David Eddings

David Eddings

Yazar
8.7/10
332 Kişi
·
1.084
Okunma
·
50
Beğeni
·
2318
Gösterim
Adı:
David Eddings
Unvan:
Epik Fantezi Türünde Yazan ABD'li Yazar
Doğum:
Spokane, Washington, ABD, 1931
Ölüm:
Carson City, Nevada, ABD, 2 Haziran 2009
David Eddings'in eşi Leigh Eddings birçok kitabında adı geçmeden yardımcı yazar olarak katkida bulunmuştur; son kitaplarında her iki yazarın da adı geçmektedir.
Doğum yeri Spokane, Washington, ABD'dir. Eddings Puget Sound'da büyüdü. Lisansını (BA) 1954'te Reed College'da ve lisansüstünü (MA) University of Washington'da 1961'de yaptı. Yazar olmadan önce Amerikan Ordusu ve Boeing'de çalıştı.
Eddings'in ilk kitapları genel kurgu (roman) türündeydi, sonra çok başarılı olduğu epik fantezi türüne geçti.
- Bazen gülmek işe yarar, biraz da olsa.
- Gülmek mi?
- Korkuya onun varlığını bildiğin, ama gene de yapman gerekeni yapacağını gösterir.
Bazı olaylar öylesine olmaz Ce'Nedra. Bazı şeyler dünya kurulduğundan beri olmak için sırasını bekler.
"Ben çocuk değilim ihtiyar," dedi kara saçlı şövalye hakarete yaklaşan bir ses tonuyla. "Ve ancak gözümle gördüğüm şeye inanırım."
"Bu kadar az şeye inanabilmek çok hazin olmalı," dedi Kurt.
“Bay Kurt'a, "İnsanlar niye bu kadar mutsuz?" diye sordu.
"Çok katı ve talepkâr bir tanrıları var da ondan," dedi Kurt.
"Hangi Tanrı?" diye sordu Garion.
"Para," diye cevap verdi Kurt. "Para, Torak'tan bile beter bir tanrıdır."
256 syf.
·1 günde·8/10
David Eddings'in Belgariad ve Mallarion serilerini okuyalı 20 yıl gibi oldu. Bu süre zarfında kitapları keyifli bir şeyler okumak isteyen herkese tavsiye ettim. Ellenium ve Tamuli serilerini de okursanız, yazarın (ya da yazarların, eşiyle birlikte yazdığını göz önüne alırsak) fazla tekrara düştüğü, hep birbirine benzeyen stereotip karakterler yarattığı,iyilerin fazlasıyla mükemmel, kötülerin de fazlasıyla kötü olduğu gibi çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Ama gerek anlatım dili, gerekse insanı yarattığı dünyanın içine çekmedeki başarısı, bu serilerin sadece fantastik edebiyat sevenlere değil, bir kitabı zevk almak için okuyan herkese hitap etmesini sağlamıştır. Kötü kapak tasarımlarını dikkate almazsanız güzel bir deneyim yaşayacağınıza eminim.
