Efsane Bir 'Barbaros' Romanı

8,2/10  (304 Oy) · 
1.015 okunma  · 
231 beğeni  · 
4.678 gösterim
Efsaneler bazen denizden,
Bazen aşktan ve ateşten gelirler.
Aşktan ve ateşten ve denizden gelenler,
Bazen ışık olurlar ve bütün zamanı aydınlatırlar
Efsane kurmak kadar, efsaneyi yazmak da efsaneye dâhildir.
Bir çağı haritalarda bulamazsınız.
Derine, insana ve tarihin denizlerine açılmak gerekir.
Girdaplarda yüksek idealler saklanabilir.

Bu kitapta;

İstanbul, Gırnata, Madrid, Roma ve Akdeniz; aşk diliyle kuşatıldı.
Akdeniz, aşk kaleminin haritasıyla yeniden çizildi. 

Kılıç kılıca, cevher çeliğe çarptı, varlık da yokluğa.

Ve hep bir yol vardı kalplerden denizlere.

Derin denizler, büyük aşklar için atlas olup dokundu.

İskender Pala, bir çağı ve o çağın efsanelerini dile döktü.

Barbaros Hayreddin Paşa'yı...

Sonra, bir gül sepeti getirdi.

Isırılmış üç elmayı anlattı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9786054683772
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Merhaba 1000Kitap sakinleri….

İki Dirhem Bir Çekirdek adlı eserinden sonra okuduğumu ilk İskender Pala romanı oldu. İlk eseri deyimlerin nereden geldiğini açıklayan bir kitaptı. Bu kitabı ise sitemizde öyle yorumları yapılırken dikkatimi çekmesi sonucu okumaya başladım.
Yazarın dili çok akıcı ve sürükleyiciydi. Yazarın üslubu hayal dünyanızı geliştirecek tarzda. Çünkü romanın içinde hissedeceksiniz kendinizi. Edebi açıdan bu kitaba bakarsak çok başarılı buldum.

Kitabın içeriğine gelirsek; roman tadında bir tarih kitabı sizi bekliyor. Bir Barbaros romanı denilse de Hızır Hayreddin Paşa ( Barbaros ) aşk hikayesi içinde azıcık da olsa sönük kalmış ama bu demek olmuyor ki roman kötü veyahut olmamış. Ben şahsen romanı okuduktan sonra Barbaros ile ilgili bilmediğim çok şeyi öğrendim. İlk başlarında denizcilik terimleriyle boğulabilirsiniz sakın pes etmeyin.

İçinde aşk, denizcilik ve Barbaros var sanmayın. Bir çok olaylara şahit olacaksınız. Gırnata Emirliği’nin kurulamaması, Osmanlı’nın denizlerdeki gücü, korsanlıktan Kaptan-ı Derya’lığa yükselişi, Endülüs de Müslüman ve Yahudilere yapılan zulmü de anlatıyor. Savaşları hiç ama hiç içine katmıyorum. Bizzat son Preveze Deniz Savaş’ının içinde hissedeceksiniz. Gözünüzün önünde canlanıyor.

Okunup saygı duyulması bir karakter Barbaros. Maddi güce değil maneviyata önem verip kazanılan bir kişilik, bir savaş… Tarih içinde aşk kurgusu ile Barbaros’u tanımak çok güzeldi. Beni şahsen o zamanlara götürdü. Sizlere de tavsiye elbette ki ediyorum. Çok büyük beklenti yaratmayı sevmiyorum ama şahsım beğenmiştir efendim. Yine bir alıntıyla bitireyim cümlelerimi…

“İnsan, büyük bir iyilik için bile olsa küçük bir suç işlememelidir. Sense küçük iyilikler için büyük suçlar işliyorsun.”

İyi okumalar 1000Kitap…

Oktay Dinç 
 12 Şub 13:49 · Kitabı okudu · 29 günde · 10/10 puan

İskender Pala, olayları ayrı ayrı anlatıp kitabın sonunda öyle güzel bir ustalıkla birleştiriyor ki sadece "helal olsun" demek kalıyor insana. En sevdiğim özelliği de bu galiba. Kitabın ilk bölümleri gemide geçtiği için haliyle denizcilik terimlerine biraz fazla yer verilmiş, bu terimlere aşina olanlar pek sıkıntı yaşamayacaktır ama olmayanlar biraz zorlanabilirler.

