Suzan Defter

8,9/10  (38 Oy) · 
88 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.306 gösterim
"İnsan gençliğini aşka vermezse, gençlik ne işe yarar?"
"Ama kaybeden sonunda siz olmuşsunuz."
"Kayıp mı? Kaç kişi böylesine sevebilmiştir dünyada?"
"Ama bir kucak korla kalan siz olmuşsunuz."
"İyi ya boş değildi kucağım."
"Ama yandınız, kül oldunuz."
"Ama vardım, kül bunun kanıtı."

12 Eylül'ün gölgesinde boğulan bir aşk hikâyesi... Yaşamın kıyısında seyirci olmaktan öteye gidememiş bir erkek... Birbirinin ışığıyla kamaşan iki ayna arasında parçalanan bir kadın... Başkasının gözünde nasıl göründüğünü, iki günlük üzerinden anlatan deneysel bir çalışma. Modern zamanların karmaşık insanlık halleri Ayfer Tunç'un usta kaleminden unutulmaz bir edebiyat şölenine dönüşüyor.

Suzan Defter, daha önce öykülerinden biri olduğu Taş-Kâğıt-Makas'tan azat olmuş, tek başınalığı hak etmiş bir eser.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789750712975
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bi Poşet Kitap 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ayfer Tunç'tan okuduğum ilk kitaptı. Ve son da olmayacak. Yorum yapmak çok zor. Okumadan bilemezsiniz ve ne yazarsam basit kalacak. Sizi içine alan, kalbinize dokunan bi hikayesi var. Sanırım hikayeler gerçekten bizi kendi kuyumuzdan alıp başkalarının kuyularına atıyor. Bir erkek ve bir kadının aynı zamanlarda yazdıkları günlükleri.. İkisi de kendisini arıyor ikisi de kendisiyle yüzleşiyor. Birini bize para karşılığı arkadaşlık etsin diye yanımıza alacak kadar yalnız mıyız diye düşündürüyor. "Kendi olamadı mı birini severek?" diye soruyor. Aşk kelimesinin bu kadar bayağılaştığı bir zamanda içimizi umutla doldurabilecek bir eser. Sonunda bir kucak korla kalakalsanız bile, en azından, iyi ya boş değildi kucağım diyebilecek miyiz acaba?
"Ama yandınız, kül oldunuz.
Ama vardım, kül bunun kanıtı."

Ayfer Tunç'tan okuduğum ilk kitap. Çok başarılı buldum, kadın ve erkek tarafından yazılan iki günlükten oluşan eser ki erkek tarafından yazılan bölümler daha çok hoşuma gitti. Kitabın bütünün de müthiş bir sıcaklık var, içine çekiyor... Yazarın anlatım dili ve gücü çok iyi, artık diğer kitaplarını mecburen okuyacağım.

Müberra Gök 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ayfer Tunç ile tanışmamı sağlayan kitap, böylesine iyi bir yazarın kitapları için neden bu kadar geç kaldığımı sorgulattırdı bana. Öyle güzel cümleler var ki neredeyse kitabın tamamı alıntılara eklenebilir. Bir başucu kitabı, zaman zaman herhangi bir bölümünü tekrar açıp okumak isteyeceğime eminim. Çok farklı, çok güzeldi. Benim gibi geç kalanlar vakit kaybetmesinler.

DESTİNA ÖYKÜ 
31 May 22:16 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ayfer TUNÇ – Suzan Defter

Ayfer TUNÇ ile tanıştığım ilk kitap.. Etkisi ve izleri derin oldu.. 12 Eylül gölgesinde bir ask hikayesi ama öyle vıcık vıcık bir aşk değil, hani böyle derine derine olandan..

Kitap iki kişinin günlük tutar şekli ile kurgulanmış fakat kitapta farklı bir çalışma yapılmış ki bu sayede kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. 1.sayfayı erkek karakter olan Ekmel Bey yazarken 2. Sayfayı kadın karakterimiz Suzan adını kullanan Derya Hanım yazıyor. 3. Sayfaya gelince bu sayfa 1. Sayfanın devamı şeklinde iken 4. Sayfa 2. Sayfanın devamı. Yani iki karakter aynı anda konuşur gibi ayrı yerlerde.. Bu da farklı bir tarz ve kitaba farklı bir bağımlılık meydana getirmiş kanaatimce.. Ben oldukça etkilendim..