505 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Serinin oldukça güzel son romanı. Bhelliom'u ele geçiren Sparhawk ve yoldaşları uzun bir yolculuktan sonra Cimmora'ya döner. Piç naip Lychias'ı tutuklar ve Ehlana'yı iyileştirirler. Ehlana, Sparhawk'a aşıktır ve onunla nişanlanır. Ancak Patrik ölmüştür ve Annias yeni Patrik olarak seçilmek üzeredir. Hemen Bazilika'ya giden ekip Annias'ın planlarını bozar. Ama Martel iki ordu ile şehri kuşatmıştır. Wargun ve askerleri zar zor yetişirken Martel ve Annias kaçar. Bu arada Adus da Lychias ve annesi Arissa'yı da kurtarmıştır. Ehlana'nın katkısı ile Dolmant Patrik seçilir. Ancak Sparhawk ve arkadaşlarının en zor görevi başlamıştır. Zadoch şehrine gidip Otha'yı öldürüp Styric tanrısı Azash'ı Bhelliom ile yok ettikten sonra Bhelliom'u da yok etmeleri gerekmektedir. Uzun bir yoldan sonra şehre varırlar. Ama çıkan çatışmada Adus, Kurik'i, Talen de babasının katili Adus'u öldürür. Acaba başarılı olabilecekler midir? Sparhawk Azash'ı yok edebilecek midir? Bhelliom ne olacaktır? Ehlana'nın karnındaki bebek aslında kimdir? Flüt bu yoldaşların karşısına tekrar çıkacak mıdır? Sparhawk ve Martel arasındaki dövüşü kim kazanacaktır? Eğer geri dönerse Sparhawk nasıl bir prens olacaktır? Bu kara kış atlatılacak mıdır? Domi Kring ve Ehlana'nın yardımcısı Tamuli Mitrai arasındaki ilişki nasıl gelişecektir? Talen bir Pandion şövalyesi olacak mıdır? Sephrenia ve Vanion ne yapacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
349 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Sparhawk, Bhelliom'u bulabilmek için yoldaşları Sephrenia, Talen, Kurik, Bevier, Tynian, Ulath, Berit, Kalten ve küçük kız Flüt ile yola çıkar. Bunun için eski savaşın olduğu yerdeki hikayeleri takip edecektir. Ama misafir olduğu yerde kuşatmaya uğrar. Güçlükle kaleden kaçarlar ve göl kenarında pek çok tehlike atlatırlar. Azash, peşlerine bir Arayıcı takmıştır ve bu Arayıcı, insanları zombi haline getirip Sparhawk'a saldırtmaktadır. Tynian'ın nekromansi yeteneği ile taşa çok yaklaşırlar ama taşı yapan troll Ghwerig de onun peşindedir. Ghwerig taşı bulur ve kaçar. Onu yakalamaya çalışırken Thalesia kralı Wargun'un ordusuna yakalanan ekip, ordunun içinde mahsur kalır. Wargun Rendorları yok etmek istemektedir ve Rendorların ordusunun başında Martel vardır. Başpiskopos Annias kendi oğlu Lycias'ı tahta oturtmak için her şeyi yapmaktadır. Ama kraliçe Ehlana'nın fazla zamanı kalmamıştır ve Sparhawk'ın Bhelliom'u Ghwerig'den alması gerekir. Flüt konuşmaya başlamıştır ve kavaldan çıkan sesi aslında ağzıyla çıkardığı ortaya çıkmıştır. En sonunda tanrıça Aphrael olduğu ortaya çıkacaktır. Ordudan kaçmayı başaran Sparhawk, Talen, Flüt ve Sephrenia acaba Ghwerig'in yaşadığı yeri bulup taşı elinden alabilecek midir? Bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
312 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Belgariad serisinin oldukça güzel ikinci romanı. Garion, Kurt, Pol Teyze, Barak, İpek, Durnik ve atlarla konuşabilen Hettar ile yola devam etmektedir. Bu arada ekibe Lledredin adında bir genç ve Mandorallen adında bir şövalye eklenir. Lledredin, Murgolarls karıştığı bir suikast planını Garion'a anlatır ve Garion bunu Aradneya kralına anlatarak olayı engeller. Telnodra imparatoruna Aldur'un çırağı Zedar'ın taşı çaldığını ve Torak'a götüreceğini anlatırlar ama inanmaz. Bu arada imparatorun kızı Ce'Nedra da onlarla beraber kaçar ve Garion'a okuma yazma öğretmeye başlar. Ancak Grelim olan Aşarak yani Çamdar onları yakalar. Garion, içindeki güçle Çamdar'ı yakar. Gerçek adı Belgarion'dur. Yılanlar ülkesine giderken İpek ve Kurt yani Belgarath ayrılır. Burada Garion yakalanır ve Kraliçe Salmissra'ya esir düşer. Acaba Pol teyzesi yani Polgara onu kurtarabilecek midir? Garion içindeki gücü kullanacak mıdır? Riva'ya gelin gitmek istemeyen Ce'Nedra ve Garion arasındaki ilişki nasıl devam edecektir? Grelim başrahibi Ctuchik ve Zedar arasındaki mücadeleyi kim kazanacaktır? Bu ekip acaba taşı geri almayı becerebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.