Kitapta denizciliğe korsan olarak başlayıp, Osmanlı Devleti'nde kaptan-ı derya olarak imparatorluğun ilk kaptan paşası olan Barbaros Hayreddin Paşa'yı anlatılıyor. Hayreddin Paşa'nın asıl adı Hızır'dır. (Hayreddin adını Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından verilmiştir) Babası çocuklarını denizden uzak tutmak ister ama Hızır hep denizlere açılmak ve ticaret yapmak ister. Ağabeyi Oruç Reis, babasını dinlemez ve denize açılır. Oruç Reis'e kızıla çalan sakallarından dolayı, Kızıl Sakal anlamına gelen Barbarossa lakabı takılmıştır. Oruç Reis, yaşadığı bazı olayların ardından korsan olmaya karar verir ve ailesinin yanına geri döner. Ağabeyinin korsan olmasından çok etkilenen Hızır "ağam beni de yanına al" der ve ağabeyine katılır. Oruç Reis'in öldürülmesiyle Hızır'a Barbarossa denilmeye başlanır. Barbaros, (ebedi düşmanı olacak) Kaptan Doria'yı ilk kez mağlubiyete uğratır ve Sidi Alkala'yı (Seyyid Muradi) esir alır. Bunun neticesinde romandaki iki ana karakterimiz buluşmuş olur...

Gerçekten harika bir roman, kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum :)

Ismail Salma 
 27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Ve bitti. İskender Pala'nın okuduğum ikinci kitabı. Barbaros Hayrettin Paşa'nın denizlere hükmedişini anlatıyor. Bide hikayenin içine Sidi ile Billure'nin aşk hikayesi karışmış Barbarosa biraz arka planda kalsa da gayet güzel bir tarihi roman oldu benim için.

Esma Tezgi 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Barbaros'un hayatını güzel bir kurguyla okuyacağımı düşündüğüm için merak ederek başladığım bir kitaptı. Genel olarak güzeldi ancak Barbaros, Sidi ve Billure'nin çok geri planında kalmıştı. İskender Pala'nın tarihi güzel bir kurgu ve aşkla harmanlayıp sunması başarılı ve güzeldi fakat aşk kitapta o kadar yer kaplıyordu ki bazı bölümlerde Barbaros figüran gibi kalıyordu. Özellikle kitabın sonlarına doğru Billure ve Sidi'nin aşkı gına getirdi.
İskender Pala'nın kurgu için tarihi ve karakterleri fazla çarpıtmasını da gereksiz buldum açıkçası.
Yine de Barbaros Hayreddin Paşa'nın hayatını okumak, o zamanın ruhunu hissetmek çok güzeldi.

Kağan Özkaya 
 28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki kitap isminden geri kalmıyor...Barbarossa(yani kızıl sakal) muhteşem bir tasvirle anlatılıyor.Spoiler vermek istemem ama,İskender Pala'nın alışılagelmiş üslubu muazzam bir aşk çerçevesinde şekilleniyor...

Seda Nur Kaçan 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir ıskender pala romanı daha bitti ya da okumaktan keyif aldığım bir roman daha bitti. Barbaros Hızır hayrettin paşa ,biyografisini tarih derslerinden az çok bilirdim. Ama hayatının zorlu, başarı dolu hikayelerini ıskender pala'nın kaleminden okumak beni daha çok mutlu etti.

Meltem 
14 Oca 23:03 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir solukta okuyacağınız, sırlarla dolu bir roman. Aşktan, savaştan, dostluktan,mertlikten bahsederken o kadar güzel cümleler kurmuş ki yazarımız hayran kalmamak elde değil. Bir kitabı okurken altı cizilebilecek,içine işleyen cümleler bulduğunda ganimet bulmuş gibi hissediyor insan ve ben bu kitapta çok güzel ganimetler buldum. Kitapseverlere keyifli okumalar :)

NAZLI ÖZDEMİR 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Iskender pala nin okuduğum ilk kitabi... basta karişik gibi gelsede ilerledikce sizi icine alan bir sonraki sayfaya gecmek için can attiğiniz bir hal aliyor.. barbaros hayrettin pasayi ve billure ile seyid muradinin aşkini bir solukta okumaniz dilegi ile..

Fulya Yüksel 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer bir öğretmen olsaydım öğrencilerime okutacağım kitapların başında olurdu. Cennet mekan Kaptan-ı Derya sanki baş ucumdaydı ve sanki katibi Saint alcala benmişim gibi içine alan harika bir kitaptı. İskender PALA'nın olayları başka olayların içine gizlemesi, ve adeta bir tiyatro oyunu gibi perde perde başkalarının gözünden göstermesi tarihimizin tabiatında var olan heyecana fazlasını da ekliyor ve sizi kitaba hayran bırakıyor. Ayrıca bu gerçek "Efsane"yi tekrardan dillendirdiği ve kalplerimize onlardan birer hatıra bıraktığı için sayın Pala'ya hep minnettar olacağım. Herkese tavsiye ederim,tarihî kitaplardan hoşlanmıyor olsanız bile beğenerek okuyacağınızdan şüphe duymayın.

