·
Okunma
·
Beğeni
·
10,9bin
Gösterim
Adı:
Derde Deva Randevu
Baskı tarihi:
18 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058108813
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Zamanda edebî bir seyahat
[Müteveffa yazarlarla söyleşiler]

Dostoyevski’yle sohbet etmeyi kim istemez?
Shakespeare’e akıl danışmayı, Fârâbî’yle tanışmayı, Nietzsche’ye sorular sormayı?

Derde Deva Randevu, imkansızı başarıyor.
Okuru, zamanda edebî bir yolculuğa çıkarıyor.
***
Kitapta, romancı Murat Menteş’in 11 yazarla yaptığı hayalî söyleşiler yer alıyor:

Fârâbî
Shakespeare
Dostoyevski
Hacı Bektaş-ı Veli
Nietzsche
Hüseyin Rahmi
Agatha Christie
Neşet Ertaş
Kurt Vonnegut
Orhan Veli
ve Bukowski.

Onlara sorular yöneltiyor Menteş. Cevaplar ise yazarların eserlerinden geliyor.
***
Hakan Karataş’ın sahne sahne çizdiği bu söyleşiler, büsbütün canlılık arzediyor.

Hüseyin Rahmi’yi Heybeliada’da, Dostoyevski’yi St. Petersburg’da, Orhan Veli’yi Boğaziçi’nde görüyorsunuz.
***
İlginç bilgiler ve şaşırtıcı detaylarla yüklü, adeta sihirli bir kitap Derde Deva Randevu.

Tecrübeli okura hatırlatmalarda bulunuyor, keşifler yapma imkânı sunuyor.

Yeni okurlara ise yazarları ve eserlerini ana hatlarıyla takdim ediyor.
***
Derde Deva Randevu’da diyalog şeklinde kurgulanan metinler, yazarlarla ‘yakınlık’ duygusu veriyor.

Soru - cevaplarla ilerleyen kitap yazarların düşüncelerinin nedenlerini anlamayı sağlıyor.

Şaşırtıcı, eğlenceli ve etkileyici bir kitap.

Öğrenciler ve ömür boyu öğrenmeye devam edenler için ideal…

Zincirleme beyin fırtınası!

Derde Deva Randevu enteresan, matrak ve bilgi dolu.
120 syf.
·7 günde
FARABİ
SHAKESPEARE
DOSTOYEVSKİ
HACI BEKTAŞ-I VELİ
NIETZSCHE
HÜSEYİN RAHMİ
AGATHA CHRISTIE
NEŞET ERTAŞ
KURT VONNEGUT
ORHAN VELİ
BUKOWSKİ

Yıldızlar karması,şampiyonlar ligi gibi liste değil mi?

11 sanatçı,11 yazar, 11 düşünür, 11 ölümsüz beyin,11 apaydın.

Bunun yanı sıra kimi yakın zamanda,kimi uzun yıllar önce bedenen ölmüş olan bu yıldızlarla röportaj tadında,sohbet tadında, çizgi roman tadında hazırlanmış dahiyane konsepti oluşturan akıl küpü,cümle mühendisi yazar Murat MENTEŞ ve çizer Hakan KARATAŞ.

Futbol maç spikeri Ertem ŞENER'in, 2009 yılında Manchester United-Beşiktaş maçında hayati bir kurtarış yapan Beşiktaş kalecisi Rüştü'ye "her yerinden öperim Rüştüüüüüğ" dediği gibi kitabı bitirdiğim an aynı duygu patlamasına kapıldım.Murat Menteş' i zaten çok seven biri olarak fakat asla ne yazarsa yazsın pozitif önyargıyla yaklaşmayarak,eleştirerek,düşünerek,kayırmadan her kitabında yine yeni yeniden seviyorum. Bu kitapta beni en çok etkileyen şey kuşkusuz hazırlanan konsept ve sunum.Yer yer soru cevap,yer yer ise karikatürize edilerek sohbet baloncuklarıyla ustaca hazırlanan bir eser.

Neydi kitap okumak? Kitap okumak;sizi yıllar yada yüzyıllar önce yaşamış iyi insanlarla buluşturmaktı değil mi?Bu bir kitap karakteri de olabilir,bir yazar da.İşte Murat Menteş ve Hakan Karataş bu kitabı okuyan herkesi o 11 yıldızla buluşturdu.Sanki hiç ölmemişler gibi,sanki bir sanat dergisine;sanata dair,aşka dair,savaşa ve barışa dair,paraya dair,iyi ve kötüye dair,kadın ve erkeğe dair,ahlaka dair,ahlaksızlığa dair kısaca hayata dair görüşlerini bilgi ve birikimlerini anlattıkları bir felsefe şöleni.

Evet,düşündürürken bu sefer güldürmedi diğer kitapları gibi.Evet,kıvrak ve keskin zekasıyla kelimelerle de raks etmedi bu kitabında.Evet,kelime dağarcığıma enteresan kelimeler de katmadı.Ama beni o 11 güzel insanla buluşturup,RANDEVULAŞTIRIP  tepeden tırnağa felsefeye doyurdu.11 röportajdan en güzeli hangisi derseniz hepsi derim.Birini ayırsam diğerinin hatrı kalır.Çünkü hepsi DERDE DEVA.Kitabın sonunda 1.cildin sonu yazısını görünce işte ben de Ertem ŞENER gibi "her yerinizden öpüyorum" demek istedim.1.cildin sonu demek 2.cilt de geliyor demek.Ne dolu,ne donanımlı bir adamsın ki,ölü insanları onlar kadar iyi bilip tanıyıp kendi sorduğun sorulara yine onlar namına yada eserleriyle kendin cevap veriyorsun.Üstelik takdim kısmında "Bu muteber müelliflerle muhataplık mertebesine layık mıyım?" diye tevazu ederek.

"Aceleye mahal yok.Tekerleği,icat eden adamın elinden kapıp uçağa takamayız. ELİNİZDEKİ KİTABIN DEĞERİ,SİZİ,DAHA BÜYÜK FAYDALAR TEMİN ETMEK ÜZERE KİMİ YAZARLARIN ESERLERİNİ OKUMAYA AZMETTİRMESİYLE BELİRECEKTİR.Kitap okumanın bir randevu olduğu,bu randevunun hemen her zaman bir dertleşme ve/yahut deva arayışı anlamına geldiği kabulüyle hareket ediyorum."

(Takdim kısmı-Önsöz)

Her yerinden öperim dedim ya,ben beyninden öpeyim sadece,her yerine say sen güzel adam.  :)
120 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Bu Murat Menteş ile ilk tanışlığım. Ama kendisiyle çok yakın arkadaş olduk şimdiden. Arkadaşlığımızı sürdürmeyi düşünüyorum. Bu kitapda Murat Menteş beni isimlerini sıkca duyduğumuz dahi üstatlarla tanıştırdı. Karşılıklı çay içtik. Sohbet ettik. Bir tek Bukowski ile kadeh kaldırdık.

Bu kitapta Murat Menteş -Fârâbî, Shakespeare, Dostoyevski, Hacı Bektaş-ı Veli, Nietzsche, Hüseyin Rahmi, Agatha Christie, Neşet Ertaş Kurt Vonnegut, Orhan Veli
ve Bukowski ile sohbet etmemiz için zaman yolculuğuna çıkardı bizi. Aralarından tanıdıklarım, okuduklarım, fikirlerini düşüncelerini bildiğim üstatlar da vardı. Kitabı okuyarak onların yazdıklarını, okuduklarımı hatırladım. Tanımadıklarım hakkında ise bir fikir sahibi oldum. Her birine olan ilgim arttı. Eserleri ile tanışmak için sabırsızlık duyuyorum.

Zaten kitap alıntılarla yazılmış bir eser. Murat Menteş bizi aydınlatacak sorular soruyor. Hakan Karataş bize okurken zevk verecek çizimler yapmış. "Derde deva randevu" başlı başına büyük bir emek. Çok ince çalışılmış. Bu 1. ciltti. Bulabilirsem 2. cildi de okumak isterim.
120 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Mutluyum, mutluyum, mutluyum...

Öncelikle kitapta 11 yazarla yapılan hayali söyleşiler var ve cidden kendinizi bu ortamda röportajı yapan kişi gibi hissediyorsunuz.
Kitapla ilgili araştırma yaparken bir başlıkla karşılaştım; "Ölüleri mezarlarından kaldıran kitap." Kesinlikle tam olarak bu betimlemeyi anlatıyor.

Kitaptaki 11 yazar;

Farabi
William Shakespeare
Fyodor Dostoyevski
Hacı Bektaş Veli
Friedrich Nietzsche
Hüseyin Rahmi Gürpınar
Agatha Christie
Neşet Ertaş
Kurt Vonnegut
Orhan Veli Kanık
Charles Bukowski

Bütün yazarlarla olan hayali söyleşiyi okurken heyecanlıydım ama en çok "Neşet Ertaş"ı okurken heyecanlandım. Hem hemşehri olmak hem de bu güzelim türkülerin o gönülden çıkması...
Ve onun kıymetini öldükten sonra da bilmediğim için mutluyum...
Neşet babanın türküleriyle büyüdüm diyebilirim.