383 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Oldukça güzel bir serinin ilk romanı. Pandion şövalyesi Sparhawk, Rendor'daki sürgünden döner ve karanlık işler içinde bulur kendini. Kraliçe Ehlana zehirlenmiş ve küçük ana Sytric büyücüsü Sephrenia ve 12 şövalyenin büyüsü ile dondurulmuştur. Cimmura başpiskoposu Annias, bu yönetim zafiyetinden faydalanıp Patrik olmak ve Pandion şövalyelerini ortadan kaldırmak istemektedir. Bunu engellemek için arkadaşları Kurik, Kalten ile beraber liderleri Vanion'un emri ile yola çıkarlar ve yolda kendilerine diğer krallıkların şövalyeleri Bevier, Tynian ve Ulath katılır. Bu arada Flüt adını verdikleri bit kız çocuğu ve sonradan Kurik'in oğlu olduğu ortaya çıkacak Talen adındaki hırsız çocuk da ekibe dahil olur. Ama eski bir Pandion şövalyesi olan Martel, yardımcıları Krager ve Adus ile yollarına engeller çıkarmaktadır. Derastim'den zehirlenen kraliçeyi kurtarmak için Dabour'a giden Sparhawk, Sephrenia, Flüt ve Kurik burada doktor Tanjin'den onu kurtaracak sihirli bir cisim kullanmak zorunda olduklarını öğrenir. Bu efsanevi mücevher Bhelliom'dur ve Sparhawk onu bulup kraliçeyi iyileştirmek, yoksa da yok etmek zorundadır. Kötü tanrı Azash'ın kanlı planları engellenmelidir. Acaba Kraliçenin şampiyonu bu işlerden sağ salim kurtulabilecek midir? Bu yola kimlerle çıkacaktır? Her şövalye öldüğünde gücü azalan Sephrenia'ya kim yardım edecektir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
400 syf.
·8/10
Fantastik kitap olarak kesinlikle tavsiye edebileceğim bir seri ama önce belgarion serisini okumak lazım bu seride yeni ama devam macerası başlıyor. Heyecanla ikinci kitaba geçiyorum
324 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Belgariad serisinin son derece güzel beşinci ve son romanı. Belgarath, İpek ve Garion, Torak'a doğru giderken, Ce'Nedra, Polgara, Durnik, krallar Rhodar, Alrag, Ço-Dar, Fulrach da orduyu takviye etmeye devam etmektedir. Düşman krallar Taur Urgas ve Mallorya imparatoru Zarath da birbirlerine saldırmayı düşünmektedir. Ancak Çerak gemilerinin sağ salim hareket etmesi için Thull şehirlerinden birinin alınması lazımdır. Bu yapılırken Mallorya ve Murgo orduları gelir ve savaş başlar. Kuzen Adara, Hettar'a aşık olmuştur. Polgara, babasının arkadaşları olan Beldin ve ikizlerle savaşı kazanmaya yaklaşır ancak Grolimler onu, Durnik, Ce'Nedra ve Emanet'i ele geçirerek Torak'a doğru yola çıkarır. Her şeyin sonu burada belli olacaktır. Hain Zedar Durnik'i öldürür ve Torak uyanır. Acaba Garion ve Torak arasındaki savaşı kim kazanacaktır? Polgara Durnik'i sevdiğini itiraf eder ama bundan sonra mutlu olabilecek midir? Sağ kalırsa Garion, Ce'Nedra ile evlenecek midir? Hettar ile Adara, Ariane ile Lelldorin evlenip mutlu olabilecek midir? Dünyaya huzur gelecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
408 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitabın konusundan bahsetmek tanıtım sayfasındaki açıklama varken pek gereksiz gibi.

