Mihmandar Bir Eyüp Sultan Romanı

8,7/10  (319 Oy) · 
976 okunma  · 
289 beğeni  · 
6.499 gösterim
"Peygamber'in mihmandârı! Bir arzun varsa yapayım. Bir vasiyetin varsa yerine getireyim!"

"Ey Emîr! Sakın Allah'ın dinini bozma, müminler arasına fitne girmesine müsaade etme. Askere adalet ile muamele eyle ve düşman karşısında can kaygusu çekme. Bana gelince, senden ve senin ait olduğun şu dünyadan hiçbir şey istemediğimi bil ve herkese böylece ilan et. Şurada can oynatan cengâverlerden son arzum odur ki Azrail (a.s) bize uğradıktan sonra na'şımı Konstantiniyye surlarına yakın götürsünler. O gün savaş hattı nerede oluşursa, bedenimi o noktaya kadar taşısınlar ve orada, savaşan mücahitlerin arasında beni defneylesinler. Ta ki atlarımızın ayakları bedenimi çiğnemiş olsun, Bizans dokunamasın. Ayrıca, eğer yapabiliyorlarsa, cenazemi kendi atımın arkasında bir sedyeye bağlayıp taşısınlar. Tıpkı Kutlu Nebi'yi getiren Kusvâ'nın Medine'de bizim hanemizi bulduğu gibi o da benim için nereye gideceğini ve nerede duracağını bulacaktır."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786055107352
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
DERYA... 
27 Tem 17:14 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hani çorak toprakların yağmurla buluşması gibi...Hani bir annenin çocuğuna sarılması gibi...Hani karanlık bir gecenin sonunda ki aydınlık gibi...Hani sevdiğini çok özlemek gibi...Hani oruçlunun iftarı beklemesi gibi...
İşte böyle tarifi mümkün olmayan bir hisle okudum Mihmandar'ı...
Her sayfasında huzur buldum...Aşk buldum...İyilik,güzellik buldum...
Sonra aldım onu ve kalbimin bir köşesine mühürledim...Ömür boyu unutmadıklarımdan olsun diye...


Gül yüzlü,gül kokulu Peygamber Efendimizi(s.a.v),onun Mihmandarı,aşığı,gönül yoldaşı Eyüp Sultan'ı,Eyüp Sultan'ın ağzından çıkacak kırk hadisi öğrenmek için yanıp tutuşan Hamed'i ve daha nice gönül insanını,imanla aşk eden yürekleri anlattı bana Mihmandar...
Dinimin güzelliklerine bir daha hayran bıraktı...Aldı beni götürdü sadece Allah rızası için seven,sayan onun rızasını almak dışında derdi olmayan insanların arasına...
Bu güzel,anlamlı ve unutulmayacak yolculuk için Sevgili İskender Palaya sonsuz teşekkürler...İyi ki yazmış,iyi ki okumuşum...

Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bizans ve İslâm tarihi acisini inceleyen din acisindan bilgilendirici bir roman.

Ülkü :) 
02 May 2016 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir İskender Pala kitabı daha ve yine çok güzel bir kitap...Severek okuyabileceğiniz bir kitap. Çünkü kurgu ve gerçek bir arada işlenmiş ki bu da kitabın beğenilmesini sağlayacak en önemli unsurlardan bence. :)

Nurbanu Tuna 
31 May 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabı bugün bitirdim.Fakat çok etkilendiğimi iddaa edemem.Herkes bu kitap hakkında çok güzel yorumlarda bulunmuş bence de güzel fakat istediğim tadı alamadım bahsettiği kurguyu internetten araştırsam da bulurdum çok enteresan ve ilgimi çeken bir şey olmadı benim için sıradandı.Yinede okumanızı tavsiye ederim.

Fûruğ 
29 Tem 00:35 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

İlk kez bu yazarın kaleminden bir roman okuyorum ve daha giriş sayfasında beni etkisi altına almayı başardı İskender Pala. İlk günden yarıladım kitabı ve sonunu heyecanla bekliyorum gerçekten. Bunu bitirip diğer eserlerine başlamak için de sabırsızlanıyorum..

niluferinkitapligi 
22 Mar 20:31 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

"Şayet,beklenen o son peygamber benim zamanımda gelecek olursa pek âlâ;eğer benden sonra gelecek olursa,o muhterem zat namına sana bu mektubu veriyorum.Emanetimi elden ele,babadan oğula teslim ederek;bizzat eline ulaşıncaya kadar devrettiresin..."
Yemen'li Tübba Düru isimli adaletli ve ihtişamlı Melik'in,bu vasiyeti ile başlıyor "Mihmandar".Daha kitabın ilk bölümünden bu cümlelerle birlikte gelen merak ve İskender PALA'nın Şah&Sultan ve Efsane'de olduğu şekilde insanın aklını başından alan destansı anlatımı;karşı konulmaz bir kitabı bitirme değil,adeta içme susuzluğu getiriyor.
Bölüm bölüm isimlendirilen kitabın çarpıcı giriş bölümünü geçer geçmez;kitaba da adını veren Mihmandar yani konukçu anlamına gelen ve Hz.Muhammed'i ilk misafir eden Ebu Eyyub el ENSARİ'nin Konstantiniyye'ye kadar uzanan ve mezarının surların dibine gömülmesini vasiyet eden o büyük aşığın 80 yaşında kuşatmaya giderken yaşadıklarını okuyoruz.Ve kitabın son sayfasını kapattıktan sonra bile kendimize gelemiyoruz.Çok beğendim,tavsiye ederim.

Bekir İstanbul 
17 Şub 16:07 · Kitabı okudu · 15 günde · 6/10 puan

"Bir Eyüp Sultan Romanı" ibaresini okuyunca semt olarak algıladım :) ve bir İstanbul romanı koyacağımı zannettim. Mihmandar kelimesinin konuk eden anlamına geldiğini ve Hicret'ten sonra Efendimiz'i evinde bir müddet misafir ettiği için Eyüp Sultan hazretleri için kullanıldığını biliyordum ama kitabın tamamen Eyüp sultan hazretleri hakkında olduğunu ve İstanbul'un ilk kuşatmasını, Bizans casuslarını ve komutanlarını anlattığını bilmiyorum. Arka kapak yazısını yada incelemeleri okumadan direk kitabın ismi, kapağı ve sitedeki yüksek puanı için aldım fakat kitaptan pek keyif alamadım... Bana çok yavan geldi. Evet çok olaylar var fakat tasvirler yok denecek kadar az. Kitap okurken bir çok hadis okumanız güzel fakat peygamber efendimizin adının geçtiği yerlerde salavat yazılmaması yada en azından kısaca (s.a.v) yazılmaması çok tezat ve çok acı çünkü Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde "Yanında benim adım anılıp da bana salavat getirmeyenin burnu yerde sürtülsün." buyurmuştur. Nitekim Ahzab Suresi ayet 56’da Rabbimiz de salavat getirmeyi emretmektedir: "Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler! Siz de O’na tam bir teslimiyetle salat ve selam edin!.."

Sevda Sevda 
 29 Haz 23:59 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir kitabı alırken yorumlarına bakarım, kitabın arkasında ki yazıyı okurum ve öyle karar veririm. Ama İskender Pala'nın yazmış olduğu kitaplarında asla bunu yapmam,direk İskender Pala ismini gördüğüm an alırım o kitabı. Mihmandarı da öyle aldım ve yine pişman olmadım. İskender Pala yine anlatmak istediği yerlere götürdü; Peygamber efendimiz zamanına, Eyup Sultan zamanına Kostantiniyye 'ye ... Ve yine emeğine sağlık.

Volkan Akbaba 
12 Nis 19:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Iskender Pala'nın okuduğum dört romanı içerisinde en beğendiğim roman diyebilirim Mihmandar için. Ebu Eyyub'un hayatı, tarihi bilgilerle harmanlanarak çok güzel işlenmiş. Kitabın her bölümü çok güzel buna şüphe yok. Ama son bölüme geçince tüyleriniz diken diken bitiriyorsunuz kitabı.

Safiye Bilgi 
22 Tem 02:37 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı uzun süredir okuyorum.Sanırsam konu ve anlatış biçimi biraz farklı olduğundan uzun bir süre bir kaç bölüm bitirdikten sonra okumadığım günler oldu.Yine de anlattığı olaylar ve yaşananlar gerçekten okumaya değer.Beğendiğim ama uzun süre boyunca okuduğum bir kitap oldu kendisi.

Kitaptan 141 Alıntı

Murat Sezgin 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar yaratılışta eşittir ve kimseyi ırkından veya inancından dolayı aşağılamamanız gerekir, öyle değil mi?

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 87)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 87)
Murat Sezgin 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Akıllı adam dilindekini kalbine götüren; ahmak adam da kalbindekini diline getirendir.

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 83)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 83)
Murat Sezgin 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Özür dilemek bir erdemdir, illa özür dileyecek sözü sarf etmemek daha büyük bir erdemdir.

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 209)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 209)
Murat Sezgin 
 10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...hatıralarınıza uzaktan baktığınız hâlde özlem gideremiyorsanız, ızdırap kelimesinin ne anlama geldiğini öğreniyorsunuz demektir...

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 259)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 259)
Murat Sezgin 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bilirsin ki, hak etmeyen kişiye makam vermek, hazine değerinde inciyi bataklığa atmak sayılır.

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 163)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 163)
Şah Şkr 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Sen, sen ol, söyleyeceğin sözün duyulmamasını istiyorsan, söyleme! Yapacağın işin görülmemesini istiyorsan, sakın yapma!"

Mihmandar, İskender PalaMihmandar, İskender Pala
DERYA... 
25 Tem 09:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yıldızlar başka bir kıyıda doğmak için batarlar...

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 141)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 141)
DERYA... 
27 Tem 00:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Vuslat ona,ayrılık bana düşmüştü...

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 299)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 299)
Salih Çermik 
15 May 11:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ölümden korkmak her gün ölümdür.

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 142 - Kapı Yayınları - 1. Baskı)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 142 - Kapı Yayınları - 1. Baskı)

Kitapla ilgili 1 Haber