Neşet babanın da dediği gibi bizim buralarda 'seni seviyorum' denmez, 'gurban olurum saa' denir.

#49432928
#49433077
#49433492

Daha sevgimi ve mutluluğumu nasıl anlatabilirim ki?

Diğer yazarlara da gelecek olursak onlardan da beni en çok etkileyen
Friedrich Nietzsche ile olan söyleşi etkiledi.

Bir filozof ne olmak ister?
-İyi bir dansçı olmak ister.

"Politikacı, insanları ikiye ayırır: Maşalar ve düşmanlar."

#49429579
#49429678
#49430037

Cidden derda deva randevu...
Hem mizah, hem bilgi.

Bu güzelim kitapla sizi başbaşa bırakmak istiyorum.
120 syf.
Murat Menteş kafası farklı çalışan, sıra dışı bir yazar. Romanlarını severek okuduğum isimlerden birisi. Dün bir arkadaş ziyaretimde Derde Deva Randevu’yu gördüm. Önce yeni kitabı olduğunu anlayamadım. Çünkü bir çizgi roman kapağı gibi tasarlanmıştı. Zaten kitaptan haberim yoktu. Sonra, sağ olsunlar hediye ettiler bana. Nitekim kitabın eleştirebileceğim ilk tarafı fiyatı olabilir. 120 sayfa için 25 TL çok yüksek bir meblağ bence.

Murat Menteş farklı bir tarza imza atmış bu sefer. Dünya ve Türk fikir, edebiyat hayatında iz bırakmış 11 farklı isim belirlemiş. Muhtemelen favori adamları Menteş’in. Sonra hepsi de müteveffa olan bu 11 kişi ile onların eserlerinde yahut röportajlarında geçen sözleri eşliğinde söyleşi yapmış. İyi de yapmış, olmuş yani…

Murat Menteş romanlarının bölüm başlarında ve içlerinde çok sıkı aforizmalar olur. Burada da onlardan fazlasıyla var. Bazılarına hayran kaldım ve alıntıladım zaten.

Kitap bir çizgi roman tarzında kurgulanmış. Tamamı değil tabii, nesir kısımları daha fazla ancak çizgi roman kısımlarını daha bir sevdim. Çizeri de ayrıca kutlamak isterim. Çocukluğumda her serisini defalarca okuduğum TAY Yayıncılık imzalı Teksas, Tommiks, Kaptan Swing’lere gittim resmen ki, hedef buydu zaten.

Güzel taraflarından birisi de şu: en sonda “1. Cildin Sonu” yazması… Devamı gelecek yani…
120 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Murat Menteş denince akla farklılık geliyor ve bu defa bir kitaptan daha çok kıymetli sanatçılarla tadına doyulmaz bir söyleşiyle bizimle. O kadar güzel cümleler vardı ki başlar başlamaz altını çizmeye başladım bir yerlerin. Utanmasam hepsini çizecektim neredeyse :) Farabi, Shakespeare, Dostoyevski, Hacı Bektaş Veli, Nietzsche, Hüseyin Rahmi, Agatha Christie, Neşet Ertaş, Kurt Vonnegut, Orhan Veli ve Bukowski'den oluşan 11 kişilik dev kadroyla günümüz toplumunu, erdemi, ahlakı, aşkı, parayı ve bir çok değerli konuyu üstünkörü de olsa söyleşme fırsatı verdi bize. Gurban olduğumun Neşet Ertaş'ı ne de güzel anlattı öyle aşkı :) Nietzsche her zamanki gibi tutarlı bir tutarsızlıkla yaktı yine devreleri :) Hacı Bektaş Veli'nin iyimserliğinden istedim okurken ve Dostoyevski "Hayatın anlamı hayattan değerlidir." diyerek düşündürdü, sorgulattı. Hepsinin yanı sıra Menteş donanımıyla kendine hayran bıraktı bir kez daha ve çok iyi bir çizenle tanışmama vesile oldu. Hakan Karataş, Menteş'in diyaloglarını adeta yaşattı çizimleriyle. Dostoyevski ile aynı masada oturmak çok keyifliydi :) 16 yaşlarından itibaren herkes okumalı ve okuma yönü hakkında kılavuz edinmeli bu kitabı kendine diye düşünüyorum.
https://www.instagram.com/...;igshid=8jblwq8m99jm
120 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Merhaba!
Yeni tanıştığım enfes bir yazar Murat Menteş.

