Ruhi Mücerret

8,3/10  (710 Oy) · 
1.986 okunma  · 
618 beğeni  · 
10.044 gösterim
Dublörün Dilemması ve Korkma Ben Varımın yazarı Murat Menteşten doludizgin bir roman daha!

Sıkı tutunun!

İstiklal Harbinin son gazisi, 100 yaşındaki millî kahraman RUHİ MÜCERRET; bir dünya starına nasıl dönüşüyor?

Zaten ecelin menzilindeyken, esrarengiz psikopat MASUM CİCİyi haklayabilecek mi?

Mabet filozofu AVNİ VAVdan daha neler öğrenecek?

NAZLI HİLALe, 70 yaş farka rağmen nasıl açılacak?

Ve son nefesinde kelime-i şahadet getirebilecek mi?

Bir gözü mavi, diğeri kahverengi avare CİVAN KAZANOVA; elden düşme ruhunu, şeytana neden satıyor?

Depremde yitirdiği SERPİL SİLAHLIPERİyi unutmayıp da ne yapacak?

Marifetli afet FUJER FUJİden kaçarken neye yakalanacak?

Kan kanseri yeğeni OZANı hangi parayla tedavi ettirecek?

Alınyazısındaki boşlukları neyle dolduracak?

İntiharın eşiğinde tetikte beklerken, kimvurduya mı gidecek?

Ziyadesiyle kahkaha ve bir nebze gözyaşı içeren bu serüvende

trenler gemilere çarpıyor.

İstiklal Savaşı, 85 yıl sonra devam ediyor.

Şakaklar matkapla deliniyor.

Uçaklar düşüyor.

Kaybedenler şampiyon oluyor.

Ölüler diriliyor.

Serseri kurşunlar uçuşuyor.

Ve reklamlar, müşterileri ele geçiriyor!

"100 yaşından küçükseniz, bu romanı mutlaka okuyun!"

Emrah Serbes
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  318
 • ISBN:
  9786055162054
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
sueda reyyan 
 22 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Beni en çok şaşırtan yazarlardan biridir Murat Menteş. Sadece iki kitabını okumakla yazar hakkında bir şeyler söylemek ne kadar kabul edilir bilmiyorum ama dün artık inceleme yazacağım dedim kendime.

Öncelikle kitabın kapak tasarımı fazlasıyla orijinal ve başarılı. Kapağında silahlar, uçaklar, televizyonun içinde kovboy şapkasıyla bir elinde tabanca Cüneyt Arkın… kırmızı, sarı, mavi…rengarenk! Küçücük kütüphanemde bile gören herkesin ilgisini çektiğine göre kitapevlerindeki durumu hayal etmekte zorlandım.

Dört yaşındaki oğlum her sabah benim kütüphanemden bu kitabı alıp boyama kitaplarının olduğu kendi kitap dolabına –ısrarla- koyarken, ‘’Anne sana kaç kere söyleyeceğim, bu kitap benim. Çocuk kitabı bu!‘’ diyor. Akşam da dolabından ısrarla bu kitabı alan kardeşiyle boğuşurken ‘’ bu abilerin kitabı, bırak onu’’ diyor. Geçen hafta eve yardıma gelen, ilkokul kitapları dışında kitap okumaya fırsatı olamamış Selma Teyzemizin de toz alırken bu kitap nasılsa ilgisini çekmiş . Her yerini inceledikten sonra merakla kitabın nasıl olduğunu sordu bana :)

En son dün, tıp kitapları dışında kitap okumanın vakit öldürmek, asıl okumanın hayatı okumak olduğunu ısrarla söyleyen babalarının elinde incelerken görünce bu kitabı -yok artık- dedim kendime. Uzun zamandır ilk defa bir kitap hakkında nasıl olduğunu sorunca ‘’ Türkiye’yi ancak roman okuyan kadınların kurtaracağını söyleyen yazar, hem de karısı da doktor ‘’dedim kocaman sırıtarak:)

1000kitapla tanıdım yazarı aylar önce. O kadar çok alıntı vardı ki, merakla aldım hemen. Kitabı okurken çoğunlukla patlak kahkahalarla çılgınlar gibi güldüm, sonra birden derin cümlelerin altını defalarca çizip birkaç dakika düşünme molası verdim. Mizahi cümlelerin arasında derin sorgulamalar, yoğun duygular. Eleştirdikleri de başkaları değil, biz, hepimiz… kısacası insan??

