Ruhi Mücerret

8,3/10  (442 Oy) · 
1.184 okunma  · 
348 beğeni  · 
6.036 gösterim
Dublörün Dilemması ve Korkma Ben Varımın yazarı Murat Menteşten doludizgin bir roman daha!

Sıkı tutunun!

İstiklal Harbinin son gazisi, 100 yaşındaki millî kahraman RUHİ MÜCERRET; bir dünya starına nasıl dönüşüyor?

Zaten ecelin menzilindeyken, esrarengiz psikopat MASUM CİCİyi haklayabilecek mi?

Mabet filozofu AVNİ VAVdan daha neler öğrenecek?

NAZLI HİLALe, 70 yaş farka rağmen nasıl açılacak?

Ve son nefesinde kelime-i şahadet getirebilecek mi?

Bir gözü mavi, diğeri kahverengi avare CİVAN KAZANOVA; elden düşme ruhunu, şeytana neden satıyor?

Depremde yitirdiği SERPİL SİLAHLIPERİyi unutmayıp da ne yapacak?

Marifetli afet FUJER FUJİden kaçarken neye yakalanacak?

Kan kanseri yeğeni OZANı hangi parayla tedavi ettirecek?

Alınyazısındaki boşlukları neyle dolduracak?

İntiharın eşiğinde tetikte beklerken, kimvurduya mı gidecek?

Ziyadesiyle kahkaha ve bir nebze gözyaşı içeren bu serüvende

trenler gemilere çarpıyor.

İstiklal Savaşı, 85 yıl sonra devam ediyor.

Şakaklar matkapla deliniyor.

Uçaklar düşüyor.

Kaybedenler şampiyon oluyor.

Ölüler diriliyor.

Serseri kurşunlar uçuşuyor.

Ve reklamlar, müşterileri ele geçiriyor!

"100 yaşından küçükseniz, bu romanı mutlaka okuyun!"

Emrah Serbes
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  318
 • ISBN:
  9786055162054
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
 14 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Öncelikle herkese merhabalar değerli 1000Kitap Ailesinin üyeleri…
Bu kitabı sitedeki arkadaşlarla birlikte kura yöntemiyle seçtim. Onların fikirlerine ve tercihlerine güvenerek başladım. Emeği geçen arkadaşlara teşekkürler.
Yazarı bu kitabıyla tanıdım; ilk Murat Menteş romanım. Hakan Günday’ın Kinyas ve Kayra’sından sonra alıntı sayısı yine çok fazla olan bir kitap. Yine sitede en fazla alıntı yapılan 6. Kitap olarak yer alıyor. Düşünün kitap 320 sayfa; alıntı 220. Yani her sayfaya güzel sözler ekmiş yazar.
Kitapla ilgili konulara gelecek olursak. Kitabın kapağından başlayayım. Kitabın kapağı zaten başlı başına gel bir bak bana diyor. Çok çekici bir kapak yapmış April Yayınları.
İçeriğe gelirsek; üslubu alışılmışın çok çok dışında bir kitap. Ama zamanla alışıp seveceğinizden eminim. Çünkü yazar çok akıcı ve mizahi bir dile sahip. Yazar okuru eğlendiriyor. Eğlendirirken de edebi cümleler ve aforizmalarla düşündürüyor. Şahsen bazı yerlerde sesli güldüğümü itiraf edebilirim. Mizaha vurarak toplumsal yozlaşmayı çok iyi anlatmış yazar.
Kitaptaki karakter isimleri çok farklı. İsimler bile ilgi çekiyor ve sosyal mesaj veriyor okura. İsimlere, konuya ve kurguya bakarsak zaten yazarın muhteşem bir hayal dünyası var. Gözlem ve betimleme gücü çok yüksek. Karakterler göz önünde canlanıyor.
Polisiye, sanat, şiddet, absürdlük, sosyal medya, tasavvuf, çarpık kentleşme, popüler kültür, aşk, erotizm vs. çok fazla şeyden bahsedilmiş romanda. Anlayacağınız yok yok.
Farklı konuların, farklı bakış açılarının, farklı şekillerde diyaloglarla oluştuğu; alışılmışın dışında bir kitap. Hayal dünyası geniş olan okurlar bu kitabı mutlaka okumalı. İnsanları farklı duygulara, farklı dünyalara götürüyor.
Her bölümün başındaki ve sonundaki alıntılar harikaydı. Mezar taşına bir şeyler yazdıracaklar ve bir şey icat etmek isteyenler okuyunca anlayacaklar.
Ana konuyu söylemek gerekirse reklamlar üzerinden çıkarak, reklamların insanların zihinlerini etkisine alıp; insanları tüketim çılgınlığına yönelttiğini anlatıyor. Reklamların hayatımıza verdiği tüketim çılgınlığı ve kültürel yozlaşmayı böylesine güzel yaratıcı bir kitapla anlatmış yazar ve bunu da başardığına inanıyorum. Yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım.
Elbette ki tavsiye ediyorum. Sadece alıntılardan bir şeyler kapsa her okur; inanın bilinçlendirici bir kitap. Yine bir alıntıyla bitiriyorum.
“Gerzekler, öğütleri özümseyemez. İzahın izahına ihtiyaç duyarlar.”
İyi okumalar ve mutlu haftalar 1000Kitap Ailesi…

Gezgin 
 11 Oca 10:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ruhi Mücerredin 100 yıllık serüveni bu. Defalarca azraili alt eden Ruhi mucerredin doyumsuz hikayesi. Kimi zaman fantastik, kimi zaman düşündürücü olaylar ile karşımıza eğlenceli bir eser ve doyumsuz bir karakter çıkartmış Murat Menteş.