Öyle sözler var ki kitapta, aşka mi aşık olmalı, aşık edene mi arada kalıyorsunuz..

Alıntılar;
“Yaşamak her şeye rağmen bir iz bırakmaktır yeryüzünde. -Ben de yaşadım, sizin kadar!-“
“Pencere bana dar geliyor, dışarının gürültüsüne ise bir türlü anlam veremiyorum..”
“O anlayabilecek, ben anlatabilecek olsaydım, benim gibi adamların cenneti olurdu dünya..”
“Böylece sabah dışarı çıkmış olurum. Evi görürüm, çarşıda dolanırım biraz. Vakit geçer. (İki kelimeli korkunç bir cümle bu: Vakit geçer!)”
“Aşkı aşkım çektiğini bilmiyordum. Hamurunda ask yoksa bir insanın, nafile..”
“Çürüdüğünü anlatmak kolay değil, ölü olduğunu ikrar etmek ise çok zor..”
“Karıma çok ihanet ettim ben desem, bu cümlede iki anlamsız kelime olur: karım ve ihanet. Biri için diğeri gerekiyor oysa; birinin anlamı yoksa, diğerinin hiç yok..”
“Ayağım aşkın eşiğinde kaldı.. “
Herkese keyifli okumalar kitap sever güzel insanlar..

Gülçehre Aydın 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Ama yandınız, kül oldunuz.
Ama vardım, kül bunun kanıtı."
Üslup olarak özgünlüğü yakalayabilmiş bir yazar ve özgün bir yapıt.
İki günlük, iki hayat ve bu iki hayatın içindeki diğer yaşamlar... farklı bir bakış açısıyla ele alınmış ve kendi dünyasında yaşadığı karmaşadan sıyrılamayan bireylerin küçük ama derin hallerini konu edinen eser!

İLKNUR İLÇİN İLKER 
12 Haz 16:56 · Kitabı okudu · 11 günde · 9/10 puan

Kitabi ilk okuduğumda basım hatası olduğunu düşünmüştüm.Araştırdığımda yalnız değilmişim, çoğu okur benim gibi düşünmüş. Çünkü kitap da çift sayılı sayfalar erkeğin yani Ekmel bey in ağzından , tek sayılı sayfalar da kadının yani Derya hanım ın ağzından anlatıldığı eş zamanlı,aynı tarihte yazılmış yazılarla başlıyor.
Kitabın adına gelince Suzan, yanan demek. Yani Yanan Defter, içi yanmışların defteri. Ekmel bey baba mesleği olan avukatlığı seçmiş ,evlenip boşanmış,kızı olan ama hayatta mutlu olmayı becerememis, Kendini erkenden emekliye ayıran yalnızlığına gömülmüş bir adam. Günlüğü yazmaya başlarken ölümle bir pazarlık ediyor. Defter bitince gel canımı al diye.... Derya, abisine aşık, baba özlemiyle büyüyen sonrasında tüm ailesini kaybeden,eşinden ayrılmış mutsuz bir kadın... Yıllar önce abisinin aşık olduğu, güzel ve iyi kalpli, abisine deli gibi aşık Suzan'ı kıskanıp da aralarına girdiği, onlara rahat vermediği ve bundan duyduğu pişmanlığı yazıyor defterine. Abisinin ve Suzan'ın mutsuzluğuna kendini sebep bilirken, kendisiyle savaşıyor için için yanıyor....
işte bu ikili nasıl karşılaşıyor aralarındaki bağ ne ??? Geçmişleri, yaşadıkları...herşeyi görüyor adeta ruhunuzda hissediyorsunuz. Benim yazarla tanışma kitabım ve ruhunuza dokunmasını istediğiniz bir kitap okumak istiyorsanız kesinlikle öneririm.. sevgilerimle

Evren Erarslan 
16 Haz 13:06 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ayfer Tunç müthiş bir hikaye anlatıcısı. Kitaplarının hemen hepsindeki karakterlerin derinliği oluyor. Karakterleri özümseyerek okuyorsunuz. Bu kitapta farklı bir yapı var. Bir erkek ve bir kadının gözünden anlatılan (günlük) olayları eşzamanlı olarak karşılıklı sayfalarda görüyorsunuz. Yani sağ taraf kadın, sol taraf erkek yazıyor. Ben aynı anda okumayı seçenlerdenim. Dilerseniz önce erkek günlüğünü sonra kadın günlüğünü okuyabilirsiniz.
En etkileyici olan kısım, kadın yazar olmasına rağmen erkeğin bakış açısını da çok iyi anlatmış. Altını çizdiğim çoğu yer erkek günlüğü tarafındaydı. Ayrıca kadın tarafında yer alan Suzan hikayesi de çok ilginçti, çünkü karakterimiz kendisini Suzan olarak tanıtmakta ve başka bir kadın gibi davranmaktadır.
Psikoloji öğeler gerçekten dikkat çekici.
Alınız, okuyunuz.
Ayfer Tunç ne yazarsa okuyunuz.

Hafta sonu için Türk kahvesi gibi bir kitap yorgunluğunuzu alır, dinlendirir ve sizi kendine bağlar. Canınız ara ara açıp okumak isteyecektir. Kitap alışılmışın dışında bir düzende iki farklı günlükten oluşuyor. Yani sol sayfalarda Ekmel beyin, sağ sayfalarda da Derya' nın. Günlükler, iki insanın karşılaşması, kendileriyle yüzleşmesi ve birbirlerinin hayatlarında kendilerini sorgulamaları aslında. Beni Ayfer Tunç' a hayran bıraktı.

Nihan 
12 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Keşfettiğiniz yazarın okuduğunuz ilk kitabı önemli bence. Eğer severseniz diğer kitaplarını da okumak için hevesli oluyorsunuz. Suzan Defter benim için muazzam bir tercihti. Açılışı yaptım devamı gelecek...

Delal yaman 
 20 Mar 22:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Ayrılmak gidenin kalanın kucağında bir kucak kor bırakmasıdır,yanar durursunuz kül olana kadar " -sevdiğim dün ve daima sevgilim sadece bugün. "

2 /

Kitaptan 95 Alıntı

Ayrılmak, gidenin, kalanın kucağında bir kucak kor bırakmasıdır, yanar durursunuz kül olana kadar...

Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 72)Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 72)

Ne zaman öleceksin baba, annem çok merak ediyor, ben de merak ediyorum aslında, ama annem daha çok merak ediyor, haklı, çünkü sen onu sevmedin, gerçi o da seni sevmedi, ama ne yapacaksın hayat böyle.

Suzan Defter, Ayfer Tunç (104)Suzan Defter, Ayfer Tunç (104)

Sevdiğim: Dün ve daima. Sevgilim: Sadece bugün.
Sevdiğim: Eşsiz, tek. Sevgilim: Sığ, çok.
Sevdiğim: Sevdim sahiden. Sevgilim: Emin değilim.

Suzan Defter, Ayfer TunçSuzan Defter, Ayfer Tunç
Edanur Yılmaz 
10 May 09:51 · Beğendi

Ayrılmak bir solucanın ikiye bölünmesi gibidir. Bölündükten sonra tanımaz birbirini parçalar.

Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 71 - Can)Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 71 - Can)

Çocukluğumun pazar günlerinin hiçbiri diğerine benzemezdi. Evliliğimin her pazarı diğerinin aynıydı. Her pazar günü karımla birbirinden uzaklaşarak kuruyan iki su damlası olduk.

Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 44)Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 44)
şüheda 
22 Oca 22:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu amaçsızlık, boşluk, başıboşluk, içi boşalmışlık ve bozgun üstüne düşünmek istemiyorum. Bana iyi gelmiyor.

Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 35)Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 35)
şüheda 
23 Oca 18:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ama alışkanlıklar mantığı daima yener, bir de korkular.

Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 80)Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 80)
seher 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oysa sabah vakti kolay geçer, müzik dinleyip kitap okurum, öğleden sonra hiçlik başlar, akşama doğru pekişir, güneş attığında kitaplar, müzik ve yeryüzü düşmandır artık bana. Gecenin olgunluğu yeniden insan kılığına sokar, çoğu insan gibi gece yarısından sonra uyurum. Ya da sızarım.”

Suzan Defter, Ayfer TunçSuzan Defter, Ayfer Tunç
şüheda 
23 Oca 18:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İnsan ölmek istiyor," dedi neden sonra.
"Kasvetten mi?"
"Kederden."

Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 110)Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 110)
seher 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her aşkın başında ve sonunda defter tutuyormuş. Dağ gibi yığıldıkça defterler, geçmiş geri gelmiyor.

Sızı duruyor durduğu yerde.

Suzan Defter, Ayfer TunçSuzan Defter, Ayfer Tunç