Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
296 syf.
10/10 puan verdi
·
13 günde okudu
1818 yılında , Vehhabi tehlikesinden dolayı, 5 yıl sonra ilk defa Mekke’ye giden Hacı kervanı. Hem coğrafi şartlar ve hem saldırılar yolundan döndüremiyor insanları. Tek amaç kutsal topraklara gitmek. Yolda bir çok eşyalarını kaybediyorlar ama olsun, yeterki amaç hasıl olsun. Zaten gittikleri yerde kendilerine bir ihram yeter. Usta yazardan mükemmel bir kitap daha. Kervan; hem gerçek anlamında hem de hayatın kendisi Bir kervanda kimler olmaz ki, alimler, dervişler, etmişler, hırsızlar, hainler, iyiler ve kötüler. Aynı hayat gibi. İstikamet vardır, yollardaki güzellikler kötülükler vardır ve varılacak yer vardır. Önemli olan insan hangi kervandadır. Osmanlı’nın ve milletimizin ne kadar büyük olduğunu, sadece 5 yıllık bir hasret sonrasında kutsal mekanların ne hale geldiğini göreceğiz bu kitapta. Güzel nasihatlar, güzel insanlar tanıyacağız ve Vehhabilik ile ilgili bilgiler edineceğiz. Baştan sona zevkle okuduğum bu kitabı, tekrar okuyacağım kitaplar listesine almış bulunuyorum. Herkese keyifli okumalar.
Kervan
Kervanİskender Pala · Kapı Yayınları · 20213,422 okunma
Reklam
296 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
࿓ ︎︎ ︎ ࿓ |𝐈̇𝐬𝐤𝐞𝐧𝐝𝐞𝐫 𝐏𝐚𝐥𝐚- 𝐊𝐞𝐫𝐯𝐚𝐧 “Bu kervanda hak arayan varsa, hakkı verilir; başkaldıran olursa, başı kesilir! Kervan Nuh’un gemisidir. Bize sarılan yol alır; bizden ayrılan geri kalır; yol mukaddes yoldur, hepimizi arıtır, pak eyler.” •Beş yıllık hasretin sonunda İstanbul Topkapı Sarayı’ndan kutsal topraklara ulaşmak için yola çıkan bir kervanın hikayesi. Bu kervanda neler taşınmaz ki? Aşklar, ihanetler, bilgelikler, hazineler, gizli sırlar ve cinayetler.. İskender Pala “kervan” kitabında yine yetkin kalemiyle ve muhteşem kurgusuyla, Tarih, din ve edebiyatı harmanlayarak bizlere heyecan ve merakımızı son sayfasına kadar taşıdığımız bir roman kaleme almış. Vehhabiliğin doğuşu, yıllardır hac kervanlarına yaşattıkları, kutsal beldelere verdikleri zararları öyle etkileyici anlatmış ki İskender Pala yine büyük bir araştırma ve emeğin ürünü olduğunu anlıyorsunuz kitabın zaten.. Delilikle Velilik arasında meczup Hüdayi karakteri öyle etkiledi ki kitapta beni, sen gerçekten insan ipeğisin Hüdâyî! Kesinlikle yine beni tatmin eden gönlümün doyduğu harika bir kitap okudum. Mutlaka okuyun..
Kervan
Kervanİskender Pala · Kapı Yayınları · 20213,422 okunma
296 syf.
10/10 puan verdi
·
13 saatte okudu
Spoiler içerir! Yolunu gözlememe değdi, özlemişim bu kalemi, üslûbu... Mekke ve Medine'ye gönül bağını ve hizmetkârlığı ifade eden surre alayı beş yıldır kutsal topraklara gidemiyordur. Halifelik makamının hamisi beş yıldır kutsal topraklara gidemiyor, ötesi var mı? Bu durum, ülkenin gelişmesi için çırpınan, ıslahat üstüne ıslahat yapan ve
Kervan
Kervanİskender Pala · Kapı Yayınları · 20213,422 okunma
296 syf.