Hani polisiye komedi filmleri vardır ya, işte kitap hali. Kesinlikle kafa dağıtmak ve dinlenmek için ya da monoton hayatın kopma noktasında terapi misal. Farklı dünyalara alıp götürdü beni. Hızlı, uçuk, kopuk ama heyecanlı. Sevgili Kübra Sultan’ın tabiriyle yazarın beyni sanki lunapark. Rengarenk. Acaba kafa yapan bir şey alıyor mudur diye düşünürken nette bakayım dedim ve gene şaşırdım.

Kendi tabiriyle yandaş değil de taraflı olduğunu söylediği bir gazetede yazıyor Murat Menteş (hala yazıyor mu bilmiyorum). Tarafgirlik hastalığı illa ki bulaşmıştır diye önyargımı büyütürken, yazarın Gezi olaylarındaki birkaç yorumunu görünce şaşırdım elbet. Eleştirmeyi ayrışmak değil de dayanışmak olarak değerlendirdiğini söyleyen yazarın öyle büyük cümleleri var ki.
Mesela ;
‘’Nefret dolu insanları dindar saymıyorum. Onlar başka bir tür. Hayat yolunda seyran etmeyi bilmiyorlar. Halbuki nefret çok benzin yakar..’’
‘’Türkiye’deki tüm kavgalar kardeş kavgasıdır…’’ vs

İsmet Özel'i ve Dücane Cündioğlu’nu da seviyor ya:)

Sadece gündemin köşe yazıları da değil, şiirleri de var. Hem de öylesine derin. Sanki farklı Murat Menteşler var bir sürü de. Bu kadar farklı tarz, farklı okurlar.. Şaşırdım yine...

Cengiz Aytmatov mesela; benim gönlümdeki rengi toprak misal kahvedir. Cemil Meriç samimi asaletin morudur. Yeşil deyince Mustafa Ulusoy gelir sükûnetiyle. Murat menteş deyince??? Pasparlak turuncu üstüne cascanlı renkler..arada siyah noktalar… rengarenk :)

Tabii bazılarına hitap etmeyebilir. Kitabın birkaç sayfasını okuduktan sonra bırakan ve ‘’ Dostoyevski’den sonra olmadı be kardeş, biraz ciddi şeyler mi okusan?? ’’ diyen abim gibi.
Ama yine de hayattan mola isteyeceğiniz zamanlar için dursun bir köşede derim. Ben çok sevdim:)

insan_okur 
 14 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Öncelikle herkese merhabalar değerli 1000Kitap Ailesinin üyeleri…
Bu kitabı sitedeki arkadaşlarla birlikte kura yöntemiyle seçtim. Onların fikirlerine ve tercihlerine güvenerek başladım. Emeği geçen arkadaşlara teşekkürler.
Yazarı bu kitabıyla tanıdım; ilk Murat Menteş romanım. Hakan Günday’ın Kinyas ve Kayra’sından sonra alıntı sayısı yine çok fazla olan bir kitap. Yine sitede en fazla alıntı yapılan 6. Kitap olarak yer alıyor. Düşünün kitap 320 sayfa; alıntı 220. Yani her sayfaya güzel sözler ekmiş yazar.
Kitapla ilgili konulara gelecek olursak. Kitabın kapağından başlayayım. Kitabın kapağı zaten başlı başına gel bir bak bana diyor. Çok çekici bir kapak yapmış April Yayınları.
İçeriğe gelirsek; üslubu alışılmışın çok çok dışında bir kitap. Ama zamanla alışıp seveceğinizden eminim. Çünkü yazar çok akıcı ve mizahi bir dile sahip. Yazar okuru eğlendiriyor. Eğlendirirken de edebi cümleler ve aforizmalarla düşündürüyor. Şahsen bazı yerlerde sesli güldüğümü itiraf edebilirim. Mizaha vurarak toplumsal yozlaşmayı çok iyi anlatmış yazar.
Kitaptaki karakter isimleri çok farklı. İsimler bile ilgi çekiyor ve sosyal mesaj veriyor okura. İsimlere, konuya ve kurguya bakarsak zaten yazarın muhteşem bir hayal dünyası var. Gözlem ve betimleme gücü çok yüksek. Karakterler göz önünde canlanıyor.
Polisiye, sanat, şiddet, absürdlük, sosyal medya, tasavvuf, çarpık kentleşme, popüler kültür, aşk, erotizm vs. çok fazla şeyden bahsedilmiş romanda. Anlayacağınız yok yok.
Farklı konuların, farklı bakış açılarının, farklı şekillerde diyaloglarla oluştuğu; alışılmışın dışında bir kitap. Hayal dünyası geniş olan okurlar bu kitabı mutlaka okumalı. İnsanları farklı duygulara, farklı dünyalara götürüyor.
Her bölümün başındaki ve sonundaki alıntılar harikaydı. Mezar taşına bir şeyler yazdıracaklar ve bir şey icat etmek isteyenler okuyunca anlayacaklar.
Ana konuyu söylemek gerekirse reklamlar üzerinden çıkarak, reklamların insanların zihinlerini etkisine alıp; insanları tüketim çılgınlığına yönelttiğini anlatıyor. Reklamların hayatımıza verdiği tüketim çılgınlığı ve kültürel yozlaşmayı böylesine güzel yaratıcı bir kitapla anlatmış yazar ve bunu da başardığına inanıyorum. Yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım.
Elbette ki tavsiye ediyorum. Sadece alıntılardan bir şeyler kapsa her okur; inanın bilinçlendirici bir kitap. Yine bir alıntıyla bitiriyorum.
“Gerzekler, öğütleri özümseyemez. İzahın izahına ihtiyaç duyarlar.”
İyi okumalar ve mutlu haftalar 1000Kitap Ailesi…

