Dublörün Dilemması

8,5/10  (413 Oy) · 
1.286 okunma  · 
357 beğeni  · 
5.147 gösterim
Murat Menteş, okumacı, tartışmacı, kavgacı, yani kışkırtıcı bir yazar arkadaşım. Onunla çekişirken çiçek açarsınız. Yazarlık macerasını ben de merakla izliyorum. Peşinen söyleyeyim, fiktif, tümden hayal ürünü metinler sevmem, fakat Murat Menteş'in birbiri peşi sıra kurduğu cümlelerin gücü, benim kendimce şikayetimi kuruntuya dönüştürdü. Ben, Murat'ın yaşındayken kelimelerle kasap gibi boğuşuyordum; Murat aksine, kelimeleri kırbaçlayıp cümleler içinde düzene sokuyor ve bunu pek mahirce başarıyor. Bu yüzden Dublörün Dilemması çok canlı, renkli, inceden felsefi çığlıklarla bezeli bir kitap ve hızla yaklaşan bir yazarı işaretliyor... Böyledir, edebiyat kavgayla başlar huzurla sona erer derler; gerçi ben görmedim, hayırlısı Murat için olsun!..
-Nihat Genç-

Çok acayip. Çok tuhaf. Müthiş!.. Böyle bir kitabın yazıldığına inanamıyorum. Okuyun, siz de inanamayacaksınız!
-Hakan Albayrak-

Dublörün Dilemması ilginç, heyecanlı, eğlenceli, derinlikli...
bir roman. Ama galiba en önemli özelliği, bize sözcüklerin gücünü hatırlatması. Hiperaktif bir zekanın ürünü, bu baş döndürücü macerayı okumak büyük keyif! Ben sevdim eller alsın.
-Alper Canıgüz-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2005
 • Sayfa Sayısı:
  263
 • ISBN:
  9789750503221
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Hatice gürsoy 
12 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Düş gücüne hayran olduğum Murat Menteş'in okuduğum ikinci kitabı. Yazarın kurguladığı her şeyi okuyabilirim. İsimleriyle müsemma karakterlerin başına gelenler ne kadar sıradışı olursa olsun, yazarın samimi üslubu olayları inanılır kılıyor.
Ruhi Mücerret kadar şaşırtıcı olmakla beraber, Dublörün Dilemması gülümseten bir kitap değil. Aksine melankolik bile diyebilirim.

Elif Büşra Yılmaz 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Afili filintalar grubundan Murat Menteş'in kelime oyunlarıyla, zekanızı zorlayacak tesadüflerle, karakterlerin şahsına münhasır şapşallıklarıyla alışılmışın dışında, bir o kadar da sakin ilerleyen Nuh Tufan'ın hayatından bir kesit...

Meşrebi Kalender 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Bazı aksiyon filmlerinde daha selamun aleyküm demeden, seyirciyi hipnotize etmek için, arabalar havada uçuşur, bombalar patlar vs. Murat Menteş de aynı “taktiği” kitaplarında uyguluyor.

( Taktik kelimesine takıldıysanız, bakmayın siz bu faninin kusuruna hasedimden “yöntem” demedim. Amma yöntem deyüp de geçme tanı….Bu yöntem Michael Bay’ınki gibi içi boş görsel efektler dolu saçmalıklar değil, Guy Ritchie’nin filmlerindeki yöntem gibi, içi anlam dolu bir kurmaca cümbüşü….)

Bu Kitapta da ilk sayfasından itibaren çok keyifli bir curcunanın içine itiliyorsunuz ve benim kadar kaba biriyseniz ilk tepkiniz “ ne oluyoğ laaa bebeğ” şeklinde dudaklarınızın kenarından aşağıya doğru süzülüyor.

Bazı bazı, amma katiyen çok fazla değil, bir cambazın burnu ile piyano çalıp aynı anda ayak ve elleri ile top çevirmesi gibi, zorlama; bakın ne kadar farklı cümleler kurabiliyorum tarzında, cümlelere de rastlıyoruz.

