Robinson Crusoe

8,2/10  (419 Oy) · 
2.083 okunma  · 
319 beğeni  · 
7.271 gösterim
Daniel Defoe (1660-1731) Londra'da varlıklı bir ailede dünyaya geldi. İyi bir akademik eğitimin ardından ticarete atıldı. Çetin ve macera dolu bir ticaret hayatının ardından siyasi yergilerle yazarlığa başladı. Gözü pek bir gazetecilik kariyeri ve pek beğenilen didaktik eserlerinin ardından, geç sayılabilecek bir yaşta onu dünya edebiyatının başköşelerinden birine yerleştiren Robinson Crusoe romanını yazdı. Defoe bu ölümsüz eserinde, gemi kazası sonucu düştüğü ıssız bir adada hayatta kalma mücadelesi veren Robinson Crusoe'nun hikâyesini ustalıkla anlatır. İnsan doğasını çok iyi tanıyan yazar güçlü kalemi ve yalın üslubuyla insanlık tarihinin her döneminde, her okurun kendisinden bir şeyler bulabileceği bir kahraman yaratmayı başarır. Çeşitli konularda pek çok eser yazan Defoe, İngiliz romanının kurucularından sayılır.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786053606741
 • Çeviri:
  Fadime Kahya
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sergen Özen 
 03 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Eserde Robinson'un bulunduğu geminin fırtına sebebiyle kayalara çarparak parçalanmasından sonra, kurtulan tek kişi olarak çıktığı ıssız bir adadaki hayatı anlatılmaktadır.
Bir insanın elindeki imkanları en iyi şekilde değerlendirerek yaşama tutunmasını; zorluklara karşı amansız mücadelesini anlatan harika bir serüven romanı.
Eserde Robinson'un bulunduğu geminin fırtına sebebiyle yön kaybedip parçalanmasından sonra, kurtulan tek kişi olarak ıssız bir adadaki 28 yıllık hayatı anlatılmaktadır.
Ada'da ilk günlerindeki korku, zaman ilerledikçe yerini yaşamının sevincine bırakır. Sürekli çalışır Robinson. Çitlerle çevirdiği keçi sürüsü, şatosu ve kendisine arkadaşlık eden köpeği ve papağanı olur. Bu yalnızlık süresince zamanının çoğunu iş yapmakla, bunun yanı sıra kutsal kitabı okumakla sürdürür. Hakikatleri derinlemesine düşünmeye başlar; hiçbir şeyin tesadüf olmadığını, kötü şeylerde bile iyiyi bulabileceğimizi, yazgının elimizde olmamakla birlikte, buna asla karşı koyamayacağımızı, ama çalışarak, azm ederek bunun üstesinden gelinebileceğini hatırlatır bizlere Robinson. Sayfaları çevirirken şunu çok düşündüm: 'İnsan yalnızken kendisini bulup, hakikatlere daha yakından bakabiliyormuş' yalnız geçen 24 yıl sonunda insan yiyen yamyamların adaya ayak basmasıyla Robinson korkmaya başlar ve binbir güçlükle önlem almaya başlar. -daha öncesinden bir ayak iziyle ortaya çıkan kuşku gerçek olur.- insan yiyicilerin elinden kurtardığı "Cuma" onun adadaki geri kalan zamanında dostu (uşağı) olacak, yeni maceralara ve korkulara birlikte göğüs gereceklerdir.
Robinson Crusoe bir romandan, bir serüvenden daha fazlası...

Sığır Çobanı 
21 Şub 19:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sömürgeciliği, oryantalizmi, emperyalist kapitalizmi son derece özlü ve metaforik bir biçimde anlatan roman. Kitabı okurken salt bir macera romanı gözüyle değil ekonomi -politik ders kitabı niteliğinde okumanızı öneririm. Özellikle iktisadi İdari bilimler fakültesi öğrencilerinin kesinlikle okuması gereken bir roman.
Cuma kendi yaşadığı adaya sonradan gelen, kendi adını değiştiren, kendisine emir veren, kendisine kendi dilini öğreten Robinson'a boyun eğer. Çünkü Robinson "çağdaş" cuma ise "ilkel" insandır. Robinson elindeki silahıyla Cumanın hayatını kurtarmıştır, Cuma ile savaşan onu öldürmek isteyen, ilkel kabileye karşı elindeki silahı kullanarak Cumanın hayatını kurtarmıştır, çünkü o çağdaş insandır, sonradan geldiği adaya medeniyet getirecektir, elindeki teknik ve bilimsel gücü ile Cumanın hayatını kurtararak onun efendisi olmuştur, Cumaya kendi dilini unutturarak ingilizce öğretir. Cuma adaya dışardan gelip hayatını kurtaran bu yabancıya minnettar kalır, o artık cumanın efendisidir. Cumanın adını değiştirme hakkına sahiptir.. Aslında Cuma olmasa Robinson o adada bir hiçtir. Ama silah en doğal gerçeği bile ters düz etmiştir.

Muhammed Can Keser 
25 Nis 18:38 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ben bu kitabı okurken diğer kitaplardan daha çok aklımda canlandı.Açıkçası kendimi Robinson'un yerinde hissediyordum.Özellikle yamyalar kısmı harikaydı.Hikayede çok güzel şeyler vardı.Her kaçışında sanki ben kaçıyordum.Kalbim atıyordu.Hayatım boyunca unutamayacağım kitaplardan biri.Ellerim titriyordu.Hatta 15 tatilde azar azar okuyordum.15 tatilin son gününde okula bir gün varken bir okumaya başladım.Saat 1'de bitti ve bitmesini hiç istemedim.Çok güzel bir kitaptı.Şu an İngilizce'sini okuyorum.

YUSUF TANRIVERDİ 
 08 Nis 23:20 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapta zorlu yaşam tarzlarını anlatıyor.kendi kendine nasıl koruna bileceğini anlatıyor.Öncelikle Robinson bir adaya düşer.adada yaşamaya mecbur kalır.Zamanla adanın zor şartlarında ustalaşır.O adada 30 yıla yakın yaşar.Sonunda adadan bir şekilde gider.Benim bu kitaptan çıkardığım bir derste şöyleydi;
Her zaman rahatlığa alışıpta diğer insanları unutmamak.Bu kitap bizi doğruya sürüklediği ve çokkkkk güzelde olduğu için tavsiye ederim.Hayatın tadı çok güzeldir,ölüme doğru pislenir.

Sadettin TANIK 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

İnsan ne olursa olsun hayattan kopmaması gerektiğini, elindeki imkanları değerlendirerek yaşama sımsıkı sarılması gerektiği ilkesini en iyi anlatan bir kitap. Sürükleyici ve yalın bir anlatıma sahip bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Arzu Əliyeva 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap Robinsonun yolculuk ettiği geminin devrilmesi ve o gemiden ise şans eseri sağ çıkmasını anlatan bir kitap.Kitapda Robinsonun kimsesiz bir adaya düşmesi,burada kendine sığınak yapması,tarla gibi bişey yapıp onu kullanması Robinsonu okucunun gözünde emeksever ve de yüksek biri kılıyor.Cuma adında bir insanla da karşılaşıyor ve onunla arkadaşlık ediyor(Benim okuduğum azeri versiyonunda Cuma yazılı.Türkçe nasıl tercüme yapıldığını bilemem)Kitap akışkan,masalı anımsatan tür kitaplardan.İyi kitap :)

Baran Gündem 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bugüne kadar okuduğum en iyi kitaplardan birisidir. Macera kitaplarını ve deniz serüveni kitaplarına ayrı ilgi duymama neden olan (tabi Moby Dick ile birlikte) kitaptır aynı zamanda. İki kez okudum uzun versiyonunu ve birkaç kez daha okumaktan hiç sıkılmayacağım :)

@sevgul 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

dizisini ,filimini izlediğim ve bu yaşta yine okurum diyebileceğim bir kitap=) Bir insanın yalnızlık çaresizlik ve adaptasyonun zorluğu ile nasıl mücadele edeceğini mükemmel şekilde anlatan kitap=)

Sümeyye 
05 Şub 15:06 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Yıllar önce okuduğum çok nadide bir klasik.Kitap kahramaninin yalniz başına bir adada verdiği mücadele anlatiliyor.İnsana umut aşılayan ve her türlü şarta rağmen yaşamın yaşanılabilir olduğunu gösteren insanları psikolojik anlam da güçlendiren bir kitap olduğunu düşünüyorum.Akıcı bir kitap olması ve insana bir çok şey kattığını düsündügüm için bence her kitapseverin okuması gereken bir kitap.

Nadiye Aksu Bozan 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Güzel bir macera kitabı olmakla birlikte bir kişisel gelişim kitabı gibi bile algılanması mümkün bana göre. Herşey o kadar olabilir herşey o kadar insan iradesiyle halledilebilir görünüyor ki insanın "ah ben de keşke böyle ıssız bir adaya dussum bu kadar güzel evlerin olsa sınırsız bos vaktim olsa sürekli kitap okusam dinlensem beni rahatsız eden kimse olmasa" diyesi geliyor.
Ben okurken çok keyif aldim çok kısa sürede de bitirdim ama gerçek dünyaya dönmem biraz zaman aldı o kadar güzel anlatılmış ki ada hayatı herkes bence okuyup bir kac günlüğüne o adada kendini hayal etmeli.

4 /

Kitaptan 29 Alıntı

Sergen Özen 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan yaşamı, yazgının ne garip bir cilvesidir! Koşullar değişince, değişik duygular çıkıyor! Bugün sevdiğimizden ertesi gün nefret ediyor, bugün aradığımızdan, ertesi gün kaçıyor, bugün istediğimizden ertesi gün korkuyoruz!

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 190 - Akvaryum Yayınevi)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 190 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
 25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

... Hiçbir şeyin eksikliğini duymadan yaşayabileceğime dair belli bir umudum vardı.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 81 - Akvaryum Yayınevi)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 81 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
 03 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

En kötü durumlarda bile, insanın şükredecek şeyleri vardır ve bazen kurtuluş, umduğundan daha yakındır. Hatta ölüme gittiği sanılan yol, kurtuluşuna giden yolun ta kendisi bile olabilir.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 298 - Akvaryum Yayınevi)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 298 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar kendilerini daha iyi durumdakilerle karşılaştırarak sızlanıp yakınacaklarına, daha kötü durumda olanlara bakarak şükretselerdi, yaşamda pek az üzüntü kalırdı.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 202 - Akvaryum Yayınevi)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 202 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Artık ne destek, ne teselli ne de öğüt bulabiliyordum. Sonra da, "Tanrım, bana yardım et, çok büyük sıkıntı çekiyorum!" diye bağırdım.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 114 - Akvaryum Yayınevi)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 114 - Akvaryum Yayınevi)
Dilan Aksoy 
16 May 22:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Ansızın gelen sevinçler başlangıçta insanı acılar kadar üzüyor.

Robinson Crusoe, Daniel DefoeRobinson Crusoe, Daniel Defoe
Sergen Özen 
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kendi kendime düşünmenin, düşüncelerimle konuşmanın ve hatta yakarışlarım yoluyla Tanrı'nın kendisiyle konuşmanın, dünyadaki insanların bana verebileceği en büyük mutluluktan bile daha iyi olup olmadığını soruyordum kendime.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 166 - Akvaryum Yayınevi)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 166 - Akvaryum Yayınevi)
Celal Aslan 
15 Nis 07:14 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ağlayabilseydim ya da acımı söze dökebilseydim açılırdım, çektiğim acı da dinerdi...

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 180 - Bordo-Siyah)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 180 - Bordo-Siyah)
Tuğba Dk 
05 Nis 05:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gece akşam yemeği olarak üç tane kaplumbağa yumurtasını külde közledim. Yani bizim bildiğimiz rafadan yaptım ve yedim. Eğer hatırlayabiliyorsam bütün hayatımda, bitirince Tanrı’ya şükrettiğim ilk lokma budur.

Robinson Crusoe, Daniel DefoeRobinson Crusoe, Daniel Defoe
Dilan Aksoy 
17 May 11:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Ve o zamandan bu yana görüyorum ki bir felâketi beklemek, o felâketi çekmekten daha acı imiş.

Robinson Crusoe, Daniel DefoeRobinson Crusoe, Daniel Defoe
3 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı
Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı Cumartesi günü BİSAV’da, Entelektüeller Toplantı Dizisi’nin son oturumunda Dr. Mustafa Özel hocadan, çok önemli bir konuyu, “Aydınlar, Romanlar ve Hakikat” başlığı altında dinledik.
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap!
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap! Edebiyatımızın usta ismi Feridun Andaç, “İlkgençlik çağında birinin iki şeye ihtiyacı var: iyi kitap/yazar ve sinema. Onu duygu yolculuğuna çıkarıp gezindirebilecek ve düşüncelere salacak kitaplar ve filmlerle buluşması, o yaş döneminde bunları okuyup izlemesi eminim ki yaşama çizgisinin belirlenmesinde etkileyici olacaktır.” diyor. Aşağıda, Edebiyat Haber okurları için seçtiği on kitabı bulabilirsiniz.