·
Okunma
·
Beğeni
·
2072
Gösterim
Adı:
Derde Deva Randevu 2
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050380774
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Modern Türk edebiyatının özgün ve en etkili yazarlarından Murat Menteş yeni kitabı Derde Deva Randevu 2’yle Alfa Yayınları’nda!

Büyük beğeni toplayan Derde Deva Randevu’nun 2. cildinde Romancı Murat Menteş, bu defa sizi tam 13 yazarla sohbete davet ediyor: Konfüçyüs, Yunus Emre, Balzac, Ahmet Mithat, Arthur Conan Doyle, Halide Edib, Theodor Adorno, Orhan Kemal, Attilâ İlhan, Ursula K. Le Guin, Cemal Süreya, Umberto Eco ve Bruce Lee.

Menteş’in yönelttiği sorulara cevaplar, yazarların eserlerinden geliyor.

ZAMANDA EDEBÎ BİR SEYAHAT

Tecrübeli okura hatırlatmalarda bulunan, yolun başındaki okura kılavuzluk eden bu harika kitap, Hakan Karataş’ın yetkin çizgileriyle sinematografik bir deneyime dönüşüyor.

Derde Deva Randevu serisi, okura edebî ve felsefi bir zaman yolculuğu yaşatıyor.

(Tanıtım Bülteninden)
240 syf.
·Beğendi
Bu bir inceleme DEĞİLDİR. Bu bir isyandır. :)

Kitabı okurken aldığım bir kaç "bu kitaptan neden bu kadar çok alıntı yapıyorsunuz?" şikayeti, bu isyanı dile getirmeme sebep oldu.

Belirtmek isterim, bu kitabın her sayfasından "en az" üç soru - cevap, alıntı yapmaya değer. Ben daha fazla alıntı yapmamak için yeterince kendimle mücadele verdim. :)

Şikayetler için söylemek istediğim, "BANA YAPTINIZ, DİĞER OKUYAN ARKADAŞLARA YAPMAYIN! :)))
Çünkü diğer arkadaşların da bu kitaptan alıntıları bol olacak, eminim.

Kitap hakkında sadece "Vay canına!" Diyorum.
Umarım bu seri devam eder. Etmeli. Etsin. :))

Kitabı okumayı düşünen arkadaşlar, "daha fazla düşünmeyin, kesinlikle okuyun." :)
Kaleminizi lütfen kitabın arasından eksik etmeyin, bol kahveli , keyifli okumalar dilerim. :)
240 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
(Konfüçyüs, Yunus Emre, Balzac, Ahmet Mithat Efendi, Arthur Conan Doyle, Halide Edib, Adorno, Orhan Kemal, Attilâ İlhan, Ursula Le Guin, Cemal Süreya, Umberto Eco ve Bruce Lee...")
Bu yolculukta bize eşlik edecek olan üstatlar...
1. cilt özelinde öne sürülen en yaygın eleştiri kitabın tadının damağımızda kalması yani biraz kısalığı idi. Eleştiriler ve istekler göz önüne alınmış ve bu sefer 230 sayfalık bir kitap ortaya çıkmış. İsmi geçen her üstat ile sohbet havasında geçen diyaloglar bir satırda birden fazla bilgiye ulaşmamızı sağlamış. Birçok konuda birçok farklı görüşü dikkate almamızı sağlamış. Şiirleriyle ön plana çıkan bazı isimlerin de aslında düz yazıda da yetkin olduğunu anlamamız için çaba gösterilmiş.

Kitabı okuyacaklar için en önemli tavsiyem kalemi yanlarından ayırmamaları olacak zira altını çizeceğiniz çok fazla ayrıntı var. Sindire sindire okuyun ve kendinizi zamanın akışına bırakın:)
240 syf.
·9/10
M E R H A B A S İ Z E