“Bu adam arkadaşım olsun 10 Milyon borcum olsun” dedirtecek kadar samimi bir dili var. Sanki bir şey okumuyorsunuz da, Mahallenin en zıpçıktı çocuğu karşınıza geçmiş olayı ballandıra ballandıra size anlatıyor.

Aynı olayı farklı karakterlerin anlatımıyla okudukça yazarın oluşturduğu kurguya hayran kalıyorsunuz.

Son sayfadaki süprizi ise takdire şayan afilli bir fırlamalık örneği.
Cebren okutunuz efenim…

Duygu 
31 Mar 13:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Murat Menteş'in kıvrak zekasına hayran kalmamak elde değil. Bilgi ve kültür birikimini de yansımış. Hiç beklemediğiniz bir şekilde ilerletip bitiriyor. Hem güldüm hem eğlendim hem de şaşırdım okurken. Alkışı hak ediyor.

Uğur D. 
 01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · 7/10 puan

Spoiler Olabilir (Sadece Bir Cümle ve İlk Paragraf)

Farklı bir yazım, farklı bir kitap. Abartıldığı kadar güzel mi diye sorulursa bana göre değil ama kitabın değişik bir albenisi olduğu da bir gerçek. Menteş kendini çok hızlı okutturuyor hatta çok da güzel oyunlar oynayıp okuru şaşırtıyor, mesela erkek olarak tanıdığımız bir karakteri kadın olarak okumaya devam ettirip bölüm sonunda da erkek neden kadın oldu diye sorup resmen okurla dalga geçebiliyor. Bu ve benzeri oyunlarında yüzümde hep bir tebessüm oluştu.

Kitap yer yer gereksiz bilgilerle de dolu ve yazarın akıcı kalemini bana göre kesinlikle yavaşlattırıyor, biraz daha kısa olsa kesinlikle daha hızlı okuttururdu kendini ve kitabın bayağı bir sayfası bunları biliyor musunuz tarzında bilgilerle dolu diyebilirim.

Murat Menteş'in ismi ile müsemma karakterleri çok çok hoşuma gitti ama Menteş'in tam manası ile karakter oluşturamadığı da su götürmez bir gerçek. Mesela kitabı 3 kişinin dilinden okuyoruz ama bölüm başlarında yazar bize kimden okuduğumuzu söylemese kesinlikle hiç ayırt edemeyiz. Nuh da aynı, Habo da aynı, İbrahim de aynı. Kitap boyunca biz karakteri aslında hep Murat Menteş'İn kendi ağzından okuyoruz; maalesef Menteş karakerlerini tam oluşturamayıp onlara bürünememiş de.

Hülya Yıldız 
07 Ağu 22:23 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tek kelimeyle muhteşem! Onu okurken çiçek açtım diyebilirim. Betimleme kabiliyeti yadsınamaz derecede güçlü noktası olmayan ve asla seni sıkmayan cümleler... Afilli Filintalar'a saygı ve sevgiyle !

kitabın henüz başlarındayım. kurgusunu sevdim kitap kendini okutuyor fakat bir kaç yerde gereksiz betimlemeler ve abartılı söylemler açıkçası pek hoşuma gitmedi. ama murat menteş in okuduğum ilk kitabı ve devamı gelir diye düşünüyorum.

insan_okur 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Sıcağı sıcağına hemen inceleme yapayım istedim. Bundan önceki okuduğum Murat Menteş kitabı Ruh-i Mücerret idi ve çok beğenmiştim. En azından gülmüştüm. Bu kitapta ne kurgu, ne edebiyat çok bir şey yok maalesef. Büyük bir beklenti uyandırmasın. Ara ara bölümlerde geçen güzel ders alınacak cümleler var o kadar. Kitap ise başkasının yerine dublör olarak geçmesi aşık olamasıyla başlıyor ve öyle devam ediyor.