Bu nedenle kısaca; hikaye hız kazanıyor. Kahine Cyradis' in yönlendirmesiyle grup yine yollarda.

Kitaba adını veren Murgoların Kralını pek ilginç bulacaksanız. Şahsen taht kavgaları esnasında kişiliği zedelenmiş bir kral örneği bana pek gerçek geldi. Garion her ne kadar onun düşmanı olduğunu düşünse de nihayet ondan hoşlandığını fark ediyor.
383 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Elenium serisinde fantastik hikayelerde eşine az rastlanılan bir şey vardır; benzersiz maceralarla dolu o güzel yolculukta karakterlerin birbirleriyle ve etrafla olan ilişkileri öyle gerçekçi işlenmiş, Eddings'in kendine has mizahı karakterlere ve dolayısıyla akışa öyle tadında yerleştirilmiştir ki bir kez okuduktan sonra ömrünüz boyunca bu hikayeyi unutamazsınız.
Üstat Cluff!!
280 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Ctuchik'in elinde olan taşı almak için Garion, yoldaşları ile yola devam edecektir ancak ekipte hala eksikler vardır. Belgarath'ın ustası olan tanrı Aldur'un yerine giderle ve tavsiyeler alırlar. Kendilerini bekleyen tehlikelerden bazen kaçarak, bazen de savaşarak Ulgo diyarına gelirler. Burası kimsenin tanrılık etmek istemediği yaratıklara elini açan Ul'a tapan ve Gorim'in önderliğini yaptığı bir yerdir. Gorim ile görüşürler ve Relg adındaki gaipçiyi yanlarına alırken Ce'Nedra mağaralarda kalır. Hettar da savaş çıkma ihtimaline karşılık Çeraklara elçi olarak gönderilir. Murgo diyarına Relg'in kayalara hükmetme yeteneği ile alttan gireceklerdir. Garion kendi gücünü Polgara ve Belgarath'ın yardımı ile kullanmayı öğrenmektedir. Ancak maceranın başından beri onları takip eden Dagaşi yani katil Brill ve Murgolar, Grolimler peşlerindedir. Ctuchik'in yaşadığı odaya kadar giren ekip Taş'ı görür. Ama acaba onu ele geçirebilecek midir? Mağaralarda buldukları kadın ile ekip tamamlanacak mıdır? Belgarath ile Ctuchik arasındaki savaşı kim kazanacaktır? Yok etme büyüsünü kullananın başına ne gelecektir? Ekip bu şer yuvasından sağ salim kurtulabilecek midir? Ce'Nedra ve Garion arasındaki ilişki nasıl devam edecektir? Fanatik dinci olan Relg'i kim zapt edecektir? Soluksuz okunan bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
David Eddings
Unvan:
Epik Fantezi Türünde Yazan ABD'li Yazar
Doğum:
Spokane, Washington, ABD, 1931
Ölüm:
Carson City, Nevada, ABD, 2 Haziran 2009
David Eddings'in eşi Leigh Eddings birçok kitabında adı geçmeden yardımcı yazar olarak katkida bulunmuştur; son kitaplarında her iki yazarın da adı geçmektedir.
Doğum yeri Spokane, Washington, ABD'dir. Eddings Puget Sound'da büyüdü. Lisansını (BA) 1954'te Reed College'da ve lisansüstünü (MA) University of Washington'da 1961'de yaptı. Yazar olmadan önce Amerikan Ordusu ve Boeing'de çalıştı.
Eddings'in ilk kitapları genel kurgu (roman) türündeydi, sonra çok başarılı olduğu epik fantezi türüne geçti.

Yazar istatistikleri

  • 50 okur beğendi.
  • 1.084 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 312 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları