Adı:
Pinhan
Baskı tarihi:
Temmuz 2009
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051111384
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Pinhan, Elif Şafak'ın ilk romanı. Bu romanıyla Elif Şafak 1998 yılındaMevlâna Büyük Ödülü'nü aldı.

"Pinhan!" dedi Dürri Baba. Sesi yaprak kımıldatmayan sabâ rüzgârı gibi doldu odanın içine.
"Pinhan!" dedi çocuk üst üste üç kere. İlk kez bu ismi söylerken, farkında olmadan el çırptı; omuzları sevinçle oynadı; yüzünde gonca güller açtı. İkinci kez söylerken duruldu, az evvelki taşkınlığından utandı. Üçüncü kez söylerken, ateş bastı dilini, damağını; dudaklarında buruk bir tat kaldı. Beti benzi kül kesildi. O zaman Dürri Baba, kollarını iki yana açıp, olan biteni izleyen dervişlere doğru dönerek,
"Nicedir adını bekler dururdu. Velhasıl adı da onu. İşte bugün kavuştular birbirlerine. Adı Pinhan olsun bundan böyle" dedi.

Döndü halka/ döndü olanca hızıyla/ toprak ki siyah bir halka idi/ ve geceye saklanırdı bazen/ tuttu su ile karıştı/ su ki sarı bir halka idi/ rengiyle dalaşırdı bazen/ tuttu toprağı kucakladı/ eğildim suya baktım/ suda kendimi gördüm/ kendimi sen sandım/ sarılmak için atıldım/ köprüye hıncım yalan imiş/ onu yıkarken suya karışan/ ben oldum

Bir de baktım ki/ ben ben değilim artık/ sûretim başka bir sûret/ ismim bir başkasının ismi/ gönlüm ne yöne akar/ ben ne yöne/ verdiğin emaneti yitirdim yollarda/ hata ettim/ kusur ettim/ affola...
Elif Şafak'ın "AŞK" isimli romanından sonra "PİNHAN" tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. "AŞK"tan sonra beklentim çok mu yüksekti bu kitap için, yoksa ben mi yanlış zamanda okudum kitabı bilemiyorum. Tek bildiğim kitaptan hiç bir şekilde bir lezzet alamadığımdır.
Kitap Pinhan'ın çocuk yaşta Dürri Baba tekesinde kalmaya başlaması ve derviş olup, ardından da iki başlılığıyla olan mücadelesini anlatmakta. Kitap'ın ilk 60 sayfası ne kadar akıcıydıysa, ilk 60 sayfadan sonrasıda bir o kadar sıkıcıydı. Gözüm patladı kitabı okuyup bitirene kadar. Kitapta o kadar çok karakter varki ve karakterlerin bir çoğunuda gereksiz yere uzun uzun yazmışki yazar, insan okurken sıkılıyor... Kitap'ı beğenmemiş olmama ramen yinede 6 puan verdim, bunu da kitabın ilk 50 sayfasındaki altı çizilesi o güzel cümlelerden dolayı yaptım.
Her ne kadar "PİNHAN" 1998 yılında "Mevlana Büyük Ödülü"nü almış olsada bence yeterince başarılı bir kitap olmamış. Yanlış bilmiyorsam bu Elif Şafak'ın aynı zamanda ilk kitabı..

Yorumumu kitap'tan bir alıntıyla bitiriyorum:

"Görünenle yetinirsen eğer sadece tırtılı bilirsin. Çirkindir ya tırtıl, gönlünü çelmez. Görünenin ötesine geçmek istersen eğer, aradan örtüyü kaldırıp da gönül gözü ile bakarsan, kelebeği bulursun karşında. Güzeldir ya kelebek, gönlün ona akar. Lakin gönül gözünle görürsen eğer, kelebeğe değil tırtıla sevdalanırsın."

Herkese keyifli okumalar...
Kitap boyunca ben Pinhan idim, Pinhan ben. İnce bir kitap ancak bu kadar dolu gelebilirdi insanın gözüne. Arkadaşım kitabı almak istediğinde benden huyum olmasa da veresim gelmedi. Kıyamadım. İşte bu kadar güzeldi Pinhan. İnsanı kendine bağlayan, bir parçası yapan.
 • Mahrem
  7.1/10 (232 Oy)175 beğeni1.115 okunma146 alıntı5.828 gösterim
 • Araf
  7.1/10 (274 Oy)234 beğeni1.461 okunma129 alıntı9.575 gösterim
 • Bit Palas
  7.2/10 (204 Oy)139 beğeni1.105 okunma73 alıntı4.508 gösterim
 • Yeni Hayat
  7.7/10 (378 Oy)283 beğeni1.201 okunma578 alıntı8.237 gösterim
 • Gece Sesleri
  7.1/10 (261 Oy)167 beğeni1.239 okunma49 alıntı5.723 gösterim
 • Beyaz Kale
  7.5/10 (362 Oy)245 beğeni1.143 okunma182 alıntı6.171 gösterim
 • Elif
  6.8/10 (363 Oy)265 beğeni1.419 okunma329 alıntı7.233 gösterim
 • Suskunlar
  8.7/10 (536 Oy)463 beğeni1.428 okunma288 alıntı9.695 gösterim
 • Firarperest
  6.9/10 (315 Oy)250 beğeni1.660 okunma439 alıntı7.049 gösterim
 • Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu
  8.2/10 (356 Oy)328 beğeni1.240 okunma222 alıntı4.931 gösterim
Elif Şafak’ın ilk yazdığı kitap olan pinhan benim de ilk okuduğum kitabıydı. Okuyalı uzun zaman olmuş olsa da bende izi olan bir kitap pinhan.. Bugün bile açar altını çizdiğim cümleleri okurum. Durri baba’nın “gönlün ne yöne akar ise o yöne git” cümlesi benim hayat felsefem oldu okuduğumdan bu yana. iki başlılığın bir içsel yolculuğu pinhan okuyana vakit kaybettirmez birçok şey kazandırır bana göre.
Öncelikle incelememe kitabın yani Pinhan'ın kelime anlamıyla başlamak istiyorum, Pinhan; gizli, saklı, gizlenmiş demek.
Beklentilerimi karşılamayan bir kitap oldu.. Süslü cümleler, ağdalı ve yorucu tasvirlerden dolayı kitaba son sayfasına kadar ısınamadım desem yeridir.
Kitap doğuştan çift cinsiyetli bir dervişin hayat hikayesi ve bu hikayenin etrafında şekillenen diğer karakterlerin hayatıyla birleştirilen uzun bir masalı andırıyor.. Tasavvuf üzerinden şiirler, deyişler,  alıntılarla bezenmiş oldukça uzun bir masal hem de.. Aslında yazarın kitaba çok emek verdiği zengin hayal gücünün dikkat çekmesinden belli ama yine de özellikle vurgulamak isterim ki kitaba adapte olmakta çok zorlandım..
Ayrıca bir de Elif Şafak'ın cinlere karşı özel bir ilgisi var sanırım.  Çünkü Pinhan, Baba ve Piç, Siyah Süt gibi okuduğum kitaplarında cinleri olan karakterler işlenmiş. Son olarak bu kitapta da yazarın tarzını yansıtan ilginçlikler var: Çift cinsiyetlilik, üç memeli kadınlar, yarısı insan yarısı hayvan olan yaratıklar, cüceler, cinler...
Bir kaç sene önce merakla aldığım bir kitaptı.Hayal kırıklığına uğramadım severek okudum.Özellikle kahramanın masumiyeti beni çok etkilemişti.Kitapta dört unsurun anlatılmasını,ağır dilini,çatışma unsurlarını yaşanan ikilemi çok sevmiştim.Bir günde bitmişti.Çabuk bitmesinin sebebi içindeki şiirsel kısımlardı bence.Çok cümlenin altını çizmiştim.(tırtıl-kelebek-sevdaklanmak).Çok beğendim.
Elif Şafak'ın ilk romanı olması sebebiyle okudum. Açıkçası sonraki romanlarında popüler kültürün esiri olduğunu düşünüyorum. İlk romanında böyle bir amaç gütmeyeceğini bildiğimden okudum. Kitapta bir dervişin seyr-ü sülukle kendisini tanıması, bulması anlatılıyor. Elif Şafak'ın dili akıcı ve kelimelerle nasıl oynayacağını çok iyi göstermiş bu kitapta. Mevlana Büyük Ödülü'nü de alan roman okunabilir, tavsiye ederim.
Biraz ağır bir dili ve ağır bir konusu olsa da benim Elif Şafak kitapları içerisinde en beğendiğim Pinhandır.Yazar sanki bu ilk romanında bilgisini,duygusunu,kelimelerini,kısacası birikimini patlatmış da daha sonraki romanlarına çok şey kalmamış gibi geldi bana.Sanki biraz da kendini anlatmış gizli gizli, içindeki duygu karmaşasını.
"Şehrin Aynaları" kitabıyla tad olarak benzerlik gösterdiğini duyup merak ve heyecanla alıp okuduğumda ondan bunun yarısı kadar haz alamadım.Diğer kitaplarından da sadece "Aşk" buna benzer bir şey hissettirdi.Dervişlerin yaşamlarından kesitler vermesi,tekke hayatına dair ayrıntılar içermesi hoş detaylardı. İnsanın gözünde o devirler canlanıyor.Ben çok başarılı buldum.Tavsiye ederim.
Okuduğum kitaplar arasında bence Elif Şafak'ın en iyi romanı.Yine osmanlı dönemi, sufizm, eşcinsellik ve aşk temaları var. Elif Şafak cinsel tercihini romanlarına yansıtıyor. Beğendim.
Elif Şafak külliyatını okuyan birisi olarak söyleyebileceğim tek şey; en iyi kitabı.
Bazen şöyle bir kitap okusam da aklımda kalsa, bittiğine üzülsem der insan. Pinhan bu kitaplardan biri. Karakterler çok iyi tasvir edilmiş. Yazar finali çok iyi kurgulamış.
Pinhan yazarın ilk kitabı ve Mevlana Büyük Ödülü'nü almış. Kitap Pinhan'ın küçük yaşta Dürri Baba tekkesine girmesiyle başlıyor. İlk 50-60 sayfada Pinhan'ın hikayesini merak ederek okudum, sonrası ise farklı hikayelerle birleştirilmişti. Bazı yerler gereksiz uzun, sıkıcıydı ve bölümlerin birbiriyle bağlantısı anlamsızdı. Yazarın 'AŞK' kitabından sonra tam bir hayal kırıklığıydı.
Cok zorlama bir kurgu gibi geldi bana açıkçası.. Yazarın ilk kitabi oldugundan siradisi bi konu secmeye calistigini dusunuyorum.. Tabi ödüllü bir kitap olmasi belirli kesimlerce begenildigini gosterir ancak bende ayni etkiyi uyandirmadigini soyleyebilirim..
Hiç kimse her daim kudretli yahut her daim naçar olamazdı.Yüksekten uçanların boyun eğdiği,alçaktan kanat çırpanların da şimşek hızıyla maviliklerde gözden kaybolduğu zamanlar muhakkak ki vardı.
Elif Şafak
Sayfa 58 - undefined
Sen kendini küçük zannedersin. Halbuki en büyük alem sende toplanmıştır. Ebru bunu fısıldar bize. Bilir tek nokta, en ince fırçanın ucuyla suya bırakılan minnacık bir nokta, olur sana umman u derya. Yayılır, kıvrılır, lamelif misali dolanır. Katreyiz alemde, lakin unutma ki tek bir nokta Pinhan, tekmil sırları içinde barındırır.
Bakanların içini titretecek kadar güzelleşmişti Pinhan. Güzeldi güzel olmasına da, bunu kendi göremedikten sonra neye yarar?
Periden güzel huriden müstesnâ
Sebeb-i enva-i bela türlü cefâ
Tam üç tane ismin var iken,
Sonuncusu Canfeza
Yedi düvel çehrene müptelâ
Ben garip âşık-ı şeydâ iken
Terk-i can etmen revâ mı bana
Müsterih ol sırrını vermem ağyara
Sırrın da senle beraber karıştı toprağa

Bî-vefâ, bî-vefâ, bî-vefâ
...sesi titremeye başlamıştı. Gözpınarlarında bir patırtı, bir koşuşturma, bir isyan... O hengâmede bilinmez ki kim dost, kim düşman.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Pinhan
Baskı tarihi:
Temmuz 2009
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051111384
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Pinhan, Elif Şafak'ın ilk romanı. Bu romanıyla Elif Şafak 1998 yılındaMevlâna Büyük Ödülü'nü aldı.

"Pinhan!" dedi Dürri Baba. Sesi yaprak kımıldatmayan sabâ rüzgârı gibi doldu odanın içine.
"Pinhan!" dedi çocuk üst üste üç kere. İlk kez bu ismi söylerken, farkında olmadan el çırptı; omuzları sevinçle oynadı; yüzünde gonca güller açtı. İkinci kez söylerken duruldu, az evvelki taşkınlığından utandı. Üçüncü kez söylerken, ateş bastı dilini, damağını; dudaklarında buruk bir tat kaldı. Beti benzi kül kesildi. O zaman Dürri Baba, kollarını iki yana açıp, olan biteni izleyen dervişlere doğru dönerek,
"Nicedir adını bekler dururdu. Velhasıl adı da onu. İşte bugün kavuştular birbirlerine. Adı Pinhan olsun bundan böyle" dedi.

Döndü halka/ döndü olanca hızıyla/ toprak ki siyah bir halka idi/ ve geceye saklanırdı bazen/ tuttu su ile karıştı/ su ki sarı bir halka idi/ rengiyle dalaşırdı bazen/ tuttu toprağı kucakladı/ eğildim suya baktım/ suda kendimi gördüm/ kendimi sen sandım/ sarılmak için atıldım/ köprüye hıncım yalan imiş/ onu yıkarken suya karışan/ ben oldum

Bir de baktım ki/ ben ben değilim artık/ sûretim başka bir sûret/ ismim bir başkasının ismi/ gönlüm ne yöne akar/ ben ne yöne/ verdiğin emaneti yitirdim yollarda/ hata ettim/ kusur ettim/ affola...

Kitabı okuyanlar 1.186 okur

 • feyza akardere
 • menekşe koç
 • Nazan Tuncer
 • Dilan Dilan
 • Pelin Günder
 • Aysun Yıldırım
 • MAHMUT AKINCI
 • Gökhan Alkan
 • elif mutlu
 • sırlar ve suçlar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.9
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%15.7
25-34 Yaş
%31.9
35-44 Yaş
%35.4
45-54 Yaş
%7.7
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.8
Erkek
%26.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.9 (34)
9
%16.7 (41)
8
%18.4 (45)
7
%18.8 (46)
6
%8.6 (21)
5
%9.8 (24)
4
%5.7 (14)
3
%1.2 (3)
2
%3.3 (8)
1
%3.7 (9)

Kitabın sıralamaları