Geri Bildirim
Adı:
Pinhan
Baskı tarihi:
Temmuz 2009
Sayfa sayısı:
232
ISBN:
9786051111384
Kitabın türü:
Yayınevi:
Doğan Kitap
Pinhan, Elif Şafak'ın ilk romanı. Bu romanıyla Elif Şafak 1998 yılındaMevlâna Büyük Ödülü'nü aldı.

"Pinhan!" dedi Dürri Baba. Sesi yaprak kımıldatmayan sabâ rüzgârı gibi doldu odanın içine.
"Pinhan!" dedi çocuk üst üste üç kere. İlk kez bu ismi söylerken, farkında olmadan el çırptı; omuzları sevinçle oynadı; yüzünde gonca güller açtı. İkinci kez söylerken duruldu, az evvelki taşkınlığından utandı. Üçüncü kez söylerken, ateş bastı dilini, damağını; dudaklarında buruk bir tat kaldı. Beti benzi kül kesildi. O zaman Dürri Baba, kollarını iki yana açıp, olan biteni izleyen dervişlere doğru dönerek,
"Nicedir adını bekler dururdu. Velhasıl adı da onu. İşte bugün kavuştular birbirlerine. Adı Pinhan olsun bundan böyle" dedi.

Döndü halka/ döndü olanca hızıyla/ toprak ki siyah bir halka idi/ ve geceye saklanırdı bazen/ tuttu su ile karıştı/ su ki sarı bir halka idi/ rengiyle dalaşırdı bazen/ tuttu toprağı kucakladı/ eğildim suya baktım/ suda kendimi gördüm/ kendimi sen sandım/ sarılmak için atıldım/ köprüye hıncım yalan imiş/ onu yıkarken suya karışan/ ben oldum

Bir de baktım ki/ ben ben değilim artık/ sûretim başka bir sûret/ ismim bir başkasının ismi/ gönlüm ne yöne akar/ ben ne yöne/ verdiğin emaneti yitirdim yollarda/ hata ettim/ kusur ettim/ affola...
Elif Şafak'ın "AŞK" isimli romanından sonra "PİNHAN" tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. "AŞK"tan sonra beklentim çok mu yüksekti bu kitap için, yoksa ben mi yanlış zamanda okudum kitabı bilemiyorum. Tek bildiğim kitaptan hiç bir şekilde bir lezzet alamadığımdır.
Kitap Pinhan'ın çocuk yaşta Dürri Baba tekesinde kalmaya başlaması ve derviş olup, ardından da iki başlılığıyla olan mücadelesini anlatmakta. Kitap'ın ilk 60 sayfası ne kadar akıcıydıysa, ilk 60 sayfadan sonrasıda bir o kadar sıkıcıydı. Gözüm patladı kitabı okuyup bitirene kadar. Kitapta o kadar çok karakter varki ve karakterlerin bir çoğunuda gereksiz yere uzun uzun yazmışki yazar, insan okurken sıkılıyor... Kitap'ı beğenmemiş olmama ramen yinede 6 puan verdim, bunu da kitabın ilk 50 sayfasındaki altı çizilesi o güzel cümlelerden dolayı yaptım.
Her ne kadar "PİNHAN" 1998 yılında "Mevlana Büyük Ödülü"nü almış olsada bence yeterince başarılı bir kitap olmamış. Yanlış bilmiyorsam bu Elif Şafak'ın aynı zamanda ilk kitabı..

Yorumumu kitap'tan bir alıntıyla bitiriyorum:

"Görünenle yetinirsen eğer sadece tırtılı bilirsin. Çirkindir ya tırtıl, gönlünü çelmez. Görünenin ötesine geçmek istersen eğer, aradan örtüyü kaldırıp da gönül gözü ile bakarsan, kelebeği bulursun karşında. Güzeldir ya kelebek, gönlün ona akar. Lakin gönül gözünle görürsen eğer, kelebeğe değil tırtıla sevdalanırsın."

Herkese keyifli okumalar...
Kitap boyunca ben Pinhan idim, Pinhan ben. İnce bir kitap ancak bu kadar dolu gelebilirdi insanın gözüne. Arkadaşım kitabı almak istediğinde benden huyum olmasa da veresim gelmedi. Kıyamadım. İşte bu kadar güzeldi Pinhan. İnsanı kendine bağlayan, bir parçası yapan.

Benzer kitaplar

 • Bit Palas
  7.2/10 (170 Oy)108 beğeni935 okunma46 alıntı4.125 gösterim
 • Elif
  6.9/10 (287 Oy)205 beğeni1.096 okunma176 alıntı5.610 gösterim
 • Yeni Hayat
  7.6/10 (285 Oy)205 beğeni881 okunma246 alıntı6.468 gösterim
 • Köprü
  8.2/10 (299 Oy)257 beğeni1.362 okunma69 alıntı4.491 gösterim
 • Suskunlar
  8.7/10 (405 Oy)330 beğeni1.034 okunma161 alıntı7.243 gösterim
 • Gece Sesleri
  7.2/10 (215 Oy)136 beğeni991 okunma37 alıntı4.894 gösterim
 • Mahrem
  7.1/10 (199 Oy)149 beğeni941 okunma130 alıntı5.104 gösterim
 • Araf
  7.1/10 (231 Oy)201 beğeni1.206 okunma100 alıntı8.844 gösterim
 • Beyaz Kale
  7.5/10 (269 Oy)170 beğeni837 okunma103 alıntı4.800 gösterim
 • Kitab-ı Aşk
  8.0/10 (255 Oy)228 beğeni1.132 okunma221 alıntı4.941 gösterim
Elif Şafak’ın ilk yazdığı kitap olan pinhan benim de ilk okuduğum kitabıydı. Okuyalı uzun zaman olmuş olsa da bende izi olan bir kitap pinhan.. Bugün bile açar altını çizdiğim cümleleri okurum. Durri baba’nın “gönlün ne yöne akar ise o yöne git” cümlesi benim hayat felsefem oldu okuduğumdan bu yana. iki başlılığın bir içsel yolculuğu pinhan okuyana vakit kaybettirmez birçok şey kazandırır bana göre.
Öncelikle incelememe kitabın yani Pinhan'ın kelime anlamıyla başlamak istiyorum, Pinhan; gizli, saklı, gizlenmiş demek.
Beklentilerimi karşılamayan bir kitap oldu.. Süslü cümleler, ağdalı ve yorucu tasvirlerden dolayı kitaba son sayfasına kadar ısınamadım desem yeridir.
Kitap doğuştan çift cinsiyetli bir dervişin hayat hikayesi ve bu hikayenin etrafında şekillenen diğer karakterlerin hayatıyla birleştirilen uzun bir masalı andırıyor.. Tasavvuf üzerinden şiirler, deyişler,  alıntılarla bezenmiş oldukça uzun bir masal hem de.. Aslında yazarın kitaba çok emek verdiği zengin hayal gücünün dikkat çekmesinden belli ama yine de özellikle vurgulamak isterim ki kitaba adapte olmakta çok zorlandım..
Ayrıca bir de Elif Şafak'ın cinlere karşı özel bir ilgisi var sanırım.  Çünkü Pinhan, Baba ve Piç, Siyah Süt gibi okuduğum kitaplarında cinleri olan karakterler işlenmiş. Son olarak bu kitapta da yazarın tarzını yansıtan ilginçlikler var: Çift cinsiyetlilik, üç memeli kadınlar, yarısı insan yarısı hayvan olan yaratıklar, cüceler, cinler...
Bir kaç sene önce merakla aldığım bir kitaptı.Hayal kırıklığına uğramadım severek okudum.Özellikle kahramanın masumiyeti beni çok etkilemişti.Kitapta dört unsurun anlatılmasını,ağır dilini,çatışma unsurlarını yaşanan ikilemi çok sevmiştim.Bir günde bitmişti.Çabuk bitmesinin sebebi içindeki şiirsel kısımlardı bence.Çok cümlenin altını çizmiştim.(tırtıl-kelebek-sevdaklanmak).Çok beğendim.
Biraz ağır bir dili ve ağır bir konusu olsa da benim Elif Şafak kitapları içerisinde en beğendiğim Pinhandır.Yazar sanki bu ilk romanında bilgisini,duygusunu,kelimelerini,kısacası birikimini patlatmış da daha sonraki romanlarına çok şey kalmamış gibi geldi bana.Sanki biraz da kendini anlatmış gizli gizli, içindeki duygu karmaşasını.
"Şehrin Aynaları" kitabıyla tad olarak benzerlik gösterdiğini duyup merak ve heyecanla alıp okuduğumda ondan bunun yarısı kadar haz alamadım.Diğer kitaplarından da sadece "Aşk" buna benzer bir şey hissettirdi.Dervişlerin yaşamlarından kesitler vermesi,tekke hayatına dair ayrıntılar içermesi hoş detaylardı insanın gözünde o devirler canlanıyor.Ben çok başarılı buldum.Tavsiye ederim.
Pinhan yazarın ilk kitabı ve Mevlana Büyük Ödülü'nü almış. Kitap Pinhan'ın küçük yaşta Dürri Baba tekkesine girmesiyle başlıyor. İlk 50-60 sayfada Pinhan'ın hikayesini merak ederek okudum, sonrası ise farklı hikayelerle birleştirilmişti. Bazı yerler gereksiz uzun, sıkıcıydı ve bölümlerin birbiriyle bağlantısı anlamsızdı. Yazarın 'AŞK' kitabından sonra tam bir hayal kırıklığıydı.
Elif Şafak külliyatını okuyan birisi olarak söyleyebileceğim tek şey; en iyi kitabı.
Okuduğum kitaplar arasında bence Elif Şafak'ın en iyi romanı.Yine osmanlı dönemi, sufizm, eşcinsellik ve aşk temaları var. Elif Şafak cinsel tercihini romanlarına yansıtıyor. Beğendim.
Elif Şafak'ın ilk romanı olması sebebiyle okudum. Açıkçası sonraki romanlarında popüler kültürün esiri olduğunu düşünüyorum. İlk romanında böyle bir amaç gütmeyeceğini bildiğimden okudum. Kitapta bir dervişin seyr-ü sülukle kendisini tanıması, bulması anlatılıyor. Elif Şafak'ın dili akıcı ve kelimelerle nasıl oynayacağını çok iyi göstermiş bu kitapta. Mevlana Büyük Ödülü'nü de alan roman okunabilir, tavsiye ederim.
İnsanları uzaktan seyrederken, onlara her zamankinden yakın olabilirsin...
Hiç kimse her daim kudretli yahut her daim naçar olamazdı.Yüksekten uçanların boyun eğdiği,alçaktan kanat çırpanların da şimşek hızıyla maviliklerde gözden kaybolduğu zamanlar muhakkak ki vardı.
Elif Şafak
Sayfa 58 - undefined
Sen kendini küçük zannedersin. Halbuki en büyük alem sende toplanmıştır. Ebru bunu fısıldar bize. Bilir tek nokta, en ince fırçanın ucuyla suya bırakılan minnacık bir nokta, olur sana umman u derya. Yayılır, kıvrılır, lamelif misali dolanır. Katreyiz alemde, lakin unutma ki tek bir nokta Pinhan, tekmil sırları içinde barındırır.
Bakanların içini titretecek kadar güzelleşmişti Pinhan. Güzeldi güzel olmasına da, bunu kendi göremedikten sonra neye yarar?
Çocuk, vakti zamanında döşeklerin arasına yerleştirdiği o çirkin tırtılın, rengârenk kanatlarıyla adeta ölümü inkâr eden bir kelebeğe dönüştüğünü görünce, öyle heyecanlandı, öyle büyük bir patırtı kopardı ki, arkasında durup merakla onu izleyen yaşlı adamı çok geç fark etti.
...sesi titremeye başlamıştı. Gözpınarlarında bir patırtı, bir koşuşturma, bir isyan... O hengâmede bilinmez ki kim dost, kim düşman.
Periden güzel huriden müstesnâ
Sebeb-i enva-i bela türlü cefâ
Tam üç tane ismin var iken,
Sonuncusu Canfeza
Yedi düvel çehrene müptelâ
Ben garip âşık-ı şeydâ iken
Terk-i can etmen revâ mı bana
Müsterih ol sırrını vermem ağyara
Sırrın da senle beraber karıştı toprağa

Bî-vefâ, bî-vefâ, bî-vefâ

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Pinhan
Baskı tarihi:
Temmuz 2009
Sayfa sayısı:
232
ISBN:
9786051111384
Kitabın türü:
Yayınevi:
Doğan Kitap
Pinhan, Elif Şafak'ın ilk romanı. Bu romanıyla Elif Şafak 1998 yılındaMevlâna Büyük Ödülü'nü aldı.

"Pinhan!" dedi Dürri Baba. Sesi yaprak kımıldatmayan sabâ rüzgârı gibi doldu odanın içine.
"Pinhan!" dedi çocuk üst üste üç kere. İlk kez bu ismi söylerken, farkında olmadan el çırptı; omuzları sevinçle oynadı; yüzünde gonca güller açtı. İkinci kez söylerken duruldu, az evvelki taşkınlığından utandı. Üçüncü kez söylerken, ateş bastı dilini, damağını; dudaklarında buruk bir tat kaldı. Beti benzi kül kesildi. O zaman Dürri Baba, kollarını iki yana açıp, olan biteni izleyen dervişlere doğru dönerek,
"Nicedir adını bekler dururdu. Velhasıl adı da onu. İşte bugün kavuştular birbirlerine. Adı Pinhan olsun bundan böyle" dedi.

Döndü halka/ döndü olanca hızıyla/ toprak ki siyah bir halka idi/ ve geceye saklanırdı bazen/ tuttu su ile karıştı/ su ki sarı bir halka idi/ rengiyle dalaşırdı bazen/ tuttu toprağı kucakladı/ eğildim suya baktım/ suda kendimi gördüm/ kendimi sen sandım/ sarılmak için atıldım/ köprüye hıncım yalan imiş/ onu yıkarken suya karışan/ ben oldum

Bir de baktım ki/ ben ben değilim artık/ sûretim başka bir sûret/ ismim bir başkasının ismi/ gönlüm ne yöne akar/ ben ne yöne/ verdiğin emaneti yitirdim yollarda/ hata ettim/ kusur ettim/ affola...

Kitabı okuyanlar 960 okur

 • Özlem Taşçı
 • Özlem Özpınar
 • Didem Şahan
 • Veli Altinkaya
 • hana
 • Dilek Şahan
 • Serkan Yüksel
 • Hazan Demiroğlu
 • Özgür Coşkun
 • Sümeyye Şafak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.9
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%15.7
25-34 Yaş
%31.9
35-44 Yaş
%35.4
45-54 Yaş
%7.7
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.8
Erkek
%26.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.8 (28)
9
%17.2 (35)
8
%16.7 (34)
7
%20.7 (42)
6
%8.4 (17)
5
%9.4 (19)
4
%5.9 (12)
3
%1 (2)
2
%3 (6)
1
%3.9 (8)

Kitabın sıralamaları