Nurhan ATA 
 31 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Murat Menteş'i yeni keşfettim. Romanla ilgili söyleyeceğim ilk şey zengin bir dili var. Bu okuyucu için önemli tabi. Beğenmediğim nokta şu oldu : 100 yaşında bir dedemiz var. Roman onun anlatımıyla yazılıyor. Güzel, ilginç , komik anlar yaşadım okurken fakat her sayfada okuyucunun gözüne sokulan şey " 100 yaşında ölmeyi hak eden kahramanin bir an önce ölmesi gerektiği "oluyor.Her sayfada tekrarlanması sıkıcı olmuş. Bu nokta dışında eğlenceli bir roman. Keyifli okumalar.

Hüseyin 
 18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Geriye dönüp geçmiş bir vakitte okuduğum bu kitabın incelemesini yazmakta ilk başta tereddüt yaşamadım da değil. Bilhassa bu tarz içerikli kitaplara olan ilgimin iyiden iyiye azalıp araştırma-inceleme kitaplarına kaydığı gerçeğini aynı şekilde hissediyor olduğum aşikâr iken. Ne var ki bu kitap türedilerinden bir kulaç önde duruyor.

İncelemeyi hakkıyla yapmak için birkaç dakikadır kitabı elimde evirip çeviriyorum. Kapağının ilgi çekiciliğine, içerikle ilgili nispeten bilgi verecek tasarımına, yıpranmış kenarlarının vaktiyle ilgiyi nasıl da almış olduğu delili oluşuna... Derken, iç kapakta Menteş'in imzası ve iyi dileklerini nakşettiği "3.V.14" tarihine... Tarihi bile mizahla atan adamın kitabı bu. Okunur.

Kelimelerle dilediği gibi oynayan, onları dizginleyen fakat olabildiğine özgür bırakan adamın kitabı bu. Bir köşeye çekilip cümlelere katıla katıla gülmek, bazen aynı parafı birkaç kere daha okumak, karakterlerin de kurgunun da aynı şekilde zekâ-mizah odaklı oluşuna dikkat kesilmek isteyenler için idealdir. Esasen bu üslup Afilifilintalar çetesinin kronik alışkanlığı. Onur Ünlü -veya Ah Muhsin Ünlü- de böyledir, Bahadır Cüneyt Yalçın da, ötekiler de. Dileyen şuradan devam edip çeteyi daha iyi tanımak şerefine erer: http://afilifilintalar.com

Kitap içeriğine girip keyfinizi kaçırmaktansa pek de önemsiz düşüncelerimi yazıp kaçırmayı tercih ettim. Dileyen olursa bir şekilde kitaptan can alıcı paraflar paylaşabilirim, ancak mesele kitabı edinip tez elden bitirmek. Çünkü geçiş sürecinin son gayri ciddi kitabı olmaya adaydır: Dublörün Dilemması ve Korkma Ben Varım'la birlikte.

