Hakan Karataş

Hakan Karataş

Çizer
8.5/10
127 Kişi
·
307
Okunma
·
0
Beğeni
·
89
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
120 syf.
Murat Menteş kafası farklı çalışan, sıra dışı bir yazar. Romanlarını severek okuduğum isimlerden birisi. Dün bir arkadaş ziyaretimde Derde Deva Randevu’yu gördüm. Önce yeni kitabı olduğunu anlayamadım. Çünkü bir çizgi roman kapağı gibi tasarlanmıştı. Zaten kitaptan haberim yoktu. Sonra, sağ olsunlar hediye ettiler bana. Nitekim kitabın eleştirebileceğim ilk tarafı fiyatı olabilir. 120 sayfa için 25 TL çok yüksek bir meblağ bence.

Murat Menteş farklı bir tarza imza atmış bu sefer. Dünya ve Türk fikir, edebiyat hayatında iz bırakmış 11 farklı isim belirlemiş. Muhtemelen favori adamları Menteş’in. Sonra hepsi de müteveffa olan bu 11 kişi ile onların eserlerinde yahut röportajlarında geçen sözleri eşliğinde söyleşi yapmış. İyi de yapmış, olmuş yani…

Murat Menteş romanlarının bölüm başlarında ve içlerinde çok sıkı aforizmalar olur. Burada da onlardan fazlasıyla var. Bazılarına hayran kaldım ve alıntıladım zaten.

Kitap bir çizgi roman tarzında kurgulanmış. Tamamı değil tabii, nesir kısımları daha fazla ancak çizgi roman kısımlarını daha bir sevdim. Çizeri de ayrıca kutlamak isterim. Çocukluğumda her serisini defalarca okuduğum TAY Yayıncılık imzalı Teksas, Tommiks, Kaptan Swing’lere gittim resmen ki, hedef buydu zaten.

Güzel taraflarından birisi de şu: en sonda “1. Cildin Sonu” yazması… Devamı gelecek yani…
120 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Murat Menteş denince akla farklılık geliyor ve bu defa bir kitaptan daha çok kıymetli sanatçılarla tadına doyulmaz bir söyleşiyle bizimle. O kadar güzel cümleler vardı ki başlar başlamaz altını çizmeye başladım bir yerlerin. Utanmasam hepsini çizecektim neredeyse :) Farabi, Shakespeare, Dostoyevski, Hacı Bektaş Veli, Nietzsche, Hüseyin Rahmi, Agatha Christie, Neşet Ertaş, Kurt Vonnegut, Orhan Veli ve Bukowski'den oluşan 11 kişilik dev kadroyla günümüz toplumunu, erdemi, ahlakı, aşkı, parayı ve bir çok değerli konuyu üstünkörü de olsa söyleşme fırsatı verdi bize. Gurban olduğumun Neşet Ertaş'ı ne de güzel anlattı öyle aşkı :) Nietzsche her zamanki gibi tutarlı bir tutarsızlıkla yaktı yine devreleri :) Hacı Bektaş Veli'nin iyimserliğinden istedim okurken ve Dostoyevski "Hayatın anlamı hayattan değerlidir." diyerek düşündürdü, sorgulattı. Hepsinin yanı sıra Menteş donanımıyla kendine hayran bıraktı bir kez daha ve çok iyi bir çizenle tanışmama vesile oldu. Hakan Karataş, Menteş'in diyaloglarını adeta yaşattı çizimleriyle. Dostoyevski ile aynı masada oturmak çok keyifliydi :) 16 yaşlarından itibaren herkes okumalı ve okuma yönü hakkında kılavuz edinmeli bu kitabı kendine diye düşünüyorum.
https://www.instagram.com/...;igshid=8jblwq8m99jm
120 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
"Yazarları ve eserlerini genel hatlarıyla tanıtmak; tecrübeli okura hatırlatmalarda bulunmak; yolun başındaki okurlara kılavuzluk etmek..."

