Pinhan

7,2/10  (178 Oy) · 
881 okunma  · 
124 beğeni  · 
3.829 gösterim
Pinhan, Elif Şafak'ın ilk romanı. Bu romanıyla Elif Şafak 1998 yılındaMevlâna Büyük Ödülü'nü aldı.

"Pinhan!" dedi Dürri Baba. Sesi yaprak kımıldatmayan sabâ rüzgârı gibi doldu odanın içine.
"Pinhan!" dedi çocuk üst üste üç kere. İlk kez bu ismi söylerken, farkında olmadan el çırptı; omuzları sevinçle oynadı; yüzünde gonca güller açtı. İkinci kez söylerken duruldu, az evvelki taşkınlığından utandı. Üçüncü kez söylerken, ateş bastı dilini, damağını; dudaklarında buruk bir tat kaldı. Beti benzi kül kesildi. O zaman Dürri Baba, kollarını iki yana açıp, olan biteni izleyen dervişlere doğru dönerek,
"Nicedir adını bekler dururdu. Velhasıl adı da onu. İşte bugün kavuştular birbirlerine. Adı Pinhan olsun bundan böyle" dedi.

Döndü halka/ döndü olanca hızıyla/ toprak ki siyah bir halka idi/ ve geceye saklanırdı bazen/ tuttu su ile karıştı/ su ki sarı bir halka idi/ rengiyle dalaşırdı bazen/ tuttu toprağı kucakladı/ eğildim suya baktım/ suda kendimi gördüm/ kendimi sen sandım/ sarılmak için atıldım/ köprüye hıncım yalan imiş/ onu yıkarken suya karışan/ ben oldum

Bir de baktım ki/ ben ben değilim artık/ sûretim başka bir sûret/ ismim bir başkasının ismi/ gönlüm ne yöne akar/ ben ne yöne/ verdiğin emaneti yitirdim yollarda/ hata ettim/ kusur ettim/ affola...
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2009
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786051111384
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Nur-AL 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Elif Şafak'ın "AŞK" isimli romanından sonra "PİNHAN" tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. "AŞK"tan sonra beklentim çok mu yüksekti bu kitap için, yoksa ben mi yanlış zamanda okudum kitabı bilemiyorum. Tek bildiğim kitaptan hiç bir şekilde bir lezzet alamadığımdır.
Kitap Pinhan'ın çocuk yaşta Dürri Baba tekesinde kalmaya başlaması ve derviş olup, ardından da iki başlılığıyla olan mücadelesini anlatmakta. Kitap'ın ilk 60 sayfası ne kadar akıcıydıysa, ilk 60 sayfadan sonrasıda bir o kadar sıkıcıydı. Gözüm patladı kitabı okuyup bitirene kadar. Kitapta o kadar çok karakter varki ve karakterlerin bir çoğunuda gereksiz yere uzun uzun yazmışki yazar, insan okurken sıkılıyor... Kitap'ı beğenmemiş olmama ramen yinede 6 puan verdim, bunu da kitabın ilk 50 sayfasındaki altı çizilesi o güzel cümlelerden dolayı yaptım.
Her ne kadar "PİNHAN" 1998 yılında "Mevlana Büyük Ödülü"nü almış olsada bence yeterince başarılı bir kitap olmamış. Yanlış bilmiyorsam bu Elif Şafak'ın aynı zamanda ilk kitabı..

Yorumumu kitap'tan bir alıntıyla bitiriyorum:

"Görünenle yetinirsen eğer sadece tırtılı bilirsin. Çirkindir ya tırtıl, gönlünü çelmez. Görünenin ötesine geçmek istersen eğer, aradan örtüyü kaldırıp da gönül gözü ile bakarsan, kelebeği bulursun karşında. Güzeldir ya kelebek, gönlün ona akar. Lakin gönül gözünle görürsen eğer, kelebeğe değil tırtıla sevdalanırsın."

Herkese keyifli okumalar...

Habibe Aslan 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap boyunca ben Pinhan idim, Pinhan ben. İnce bir kitap ancak bu kadar dolu gelebilirdi insanın gözüne. Arkadaşım kitabı almak istediğinde benden huyum olmasa da veresim gelmedi. Kıyamadım. İşte bu kadar güzeldi Pinhan. İnsanı kendine bağlayan, bir parçası yapan.

Pinhan benzeri kitaplar

Elif Şafak’ın ilk yazdığı kitap olan pinhan benim de ilk okuduğum kitabıydı. Okuyalı uzun zaman olmuş olsa da bende izi olan bir kitap pinhan.. Bugün bile açar altını çizdiğim cümleleri okurum. Durri baba’nın “gönlün ne yöne akar ise o yöne git” cümlesi benim hayat felsefem oldu okuduğumdan bu yana. iki başlılığın bir içsel yolculuğu pinhan okuyana vakit kaybettirmez birçok şey kazandırır bana göre.

Üç Renk 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öncelikle incelememe kitabın yani Pinhan'ın kelime anlamıyla başlamak istiyorum, Pinhan; gizli, saklı, gizlenmiş demek.
Beklentilerimi karşılamayan bir kitap oldu.. Süslü cümleler, ağdalı ve yorucu tasvirlerden dolayı kitaba son sayfasına kadar ısınamadım desem yeridir.
Kitap doğuştan çift cinsiyetli bir dervişin hayat hikayesi ve bu hikayenin etrafında şekillenen diğer karakterlerin hayatıyla birleştirilen uzun bir masalı andırıyor.. Tasavvuf üzerinden şiirler, deyişler,  alıntılarla bezenmiş oldukça uzun bir masal hem de.. Aslında yazarın kitaba çok emek verdiği zengin hayal gücünün dikkat çekmesinden belli ama yine de özellikle vurgulamak isterim ki kitaba adapte olmakta çok zorlandım..
Ayrıca bir de Elif Şafak'ın cinlere karşı özel bir ilgisi var sanırım.  Çünkü Pinhan, Baba ve Piç, Siyah Süt gibi okuduğum kitaplarında cinleri olan karakterler işlenmiş. Son olarak bu kitapta da yazarın tarzını yansıtan ilginçlikler var: Çift cinsiyetlilik, üç memeli kadınlar, yarısı insan yarısı hayvan olan yaratıklar, cüceler, cinler...

Asiye-Melikşah 
19 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir kaç sene önce merakla aldığım bir kitaptı.Hayal kırıklığına uğramadım severek okudum.Özellikle kahramanın masumiyeti beni çok etkilemişti.Kitapta dört unsurun anlatılmasını,ağır dilini,çatışma unsurlarını yaşanan ikilemi çok sevmiştim.Bir günde bitmişti.Çabuk bitmesinin sebebi içindeki şiirsel kısımlardı bence.Çok cümlenin altını çizmiştim.(tırtıl-kelebek-sevdaklanmak).Çok beğendim.

Kütüphane kedisi 
19 Oca 23:37 · Kitabı okudu · 2201 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum kitaplar arasında bence Elif Şafak'ın en iyi romanı.Yine osmanlı dönemi, sufizm, eşcinsellik ve aşk temaları var. Elif Şafak cinsel tercihini romanlarına yansıtıyor. Beğendim.

Martenteo 
 29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Biraz ağır bir dili ve ağır bir konusu olsa da benim Elif Şafak kitapları içerisinde en beğendiğim Pinhandır.Yazar sanki bu ilk romanında bilgisini,duygusunu,kelimelerini,kısacası birikimini patlatmış da daha sonraki romanlarına çok şey kalmamış gibi geldi bana.Çünkü "Şehrin Aynaları" kitabıyla tad olarak benzerlik gösterdiğini duyup okuduğumda ondan bunun yarısı kadar haz alamadım.Diğer kitaplarından da sadece "Aşk" buna benzer bir şey hissettirdi.Dervişlerin yaşamlarından kesitler vermesi,tekke hayatına dair ayrıntılar içermesi hoş detaylardı insanın gözünde o devirler canlanıyor.Ben çok başarılı buldum.

bir havva 
25 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1473 günde · Beğendi · 9/10 puan

Elif Şafak'ın ilk romanı olması sebebiyle okudum. Açıkçası sonraki romanlarında popüler kültürün esiri olduğunu düşünüyorum. İlk romanında böyle bir amaç gütmeyeceğini bildiğimden okudum. Kitapta bir dervişin seyr-ü sülukle kendisini tanıması, bulması anlatılıyor. Elif Şafak'ın dili akıcı ve kelimelerle nasıl oynayacağını çok iyi göstermiş bu kitapta. Mevlana Büyük Ödülü'nü de alan roman okunabilir, tavsiye ederim.

Cihan Mert 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Elif Şafak külliyatını okuyan birisi olarak söyleyebileceğim tek şey; en iyi kitabı.

Dicle Serin 
11 Nis 2015 · Kitabı okumadı · Beğendi · 9/10 puan

Bazen şöyle bir kitap okusam da aklımda kalsa, bittiğine üzülsem der insan. Pinhan bu kitaplardan biri. Karakterler çok iyi tasvir edilmiş. Yazar finali çok iyi kurgulamış.

3 /

Kitaptan 58 Alıntı

Nur-AL 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İnsanları uzaktan seyrederken, onlara her zamankinden yakın olabilirsin...

Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 40)Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 40)
Nur-AL 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sen kendini küçük zannedersin. Halbuki en büyük alem sende toplanmıştır. Ebru bunu fısıldar bize. Bilir tek nokta, en ince fırçanın ucuyla suya bırakılan minnacık bir nokta, olur sana umman u derya. Yayılır, kıvrılır, lamelif misali dolanır. Katreyiz alemde, lakin unutma ki tek bir nokta Pinhan, tekmil sırları içinde barındırır.

Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 62)Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 62)
Nur-AL 
04 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bakanların içini titretecek kadar güzelleşmişti Pinhan. Güzeldi güzel olmasına da, bunu kendi göremedikten sonra neye yarar?

Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 36)Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 36)
Üç Renk 
22 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çocuk, vakti zamanında döşeklerin arasına yerleştirdiği o çirkin tırtılın, rengârenk kanatlarıyla adeta ölümü inkâr eden bir kelebeğe dönüştüğünü görünce, öyle heyecanlandı, öyle büyük bir patırtı kopardı ki, arkasında durup merakla onu izleyen yaşlı adamı çok geç fark etti.

Pinhan, Elif ŞafakPinhan, Elif Şafak
Nur-AL 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Periden güzel huriden müstesnâ
Sebeb-i enva-i bela türlü cefâ
Tam üç tane ismin var iken,
Sonuncusu Canfeza
Yedi düvel çehrene müptelâ
Ben garip âşık-ı şeydâ iken
Terk-i can etmen revâ mı bana
Müsterih ol sırrını vermem ağyara
Sırrın da senle beraber karıştı toprağa

Bî-vefâ, bî-vefâ, bî-vefâ

Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 55)Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 55)
Nur-AL 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

...sesi titremeye başlamıştı. Gözpınarlarında bir patırtı, bir koşuşturma, bir isyan... O hengâmede bilinmez ki kim dost, kim düşman.

Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 42)Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 42)
Üç Renk 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kadın gülmüştü. Sadece gülmüştü. Kulakları tırmalayan korkunç kahkahalar atarak, gözlerinde delilik parıltılarıyla gülmüştü.

Pinhan, Elif ŞafakPinhan, Elif Şafak
Cihan Mert 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Görünenle yetinirsen eğer sadece tırtılı bilirsin. Çirkindir ya tırtıl, gönlünü çelmez. Görünenin ötesine geçmek istersen eğer, aradan örtüyü kaldırıp da gönül gözü ile bakarsan, kelebeği bulursun karşında. Güzeldir ya kelebek, gönlün ona akar. Lakin gönül gözünle görürsen eğer, kelebeğe değil tırtıla sevdalanırsın.

Pinhan, Elif ŞafakPinhan, Elif Şafak
Nur-AL 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Anlatmana lüzum yok Pinhan. Anlatmasan da olur. Unuttun mu gönlün ne yöne akarsa demiştim. Hala öyle. Gönlün ne yöne akarsa Pinhan.

Pinhan, Elif ŞafakPinhan, Elif Şafak
Üç Renk 
22 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Diliyle ıslattığı öfkesini bir güzel yoğurup dilediği kıvama getirdikten sonra onu, bakışlarını mıhladığı noktaya fırlattı.

Pinhan, Elif ŞafakPinhan, Elif Şafak