Alın, sıcak sıcak tüketin. Ciddi kaynak kitaplar okumaya başladığınızda dönüp sadece hoş bir dost hissi alacağınız, döneminin baba kitabıdır.

Ha bu arada eklemeden geçmeyeyim: kitap yalnızca basit bir mizahi kurgudan ibaret değil. Onu değerli kılan tarafı da bu. Kitap bittiği zaman ironi yoluyla verilen güncel bir yığın eleştiri, sorunsal, aksaklık ve kabahatlerin her türlüsünü de kendinizden habersiz içselleştirmiş oluyorsunuz. Moderitenin acımasızlığı, menfi markalaşma ve toplumsal ziyan, bireysel aklın devredilmesiyle oluşabilecek çatlakların gelecek tasavvuru gibi meseleler siz gülerken bilinçaltınıza yerleşmiş olacak. Demedi demeyin. Bir de kitaptan sonra uzunca bir süre mesajlaşırken Menteşvari cümleler kırabilirsiniz, geçer o.

Selman Ç. 
 12 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle yazar kelimelerle adeta dans ediyor. Çok farklı bir anlatımı var. Kitabın kapağı zaten çok farklı ve etkileyici. Bunun için bile alınıp okunabilir :)

Tabi sırf bunun için değil konusu da bir o kadar etkileyici ve sürükleyici. Konusuna sıradan bakmak ne derece doğru olur bilinmez. Çünkü içinde aslında o kadar güzel eleştiriler, sitemler var ki.

Ayrıca güç sahibi insanların nasıl vahşi olabileceğini, kendi hükümdarlıkların sürmesi için gözlerini kırpmadan insanları nasıl harcayabileceğini görüyorsunuz. (Masum Cici)

Diğer bir kısım zor durumda olan bir insanın bu kişilerin eline nasıl düşüp oyuncak olduğunu ve onların emellerine nasıl alet olduğunu göreceksiniz. Tabi sonrasında zararı sırf kendine olmuyor bu insanların, etrafını da zehirliyor (Civan Kazanova)

Etkileyici bir anlatım, betimlemeler gerçekten çok fazla göremediğimiz cinsten. Bence okuyun.

Rınd 
 11 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ruhi Mücerredin 100 yıllık serüveni bu. Defalarca azraili alt eden Ruhi mucerredin doyumsuz hikayesi. Kimi zaman fantastik, kimi zaman düşündürücü olaylar ile karşımıza eğlenceli bir eser ve doyumsuz bir karakter çıkartmış Murat Menteş.

Kitabı okurken kendini "leyla ile mecnun" izler gibi hissettim. İzleyenler bilir, Leyla ile Mecnun" icerisinde trajedi besleyen bazen aglatan cogu zaman gulduren absürt bir komedi idi. Murat Menteş de bu tarzı romanda kullanmaya çalışmış. Son zamanlarda okuduğum en "degisik" roman diyebilirim.
Her satır hatta her kelimesi için uzunca düşünülmüş bir roman bu sebeple "Eh be Menteş bu kadar kasmanın ne alemi vardı!" demeden gecemedim. Hani bir kız güzelleşmek için makyaj yapar ama makyajı ne kadar abartırsa o kadar çirkinleşir ya çoğu yerde bu hisse kapıldım. Söz oyunları canımı sıktı... absurt komedi bir diziye hayran olmama ragmen bu Bu tarzda yazilmis bir romanin tarzım olmadığını anladım. Üzgünüm Menteş. Ayşe Arman'in pazarlığı kimseyi sevemedim. Sen de buna dahilsin.

Ahmed Yasir Orman 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Son yıllarda ünlenen bir yazar olan Murat Menteş, son üç dört ay içerisinde sitede de hızla ününü arttırınca bu yazar kimmiş diyerekten gittim kütüphaneden aldım kitabını. Daha kitabı alır almaz kapağındaki ve arka yazıdaki farklılıklar dikkatimi çekti. Hele ki kitabı açar açmaz ilk cümleyi okuduktan sonra sitede alıntı yapasım geldi. İlk bölüm bittiğinde de tam bana göre bir kitap deyip yazarı kafamda üst mertebelere çıkardım. Yazar yıllar önce benim de yazmaya çalıştığım ama bir süre sonra bu tarz da yazı mı yazılır dediğim absürt komedi türünü kitabına şahane işlemiş. Okurken eğlenerek bazen de gülerek okuyacağınız bir kitap olacak bu. Bir tarafta bir asrı devirmiş istiklal gazisi Ruhi Mücerret'in hayatını keyifle, bir yandan da Cihan'ın ağzından anlattığı sayfaları şaşırarak okuyacaksınız. Aynı sahneleri farklı iki insanın gözünden okumak da ayrı bir tat vermiş kitaba. Bence yazara bu kitabıyla başlayabilirsiniz. Zaten kitabı bitirdikten sonra benim gibi yazarın diğer kitaplarını da okumak isteyeceksiniz. Umarım 100 yaşıma gel(irsem)ince bu kitap aklıma gelir de kırışık yüzümde bir tebessüm oluşur.