Osman İlhan 
12 May 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 10/10 puan

İskender Palanın eserlerini severek okurum.Genellikle dili biraz ağırdır ancak Efsane kolay anlaşılır bir dille yazılmış. Bu romanda yalnızca Barbarosun hayatı anlatılmıyor aynı zamanda Müslümanların Avrupada yaşadıkları zulme,güzel bir aşk hikayesi ekseninde tanıklık ediyorsunuz. Kendinizi 16.yy Avrupa ve Osmanlı Tarihinin içinde buluyorsunuz. Eseri keyifle ve süratle okuduğumu söylemeliyim. Romanın bence en sıkıntılı noktası çok fazla denizcilik terimi içermesi.Bu terimlere aşina değilseniz biraz sıkılabilirsiniz.(Gerçi kitabın arkasında bir denizcilik terimleri sözlüğü var)

Kitaptan 104 Alıntı

Yüce tanrım! Ya ona azacık merhamet ver,ya bana çokça dayanma gücü. Ya bendeki sevginin birazını ona ver; ya ondaki vurdumduymazlığın birazını bana. Tanrım! Ya onu bana ver, ya beni ona...

Efsane, İskender PalaEfsane, İskender Pala
Ismail Salma 
27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yattım Allahım kaldır beni, nur içine daldır beni; can bedenden çıkmayınca, imanla uyandır beni."

Efsane, İskender Pala (Sayfa 227 - kapı yayınları)Efsane, İskender Pala (Sayfa 227 - kapı yayınları)
Ismail Salma 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Bağladığınız zincirin anahtarını ele geçiremiyorsanız zinciri suçlamaktan vazgeçin!"

Efsane, İskender Pala (Sayfa 47 - kapı yayınları)Efsane, İskender Pala (Sayfa 47 - kapı yayınları)
Ismail Salma 
27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Çünkü sevgilinin gelişini beklemenin lezzeti bütün ömrümü doldurmuştu. Gelişini beklemek güzeldi de ya giderse korkusu içimi kemirip duruyordu.

Efsane, İskender Pala (Sayfa 222 - kapı yayınları)Efsane, İskender Pala (Sayfa 222 - kapı yayınları)
Ismail Salma 
 26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Savaşmadan kazanmayı hayal eden krallardan kaçtığım için şövalyeliğimi denizde yapmaya karar verdim majesteleri."

Efsane, İskender Pala (Sayfa 114 - kapı yayınları)Efsane, İskender Pala (Sayfa 114 - kapı yayınları)
Ismail Salma 
27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Sevgiliye vuslat yaşarken vedalaşmak da nedir ya Rabbi!... Gülmek gereken zamanda ağlaşmak da nedir ya Rabbi?"

Efsane, İskender Pala (Sayfa 276 - kapı yayınları)Efsane, İskender Pala (Sayfa 276 - kapı yayınları)
Ismail Salma 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Sen çokbilmiş biri misin, yoksa çok şey bilen biri mi çocuk!"
"Çok şey bilmek, iyi bilmek sayılmaz efendimiz?"

Efsane, İskender Pala (Sayfa 64 - kapı yayınları)Efsane, İskender Pala (Sayfa 64 - kapı yayınları)
Ismail Salma 
27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Hüner sahibinin hazinesinin anahtarı ağzındaki dilidir, Sidi.

Efsane, İskender Pala (Sayfa 199 - kapı yayınları)Efsane, İskender Pala (Sayfa 199 - kapı yayınları)
Ismail Salma 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Latifce bir çocuksun sen Sidi, anlaşılan. Bir hazine, elinde bir harita denizde sini mi arıyor yani?"
"O hazinenin iki ayağı var efendimiz ve bir kalbi!"

Efsane, İskender Pala (Sayfa 59 - kapı yayınları)Efsane, İskender Pala (Sayfa 59 - kapı yayınları)
Esma Tezgi 
27 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Gerçekten, hayat ne garip değil mi efendimiz, kimine nimet, kimine zahmet, kimi yürekte, kimi kürekte.

Efsane, İskender PalaEfsane, İskender Pala