İki Dirhem Bir Çekirdek

İskender Pala

İki Dirhem Bir Çekirdek Konusu

Anlatımı güzelleştirmek, savunulan fikir ve düşünceyi daha etkili kalmak daha etkili kalmak üzere her dilde kalıplaşmış bazı sözler bulunur. Atasözleri, dua ve temenni cümlecikleri, sövgü ve ilençler, bilmece ve tekerlemeler… Bu tür kalıplaşmış sözler arasında, dilin bünyesinde en sık rastlanılanlar ise deyimdir. Dilin bünyesinde kalıplaşmış ve kökleşmiş olarak değişmeden kullanılan deyimler, hiç şüphe yok ki anlatıma canlılık ve güç katarlar. Bu sayede düşüncelerin ve olayların muhataba daha etkili biçimde yansıtıldığı bir gerçektir. Bazı kişilerle ilgili anılar ve hikâyeler, tarihten alınmış olaylar, ve. Deyimlerin ortaya çıkış nedenleri arasında ön sıraları paylaşırlar. Bu bakımdan deyimlerin kaynaklarını arayıp bulmak, oldukça meşakkatli bir iştir. Bazen rastgele bir sayfada, bazen bir dipnotta, bazen de hiç ummadığınız bir el yazması sayfasında bir deyimin ortaya çıkış hikâyesiyle karşılaşmak mümkündür.  Deyimlerimizin ortaya çıkış hikâyelerini bilmenin, dilimizin kültüre yansıyan yüzüne bir renk katacağı kesindir. Umarız, bu konuda daha geniş araştırma yapacaklar için bu küçük kitap bir başlangıç olur. (Tanıtım Bülteninden)
Tasarımcı:
Utku Lomlu
Utku Lomlu
Tahmini Okuma Süresi: 6 sa. 0 dk.Sayfa Sayısı: 212Yayınlanma Tarihi: 23 Ekim 2020İlk Yayınlanma Tarihi: 3 Ekim 2002Yayınevi: Kapı Yayınları
ISBN: 9789758950379Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.110 üzerinden
2.528 Puan · 413 İnceleme

İki Dirhem Bir Çekirdek Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Öğretmen Hanım

Öğretmen Hanım

@Ortmen_Hanim
·
12 Eylül 2022 16:42
9/10 puan verdi
İskender Pala'nın 2011 yılında yayımlanan İki dirhem bir çekirdek adlı eseri; 98 deyimin ortaya çıkış hikayelerinden, dilimize nereden geldiklerinden bahsediyor. Yıllardır merak ettiğim kalıplaşmış sözcüklerin nasıl oluştuklarını öğrendikçe şaşkınlığımı gizleyemedim. Bir yandan yeni deyimler hakkında bilgiler okurken, diğer yandan bildiğimizi sandığımız çoğu deyimin yanlış kullanıldığını ve yanlış telaffuz edildiğini bu eser sayesinde fark etmiş oldum. Kalemi her ne kadar ağdalı bilinse de -ki Divan Edebiyatı üzerine çalışmalar yapan bir yazar için normal olduğunu düşünüyorum- bu eseri için aynı şeyi pek söyleyemeyeceğim. Gayet akıcı, yalın ve kendine has içten bir anlatımı vardı. Bu kadar detaylı ve güzel bilgiyi tek tek araştırmak, bulmak zor olacağından kitaplığınızda böyle bir eserin olmasına izin vermelisiniz. *Yalnız, roman türü olmadığı için bir seferde okumak yerine sindirerek okumanızı ve not almanızı tavsiye ederim.
İskender Pala
İskender Pala
İki Dirhem Bir Çekirdek
İki Dirhem Bir Çekirdek
240 etkileşim
‘Nihal

‘Nihal

@InihalI
·
21 Temmuz 11:22
Puan vermedi
~ Siz siz olun, söz ile lafın o ince çizgisini asla çiğnemeyin. Hele konuştuklarınıza ”canım işte, laf ü güzaf !..” dedirtmeyin.. “İki dirhem bir Çekirdek” günlük hayatta çok fazla kullandığımız deyimlerin aslında dilimize nerden ve nasıl geldiğini kısaca anlatan güzel bir kitap. Yıllardır kullandığımız kelimelerin ve deyimlerin dilimize nerden ve nasıl geldiğini daha önce hiç düşünmemiştim kitabı okuyunca şaşkınlığımı gizleyemedim :) Deyimlerin hikayesini merak edenlerin okumasını tavsiye ederim..
72 etkileşim
EndoplazmikGaripbirKulum

EndoplazmikGaripbirKulum

@EndoplazmikGaripbirKulum_
·
23 Nisan 2019 07:31
7/10 puan verdi
Herkese Merhaba, Çok sevdiğim yazarlardan biri olan İskender Pala'nın bir kitabını daha bitirmiş oluyorum :) Ne zamandır okumak istediğim ve okumaya ancak fırsat bulabildiğim "İki Dirhem Bir Çekirdek" Kitabı dilimizde kalıplaşmış ve bazısını günlük yaşamımızda sıkça kullandığımız bazısını da hiç kullanmadığımız ya da unutulmaya yüz tutmuş deyimlerin nerden geldiği konusundaki hikâyeleri anlatıyor. Bazı deyimlerin nasıl ortaya çıktıkları gerçekten ilginç ve şaşırtıcı idi. Ama keşke bu kitapta günlük yaşantımızda çok daha sık kullandığımız deyimlere yer verilse daha iyi olurdu. Özellikle "Eli Kulağında" deyiminin hikayesi ( #44140915) beni çok etkiledi. Herkese keyifli okumalar.
102 etkileşim
Duygu Gündüz

Duygu Gündüz

@_Duygunduz
·
05 Temmuz 00:55
Puan vermedi
Bu kitabı okumaya başlarken deyimlerin doğuşunu ve hikayelerini konu aldığını bilmiyordum. Okurken; kitapta yer alan deyimleri kullanacağım zaman, o ifadenin geldiği yeri bilmenin vereceği zevki düşünüyordum. Ancak kitabı bitirmeye kalmadan, kendimi "Bu deyim nereden gelmiş biliyor musunuz?" diye aileme sorarken ve sonrasında hikayeleri büyük bir keyifle onlara anlatırken buldum. Ara ara hafızamı tazelemek için hikayelere göz gezdirebileceğim ve kültürel birikimimi destekleyecek bir kitaptı. Ayrıca bu kitap bende, anlatımımı güzelleştirmek için deyimleri daha sık kullanma isteği yarattı.
3 etkileşim
Harun mert

Harun mert

@Birkitapbirpencere
·
12 Aralık 2018 16:45
Puan vermedi
Evet arkadaşlar, eğer ‘’afyonunuz patladıysa’’ ‘’Çıkarıyorum ağızımdaki baklayı’’. ‘’Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derlermiş’’ bendeniz keçi. Amma ve lakin sizler ‘’Ahfeş’in keçisi’’ olmayınız!! Zira sizler ‘’mürekkep yalamış’’ insanlarsınız. Aman ha beni ‘’ali kıran baş kesen ’’
243 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 69.6
Erkek% 30.4
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

İskender Pala
İskender PalaYazar, Derleyen, Çevirmen, Tasarımcı · 103 kitap
İskender Pala, 8 Haziran 1958 tarihinde Uşak‘ta Kayaağılı köyünde doğmuştur. Uşak Cumhuriyet ilkokulunda okudu. Kütahya Lisesi’nden mezun oldu. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Lisans tez çalışması Câmiu’n-Nezâir’dir. Yine İstanbul Üniversitesi’nde “Aşkî, Hayatı, Edebî Şahsiyeti ve Divânı” konusunda Doktora çalışması yaptı. 1983 yılında Doktorasını tamamladı. 1983 yılında Divan edebiyatı dalında doktor, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi‘nde doçent ve 1998 yılında Kültür Üniversitesi‘nde profesör oldu. Ortaokul ve liseler için Türkçe ve Edebiyat ders kitapları yazdı. Denemeler, hikayeler, fıkralar ve edebiyat araştırmacısı olarak çeşitli ansiklopedi ve dergilerde bilimsel ve edebi makaleler yayımladı. Düzenlediği Divan Edebiyatı seminerleri ve konferansları geniş kitleler tarafından takip edildi. 1979-1982 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji seminer kütüphane memurluğu yaptı. Hayatının ilerleyen dönemlerinde çeşitli sebeplerden dolayı askerlik mesleğini tercih eden İskender Pala, öğretmen subay olarak 1982 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına girdi. 14 yıl 7 ay görev yaptıktan sonra 1996 yılında TSK‘dan ihraç edildi. 1982-1984 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Lisesi Komutanlığı’nda teğmen, 1984-1986 yılları arasında Üsteğmen olarak görev yaptı. 1986-1987 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde part-time Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi olarak çalıştı. 1987-1994 yılları arasında Yüzbaşı olarak, Dz.K.K.lığı Tarihi Deniz Arşivi kuruluş ve faaliyetleri görevinde çalıştı. 1994-1996 yılları arasında Tarihi Deniz Arşiv Araştırmaları ve Dz.K.K.lığı yayın faaliyetlerinin yürütülmesi görevinde çalıştı. 1996-1997 yılları arasında Öğretim yılı, MSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Eski Türk Edebiyatı öğretim üyesi ve İSAM redakte kurulu üyeliği yaptı. 1997 yılında Öğretim yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda Uşak Üniversitesi öğretim üyesidir. İskender Pala, 1980 yılında F. Hülya Avcı ile evlendi. Hilye Banu, Elif Dilasa adında iki kızı, Alperen Ahmet adında bir oğlu vardır. Ödülleri : 1989 – Türkiye Yazarlar Birliği dil ödülü, (Ansiklopedik Divân Şiiri Sözlüğü) 1990 – AKDTYK Türk Dil Kurumu ödülü, (Ansiklopedik Divân Şiiri Sözlüğü) 1996 – Türkiye Yazarlar Birliği inceleme ödülü, (Şairlerin Dilinden) 2001 – Aydınlar Ocağı Kayseri Şb. Yılın Edebiyat Adamı ödülü, 2001 – YTB Uşak Halk Kahramanı ödülü, 2003 – “Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk” Yılın Romanı Ödülü 2013 – Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Türk Patent Enstitüsü Marka Ödülü

İki Dirhem Bir Çekirdek Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
EreN

EreN

@Gokbeyi
·
21 Ekim 21:17
~ İnsan kırılan kalbi için küsmeyi bulmuş Bakmış affedemiyor susmayı bulmuş... ~
1.803 etkileşim
Nuray

Nuray

@Nurdmr__
·
19 Temmuz 23:27
…yahut önemsiz bir başarısı yerine “bir yumurta bin bir gıdgıdak” ortalığı velveleye verenler hakkında söylenen bir deyim vardır.
13 etkileşim
Mr. M.K.

Mr. M.K.

@EnistenizMesutK
·
18 Ocak 11:22
Önce, Barış Manço'ya rahmetle şu mısraları okuyalım: Yaz dostum! Yoksul görsen besle kaymak bal ile Yaz dostum! Garipleri giydir ipek şal ile Yaz dostum! Öksüz görsen sar kanadın, kolunu Yaz dostum! Kimse göçmez bu dünyadan mal ile.
67 etkileşim
Ümmü Gülsüm Korkut

Ümmü Gülsüm Korkut

@lilyaa
·
26 Temmuz 11:47
Derviş Yûnus bu sözü eğri büğrü söyleme Seni sıygaya çeken bir Molla Kasım gelir...
3 etkileşim
Seda

Seda

@kursunirenk
·
27 Temmuz 16:29
Binlerce esef ki eskiden bir büyüğün bir dalkavuğu olurken şimdi her büyüğün yüzlerce dalkavuğu var.
12 etkileşim

İki Dirhem Bir Çekirdek İletileri

Tümünü gör
Kronolojik Kitap Potpurisi (1 Yıllık Okumanın En Absürt Hikayesi)
2022’den 2023’e
Yürüme
Yürüme
'ye başladığımda birden ‘’
Bir Kadının Hayatından 24 Saat
Bir Kadının Hayatından 24 Saat
ne kadar önemli olabilir ki’’ diye düşünmeye başlamıştım ki bir
İntibah
İntibah
gerçekleşti. Hayallerim gibi batan
Defaatle Okunası İncelemelerin Listesi;
Gayreti için
Ömer Gezen
Ömer Gezen
' e ve tüm dostlara teşekkür ederim.Sizler de bu anlamlı harekete katılmak isterseniz #51007323 {Liste Güncellenecektir. Yoruma Siz de Sevdiğiniz İncelemeleri İliştirebilirsiniz.} *Gülnaz Eliaçık
Aaa bugün günlerden ne? Pazar. Acaba ben ne yaptım? Eveeeet yine bitpazarına gittim. Aldıklarım:
Hep O Şarkı
Hep O Şarkı
5 tl
Yaban
Yaban
ve
Ateşten Gömlek
Ateşten Gömlek
5 tl. Okudum bu kitabı ama daha güzel baskısını buldum. Tekrar okuyacağım.
Kimya Hatun
Kimya Hatun
1 tl
İki Dirhem Bir Çekirdek
İki Dirhem Bir Çekirdek
5 tl
Yeşil Mürekkep
Yeşil Mürekkep
5 tl 21 tl için gayet ideal bence. Yeşil Mürekkep tek başına zaten 25 tl.
Türkçe
Başvuru Kaynakları: ● 🌐 Türk Dil Kurumu Sözlükleri, sozluk.gov.tr |
Türkçe Sözlük
Türkçe Sözlük
● 💻📱 Güncel Türkçe Sözlük, drive.google.com/file/d/1c1il6bq..., GoldenDict, goldendict.org, DictAide, apkpure.com/dict-aide/com.a...
Divanü Lügati't Türk
Divanü Lügati't Türk