Derde Deva Randevu'yu duydunuz mu?
Mevzu bahsimize konu olan kitap, çağımızın fiyakalı kaybedeni, zaman tüneli muhabiri, günümüzün serseri muhafazakari, marjinal yazar Murat Menteş beyefendinin son kitabı. Kitapta tarihteki karakterlerler ile röportaj yapmış birçok sorunun cevabını aramış bla bla bla. Bunu heryerde okursunuz. Benim takıldığım mevzu ise Menteş beyefendinin zekası. Ruhi Mücerret , Korkma Ben Varım , Dublörün Dilemması , Antika Titanik gibi kitaplarında polisiye maceralardan bahseder ama bir anda kendiniz gönül işleri bakanlığı yetkililerinden biri olmak isterken buluverirsiniz. Altını çizerek kitap okuyanlardansanız eğer kitaplarının birçok yerini çizip şu işareti yapmanız olası ":)".
"Erik olsam sana yuvarlanırım Şebnem "
"Seni görünce kader bana kredi açıyor "
"Ben senden yanayım Şebnem " diyerek romatik serserilikte level atlayıp içinde bulunduğu çağdan yaşamaktan mütevellit bir miktar da sıkıntıdadır. Yeri gelir Şeyhinden rica eder 70lere ışınlamayı, yeri gelir Allah'tan kendisine ve eşrafına razı gelmesini diler. Onu okurken dudaginizin kenarında bir miktar tebessüm olusturur,bazen de koca bir kahkahaya neden olur. Şebnem' e yazdığı mektupları okuyunca da "Ama yaaaaa" diyerek bir miktar kalp çarpıntılarına sebep olur.

Bu kitapta ise yazarlar,şairler,felsefeciler hatta dövüşçüler bile var. Gitmiş, üşenmemiş,ölü olduklarına aldırmamış onlarla röportaj yapmış. Kitabın birincisi de var ama ben 2 'den başladım. 1.sindeki isimler arasında Neşet Ertaş var. Tatli niyetine sona sakladım. :)

Kitapta ünlü camianin verdiği cevaplar eserlerinden, hayat kesitlerinlerinden ve röportajlarından alıntı olduğundan gerçekçi kılıyor bu bizimle oynadığı oyunu. Ayrıca bu karakterleri ve içinde bulunduğu serüveni Hakan Karataş da çizmiş. Çizgi roman niteliği de taşıyor bu yüzden.

Ben zevk alarak okudum. Murat Menteş iflah olmaz serseri ruhunu herzamanki gibi kitabına yansıtmış ve bundan dolayı tatlililiginin dozunu arttırmış.
Türk edebiyatının boyle vizyonu olan genç yazarlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Not: emniyet kemerinizi sıkı bağlayın, zira Menteş'in kağıt ve kalemden mürekkep zaman makinesindesiniz. 1970 ' de Umberto Eco ile Kadiköyde yürürken birden Attila Ilhan ile uzaya çıkacaksınız. Benden söylemesi. Ayrıca Menteş Orhan Gencebay 'ı çok sever. Alttaki şarkıyı da ona armağan ediyorum.