Kitabın 'Takdim' bölümünde bu açıklamaya yer veriliyor. Aslında amacını gayet yeterli biçimde açıklayan bir cümle... "Dostoyevski, Nietzsche, Orhan Veli, Neşet Ertaş, Bukowski, Fârâbî, Shakespeare, Agatha Christie, Hacı Bektâş-ı Velî, Hüseyin Rahmi ve Kurt Vonnegut" işte bu 11 önemli isim ile karşılıklı birer sohbet şeklinde kurgulanan kitap, okuyucuyu yeterince tatmin ediyor. Adeta kendinizi kitabın içerisine yerleştirip bu isimlerle bir iki kelâm etme fırsatı bulmuş gibi hissediyorsunuz. Her birinin eserleri ve dünya görüşü hakkında fikirler ediniyorsunuz. Ayrıca belirli yerlerde bulunan muhteşem çizimlere de parantez açmak gerekiyor.

Kısacası bir kitabı okuyarak birçok kitap hakkında fikir sahibi olabileceksiniz. Bir solukta biteceğine eminim daha sonra zaten geriye dönüp defalarca göz gezdireceksiniz.:)
120 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Derde Deva Randevu, Murat Menteş'ten okuduğum ilk kitap oldu. Oldukça keyifliydi. Yazar bu kitabında 11 yazarla röportaj yaptığını düşünerek her bölüme farklı bir yazar sığdırmış ve yazarlara sorular yöneltmiş. Ardından da sorduğu sorulara yazar adına kendisi cevap vermiş. Böyle bir çalışma yaparak bizlere bir yazarı tanımak için onu görmenin, ne giydiğinin, ne yediğinin önemsiz olduğunu; asıl önemli olanın eserlerini okumak olduğunu bize çok güzel bir şekilde vurgulamış.

Kitaptaki en sevdiğim bölümler Dostoyevski, Agatha Christie ve Kurt vonnegut'a ait bölümlerdi. Ve Orhan Veli'ye daha fazla yer ayırmasını da isterdim. Bence kitap çok güzel derlenmiş. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar:):)

"Size bir şey söyleyeyim mi, biz oymuş gibi yaptığımız şeyiz. Yani neymiş gibi yaptığımıza dikkat etmeliyiz."
120 syf.
·2 günde
Hep Murat Menteş' in kitabı dedik ve ayıp ettik çünkü Hakan Karataş' a çok ayıp ettik. Süper bir birliktelik olmuş. 1.cildin sonu dediğine göre devamı gelecek ve bu beni çok mutlu etti. Kitabı gerçekten anlatmak çok zor hem keyifli hemde alıntılar cenneti gibi. Utanmasam bütün kitabı paylaşabilirimdi burada. Murat Menteş' i daha önce okuyup sevmenize gerek yok. Bence çok geç kalmadan okuyun, hatta başucunuzda dursun açın bir sayfa bir cümle okuyup kapatın.
Şimdiden iyi okumalar.
120 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kitapla ilgili hiç alıntı paylaşmadım . Şöyle ki; kitap zaten 11 ustanın sözlerinden alıntılar üzerine kurulu olduğu için ,neredeyse tüm kitabı paylaşma ihtiyacı duyacaktım. Dostoyevski' den Neşet Ertaş' a , Shakespeare'den Farabi'ye kadar geniş bir yelpazeden seçilmiş 11 yazarla, sohbet eder gibi aforizmalarını yerleştirmiş kendi deyimiyle 1. cilde Murat Menteş. Bize de 2. cildi beklemek düşüyor.
Hakan Karataş' ın muhteşem çizimlerine de yorum gerekmiyor.
120 syf.
·Puan vermedi
Murat Menteş' in Derde Deva Randevu kitabı çizgi roman şeklinde içerisinde Hakan Karataş' ın elinden çıkmış harika çizimler var. 11 ayrı ünlü üstat ile röportaj niteliğinde yazıları mevcut. Bu 11 üstat kim diye merak ediyorsanız hemen söyleyeyim; Dostoyevski, Nietzsche, Orhan Veli, Neşet Ertaş, Bukowski, Farabi, Shakespeare, Agatha Christie, Hacı Bektaş-i Veli ve Kurt Vonnegut..
.
.
Tam mevsime uygun bir kitap bence yaz mevsiminde eğlenceli şeyler insanın içini açıyor, asla sıkılmadan okunur. Harika öğütler ver içerisinde. Herkese tavsiye ediyorum
120 syf.
·2 günde·9/10
Haylaz,afacan,edebiyat mucidi Murat Menteş.Kendisiyle tanıştığımda şunu fark ettim ki,gerçekten çok doğal,kasıtlı olmamasına karşın fazlasıyla komik,tuhaf,haylaz bir çocuğu andırıyordu.Zekası hiperaktif Menteş'in.Kendisini tekrar ettiği eleştirisine sonuna kadar katılsam da kitabı çok beğendiğimi belirtmeliyim."Antika Titanik"kitabından alamadığım keyfi "Derde Deva Randevu"kitabından aldım diyebilirim."Dublörün Dilemması"ve "Derde Deva Randevu"artık Menteş'in en sevdiğim kitapları.