Selman Ç. 
 12 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle yazar kelimelerle adeta dans ediyor. Çok farklı bir anlatımı var. Kitabın kapağı zaten çok farklı ve etkileyici. Bunun için bile alınıp okunabilir :)

Tabi sırf bunun için değil konusu da bir o kadar etkileyici ve sürükleyici. Konusuna sıradan bakmak ne derece doğru olur bilinmez. Çünkü içinde aslında o kadar güzel eleştiriler, sitemler var ki.

Ayrıca güç sahibi insanların nasıl vahşi olabileceğini, kendi hükümdarlıkların sürmesi için gözlerini kırpmadan insanları nasıl harcayabileceğini görüyorsunuz. (Masum Cici)

Diğer bir kısım zor durumda olan bir insanın bu kişilerin eline nasıl düşüp oyuncak olduğunu ve onların emellerine nasıl alet olduğunu göreceksiniz. Tabi sonrasında zararı sırf kendine olmuyor bu insanların, etrafını da zehirliyor (Civan Kazanova)

Etkileyici bir anlatım, betimlemeler gerçekten çok fazla göremediğimiz cinsten. Bence okuyun.

Ahmed Yasir Orman 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Son yıllarda ünlenen bir yazar olan Murat Menteş, son üç dört ay içerisinde sitede de hızla ününü arttırınca bu yazar kimmiş diyerekten gittim kütüphaneden aldım kitabını. Daha kitabı alır almaz kapağındaki ve arka yazıdaki farklılıklar dikkatimi çekti. Hele ki kitabı açar açmaz ilk cümleyi okuduktan sonra sitede alıntı yapasım geldi. İlk bölüm bittiğinde de tam bana göre bir kitap deyip yazarı kafamda üst mertebelere çıkardım. Yazar yıllar önce benim de yazmaya çalıştığım ama bir süre sonra bu tarz da yazı mı yazılır dediğim absürt komedi türünü kitabına şahane işlemiş. Okurken eğlenerek bazen de gülerek okuyacağınız bir kitap olacak bu. Bir tarafta bir asrı devirmiş istiklal gazisi Ruhi Mücerret'in hayatını keyifle, bir yandan da Cihan'ın ağzından anlattığı sayfaları şaşırarak okuyacaksınız. Aynı sahneleri farklı iki insanın gözünden okumak da ayrı bir tat vermiş kitaba. Bence yazara bu kitabıyla başlayabilirsiniz. Zaten kitabı bitirdikten sonra benim gibi yazarın diğer kitaplarını da okumak isteyeceksiniz. Umarım 100 yaşıma gel(irsem)ince bu kitap aklıma gelir de kırışık yüzümde bir tebessüm oluşur.

Sami Renkyorgancı 
27 Mar 20:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın üslubu gerçekten çok etkileyici ilk başta neler oluyor diye konuya odaklanmaya çalışırken, karakterlerin kusursuz yapısını farkediyorsunuz ve gerçekten içine çekiyor üstadın diğer kitaplarını da sabırsızlıkla okumak için listeme koydum bile mutlaka okuyun..

Kübra 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dublör'ün Dilemması ve Korkma Ben Varım'dan sonra benim için bu kitap suyun çıktığı yerdir. Çok kötü değil ama diğer kitaplarını okumamışsak daha zevk alınabilir gibi.

Hayırlı günler 1K Ailesi.
Bu kitabı arkadaşımın yazarını önermesiyle seçtim. İlk bu kitabı seçtim çünkü siz de tahmin edersiniz ki kapağı ''Gelsene, beni okusana.'' diyordu. İlk defa bu tarz deniyorum, eminim ki son olmayacak. Murat Menteş beni kendisine hayran bıraktı, hayır hayır abartmıyorum; hayran oldum. Bu nasıl hayal gücü, bu nasıl üslup? İtiraf etmeliyim ki bazı cümleleri kahkahayla okudum. Yüzümde gülümsememle devam etti kitap.
İçeriğe geleyim yavaştan: Yazar, Ruhi Mücerret adlı yaşlı-100 yaşındaki biri kadar yaşlı- bir adamın hayatını ele alıyor. Civan Kazanova isimli bir gencin de romana dahil olmasıyla sayfalar akıp gidiyor. İçeriği tam olarak söyleyemiyorum çünkü belli bir konu yok. Ancak şunu söyleyebilirim ki yazarımız toplumsal yozlaşmayı, reklamların kitlelere verdiği zararı mizahi bir dille işliyor. Bu da kitabı akıcı yapıyor.