https://youtu.be/-DnTQtJCqik
240 syf.
·12 günde·9/10
Tıpki ilk kitapta olduğu gibi okuyucuya usta isimlerle muhabbet etme çok hakından tanıma fırsatı sunuyor. Sadece bir mülakat okumakla kalmıyor aynı zamanda yazarlara dair ince nüansları ve onlara dair okumalar konusunda da bir çok öneri sunuyor.
240 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Murat Menteş benim çok sevdiğim bir yazar ve bu seri açıkçası devam etmesini istediğim bir seri.Derde Deva Randevu 1'i de okumuş ve çok beğenmiştim.Bu kitabı ona göre çok daha doyurucu ve güzel buldum.Daha uzun kesitler olması kesinlikle daha tatmin edici olmuş,bence serinin 3. kitabı da gelmeli o da keyifle okunur diye düşünüyorum.
240 syf.
·63 günde·9/10
çok güzel detay ve noktalar seçilmiş. bilmediğim çok bilgi öğrendim. okunacak kitaplar sınıfına kaydettim. güzel kitaplar arada tekrar tekrar okunmalı bu da onların sınıfında
240 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İlk kitabın tadı damakta kalmışken çok bekletmemesi şahane oldu. Bu sefer kadro daha kalabalık, kitap daha dolu. Muntazam bir araştırma sonucu yazıldığı her halinden belli. Yazarların görüşlerini özenle seçtikten sonra onların cevaplarına sorular hazırlamak ve bu röportajlar için bir ramdevu hikayesi tasarlamak çok iyi düşünülmüş ve uygulanmış. Yazarın da çizerin de emeğine sağlık. Dört gözle devamını bekliyorum.
Alfa Kitap 'ın efsane eserlerinden birini okudum.. Gerçi sadece okudum demek az gelir, öğrendim, keyiflendim, güldüm, eğlendim Dünyadan ve ülkemizden tam 13 üstatın söyleşilerini okuyoruz kitapta, kimler yok ki.. Konfüçyüs, Yunus Emre, Balzac, Ahmet Mithat, ARTHUR Conan Doyle, Halide Edip, Theodor Adorno, Orhan Kemal, Atilla İlhan, Ursula Guın, Cemal Süreya, Umberto Eco, Bruce Lee.. Hakan Kurtaş'ın çizimleri, Murat Menteşe' nin değerli üstatlarla yaptığı söyleşi ile birleşince efsane güzel bir kitap haline gelmiş Hem özel, hem güncel soruların cevaplarını okurken kendimi tam da o dönemlere gitmiş, üstatlarlarla sohbet ediyormuşum gibi hissettim.. Meraklılarına tavsiye edilir
240 syf.
·Beğendi·10/10
Serinin ikinci kitabı Derde Deva Randevu 2, format olarak ilk kitabı andırsa da bıraktığı etki bambaşka. İlk kitabı röportajları ekranda izler gibi okumuştum, sinematografik diline hayran kalmıştım. Yazarların dev prodüksiyon tanıtım filmi gibiydi, yazar hakkında genel bir çerçeve çiziyor, merak uyandırıyordu. DDR2 okuru içine alan bir kitap olmuş, uzaktan seyretmiyorsunuz bu kez, tam da muhabbetin içindesiniz. Atmosfer çok daha ayrıntılı tasvir edilmiş, kitabın içeriği de artırılmış; hem yazar sayısı artmış hem de röportajlar uzamış. Çizimler artınca ayrıntılar artmış, dönem ruhu iyice netleşmiş, Hakan Karataş hüneriyle ortamlar hayaller ötesi güzel halleriyle canlanmış. Böylece yazarı kendi dünyasında ziyaret edip uzun uzun muhabbet ediyorsunuz. Yunus Emre sıkıldıkça açıp okunacak bir bölüm, Murat Menteş soruları hece ölçüsüyle sormuş Yunus Emre de kendi mısralarıyla cevaplamış, nasıl ahenkli nasıl keyifli! Daha çok nesir insanıyım, bana uzun uzun anlatılsın isterim ama Murat Menteş’in şiir kitabını merak ettim doğrusu. Benim için kitabın starı Ahmet Mithat oldu, tek hakkım olsa tanışmak isteyeceğim yazar kendisidir. Uçurumun kenarında olsak ve kendisine elimi uzatırken iki kere düşüneceğim yazar da Adorno’dur kusura bakmasın. Topyekün hakarete huysuzluk denir bi kere, doğruları söylesen bile.
Çok keyifli, çok doyurucu ve yine ilki gibi bizi süperstarlarla tanıştıran bir eser olmuş. Murat Menteş ve Hakan Karataş’ın zihinlerine, ellerine ve ruhlarına sağlık...
240 syf.
#derdedevarandevu 1’i okuduğumda 2.cildi merakla bekliyorum demiştim Şimdi 3.cildi merakla bekliyorum Bu işin sonu yok sanırım seriye bağladık gidiyoruz iyi de yaptık bence #derdedevarandevu2 yine enteresan,matrak,bilgi dolu ve eğlenceliydi.Fevkalade mühim dünyadan ve memleketimizden 13 üstad ile sohbet etmenin keyfini yaşamış olmaktan çok ama çok mutluyum Çizimleri söylemeye gerek bile yok yine muhteşemdi #okudumbitti #hakankarataş #alfayayınları #hayallervekitaplar #muratmenteş #kitapyorumum #tavsiyekitap
240 syf.
·14 günde·10/10
Kitabı okudukça bir sürü favori cümlelerim oldu. Mükemmel kitap hangisidir dense bu ve bu kitabın 1.si derdim kesinlikle. Edebiyatı seven herkes okumalı mutlaka. Okumadığınız yazarlara ait fikriniz oluşabilir ve yeni yazarların kitaplarına başlayabilirsiniz. Ben umberto eco yu okumak istiyorum mesela
Kısaca MÜKEMMEL
Merhabalar bu hikayeye başlamadan önce yazarımız da hikaye içinde ayrı bir karakterdir. Adeta zaman yolculuğu yapıyoruz. Eski efsanelere soru soruyoruz. Eğlenceli bir kitap. Ama çocukların ağır gelebilir belki bu kitap.Okumadan ilkini okumanıza gerek yok. Yazarın öbür kitaplarını okumamış biri oalrak bu kitabı beğendim.
.