"Yeni Şafak" gazetesinde yazarken takip etmeye başladım Menteş'i.Politik görüşlerinden ve muhalif kimliğinden ötürü defalarca saldırıya maruz kaldı.Ardından "Ot"dergisinde yazmaya devam etti ve yazılarını keyifle okuyorum.Çok yazarla ve dostuyla arasının kötü olduğunu,çağırıldığı söyleşilerden bildiğimiz kadarıyla hitabetinin çok ama çok zayıf olduğunu,Fetö meselesinden dolayı basının çok ağrıdığı,Menteş hakkında bildiğim bazı gerçekler.Kitaba dönecek olursam;fevkalade mühim 11 yazarın dünyasına giriş bileti sunuyor kitap:Dostoyevski,Nietszche,Orhan Veli,Neşet Ertaş,Bukowski,Fârâbi,Shakespeare,Agatha Christie,Hacı Bektaş-i Veli,Hüseyin Rahmi ve Kurt Vonnegut.
11 üstadla sohbetimiz esnasında bilgi dolu bir serüvene çıktım.Okurken sıkılmadım.Altını çizmem gereken nice yerler vardı,ansiklopedi tadında minimal bir çalışma desem yeridir.Sıkılmadan not et,sırtını yasla ve bu serevüne bence sen de ortak ol.Menteş bizi zaman tüneline sokuyor.Uçuyoruz!
120 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Murat Menteş’ten okuduğum ilk kitap, daha önceki kitaplarını da çok konuşuldukları dönemde merak etmeme rağmen, hep araya başka kitaplar girince ertelendi kaldı...
Dili farklı, anlatımı sıkmıyor, aslında bir okumada bitirilecek akıcılıkta ama ben günlerdir 3-5 sayfa okuyup bıraktığım için süründü elimde...
Farabi, Shakespeare, Dostoyeski, Hacı Bektaş-ı Veli, Nietzsche, Hüseyin Rahmi, Agatha Christie, Neşet Ertaş, Kurt Vonnegut, Orhan Veli ve Bukowski ile aşk, para, erdem, siyaset, din, ahlak, inanç kısaca hayat üzerine karşılıklı fikir alışverişi yapmak isterseniz mutlaka okuyun... altı çizilecek çok şey bulacaksınız, bittiğinde 11 üstat ile sohbete devam edebilmek için “1 çay daha içseydik olmaz mıydı” diye düşünebilirsiniz.... ben çok severek okudum, kitabın sonunda “1.cildin sonu” diyerek 2.nin müjdesi verilmiş... umarım çok beklemeyiz

Yazarın biyografisi

Adı:
Hakan Karataş
Unvan:
Türk Çizer

Yazar istatistikleri

  • 307 okur okudu.
  • 19 okur okuyor.
  • 201 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.