Kitabımızı ilgi çekici kılan unsurları söylersem: Roman kahramanlarının isimleri bkz: Ruhi Mücerret, Civan Kazanova, Korkut Üneli, Masum Cici...
Bana göre diğer ilginç kısım da kitabın bölümlerinin sonrasında Ruhi Mücerret'in ''Mezar taşıma bunu yazdıracağım.'' ve Civan Kazanova'nın ''Bu olmasaydı ben icat ederdim.'' cümleleridir.

Son olarak bir alıntıyla incelememi bitiriyorum. ''Aşkımız senden uzun yaşadı... Ayrılığımız da benden uzun yaşayacak diye korkuyorum.'' kitaptaki beni en çok etkileyen sözdür.

Tavsiye etmeyi de unutmuşum. Okuyun, pişman olmazsınız. :)

Leyla yüksel 
01 May 12:00 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 10/10 puan

İngilizce hocam sayesinde okuduğum bir kitaptı kendisi. Çok çok beğenmiştim çok heyecanlanmıştım kitabı okurken. Bolca güldüğüm çokça altını çizdiğim satırlar olmuştu. Sevenleri de var sevmeyenleri de ama siz neden sevmeyen tarafta olasınız?

damla g. 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle, 295. Sayfanın başındaki alıntının sahibi olan "Hershey Bosch" a, Murat Menteş'e kırgınım. Bosch soyadını tanıdık bulup 1888-1999 uydurmacasını merak edip araştırmasam gözüm kapalı inanacaktım. Alıntının sahibi olarak geçen ismi sesli okuyunca "herşey boş" oluyor bunu da sonradan fark ettim tabii. Şahsıma hakaret ya da okuyucuyu küçük düşürme ya da matrak yazarımızın bir oyunu olarak algılayabilirdim, tüm alternatifleri harmanlayıp yaşadım -dolayısıyla da- malum yazar'a darıldım. Kitabı henüz eline almamış okurlar için buna da değinmeden geçemedim.
Kitap kapağı tasarımı ile kendini belli ediyor, bunu okumadan önce de tahmin etmiştim, fakat okuduktan sonra her küçük ayrıntının kitapla ilgili olduğunun farkına vardım. Öylesine yazılmış günümüz acemi yazar kitaplarıyla uzaktan yakından alakası yok. İyi düşünülmüş kurgular, sizi (ya da en azından şahsım adına konuşayım, beni) şaşırtıyor, beklenmedik olaylar patlak veriyor ve anlatımın akıcılığı kitabı tek solukta bitirmenize yardımcı oluyor. Hiç sıkılmadan okudum, karakterlerle yaşadım, sevgilimle mesajlaşır gibi satır aralarında tebessüm ettim, "sevgili okur" hitaplarında kendimi değerli hissettim ve kütüphaneme gönül rahatlığıyla önereceğim kitaplar arasına koydum.

Adile Türkmen 
23 May 00:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Müthiş, mükemmel, harika bir kitap ! Bu kafayı anlayan ve okuyanlara verilmiş bir armağan adeta. Aşırı ince bir zeka ile yazılmış. Kelimeler, benzetmeler,dil enfes. Mutlaka ama mutlaka bu kitabı okumadan ölmeyin !

Kitaptan 513 Alıntı

Özge 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bazen kötüler, nadiren de iyiler kazanır. Çoğunlukla herkes kaybeder."

Ruhi Mücerret, Murat MenteşRuhi Mücerret, Murat Menteş
elif bayram 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

- Hayat nasıl gidiyor?
- Yaşayan birisine sor.

Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 15)Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 15)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
29 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk aşk unutulmazmış. Peki ya son aşk? Ölürken ruhunuzun bedeninizden sökülen o son parçası? Camilerde omuz omuza duran kambur ihtiyarların kalbi büsbütün boş mu sanıyorsunuz? Peh.

Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 47)Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 47)
yasemin 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mezar taşıma, "sizi ayakta karşılayamadığım için özür dilerim" yazdıracağım.

Ruhi Mücerret, Murat MenteşRuhi Mücerret, Murat Menteş
Çiğdem Aksoy Kahraman 
29 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Mezar taşıma, yaldızlı harflerle 'Nutella'nın tadı hâlâ damağımda' yazdıracağım!"

Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 64)Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 64)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
04 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mezar taşlarındaki ölüm tarihleri, ölülerin bizi kaç yıldır beklediğini gösterir.

Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 206)Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 206)
elif bayram 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aklımı kaçırdığımı düşünebilirsiniz. Bir insan acıdan delirdiğinde, diğerleri onun acısını değil, deliliğini görürler.

Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 144)Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 144)

Kendimi bazen yarım kalmış bir proje ,bazen de gerçekleşmiş bir felaket senaryosu gibi hissediyorum.

Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 46)Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 46)
52 /

Kitapla ilgili 2 Haber