1000Kitap Logosu
Mesut Sevinç
Mesut Sevinç
Mesut Sevinç
TAKİP ET
Mesut Sevinç
@LastPanther
20 Eylül
3844 okur puanı
21 Eki 2019 tarihinde katıldı.
160
Kitap
71
İnceleme
3.276
Alıntı
50
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Mesut Sevinç
bir alıntı ekledi.
Gün gelir, daima yüzümüze gülen talih bize arkasını dönüverir. Kendi başımıza kalır ve son mücadelemizde ayakta kalmaya çabalarız. Kimileri gerçekten de ölürken yapayalnızdır, kimilerinin başucunda bekleyen dostları, akrabaları vardır, ama ne olursa olsun, insan yaşamının sonuna geldiğinde o karanlık tünele girerken yanına kimseyi alamaz.
11
675
Mesut Sevinç
Arsen Lüpen - Kibar Hırsız'ı inceledi.
288 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Arsen Lüpen... Maurice Leblanc pek büyük başarı sağlamayan birkaç roman yayımladı. "Ölünün Eseri", "Bitişik Dudaklar" gibi. Antoine Tiyatrosu'nda oynanan "Heyecan" adlı bir piyes yazdı, ama bu piyes halkta heyecan uyandırmadı. Bu arada büyük editör Laftitte "Her Şeyi Biliyorum" adlı bir magazin yayımlamaya başlamıştı. Laftitte, Leblanc'dan bir polis hikayesi yazmasını ister. Bu polis hikayesinin kahramanı Fransa için İngiltere'nin Sherlock Holmes'i ve Raffles'i ile eşdeğerde olmalıdır. Böylece ilk Arsen Lüpen sipariş üzerine ortaya çıkar. Henüz kahramanın adı Arsen Lüpen değil, Arsen Lopen'dir. Bu ad, o sıralarda yönetimle dalaşmakta olan Paris belediye meclisi üyelerinden birinin adından esinlenerek konmuştur. Lopen protestoda bulunur ve Leblanc kahramanının yurttaşlık durumunda değişikliğe gider. Arsen Lüpen bir hikaye kişisi olarak kendini hemen kabul ettirir. Sherlock Holmes'ten ve Raffles'ten olabildiği kadar ayrı bir kişiliktir. "Her Şeyi Biliyorum" aylık dergisinde değişik serüvenler geçirir. Bu serüvenler, sigara izmaritlerinden çıkarılan sonuçlara ya da ayak izlerine dayanmaz. bunların sırlarında o ağır cinayet havası yoktur. Arsen Lüpen'in havasında her şeyin açık, canlı, neşeli ve iyimser bir havası vardır. Herhangi bir kayıp ya da hırsızlık söz konusu olunca suçlanan Arsen Lüpen'dir. Arsen Lüpen hareketli, gözüpek, densiz bir kişidir. Komiserin (Müfettiş Ganimar) pestilini çıkarır. Gönülleri peşinden sürükler ve çoğunluğu kendinden yana çeker. Kazanılan parlak mevkilerle alay eder. Burjuvaları gülünç hale düşürür. Güçsüzlerin yardımına koşar. Bütün bu özellikleriyle Arsen Lüpen, kibar hırsız, çağının bir Robin Hood'dur. Arsen Lüpen, kendine önem vermez, en öldürücü silahları nükteli düşünceleridir. O anarşişt gibi yaşayan bir aristokrat değil, aristokrat gibi yaşayan bir anarşişttir. Her zaman şakacı ve sinsice alaycıdır. Gönlünü yaşantısının kadınına değil, yaşantılarının kadınlarına kaptırır. Bütün bu halleriyle Arsen Lüpen, en sonunda tiyatroda Andre Brüle tarafından gecelerce canlandırılmış ve kırk yıl sonra da Robert Lamoureux'nün çizgileriyle sinemaya uyarlanmıştır. Benim Arsen Lüpen'le tanışmam çocukluk yıllarıma dayanır. TRT'nin tek kanal ve siyah beyaz olduğu dönemde Ailecek severek izlediğimiz dizisi vardı. Sonraları Cağaloğlu yokuşunda kaldırımda satılan kitaplarına rastladım. Okul harçlıklarımdan biriktirdiklerimle ve yürüyerek gidip aldığım kitaplardan oldu. O günlerden hatırımda kalanlardan en çok "813" ve "Otuz Mezarlı Ada" en sevdiğim ve "Mavi Gözlü Kız" ise en az beğendiğim kitaplar olduğudur. Bu arada Arsen Lüpen'den esinlenip "Cingöz Recai" serisini yazan Peyami Sefa'yı da söylemek lazım. "Cingöz Recai" de Ayhan Işık'ın canlandırmasıyla sinemaya uyarlanmıştır. Netflix'in Lüpen dizisiyle, Arsen Lüpen'in kitaplarının kitapçı raflarında tekrardan yer bulması çok hoş. Son olarak dizisi güzeldi, film için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Keyifli Okumalar...
Arsen Lüpen - Kibar Hırsız
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
17
Mesut Sevinç
bir alıntı ekledi.
Niye insanlar birbirleriyle bu kadar uğraşırlar... Hem artık ölüm de kapıyı çalmıştı herhalde ki, insanların hakkımdaki lakırdıları beni bu kadar sarstı. Yoksa aldırır mıyım? Bilmez miyim hepsi kalleş, budala, hırsız, yalancı? Birbirinin ekmeğine, karısına, kızına, dükkanına göz diktiklerini bilmez miyim?
1
27