Mihmandar Bir Eyüp Sultan Romanı

8,6/10  (245 Oy) · 
755 okunma  · 
201 beğeni  · 
5.853 gösterim
"Peygamber'in mihmandârı! Bir arzun varsa yapayım. Bir vasiyetin varsa yerine getireyim!"

"Ey Emîr! Sakın Allah'ın dinini bozma, müminler arasına fitne girmesine müsaade etme. Askere adalet ile muamele eyle ve düşman karşısında can kaygusu çekme. Bana gelince, senden ve senin ait olduğun şu dünyadan hiçbir şey istemediğimi bil ve herkese böylece ilan et. Şurada can oynatan cengâverlerden son arzum odur ki Azrail (a.s) bize uğradıktan sonra na'şımı Konstantiniyye surlarına yakın götürsünler. O gün savaş hattı nerede oluşursa, bedenimi o noktaya kadar taşısınlar ve orada, savaşan mücahitlerin arasında beni defneylesinler. Ta ki atlarımızın ayakları bedenimi çiğnemiş olsun, Bizans dokunamasın. Ayrıca, eğer yapabiliyorlarsa, cenazemi kendi atımın arkasında bir sedyeye bağlayıp taşısınlar. Tıpkı Kutlu Nebi'yi getiren Kusvâ'nın Medine'de bizim hanemizi bulduğu gibi o da benim için nereye gideceğini ve nerede duracağını bulacaktır."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786055107352
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mahfuz Ayışığı 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bizans ve İslâm tarihi acisini inceleyen din acisindan bilgilendirici bir roman.

Ülkü :) 
02 May 2016 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir İskender Pala kitabı daha ve yine çok güzel bir kitap...Severek okuyabileceğiniz bir kitap. Çünkü kurgu ve gerçek bir arada işlenmiş ki bu da kitabın beğenilmesini sağlayacak en önemli unsurlardan bence. :)

Nurbanu Tuna 
31 May 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabı bugün bitirdim.Fakat çok etkilendiğimi iddaa edemem.Herkes bu kitap hakkında çok güzel yorumlarda bulunmuş bence de güzel fakat istediğim tadı alamadım bahsettiği kurguyu internetten araştırsam da bulurdum çok enteresan ve ilgimi çeken bir şey olmadı benim için sıradandı.Yinede okumanızı tavsiye ederim.

niluferinkitapligi 
22 Mar 20:31 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

"Şayet,beklenen o son peygamber benim zamanımda gelecek olursa pek âlâ;eğer benden sonra gelecek olursa,o muhterem zat namına sana bu mektubu veriyorum.Emanetimi elden ele,babadan oğula teslim ederek;bizzat eline ulaşıncaya kadar devrettiresin..."
Yemen'li Tübba Düru isimli adaletli ve ihtişamlı Melik'in,bu vasiyeti ile başlıyor "Mihmandar".Daha kitabın ilk bölümünden bu cümlelerle birlikte gelen merak ve İskender PALA'nın Şah&Sultan ve Efsane'de olduğu şekilde insanın aklını başından alan destansı anlatımı;karşı konulmaz bir kitabı bitirme değil,adeta içme susuzluğu getiriyor.
Bölüm bölüm isimlendirilen kitabın çarpıcı giriş bölümünü geçer geçmez;kitaba da adını veren Mihmandar yani konukçu anlamına gelen ve Hz.Muhammed'i ilk misafir eden Ebu Eyyub el ENSARİ'nin Konstantiniyye'ye kadar uzanan ve mezarının surların dibine gömülmesini vasiyet eden o büyük aşığın 80 yaşında kuşatmaya giderken yaşadıklarını okuyoruz.Ve kitabın son sayfasını kapattıktan sonra bile kendimize gelemiyoruz.Çok beğendim,tavsiye ederim.