MURAT MENTEŞ: Âşık olmuştunuz, hem de birkaç kez değil mi?

AHMET MİTHAT EFENDİ: Bir kimsenin göğsünde bir yurek bulunsun da hiç kimseyi sevmesin, bu mümkün mü?

.
.

MURAT MENTEŞ: Aşktan pek az bahsediyorsunuz, neden?

KONFÜÇYÜS: Çünkü aşk, dört nala giden at gibidir. Ne dizginden anlar ne söz dinler.

.
.

MURAT MENTEŞ: Tarih?

THEODOR ADORNO: Vahşetten insancıllığa götüren bir evrensel tarih yoktur ama sapandan bombaya götüren bir evrensel tarih vardır.

.
.

MURAT MENTEŞ: Sizce ahlakın en önemli işlevi nedir?

UMBERTO ECO: Bizim gibi düşünmeyenleri anlamaya çalışırken dürüst davranmamızı sağlaması.

.
MURAT MENTEŞ: Sevgili kimdir?

BALZAC: Sevgili, yanımızdayken de yanımızda yokken de aynı etkiyi uyandıran kişidir.

MURAT MENTEŞ: Çok acayipmiş.

BALZAC: Bir sevgili her şey değilse, hiçbir şeydir.
.

MURAT MENTEŞ: Nasıl özgür olacağız?

AHMET MİTHAT EFENDİ: Özgürlüğün birinci şartı, kendi ekmeğini kendi kazanmaktır. Başkasının ekmeğiyle yaşamak... çocuk, esir, hasta filan değilseniz mazur gösterilemez.

.
MURAT MENTEŞ: Birinin bize iyi gözle baktığını nasıl anlarız?

THEODOR ADORNO: Hımmm... Bir kişinin bize karşı iyi niyet besleyip beslemediğinin şaşmaz bir ölçüsü vardır: Bizimle ilgili zalim ve düşmanca sözleri bize nasıl aktardığı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Derde Deva Randevu 2
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050380774
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Modern Türk edebiyatının özgün ve en etkili yazarlarından Murat Menteş yeni kitabı Derde Deva Randevu 2’yle Alfa Yayınları’nda!

Büyük beğeni toplayan Derde Deva Randevu’nun 2. cildinde Romancı Murat Menteş, bu defa sizi tam 13 yazarla sohbete davet ediyor: Konfüçyüs, Yunus Emre, Balzac, Ahmet Mithat, Arthur Conan Doyle, Halide Edib, Theodor Adorno, Orhan Kemal, Attilâ İlhan, Ursula K. Le Guin, Cemal Süreya, Umberto Eco ve Bruce Lee.

Menteş’in yönelttiği sorulara cevaplar, yazarların eserlerinden geliyor.

ZAMANDA EDEBÎ BİR SEYAHAT

Tecrübeli okura hatırlatmalarda bulunan, yolun başındaki okura kılavuzluk eden bu harika kitap, Hakan Karataş’ın yetkin çizgileriyle sinematografik bir deneyime dönüşüyor.

Derde Deva Randevu serisi, okura edebî ve felsefi bir zaman yolculuğu yaşatıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 228 okur

  • Kemal DAVARCI
  • Gökay Kaba
  • Yeşim
  • İkbal Candan
  • Kürşad Karademir
  • Semih Acıelma
  • Sahra
  • Fatih
  • Şenol Taşçı
  • Yasır Alkan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.1 (33)
9
%29.2 (31)
8
%24.5 (26)
7
%9.4 (10)
6
%0.9 (1)
5
%2.8 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.9 (2)