Eser içerik olarak lezzet katmanlarında gezdirdi beni. Dünyadan memleketimize nam salmış, derin hülyaların seyrinde bize öncü olan 11 üstad ile bir yolculuk sunuyor.

Bir eseri elinize aldığınızda heyecana kapılırsınız değil mi? Acaba duygu olarak veya bilgelik olarak benliğime neler katacak, beni hangi diyarlarda gezdirecek, ruhumdaki tılsımı hareketlendirecek mi diye?

Hemen cevaplayayım bu eser;karşılıklı sohbet konuşma havası içinde olması, yazarın evrenine o döneme seyahet bileti sunması hasebiyle tüm satırları yaşattı diyebilirim, görsel olarak sunulan sayfalar bir o kadar samimiyetin dozunu şaha kaldırır cinsten.

Sevdiğim 11 isim bu denli güzel işlenebilirdi, teşekkürler Murat Menteş.

Ben serinin ikincisini almaya gidiyorum!
İyi Okumalar...
120 syf.
·Puan vermedi
DERDE DEVA RANDEVU - MURAT MENTEŞ

"Kitaplardan vazgeçmeyin. Zerre kadar aklı olan herkes kitapların iyi olduğunu bilir."

*İlk olarak Hafife Alma adlı karakterle zamanda yolculuğa çıkmayı ve sevilen yazar,şair, filozoflarla komik ve manalı sohbet etmeyi planlamış Murat Menteş. Sonradan yazamamış, romanlaştıramamış ama fikir de çok güzel olduğundan kendisi, muhayyel bir yolculuğa çıkıp Dostoyevski, Nietzsche, Orhan Veli, Neşet Ertaş, Bukowski, Fârâbî, Shakespeare, Agatha Cristie, Hacı Bektaş-ı Veli, Hüseyin Rahmi, Kurt Vonnegut gibi büyük isimlere sorular yöneltmiş ve dertleşmiş. Hakan Karataş da muazzam çizisiyle destek olmuş.

#alıntı : "M.M: Aşka inanıyor musunuz ?
BUKOWSKI: Aşk, gerçekliğin ilk ışıklarıyla dağılacak bir sistir."

#alıntı : "M.M: Ömür boyu yokluk çektiniz ama kimseye eyvallah etmediniz?
NEŞET ERTAŞ: Bin şükür.. Gölgeye girenin gölgesi olmaz."

#alıntı : " M.M: Öfkeli biri misiniz?
NIETZSCHE: Umarım değilimdir?"

#muratmenteş #derdedevarandevu #kitapolaj #kitapönerisi #kitaptavsiyesi
120 syf.
·10/10 puan
Kitapta Türk ve dünya edebiyatına yön vermiş 11 usta ile Murat Menteş “ahiret röportajı” yapmış. Karikatür ve çizimlerle hem anı yaşıyorsunuz hem kitap çok daha akıcı oluyor. Bazı yerler sosyal medyada çok sık karşılaştığımız özlü sözler olsa da; okuduğum yazarlar olduğu için onların özüne dokunulmadan ve baymayan bir çalışma olmuş. 2 saatlik yolculuklarda okunabilecek bi kitap.
120 syf.
·Puan vermedi
Ters bir kitap. Çoğu yazar bu kitabın içindeki 11 kişinin görüşlerinin bir ucundan tutup sayfalarca döküman hazırlayıp, üstüne söyleşiler yapıp denemeler yazarken, Murat Menteş 11 kişiyi değirmen gibi öğütmüş. En değerlilerini alıp güzel bir ekmek yoğurmuş. Her cümlesinde farklı kitapların damıtılmış hali mevcut.
120 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
"Yazarları ve eserlerini genel hatlarıyla tanıtmak; tecrübeli okura hatırlatmalarda bulunmak; yolun başındaki okurlara kılavuzluk etmek..."

Kitabın 'Takdim' bölümünde bu açıklamaya yer veriliyor. Aslında amacını gayet yeterli biçimde açıklayan bir cümle... "Dostoyevski, Nietzsche, Orhan Veli, Neşet Ertaş, Bukowski, Fârâbî, Shakespeare, Agatha Christie, Hacı Bektâş-ı Velî, Hüseyin Rahmi ve Kurt Vonnegut" işte bu 11 önemli isim ile karşılıklı birer sohbet şeklinde kurgulanan kitap, okuyucuyu yeterince tatmin ediyor. Adeta kendinizi kitabın içerisine yerleştirip bu isimlerle bir iki kelâm etme fırsatı bulmuş gibi hissediyorsunuz. Her birinin eserleri ve dünya görüşü hakkında fikirler ediniyorsunuz. Ayrıca belirli yerlerde bulunan muhteşem çizimlere de parantez açmak gerekiyor.

Kısacası bir kitabı okuyarak birçok kitap hakkında fikir sahibi olabileceksiniz. Bir solukta biteceğine eminim daha sonra zaten geriye dönüp defalarca göz gezdireceksiniz.:)
Yan yana yürümeyelim diye dar yapılmıştı kaldırımlar
Ve yan yana yürümeyelim diye dar kafalıydı insanlar
Ve bu yüzden düşünmeyi bırakıp sevmeyi denedik,
Sarılırsak yanarız deyip aşkı hep uzaktan sevdik...
Murat Menteş
Sayfa 107 - APRİL Yayıncılık, 3.Baskı, 2019.
"Kitap okumanın bir nevi randevu olduğu, bu randevunun hemen her zaman bir dertleşme ve/yahut deva arayışı anlamına geldiği kabulüyle hareket ediyorum."
Hangi çiçek, diğerini "sarı açtı " diye ayıplar?
Hangi kuş, farklı ötünce diğerine yasak koyar?
Derisinden, dilinden ötürü öldürülüyor insanlar.
Ah insanlar! Her şeyi bulup kendini bulamayanlar...
Murat Menteş
Sayfa 107 - APRİL Yayıncılık, 3.Baskı, 2019.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Derde Deva Randevu
Baskı tarihi:
18 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058108813
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Zamanda edebî bir seyahat
[Müteveffa yazarlarla söyleşiler]

Dostoyevski’yle sohbet etmeyi kim istemez?
Shakespeare’e akıl danışmayı, Fârâbî’yle tanışmayı, Nietzsche’ye sorular sormayı?

Derde Deva Randevu, imkansızı başarıyor.
Okuru, zamanda edebî bir yolculuğa çıkarıyor.
***
Kitapta, romancı Murat Menteş’in 11 yazarla yaptığı hayalî söyleşiler yer alıyor:

Fârâbî
Shakespeare
Dostoyevski
Hacı Bektaş-ı Veli
Nietzsche
Hüseyin Rahmi
Agatha Christie
Neşet Ertaş
Kurt Vonnegut
Orhan Veli
ve Bukowski.

Onlara sorular yöneltiyor Menteş. Cevaplar ise yazarların eserlerinden geliyor.
***
Hakan Karataş’ın sahne sahne çizdiği bu söyleşiler, büsbütün canlılık arzediyor.

Hüseyin Rahmi’yi Heybeliada’da, Dostoyevski’yi St. Petersburg’da, Orhan Veli’yi Boğaziçi’nde görüyorsunuz.
***
İlginç bilgiler ve şaşırtıcı detaylarla yüklü, adeta sihirli bir kitap Derde Deva Randevu.

Tecrübeli okura hatırlatmalarda bulunuyor, keşifler yapma imkânı sunuyor.

Yeni okurlara ise yazarları ve eserlerini ana hatlarıyla takdim ediyor.
***
Derde Deva Randevu’da diyalog şeklinde kurgulanan metinler, yazarlarla ‘yakınlık’ duygusu veriyor.

Soru - cevaplarla ilerleyen kitap yazarların düşüncelerinin nedenlerini anlamayı sağlıyor.

Şaşırtıcı, eğlenceli ve etkileyici bir kitap.

Öğrenciler ve ömür boyu öğrenmeye devam edenler için ideal…

Zincirleme beyin fırtınası!

Derde Deva Randevu enteresan, matrak ve bilgi dolu.

Kitabı okuyanlar 1.779 okur

  • cyanea lamarckii
  • Sare Onur
  • Merve karaman
  • Alper Kalyoncu
  • ily
  • Andaç
  • ş
  • Alev HAKTAN
  • DİVANE
  • Edosch

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.9 (189)
9
%25.9 (169)
8
%21.7 (142)
7
%13.2 (86)
6
%5.7 (37)
5
%1.7 (11)
4
%0.8 (5)
3
%0.5 (3)
2
%0.6 (4)
1
%1.1 (7)

Kitabın sıralamaları