Bekir İstanbul 
17 Şub 16:07 · Kitabı okudu · 15 günde · 6/10 puan

"Bir Eyüp Sultan Romanı" ibaresini okuyunca semt olarak algıladım :) ve bir İstanbul romanı koyacağımı zannettim. Mihmandar kelimesinin konuk eden anlamına geldiğini ve Hicret'ten sonra Efendimiz'i evinde bir müddet misafir ettiği için Eyüp Sultan hazretleri için kullanıldığını biliyordum ama kitabın tamamen Eyüp sultan hazretleri hakkında olduğunu ve İstanbul'un ilk kuşatmasını, Bizans casuslarını ve komutanlarını anlattığını bilmiyorum. Arka kapak yazısını yada incelemeleri okumadan direk kitabın ismi, kapağı ve sitedeki yüksek puanı için aldım fakat kitaptan pek keyif alamadım... Bana çok yavan geldi. Evet çok olaylar var fakat tasvirler yok denecek kadar az. Kitap okurken bir çok hadis okumanız güzel fakat peygamber efendimizin adının geçtiği yerlerde salavat yazılmaması yada en azından kısaca (s.a.v) yazılmaması çok tezat ve çok acı çünkü Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde "Yanında benim adım anılıp da bana salavat getirmeyenin burnu yerde sürtülsün." buyurmuştur. Nitekim Ahzab Suresi ayet 56’da Rabbimiz de salavat getirmeyi emretmektedir: "Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler! Siz de O’na tam bir teslimiyetle salat ve selam edin!.."

Volkan Akbaba 
12 Nis 19:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Iskender Pala'nın okuduğum dört romanı içerisinde en beğendiğim roman diyebilirim Mihmandar için. Ebu Eyyub'un hayatı, tarihi bilgilerle harmanlanarak çok güzel işlenmiş. Kitabın her bölümü çok güzel buna şüphe yok. Ama son bölüme geçince tüyleriniz diken diken bitiriyorsunuz kitabı.

Peygamber Efendimizi evinde ağırlayan mübarek zat ,Peygamberimizin mihmandarı ,Eyüp Sultan ,son demlerinde yaşanan olaylar ve kişiler konu alınmıştır.İskender Pala'ın üslubunu aslında çok beğenirim.Zaman zaman küçük tıkanmalar yaşansa da genellikle akıcı bir üslubu vardır.Yalnız bu kitabında çoğu zaman kim kimden bahsediyor anlayamadım.Hem her konunun başında anlayamadım ki bir sayfa geçtikten sonra anlamadığımızı da bildiğinden ''ben şuyum diye bir açıklama yapıyor hem de özellikle son sayfalarda kim kime ne diyor hiiç anlamadım.En hoşlanmadığım tarzdır,gereksiz gizem...Kim olduğu ya da olmadığı çok önemli değildir ama konu akışından dolayı önemlidir.Gerek yok yani direk kişinin adını yazsa çok çok daha akıcı olur, su gibi içerdik.Keza kitabın yarısından sonra tıkanıp kaldım,zorla okudum desem yeridir.Tavsiye eder miyim,kesinlikle ederim.Çünkü Eyüp Sultan okumanızı gerektiren önemli bir sebep.

Furkan Yorgancı 
 26 Nis 23:13 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 10/10 puan

İskender Pala'nın kaleminden bir güzel kitap daha okudum.Allah razı olsun ondan Eyyüb sultanı bize nakşetmiş ondaki Allah sevgisi peygamber sevgisi sahabeliğini bize aktarmış.