Bu kitabı arkadaşımın yazarını önermesiyle seçtim. İlk bu kitabı seçtim çünkü siz de tahmin edersiniz ki kapağı ''Gelsene, beni okusana.'' diyordu. İlk defa bu tarz deniyorum, eminim ki son olmayacak. Murat Menteş beni kendisine hayran bıraktı, hayır hayır abartmıyorum; hayran oldum. Bu nasıl hayal gücü, bu nasıl üslup? İtiraf etmeliyim ki bazı cümleleri kahkahayla okudum. Yüzümde gülümsememle devam etti kitap.
İçeriğe geleyim yavaştan: Yazar, Ruhi Mücerret adlı yaşlı-100 yaşındaki biri kadar yaşlı- bir adamın hayatını ele alıyor. Civan Kazanova isimli bir gencin de romana dahil olmasıyla sayfalar akıp gidiyor. İçeriği tam olarak söyleyemiyorum çünkü belli bir konu yok. Ancak şunu söyleyebilirim ki yazarımız toplumsal yozlaşmayı, reklamların kitlelere verdiği zararı mizahi bir dille işliyor. Bu da kitabı akıcı yapıyor.

Kitabımızı ilgi çekici kılan unsurları söylersem: Roman kahramanlarının isimleri bkz: Ruhi Mücerret, Civan Kazanova, Korkut Üneli, Masum Cici...
Bana göre diğer ilginç kısım da kitabın bölümlerinin sonrasında Ruhi Mücerret'in ''Mezar taşıma bunu yazdıracağım.'' ve Civan Kazanova'nın ''Bu olmasaydı ben icat ederdim.'' cümleleridir.

Tavsiye etmeyi de unutmuşum. Okuyun, pişman olmazsınız. :)

Sami Renkyorgancı 
27 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın üslubu gerçekten çok etkileyici ilk başta neler oluyor diye konuya odaklanmaya çalışırken, karakterlerin kusursuz yapısını farkediyorsunuz ve gerçekten içine çekiyor üstadın diğer kitaplarını da sabırsızlıkla okumak için listeme koydum bile mutlaka okuyun..

Kitaptan 779 Alıntı

elif bayram 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

- Hayat nasıl gidiyor?
- Yaşayan birisine sor.

Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 15)Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 15)
Özge 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bazen kötüler, nadiren de iyiler kazanır. Çoğunlukla herkes kaybeder."

Ruhi Mücerret, Murat MenteşRuhi Mücerret, Murat Menteş
Çiğdem Aksoy Kahraman 
29 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk aşk unutulmazmış. Peki ya son aşk? Ölürken ruhunuzun bedeninizden sökülen o son parçası? Camilerde omuz omuza duran kambur ihtiyarların kalbi büsbütün boş mu sanıyorsunuz? Peh.

Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 47)Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 47)
yasemin 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mezar taşıma, "sizi ayakta karşılayamadığım için özür dilerim" yazdıracağım.

Ruhi Mücerret, Murat MenteşRuhi Mücerret, Murat Menteş
Çiğdem Aksoy Kahraman 
04 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mezar taşlarındaki ölüm tarihleri, ölülerin bizi kaç yıldır beklediğini gösterir.

Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 206)Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 206)
elif bayram 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aklımı kaçırdığımı düşünebilirsiniz. Bir insan acıdan delirdiğinde, diğerleri onun acısını değil, deliliğini görürler.

Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 144)Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 144)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
29 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Mezar taşıma, yaldızlı harflerle 'Nutella'nın tadı hâlâ damağımda' yazdıracağım!"

Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 64)Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 64)
78 /

Kitapla ilgili 3 Haber