğim üzere 99 yaşında vefat etmiş ki, bu doğruymuş. İkinci olarak vurgu yapmak istediğim şey, Mihrimah'a olan aşkı kitapta hiç geçmiyor hatta olaylar başka yönde gelişiyor. Artık bildiklerimizin hangisi doğru emin değilim.

Kitabın olumlu yönü padişahlar ve mimarlar üzerinde kötüleyici bir etki bırakmaması. Hatta Mimar Sinan'ın hayatı hakkında daha fazla kitap okumaya kararı vermemi sağladı. Olumsuz yön olarak çok rahatsız etmese de kitap sayfa sayısının fazlalığıydı. Yani 300 sayfa ile de güzel ve akıcı anlatılabilirdi.

Tarihseverlere iyi okumalar dilerim :)
480 syf.
·5 günde
Bir gün yine ustam (ustam dedim ondan çok şey öğrendim) ile hasbihal yaparken laf arasında şöyle bir cümle aktarmıştı bu kitaptan " Öğrenme aşkı ile geçti ömrümüz" bu cümleydi beni bu kitabı okumama iten sebep. Ustam ile yolumuzun kesiştiği il ve yolumun düşmesini sağladı kitap. Demişti ki yola yolcu gerek o yüzdendir dünyaya verdiğimiz rahatsızlık. Ben de anladım ki yol hiç değişmez, dünyada değişen yolcudur. Bazı şehirlere kendi istediği için gider insan; bazılarına da şehir istediği için...

Gelelim bu eşsiz kitaba.
Istanbul' da başlayıp Agra'da biten bir hikaye. Kitapta kimler yokki. Süleyman mı desem, Hürrem mi desem, 2.Selim mi desem, 3.Murat mı desem, Takiyyuddin mi desem, en önemlisi  Mimar Sinan, çırakları ( Cihan, Nikola, Yusuf, Davut) ve o eşsiz eserleri. Ve tabiki Cihan'ın yoldaşı okurun pek gözdesi olan Çota(fil). Daha söylemek istemediğim onlarca kişi var. Okurken hem sevinç hem hüzün duyacağınız bir kitap. Hakikat ve sadakatin peşinde koşan bir kalp...

Elif Şafak'ın muazzam hayal gücü ve zengin diliyle Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet…
Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar...
Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yaptığı, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi…

Öyle bir hayal dünyası ki içindeki konular ve tartışmalar günümüze dair de çok şey söylüyor. Uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir roman.

"İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi."

Okuyun efendim. Bu kitabı ve daha nicelerini de. Bizlere, bu ülkeye, bu dünyaya bilinçli okurlar gerek. O ilk emre tabi olan okurlar....
480 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Elif Şafak bu kitabında, Osmanlı İmparatorlu'ğunun, üç padişahına Başmimar'lık yapmış, arkasından sayısız büyük eserler bırakmış, tarihimizin en büyük mimarı olan Mimar Sinan dönemine odaklanıyor.

Bu dönemdeki olayları, esas itibariyle bir fil bakıcısı olan aynı zamanda da Mimar Sinan'ın çıraklığını yapan Cihan ismindeki bir karakter üzerinden kurgulayarak bize anlatıyor.

Kitap oldukça akıcı bir dille yazılmış. Sanki bir masal havasında okunuyor. Dönem olayları anlatılırken, kurgulmada bir takım zaman ve yer değişiklikleri olmasına rağmen, baştan sona kadar ilgiyle okunuyor. Bu arada Sinan'ın özellikle büyük yapıları yaparken çektiği zorluklar ve çalışma sistemi hakkında da geniş bilgi sahibi olmamız sağlanıyor.

Yazarın büyük emek sarf ederek yazdığı aşikar olan bu kitabı ben beğenerek okudum. Kitabı bitirdiğimde, özellikle anlatılan dönemle ilgili olarak, bilgi hazineme yenilerinin eklendiğini hissettim. Bu da benim için kitap hakkında olumlu düşünmemi sağladı.