Nurgül TUNÇBİLEK 
 25 Mar 22:04 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hiç beklemediğim konu ve tarzda kitap... İskender Pala ' nın çoğu kitabını okudum. Her bir eseri ayrı ustalıktı. Fakat bu kitap beni çok şaşırttı.Ancak küçük bir elestirimde olacak: özellikle kitabın başlarında daha çok sorun oluşturan sürekli anlatıcı değistiren ve acaba kimden bahsediyor diye çoğu kez sorduğum anlar çok oldu. Genel olarak bir kişinin aktarımıyla yazılan kitaplara alışkın olduğumuzdan anlatıma alışmak biraz zor oldu.dikkatli okunması gerekiyor kaçırmamak için. Hatta okadar ki bir arkadaşımdan da 'Eyüp Sultan romanı deniyor ama Eyüp Sultandan hiç bahsedilmiyor' dediğini bile işittim.demek ki anlaşılmamış roman... Mekke Medine İstanbul üçgeninde geçen Peygamber Efendimizin mihmandarlığını yapan eyüp sultanın ve müslümanların yaşadıkları ,bizanslıları ,muaviyeyi , veledi ,greguvar( ateşte bile yanan topu barutu)....anlatan eser ,mutlaka okunmalı !..

Ayşe Gül 
24 Şub 16:51 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

İskender Pala'nın kalemini, tarihi ve şifre çözmeyi seviyorsanız bu kitap da okumanız gerekenler arasında bana göre. Efendimiz'in konuk olduğu dönemi uzun uzadıya anlatacağını düşünürken kendimi Bizans surları önünde, İstanbul'u kuşatmış şekilde buldum. Bu kitap hakkında önceden bir bilgi almamam da çok faydalı çünkü o heyecanı anında hissedince daha başka oluyor.
Anlatıcı değişiyordu ve bu anlatıcının kim olduğunu bölüm sonunda öğreniyordum. Bu zihnimi geriye götürüp, bölümdeki anlatılanları tekrar anımsattırdı ve bunu çok sevdim.
Ve son olarak son bölümde geçen baba oğul konuşması o kadar güzeldi ki... Bir film izliyormuş gibi hatta o filmin, o yaşamın içindeymişim gibiydi.
Ve tabii ki tavsiye ediyorum. Okumak isteyenlere şimdiden iyi okumalar ^^

5 /

Kitaptan 90 Alıntı

Murat Sezgin 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar yaratılışta eşittir ve kimseyi ırkından veya inancından dolayı aşağılamamanız gerekir, öyle değil mi?

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 87)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 87)
Murat Sezgin 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Akıllı adam dilindekini kalbine götüren; ahmak adam da kalbindekini diline getirendir.

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 83)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 83)
Murat Sezgin 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Özür dilemek bir erdemdir, illa özür dileyecek sözü sarf etmemek daha büyük bir erdemdir.

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 209)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 209)
Murat Sezgin 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bilirsin ki, hak etmeyen kişiye makam vermek, hazine değerinde inciyi bataklığa atmak sayılır.

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 163)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 163)
Şah Şkr 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Sen, sen ol, söyleyeceğin sözün duyulmamasını istiyorsan, söyleme! Yapacağın işin görülmemesini istiyorsan, sakın yapma!"

Mihmandar, İskender PalaMihmandar, İskender Pala
Salih Çermik 
15 May 11:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ölümden korkmak her gün ölümdür.

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 142 - Kapı Yayınları - 1. Baskı)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 142 - Kapı Yayınları - 1. Baskı)
Mahfuz Ayışığı 
 15 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Etkileyici alıntılar
Evvel ve âhir, her sey, her emir ve takdir Allah Taalâ'nindir.

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 12 - Kapi Yayinlari)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 12 - Kapi Yayinlari)
Ayşegül A. 
05 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hastalıkla geçen saatler, hatalarla geçirilmiş vakitlerin günahlarını temizler." (Hadis-i Şerif)

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 253)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 253)

Kitapla ilgili 1 Haber

Romanımı Yazmadan Din Adamlarına Danıştım
Romanımı Yazmadan Din Adamlarına Danıştım Divan şiiri uzmanı, yazar İskender Pala, yeni romanı “Mihmandar”da Eyüp Sultan’ın Medine’den İstanbul’a uzanan yolcuğunu ve hayatını anlatıyor. Pala, romanda Hz. Muhammed’le ilgili bölümleri yazmadan önce ise din adamlarına “yazabilir miyim” diye sormuş.