Benim not aldığım kısa başlıklar şu şekilde:
- Yetimlik ve yetimhane konuları ( acı, yalnızlık v.b )
- Para ve kibir
- Şiddet ve kadına saygı
- Boynuzlanma ( aldatılma )
- Albino nedir ? Sıkıntıları nelerdir ?
- Afili Filintalar kimdir ? Hangi yazarlardan oluşur ? Devamlı atıfta bulunmuş.
- Eğitim sistemi ve Atatürk'ün yeri, önemi
- Çok çok farklı beyin ve çok farklı isimler örnek: Ötzi
- Evliliği hor görme ve beğenmeme.
- Kekemelik nedir ? Zorlukları ve sıkıntıları...

bu şekilde bir şeyler çıkardım. Edebi bir yanı yok maalesef kanımca. İyi okumalar...

Corpus 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapla ilgili söylenecek hem çok şey var hem de kelimeler bu kitabı anlatırken kifayetsiz. Murat Menteş'e ait okuduğum ilk kitap Dublörün Dilemması. Birkaç yıl önce okuduğumu ve ilk okumaya başladığımda çok şaşırdığımı anımsıyorum. Okuduğum hiçbir şeye benzemeyen cümleler olması bir yana, kitapta ilerleyemiyordum. Biraz okuyor, sonra cümlenin güzelliğinden ötürü geri dönüyor ve iki ileri bir geri okumaya devam ediyordum. Benim için yeri hep ayrıdır o yüzden. Kitaptan alabileceğiniz çok şey var ve okurken eğleneceğinizi düşünüyorum. :)

Özge Gürel 
22 Ağu 13:49 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Albino nuh tufan'ın bebek bezi krallığı olan ferruh ferman'ın dublörlü olarak yerine geçmesiyle başlayan bir solukta okuyabileceğiniz komedi türündeki macera kitabı.özellikle kitaptaki karakterlerin isimleri okuyucuları tıs tıs tıs diye güldürtecek cinsten.keyifli okumalar efendim

Kitaptan 313 Alıntı

Birini takip etmenin en iyi yolu, onun önünde yürümektir. Kimse önündeki kişi tarafından takip edildiğini aklına getirmez.

Dublörün Dilemması, Murat MenteşDublörün Dilemması, Murat Menteş

"Biliyor musun Hobbit?"
"Neyi?"
"Yanılgılarımızın çoğu, düşüneceğimiz yerde duygulanmak ve duygulanacağımız yerde düşünmekten doğar." Ve yanağımı öpüyor.
"Bir gözlük almalısın Geronimo."
"Neden?"
"Her defasında dudaklarımı ıskalıyorsun."

Dublörün Dilemması, Murat MenteşDublörün Dilemması, Murat Menteş

Falcı, müşterisinin göremediği bir şeyi görebilen kişidir: Onun bir budala olduğunu.

Dublörün Dilemması, Murat Menteş (Sayfa 202 - Ambrose Gwinnett Bierce)Dublörün Dilemması, Murat Menteş (Sayfa 202 - Ambrose Gwinnett Bierce)
Ahmet 
01 Eyl 01:36 · Kitabı okudu · 10/10 puan

" İltifatlar içinde hakikate en yakın duranlar,
sır olarak verilenlerdir. "

Dublörün Dilemması, Murat Menteş (Sayfa 102)Dublörün Dilemması, Murat Menteş (Sayfa 102)
Tuğba A. 
10 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mark Twain der ki: "Cennet ve cehennem hakkında ileri geri konuşmam, çünkü her ikisinde de dostlarım var."

Dublörün Dilemması, Murat Menteş (Sayfa 193)Dublörün Dilemması, Murat Menteş (Sayfa 193)
Mehmet Avcı 
24 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

“Sana rastlayıncaya kadar deli gömleğimin üzerine hep en iyi marka kazaklar, ceketler giydim.”

Dublörün Dilemması, Murat MenteşDublörün Dilemması, Murat Menteş

Kitapla ilgili 1 Haber