10/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Hüdayi.. Üstadın yetkin kaleminden harika bir eser daha. Gecelerimi kervan yolculuğunda geçirdim sanki. Hacı adaylarıyla beraber ben hüzünlenip ben şenlendim. Tavsiye edilir. Okuyucusundan :)
Kervan
Kervanİskender Pala · Kapı Yayınları · 20213,422 okunma
Reklam
296 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Ben her okuduğum kitabı kendimi ana karakterin yerine koyar ve öyle okurum ; Suç ve cezada Raskolnikov, Şah ve Sultanda Taçlı Begüm, Uçurtma avcısında Hasan, Dan Brown’da Robert Langdon, Ahmet Ümit’te Nevzat başkomiser, Butimar’da Yusuf, Millenium’da Lisbeth Salender, Materlerde Galen, Bülbülü öldürmekte Scott, Uğultulu tepelerde Catherine olurum. “Mihmandarımda” Eyyüp Sultan olurum. İskender Pala’nın Kervan’da bu kez Hüdayi oldum, Merkez efendi oldum, Yahya can oldum, Nadide oldum, engelli Fatma oldum, Said Emin oldum. Manevi duygunun yüksek olduğu bu muhteşem eserde, sanki Pala’nın Mihmandarını tersinden okuyormuşum gibi bir lezzet aldım; aynı coşkuyu, manevi atmosferi, aşkı ve aynı Gül kokusunu Kervanda da hissettim. Mihmandarımda Eyyüp Sultan Hazretlerinin, Efendimizin konukçusu olurken yaşadığı heyecanı ve Efendimiz tarafından müjdelenen fetihi görebilmek için Konstantinapolis’e giderken çektiği zorlukları en derin kalbi duygularla nasıl okudumsa; binlerce kişinin yıllarca “Aşk”hasretine son verecek bu yolculuğu da aynı coşkuyla okudum. Onlarla birlikte yoldaki eşkıyalardan korktum, kum fırtınasında gözlerime kumlar doldu, susuzluktan serap gördüm, kızgın çöllerde onlarla birlikte bende yandım. Mescid-i Nebevi’ye girerken gözlerimden yaşlar onlarla birlikte sel oldu aktı. Yıllardır süregelen okuma aşkımda sanırım tek tanımak istediğim yazar İskender Pala. #okudumbitti
Kervan
Kervanİskender Pala · Kapı Yayınları · 20213,422 okunma
296 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
"Bir kervanda neler taşınmaz ki? Aşklar, ihanetler, bilgelikler, hazineler, gizli sırlar, cinayetler.." Yine konuşturmuş kalemini büyük yazar İskender Pala. Osmanlı Devletinin sıkıntılı zamanlarının başladığı döneme de denk gelen ve islamiyete büyük zararları olan Vehhabilik anlayışının yaptığı baskıların da etkisiyle yaklaşık beş senedir Osmanlı diyarından hac yapılamamış ve artık bu hac yapamama durumunun da son bulması adına büyük bir hac kervanı İstanbul'dan yola çıkar. Bu kervan aylar süren ve birçok badire ile karşılaşılan çok zor bir yolculuk yapar. Yazar bu yolculuk nezdinde birçok konuda çok güzel mesajlar verir. Özellikle İslam düşmanları tarafından islamiyete zarar vermek amacıyla desteklenip bir maşa olarak kullanılan vehhabilik anlayışının hem o bölgedeki müslümanlara hem de oraya hac vazifesini yerine getirmek maksadıyla giden kervanlara verdiği zararlar güzel bir şekilde anlatılmış. Kitapta Hüdayi ve Nadidenin aşkı da hoş bir şekilde anlatılmış. Yolculuk esnasında sohbetler aracılığıyla verilen çok güzel mesajlar ve yolculuk sonundaki Medine ile Mekke'deki duygusal anlar insanı alıp götürüyor. Sürükleyici ve heyecan dolu bir kitap. Herkese iyi okumalar..