Bu tür, tarihi dönem bilgileri içeren olaylardan kurgulanan roman tarzı kitaplardan hoşlanan okurların okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
480 syf.
·Beğendi·10/10
Tarihi roman severler için önerilebilecek bir yapıt. Kitap Osmanlı'nın belirli bir dönemindeki taht mücadelelerini, seferlerini, günlük yaşamını ve o dönemde yaşamış mimar Sinan ile onun çırağının hikayesini konu alıyor. Elif Şafak kitaba hayal gücünü ustalıkla işlemiş diyebilirim. Akıcı ve sürükleyici olması ayrıca sevdim..
480 syf.
·Beğendi·8/10
Çota,Sinan ve cihan... çok güzel kurgulanmış bir hikaye. Son 150 sayfasında sürpriz üstüne sürpriz yaşayacağınız bir kitap. Hatta eğer duygusal bir insansanız yer yer gözleriniz dolacak. Cihanın yaşadıklarınına benzer hikayelerimiz olmuştur hepimizin. Her şeye rağmen nasıl direndiğini görmek insana güç veriyor. Ayrıca yazarın da belirttiği gibi dünyaca yeteri kadar tanınamamış büyük üstat Sermimar Sinan hakkında daha çok okumak için cezbediyor. 2 puan kırmamın sebebi ise hanedandaki birçok kişinin özellikle başta Sultanlar olmak üzere afyon,tütün vb. bağımlılıklarının olduğunun vurgulanması. Keşke yazarlarımız bu konuda biraz dikkatli ve gerçekçi olsalar. Bunun dışında üslubu ve dili çok güzeldi hem zengin hem akıcıydı. Olayları hem kendi gözünden hem kahramanın gözünden anlatması ve kitabın sonuna not düşmesi de güzel ayrıntılardı.
480 syf.
·10/10
kitap çok güzeldi türk edebiyatına ilk adımım yine elif şafağın aşk adlı eseriydi bu kitapda onun kadar güzel osmanlının tarihin bilinmeyen kapılarını açıyor bir taraftan genç ve toy bir insanın nasıl emekle piştiğini öğreten diğer yandan tarihin gizli perdelerini açan çok güzel bir eser
kitabı yarım bıraktım çünkü elif şafağın kendini tekrarlayan ve meşhur tarihsel şahsiyetleri betimleyip hayal dünyasında geliştirerek prim yapmaya çalıştığını ve bunu yaparken de aralara serpiştirdiği tecavüz taciz vs bilmem ne gibi olaylarla bazı konularda takıntılı ve her kitapta bu takıntısının tekrarı olduğu kanısı ve kanaati hasıl oldu ..mimar sinanla ve o dönemin şartlarıyla uzaktan yakından hiçbir alakası olmayan bir kitap..bari adı da kullanılmasaydı büyük zaatın diyorum da onun da bir amacı var tabi popülarite ve merak edilme dürtüsünden faydalanmak gibi..
480 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Başından sonuna kadar bir hayal ürünü olsa da; bu anlamda zaman, mekan ve kişiler tam olarak örtüşmese de, okurken sanki o devirde orada yaşıyormuş hissi uyandırdı bende. Zaten bildiklerimizin küçük ayrıntılarla süslenip hikaye edilmesini çok beğendim! Benim için tek gerçek karakter Mimar Sinan'dı: Öyle güzel tasfir edilmişti ki, kişiliğini oluşturan bütün o hasletlere sahip olduğuna inandım!
Şayet bir işi başarmak istiyorsan, onu neden bir başkasının değil, senin yapman gerektiğine kainatı ikna etmen lazım. Bunun da tek yolu çalışmaktır.
Etrafını her dediklerine 'evet' diyen dalkavuklarla dolduranlar, fikrini dürüstçe söyleyen adamı hain zanneder.
İnsanın bir kütüphanesi varsa bin öğretmeni var demektir. Aslolan öğrenmek. Cühela takımı zanneder ki bu aleme yiyip içmeye yahut kavga çıkarmaya geldik. Veya çoluk çocuğa karışmaya. Halbuki esas işimiz bilgimizi ilerletmek. Bu sebepten buradayız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Architect's Apprentice
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780241970942
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Ustam ve Ben
Çeviri:
Elif Şafak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Penguin
Baskılar:
Ustam ve Ben
Architect
The Architect's Apprentice is a dazzling and intricate tale from Elif Shafak, bestselling author of The Bastard of Istanbul. "There were six of us: the master, the apprentices and the white elephant. We built everything together..." Sixteenth entury Istanbul: a stowaway arrives in the city bearing an extraordinary gift for the Sultan. The boy is utterly alone in a foreign land, with no worldly possessions to his name except Chota, a rare white elephant destined for the palace menagerie. So begins an epic adventure that will see young Jahan rise from lowly origins to the highest ranks of the Sultan's court. Along the way he will meet deceitful courtiers and false friends, gypsies, animal tamers, and the beautiful, mischievous Princess Mihrimah. He will journey on Chota's back to the furthest corners of the Sultan's kingdom and back again. And one day he will catch the eye of the royal architect, Sinan, a chance encounter destined to change Jahan's fortunes forever. Filled with all the colour of the Ottoman Empire, when Istanbul was the teeming centre of civilisation, The Architect's Apprentice is a magical, sweeping tale of one boy and his elephant caught up in a world of wonder and danger. "Fascinating and gripping." (Rosamund Lupton on Honour). Elif Shafak is the acclaimed author of nine novels including The Bastard of Istanbul, The Forty Rules of Love and Honour, and is the most widely read female writer in Turkey. Her work has been translated into more than forty languages and she contributes to numerous international publications, including the New York Times, Financial Times, Guardian, Independent, Newsweek and Time magazine. She is also a public speaker working with The London Speaker Bureau and is a TED Global speaker. Elif Shafak has previously been longlisted for the Orange Prize, the Baileys Prize and the IMPAC Dublin Award, and shortlisted for the Independent Foreign Fiction Prize. She is based in London with her two children.

Kitabı okuyanlar 3.766 okur

  • Nihat güvenilir
  • Yağmur

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları