Pinhan

7,2/10  (143 Oy) · 
714 okunma  · 
103 beğeni  · 
3.272 gösterim
Pinhan, Elif Şafak'ın ilk romanı. Bu romanıyla Elif Şafak 1998 yılındaMevlâna Büyük Ödülü'nü aldı.

"Pinhan!" dedi Dürri Baba. Sesi yaprak kımıldatmayan sabâ rüzgârı gibi doldu odanın içine.
"Pinhan!" dedi çocuk üst üste üç kere. İlk kez bu ismi söylerken, farkında olmadan el çırptı; omuzları sevinçle oynadı; yüzünde gonca güller açtı. İkinci kez söylerken duruldu, az evvelki taşkınlığından utandı. Üçüncü kez söylerken, ateş bastı dilini, damağını; dudaklarında buruk bir tat kaldı. Beti benzi kül kesildi. O zaman Dürri Baba, kollarını iki yana açıp, olan biteni izleyen dervişlere doğru dönerek,
"Nicedir adını bekler dururdu. Velhasıl adı da onu. İşte bugün kavuştular birbirlerine. Adı Pinhan olsun bundan böyle" dedi.

Döndü halka/ döndü olanca hızıyla/ toprak ki siyah bir halka idi/ ve geceye saklanırdı bazen/ tuttu su ile karıştı/ su ki sarı bir halka idi/ rengiyle dalaşırdı bazen/ tuttu toprağı kucakladı/ eğildim suya baktım/ suda kendimi gördüm/ kendimi sen sandım/ sarılmak için atıldım/ köprüye hıncım yalan imiş/ onu yıkarken suya karışan/ ben oldum

Bir de baktım ki/ ben ben değilim artık/ sûretim başka bir sûret/ ismim bir başkasının ismi/ gönlüm ne yöne akar/ ben ne yöne/ verdiğin emaneti yitirdim yollarda/ hata ettim/ kusur ettim/ affola...
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2009
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786051111384
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Nur-AL 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Elif Şafak'ın "AŞK" isimli romanından sonra "PİNHAN" tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. "AŞK"tan sonra beklentim çok mu yüksekti bu kitap için, yoksa ben mi yanlış zamanda okudum kitabı bilemiyorum. Tek bildiğim kitaptan hiç bir şekilde bir lezzet alamadığımdır.
Kitap Pinhan'ın çocuk yaşta Dürri Baba tekesinde kalmaya başlaması ve derviş olup, ardından da iki başlılığıyla olan mücadelesini anlatmakta. Kitap'ın ilk 60 sayfası ne kadar akıcıydıysa, ilk 60 sayfadan sonrasıda bir o kadar sıkıcıydı. Gözüm patladı kitabı okuyup bitirene kadar. Kitapta o kadar çok karakter varki ve karakterlerin bir çoğunuda gereksiz yere uzun uzun yazmışki yazar, insan okurken sıkılıyor... Kitap'ı beğenmemiş olmama ramen yinede 6 puan verdim, bunu da kitabın ilk 50 sayfasındaki altı çizilesi o güzel cümlelerden dolayı yaptım.
Her ne kadar "PİNHAN" 1998 yılında "Mevlana Büyük Ödülü"nü almış olsada bence yeterince başarılı bir kitap olmamış. Yanlış bilmiyorsam bu Elif Şafak'ın aynı zamanda ilk kitabı..

Yorumumu kitap'tan bir alıntıyla bitiriyorum:

"Görünenle yetinirsen eğer sadece tırtılı bilirsin. Çirkindir ya tırtıl, gönlünü çelmez. Görünenin ötesine geçmek istersen eğer, aradan örtüyü kaldırıp da gönül gözü ile bakarsan, kelebeği bulursun karşında. Güzeldir ya kelebek, gönlün ona akar. Lakin gönül gözünle görürsen eğer, kelebeğe değil tırtıla sevdalanırsın."

Herkese keyifli okumalar...

Habibe Aslan 
31 Ağu 10:24 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap boyunca ben Pinhan idim, Pinhan ben. İnce bir kitap ancak bu kadar dolu gelebilirdi insanın gözüne. Arkadaşım kitabı almak istediğinde benden huyum olmasa da veresim gelmedi. Kıyamadım. İşte bu kadar güzeldi Pinhan. İnsanı kendine bağlayan, bir parçası yapan.

Asiye-Melikşah 
19 Şub 11:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir kaç sene önce merakla aldığım bir kitaptı.Hayal kırıklığına uğramadım severek okudum.Özellikle kahramanın masumiyeti beni çok etkilemişti.Kitapta dört unsurun anlatılmasını,ağır dilini,çatışma unsurlarını yaşanan ikilemi çok sevmiştim.Bir günde bitmişti.Çabuk bitmesinin sebebi içindeki şiirsel kısımlardı bence.Çok cümlenin altını çizmiştim.(tırtıl-kelebek-sevdaklanmak).Çok beğendim.

bir havva 
25 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1473 günde · Beğendi · 9/10 puan

Elif Şafak'ın ilk romanı olması sebebiyle okudum. Açıkçası sonraki romanlarında popüler kültürün esiri olduğunu düşünüyorum. İlk romanında böyle bir amaç gütmeyeceğini bildiğimden okudum. Kitapta bir dervişin seyr-ü sülukle kendisini tanıması, bulması anlatılıyor. Elif Şafak'ın dili akıcı ve kelimelerle nasıl oynayacağını çok iyi göstermiş bu kitapta. Mevlana Büyük Ödülü'nü de alan roman okunabilir, tavsiye ederim.

Cihan Mert 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Elif Şafak külliyatını okuyan birisi olarak söyleyebileceğim tek şey; en iyi kitabı.

Filiz Özcan 
 29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Biraz ağır bir dili ve ağır bir konusu olsa da benim Elif Şafak kitapları içerisinde en beğendiğim Pinhandır.Yazar sanki bu ilk romanında bilgisini,duygusunu,kelimelerini,kısacası birikimini patlatmış da daha sonraki romanlarına çok şey kalmamış gibi geldi bana.Çünkü "Şehrin Aynaları" kitabıyla tad olarak benzerlik gösterdiğini duyup okuduğumda ondan bunun yarısı kadar haz alamadım.Diğer kitaplarından da sadece "Aşk" buna benzer bir şey hissettirdi.Dervişlerin yaşamlarından kesitler vermesi,tekke hayatına dair ayrıntılar içermesi hoş detaylardı insanın gözünde o devirler canlanıyor.Ben çok başarılı buldum.

Elif :) 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Pinhan..
Öncelikle incelememe kitabın yani Pinhan'ın kelime anlamıyla başlamak istiyorum, Pinhan gizli, saklı, gizlenmiş demek.. kulağa gizemli, heyecanlı geliyor değil mi? :)
Üslup olarak basit cümleler içermeyen betimlemeleriyle söz sanatları ile okuyucuyu içine çeken bir dahaki sayfasını heyecanla çevirebileceğiniz bir kitap. Ayrıca kitapta birçok Arapça ve Farsça kelimeye rastlayabilirsiniz, kitabı okurken sürekli yeni kelimeler ögrenmenin zevkini yaşadım.
İçerik olarak inceleyecek olursam başlangıçta birbirinden bağımsız gibi görünen olay örgülerini kitabın sonunda güzel birleştiriyor yazar, gerçekten bu konuda çok başarılı yazar fakat bir hikaye bitmeden diğerine başlaması hikayelerin yarım kalması okuyucuda "buraya nerden geldik" hissini uyandırıyor ve aynı zamanda da tatmin etmiyor. İtiraf etmem gerekirse Pinhan'ı okumadan önce kız sanmıştım daha sonra iki başlı olduğunu yani iki ruha, iki bedene sahip olduğunu ve hangi bedeni ruhu seçeceği konusunda ikilemde kaldığını ve daha sonra karşılaştığı kendi gibi iki başlı bir mahalle bulması onu bu ikilemden kurtarır ve kendi bedenini ruhunu bulmasına vesile olur ama bunun sonu olacağından habersizdir.
Kitabın tasavvufi yanından da biraz bahsedeyim. Roman; toprak, hava, ateş, su olarak dört bölüme ayrılmış. Tasavvufta da bilindiği üzere evren bu dört unsur üzerine kurulmustur.
Belirtmek isterim ki Elif Şafak bu ilk kitabıyla 1998'de "Mevlana Büyük Ödülü" nü almıştır.
İncelememi kitaptan sevdiğim bir alıntı ile bitireyim :)
Benim mekanım balçıktır / gıdam ise safi aşk / korku ile beslenmez imanım / korku dediğin safi yalandır / korku ile yakaran / bir kendini sever / aşk ile yanıp tutuşan / geçer serden / her dem yeniden tutuşturur küllerini..

esra karakoyun 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Cok zorlama bir kurgu gibi geldi bana açıkçası.. Yazarın ilk kitabi oldugundan siradisi bi konu secmeye calistigini dusunuyorum.. Tabi ödüllü bir kitap olmasi belirli kesimlerce begenildigini gosterir ancak bende ayni etkiyi uyandirmadigini soyleyebilirim..

Elif Şafak'ın 24 yaşında yazdığı bir kitap. Başka bir şey söylemeye gerek var mı? Okuyucular yazarın zirve yapmış kitaplarını okuyarak bu kitabı değerlendirmemeli elbette.

Dicle Serin 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bazen şöyle bir kitap okusam da aklımda kalsa, bittiğine üzülsem der insan. Pinhan bu kitaplardan biri. Karakterler çok iyi tasvir edilmiş. Yazar finali çok iyi kurgulamış.

3 /

Kitaptan 41 Alıntı

Nur-AL 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İnsanları uzaktan seyrederken, onlara her zamankinden yakın olabilirsin...

Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 40)Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 40)
Nur-AL 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sen kendini küçük zannedersin. Halbuki en büyük alem sende toplanmıştır. Ebru bunu fısıldar bize. Bilir tek nokta, en ince fırçanın ucuyla suya bırakılan minnacık bir nokta, olur sana umman u derya. Yayılır, kıvrılır, lamelif misali dolanır. Katreyiz alemde, lakin unutma ki tek bir nokta Pinhan, tekmil sırları içinde barındırır.

Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 62)Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 62)
Nur-AL 
04 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bakanların içini titretecek kadar güzelleşmişti Pinhan. Güzeldi güzel olmasına da, bunu kendi göremedikten sonra neye yarar?

Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 36)Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 36)
Nur-AL 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Periden güzel huriden müstesnâ
Sebeb-i enva-i bela türlü cefâ
Tam üç tane ismin var iken,
Sonuncusu Canfeza
Yedi düvel çehrene müptelâ
Ben garip âşık-ı şeydâ iken
Terk-i can etmen revâ mı bana
Müsterih ol sırrını vermem ağyara
Sırrın da senle beraber karıştı toprağa

Bî-vefâ, bî-vefâ, bî-vefâ

Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 55)Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 55)
Nur-AL 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

...sesi titremeye başlamıştı. Gözpınarlarında bir patırtı, bir koşuşturma, bir isyan... O hengâmede bilinmez ki kim dost, kim düşman.

Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 42)Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 42)
Cihan Mert 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Görünenle yetinirsen eğer sadece tırtılı bilirsin. Çirkindir ya tırtıl, gönlünü çelmez. Görünenin ötesine geçmek istersen eğer, aradan örtüyü kaldırıp da gönül gözü ile bakarsan, kelebeği bulursun karşında. Güzeldir ya kelebek, gönlün ona akar. Lakin gönül gözünle görürsen eğer, kelebeğe değil tırtıla sevdalanırsın.

Pinhan, Elif ŞafakPinhan, Elif Şafak
Nur-AL 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Su dedi ki, velev ki, Pinhan yanlis saymisti. Akil gozuyle iki parmaga denk dusenin sakin gonul gozu hesabi bir olmasindi? Kem tekmil harfler, kelimeler ve ayetler bir noktadan cikmaz ve yine o noktaya kavusmak icin yanip tutusmaz miydi? Madem ki adi Pinhan'di, zahiride saydigini batinide tekrar tekrar hesaplamaliydi. Zira, esigin iki yanina serdigi, iki apayri renkteki denizler, aslinda tek ve hudutsuz bir ummandi. Hal boyle ise iki yurek tek bir vucutta pekala bagdasir, kucaklasirdi. O vakit husumet gider, ayri gayri kalmaz, kabuslar tutunacak dal, kurulacak taht bulamazlardi. Ta kalubeladan bu yana yazilan destanlar bunu anlatirdi. Canansiz can, cansiz canan olamazdi. Asigin da masugun da gidasi, mayasi askti. Iki yurek bir carpardi. Pinhan o zaman itiraz edip, heyecanla atildi:
"Lakin o yureklerden biri benim yuregim; de bana, ya oteki kimin? Ben kimin pesindeyim?"

Pinhan, Elif ŞafakPinhan, Elif Şafak
Nur-AL 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Anlatmana lüzum yok Pinhan. Anlatmasan da olur. Unuttun mu gönlün ne yöne akarsa demiştim. Hala öyle. Gönlün ne yöne akarsa Pinhan.

Pinhan, Elif ŞafakPinhan, Elif Şafak
Nur-AL 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bak bu gayb alemine, bir kendini gör. Bak kendine, cümle mahlukatın özünü gör. Devri tamam olan gelir, devri tamam da gider. Gelen, gidende saklıdır; giden de gelende saklıdır.

Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 22)Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 22)

"" Bildiğini dilinden
Gördüğünü gözlerinden
Sakınır
Saklar. ""

Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 37 - Doğan Kitap)Pinhan, Elif Şafak (Sayfa 37 - Doğan Kitap)
5 /