Kervan
Kervanİskender Pala · Kapı Yayınları · 20213,422 okunma
296 syf.
8/10 puan verdi
·
9 günde okudu
"Bir kervanda neler taşınmaz ki? Aşklar, ihanetler, bilgelikler, hazineler, gizli sırlar, cinayetler.." Özellikle İslam düşmanları tarafından islamiyete zarar vermek amacıyla desteklenip bir maşa olarak kullanılan vehhabilik anlayışının hem o bölgedeki müslümanlara hem de oraya hac vazifesini yerine getirmek maksadıyla giden kervanlara verdiği zararlar güzel bir şekilde anlatılmış İstanbul'dan başlayıp Mekke'de son bulan bu kervanda Merkez Efendi ,Yahya , Hüdâyî etrafında dönen ve yolculuk boyu çetelerden korkarak geçen heyecan dolu bir yolculuk
Kervan
Kervanİskender Pala · Kapı Yayınları · 20213,422 okunma
296 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
80 günde okudu
1818 Mayıs’ında Topkapı Sarayı’ndan üç sürre devesi yola çıktı. Köyler, kasabalar, şehirler aşılırken üç yüz olacak, üç bin olacak, üç katına çıkacak ve elli bini aşkın hacı beyazlara bürünüp kervan kervan Kâbe’ye varacaktı… Her adım bir öncekinden daha heyecanlı, her menzil diğerinden daha çetrefil bir yolculuk. Gündüzlerde alev alev seraplar, gecelerde ayaz mı ayaz kum fırtınaları… Ve kervanı yutmak için pusuda bekleyen çeteler… Bir müderris, bir mülâzım, bir kuşbaz, bir berber, bir bezirgân, iki deveci, bir seyis ve bir meczub…
Kervan
Kervanİskender Pala · Kapı Yayınları · 20213,422 okunma
Reklam
296 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
20 günde okudu
Kalemini çok sevdiğim değerli bir insan İskender Pala . Son çıkan kitabı Kervan ile yine şaşırtmadı beni. Unutamayacağım kitaplar arasına girdi.Öyle güzel ve öyle akıcı bir hikayesi var ki . Benim de yola çıkıpta mübarek beldelere gidemediğim günler geldi aklıma gözyaşları içinde okudum. Kitabın hikayesi ise, İstanbul’dan yola çıkıp mübarek beldelere gitmeye Sultan Mahmud tarafından hazırlanan bir kervan, kervan yolunda çekilen çileler, vahhabiler yüzünden 5 yıldır sefalet içinde ömür geçirmiş Mekke ve Medine halkı. Ayrıca bu kervan bana bizim dünya hayatından ahirete olan yolculuğumuzu da anımsattı. Kitapta tarih var, bilgi var, aşk var, heyecan var, gizemler, sırlarla dolu olaylar ve kişiler var. Daha fazla uzatmadan bu kitap manevi duygularımı fazlasıyla kabarttı diyebilirim.Okumak isteyenler için kesinlikle tavsiye edebileceğim bir eser. 
Kervan
Kervanİskender Pala · Kapı Yayınları · 20213,422 okunma
296 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
Kervan
İskender Pala’nın yetkin kaleminden bir hac kervanında yaşananlar etkileyici bir dille anlatılmış .Yer yer gözyaşlarınızı tutamayacağınız sizi gül kokulu Yesrib Medine’ye ,şehirlerin anası Mekke’ye götüren sürükleyici bir hikâye ... Kervan yolculuğu sırasında dünyalık ağırlıklardan kurtulmanın hafifliği ,kayıp sanılanların aslında birer kazanç olduğu ,gönül gözlerinin açıldığı meşakkatli bir yolculuk . Ne mutlu mâsivâdan sıyrılıp beyazlar içinde “Lebbeyk Allahümme lebbeyk!”diyebilmek.
Kervan
Kervanİskender Pala · Kapı Yayınları · 20213,422 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.